De Algemeene Landsdrukkerij bestaat 125 jaar SCHUDT UW LEVER WAKKER Een nieuw stadium in het Verre Oosten De protesten te Tokio THERMO KURA! PAPEGAAI BLIJFT PAPEGAAI Wie riskeert, wint MAGGI* JULIENNE-SOEP OUDSTE STAATSBEDRIJF IN ONS LAND Buitenlandsch overzicht Kerkelijk leven Bescherm Utegen Hoest wmm MIJN BESTOND ALLEEN IN FANTASIE VRIJDAG 20 JANUARI 1939 DOODELIJK ONGELUK IN HET DUISTER Bij het aan boord gaan te water geraakt TEGELENS ONTVANGER GESCHORST Academische examens t rwAvoot Uur Soep Overzicht der geschiedenis van 20 Januari 1814 tot nu toe Thans geheel modern geoutilleerd Gunstige ontwikkeling Bezoek van Prins Bernhard aan Rijksuniversiteit DOM J. DE PUNIET Verbetering in zijn toestand Audiëntie FABRIKAAT THERMOGENE' ft s X* x Een moment uit de "biljartwedstrijden cm het lste klasse kampioenschap van Nederland, welke te Amsterdam gehouden worden. De heer De Leeuw aan stoot uit een moeilijke positie Fel requisitoir van het O. M. bij de rechtbank te Breda inzake de oplichting te Ginneken 80 mille was spoedig verbrast De verdediging Tientallen auto's gestolen Uit het in beslag nemen der persen van het Nationale Dagblad heeft de N. S. B. politieke munt trach ten te slaan, terwijl het voor alle tegen standers van Minister Goseling en dat zijn er nog al wat een gereede aanleiding is geworden om Oss weer sens uit de politieke ijskast te halen an als versche waar op te dienen. Mus- Sert, die erg blij zegt te zijn met de in beslagname der persen van het Natio nale Dagblad, omdat hij die als een Prachtige reclame voor zijn zaak be schouwt, heeft het niettemin noodig geoordeeld in het Concertgebouw te Amsterdam een daverende protestver gadering te beleggen. Hij wil blijkbaar niet goed gedaan wezen, en de justi tie kan zuchten: „Ondank is 's werelds loon". Op deze protestvergadering heeft de heer Mussert het woord gevoerd en Zooals te doen gebruikelijk is een paar Zeer opmerkelijke uitspraken ten beste gegeven. Dat hij de R. K. Staatspartij Verweet na terreur, broodroof, ambte narenverbod en Oss in rechte lijn naar de dictatuur te streven, is niets nieuws. De felheid en de woede, waarmee hij zich tegen de Staatspartij pleegt te keeren, bewijzen slechts, dat hij zelf de R. K. Staatspartij als het grootste en moeilijkst te overwinnen bolwerk op den weg naar zijn dictatuur beschouwt; en daarin kon hij wel eens gelijk heb ben. De Staatspartij behoeft met recht niet ongevoelig te blijven voor dit niet geringe compliment. Volgens de pers verslagen heeft de heer Mussert ech ter nog andere, in zijn mond wel nieu we en merkwaardige dingen gezegd. Zoo verklaarde hij o.m.: „Hoe meer een regeering verwordt, des te meer voelt zij zich beleedigd. Mij heeft men zeven jaren lang belee digd." Voor de Duitsche regeering, die bij monde van Dr. Goebbels onlangs Zelfs alle grapjes ten koste van het Derde Rijk officieel en nadrukkelijk als beleedigend heeft verboden, moet deze uitspraak een meer directe provo catie zijn dan die der dubieuze kogel gaatjes, zoodat wij vreezen, dat de heer Mussert de Duitsch-Neder- landsche betrekkingen, welke hij gaarne zoo goed mogelijk wenscht, ernstig in gevaar heeft ge bracht. Mussert is nog wel niet gelijk te stellen met een regeering, maar hij hoopt het wel zoo ver te brengen. Als hij nu, voor hij zoo ver is, zich al zeven jaar lang beleedigd acht, hoe verwor den moet zijn regeering dan wel zijn, Wanneer zij eenmaal zou beginnen? In verband met de persvrijheid heeft de heer Mussert zich verdedigd te gen 'de aantijging, dat hij alle per sen in beslag zou laten nemen, indien hij zelf de baas zou worden. Met een blijkbaar hemzelf overtuigend beroep op zijn Nederlanderschap zeide hij: „Ik moet niets van een gelijkgeschakel de, van een papegaaienpers hebben". Ook deze uitlating is lichtelijk provo- ceerend voor onze Oosterburen, waar de pers gelijkgeschakeld is en