VfrXiztinb Het bouwplan aan den Dam „Moderne" architectuur zonder beteekenis Restaurant DORRIUS Slecht gebruik van het midden-Damterrein ZATERDAG 21 JANUARI 1939 ^^^ininnTiiin Een geregelde stoelgang verzorgt-- Prinses Beatrix-fonds Ontvangsten in het eerste jaar ruim f 23.000 DUITSCHE VLUCHTELINGEN IN INDIË Minister Weiter motiveert hun niet-toelating Militair vliegveld bij Katwijk Met den aanleg kan niet langer worden gewacht ZAL DOUGLAS DC 4 WORDEN OVERGEVLOGEN? Eerste Nederlandsche vlucht over den Noord-Atlantic Komt er een einde aan het zachte weer? (Nadruk verboden), WIJZIGING ARBEIDSWET V oor ontwerp betreffende bakkersarbeid KIND OP SCHOOL GESLAGEN? Veertien dagen geëischt tegen hoofdonderwijzer Het hoogovenbedrijf Gunstige resultaten van uit breiding verwacht NESTKASTJES VOOR NUTTIGE VOGELS Thans dient men voor broed plaatsen te zorgen Een overzicht van de ravage rEEN AARDIGE VERRASSING VOOR^ DE KINDEREN! Wij zijn het, ten eerste, volkomen eens met de opmerking, die architect Merkelbach in de Groene Amsterdammer heeft gemaakt over de funeste werking, welke het hooge, nieuwe kantoorgebouw zal uitoefenen op het geeste lijk gewicht van ons onvergelijkelijk Paleis: „Aanvankelijk schijnt de ontworpen bouw 35 M. hoog geweest te zijn, thans spreekt men van 29 M. Dergelijke afmetingen zijn fataal voor de plaats, die het Paleis aan den Dam inneemt. De belangrijkste plein-wand zou met meer door het paleis en de Nieuwe Kerk ge vormd worden, maar door de nieuwe bebou wing. Met het midden-Damterrein verkoopt men dus tevens de plaats van het Paleis aan den DamZijn wij zulke materialisten, dat wij terwille van vierhonderd-duizend, zilverlin gen afstand doen van iets, dat we niet willen missen, namelijk: de Dam beheerscht door het Paleis?" Maar buitendien: het ontwerp van den heer Dudok heeft niets fijns en niets geestigs. Het is een vrieskast, die in haar verhoudingen en vlakwerkingen een armoede van geest ver raadt, waarvan men alleen niet huivert, om dat wij op dit gebied reeds aan zooveel gewend zijn geraakt. Men versta ons goed: wij keeren ons hier volstrekt niet tegen de moderne architectuur in het algemeen. Te goeder plaatse is zelfs een zuivere utiliteitsarchitectuur, in de mo dernste materialen, ons welkom. Waar wij ons tegen verzetten, het is tegen de halve zake lijkheid van dit gevoellooze, fantasielooze sta pelmeubel, dat voor niets representatief is, zelfs niet voor het onvermijdelijke mammonis- VERWEKT GEEN KRAMP Bij apotheker* en drogisten in verpakkingen van 10» 30 en 60 tabletten. BAYER me van het verzekeringsbedrijf, en dat hier nu zal moeten staan als een spot voor het schitte rende evenwichtsgevoel, de prachtig ingetoom de pompeusheid, de enorme statie van Van Campen, die de wezenlijke cultuur vertegen woordigt. Tot in het „luchtig geconstrueerd letteror- nament", verticaal op den rechtschen hoek staande, tot in den ter linkerzij uitstekenden vlaggestok, is dit ontwerp een zeer typeerend voorbeeld van het onrustige en ongefundeer de modernisme, dat geen enkele les van het verleden aanvaardt of origineel verwerkt. Men kan weten het werd genoeg openbaar dat de beste hedendaagsche architecten van dit soort van bouwkunst allang zijn teruggekomen en probeeren, bij behoud van de tech nische verworvenheden, bij behoud van een sterken eenvoud en zonder stijl-copie, aan hun architectuur een menschelijker, fijner- geprofileerd en evenwichtiger-verdeeld aan schijn te geven. De conclusie ligt voor de hand: de Amster- damsche stadsbestuurders moeten zich goed doordringen van de verantwoordelijkheid, die zij dragen, en inzien dat hier eer en belang op het spel staan, de eer van de stad en het cul tureel belang, dat besloten ligt in