Spanning in de hoofdstad I I V.V.E. nu favoriet in Ha CHIEF WHIP INCASSO-BANK N.V. De wedstrijd van morgen Haarlem in de Litteratuur STOFZUIGERS VOOR D.E.K. IS HET OPPASSEN CREDIETEN SAFE-DEPOSIT GAAT HILVERSUM NOG VERDER UITLOOPEN? HAARLEM ZATERDAG 21 JANUARI 1939 D.H.V.B. Leiders in reserve-af deeling voor lastige problemen In Noord en Zuid geen wijziging aan den kop I KRUISWEG 59 TWEEDE KLAS I.V.C.B. In I b blijft de strijd algemeen, met St. George nog steeds als leider Wordt Zwal. Vooruit nog bedreigd? Oude tegenstanders op Berkenrode D.H.L. Zaandam „In 1919 was CHIEF WHIP al mijn favoriet ,En in 1939 is CHIEF WHIP op ieders lip, want iedereen weet nu, het is de beste sigaret voor ieders gezondheid TWEEDE KLAS K.N.V.B. In de andere afdeeling zijn de perspectieven van E.D.O. het gunstigst Felle strijd rond de onderste plaats DAMMEN JOZEF BLANKENAAR— IJMUIDEN Clubkampioenschap van Nederland Damclub Haarlem Automatiek „FLUKS" - Groote Houtstr. 21 - Haarlem Een steekspel op de Groote Markt SCHAKEN De strijd in zeskamp en tweekamp GREGORIUSDAG TE DELFT Voor de kerkzangers in Zuidholland De Stofzuiger Centrale Hagema*1 Ged. Oude Gracht 52 - Telef. 1276® De eerste contpetitie-Zondag in het nieuwe jaar is geen groot succes geworden. De gewel dige regenval in den nacht van Zaterdag op Zondag had de toch al niet beste velden vrij wel alle onbespeelbaar gemaakt zoodat weder om van een ernstige stagnatie gesproken kan worden. Met dit al gaat het er thans naar uit zien dat de competitie dit seizoen zeer laat be ëindigd zal zijn. Hopen we dat de weersomstandigheden mor gen wat beter zullen zijn. In afdeeling Noord mogen we over de geheele linie normale uitslagen verwachten. Wel dient het leidende R.E.O. bij E.S.V. de zaken ernstig op te vatten want een kat in het nauw doet soms rare sprongen en de mogelijkheid dat E.S.V., den ernst van haar toestand inziende, voor een verrassing zorgt, al was het maar in den vorm van een 'gelijk spel, is niet geheel en al uitgeloten. Voor L.S.V.V., dat bij K.G.B. op bezoek moet, geldt hetzelfde. Ook hier dienen de kampioenscandidaten op hun tellen te pas sen echter meer om het feit dat K.G.B. over een ploeg beschikt welke het eiken tegenstan der gedücht lastig kan maken. Maar voorals nog houden we het toch op L.S.V.V. Bij U.S.V. Limmen zullen de krachten elkaar niet veel ontloopen zoodat het terrèinvoordeel misschien den doorslag moet geven ten gunste van U.S.V. Ook de ontmoeting W.S.V.Zeevogels geeft weinig krachtsverschil en evenals bij U.S.V. Limmen kan ook hier het voordeel van eigen omgeving een beslissende factor zijn. De D.O.S.S.-reserves hebben uitstekend „over winterd", getuige althans hun prachtige over winning over Wilskracht 2. Het gaat er dan ook steeds duidelijker naar uitzien dat D.O.S.S. 2 met den eere-titel zal 'gaan strijken maar toch zal zij er goed aan doen de tegenpartij van morgen niet te onderschatten. R.K.A.V. 2 blijft een lastig tegenstander en vooral in plaatselijke wedstrijden wil men nog al eens voor een verrassing komen te staan. Ondertus- schen houden we het voorloopig nog maar op een D.O.S.S.-zege en dan is de kans bovendien niet uitgesloten dat haar positie er na morgen nog beter op wordt. De Meer 2 moet n.l. bij Zeevogels 2 op bezoek. Dit laatste elftal is tijdig uit haar droom ontwaakt en de fraaie over winning over N.E.A. 2 getuigt er van dat de Vogels nog> steeds geduchte tegenstanders zijn. De Meer 2 heeft er dan ook nog lang niet ge wonnen. Voor Wilskracht 2 blijft de situatie nog zeer ernstig en dat het na morgen eenigs- zins beter zal zijn wil er bij ons niet in. Een vrij zekere nederlaag ligt voor de hand tegen NE.A. 2 uit.; maar een schrale troost blijft het dat Ook G V'O. 2'wefnfg kans op maar één pufrÉje heeft'b\f Volendam 3. De hoofdstad heeft morgen niet minder dan vier eerste klas D.H.V.B.