OPRUIMING Boekh. H. C0EBERGH Waar de filmband rolt Laatste Nieuws Igualada gevallen Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Onze zwemploeg te Kopenhagen I Plaats dan een „Omroeper" J voor 90.000 gezinnen |iiinii!iiiiiiiiiiiii!ii!nnniiininmiimmni!!niiiinii!niniiii!nii!nii!iiiiiiiiii!i!iini!iiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiininii§ ZATERDAG 21 JANUARI 1939 Huizen, die onbewoon baar werden verklaard Bezwaarschriften tegen raads besluit toegelicht MANNENKOOR .ELECTRISCH-MATERIAAL' Een feestconcert WINTERFEEST KLEVERPARK Prachtig resultaat HAARLEMSCHE INDUSTRIE Gevonden voorwerpen ONZE GROOTE TWEE-JAARLIJKSCHE BEGINT HEDEN CED. OUDE GRACHT 74 - HAARLEM LUXOR-THEATER ,In geheimen dienst' FRANS HALS-THEATER BLOEMEND AAL Alarm in de Middellandsche Zee Gevonden voorwerpen PALACE FAMILIE-CINEMA Het geheim van den vuurtoren" en „Gold Diggers in Paris" Het weer op Zondag Na eenige afkoeling spoedig weer zacht en vochtig MEISJE DRONKEN GEVOERD Twee maanden voor elk der daders BILJARTEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Twee partijen afgebroken REMBRANDT-THEATER Vier dochters MOVIAC Dik Trom Verzet der regeeringstroepen in Catalonië gebroken Nieuw Nederlandsch record van Smitshuyzen op de 100 meter schoolslag DE KINDERMOORD TE DEN HELDER De instortingsramp te Rotterdam Schikking gevonden met wedutve van een slachtoffer STERRIT MONTE CARLO Kruitv. Kampen te laat in Venl° aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis STAD In Juli van 't vorig jaar heeft de gemeente raad besloten een groot aantal huizen onbe woonbaar te verklaren. Dat de meeste bewoners en huiseigenaren met dit besluit niet accoord gingen, is wel te begrijpen en verscheidenen maakten dan ook van hun recht gebruik om bij Ged. Staten van Noordholland een bezwaar schrift in te dienen met het verzoek het raads besluit niet goed te keuren. Gistemamiddag zijn deze requesten toegelicht door de adressanten, ten aanhoore van den heer A. W. MICHELS, lid van Gedeputeerde Staten. Uiteraard kwamen de meeste bezwaren met elkaar overeen; voor sommige huizen pleitten de bewoners zelf, voor andere verschenen de eigenaars, terwijl voor een aantal woningen een commissie uit de Vereeniging van Huiseigena ren verscheen. Zoo protesteerde onder meer de eigenares van de perceelen Leidschevaart 28 1 tot u tegen de onbewaonbaarverklaring. Een belangrijke bron van inkomen zou haar ontnomen worden en bovendien meende zij, dat de huisjes zich nog goed leenden voor bewoning door minvermogen den, die geen hooge eischen stellen. De huisjes zouden door vocht niet te lijden hebben en dat er een slopje var. slechts 1.60 meter breed toegang tot de woningen gaf, was haars inziens te wijten aan een bouwvergunning, die de ge meente destijds verstrekt heeft voor een huis, dat den tamelijk breeden toegangsweg bijna geheel afsluit. Ook het feit, dat de vloer lager ligt dan de openbare weg, zou geen hinder vormen. De huizenrij heeft het karakter van een hofje en de bewoners zouden er graag blijven wonen. Enkele bewoners, die waren meegekomen, on derstreepten dit oordeel en merkten op, dat zij nooit een nieuwe woning vcor een zoo lagen huurprijs zouden kunnen krijgen (2.50 en 2 gld.). Ir. DE KRTJIJF, directeur van den gemeente lijken dienst van bouwij en woningtoezicht, ver dedigde telkens het besluit van den gemeente raad, somde de ernstige bezwaren, die aan de huisjes kleven, op en meende, dat er geen ter men waren om het besluit niet goed te keuren. De eigenaar van