UIT DEN OMTREK VICTOR HUGO De luchtroovers van Hoitika VOOR DE TROPEN BURGERWACHTEN L UCHTBESCHERMING Subliem 6 cents* slot Defect? Tel. 11493 v Vervoert met Rossenaar Het raadsel De Sleutelspecialist - L. Veerstr. 10 Sr»5* ZOMERJAPONNEN EN COMPLETS MODEMAGAZIJNEN HAARLEM van Kronstein ZATERDAG 21 JANUARI 1939 Groote propaganda-avond van de Bloemendaalsche Burgerwacht Woningbouw voor groote gezinnen Adres aan den raad DE GEMEENTERAADS VERKIEZING BEVERWIJK INTERESSANTE AVOND Schema voor de candidaatstelling WERKLOOSHEID DAALT NOG Rioleeringswerk gegund U weet niet meer wat U rooken wilt? Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste* HILLEGOM VELSEN Poging tot inbraak IJMUIDEN R. K. Dam- en Schaakver. G. S. VOGELENZANG Na het aftreden van Schacht De indruk te Londen Veelzeggende Duitsche commentaar - OPENBAAR AANBESTEDEN: EEN HEERENHUIS GROOTE MOGELIJKHEDEN „DE THOMPSON BROTHERS" RINA NIKOVA'S YEMENITEN BALLET GUNSTIGE GELDBELEGGING Te koop in Haarlem (W.) bij centr.enkele verh. op te leveren blokken MAANDW. Huuropbr. 360.- p. j. Kooppr. 4600.- OPGERICHT 1888 WIJ ETALEEREN DEZE WEEK VOOR HALVE PRIJZEN IV ROMAN VAN A. HRUSCHKA xv Vrijdagavond is een groote propaganda-bij- eenkomst gehouden in het R.K. vereenigings- gebouw Domi voor de Bloemendaalsche Bur gerwacht. De drie sprekers hadden geen kla gen over gebrek aan belangstelling, want de Domizaal was nagenoeg geheel bezet. Mr. J. de Vilder, secretaris der Burgerwacht, was de eerste spreker, die de vele aanwezigen welkom heette. De groote opkomst achtte hij een bewijs voor de belangstelling, die men voor het instituut der Burgerwacht gaat gevoelen Die belangstelling is gerechtvaardigd, want de Burgerwacht is bestemd voor allen, zonder On derscheid, ook voor Katholieken. Bloemendaal is thans wel veilig en rustig, ging spr. verder, maar we moeten rekening hou den met onrust. Een goede B.W.. een goed leger, worden een goede gezondheid, alleen dan gewaardeerd, als men ze noodig heeft en ze niet heeft. Daarom moeten thans de B - Wachten sterk gemaakt worden. Vervolgens ging spr. het ontstaan van de BW na in 1918. toen de Sec. Democraten een poging deden om de revolutie te ontketenen, welke poging alleen verijdeld werd door het energiek optreden der regeering en door de, trouw van een gped deel der bevolking. Deze" dreiging had een diepen indruk gemaakt, ook op de regeering en de allerwegen opgerichte burgerwachten genoten dan ook den vollen steun van de regeering. Thans is er geen direct gevaar voor revolutie, maar wat niet is, kan komen en paraat zijn is dus het parool. De taak der B.W. is ons door 1918 aangewezen: beveili ging der staatsinstellingen, van het bezit en van het economisch leven, echter met dien verstande, dat de B W. niet zelfstandig, maar als aanvulling der machtsmiddelen moet optreden, dus als het openbaar gezag haar Op roept. De B.W. is geen klasse-instituut, zij heeft een sociaal-karakter, zij dient niet ter bescher ming van bepaalde politieke groepen. Haar taak is: bewaking van openbare gebouwen, openbare instellingen, zooals telefoon en tele graaf. water-, gas- en electriciteitsvoorziening. Slappe figuren kan men hiervoor niet ge bruiken, een straffe discipline is vooral noodig om kerels te vormen met moed, volharding en karakter. Door paraat zijn zal daadwerkelijk optreden wellicht niet noodig zijn, want een sterke burgerwacht werkt preventief. Voortgaande zei spr.: de wereld is thans vol spanning. Reeds verschillende malen hebben sommige staten zich capitulaties moeten laten welgevallen. Meer van dergelijke capitulaties kan men