-wedstrijden binnen haar muren. Daar deze wedstrijden bovendien alle zeer belangrijk zijn kunnen de Amster dammers kiezen maar het lijkt ons in elk ge val een moeilijke keus. Z.P.C.D.E.K. en India R.O.D.A. lijken ons de belangrijkste kampen. Vooral de eerste. Immers, ZP.C. is na een zwak begin geducht komen opzetten en behoort thans ongetwijfeld tot de sterkeren in de afdeeling". Zelfs hebben zij momenteel nog een klein kansje op het kampioenschap en dit zou enorm ver groot worden wanneer de Amsterdammers thans D.E.K. een nederlaag toebrachten. Zoover is het nog wel niet want D.E.K. is door de laatste fraaie successen van ZP.C. ge waarschuwd. In elk geval zal het er geducht spannen en kan men slechts raden naar den uitslag. Ondertusschen rust op India de zware taak R.OD.A. een halt toe te roepen en zoo doende haar plaatsgenooten een grooten dienst te bewijzen. Gemakkelijk zal dit wel niet gaan maar toch achten we de Indianen sterk genoeg een puntje thuis te houden. De twee overige wedstrijden zijn niet minder belangrijk want hier komen twee candidaten voor de onderste plaats in het strijdperk. St. Martinus deed de vorige week schitterend werk door Gezellen Vier te kloppen en kan de toe komst thans wat geruster tegemoet zien. Er kan tenminste weer gewonnen worden en de kans dat morgen tegen The Unity wederom een of twee kostbare puntjes worden veroverd is lang niet denkbeeldig. De anndere „onderste- plaats-candidaat" Geel Wit moet bij de Gezel len trachten den buit weg" te halen hetgeen haar niet makkelijk zal vallen. Wel verspeelden de Gezellen verleden week haar nog kleine kan sen op het kampioenschap maar om zich ten tweeden male door een zwak zusje te laten klop pen zal ongetwijfeld beneden haar stand zijn. We vreezen daarom het ergste voor de Haar lemmers. De Zuidelijke afdeeling brengt een viertal wedstrijden waarbij het uitgesloten moet wor den geacht dat daar veel verrassingen zullen vallen. Het is een uitgemaakte zaak dat Docos en A.V.V hier de sterksten zijn en al blijven we nog genoeg vertrouwen bezitten in Van Nispen, het wel er bij ons niet in dat Docos tegen dit elftal ook maar één puntje zal ver spelen. Dat Meerburg het A.V.V. lastig genoeg zal maken daarvan zijn we overtuigd maar evenzeer zijn we er zeker van dat A.V.V. ten slotte toch aan het langste eind zal trekken. Van belang is de ontmoeting. Alph. Boys V.V.S.B. omdat het winnende elftal een goed eind uit de gevaarlijke zone raakt. Het voordeel van eigen terrein is voor de Boys misschien Juist voldoende om op twee kostbare puntjes beslag te leggen. Unio blijft nog even in het hoekje waar de slagen vallen want dat Quick tegen zakelijke oi persoonlijke zeker heid loketten te huur van f 5.— en hooger Steps zich zal laten verrassen lijkt ons niet waarschijnlijk. De twee leidende ploegen in de reserve klasse krijgen een heel lastig' karwei op te knappen. H.B.C. 2 moet n.l. bij D.O.S.R. 2 op bezoek terwijl Lisse 2 den lang niet gemakkelijken uit wedstrijd tegen Onze Gezellen 2 speelt. De Heemstedenaren hebben nog maar slechts één wedstrijd verloren, juist tegen D.O.S.R. 2 dus zijn zij gebrand op revanche. D.O.S.R. 2 vecht evenwel voor haar laatste kans zoodat een uit stag' voorspellen al zeer moeilijk is. De kansen van Lisse 2 lijken ons in elk geval iets gunstiger en al zullen de Gezellen-reserves uitnemend partij geven, uiteindelijk lijken zij ons toch niet opgewassen tegen de Lissenaren. T.Y.B.B. 3 kan y/eer eens een overwinning behalen daar de tegenpartij, A.D.O. 2, niet tot de sterksten be hoort en D.O.S.S. 3 kan in Noordwük bij S.J.C. 2 de puntjes weghalen al zullen de Amsterdam mers er goed aan doen de tegenpartij niet te