perceel Leidschevaart 28 c merkte om. op, dat dit huisje bewoond wordt dcor een ouden man, die steuntrekkende is en er tot zijn tevredenheid huist. De commissie uit de Vereeniging van Huis eigenaren vertegenwoordigde de eigenaars van de perceelen Tuinstraat lc en d, 9c en d, een huisje aan de Rustenburgerlaan, perceel Lom bardsteeg 14, Anthor.iesteeg 5 en 9. Van de eerste huizen werd medegedeeld, dat deze nog goed onderhouden zijn, dat zij voor groote ge zinnen niet geschikt zijn, maar wel voor 'n echt paar zonder kinderen, een alleenwonende we duwe, enz. En een argument, dat trouwens bijna ale adressanten aanvoerden de eige naars waren nu wel genegen alles te deen, om de huisjes weer op te knappen. Ook het huisje in de Lombardsteeg zou nog best bewoonbaar zijn. VOORZ.: „Kom, kom, hebt u van dat huisje nu werkelijk nog iets goeds te zeggen?" Volgens de commissieleden wordt deze wo ning bewoond door twee pinda-Chineezen, die geen luxe wenschen en opperbest tevreden zijn met dit onderdak. Over de onbewoonbaarverklaring van de per ceelen in de Anthoniesteeg stonden de heeren totaal verwonderd; de huisjes zagen er volgens hen zelfs flink en schitterend uit. „Als deze wo ningen niet goed zijn, is de heele oude binnen stad onbewoonbaar", was het argument! Een weduwe, die eigenares is van de percee len Lange Poellaan 8 a en b, vroeg uitstel van de ten uitvoerlegging van het raadsbesluit, om dat zij den grond, waarop de huizen staan, wilde verkoopen en waardevermindering vreesde ten gevolge van de onbewoonbaarverklaring. De eigenaar mn perceel Lange Raamstraat 31 wilde alles laten herstellen, evenals de eigenaars van de perceelen Lange Raamstraat 11, Antho niesteeg 3, Lombardsteeg 3, Lange Lakenstraat 17 en Oranjeboomstraat 23, terwijl de bewoner van perceel Oranjeboomstraat 51 vreesde ner gens een zoo goedkoope woning weer te zullen kunnen vinden. Ir. De KRUIJF wees er op, dat „opknappen" vaak gelijk staat met den bouw van een nieuw huis, terwijl de VOORZITTER hen, die moeilijk heden vreesden bij het zoeken naar een nieuwe woning, gerust stelde met de mededeeling, dat met de ten uitvoerlegging van een raadsbesluit als dit nooit al te veel haast betracht wordt. Gedeputeerde Staten zullen later him beslis sing kenbaar maken. Bovengenoemd mannenkoor gaf in het ge bouw der Vrijzinnig Hervormden een feest concert ter gelegenheid van zijn eerste lustrum. Quantitatief is het koor gestegen van 16 tot 47 leden, qualitatief is het in stijgende lijn, aldus de voorzitter in zijn voorwoord. Dit laatste nemen we gaame aan. Een bewijs daarvan is het reeds na 5 jaren uitkomen in de afdeeling Uitmuntendheid op zangwedstrij den. m De nummers van het programma: „Bede" van Roeske en „Ontwaakt, schoone zee" van Olman, wijzen mede op een stijgende lijn. Echter heb ben we dezen avond niet onverdeeld van deze nummers kunnen genieten, wat moet worden toegeschreven aan de minder gunstige acou- stiek van het gebouw (het resoneert er weinig) en aan het voor een koor ongeschikt podium (de eene helft staat onder het orgel, de andere als het ware in de zaal). Het zong in dit gebouw hoorbaar moeilijk, vooral voor de eerste tenoren, en van een af- geronden samenzang, ten minste in den forto zang, kon geen sprake zijn. Dientengevolge voldeden de kleinere num mers, evenals de zacht gezongen fragmenten in de grootere, het meest. Hierin kon men op merken dat er door den dirigent Zeilmaker werk wordt gemaakt van goede toonvorming, duidelijke uitspraak en muzikale voordracht. „Der