dus vol gens Mussert als een papegaaienpers moet worden gequalificeerd. Zijn Duit sche vrienden, die zich o zoo gauw be leedigd achten, wanneer de niet-natio- haal-socialistische Nederlandsche pers zich heel wat minder onvriendelijke op merkingen veroorlooft, zullen dit ge vleugelde en gevederde woord wel door de vingers zien. Zij weten immers net als wij, wie het heeft gezegd, n.l. de man, die de Duitsche gelijkgeschakel de pers en haar mededeelingen en zienswijzen steeds ten voorbeeld stelt aan de Nederlandsche en deze tegen haar tracht uit te spelen. Een papegaai blijft papegaai, wat hij ook zegt. Een papegaai, die uit de rol valt en een woord verkeerd gebruikt of verkeerd plaatst, wordt echter zoo hopeloos belachelijk als alleen maar een papegaai worden kan en maakt bovendien zijn leermeester ten schande. Behalve eenige ongelukjes van onbeteekenen- den aard, is er tijdens de verduisteringsoefening te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 16-jarigen messroombediende K. Franssen het leven heeft gekost. P., die thuis behoorde aan boord van het Deensche s.s. „Nancy". keerde omstreeks kwart v°or tien van den wal terug aan boord en is teen door de duisternis misleid in de Maas haven geraakt. Een bij de oefening betrokken brandweerman cn een burger zijn den jongen direct nage sprongen, doch toen zij hem ophaalden waren de levensgeesten reeds geweken. De gemeente-ontvanger te Tegelen, tegen Vden ernstige verdenkingen zijn gerezen, is hog steeds voortvluchtig. In een Donderdagmiddag gehouden spoed vergadering heeft de Gemeenteraad met alge- meene stemmen een voorstel goedgekeurd, den ontvanger te schorsen. DELFT. Geslaagd voor het candidaatsexamen ?por werktuigkundig ingenieur de heer C. Bok, Batavia. W m M M MAGGIS JULIENNE-S O EP is een heerlijke, volledige soep. Bevat het beste wat Holland's groentetuin ons biedt. Per tablet voor 2-3 borden 8 cent. pak 4-6 15 De Algemeene Landsdrukkerij viert van daag een bijzonder jubileum. 20 Januari 1814 werd het souvereine besluit afgekon digd, waarbij besloten werd tot oprichting van de Algemeene Landsdrukkerij, welke in den loop van haar 125-jarig bestaan zulks een voorname plaats is gaan innemen in het officieele leven in den lande. Wij mogen .spreken van het oudste staats bedrijf in ons land, want daarmede bedoe len wij niet zoozeer de Algemeene Lands drukkerij zooals zij bij de wet van 21 De cember 1914 met ingang van 1 Januari 1915 werd aangewezen als zelfstandig staatsbedrijf in den zin der bedrijvenwet van 16 Februari 1912, doch dan denken wij vooral aan de functie, welke zij als staats drukkerij nu reeds 125 jaar lang vervuld heeft. Niettegenstaande de vele wijzigingen van intern crganisatorischen, technischen, comptabelen en juridischen aard, heeft zij in den tijd van haar bestaan onverander lijk voldaan aan het doel, waartoe zij in het leven werd geroepen en werd bestemd. Bij gelegenheid van dit jubileum schrijft de heer H. J. Offerhaus, die een speciale studie van de geschiedenis der landsdrukkerij ge maakt heeft, ons o.m. het volgende: In 1814 werd bij souverein besluit van den lateren koning Willem I besloten tot „oprich ting en daarstelling van eene algemeene 's landsdrukkerij opwelke, behalven de Neder landsche staatscourant en het staatsblad der Vereenigde Nederlanden, alles, wat door de onderscheidene departementen tot het alge meen bestuur behoorende, zal worden noodig geoordeeld, gedrukt zal worden." Zij werd derhalve bestemd tot het verrichten van drukwerk en wat daarmede samenhangt, ten behoeve van het rijk en de rijksinstellin gen, zoomede van de provinciale besturen, rijks autoriteiten, colleges en administratiën, voor zoover de laatste tot de verplichting hun druk werk aldaar te laten drukken niet ontheven zijn. In zekeren zin zouden wij met eenig recht kunnen spreken van een „her-oprichting", aan gezien