onderschatten. Voor de overige wedstrijden raadplege men het programma. In la is Zw. Vooruit weer vrijaf, hetgeen S.D.O. opnieuw in de gelegenheid stelt, een paar punten in te loopen. De Bussumers moeten naar Hertha, waar hun de overwinining niet cadeau wordt gegeven, maar waar zij toch aan het langste eind kunnen trekken. Saestum gaat het ook nog eens probeeren, al zijn de kansen zeer miniem. Het bezoekende R.K.B.V.V. zal wel aan den lijve moeten ondervinden, dat de club van Zeist een sterk partijtje voetbal kan spelen. L.V.V. staat er nog een tikje beter voor. Dat wordt morgen dus zeker een positieverbetering, want dat H.M.S. 2 in Laren roet in het eten komt gooien, willen we nog niet eens veronder stellen. V.V.IJ. gaat naar M.S.V. en zal daar zijn pogen om van de laatste plaats af te ko men naar alle waarschijnlijkheid niet met suc ces bekroond zien. Olympia wint in eigen om geving van Actif. In Ib is Volendam 2, ongemerkt eigenlijk, heel aardig opgeklommen, maar morgen zullen de wjjdbroeken de terugreis op de ranglijst wel weer moeten aanvaarden, want St. George zorgt er natuurlijk voor in Spierdijk meester van het terrein te blijven. Intusschen waakt Always Forward er zeer nauwkeurig en met succes voor, tegen V.V.A. 3 geen punt te ve'rspelen. V.I.C. kan een plaats omhoog klimmen door een overwinning op The Victory, terwijl R.K. Plotseling gas geven... Bruusk 't stuur omhalen Krachtig remmen.... Op blad - bedekte herfst- wegen leidt dat 10 tegen 1 tot een riskante slippartij I GLADDE BANDEN trhr SLIPGEVAAR! "t> A.V. en Constantius elkaar In de hoofdstad het vuur na aan de schenen leggen, mogelijk zonder dat door een van beide partijen de beide punten bemachtigd kunnen worden. In Ila kan het voor V.V.E. een goede dag worden. Zelf winnen de leiders natuurlijk thu:» van D.S.S.H., maar neg beter zou het zijn, wan neer hun zwaarste concurrent, Lisse, bü Vitesse een, veer moest laten. En daar kon het wel eens op uitdraaien. A.D.O. gaat weer eens in de richting van de bovenste plaats marcheeren, door Santpoort 2 in Heemskerk te slaan. Tey- lingen kan ook een sprongetje maken en wel van de laatste naar de voorlaatste plaats. Daar voor is ncodig een zege op B.SM. Vergelijkt men de resultaten van beide clubs in de tot op heden gesaeelde wedstrijden, dan heeft Teyiin- gen op dit succes een alleszins redelijke kans. De competitieleider heeft het voor de Haarlemsche voetballiefhebbers weer zeer moei lijk gemaakt door een drietal eerste klas- wedstrijden in het Haarlemsche District vast te stellen. Onze keus valt echter op HBCDHL omdat van de ontmoetingen met de Delftsche club een zekere bekoring uitgaat. De Hollandsche Leeuw is nJ. geen onbeken de in Haarlem, zeker niet op Berkenrode. Toch zijn de omstandigheden waaronder de Delftenaren thans hun opwachtingkomen ma ken wel even anders dan we het in den regel gewéhd waren. We moeten al eenige jaren in de geschiedenis terug gaan om ons te herinne ren dat DHL in de Roomsche voetbalwereld een vooraanstaande plaats innam, speciaal dan wat betreft het eerste elftal, dat geruimen tijd tot de sterkste ploegen in Nederland werd ge rekend. Veel hebben de Delftenaren evenwel van hun kracht ingeboet maar zij hebben in elk geval hun reputatie toch mee. Een wed strijd winnen tegen de Delftsche Leeuwen blijft altijd nog een bijzondere prestatie, temeer om dat in de ploeg enkele vooraanstaande krach ten, bekend uit Nederland's internationale voet balhistorie, nog steeds op den voorgrond treden en aleen al in staat zijn het eiken tegenstan der geducht lastig te maken. Die bovendien de gewoonte hebben om hun beste spel te spe len tegen clubs als....HBC. Onzen Heemste denaren wacht daarom een hoogst belangrijke kamp en dat de Heemsteedsche combinatie zoo maar