Oude vrouw vermoord in de Amsterdamsche Jordaan Onderhandelingen met Ruhlee niet afgebroken i i. Oranje-elf tegen de Hongaren Franco 40 K.M. van Barcelona Het nieuws van' heden HAAR KLEINZOON IN ARREST GESTELD BESPREKINGEN WORDEN MAANDAG VOORTGEZET GRENSINCIDENTEN MET HONGARIJE GEREGELD ZUIGELINGEN VOEDSEL „NUTRICIA" - ZOETERMEER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27 Vi d. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21598 Vermoorde leefde teruggetrokken en stond als geldschietster bekend Roof de drijfveer? Verhouding tusschen groot moeder en kleinzoon De voortrekkerswagens naar Hartenbos Troepen in Duitsche kloosters DE VERDEDIGING VAN DEN CONGO CIANO'S JACHTBEZOEK Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| De vervanging van Schacht is door verscheidene andere mutaties gevolgd. Schacht met langdurig verlof? De financieele toovenaar Aanslag op trein in Engeland Ontplofbare stoffen te Manchester ontdekt De geheele provincie Tarragona onder controle der recht- sche troepen Een Duitsch-Spaansche overeenkomst Boedapest aanvaardt de Tsjechische voorstellen De erfpachtkwestie in de hoofdstad Laat besluit van het betrokken raadslid DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Gen. Prchala trekt zich terug ARABISCHE GEDELEGEERDEN EENSGEZIND STORM OP DEN OCEAAN te NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Inget mededeelingen 50 cent; Idem op psg één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor kleine annonces „OmroeDert" rle de rubriek Op den drukken Zaterdagmiddag is de Amsterdamsche Jordaan opgeschrikt door de ontdekking van een moord, welke in een bovenwoning van de Lindengracht op een 82-jarige vrouw gepleegd was. In verband met dezen moord is een 19-jarige kleinzoon van de vermoorde gearresteerd en na met het lijk geconfronteerd te zijn, aan een lang durig verhoor onderworpen. De moord werd ontdekt door de moeder van den vermoedelijken moordenaar. De vrouw, die reeds jarenlang weduwe is, Woonde ruim acht maanden op de kleine etage boven den grutterswinkel van J. Wildeboer. Zij Was een eenzelvige vrouw, die met heel weinig hienschen omging. Zij heeft een gehuwde doch ter, een 42-jarige vrouw, die met haar gezin op Üe Palmgracht woont. Deze vrouw, de moeder van den gearresteer den jongen, heeft Zaterdagmiddag om ruim half vier het afgrijselijke misdrijf ontdekt. Zij kwam bij haar moeder op bezoek, belde, doch er werd niet opengedaan. Zij begreep er niets van en belde toen bij de buren op twee hoog. De weduwe Polder opende de deur en de dochter liep naar de achterkamer, waar zij tot haar verbazing haar hoogbejaarde moe der gekleed op bed zag liggen. Tot haar ontzetting zag zij, dat de oude vrouw dood was. Op haar gezicht lag een handdoek en daaroverheen had de moordenaar want het was direct duidelijk, dat hier een mis daad was gepleegd een kussen gelegd. Luid gillende riep de dochter om hulp. De buurvrouw, die haar binnengelaten had, en haar Zoon kwamen op het geroep: „Help, help, ze hebben m'n moeder vermoord" naar beneden. ^Direct waarschuwde de jongen Polder een politie agent, die op de gewone Zaterdagmarkt, die op de Lindengracht wordt gehoudên, surveilleerde. Toen de politie van het posthuis Westerstraat de mededeeling kreeg, dat er op een bovenhuis aan de Lindengracht 148 een moord was ge pleegd, werd dit bericht dadelijk doorgegeven haar het bureau Raampoort, en even later ver trok de chef van deze sectie, commissaris W. H. Schreuder, in gezelschap van den inspecteur Van den Justitioneelen dienst, J. van Eerden, en brigadier-rechercheur Bakker, met den overval auto naar het aangeduide adres. Hier had zich reeds een zeer groote volks menigte voor verzameld, en daar er op de Lin dengracht de Zaterdagsche markt werd gehou den, moest dadelijk politie-assistentie worden aangevraagd, om voor het perceel voldoende ruimte te krijgen. De commissaris en zijn assistenten troffen op de bovenwoning de volgende situatie aan: De 82-jarige weduwe S. lag gekleed te bed, met op getrokken knieën, de onderbeenen waren aan elkaar gebonden. In