Spielmann" moet bovendien geprezen worden vanwege de leuke typeering. De dirigent ontving een krans voor zijn toe wijding. Welverdiend! Solistische medewerking verleenden de alt- zangeres Annie Hermes en de violist Jan Hoe-.ken wordt. FIJWS ben. De zangeres had het voordeel, dat zij met haar groot klankvolume de geheele ruimte vulde. Ondanks de minder gunstige acoustische omstandigheden bezat haar geluid groote draag kracht. Op intens gevoelvolle wijze zong mej. Hermes Schubert-Iiederen en eenige Vlaam- sche en Hollandsche nummers, waarvan die van Dina Appeldoorn uitblonken. „Davids Harpzang" straalde door het ge bouw. Techniek, volume, articulatie en uitbeel ding waren hoogst lofwaardig. Het publiek toonde zich uitermate verrukt. Jan Hoeben had te strijden tegen het ont stemmen der snaren. Bovendien klonk de viool, bijzonder in het eerste deel, nogal schraal. Het Dvorak-werk: Sonatine in G-dur klonk welluidender dan de vooraf gespeelde Mozart- Sonate, werd daarenboven met meer elan en geestdrift vertolkt. Jacob Bijster had hier een groot aandeel in het behaalde succes. Het gebouw was geheel gevuld! Donderdagavond had in de Catechismuskamer naast de kerk een vergadering plaats van het comité en de subcomité's voor het Winterfeest, dat in het begin van deze maand werd gehou den in de Fröbel-Montessorischool aan de Vel- serstraat, onder voorzitterschap van den wel- eerw. pater A. P. Louwe O.F.M., die de leden der comité's voor het laatst had uitgenoodigd in vergadering bijeen te komen, teneinde hun het eerst den officieelen uitslag van het Winterfeest mede te deelen en hiervan verslag uit te bren gen. Het verheugde den voorzitter dat op een en kele uitzondering na allen gehoor hadden ge geven aan zijn uitnoodiging om dezen avond ter vergadering aanwezig te willen zijn. Hij sprak zijn oprechten dank uit voor al hetgeen gedu rende den tijd van voorbereiding voor het Win terfeest werd verricht, met een speciaal woord van dank aan mevrouw Schuylenburch en me vrouw Eijgenraam, alsmede aan het subcomité, bestaande uit diverse dames en heeren, die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Tevens werd nog dank betuigd aan de heeren Ch. v. d. Bilt en C. Schade in verband met het door hen verrichte werk. Het bestuur meent dat het resultaat de ge stelde verwachtingen in elk opzicht verre heeft overtroffen. De voorzitter sprak daarbij tevens den wensch uit dat Gods beste zegen moge rus ten op den arbeid en dat de parochie spoedig haar eigen parochiehuis moge hebben. Het verslag van den penningmeester was als volgt: in totaal werd ontvangen ƒ2093,57, waaraf diverse kosten etc. 377,77, zoodat resteert zui ver 1715.80. Hierna werd ook door pater Louwe een woord van dank gebracht aan den penningmeester, den heer H. O. H. Knötsche. Namens de leden van het subcomité sprak de heer van Son een dankwoord: deze deed vooral uitkomen de aangename samenwerking en prees vooral den tact van pater Louwe. Fransche, Engelsche en Duitsche matrozen Middellandsche Zee" raken slaags in de film (Frans Hals-theater) Alarm op de In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik U voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beefenbrouck bij het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. B. en W. van Haarlem hebben aan de N.V. Nederlandsche Werkplaatsen voor luchttechniek „Ketel Storkhaard", te Haarlem, vergunning verleend tot oprichting van een fabriek voor ventilatoren, luchtbehandelingsapparaten, licht plaat- en constructiewerk en gasbeveiliging, waarbij gebezigd zullen worden electromotoren op een hoekterrein, gelegen tusschen de Gonnet- straat en de Claes van Ruijvenstraat. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, Brunt, Meer en Boschlaan 13, Heem stede; kinderbril, Zeijlmaker, Pegasusstraat 47; halsdoek, Provinciale Griffie, Dreef; heeren handschoen, v. Loenen, Archipelstraat 57; hee renhandschoenen, v. d. Wilde, Bakenessergracht 94; een paar overschoenen, Nederkoorn, Barba- rossastraat 46; portemonnaie met inhoud, v. d. Wiel, Gen. Bothastraat 81; boodschappentasch met inhoud, bur. v. politie, Smedestraat; taschje met inhoud, Koningshoven, Nobelstraat 2; vul penhouder, Cats, Gen. Bothastraat 14; zak inh. brandstof, Neeft, Scheepersstraat 7. Edmond Greville heeft met zijn „In geheimen dienst" een spionnage-film van meer dan gewo ne beteekenis aan het ook iets beters eischen- de publiek gegeven. Het is een vrij trieste ge schiedenis, die speelt tusschen 1914 en 1918 en het happy-end mist, waardoor de regisseur nog eens heeft laten zien, dat hij zijn taak zeer ernstig heeft opgevat. Er wordt ook zeer weinig gepraat in deze film, waardoor de spanning op vele momenten belangrijk ver groot wordt, terwijl de rust het dramatische benadrukt. Brigitte Homey is ditmaal de dochter van een Duitschen bakker, die in Parijs een winkel heeft. Als de oorlog is uitgebroken plundert men de zaak van dezen vijand en vader en dochter worden in verschillende concentratie kampen opgesloten. In een onweersnacht weet zij te ontvluchten en als ze in een trein naar Dyon zit, wordt ze herkend door den chef van den geheimen Franschen spionnage-dienst. Haar zal niets gebeuren als ze met haar Duit schen naam de gangen van den vijand wil be spieden. Ze accepteert. In Zwitserland, van waaruit de operaties geschieden, mag ze na eenigen tijd niet langer blijven en dan acht de chef haar huwelijk met een Franschen of ficier de oplossing. De officier, die harten aas trekt, is de gelukkige. Voorwaarde is echter, dat het huwelijk na den oorlog ontbonden zal worden. Neil Hamilton trouwt met haar op bevel, maar spoedig komt de echte liefde. Bri gitte wordt echter voor den dienst opgeëischt en zoo zien we haar in Spaansche cabarets op treden. Als de wapenstilstand gesloten is en alles opgelost schijnt, komt de beschuldiging, dat zij ook voor Duitschland gewerkt zou hebben ende film eindigt met een wreede scheiding tusschen de twee menschen, die werkelijk man en vrouw waren.... „In geheimen dienst" heeft voortreffelijke kwaliteiten. Herhaaldelijk spreekt de film, door het kunstige zoeken en aanwijzen door de camera en door het zuivere ineenvloeien van de beelden, méér dan wanneer er gespro- Volwassen liefhebbers van een interessante en verantwoorde film mogen deze week het Luxor-Theater niet vergeten. In de haven van Tanger liggen drie oorlogs schepen, een Fransch, een Duitsch en een Engelsch. De commandanten zijn vrienden ge worden, en zoo is het ook met de bemanningen, die in een havenkroeg ontspanning zoeken. Totdat door een dronken scheepsdokter een vechtpartij ontstaat, waarbij de dokter ver moord wordt. Dit brengt een breuk in de vriendschappelijke verhouding tusschen de commandanten en de bemanningen. De moord blijkt echter gepleegd te zijn door den reeder van een smokkelschip, dat een lading vloeistof aan boord heeft, die bij verdamping gifgas ontwikkelt. Het smokkelschip heeft onderwijl de haven verlaten met Spanje als bestemming. Men komt erachter en de oorlogsschepen wil len den smokkelaar