zonder slag of stoot dezen wedstrijd zal winnen is nog lang niet zeker.. Daar komt nog bij dat DHL langzaam maar zeker over haar depressie heen is geraakt, want het ge lijke spel tegen S.J.C. op den vorigen Zondag was in elk geval een zeer goed resultaat en het had maar weinig gescheeld of de volle buit was naar Delft gegaan. Waarmee we maar wil len aantoonen dat DHL heusch niet zoo zwak is als haar positie op het ranglijstje zou doen vermoeden. Wat de wedstrijd van morgen nog interes santer maakt is de vraag of de Heemstedena ren hun winterslaap, goed zijn doorgekomen. HBC sloot op 11 December van het vorige jaar de eerste helft van het seizoen af met een fraaie overwinning op SJC in Noordwijk en dit resultaat heeft de hoop op een eventueel Heem- steedsch kampioenschap weer levendig gemaakt Nog verleden week hebben we de situatie in de eerste klas nader toegelicht en sinds den laatsten Zondag zijn we niet veel wijzer gewor den omdat en Spartaan en HBC de tweede helft van de competitie vol goeden moed zal beginnen omdat tenslotte alles nog mogelijk is en men in het Berkenrode-kamp zeer goed weet dat elk verliespunt fataal kan worden. Daarom verwachten we morgen een hoogst interessante kamp ttisschen twee volkomen gelijkwaardige ploegen waarbij we de kansen van onze Heemstedenaren weliswaar iets hoo ger durven aanslaan maar men toch niet al te zeer verwonderd kan zijn wanneer Alsem- geest c.s. met de puntjes zullen gaan strijken. Een wedstrijd echter welke het aanzien ten volle waard zal zijn en die, naar we hopen, weer eens een talrijke schare supporters naar den Heerenweg trekt. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFACIUS ZONDAG, 4e Zondag van de maand; 3e Zon dag na Driekoningen; 5e dag van de bidweek voor de hereeniging van de afgescheiden Christenen tot de Kath. Kerk. De stille H.H. Missen om 6 uur, 7 uur, half 9 de Hoogmis, 10 uur de Kindermis, uitsluitend voor kinderen toegankelijk, de laatste H. Mis om 11 uur. On der de H.H. Missen schaalcollecte voor onze eigen priesterstudenten. Om 5 uur Maria-Con- gregatie (meisjes) afd. 1; om 6 uur voor de jongens, 's Avonds 7 uur Lof en preek. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8; om 4 uur catechismus voor de jongens; om 8.30 uur Ma- ria-Congregatie afd. II (jonge dames). DINSDAG-avond om 8.15 uur Maria-Con- gregatie, afd. jongemannen. WOENSDAG St. Paulus' bekeering. Einde van de Bidweek. Om 10 uur gez. Huwelijksmis met Veni Creator voor Gerardus Vreijling en Agatha Ulle; 3 uur catechismus voor de meis jes; om 8.30 uur Maria-Congregatie, afd. geh. dames. DONDERDAG-avond om 7 uur Lof met Ro zenhoedje en gebeden ter eere van onzen kerk- patroon St. Bonifatius voor de bekeering van ons vaderland; half 9 conferentie voor niet» katholieken. VRIJDAG-middag om 11.30 en 4 uur biecht gelegenheid voor de kinderen van de St. Jo zefschool; 's avonds om 7 uur Kruisweg oefening. ZATERDAG-morgen onder de H. Mis van 8 uur alg. H. Communie voor de kinderen; des namiddags van 48.30 uur gelegenheid om te biechten; 's avonds om 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zondaars. ZONDAG a.s. collecte voor de R. K. Mili- tairenvereenigingen van ons Bisdom. Vijfde en laatste Zondag van de maand. In la heeft van de beide leidende clubs E.D.O de gemakkelijkste taak. Deze ploeg gaat naar Den Helder, waar H.R.C. heftigen tegenstand zal bieden, omdat het de punten noodig heeft, maar waar het tenslotte toch wel op een Haar lemsche zege zal uitdraaien. R.CF. moet bij De Kennemers nog meer op zijn tellen passen dan E.D.O. in Den Helder, maar ook hier kunnen de Spaarnestadbewoners winnen. H.F.C. zal zijn succes van j.l. Zondag niet met een nieuwe zege kunnen bevestigen, daar WF.C. in Wormerveer te sterk voor the good