reeds onder de republiek vanaf 1577 de levering van het „rijksdrukwerk" werd opge dragen aan een particulier drukker met den titel van ,,'s Landsdrukker". Reeds in het laat ste kwart van de 16de eeuw kan men der halve spreken van ,,'s Lands-drukkers". Zij le verden het drukwerk aan de Staten van Hol land en eveneens aan de Staten-Generaal. In het revolutiejaar 1795 werd de orangisti- sche landsdrukker Scheltus, wiens familie reeds meer dan 100 jaren voor het land gewerkt had, op zijde geschoven. „De provinciale represen tanten van Holland" wenschten een eigen pro vinciale drukkerij op te richten. Daartoe on derhandelden zij met den patriottischen drukker Plaat uit Haarlem. Zijn drukkerij werd de provinciale drukkerij van Holland, waarvan hij zelf directeur werd. Bij een decreet van 22 Februari 1798 werd deze drukkerij tot „Nationale- of Staatsdruk kerij" verklaard. Bij de inlijving bij het Fran- sche keizerrijk hief men de drukkerij, die on der Lodewijk Napoleon van 's-Gravenhage naar Amsterdam was overgebracht, op. 20 Januari 1814 werd op voordracht van den algemeenen secretaris van staat, A. R. Palck, de organisatie bevolen en geregeld bij S. B. van 24 Februari 1814, terwijl op 20 Maart da.v. werden vastgesteld de „instructiën voor den di recteur en de andere vaste ambtenaren, als mede het reglement van orde voor de zetters, drukkers, binders en het verder personeel." Tot directeur werd benoemd Gualtherus Vos- maer, bestuurder van de drukkerij der firma Vosmaer en En. te 's-Gravenhage, op welke drukkerij in November 1813 de bekende procla matie van Van Hogendorp, het beroemde Oranje-boven-biljet was gedrukt, hetwelk aan de Oranje-beweging in November 1813 leiding had gegeven. Het verweekt dan ook geen verwondering, dat deze trouwe vriend en aanhanger van het Oranjehuis, zelve met het drukkersbedrijf be kend, tot eersten directeur werd benoemd. De drukkerij was eerst gevestigd in een ge bouw aan de Casuarystraat.. Het bedrijf, technisch nog zeer onvolkomen ingericht, had toch terstond reeds een vrij aan zienlijken omvang, wanneer wij in aanmerking nemen, dat een 70-tal werklieden (zetters, druk kers, binders en jongens) te werk werd gesteld. De totale jaarbegrooting, salarissen, loonen, papier en aanschaffing nieuw materieel, beliep een bedrag van 75.116, hetwelk echter de eerste jaren reeds werd overschreden tot ruim 100.000. Thans vinden wij cijfers van 1.750.000 jaar lijks met een kapitaalsinvestatie van ongeveer f 1.000.000. Aanvankelijk berustte het toezicht op de al gemeene landsdrukkerij bij den algemeenen se cretaris van staat, A. R. Falck, terwijl sedert zijn heengaan, van 1 April 1818 af tot op heden het oppertoezicht is opgedragen aan den minis ter van Binnenlandsche Zaken. In 1827 werd het bedrijf overgeplaatst naar een bouwvallige kazerne, welke eigendom was van de gemeente, op den Fluweelen Burgwal, waar het wederom slecht was gehuisvest. De gestage uitbreiding en toeneming van werk, de hoogere eischen, die gesteld werden aan de snelheid en fraaiheid bij de uitvoering der orders, de steeds voortschrijdende techni sche verbeteringen, benevens de aanzienlijke uitbreiding van personeel, deden in den loop var. de vorige eeuw, omstreeks 1900, de behoefte ge voelen aan een modern en ruim gebouw, dar naar de eischen van het bedrijf moest zijn in gericht. Het is een der groote verdiensten geweest van den directeur H. C. van Woerden, dat onder zijn bestuur een nieuw gebouw ver rees op de plaats van het oude. Zonder ondqrbrèking van den dienst kwam in den loop van de jaren 1906 tot 1910 de verbou wing tot stand en het nieuwe gebouw kon op 2 November 1910 officieel in gebruik worden genomen. In deze nieuwe lokaliteit, welke voor die jaren mocht gelden als een voorbeeld van een modern fabrieksgebouw, vond en vindt de Algemeene Landsdrukkerij de waardige behuizing, die een zoo