het geestelijk gezicht van land en hoofdstad. De Dam is genoeg verknoeid, men moet de maat niet doen overloopen door het toelaten van een kantoorgebouw, dat de machtige schep ping van Van Campen naar beneden haalt en dat zelf geestelijk niets om het lijf heeft. Gesteld tegenover dit onaannemelijk pro ject, zal het dan ook een daad van wijs beleid zijn als men opnieuw de diverse mogelijkheden overweegt. Het komt waarlijk niet meer op zes maanden aan. Maar het zou bedroevend zijn als men, uit louter besluiteloosheid en moeheid, zich letterlijk zou neerleggen bij een „oplossing", die geen oplossing is, en die zelfs „bij gebrek aan beter" niet is te aanvaarden. ffl ÏTl TA M M "voor ontwerp Dsmbsbouwing gebouw Het ontwerp-Dudok voor de bebo uwing van het midden-Damterrein Het bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden herinnert aan de oprichting op den geboortedag van Prinses Beatrix, 31 Januari 1938, van het Prinses Beatrixfonds, dat hulp biedt in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvolwaardigheid van een kind bij zondere nood is ontstaan. Dit fonds ontving gedurende zijn één-jarig bestaan: in Nederland 13.297,27; in Ned. Oost-indië 7.375, in Suriname 75, in Curagao 2.485,75. Terwijl de in de overzeesche gebiedsdeelen bijeengebrachte gelden zullen worden besteed tot steun van instellingen voor moeder en kind in die gebiedsdeelen, heeft het fonds in Ne derland een bedrag uitgekeerd van f 6691,53 in 92 gemeenten. Een contribuant schreeft onlangs aan het fonds: „Indien een ieder, die gaarne aan Prin ses Beatrix op Haren eersten verjaardag een geschenk zou willen aanbieden, dit nu eens deed in den vorm van een bijdrage aan uw fonds, wat zou dat nuttig zijn." Mocht deze sympathieke gedachte in breeden kring uitvoering vinden. Het gironummer van het Prinses Beatrix fonds is 's-Gravenhage 7 5 0 0 0. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het s.-d. Tweede Kamerlid, den heer Albarda, betreffende het verbieden door een immigratie- ambtenaar te Batavia aan Duitsche passagiers van Joodschen bloede op de „Johan van Olden- barnevelt" Pm te Batavia aan land te gaan, heeft de minister van Koloniën o.m. het volgende medegedeeld Op 3 November 1938 arriveerden te Tandjong Priok aan boord van het motorschip Johan van Oldenbarnevelt een twaalftal Duitschers van Joodschen bloede. Nadat aanvankelijk aan allen de ontscheping was geweigerd, is aan een tweetal gezinnen, in totaal bestaande uit 5 personen, door wie nader aannemelijk werd gemaakt, dat zij met hun aankomst in Nederlandsch-Indië geen verdere bedoelingen hadden dan een zg. toeristenreis overJava en Bali te maken, alsnog vergund zich te ontschepen en hun reisplannen ten uitvoer te brengen. Deze beslissing bracht mede, dat betrokkenen door de immigratie-autoriteiten als zg. „doortrekkenden" werden behandeld. De overigen waren niet in staat voldoende aannemelijk te maken, dat zij slechts als toe rist Nederlandsch-Indië wenschten te bezoeken. Dientengevolge behoorden op hen de bepalingen van het toelatingsbesluit toepassing te vinden. Aangezien uit het onderzoek mede bleek, dat zij niet voldeden aan den in het tweede lid van N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR EN A LA CARTE Op de vragen van het Tweede Kamerlid Krijger omtrent het aanleggen van een militair vliegveld in de omgeving van Katwijk heeft de minister van Defensie als volgt geantwoord: In verband met de uitbreiding van de mili taire luchtvloot bestaat nog dringende behoefte aan twee groote militaire vliegvelden, welke zoo mogelijk in de vesting Holland moeten zijn gelegen. Een omvangrijk onderzoek heeft aan getoond, dat daarvoor slechts enkele geschikte terreinen zijn te vinden, wanneer