old is. Daarentegen is Alcmaria Victrix niet kansloos tegen O.S.V. en zal Alkmaarsche Boys hard moeten werken om West Frisia op eigen bodem te slaan. In Ib is de overwinning van Hilversum bij Hercules een vaststaand feit. H.V.C. heeft groen te kans bij D.W.V. zijn kleine kansje te ver spelen en Hilversum een vrijwel veiligen voor sprong te verzekeren. Z.F.C. wint in Zaandam wel van De Spartaan en A.F.C. moet kunnen toonen de meerdere te zijn van Vriendenschaar De plaatselijke ontmoeting tusschen Water graafsmeer en Zeeburgia is voor beide clubs van groot belang. Vooral Watergraafsmeer kan best een paar puntjes gebruiken. De kansen op een -gelijk spel zijn o.i. zeer groot te noemen. Nadat de eerste ontmoeting tusschen Jozef Blankenaar en IJmuiden om het clubkampi oenschap hoofdklasse van Nederland (demi finale) door de Amsterdammers te IJmuiden met 119 was gewonnen, werd Donderdag te Amsterdam in het Amsterdamsch Schaakhuis, Plantage Franschelaan 24, de returnmatch ge houden. De resultaten van deze spannende ontmoe ting luiden als volgt: Jozef Blankenaar IJmuiden. 1. O. J. B. v. d. Sleen B. Dukel 20. 2. J. de KrijgerA. Ligthart 20 3. J. MullerH. Laros 02 4. J. MetzC. Suyk 1—1 5. N. RiebeekJ. J. H. Mertens 02 6. J. van BorkH. Buis 11 7. B. Berk—H. de Boer 1—1 8. J. van VlietT. Postma 11 9. J. GoezinnenF. Basstra 20 10. H. GorterP. Leyte 0—2 Totaal 10—10 Herdoor komt Jozef Blankenaar in de finale, daar het IJmuiden met 31 (2119) in totaal sloeg. Wel een fraai resultaat voor de Amster dammers. De partijen, gespeeld voor den wedstrijd om het club-kampioenschap 19381939, tevens ju bileumwedstrijd ter viering van het 35-jarig bestaan der club, hadden het volgende resul taat: P. v. Wamel—C. Bouwens 2—^0 P. G. Roet—R. C. Broekmeijer 20 H. A. v. Abs—J. Holm 20 De cliënteele van „FLUKS" is samengesteld uit alle standen en beroepen. Er komen aannemers en uit gevers, edelachtbaren en renteniers, arbeiders en accountants, apothekers en antiquairs, architecten en assuradeurs, handelsreizigers en bankiers, ambtenaren en middenstanders, dokters en advocaten. Er is geen rang of stand in de maatschappij, die bij „FLUKS" niet komt. Waarschijnlijk, omdat men er uitstekend kan eten en drinken in aangename omgeving en omdat de bediening er zoo correct is en de prijzen er zoo laag zijn. In het reeds eerder geciteerde „De Roos van Decama" beschrijft mr. J. van Lennep een rid dersteekspel op de Groote Markt te Haarlem. Reeds voor het aanbreken van den dag waren niet alleen al de stoepen en ramen, maar ook al de daken en luifels der huizen rondom de Groote Markt of het Zand te Haarlem, bedekt met een tallooze menigte van toeschouwers, van overal te zamen ge vloeid om het toumooispel te aanschouwen. De groote kerk, welke thans de bewonde rende aandacht trekt van al wie Haarlem bezoekt, bestond nog niet, zoodat de opene vlakte tusschen de gebouwen besloten, ge noegzame ruimte verschafte tot het houden van ridderspelen. Het eenig hinderlijke dat de gelegenheid opleverde, was een beek, welke toentertijd nog de markt over geheel haar lengte in twee schier gelijke deelen doorsneed, om zich wat verder, bij de Dam straat, in het Sparen te ontlasten. Maar men had deze zwarigheid niet alleen uit den weg geruimd door van afstand tot af stand breede bruggen te slaan van planken, met zand en zoden overdekt, welke gelegen heid gaven cm het veld in alle richtingen te doorkruisen, maar ook van de beek partij getrokken, door er gedurig water uit te hoo- zen teneinde den rullen grond van de kamp plaats te bevochtigen. Een hooge stellage, rijk met gebloemte ver sierd en met vaandels en bloemen prijkende, besloeg de geheele zuidzijde van het plein en was in gaanderijen afgedeeld, waarvan de mid delste of kleinste voor het