haar mond bevond zich een groote prop, terwijl een badhanddoek gedeel telijk over haar gezicht en om haar hals lag. Ook bevonden zich op haar hoofd een paar kus sens. Naar commissaris Schreuder ons mede deelde, zal de misdaad zich als volgt hebben toegedragen. Zeer vermoedelijk is er gebeld, of geklopt en heeft de weduwe, die reeds jaren daar alleen woont, open gedaan. Op hetzelfde moment moet zij door iemand met een vuistslag in het gelaat getroffen zijn, waarop zij bewusteloos ineen gezakt is. De aanvaller heeft toen de vrouw gebonden en gewurgd en vervolgens op bed gelegd. Het onderzoek maakte al dadelijk uit, dat men hier met een roofmoord te doen had. Op tafel lagen verschillende boekjes, waarin adressen van Personen, waarmee de weduwe in connectie stond en aan wie zij galden uitleende of had Uitgeleend. De mogelijkheid bestond, dat de in dringer zich heeft willen meester maken van geld, daar hij wist dat de weduwe niet onbe middeld was, doch ook werd er gedacht, dat het te doen zou zijn geweest om een schuldbeken tenis in handen te krijgen en deze te vernie tigen. Behalve de boekjes stond er op tafel een Zeer primitief geldkistje. De politie wist al spoedig van buren te ver hemen, dat de weduwe zeer weinig bezoek kreeg. 2e was zeer achterdochtig en ook de verhou ding met haar familieleden en kinderen was niet bijzonder goed. Dit werd ook bevestigd door een dochter, die al spoedig ter plaatse verscheen. Wel kreeg men een belangrijke aanwijzing in han den en wel, dat er bij de weduwe vrij geregeld sen 19-jarige kleinzoon op bezoek kwam. Deze 8t wel bij haar. Hij staat zeer slecht in de buurt Aangeschreven, is werkloos en slaapt bij een be woner in de Boomstraat. Oogenblikkelijk werden rechercheurs naar dit laatste adres gezonden en het duurde niet lang, °f men had den jongeman gevonden. Men bracht hem voorloopig over naar het posthuis Wester straat. Inmiddels was ook het parket gewaar schuwd en waren de substituut-officier van Justitie, mr. C. J. van Arkel, de rechter-commis- Saris mr. R. de Gaay-Fortman en de politie- Scheikundige van Ledden Hulsebosch gearri- veerd. Ook de fotografische dienst van het hoofd bureau verscheen ter plaatse en den bekenden ör. Hulst uit Leiden werd telefonisch verzocht haar Amsterdam te komen, om de sectie te ver- Zichten. Nadat er fotografische opnamen waren gemaakt en verschillende bewoners uit de omgeving nog eens ondervraagd waren, be gaf politie en justitie zich naar het posthuis Westerstraat, waar men den aangehouden kleinzoon een verhoor afnam en fouilleerde. Hierbij werd een bedrag van 40 op hem be vonden. Op de vraag, hoe hij aan dit geld kwam, deelde hij mede, dit van dezen en genen te hebben gekregen, benevens ook een bedrag van zijn grootmoeder. Hij ontkende ook maar iets met den moord te maken te hebben en verklaarde Zaterdag niet in de woning te zijn geweest. Deze verklaringen werden door de politie autoriteiten geheel onvoldoende geacht, waarop de jongeman om 7 uur met den politie-auto on der strenge bewaking naar het bureau Raam poort werd overgebracht. Hier is hij voorloopig opgesloten. Het lijk is door de justitie in beslag genomen en overgebracht naar het Binnengasthuis, in af wachting van de komst van dr. Hulst uit Lei den. Wij vernemen nog, dat de weduwe een klein pensioen had van 1000 per jaar. Haar overleden man was namelijk gemeente-werkman. De be langstelling voor het perceel bleef onverminderd voortduren en zooals begrijpelijk werd het ge beuren in de geheele Jordaan druk besproken, terwijl ook bij het overbrengen van den jonge man zich zeer veel publiek voor het posthuis Westerstraat had verzameld. PRETORIA, 20 Jan. Zes ossewagens van de voortrekkers, welke langs verschillende we gen door Zuid-Afrika zijn gereisd naar het groote kamp bij Pretoria, ter gelegenheid der eeuwfeesten van Dingaansdag, zijn thans ge plaatst in Hartenbos, het landgoed van de Afrikaansche taal- en kultuurvereeniging, nabij Mosselbaai. nl tegenstelling tot de destijds ge veerde critiek, dat de wagens nooit de lange reis naar Pretoria zouden doorstaan, ver