althans on evenredig hooge kosten zullen worden vermeden. Daarbij komt, dat de keuze van de plaats voor een militair vliegveld mede afhankelijk is van den afstand tot een burgerlijk luchtvaart terrein met intensief luchtverkeer, zulks ten einde de veiligheid in de lucht zoowel voor de burgerlijke als voor de militaire luchtvaart niet in gevaar te brengen en te voorkomen, dat in het bijzonder bij slecht zicht de militaire oefeningen op ontoelaatbare wijze zouden moeten worden ingeperkt. Reeds geruimen tijd geleden werd in de nabij heid van Katwijk een terrein gevonden, dat aan de gestelde eischen van bodemgesteldheid voldoet. Echter moest, nadat de voorbereidingen tot den aankoop der gronden waren getroffen, met de verdere uitvoering der plannen worden gewacht, zoolang niet zou zijn beslist over het aanleggen van een centraal vliegveld voor het internationaal luchtverkeer in de nabijheid van Leiderdorp. De daardoor ontstane vertraging kan met het oog op de belangen van de landsverdediging niet langer worden aanvaard, zoodat dan ook besloten is de plannen tot het aanleggen van een militair vliegveld bij Katwijk ten uitvoer te leggen. De ligging ten opzichte van Schiphol is daarvoor geen beletsel. Wel zal, wanneer Schiphol niet tot centraal vliegveld voor het internationaal luchtverkeer zou worden bestemd, voor een ander centraal vlieg veld dan niet meer een terrein in de nabijheid van Leiderdorp kunnen worden gekozen, maar zou daarvoor een plaats moeten worden ge zocht, op grooteren afstand van het militair vliegveld bij Katwijk gelegen. Naar wjj vernemen wordt in technische kringen overwogen om, indien de KLM tot aanschaffing van Douglas DC4 vliegtuigen besluit, deze toestellen niet per boot te verzenden, doch ze over te vliegen naar Nederland. Het ligt immers voor de hand, dat toestellen als de DC4, waarvan romp en vleugels buitengewone afmetingen heb ben, niet per schip vervoerd kunnen wor den. Zoo zal dan voor het eerst een Neder- landsche vlucht gemaakt worden «jver het Noordelijk deel van den Atlantischen Oce aan. Daar het nog slechts gaat om voorloopige plannen, is de route uiteraard nog niet vast gesteld, terwijl ook de bemanningen voor der gelijke vluchten nog niet zijn ingedeeld. Moch- er inderdaad van den aankoop van DC 4-vlieg- tuigen sprake zijn en zullen de toestellen wor den overgevlogen, dan kan men veilig aanne men, dat de bekende KLM-vlieger Parmentier zeker deel zal uitmaken van de bemanning, die het eerste vliegtuig zal besturen. Tot heden heeft slechts één Nederlandsche Oceaanvlucht plaats gevonden en wel over den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. Het was de Kerstvlucht naar West-Indië van de Fokker F 18 Snip in 1934, met Hondong, Van Balkom, van der Molen en Stolk. Eenmaal heeft een K.L.M.- vlieger deelgenomen aan een vlucht naar N. Amerika. Dit was de Oceaanvlucht va.n Kings- iord Smith en Van Dijk in 1930 met de Fokker Southern Cross. Onze weerkundige medewerker schrijft: Het is moeilijk uit te maken of wij een zuch ten of een kbuden winter beleven. De vorst periode in December was zoo koud, dat een reeks van oude records voor lage temperaturen werd geslagen, maar vóór en na die periode werden eveneens verscheidene records, echter wat betreft de hooge temperaturen, geslagen. Ook de laatste dagen kwamen zulke hooge temperaturen voor, als in de laatste halve eeuw om dezen tijd van den winter nog nim mer werden opgeteekend. Dat dit zachte weer gepaard ging met storm en met veel regen is uit den aard der zaak ge woon, omdat zoowel storm en regen als hooge temperaturen in den winter een gemeenschap pelijke oorzaak hebben, n.l. den krachtigen toevoer van warm-vochtige lucht uit den Oceaan en