slecht verwachten. Hierin ligt een bron voor een groot Europeesch conflict. Zal Nederland dan weer neutraal kunnen blijven? We mogen niet blind zijn voor het gevaar van een 300 000 werkloozen. die een goeden voedings bodem vormen voor revolutie bij een mogelijk conflict. Het is dus zaak, om maar niet kalm af te wachten, wat er kan gebeuren. De jongere generatie kan meewerken, om de weerkracht te versterken. De geest onzer voor vaderen, die Nederland groot maakte, moet weer terugkomen en die geest moet in dienst gesteld worden van het vaderland. Met een krachtige opwekking om toe te tre den tot de B.W.. besloot deze spr. zijn rede. De heer A. F. Hauccou, commandant der BI. Burgewacht. was de tweede spr. Deze deelde mede. welk soort menschen hij noodig had vooral in tijden van oorlog, als veel van zijn menschen voor het leger werden opgeroepen en als er opgetreden moet worden by aanvallen uit de lucht. De ouderen zullen in dat geval de jongeren moeten vervangen. Noodzakelijk zal dus zijn, dat menschen van b.v. 3050 jaar. opgeleid worden voor de politioneele taak. Ver der zijn er dames noodig, omdat niet alle dien sten verricht kunnen worden door mannen. Ge bleken is, dat vrOuweiyke krachten zeer te waardeeren zijn. In Bloemendaal b.v. zijn 2 luchtwachtdiensten „geprojecteerd", waarvoor 30 k 40 vrouwen noodig zijn. Spr. deed dus een krachtige opwekking, om toe te treden tot de B.W. Ten slotte werd het wt>ord gevoerd door pastoor W. M. Bosch, oud-aalmoezenier der Amsterdamsche B.W. Na een uitvoerige inleiding constateerde deze spr.. dat de eerbied voor het gezag en het ge loof. kwynende zijn. Maar met verschillende uitspraken van groote historische figuren be wees hy. dat een staat zonder eeredienst en zonder godsdienst ten verderve leidt. En toch streeft men in verschillende landen naar een staat zonder godsdienst. Hier is het nog niet zoo ver. maar het kan komen. De B.W. heeft een taak van naastenliefde te vervullen. Een sterke anti-revolutie voor komt revolutie, voorkomt bloed. De B.W. heeft dus een vredestaak. Met militairisme heeft zij niets te maken. Het gaat er bij de B.W. om, de vryheid te bewaken en het eigendom te bewa ren, de gevaren voor sociaal, economisch en godsdienstig leven in tijden van revolutie te bezweren. Ook deze spr. eindigde met een krachtige aansporing tot aansluiting bij de burgerwacht. Eenige films waren ter afwisseling inge- lascht. den door den heer T. Plomp van de Canadian Pacific Railway Company. De heer Plomp ver bleef langen tyd in Canada en vertelt o.a. over de volgende onderwerpen: de reis naar Canada aan boord van de luxe schepen der maatschap pij de St. Laurens-rivier, de steden Quebec en Montreal, verblijf bij de houthakkers in het oerwoud, houttransport langs de rivieren, het Rotsgebergte enz. Eenige zeer mooie films en lichtbeelden zullen een en ander opluisteren. De lezing zal gehouden worden in het K.S.A.- gebouw, Peperstraat, op Maandag 23 Januari, des avonds te 8 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in den sigarenwin kel van den heer A. Moné, Breestraat 132 en 's avonds aan de zaal. De afdeeling Beverwijk van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen heeft aan den ge meenteraad een adres gezonden, waarin de aan dacht er op wordt gevestigd, dat de in de laatste jaren gestichte arbeiderswoningen volgens een zeker eenheidstype zyn gebouwd en dat deze woningen veelal slechts twee tot drie slaap kamers bevatten met een zeer beperkte ruimte, terwijl dit type arbeiderswoningen beslist on voldoende geacht moet worden voor gezinnen met meer dan vier