achterhalen. Deze ziet zich ontdekt en laat de vloeistof in zee loo- pen, waardoor een groote wolk gifgas ontstaat, die over den zeespiegel wordt gedreven door den wind. De radio treedt in werking. Alle scheper, worden gewaarschuwd zoo spoedig mogelijk de bedreigde zone te verlaten. Een mailschip met motorstoring komt echter in ernstig gevaar. De SOS-seinen fluiten door den aether. De be schikbare vliegtuigen in de oorlogshavens kun nen slechts de kinderen redden. Het Fransche oorlogsschip zal de overige passagiers in veilig heid moeten brengen. Het kan echter slechts op tijd komen, wanneer het zijn weg dwars door de doodende gaswolk kiest. De vrouw van den Franschen commandant bevindt zich aan boord van het bedreigde mail schip. Maar de commandant heeft de verant woording voor zijn bemanning en aarzelt dus den gevaarlijken doortocht te wagen. De matro zen toonen echter uit eigener beweging 'n prach- tigen corpsgeest en opofferingsgezindheid Alle «kieren worden gedicht, alle luiken gesloten en] Tuinbouw- en Plantkunde. De afd. Bloe- mendaal en O. van „Tuinbouw- en Plantkunde" houdt op Dinsdagavond 24 Jan. haar eerste bij eenkomst in dit jaar. De verificatie-commissie zal verslag uitbrengen over 1938 en de secretaris brengt het jaarverslag over 1938 uit. Voorts zal de prijsuitkeering van het puntenstelsel plaats hebben. Aan de orde zullen verder komen: Ervaringen met het kweeken van vruchten in zakjes en ervaringen gedurende de laatste vorstperiode. 't Slot zal zijn een wedstrijd in het herkennen van zaden. Burgerlijke Stand Geboren: A. G. Timmer mansKoetse, z.; J. G. van DamHoutman, d.; A, A. DiependaalKerkvliet, z. Ondertrouwd: D. de Vries en H. W. Helmert; A. J. M. Huijsser en M. E. Francken. Getrouwd: W. J. Oudegeest en H. E. van Geijn; J. de Graaff en B. R. Hahn. Terug te bekomen bij Freijser, de Genestet- weg 20 Bloemendaal, een paar glacé heeren handschoenen. F. Janssen Zijlweg 295 Haarlem, een bruine kinderpet. W. Witkop Oranje Nas- saulaan 45 Overveen, een rood wollen hand schoen. J. van der Kroft Zaanenstraat 24 rood Haarlem, een dames-portemonnaie met inhoud. Platting Madoerastraat 3 Haarlem, een paar bruine motorhandschoenen. Breeman Klever parkweg 166 Haarlem, een bos sleutels (6 stuks) Politiebureau Smedestraat Haarlem, een num merbord GZ 42793. L. Braakman Kweekduinweg 6 te Overveen, een handschoen en een kussen J. Tervoort Hooge Duin en Daalscheweg 2 Bloe mendaal, een bruine dameshandschoen. Van dei- Werf Bloemendaalscheweg 110 Bloemendaal, een eind dik touw ongeveer 10 meter lang. Hoff- schlag Theehuis 't Kopje Hooge Duin en Daal scheweg Bloemendaal, een overschoen. Kroone Oranje Nassaulaan 6 Overveen, een koperen ge wicht van 2 hg. M. J. Meijboom Cremerplein- 28 Haarlem, een heerenhandschoen met bont ge voerd. B. H. aJnsen Merovingerstraat 50 Haar lem. een paar zeemlederen dameshandschoenen. M. Koopman Ramplaan 38 Haarlem, een vulpot lood. Vader Alberdinck-Thijmlaan 25 Santpoort Station, een rijwielbelastingmerk. J. Koning Duinvlietspad 4 Overveen, een paar wanten. Van IJzerloo Saxenburgerlaan 4 Bloemendaal, een portemonnaie met inhoud. Mej. Hoogeboom Zandvoortscheweg 52 AerdenhOut, een paar hee renkaplaarzen. Kuurstra Zuider Tuindorplaan 14 Haarlem, een kinderbril. Aan het bureau van politie te Overveen (al leen op werkdagen van 1012 uur v.m.) een wit kindersokje, een bruine damesportemonnaie zon der inhoud, een want, een huissleutel, een paar grijze handschoenen. Aan de politiepost te Aerdenhout Schulpweg een ceintuur. de