omvangrijk en modem bedrijf als eisch voor zijn be staan mag stellen. In 1814 begonnen onder ongunstige omstan digheden in een onmogelijk gebouw, met slechts een 12-tal houten handpersen en verder onvol ledig materiaal, werkende bij olie- en kaars licht, door pl.m. 70 man personeel, is de Alge meene Landsdrukkerij thans uitgegroeid tot een der grootste en beste geoutilleerde drukkerijen in Nederland, gehuisvest in een ruim en hecht gebouw, haar stand en behoefte geheel waardig. Een bedrijf, dat meer dan ooit te voren in zijn geschiedenis geheel berekend en capabel is om zich te kunnen belasten met alle drukwerk. De landsdrukkerij is een door en door ge zond bedrijf, dat, sedert het staatsbedrijf is ge worden en vooral na het verkrijgen van een eigen kasbeheer op 1 Januari 1926, thans ge heel geschoeid is op modem-commercieelen voet en dan ook op door velen gewaardeerde wijze voorziet in de taak, die het is toebedeeld. Het jubileum van de landsdrukkerij is vandaag niet officieel gevierd, omdat in 1928 nog de 100-jarige vestiging in het ge bouw aan den Fluweelen Burgwal is her dacht. Toch heeft de minister van Binnen landsche Zaken, vergezeld van den chef van de afdeeling A. S. C., den heer L. L. Franx, heden een bezoek gebracht aan de landsdrukkerij, om de directie met het ju bileum geluk te wenschen. Binnenkort zal een uitgebreid boekwerk over de landsdrukkerij worden uitgegeven. Naar wij vernemen, is Z. K. H. Prftis Bern hard voornemens Vrijdag 27 dezer een niet of ficieel bezoek te brengen aan de rijksuniversi teit te Leiden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en O zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Ow lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelenzijnslechtslapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. 0.75. Het conflict in China schijnt na den val van de laatste havenstad, die den Chineezen den weg naar de zee versperde, in een nieuw stadium te zijn getreden. Wel werd en wordt hier en daar nog verbitterd gevochten; de Japanners oefenen op verschillende plaatsen druk uit op de Chineesche frontlijn, welke door een enkele snelle beweging iets in het voordeel der Chi neezen gewijzigd werd; en de venijnige guerilla in het veroverde gebied gaat onverminderd voort. Doch de gevechten, die geleverd worden zijn plaatselijk; groote strategische ondernemin gen werden niet opgezet en schijnen in de naaste toekomst ook niet te verwachten. Beide partijen verzamelen nieuwe krachten na den geleverden strijd en beiden zoeken om zich heen naar verbetering van hun internationale posi tie, om aldus beter te kunnen uithalen voor den volgenden slag. Want dat het einde van de vijandelijkheden nu in zicht komt, kan niet ge zegd worden. Even scheen het communiqué van Wang Tsjing Wei na de gematigd gestelde vredesvoorwaarden van Tokio eenige beroering te wekken, doch deze actie is op niets uitgeloo- pen en beide partijen staan even onverzoenlijk tegenover elkaar als bij het begin van de vijan delijkheden. De nieuwjaarsboodschap van Roosevelt moet Tsjang Kai Sjek als hemelsche muziek in de ooren geklonken hebben; de Amerikaansche president sprak van een oorlog, die met andere dan militaire middelen gevoerd kan worden, en iedereen weet, dat Japan voor economische sanc ties zeer kwetsbaar is. De Amerikaansche lee ning aan de KWo Min Tang en het omstreeks de Jaarwisseling aan Tokio gezonden protest schenen aan te duiden, dat Washington lang zamerhand voldoende geprikkeld was over het Japansche optreden in het veroverde gebied om tot zulke maatregelen over te gaan, en de lee ning, die Londen aan Tsjoengking beloofde, scheen tot versterking van die houding te kun nen bijdragen. De gebeurtenissen verloopen echter traag, en het lijkt nog altijd zéér twij felachtig, of China inderdaad zal kunnen reke nen op meer steun van de Westersche mogend heden dan