kinderen, wanneer men tege moet wil komen aan zeer miniem te stellen eischen van behoorlijke woning. Adressante wijst er dan vervolgens op, dat als minimum eisch gesteld mag worden een afzon derlijke slaapgelegenheid voor de ouders, een afzonderlijke voor meisjes en een voor jongens, waarbij de beschikbare oppervlakte voor slaap gelegenheid zoodanig verdeeld wordt dat het mogelijk is, hoe de samenstelling van het gezin ook moge zijn, dat tot eenzelfde geslacht be- hoorende kinderen een afzonderlijke slaapge legenheid kunnen verkrijgen. Naar de meening van adressante bestaat in deze gemeente een dringende behoefte aan goede arbeiderswoningen voor kinderryke gezinnen, warin meer dn drie behoorlijke slaapkamers aanwezig zijn, alsook een flinke huiskamer enz. enz. Adressante verzoekt den raad het daar heen te leiden dat bij het vaststellen van het uitbreidingsplan rekening wordt gehouden dat er voldoende woningen voor kinderrijke gezinnen worden gebouwd, deze ruimere wo ningen voor kinderrijke gezinnen beschik baar worden gesteld tegen een gelijke of ongeveer gelijken huurprijs als het normale type, daar een arbeider financieel niet in staat is het offer van een hoogere huur te brengen. Om dit doel te bereiken geeft adressante in overweging gebruik te maken van de moge lijkheden welke worden genoemd in het rond schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de Gemeentebesturen d.d. 10 No vember 1938. afd. Volkshuisvesting, of, zooals reeds in andere gemeenten is geschied, wonin gen te bouwen onder eigen beheer tegen voor- deelige voorwaarden of door het instellen van een huurtoeslagregeling. Zooals reeds gemeld, houdt de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken een propaganda- elub-avond, waar een lezing zal gehouden wor- De Centrale vergadering van de R. K. Staats partij, afdeeling Beverwyk, heeft in haar gis teravond gehouden vergadering het schema vastgesteld voor het stellen van candidaten voor de dit jaar te houden verkiezingen voor den gemeenteraad. Volgens dit schema zullen de plaatsen voor de candidaten uit de verschil lende standen worden aangewezen. De eerste plaats op de lyst is, blijkens het vastgestelde schema, bestemd voor een candi- daat uit de werknemers, de tweede plaats voor een candidaat uit de groepen middenstanders en intellectueelen en de derde plaats voor een candidaat uit den land- en tuinbouw. Vervol gens zijn de vierde en vyfde plaats weer aan gewezen voor candidaten uit de groep werk nemers, de zesde plaats voor een candidaat uit de groepen middenstanders en intellectueelen, terwijl de 7de en 8ste plaats toegewezen zyn respectievelijk aan de werknemers en de land en tuinbouwers. Wanneer, na de candidaatstelling, het poli tiek advies wordt vastgesteld, zal tevens worden bepaald, welke candidaat het best als ïyst- aanvoerder kan fungeeren. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs stonden hedenmorgen 1186 werkzoekenden ingeschre ven, waarvan 184 uit de gemeente Heemskerk. De vorige week bedroeg het aantal werkloozen 1205, waaronder 183 uit Heemskerk. I B. en W. hebben de uitvoering van de riolee- nngswerken, volgens het derde bestek, opge dragen aan de laagste inschrijfster, de N.V. Gebr. Strijland, te Uithoorn, voor f 19.700. O.D.I.