dolle race begint. De Engelschman voert daarbij een heldhaftig stukje uit, de Duitscher offert zich op, de Franschman volvoert met uiterste inspanning zijn taak op de aan het gas blootgestelde dommandobrug en de op varenden van het mailschip worden op het laatste oogenblik gered. De drie commandanten zijn met succes geka rakteriseerd. Pierre Fresnay, Rolf Wanka en Kim Peacock representeeren respectievelijk de Fransche, Duitsche en Engelsche commandan ten, die met de eer van het vaderland voorop, nochtans hartelijk samenwerken in moeilijke oogenblikken. De film is voor alle leeftijden geschikt. Wie van sensatie houdt, van griezelige too- neelen met donkere spelonken, slingerende vang armen van afzichtelijke inktvisschen, angstige vrouwengrillen, beklemmende duisternis en re volverschoten, moet een bezoek aan de Cinema niet verzuimen. Hij kan er met zijn familie grie zelen zoolang het geheim van den vuurtoren nog niet ontsluierd is, maar hij hoeft niet bang te zijn, dat zijn zenuwen gesloopt worden, of voor nachtmerries. Want hoewel de sfeer in den ouden, lange jaren onbewoonden vuurtoren, die nochtans vol met gevaren en geheimzinnige geluiden is, zeldzaam suggestief genoemd kan worden, zorgt Hugh Herbert met zijn collega-detective voor een groo te dosis ontlastenden humor. De vallende lui ken, het lijk in den top van den toren, de angst uitbeelding der spelers, zullen u aan den eenen kant adembenemende spanning bezorgen, de wegwandelende kaars, die per ongeluk op een schildpad gezet was, de argelooze en dikwijls weinig snuggere moed der detectives zorgen voor den lach. Die mixture van humor en sensatie is den Amerikanen wel toevertrouwd, en zij is in dit geval zeer smakelijk uitgevallen. Een detective- story is niet spannend meer als men de laatste bladzijden kent. Wij zullen het verhaal hier dan ook niet verklappen. Men ga het zelf zien. Ook in de Gold Diggers in Paris komen we Hugh Herbert tegen. Nu als den man, die voor de Parijsche wereldtentoonstelling het Ameri- kaansche ballet zal engageeren. Hij komt echter terug met een zeer uitgebreid cabaretgezelschap, dat toevallig „Balie"., gedoopt, werd. De serie (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Onze weerkundige medewerker schrijft: In dezen wisselvallig verloopenden winter staan wij telkens voor groote verrassingen in de weersgesteldheid. Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat het buitengewoon zachte weer der laatste dagen werd afgewisseld door vorst. In derdaad heeft er in het midden der week korten tijd een vrij groote kans bestaan op een da- iing van de temperatuur tot dichtbij ol onder het vriespunt, toen door een winddraaiing naar het Oosten in het Oostzeegebied opnieuw vrie zend weer intrad en het maar weinig heeft ge scheeld of de Oostelijke luchtstrooming was tot ons land doorgedrongen. Tot vorsc zal het echter in ons land niet komen, hoogstens tot een temperatuurdaling van enkele graoen, die spoedig zal worden gevolgd door zachter weer De terugkeer van vriezend weer wordt name lijk verijdeld, doordat in het Westen boven den Oceaan weer een nieuwe depressie nadert. Hoe ook de koers van deze depressie zal zijn. de wind zal weer naar het Zuiden of Zuidwesten draaien, hetgeen de beteekenis heeft van zacht en vochtig weer. Het is nog niet precies bekend, hoe de depressie zal trekken, maar waarschijn lijk zal zij niet zoo heel dicht bij komen als de vorige depressies. Wij krijgen dan wel zacht en vochtig weer met vrij sterken Zuidwesteiijken