de ontwikkeling van diepe depressies, die over West-Europa trekken. Den laatsten tijd zijn vijf van zulke diepe depressies voorbij getrokken. Het schijnt, dat hiermede weer een serie is afgesloten en dat er tijdelijk stilstand zal zijn in den aanvoer van depressies. Over de Noordelijke helft van Euro pa stijgt de luchtdruk en er wordt verwacht, dat zich daar een gebied van hoogen druk zal vormen, waardoor over de Oostzee en de om ringende landen een Noordoostelijke lucht stroom zal doorkomen, die daar natuurlijk de oorzaak zal zijn van een temperatuurdaling, wellicht van den terugkeer van lichte vorst. Dit zou voor ons land weer tengevolge kunnen hebben, dat het zachte weer voorloopig uit is en de temperatuur zal dalen, maar dat deze daling zou uitloopen op vorst is vooralsnog niet waarschijnlijk. Dat zal er trouwens van af hangen, of weer spoedig nieuwe depressies in het Noordwesten zullen verschijnen. Bij Ys- land doen zich reeds voorteekenen hiervan voor. Wij zullen een paar dagen moeten af wachten om te zien, hoe de weerstoestand in het Noordwesten zich verder ontwikkelt. artikel 4 van meergemeld besluit, zooals dat luidt ingevolge het Koninklijk Besluit van 13 De cember 1923, gestelden eisch van te kunnen be schikken Over een behoorlijk bestaansmiddel en derhalve voor toelating niet in aanmerking kwamen, is overeenkomstig de bedoeling van het vierde lid van art. 1 ten aanzien van hen het verbod om te ontschepen gehandhaafd. Het is juist, dat aan betrokkenen vergund is te Sabang en Medan aan wal te gaan om te passagieren. Heb geheele gezelschap heeft (met uitzonde ring van een persoon, die inmiddels toestemming had verkregen zich in Australië te vestigen) met hetzelfde schip vanaf Tandjong Priok de thuisreis aanvaard. De beslissing ten aanzien van het al dan niet ontschepen van bedoelde personen is door de betrokken autoriteiten genomen na overleg met de Indische regeering. Een onderscheid tusschen joodsche en niet- joodsche reizigers, als door den steller der vra gen bedoeld, wordt door den immigratiedienst in Nederlandsch-Indië niet gemaakt. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd tot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de commissie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp van wet inzake nadere wijzi ging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen: Voorzitter: prof. mr. C. W. de Vries. Leden en plaatsvervangende leden: H. B. Berghuys (N.V.C.), mr. C. M. Corporaal (Ver bond van Nederlandsche Werkgevers). Tj. El- singa (C.N.V.), J. C. Evers (R.K.W.V.). F. P. Fuykschot (C.N.V.), Is. Goudsmit (N.V.V.), dr. ir. A. H. W. Hacke (plvv. ir. N. C. Winkel), P. J". A. van Hegelsom (Ned. R. K. Midden standsbond), A. Hillebregt (N.V.V.), J. Hopman (N.V.C.), mr. D. Koning, F. L. van der Leeuw (plw. H. W. Tupker) (Kon. Ned. Middenstands bond), C. van der Lende (N.V.V.), mr. M. G. Levenbach, mevr. mr. C F. baronese Mackay Katz, J. S. Muis (plvv. I. M. Levisson) (Vereen, van „Werkgevers in het Israël. Bakkersbedrijf in Nederland), mr. A. F. H. C. Schrijvers (Ned. R. K. Middenstandsbond), H. Smitskamp (Chr. Werkgeversverbond), F. C. Stahle (plvv. H. C. Kloet) (Ned. Bakkersbond), mr. P. Steinz (Ver bond van Ned. Werkgevers), S. P. van Tol (R.K. W.V.), prof. dr. J. A. Veraart en J. Vir,k (Chr. Middenstandsbond) Voor de Rechtbank in Zutfen heeft terecht gestaan de heer B. J. P., hoofdonderwijzer te Deventer, thans met ziekte-verlof, die terecht stond, omdat hij in Juni jj. op school een meisje mishandeld zou hebben, door haar te hebben geslagen. De psychiater, dokter P. J. Piebenga, te De venter, heeft een onderzoek ingesteld naarver- dachte's geestvermogens. Deze deskundige was tot de conclusie