-nieuws. Dinsdag a.s. speelt O.D.I. een vriendschappelijken damwedstrijd tegen „Adolf Kolping" uit Bennebroek. De wedstrijd wordt in het clubgebouw te Hillegom gespeeld en begint om acht uur. Donderdag a.s. moet O.D.I. voor de bonds - competitie spelen tegen „Ontwikkeling" te Lisse. De spelers vertrekken om half acht per fiets vanaf het gebouw. Bij verhindering wordt men verzocht daarvan bericht te zenden aan den secretaris. De Hanze. Op Woensdag 25 Januari houdt de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" haar jaarvergadering in de zaal van den heer Sistermans, des avonds 8.30 uur. Werk opgedragen. Aan de firma De Groot en Kalkers, alhier, is door de heeren Gebrs. Berbee, opdracht gegeven tot het bouwen van een garage. Gaande en komende man. Vertrokken perso nen L. F. Blokker naar Bennebroek, Stichting Vogelenzang Lokhorstduin; H. Rusman naar Haarlem, Helmbrekersteeg 12rood; A. J. van Engelen naar Zandvoort, Zuid-Boulevard 49; A. van den Bergi naar Katwijk, Voorstraat 28; B. J. Meinders naar Amsterdam-W, Sloterpol- der 349. Gevestigde personen; J. P. Maassende Vaal, Weerlaan 21; A. B. J. Gunnewijk, Hoofdstraat 97; M. C. van der Meer, Haarlemmerstraat 31; A. Hageman, Hoofdstraat 143; E. Visser, Leid- schestraat 112. Burgerl. stand Geboren: Herm. Barth, Maria, zoon van W. v. d. Zwan en A. J. Meijer; Wilhelmina, dochter van H. Scheepmaker en E. p. j, van den Bosch; Dorothea Christina en Johannes Theodorus, dochter en zoon van S. J. van Bezu en W. P. Voorderhaak. Ondertrouwd: G. Westerink en A. Smits, H. J. Voges en A. M. Rusman; S. Dijkstra en B. Vink. Getrouwd: J. Heemskerk en H. Hönigsberger, H. M. J. Willemse en E. van Maris, J, J. Blok ker en C. Geilings. Overleden: J. C. Brouwer, m., 35 jaar. P. Does, m., 70 jaar. Prijswinnaars. Op de te Katwijk gehouden pluimveetentoonstelling werden door eenige Hil- legomsche fokkers de volgende prijzen behaald: Jac. v. Leeuwen, met Holl. konijnen, 6 eerste, 1 tweede, 4 eereprijzen, benévens collectieprijs voor de mooiste inzending (7 konijnen). C. Dussel, H. Reus (geel) 1 tweede pr. J. Warmerdam, H. Reus (haaskl.) 2 tweede pr. A. Hey, wyandotte kriel, 1 eerste en 1 eereprijs. B. Frijlink, wyandotte- en Japansche kriel, 9 eerste, 1 tweede, 1 derde en 4 eereprijzen. Zooals men ziet had de Hill. Ver. nogal succes! St. Josephs Gezellenvereeniging. Heden avond, vrije byeenkomst tot 10.15 uur. Zondag, na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 6.45 uur. Na het Lof zijn we allen in de zaal van Van Dril om „De Treffers" te zien optreden. Denkt erom aanwezig 8 uur precies. Maandag Biljartclub. Wedstrijd Kaartclub O.N.A. tegen Ons Genoegen in de Volksbond. Dinsdag Damclub. Woensdag Debatingclub. Donderdag Verpl. vergadering, Cursus Vice- Praeses en mededeelingen. Zaterdag vrije byeenkomst tot 10.15 uur. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afdeeling Hil legom van den B.V.L. houdt Maandag a.s. des avonds om 8 uur in Hotel „Flora" een groote bijeenkomst. Op deze byeenkomst zal het vaan del onthuld en overgedragen worden. Kapelaan J. van Ettinger zal een rede houden en ook Ds. P. Bootsma, legerpredikant te Wassenaar. De res. kapt. Kares zal de beteekenis van het vaandel bespreken, ook de burgemeester zal een toespraak houden. Door den waarnemend corpscommandant zullen de brevetten en wis selbekers worden uitgereikt. Het dameszang koor „Cantabile" zal het feest opluisteren. Het belooft een echt vaderlandschen avond te wor den. Deze vergadering is voor iedereen toegan- kelyk. In den nacht van 19 dezer is een poging tot inbraak gedaan in een consumptiewagen staande naby den spoorwegovergang aan den Wijker- straatweg alhier. Tevergeefs is getracht de deur van den wagen te openen. Een luik, waarmede het raam van den wagen geblindeerd was, is er afgerukt en op den grond geworpen. Er werd niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Morgenmiddag speelt het junioren-damtien- tal te Heemskerk een wedstrijd tegen de junio ren van D. C. H. Wij zijn benieuwd hoe de jeug dige G. S.