wind, maar de re genkans is dan nog niet groot. Later zal het weer onstuimiger worden, doch niet eer dan de volgende week als de opvolgende depressies hoe langer hoe dichter bij komen. Aan het einde der week zal het weer dus na een afkoeling weer zachter geworden zijn en hoewel nu en dan zonnig, ongestadig, vochtig en winderig zijn. Vorst is dus niet te verwach ten. Over het algemeen zal het dus ongestadig zoogenaamd Westenwind-weer blijven en later zal het onstuimiger worden. (Nadruk verboden.) Twee mannen uit Hijken. gem. Beilen, heb ben terecht gestaan, omdat zij een 18-jarig meisje uit Lievinge bij Beilen hadden ge dwongen jenever, waarin zij sigarettenasch hadden gedaan, op te drinken. Het meisje was na een tweetal glazen dronken geworden. Tegen den getuige in deze zaak, L. W. uit Holthe, is een vervolging ingesteld wegens meineed. Nadat tegen elk der verdachten een gevan genisstraf van drie maanden was geëischt, zijn zij thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden ieder. De partijen van Donderdagavond tusschen Dommering en Goderie en Sweering en Van Eymeren, konden eerst omstreeks half 12 be ginnen en moesten wegens tijdsgebrek afge broken worden. Dommering had in 24 beurten 352 caramboles gemaakt, waarbij een serie van 92 en een van 47. Daartegenover kon Goderie slechts 132 stel len met hoogste serie 24. De strijd op het andere biljart tusschen Van Eymeren en Sweering was veel spannender. Deze spelers moesten na 19 beurten stojipen en hadden toen resp. 218 en 222 caramboles ge maakt. grootsch opgezette revues wordt aaneengescha keld door een grappig verhaaltje. In het uitgebreide voorprogramma is een ver kleinde uitgave van de groote revuefilm te be zichtigen. Doch ditmaal gaat het spreekwoord Klein maar fijn in geenen deele op. Profilti geeft weer een avondindrukje, ditmaal van Den Haag en na een orgelspelend echtpaar beluisterd te hebben, ziet men het nieuws dezer wereld voor zich afspelen. Over deze verdienstelijke huiselijke film heb ben wij reeds het een en ander gezegd en er op gewezen, hoe zoowel qua inhoud als spel deze film zeer aanbevelenswaardig is om te gaan zien. Het is een frisch en prettig geval waarin de drie Lane-zusters t.w. Priscilla, Lola en Rose mary plus Gale Page een uitstekend kwartet vormen, terwijl een nieuwe ster aan het film firmament, John Garfield, heel verdienstelijk debuteert. In het voorprogramma viert Porky van de teekenfilm zijn verjaardag en richt voor zijn vrienden een feestmaaltijd aan, welke een zeer geestig verloop heeft. Dan zijn er nog de journaals, terwijl zeker niet vergeten mag worden de 5 Kemmy's te memoreeren, voor hun vlotte en zwaar acroba tische oer- woud-scène. Wij zagen dit vijftal reeds onlangs in een revue en het oogstte toen reeds zeer veel bijval. Als van ouds bezit het Rembrandt-Theater weer een orkest, waarin thans zelfs een crooner zanger zitting heeft. De her-aanwezigheid hier van werd kennelijk zeer op prijs gesteld door het publiek. Maar de hoofdfilm: dat is werkelijk vier schatten in een. LERIDA, 29 Jan. (Reuter). Bij het vallen van het duister zijn de rechtsche troepen in Spanje Igualada binnengerukt. In het rechtsche hoofdkwartier alhier kwam hedenavond telegram na telegram binnen, waardoor het steeds duidelijker werd, dat een der omvangrijkste veldslagen zoo ongeveer den climax bereikte. Vijf rechtsche legercorpsen trokken vandaag op over de provincie van Barcelona. De con centratie <J,°r rechtsche artillerie bracht de enkele batterijen der regeering tot