gekomen, dat op het moment van handelen verdachte niet geheel toereke ningsvatbaar moest worden geacht. Als getuigen werden gehoord drie schoolmeis jes, van wie de eerste duidelijk wist te vertellen, dat ze een tik had gekregen achter het oor en dat de meester ook wel eens andere kinde- ten sloeg. Het tweede meisje vertelde precies hetzelfde, terwijl het derde den meester niet had zien slaan. Verdachte ontkende het kind geslagen te hebben. Hij zou het slechts bij den arm gepakt en in den hoek gezet hebben. De Officier, rekening houdend met het rap port van den dokter, eischte 14 dagen gevange nisstraf en gedurende 5 jaar intrekking van de bevoegdheid om onderwijs te geven. Vonnis over 14 dagen. Blijkens het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp inzake deelneming in het preferent kapitaal der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden en bevordering van de uitbreiding der fabriek met een walserij verklaarden vele leden der Tweede Kamer met het voorstel in te stemmen, aan gezien zij van de uitbreiding van dit bedrijf, welke daardoor mogelijk zal worden, gunstige resultaten verwachtten voor de vergrooting van de werkgelegenheid. Sommige leden vreesden, dat tegenover de werkverruiming, welke van uitbreiding van hoogovens met een walserij het gevolg zou zijn, een vermindering van den Nederlandschen uit voer zal komen te staan naar die landen, waar uit wij tot dusverre staal en walsproducten importeeren. Voorts werd gezien het feit, dat de voor genomen uitbreiding van het hoogovenbedrijf geheel gericht is op afzet Op de binnenlandsche markt de vraag gesteld, of er een redelijke zekerheid bestaat, dat het bedrijf een behoorlijk deel van deze markt kan veroveren en ook be houden. Sommige leden gaven nog uiting aan de vrees, dat de voorgenomen uitbreiding van het hoog ovenbedrijf aan het natuurschoon ter plaatse veel schade zal toebrengen. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen vestigt de aandacht op de wenschelfjk- heid, dat in bosschen, parken en tuinen nest kastjes worden aangebracht voor nuttige, in sectenetende vogels. Hierdoor kan men het aantal nuttige vogels sterk vermeerderen. Niet alle vogelsoorten maken van deze kunstmatige broedgelegenheid gebruik,, maar verscheidene onzer nuttigste soorten als meezen, spechten en uilen doen dat juist wel. Het is thans de beste tijd om nestkastjes te bestellen of te vervaardigen, daar zij in Fe bruari, uiterlijk Maart, moeten worden ge plaatst, om voor het komende broedseizoen nog van nut te kunnen zijn. Een volledige handleiding voor het vervaar digen van nesjtkasten en de behandeling ervan vindt men in Mededeeling no. 17 van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wageningen „Bescherming van nuttige vogels", welke bij dien Dienst verkrijgbaar is. Verschillende systemen afgeschermde verlichting werden tijdens de verduiste ringsproef in Zuidholland door den A. H. W. B. beproefd. Twee daarvan zijn met pijlen aangegeven; ter vergelijking links onaf geschermde koplampen Op den Rijksstraatweg nabij Limmen zijn Vrijdagmorgen twee vrachtauto's tegen elkaar gebotst, n.l. een wagen van den heer Jac. Schoorl uit Boskoop, beladen me* tyeesters en planten en op weg naar Alkmaar, en een trailer uit Delfzijl, beladen met hou-t van de firma Roggekamp uit D elf zijl en komende uit die richting Alkmaar. Omdat kinderen zoo graag Palmolive Zeep ge bruiken bieden wij hen 6 mooie, in kleuren gedrukte uitknipkaarten met voorstellingen van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen (in totaal 32 figuren) speciaal door Walt Disney voor Palmolive geteekend, aan. Zij worden franco toegezonden tegen inzending van 3 zwarte Palmolive-bandjes en 2 post