-ers het er af zullen brengen. Het 2e tiental zal a.s. Dinsdag in het St. Fi- delisgebouw den strijd aanbinden tegen de dam- vereeniging „St. Joseph". Rector Drost Voor de leden van den R.K. Volksbond en de St. Jozefgezellenvereeniging gaf rector Drost Donderdagavond een uiteen zetting over: De Katholieke Actie. Spr. behandelde eerst het theoretische ge deelte van dit onderwerp en betoogde, dat de Katholieke Actie geen nieuwe organisatie is. doch een geest, welke de bestaande organisa ties moet gaan bezielen. Ten slotte gaf spr. de oorzaken aan, waarom de Paus juist de leeken oproept om de Katho lieke Actie te beoefenen. In het tweede gedeelte gaf spr. verschillende methoden aan, welke men in de praktijk van de katholieke Actie volgt en volgen kan. Met vodrbeelden uit eigen ervaring toonde spr. het vaak prachtige resultaat van dit leekenaposto- laat aan. In verband met het gesprokene wees de ka pelaan de gezellen vooral op de heerschende danswoede, welke de jongelui steeds naar de stad trekt op tijden, dat zy in de gezellenver eeniging moeten zijn. Vervolgens wees de kapelaan op den achter uitgang van H. Communies in het afgeloopen jaar, hoewel de parochie zich nog eenigszins uitbreidde. De kapelaan schreef dit toe aan het bestaan van een neutrale vischclub in de parochie, waarvan ook verschillende katholie ken lid zyn. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) stelling van Funk tot president van de Rijksbank door een hooggeplaatst depar tementsambtenaar een „voor de Vereenigde Staten bedoelde klap" genoemd. Andere ambtenaren verklaarden, dat Funk bekend staat om zijn vijandigheid jegens de Ver eenigde Staten. Te algemeene commentaar in de handels departementen op het ontslag van Schacht was dat de wijziging geen werkelijken invloed had' op den Duitsch-Amerikaanschen handel, aangezien Schacht reeds geruimen tijd slechts een schegbeeld was geweest en Duitschland reeds al het mogelijke heeft gedaan om den handel met de Vereenigde Staten te besnoeien. Men voorspelt, dat ondanks het streven naar vermindering der aankoopen uit de Vereenigde Staten men zal voortgaan producten als ka toen, petroleum, koper, lood en fosfaten in Amerika te koopen, omdat Duitschland deze hard noodig heeft. De Etitsche avondbladen zien in het heen gaan van Schacht als president der Rijksbank een nieuw terugwyken der „gematigde" stroo ming in het Derde Rijk. De „Star" schrijft: „Duitschland heeft thans geen goud meer. Het bezit geen buitenlandsche deviezen, die invoer van belangryke artikelen mogelijk maken. De laatste Duitsche leening, die in eiken gezonden staat in 24 uur voltee- kend zou moeten zyn, was eerst na zes weken gedekt. Het zou mogelijk kunnen worden, uat men het bewapenings- en het bouwprogramma aanzienlijk moest beknotten. De officieele sta tistieken wijzen uit, dat er bijna twee millioen werkloozen zijn. Al het genie van Schacht zou tegen deze harde feiten niets vermogen. Een belasting zou een tijdelijk l-.ulpmiddel zijn, maar de belastingen drukken reeds al te zwaar. Het lijkt waarschijnlijk, dat Schacht moest vertrekken, omdat hij Hitier gezegd heeft, dat de eenige oplossing bestaat in be- lastingverhooging. Hitier kan Schacht over boord werpen, maar hij zal niets kunnen doen tegen de onverbiddelijke wetten der economie." De eerste aanwijzing, dat Schacht niet steeds welwillend stond tegenover de eischen, welke de Duitsche regeering aan de Rijksbank stelde, en dat deze houding wel eens