zwij" gen en de defensie der regeeringstroepen schijnt te zijn gebroken onder den druk van het artillerievuur en van de oprijdende tanks. De rechtsche opmarsch werd versneld tot een gemiddeld tempo van zeven mijl per dag. El" kander aflossende bommenwerpers, geëscorteerd door jachtvliegtuigen, ronken door de lucht om weg te heele secties der regeeringsdefensie vagen. Vanavond werden de muren van Igualada tot puin geschoten met zesduims-granaten, waarbij geen antwoordend vuur van eenige beteekenis door de regeeringstroepen gegeven werd. Op den tweeden dag der international0 zwemwedstrijden te Kopenhagen was de strijd op de 200 meter schoolslag dames tusschen Waalberg en Inge Soerensen buitengewoon spannend. De beide zwemsters gaven elkaaf weinig toe en zoo behoefde het geen verwonde* ring te wekken, dat de tijd ditmaal weer bene den de 3 minuten lag. De A. D. Z.-zwemster tikte als eerste aan in 2 min, 59,3 sec., doch het verschil met de Deensche zwemster wa» zoo gering, dat voor Inge Soerensen eenzelfde tijd werd opgegeven. Smitshuyzen overtrof Vrijdag zichzelf door de 100 meter schoolslag af te leggen in 1 min. 13.2 sec., een nieuw Nederlandsch re cord. Het oude record stond op naam van H. Maier, met een tijd van 1 min. 13.8 sec., gevestigd op 5 April 1936 te Amsterdam. Deze recordverbetering van Smitshuyzen iS opmerkelijk, omdat er niet minder dan 0.6 se* conde van den ouden tijd is afgegaan, ter* v/ijl men van meening was, dat het record van Maier voor het oogenblik scherp stond in ver* band met het feit, dat deze Y-zwemmer toen* tertijd een vlinderslag had toegepast. Ragnhild Hveger won de 100 meter borst- crawl, doch zij bleef met een tijd van 1 min. 7- sec. aanzienlijk boven het wereldrecord V3n Willy den Ouden. Dik Trom blijkt voor Moviac een succes te zijn. Zeer velen hebben in de afgeloopen week de film bekeken. Enkele malen zelfs was de zaal uitverkocht. „Dik Trom" is dan ook een film, die er zijn mag, zoowel voor kinderen als voor ouderen. Zij, die nog niet naar Moviac geweest zijn; ga deze week, Naar wij vernemen zal de 31-jarige J. die dezer dagen uit Den Helder naar Alkma». is overgebracht en ter beschikking van deh officier van justitie is gesteld, t. z. t. terech^ staan wegens doodslag, subsidiair mishandeld den dood ten gevolge hebbende. Voor de derde kamer van de rechtbank Rotterdam heeft gediend de procedure tusscheh de wed. KokDen Dunnen, wier echtgenoo overleden is ten gevolge van de instortingsraffP aan de Valkensteeg, en de gemeente Rotterdad Bij de laatste conclusie heeft de gemeen^ Rotterdam zich bij monde van den raadsman van de gemeente, mr. J. Drost, bereid verklaaf aan de weduwe tot aan haar dood of tot aa een eventueel tweede huwelijk een wekelijkse» toelage uit te betalen van 30 en aan haa* 5-jarig zoontje een bedrag van ƒ7.50 tot aa» ziin meerderjarigheid. Deze bereidverklaring van de gemeente heeft geleid tot een schikking De eisch van eischeresse, die bijgestaan word dcor mr. G. de Bakker, was een bedrag va\ ƒ51 000.of een toelage van 40 per week e 20 per week voor haar minderjarig kind. De ploeg Kruit—Van Kampen, waarover m«d zich ongerust maakte, is tenslotte toch nog, minuten te laat, aan de controle te Venlo ve* schenen. Zij hadden bij hun vertrek uit Ha» r.over eenfge reparaties laten verrichten, welk niet zoo vlot verliepen als zij hadden gedach^* zoodat zij daarmede meer dan een uur tU verspeelden, te veel om op dit traject nog .kiwvnen -inloonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4