zegels van 5 cl. aan Palmolive, Afdeeling 13 Postbus 635, A'dam-C. Ik masseer mijn gezicht, hals en schou ders, tweemaal daags 's morgens en 's avonds met het donzig schuim van Palmolive, de olijfolie-zeep. Niets over treft dit natuurlijke middel. Het reinigt de poriën en verzacht de huid, waar door ik de teint der jeugd heb behouden. Een mooie, jeugdige teint is een eerste ver- eischte wanneer men als vrouw wil behagen. Pas daarom ook de Palmolive-schoonheidsbe- handeling toe. Duizenden vrouwen hebben deze raad opgevolgd; zij zijn er eiken dag nog dank baar voor. Volg haar voorbeeld. Na korten tjjd zult U reeds het resultaat bemerken. Het plan van Burgemeester en Wethou ders der hoofdstad, om het zoogenaam de Midden-Damterrein, dat al 'n kleine dertig jaren vrij ligt, aanvankelijk in den onooglijken toestand van een op deze plaats al bijzonder onwelkom „terrain vague", later Voorzien van een plantsoentje en omgeven door een keurig Hollandsch hekje, te doen bebouwen door de N. V. Assurantie Maat schappij De Nederlanden van 1845, heeft en Verdient de volle aandacht, niet alleen van Amsterdams bevolking. Deze aandacht kan zich ditmaal richten op een concreet plan, waaraan men houvast heeft. Het ligt in de bedoeling „Het huis 1845", dat op het Midden-Damterrein zou verrijzen, te bestemmen voor een café-restaurant, win kels en kantoren, terwijl er ook gevestigd zal Worden het bureau van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer Amsterdam. De verzekeringsmaatschappij heeft tot haar architect gekozen den heer W. M. Dudok, vooral bekend door zijn bouw van stadhuis en scholen te Hilversum, en zijn perspectiefteekening ligt voor ons. Zulk een perspectiefteekening geeft uiteraard geen vol komen voorstelling, maar toch wel zóóveel, dat teen zich over de voor- en nadeelen van het plan een indruk kan vormen. Den indruk, dien wij er van kregen, willen We in het onderstaande duidelijk meedeelen en dit reeds direct zeggen: wanneer het plan van den heer Dudok tot uitvoering komt, achten wij den welstand van de Dam-ruimte, dat gewichtigste punt van de prachtige stad die ons allen lief is, niet bevorderd. Wellicht zal er iemand van meening zijn, dat er aan bepaalde gedeelten van de Dambe- bouwing weinig te bederven valt. Een verge lijking met de bebouwing van zoo menig ver maard plein in de groote steden van Europa (denken wij maar aan de groote Markt van Brussel) kan zij, als wij het totale aspect be kijken, stellig niet doorstaan. Wij hebben maar enkele oude gravures voor ons te nemen, om in één oogopslag te zien, dat er aan den Dam jammerlijk geknoeid is en dat de burgerij hier werd gezegend met voorbeelden van de teeest karakterlooze architectuur, die men zich denken kan. Dit is geen pleidooi voor het conserveeren, onder alle omstandigheden, van historische gevellijnen, gevelvlakken en gevel toppen, maar een aanklacht tegen de zorge loosheid, die verzuimde om voor de bebouwing Van wat men toch het hart des lands mag noe- teen, de hoogste eischen te stellen. De bekoorlijkheid van den Dam is gelegen in Van Campen's wonderwerk, het Paleis, dat Pas zoo piëteitvol is gerestaureerd, en in den schoonen hoek met de rank-oprijzende Nieuwe Kerk. Hier staat het beste uit een tijd waarin Wij groot waren. En verder zijn er de „broe kenpaleizen", waarover ieder gevoelig burger zich al eens zal geërgerd hebben. Wij zijn er niet in geslaagd, aan den Dam te behouden of te vereenigen, wat in iedere buitenlandsche stad als iets vanzelfsprekend schijnt te worden beschouwd: gebouwen, die representatief zijn voor het leven der gemeen schap. Wij hebben zooveel mogelijk geld ge- vniaakt voor zoo weinig mogelijk grond en hebben Ons niet bekommerd om de vraag, of