verband zou kun nen houden met het plotselinge besluit van Hitier, kan men volgens een bericht van Reuter uit Berlijn zien in een artikel, dat Zaterdag zal verschijnen in de Nationalzeitung, die vaak als spreekbuis van Doering wordt beschouwd. Het blad schrijft, dat door de benoeming van Funk de onvoorwaardelijke steun van de Rijks bank bij de uitvoering van de economische taak der regeering voor de toekomst verzekerd is. De nationaal-socialistische economische politiek staat het kapitaal slechts toe, de rol te ver vullen van dienaar van handel en industrie, en dit nationaal-socialistische beginsel zal voort aan het richtsnoer zyn voor de Rijksbank. mt Y_ «nroww IK ««èSW Hy stapte in de boot, draaide eens aan een paar knoppen, haalde een stang over en opeens.... daar begon de motor te snorren en eer hij er erg in had vloog de boot van den wal af en de rivier op. Hy greep nog net bytyds het roer en wilde naar den kant sturen, toen opeens het zeil op vreemde wijze in beweging kwam. Het ging hol en bol staan, net of er iets onder bewoog en opeensdaar kwam een gezicht te voorschyn. En Wat voor een gezicht. Piet zag een reusachtigen baard, waarboven juist een paar oogen zichtbaar waren en een puntje van een neus. Hy voelde al zijn moed in zyn schoenen zinken. Wat moest hy doen alleen met dien vreemden sinjeur in de boot? De Directeur van. Openbare Wer ken te Haarlem, zal op Maandag 6 Febr. 1939 des voormiddags llVi uur, in het Raadhuis aldaar, in het HET MAKEN VAN EEN VOETBRUG OVER DE WESTERGRACHT. Bestek en voorwaarden met tee- kening, liggen ter inzage op het bureau van Openbare Werken, Jacobijnestraat 24 en zyn aldaar verkrijgbaar te/gen "betaling van ƒ1.per stel. TE HUUR te Haarlem 1 Mei: aan de Verspronckweg met of zonder garage. Huis heeft 6 kamers, badka mer met ingebouwd bad' en electri- sche boiler, is centraal verwarmd en heeft vrije achteruitgang. - Te bevragen bij Makelaar KOEL, Zijl- weg 67 en bij den eigenaar N. G. ADDICKS, Verspronckweg 84, Haar lem. worden U geboden door advertentie- reclame in de rubriek „Omróepers". Laat die U niet ontglippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regel komt Uw Zaken-Omroeper onder de aandacht van 90.000 gezinnen. t mmmmm HEDENAVOND 8.15 UUR HET NEDERLANDSCH TOONEEL Dir.; COR VAN DER LUGT MELSERT MAANDAG 23 JAN. 8.15 u TOONEELGROHP „HET MlïSïtER" Dir.: KO ARNOLDI ABONN. 2e SERIE DIT fh" SPEL IN 3 BEDRIJVEN VAN •J V COLETTE en PAUL GERALDY Prijzen voor beide voorstel!, alles inbegr. 2.85, 2.35, 1.65, 1.15, 0.80 WOENSDAG 25 JANUARI - 8.15 UUR Plaatsbespr. vanaf Maandag 23 Januari van 103 uur. Tel. 10189. Prijzen alles Inbegr.: 2.85, 2.35, 1.65, 1.15, 0.80 Coupons geldig OPGERICHT 1911 EENIGSTE DAGEL. RECHTSTREEKSCHE DIENSTEN NAAR HOORN en OMSTREKEN - PURMEREND - AMSTERDAM (Noord) ZAANSTREEK - OOSTZAAN - LANDSMEER - KWADIJK MIDDELIE - OOSTHUIZEN en vele tusschengelegen plaatsen. BILLIJKE TARIEVEN. Vlugge uitbetaling remboursementen. Bestelhuis: LET WEL! ALLEEN BEGIJNHOF 29 zwart, Tel. 11570. Bestelhuis te Purmerend: alleen Ged. Singelgracht No. 17. Beleefd aanbevelend. H'uintrisüco uitgesloten. Ruime hypotheek t>esichikbaa|\ Inlicht.! BOUWBUREAU ,,DE GIDS", Lorentzkade 360, Telef. 