keu ren zij alle nog in uitstekenden toestand. De aankomst op Hartenbos lokte opnieuw groote geestdrift bij de talrijke toeschouwers uit. Te zijner tijd zal beslist worden, wat met de wa gens zal worden gedaan. Inmiddels zullen zij op Hartenbos bewaard blijven. Het bestuur van de Afrikaansche taal- en kultuurvereeniging zal beslissen waar de wagens tenslotte terecht zul len komen. Talrijke verzoeken, zulk een osse- wagen in bezit te hebben, heeft het bestuur reeds ontvangen. WEENEN, 21 Jan. Een der nieuwste maat regelen van de nazi's tegen de Kerk, aldus meldt The Times, bestaat hierin, dat soldaten ingekwartierd zullen worden in kloosters. Een erde van nonnen, die bekend staat als zeer streng, moet van 1 Februari af voor den tijd van twee jaar 150 soldaten inkwartieren. In een ander geval moesten meisjes-kloosterscho len ontruimd worden, om plaats te maken voor soldaten. Deze maatregel heeft de katholieken uiteraard verstoord, ook al verklaren de kerke lijke autoriteiten, dat de kloosters schadeloos worden gesteld. BRUSSEL, 21 Jan. (Belga). Kapitein Emile Janssens vertrekt op 27 Jan. a.s. met de „Thys- ville" uit Antwerpen naar den Congo. Zijn reis zou in rechtstreeksch verband staan met de belangrijke militaire kwesties welke in de Bel gische kolonie gaande zijn, met het oog op de verdediging. ROME, 21 Jan. (Stefani). De speciale ver slaggevers te Belgrado melden, dat de bespre kingen tusschen Ciano en Stojadinowitsj van daag zullen worden afgeloten. Er zal een groote jacht op wilde zwijnen worden gehouden. VOOR HET GEHEELE LAND: H aanvankelijk betrokken met eenigen regen. S Later opklarend, iets kouder dan gisteren. Meest matige wind uit uiteenloopende richtingen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Generaal Franco (links) aan de lunch in het hoofdkwartier der nationalistische troepen, die snel naar Barcelona oprukken BERLIJN, 21 Jan. Van semi-officiecle Duitsche zijde wordt gemeld, dat in wel ingelichte kringen te Berlijn niets bekend is van de in Amerikaansche bladen ver spreide geruchten, als zouden de bespre kingen met den op het oogenblik te Ber lijn vertoevenden voorzitter van het inter nationale vluchtelingencomité Rublee zijn afgebroken Men wijt deze geruchten aan de omstandig heid, dat ingevolge de wijziging in de leiding van de Rijksbank eerst eenige technische reor ganisaties moeten worden getroffen. De Rijks- regeering streeft er evenwel naar voort te gaan op den ingeslagen weg, teneinde het vraagstuk der tenuitvoerlegging van de Joodsche emigra tie tot oplossing te brengen. Deze mededeeling wordt door Rublee beves tigd. Deze heeft Zaterdagmiddag n.l. een on derhoud met Goering gehad en een regeling getroffen voor de voortzetting der besprekin gen over de Joodsche emigratie. Na dit onderhoud deelde Rublee mede, dat hij verdere besprekingen bou hebben met „Mi- nisterialdirektor" Wohlthat, die daartoe spe ciaal is aangewezen. Rublee vertrok Zaterdag avond naar Parijs, waar hij verscheidene con ferenties zal hebben met den voorzitter en ondervoorzitter van de intergouvernementeele commissie. Maandagmorgen keert hij dan naar Berlijn terug om met Wohlthat te onder handelen. Intusschen heeft de wijziging In het pre sidium van de Rijksbank ook andere mu taties met zich meegebracht. Zoo heeft Hitier de leden van het directorium der Rijksbank, vice-president Dreyse en Rijks bankdirecteur Hülse, van hun ambten ont heven. Tegelijkertijd heeft hij den onder staatssecretaris van Economische Zaken, Rudolf Brinkmann, tot lid van het Rijks bankdirectorium benoemd, met behoud van zijn functie als onderstaatssecretaris. De rijksminister van Economische Zaken en president der Rijksbank Funk heeft den heer Brinkmann tot vice-president van het Rijks bankdirectorium benoemd. In verband met de bomaanslagen in Engeland worden belangrijke bruggen door de politie streng bewaakt gebouwen en Verder wordt neg vernomen, dat de le zing, welke dr. Schacht de komende week in Helsingfors zou houden is afgelast. Schacht heeft zijn bevoegdheden nog niet overgedragen, maar zoodra dit gebeurd is, zal