Grafelijk gezin en de beide overige voor de aanzienlijke genoodigden waren bestemd. Vandaar af liep een lage omheining naar weerskanten in den vorm van een eirond af, om zich aan de overzijde weder te vereenigen, deze afsluiting diende om de toeschouwers te ver hinderen binnen het kryt te komen en had slechts twee uitgangen, een aan elk der beide uiteinden, welke met banderollen versierd en door gewapenden bewaakt werden, terwijl de herauten en hun dienaars het plein gestadig op en neer liepen om de goede orde te handhaven en te zorgen, dat niemand een hoogere plaats zou innemen dan waarop zijn rang en geboorte hem recht gaven. „Bij onzen heiligen patroon," zeide meestel Claes Gerritsz, die zich ingevolge zijn betrekking van Marktschrijver recht tegenover den zetel der Gravin een aardig afgesloten hokje had la ten timmeren: „ik geloof, dat de Graaf tevre den zal wezen over de wijze, waarop wij alles in orde gemaakt hebben Degene, tot wien hij dezen uitroep richtte, v/as een man van athletische gestalte, wien men aan zijn naakte, forsch gespierde armen en aan de zwarte kleur, welke zich met het vel ver- eeuigd had, als een wapensmid herkende. De Marktschrijver reikte nauwelijks tot aan zijn elleboog, ofschoon hij op de teenen ging staan, telkens als hij hem aansprak. De groote lichtblauwe oogen van den Haar lemsehen Vulcanus wendden zich gedurig lang zaam heen en weer, nu eens naar de kampplaats, clan weer achterwaarts over de volksmenigte iieen naar zijn smederij, op welker dorpel twee wakkere knechts een wenk van hem ston den af te wachten om zich overal heen te be geven waar de omstandigheden hun hulp straks noodig mochten maken. „Daar hapert niets aan," antwoordde hij op ces marktschrijvers toespraak, zonder echter den blik op hem te richten, „en Jan Paypaert ver staat zijn werk: nu, het ware ook schande als hij het niet kende; hij heeft het vak lang genoeg uitgeoefend." Meester Claes Gerritsz beet zich op de lip pen, weinig over deze bevestiging zijner woor den tevreden, daar op deze wijs de eer, welke hij zich aanmatigde, niet hem, maar den Wa penkoning gegeven werd. En nu duurde het niet lang of een ge rucht, niet ongelijk aan dat van een gewel digen waterval, dien men gedurig dichter bij hoort, deed zich uit de Zijlstraat ver nemen en alle oogen derwaerts heenzien. Weldra vertoonde zich een gemengel van golvende pluimen, rijk geborduurde sjerpen en banieren; het waren de kampvechters, die zich buiten de stad vergaderd hadden en thans gezamenlijk, van hun schildkna pen en wapenknechten vergezeld, aan den ingang ter Westzijde bij de Zijlstraat stil hielden. De Wapenkoning zond hierop een zijner Herauten af naar Beaumont, die op het steekspel den Graaf vertegenwoordigen moest, om den vrijen intocht te verzoeken voor de edele ridders. Wat hun werd toe gestaan. Daarop reden zij binnen en ver deelden zich terstond Oost- en Westwaarts in twee partijen. De eene, die grootendeels uit Hollandsche, Kenegouwsche -en Stichtsche edelen bestond, had tot aanvoerder niemand minder dan Graal Willem zeiven, die door zijn manhafte hou ding en de bekwame manier, waarop htf zijn klepper bestierde, aller oogen tot zich trok; de andere partij, hoofdzakelijk samengesteld uit de bloem der Duitsche ridderschap, welke de zucht om roem en eer te behalen herwaarts had gelokt, was geschaard onder Hendrik Dus- mer van Aertsbergen, een edelman uit Pom- meren, en Grootmeester der Duitsche orde, die zich door zegepralen op de Lithousche heidenen en Russen, door geheel Europa met roem be kend had gemaakt. Na de gebruikelijke plechtigheden, welke een steekspel voorafgaan en wier vermelding hier te breedvoerig zou worden, reden beide partijen opnieuw eenige keeren het krijt rond, ten einde hun kloekheid in het