10024, Haarlem. AJFUnKECI uFnunv Toen Elfi een half uur later weer aan den voet van den heuvel by haar paard kwam, vond zy daarnaast een ander paard, welks prachtige vormen onmiddeliyk haar bewondering op wekten. Aan wien kon dat mooie dier toebe- hooren! Hoe kwam het op deze plaats, by haar merrie?Zoekend keek zy om zich heen. En plotseling kwam uit de schaduw van een boschje een heer te voorschyn, die een elegant rycostuum droeg. Hy schreed op Elfi toe, maakte glimlachend een buiging en zei: U neemt het my toch niet kwaiyk dat ik eigenmachtig als bewaker van uw paard ben op getreden? De streek is wel is waar veilig, maar by zoo'n mooi dier als uw merrie kan men nooit wetenDe gelegenheid maakt den dief, zegt het spreekwoordMaar wat zie ik? Juf frouw Trebitsch. Mynheer von Heiden! 't Verheugt me, dat u mij nog herkent, hoewel het reeds meer dan twee jaar geleden Is, dat ik op Helgoland de eer had, aan u voor gesteld te worden. Inderdaad, onze eerste kennismaking dateert van een verblyf op Helgoland, zei Elfride. Haar hart begon sneller te klopper, want aan dat verblyf op het eilandje waren voor haar onuitwischbare herinneringen verbonden. Want bij die gelegenheid had zij met Klaus Treuwart kennisgemaakt.... Maar hoe is u in deze afgelegen streek verzeild geraakt, juffrouw Trebitsch. Toch niet alleen? Hy keek haar met heimelyke bewondering aan, want zij kwam hem nog veel mooier voor dan eertijds op Helgoland. Wel meneer von Heiden, antwoordde zy glimlachend, wij brengen den zomer door op Krannebitten, het landgoed van papa. Daar heb ik iets van gehoord; maar ik had er, om de waarheid te zeggen, geen idee van, dat u dezelfde juffrouw Trebitsch kon zyn, met wie ik toen op Helgoland kennis heb gemaakt. En u, mynheer von Heiden? Hoe komt u hier? Ik ben reeds twee jaar inspecteur op Kron stein, dat aan het andere einde van Kranne bitten ligt.Zeker een bezoek gebracht aan de kapel, juffrouw Trebitsch? Ja, met myn zuster Ruth, die is vooruit gereden naar de hoeve en nu ga ik haar volgen. Mag ik u vergezellen? Zeker, als u tyd en lust hebt, antwoordde BUL Ruth's preek was toch niet geheel zonder uit werking gebleven. Elfi dacht nu: Misschien heeft ze gelyk. Waarom zou ik tenminste niet een poging doen om verstrooiing te vinden. Von Heiden hielp haar te paard en sprong zelf in het zadel. Daarbij vlogen hem allerlei wonderlyke gedachten door het hoofd. Elfi Trebitsch was hem reeds vroeger uitste kend bevallen. In elk opzicht was zij de party die hij reeds jaren lang tevergeefs zocht, om aan de misère van de armoe te ontsnappen. Op Helgoland had hij tot zyn bitter leedwezen zoo goed als geen kans gehad, want een ander stond reeds op de plaats, die hij gaarne zelf zou hebben ingenomen. Er liepen zelfs geruchten over een heimelyke verloving van de mooie El fride met baron Treuwart Was daar iets van gekomen? Daar 't kapittel „Elfride Trebitsch" geen uitzicht voor von Heiden bood, had hy er zich later niet meer om bekom merd. En spoedig daarna begon een nieuw kapittel van zyn levensboek: de aanstelling op Kronstein en gravin Sabine.... Maar ook hier zou hy zyn doel niet berei ken Bij deze laatste herinnering betrok von Hei- den's gelaat. Maar 't kostte hem niet veel in spanning, de onaangename gewaarwording te overwinnen. Heerlyk, juffrouw Trebitsch, zei hy, dat ik u zoo onverwachts weer heb mogen ontmoeten! Ik hoop dat u mij zult veroorloven, u van tyd tot tijd nog eens te zienOf is dat verboden! Waarom zou dat verboden zyn? Op Kran nebitten is een bezoek altijd een welkome ver strooiing. Wie zou my, of ons verbieden, bezoe ken te ontvangen? Wel, ik dacht maar zoo, zei von Heiden met goed gespeelde verlegenheid. Ik weet immers heelemaal niet, wat er intusschen zoo al is ge beurd in uw levenToen ik Helgoland verliet vertelde men dat er tusschen u en baron Treu wart een verloving ophanden wasMisschien is hij reeds uw echtgenoot, en in dat geval zou hij niet gaarne een voormalig aanbidder in uw nabijheid