felle maar platonische protesten. Japan houdt in het veroverde gebied huis als een potentaat, die geen andere macht naast zich duldt. In de afgeloopen Decemberdagen is door een tweetal Japansche ministers ver zekerd, dat het doel van Tokic's onderneming in China is de schepping van een „nieuwe orde in Azië", die practisch neerkomt op een politiek en economisch blok onder Japansche leiding, waarin de mogendheden, die op het oogenblik nog iets in China te zeggen hebben, geen invloed meer zullen kunnen uitoefenen. De rechten der internationale en buitenlandsche concessies wor den nu reeds, onder allerlei voorwendsels, be knibbeld en beperkt, zelfs met geweld; de bui tenlandsche eigendommen worden allesbehalve geëerbiedigd. Thans weigert Japan de douane opbrengsten, het onderpand van Chineesche leeningen, aan de buitenlandsche rechthebben den af te staan dit alles is niet bevorderlijk voor de welgezindheid der belanghebbende mogendheden, die nu achtereenvolgens het Amerikaansche voorbeeld gevolgd hebben en protesten zonden aan Tokio, dat openlijk ver klaard heeft zich niet aan het negen-mogend- heden-verdrag te willen houden. Men begrijpt te Tokio langzamerhand wel, dat er een soort samenwerking bestaat tusschen Washington, Londen en Parijs, doch zoolang hun optreden niet zoodanig gecoördineerd is, dat er een ge zamenlijke actie te verwachten valt, voelen de Japanners zich betrekkelijk veilig. Zoo veilig, dat een Japansch admiraal zonder vrees scherpe opmerkingen plaatste aan het adres van ^Washington, dat voornemens is Guam te gaan versterken, waardoor het onschuldige Japan zich bedreigd gaat voelen wegens de agressiviteit der oorlogszuchtige V.S'. Te Genève achtte Wellington Koo, de Chi neesche gedelegeerde, het oogenblik gekomen om in den Volkenbondsraad aan te dringen op positieve hulp aan China. Rechtstreeksche steun aan de Kwo Min Tang zal veel doen, maar meer nog verhoopt hij van economische sancties, tegen Japan te treffen; de aanvaller zou daarmede spoedig op de knieën zijn to brengen. Tokio schijnt hiervoor echter niet te vreezen. en het heeft vermoedelijk gelijk. In de gisteren gehouden geheime zitting torpedeerde de Brit- sche gedelegeerde dit voorstel, in naam omwille van den Volkenbond zelf, die door zulk een be sluit te nemen een nieuw échec zou kunnen lijden. In werkelijkheid zou dit échec grooten- deels afhangen van die mogendheden, die Japan economisch klein zouden kunnen krijgen, doch die daartoe niet genegen zijn. Immers, wanneer zij tot sancties zouden overgaan, zou Japan hun bezittingen in China en Japan in beslag kunnen nemen, hetgeen op een gevaarlijk avon tuur zou kunnen uitloopen. En voor gevaarlijke avonturen zijn noch Washington, noch Londen, hoch Parijs te vinden. Dat weet Japan, en van zijn kant heeft het gelijk met door dreigementen het nadeel af te wenden. Op de protesten zwijgt het voorloopig, de Westersche hoofdsteden in de hoop latend, dat men tot een overeenkomst kan komen. Intusschen kan het zoo noodig in gewikkelde voorstellen doen, om aldus tijd te winnen en de protesteerenden van elkaar ge scheiden te houden. Een gezamenlijk optreden heeft het niet te verwachten, en het zal wel voorkomen, dat het dit optreden uitlokt. Totdat de tijd daar is om opnieuw te handelen, waarna het spel opnieuw kan beginnen. In etappes rukt Japan verder naar de „nieuwe orde" en ver moedelijk is het ook daar reeds te laat, om door maatregelen dezen opmarsch te stuiten. Tokio weet, dat wie winst wil, risico moet nemen, maar het weet ook, dat de anderen dien regel zoetjesaan gaan vergeten. En het doet er zijn voordeel mee. Naar we vernemen is in den ziektetoestand van Dom. J. de Puniet de Parry te Oosterhout een wending ten goede gekomen. De zieke mocht in de afgeloopen dagen van vele zijden hartelijke belangstelling onder vinden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag geen audiëntie verleenen. VERKOUDHEID. BRONCHITIS mei /iel Pijnverdrijvende borsl- en rugbedekking, een bron van warmte. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten F 1.10 V - - Donderdagmiddag heeft de Bredasche recht bank de behandeling der oplichtingszaak te Gin neken voortgezet. Het verhoor der verdachten bracht geen nieu we feiten aan het licht. De oude D. erkent met zijn zoon naar Breda te zijn geweest. Er is bij mej. Kessler eerst ge sproken over schilderijen en later heeft de oude D. aan mej. Kessler verzocht zijn zoon te willen voorthelpen om een andere positie te verkrijgen. Hij heeft gehoord, dat zijn zoon grof geld uit gaf en in deze periode heeft zijn zoon hem de 1400 teruggegeven, welke hij aan zijn zoon heeft geleend. Hij verklaart verder, dat er gesproken is over Rabat bij Cairo. Daar ligt geen Rabat. Deze plaats ligt in Marokko. Mej. Kessler behandelde zijn zoon als haar eigen zoon. Hij erkent tegen mej. Kessler te heb ben gesproken over mijnen en verklaart, dat het zijn bedoeling is geweest om te trachten zijn ouders weer bij elkaar te brengen. Hij had het geld noodig om een toonkamer in te richten voor zijn schilderijen-zaak. President: U sprak toch met mej. K. om geld los te krijgen? Verdachte: Wel neen, ik heb haar geen geld gevraagd. Zij stelde veel belang in mij en zij wilde mij helpen. President: Als u geen geld wilde hebben, waar om sprak u dan met mej. Kessler over geld? Verdachte: Mej. Kessler was als een moeder voor mij en daarom sprak ik haar over deze dingen. President: 't Is onbegrijpelijk. Maar u toonde mej. Kessler een kaart en u suggereerde haar, dat dit een kaart was van de mijn bij Rabat. VerdachteWel neen, dat was een gewone pen- teekening. Mej. Kessler heeft zich daarmede vergist. Hij erkent verder vanuit Marseille aan mej. Kessler om een bedrag van 6000 te heb ben gevraagd. President: Welke resultaten hebt u in uw za ken met al dat geld gehad? Verdachte: Ja, die zijn voor een groot deel tegengevallen. President: Tegengevallen? U bent heelemaal niet bij die mijn geweest. U kunt alles zeggen wat u wilt, maar daarom behoeven wij dat alles niet te gelooven. Een kinderkamer is het hier nog niet. Daarna wordt het woord verleend aan den of ficier van justitie tot het uitspreken van zijn requisitoir. Mr. van der Dussen wijst er op, dat een op lichterszaak als deze in Nederland gelukkig niet dikwijls voorkomt. Het gaat hier over een be drag waarvan het juiste cijfer wel niet precies vaststaat, maar dat toch een eind over de 100.000 loopt. Deze oplichterij is met buiten gewone brutaliteit gepleegd. Hij brengt een com pliment aan den rijksrechercheur, die alles zoo minutieus heeft onderzocht, waardoor 't moge lijk zal zijn beide verdachten te veroordeelen. D. jr. heeft tegen mej. Kessler den 'liefhebben den zoon gespeeld, die zoo verheugd was, dat zijn ouders weer bij elkaar waren. Juffrouw Kessler is er ingevlogen. Beide verdachten hebben aan mej. Kessler een verhaal opgedischt, hetwelk in hoofdzaak door D. sr. is ineengezet. Ook de 1400 komen uit de kas van mej. Kessler. Intusschen meent de officier, dat D. jr. de hoofddader is geweest. Hij toch heeft al het geld getoucheerd. Er is niets ten gunste van D. jr. te -zeggen. Met ge- wetenlooze brutaliteit heeft hij het verhaal, dat zijn vader heeft opgezet, volgehouden. Als de rijksrecherche het geld niet gevonden had, zou alles op zijn geweest. D. jr. heeft met al dit geld niets nuttigs uitgevoerd. Hij heeft met zijn vrien den aan de roulette gespeeld, dure hotels be zocht, luchtreizen gemaakt enz. In betrekkelijk korten tijd was bijna 80.000 verbrast. Hij meent daarom, dat hier de maximum straf mag worden geëischt. Hij requireert daarom voor D. jr. een gevan genisstraf van drie jaar zonder aftrek van het voorarrest en teruggave van het inbeslag ge nomen geld aan mej. Kessler. D. sr. heeft