hij, zoo verwacht men, met langdurig verlof gaan. De Duitsche minister van Financiën, Schwe rin von Krosigk, heeft den nieuwen rijksbank- president, dr. Funk, met zijn benoeming geluk gewenscht. Dit gebaar, zoo meent men, is be doeld, om de geruchten te weerleggen, als zou Von Krosigk solidair geweest zijn met dr. Schacht in diens verzet tegen sommige maat regelen, welke Funk wilde nemen. Op in het oog springende wijze wordt n.l. In Engelsche bladen melding gemaakt van een tot nu toe onbevestigd bericht, dat ook mi nister van Financiën Schwerin von Krosigk behoort tot de „gematigde" leiders van het Rijk die zullen worden vervangen. In diezelfde bladen wordt de benoeming van Wiedemann tot consul-generaal te San Fran cisco een veelbeteekenende wijziging genoemd in de omgeving van Hitier. Reuter verneemt evenwel over de benoeming van Wiedemann, dat in welingelichte Duitsche kringen de sensationeele interpretatie welke aan deze benoeming gegeven wordt, niet juist is Deze benoeming moet niet; in verband wor den gebracht met het heengaan van dr. Schacht als president van de Rijksbank, maar vormt een normale ontwikkeling van Wiedemann's carrière. De Engelsche pers blijft overigens nog haar vo'le aandacht schenken aan de vervanging van Dr. Schacht. De „Times" brengt hulde aan den finan- cieelen toovenaar van het moderne Duitsch- land, zooals Schacht vaak is genoemd. Volgens de „Daily Telegraph" schijnt het aan geen twijfel onderhevig dat de oorzaak van de verwijdering van Scliacht gelegen Is in de hardnekkigheid, waarmede hij aandrong op een zekere matiging in de financieele politiek. De „News ChronicV vergelijkt de veran dering bij de rijksbank met de vervanging van Bismarck. De „Manchester Guardian" spreekt over een overwinning der extremistische kringen. Naar wij vernemen zal op Zondag 26 Februari in het Feyenoordstadion te Rot terdam een landenwedstrijd tusschen Ne derland en Hongarije worden gespeeld. LONDEN, 21 Jan. (Havas). De geheim zinnige aanslagen in Engeland duren voort. Twee ruiten van den electrischen trein van Ormskirk naar Liverpool zijn gesprongen by het passeeren van de rivier Alt naby Aintree, niet ver van de plek, waar in het begin van de week een electrische paal be schadigd is. Het schünt, dat op den trein geschoten is. Het is echter ook mogelijk, dat de beschadiging afkomstig is van bom scherven. Niemand werd gedeerd. Intusschen zit de Britsche politie niet stil om meer klaarheid te brengen in de geheim zinnige aanslagen. Zoo hebben Zaterdag detec tives een onderzoek ingesteld in onbewoonde panden in een buitenwijk van Manchester. Daar hebben zij groote hoeveelheden ontplofbare stoffen in beslag genomen en een man in ver hoor genomen. De stad zelf werd extra bewaakt. Gedurende het geheele weekeinde zullen sterke afdeelingen politie op de belangrijke punten dienst doen. voor eiken leeftijd zoowel voor den gezonden als zieken zuigeling. VRAAGT PROSPECTUS AAN in alle plaatsen vertegenwoordigd LERIDA, 21 Jan. (Reuter). De Zuidelijke colonnes van Franco hebben, nadat Zater dagmorgen Arbos, halfweg tusschen Ven- drell en Villafranca, gevallen was, een punt bereikt, dat gelegen is op veertig kilometer afstand van Barcelona. Ook Clariana, gelegen tusschen Arbos en de zee, is door de rechtschen ingenomen. Zij zet ten hun opmarsch in alle sectoren voort. Ar bos is ingenotfien door de Marokkaansche troepen van generaal Yague. De inneming van Arbos geeft aan Franco de controle over de geheele provincie Tarragona. De troepen, welke Iqualada hebben ingeno men, zijn Zaterdag verder getrokken en heb ben Odena veroverd. Zij trekken thans in de richting van Manresa. Nadat reeds Zaterdagmorgen een luchtaan val op Barcelona had plaats gehad, verschenen in den middag tegen één uur vijftien driemoto- rige bommenwerpers, geëscorteerd door ver scheidene jachtvliegtuigen, boven de stad er. ondernamen een tweeden luchtaanval, welke een nauwkeurige herhaling was van den eer ste. De toestellen ontlaadden hun bommen op dezelfde plek als in den morgen. Het aantal slachtoffers van den tweeden aanval is