zien Von Heiden wist zeer goed, dat zijn woorden niet van kieschheid en tact getuigden. En even goed wist hij, dat Elfi niet was getrouwd, want dat had men hem ten stelligste verzekerd, afge zien nog hiervan, dat zy het hem anders zelf wel zou hebben gezegd. Maar op dat oogenblik wilde hy tot iederen prys te weten komen, of het schoone meisje nog vry was en of er ditmaal voor hem zelf eenige kans bestond. Dus waagde hy die tactloosheid. Elfi was bleek geworden, een smartelyk gevoel beklemde haar. Dus de musschen sjilpten het van de daken! Maar ook nu speurde zy de nawerking van Ruth's preek, en dat hielp haar over dat pyn- lyke oogenblik heen. Niet laten merken, wat er in 't zwaar gekwet ste hart omgaat! Niemands medelyden opwekken of accepteeren! Zij kreeg spoedig weer haar gewone kleur en antwoordde met een schynbaar vrooiyk lachje: Ik vind het komisch, dat de menschen altyd meer meenen te weten, dan men zelf weet. Ze dachten dus, dat ik verloofd was? Wel, ik dacht er toen niet aan en later ook niet. Het beste bewijs daarvoor is, dat ik thans nog heelemaal vrij ben, noch verloofd, noch getrouwd. Von Heiden slaakte zijns ondanks een zuchtje van verlichting. Van dat oogenblik af was hij zeer spraakzaam en deed zijn best om Elfi aan genaam te onderhouden. Hij vroeg ook met be langstelling naar haar moeder en naar Ruth, met deze laatste had hij 't op Helgoland dikwijls aan den stok gehad.... Herinnert u zich nog, juffrouw Trebitsch, dat juffrouw Ruth een verbitterde vijandin van mij was en van iedere gelegenheid gebruik maakte, om dat te toonen? Ik vrees, dat het weerzien haar niet bijster aangenaam zal zijn.... Och, laten we maar het beste hopen. Ruth was toen nog een halve bakvisch, die gaarne twistte en pleizier vond in krachtige uitdrukkin gen. Maar nu is ze een volwassen meisje, en ik geloof niet, dat er van haar ouden strijdlust veel is overgebleven. Ik zou in ieder geval haar aanvallen dapper verdragen, zei von Heiden met een prettig lachje. Hij wierp Elfride een smachtenden blik toe, en ging voort: Wat ervan zij, voor my is in ieder geval slechts dit punt van belang, dat ik by u, juf frouw Elfride, goed sta aangeschreven. Ik hoop, dat u dit weet. Elfi antwoordde niet. Op de hoeve, onder een grooten noteboom, waar een tafel en banken stonden, was een pret tig gezelschap bijeen: Kurt Holder, Dr. Turba, Ruth met Ilse en Marianne Hartlieb, Ruth had die jonge dames onderweg ontmoet en was by haar gebleven. Samen hadden zij toen Holder op het veld overvallen an hem allerlei interessante inlichtingen over zijn werk doen geven. Vervol gens had Kurt de dames naar de hoeve geleid, en door de boerin allerlei ververschingen laten op dienen in de schaduw van den prachtigen note boom. Allen zetten groote oogen op, toen Elfi met von Heiden kwamen aangereden, Holder fronste het voorhoofd, en Ruth, trok een grappig-leelijk gezicht. Die aap! bromde zij. Nu is het uit met de gezelligheid. Wat 'n idee van Elfi. Kent u von Heiden, juffrouw Ruth? Natuurlijkvan Helgoland, waar we een paar weken met hem doorgebracht hebben. Ik kon zijn gemaaktheid en flauwe pretenties niet uitstaan, en bij meer dan een gelegenheid heb ik hem dat ronduit gezegd. Dus, vroeg Kurt, blykbaar zeer voldaan, o moogt hem niet lyden? Hem lijden? Niet eens zyn gele honden- oogen. Hondenoogen? Ja. Hebt u nog niet bemerkt, dat hy hon denoogen heeft? Niet de oogen van een goeden, trouwen hond, maar die van een valsch, leelijk dier. Meer dan eens hebben ze my een huivering over de leden gejaagd.... .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 10