besturen der paarden te toonen en hun prachtige wapenrusting te doen bewonderen. Hierna namen zij hun plaatsen v/eer in. „Waar zit onze vriend Adeelen toch?" vroeg de abt van Sint Odulf aan zijn mede-afgevaar digde, die met hem in een der gaanderijen ge zeten was. „Ik heb hem niet herkend," zeide Aylva, „hij heeft mij een geheim gemaakt van zijn wapen rusting, die hij hedenmorgen in Haarlem is gaan halen en wat de paarden betreft, die zijn onherkenbaar onder die vracht van netwerk en dekken, waarmede zij opgeschikt zijn." „Luister!" zei de abt, „wat gaat die klerk daar voorlezen?" „Het zijn de wetten van het steekspel," ant woordde Aylva, „zoowel die in het algemeen gelden, zooals het verbod om betooverde wa penen te gebruiken, het paard van zijn tegen partij te wonden, als die, welke meer oijzonder op dit gevecht toepasselijk zijn." „En hoe zal het hier in zijn werk gaan? Zul len die beide troepen maar wild op elkander inrijden? Sint-Odulf, dat. zal een verwarring gever Men zal heden naar een nieuwe methode strijden, welke in Vlaanderen en Henegou wen meer bekend is dan hier en „la défence du fil d'or" genoemd wordt, 't welk zooveel beteekent als; de verdediging van den gour den draad. Zie slechts, daar komen de kna pen al aan, om hem te spannen. Het was zooals Aylva zeide; dwars over het kampperk werd een koord met goud draad omwoeld van een paal voor den zetel van Beaumont af tot het hokje des markt schrijvers toe vastgemaakt en toen ontstond er een gespannen verwachting onder de toe schouwers, die, ofschoon zij onder de lezing van de kampwetten over het geheel een eer biedig zwijgen hadden bewaard, door hun her- en derwaarts rollende oogen duidelijk deden bespeuren, dat zij erg naar het begin van het toumooispel verlangden. Het doel van het kampgevecht was het koord, dat het krijgsperk in twee deelen sneed, over te springen en een der houten moorenkoppen, welke aan weerszijden hier en daar op groote staken gesteld waren af te halen en als zege- teeken met zich mee te voeren, terwijl het springen over het koord als het weghalen door de tegenpartij moest worden belet. Nu klonk het tweede trompetgeschal en onder het geroep van de Herauten, het ge- wuif van hoeden en mutsen en zakdoeken het handgeklap der menigte, kwam er van beide zijden een twintigtal met gevelde lan sen aangesneld. Met het gedrulsch van een springvloed, die tegen een sluis aan- bruischt, bonsden zij tegen elkaar aan en zoodanig was de riddergeest, die allen be zielde, dat elk op zijn wederpartij aanreed en er niet aan dacht van de opengelaten openingen gebruik te maken en zonaer een lans te breken het gespannen koord te be reiken. Geheel het plein daverde van den schok en toen de stofwolk, die eerst de strijdende hoop aan aller oogen onttrokken had, was omhoog gerezen, zag men welk een geheel ander schouw spel de uitslag der ontmoeting had opgeleverd Aan weerszijden van het koord lag een aantal ridders en paarden van beide partijen in het zand en om hen heen brokken en splinters van lansen, gebroken schilden en pluimen. Sommi gen wier lansen gebroken waren, keerden terug om nieuwe te halen; anderen daarentegen wa ren, na hun tegenpartij uit het zadel te hebben gelicht, over het koord gesprongen, waar zij nu op de bewakers der moorenkoppen inrenden en op hun beurt de nederlaag leden, die zij aan anderen hadden toegebracht. Slechts weinigen gelukte het een dubbele overwinning te beha len en met het zegeteeken op de punt hunner lans het eind der baan te bereiken. De krijgs muziek zweeg nu opeens en werd döor een kort geschal der klaroenen vervangen, hetwelk den afloop dér eerste ontmoeting aankondigde. WIE ZICH NOG WARM KAN KLEEDEN BEDENKE HET TOCH WEL: ER WORDT VEEL KOU GELEDEN IN T HART.... MAAR OOK AAN T