lang geen blanco strafregister, zoodat ook voor hem een strenge straf op zijn plaats is. Hq requireert voor Dr. sr. een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek van het voorarrest. Mr. Pauwels brengt hulde aan den rechter commissaris voor zijn minutieus vooronderzoek en ook aan de recherche. Maar hij kan geen be wondering hebben voor de dagvaarding en het requisitoir. Hij kan ook geen bewondering heb ben voor iemand, die gelooft aan de verhalen, welke in de dagvaarding zijn vermeld. Ook ge looft hij niet, dat mej. Kessler aan deze verhalen heeft geloofd. De oude D. heeft mej. K. ver zocht zijn zoon te willen helpen, doch hij heeft dit bedoeld als een middel tot weldadigheid en niet als een zaak. Zij is geen zakenvrouw en heeft nooit gedacht aan winst. Indien dit het geval was geweest, dan had ze wel over de kwes tie gesproken met haar neef mr. Kessler in Den Haag, maar zij wilde bedrogen worden, wijl zij daarin een middel zocht om liefdadig te zijn. Vader D. heeft aan pleiter in de gevangenis ge zegd, dat hij begrijpt, dat het zijn schuld is, dat zijn zoon hier zit, wijl hij zich te weinig met zijn zoon heeft beziggehouden. Ook D. jr. is een slachtoffer n.l. van zijn jeugd. Hij was een kwajongen, die allereerst vreugde zocht. Ongelukkig voor hem is dit zoo gemakke lijk geweest. Hij behoefde slechts te telefonee- ren en het geld lag gereed. Ook juridisch meent pleiter, dat noch voor D. sr. noch voor D. jr. het bewijs is geleverd. Voor D. sr. is er geen enkele verklaring als die van mej. Kessler, die niet juist kan zjjn, wijl D. sr. toen de gelden werden verstrekt, in de gevan genis zat. Hij vroeg voor beiden vrijspraak en voor D. sr. onmiddellijke invrijheidstelling, terwijl hij indien D. jr. niet mocht worden vrijgesproken, voor hem een lichtere straf vraagt. De rechtbank in raadkamer het verzoek van den verdediger overwogen hebbende, verklaart alsnog geen termen aanwezig te vinden om D. sr. direct in vrijheid te stellen. De uitspraak wordt bepaald over 14 dagen. Gedurende de laatste maanden van 1938 werden in Zeeuwsch-Vlaanderen verschillende auto's gestolen, o.m. te Breskens en te Axel. In de laatstgenoemde plaats geschiedde de diefstal ten nadeele van een handelaar uit Hulst, die op de markt te Axel zijn wagen had geplaatst. Toen dezer dagen te Waereghem, in België, om andere redenen een inwoner uit Gent werd ge arresteerd, kwam tevens aan het licht, dat hij in Zeeuwsch-Vlaanderen de autodiefstallen had gepleegd. Intusschen leidde de arrestatie van den in woner van Gent, zekeren v. d. M., tot het op sporen van vertakkingen, waarbij aan 't licht kwam. dat het hier om een gansche auto-die venbende ging. Een paar der in verband hier mede gearresteerden bleek te Amsterdam te werken, met het doel de in België gestolen au to's aan den man te brengen. In het geheel zqn te Brussel circa vijf personen achter siot en grendel gezet, als verdacht bij deze autodief stallen te zijn betrokken. Onder hen behoort ook een Belgische garagehouder, die ervan wordt verdacht de meeste wagens (die na de diefstallen geheel in een andere kleur werden geschilderd) te hebben gekocht. Naar verluidt is de Belg, die in Zeeuwsch- V.aanderen de auto's stal, reeds eenige jaren geleden in die streek gesignaleerd, met name te Sas van Gent en omgeving. Hij hield zich, naar het schijnt, toen hoofdzakelijk bezig met smokkelzaken. Ook. moet hij toen reeds in de „auto-branche" hebben gewerkt. Hij zou zich onledig hebben gehouden met het helen en opkoopen van ontvreemde wagens. Blijkens nadere berichten is een der in Zeeuwsch-Vlaanderen gestolen auto's, de te Breskens meegenomen wagen, in België op gespoord en aan den eigenaar teruggegeven. Aangenomen wordt, dat de bende de dief stallen van enkele tientallen wagens op haar debet heeft staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9