de nieuwe aanbouw vloekte tegen de waardigheid, de schoonheid van wat zoo zinvol bij elkaar be scherming schijnt te zoeken: Paleis en Kerk, de symbolen van gezag en ceredienst. Wordt nu het kantoorgebouw, dat de heer Dudok ontwierp, gebouwd waar men het thans plaatsen wil, dan wordt dit kwade systeem eenvoudig voortgezet en zelfs op een wijze, die misschien nog ongunstiger van uitwerking is dan wat tot heden geschiedde. Een der naarste eigenschappen van den Dam, Zooals wij dien thans kennen, heeft ons altijd geleken, dat hij meer een doorgangsplek is dan een pleisterplaats. Enkele dagen zijn er in het jaar, waarop het volk zich op den Dam verzamelt en iets van zijn gemeenschapsgevoel doet blijken. Als de koninklijke familie wordt toegejuicht, als de kinderen zingen en het ca rillon de vaderlandsche liederen in vlagen over de duizenden koppen uitstrooit, is er kleur en leven. Maar zoodra de standaard wordt inge haald is de Dam weer iets om-te-passeeren, en niet anders. Slechts de poppenkast en de snelteekenaar verzamelen een kleinen drom Van menschen, die den tijd hebben en niet Voortjachten. 's Avonds na zessen, als kanto ren en winkels gesloten zijn, is het er de dood-in-den-pot. Niemand schijnt er aan te denken wat, alweer, in het buitenland en Zelfs op het Vrijthof te Maastricht vanzelf sprekend schijnt dat een plein gevitaliseerd Wordt en gezelligheid krijgt, wanneer men er kan flaneeren en langdurig zitten op caféter rassen, onder vroolijke zonneschermen. De Dam is daar te zakelijk voor. Men handhaaft er hoogheid in paleis en kerk, maar vulde dia slechts aan met de nuchterste leelijkheid en teet lusteloosheid. Het gebouw van den heer Dudok zal een café bevatten en wij noemen dit winst. Helaas Zal het, meenen wij, de eenige winst zijn, die zijn project voor den Dam oplevert. Dat het heele gebouw, d.w.z. elk gebouw, op deze Plaats overbodig en ongewenscht is, is een teeening die wij later hopen te verdedigen. Wij staan daarmee niet alleen achter de meening Van velen onder de Amsterdamsche burgerij cn onder de bevolking des lands, wier stern- teen 'ons in deze dagen bereikten, maar her halen ook wat in den gemeenteraad, bij vroe gere behandelingen van het probleem, met duidelijke argumenten is betoogd. Het Midden-Damterrein is stellig, onbe bouwd, tot een vitaal deel van de Dam-ruimte te maken, indien men het maar de geschikte functie wil geven en het plantsoentje met Zijn malle hekjes weghaalt. Men kan er een teonument of een fontein neerzetten (de beeld houwers zijn er), men kan er banken plaatsen, teen kan er desnoods ook een laag paviljoen houwen met een groot terras, waar het op zo- teeravonden goed zitten is. Maar daarover 'ater. Ons bezwaar tegen dit plan van den architect Dudok is, dat zijn gebouw als over buurman van het Paleis volstrekt onwaardig genoemd moet worden. Deze bouwmeester weet in mondelinge en schriftelijke toelich tingen van een intiem en vriendelijk karakter zijn ontwerpen dikwijls voor den ontvankelij- ken leek aantrekkelijk te maken. De lezer van deze stemmige beschrijvingen gaat zich „me deplichtig" voelen en begint den architect na te fluisteren, gewagend van „variabele behoef te", van „rustig silhouet", van zandsteen die op den duur aangenaam vuil zal worden en waartegen dan de „eenvoudige, dofvergulde hekwerken der balcons" een „stemmige ver levendiging" zullen brengen. Dit gekeuvel maakt op ons helaas geen indruk. Wij bekijken het plan op zijn architectonische merites en wij moeten verklaren, dat deze ons zoo bitter tegenvallen, dat wij geneigd zijn om zelfs den simili-stijl van de Bijenkorf boven de doosvormen van den heer Dudok te prefe- reeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9