VEL. VINCENOTUSVEREENIGING C. DikkeboomL. P. Huges J. J. P. KraaijerA, Russ C. F. VisseC. Bouwens Th. v. Wamel—H. W. de Mol C. v. d. WerffG. P. Roet 2—0 2—0 2—0 1-1 1-1 Zondag 22 Januari zal er een ontmoeting voor de hoofdklasse B van den Kon. Ned. Schaakbond plaats vinden tusschen het Haar lemsche Schaakgezelschap 1 en Stauton 1 uit Groningen. Deze wedstrijd zal plaats vinden in een der zalen van het gebouw der H.J.V., Margaretha- straat 13 en vangt om ongeveer 1 uur aan. De schaakvereeniging Stauton telt onder haar spelers de sterkste schakers uit het Noor den, zoodat deze Ontmoeting zeer belangwek kend belooft de worden. Er bleek belangstelling van velen, waaronder ook die van dr. Euwe, toen Donderdagavond zoowel de zeskamp met Pirc als de twekamp SzaboLandau in het clublokaal van „Mak Euwe" een aanvang namen. De eerste ronde van den zeskamp gaf de vol gende resultaten: T. D. van Scheltinga—y, Pirc 0I; N. Coot- T. D. van Scheltinga—V. Pirc 01; N. "Cort- lever—Th. v. d. Tol afgebr.; drs. Th. Kok,—J- Muilwijk 10. De eerste party tusschen Landau en Szabo, werd na 43 zetten in voor Landau, die met wit speelde, iets beteren stand afgebroken en later remise gegeven. Beide kampen worden Vrijdagavond in het Amsterdamsche Schaakhuis vervolgd. De voorbereidingen voor den Gregoriusdag ts Delft op Donderdag 2 Februari zyn in vol len gang. De opzet van dezen Gregoriusdag is twee voudig: in de eerste plaats een goede verzor ging van het Gregoriaansch, waarbü massa» zang door alle zangers in de kerk, en in de tweede plaats een ryke keuze uit de klassieke polyphonie, door Z. H. den Paus zoo aange prezen in zijn Apostolische Constitutie. Ziehier in het kort het programma van den dag. Te half tien begint het plechtig Misoffer, voorafgegaan door de kaarsenwijding en de lichtprocessie, in de St. Hippolytuskerk aan de Voorstraat. De Westlandsche zangers (ruim 60) vormen de Schola. De Delftsche Koren met het jongenskoor der kerk zingen onder leiding van Nico Verhoeff de 4-stemmige Mis: ,,C quam gloriosum est regnum" van Th. L. da Vittoria en het „Tantum Ergo" van Joh. Win- nubst. De Schola onder leiding van kapelaan Jac. Duijves voert na het Offertorium uit een 4-stemmig ,,Ave Maria" van G. P. da Pale- strina. Alle zangers in de kerk zingen: 1. Lumen en Exsurge; 2. Introitus en Communio; 3. Credo IV; 4. Ecce panis; 5. Looft uwen God. De predikatie wordt gehouden door kapelaan J. Karskens uit Rotterdam. Te twee uur is de groote vergadering in den Stads-Doelen. Sprekers zijn hier: de voorzit ter en de secretaris van het Diocesaan Bestuur, deken J. C. W. van de Wiel en Dr. A. L M- Kat. Te half vüf worden de plechtige Maria- Vespers gezongen in de St. Jozefkerk aan den Burgwal. De Delflandsche zangers zullen nU de Schola vormen. Ze zingen Psalm I en V in falsi bordoni. De geheele kerk zingt alle even verzen van de Psalmen en van het Magnifi cat en de even strofen der Hymne. De Delft sche zangers zingen onder leiding van Adr. G> Venderbos een 4-stemmig Magnificat van J- A. Draconius en een 4-stemmig Tantum ergo van G. P. da Palestrina, beide voor mannen koor. Tot slot volgt een lied van Joh. Win- nubst: „Maria mild en machtig". De organist speelt vóór en na de Vespers werken van Charles Toumemire en Hendrik Andriessen. Men ziet; de zangers van Zuidholland ook de anderen zijn welkom! vinden hief een modelprogramma van kerkmuziek. Ieder Koor doet natuurlijk mee en laat zich ten minste door eenige koorleden vertegenwoordi gen. Programmaboekjes kan men bestellen bij den secretaris J. F. J. Romijn, Spoorsingel 55, Delft. (Telef. 204). Zij kosten dertig cent. Laten alle zangers samenwerken om dezen dag goed te doen slagen. 45 bekende merken ook In huurkoop Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2