nog niet bekend. Aangaande de Duitsch-Spaanschg be trekkingen wordt van officieuze zijde te Berlijn medegedeeld, dat een eultureele overeenkomst is uitgewerkt welke tusschen het Duitsche Rijk en het Spanje van Fran co zal worden gesloten. Deze overeenkomst zou dienen voor de ver dieping der eultureele betrekkingen van beide landen. Naar verder bekend wordt, bevat de overeen komst 22 artikelen. De eerste artikelen slaan op eultureele in stituten in de beide landen. Er zal een Duitsch Huis in Spanje en een Spaansch Huis m Duitschland worden gesticht. Deze eultureele instellingen van beide landen zullen, voor zoo ver mogelijk, op belastinggebied voorkeursbe handeling genieten. Er wordt voorzien in een uitwisseling van studenten, voordrachten en lezingen en in een uitwisseling van professoren en assistenten. Emigrantenlitteratuur zal worden uitgescha keld. Tegelijkertijd, zullen de boeken worden ver boden, welke den staat in een ongunstig dag licht stellen. Eveneens zal op het gebied van tooneel, muziek, film en radio een uitwisseling geschieden. Deviezenmoeilijkheden bij de ten uitvoerleg ging der overeenkomst zullen worden opgelost door bijzondere overeenkomsten. Voorts wordt de stichting aangekondigd van een Duitsch-Spaansche eultureele commis sie. PRAAG, 21 Jan. (Havas). Het volgende officieele communiqué Is te Praag gepubli ceerd „De Tsjechische gezant te Boedapest heeft een bezoek gebracht aan den Hongaarschen minister van Buitenlandsche Zaken, met wien hij een langdurig en hartelijk onder houd had. In dit onderhoud, is geconsta teerd, dat de grensincidenten in vriendschap- peiyken geest zijn geregeld. Men heeft uiting gegeven aan den wensch, dat de arbitrale uitspraak van Weenen zoo spoe dig mogelijk ten uitvoer wordt gelegd in het kader der gemengde commissies. Het Hongaarsche gezantschap te Praag heeft den minister van Buitenlandsche Zaken reeds medegedeeld, dat de Hongaarsche regeering de daartoe strekkende Tsjecho-Slowaaksche voor stellen aanvaardt. De gemengde commissie zal in den loop van de volgende week bijeenkomen. Naar de Standaard verneemt, heeft het lid van den Amsterdamschen Gemeenteraad, de heer Z. Gulden, besloten, hangende het onder zoek der Raadscommissie naar de gronduitgif- ten der Gemeente, de vergaderingen van de Commissie van bijstand voor de Publieke Wer ken en de Volkshuisvesting niet by te wonen. Aanslag op een trein in Engeland. Franco's troepen bevinden zich op 40 kilometer van Barcelona. De grensincidenten tusschen Tsjecho- Slowakije en Hongarije geregeld. Nauw verband gelegd tusschen de S, A. en het Duitsche leger. De onderhandelingen met Rublee zullen worden voortgezet; nieiBve mutaties bij de Duitsche Rijksbank. De Tsjechische minister van Buitenl. Zaken, Chvalkovsky, voert besprekingen met Hitier. Generaal Prchala aanvaardt zijn benoe ming in de Karpatho-Oekraine niet. In de Jordaan te Amsterdam is een 82- jarige vrouw vermoord op bed gevonden. Haar 19-jarige kleinzoon is gearresteerd, Deviezenregeling voor de ,,grensgan- gers" met een maand verlengd. Prins Bernhard heeft deelgenomen aan een jachtrit; Prinses Juliana volgde den tocht per auto. Nederlandsche arbeider in Duitschland vermist. Vrouw vermoord te Losser; haar man levensgevaarlijk gewond. Dader in arrest. Op 26 Februari wordt de voetbalwed strijd Nederland-Hongarije gespeeld Beurs van New York: Stemming flauw. O De een traag „De eene traag de ander graag." Dat zien we dikwijls in het leven. Wat de eene versmaadt is voor den ander een kostbaar bezit. We dienen dit te be denken wanneer we soms met een zekere minachting iets goeds van de hand wijzen. Hebben we 't eenmaal geweigerd en heeft een ander het graag aanvaarde dan bekruipt ons meer dan eens spijt. Doch 't is te laat. We moeten het daarom nooit te hoog in den bol hebben en niet het schijn baar geringe, dat goedmeenenden ons bieden, zonder meer afwijzen Laten we ook voor de waarde van het kleine een open oog behouden en het weten te waardeeren, wanneer men ons een plezier wil doen. Wie het kleine ver smaadt, is het groote niet waard. BRATISLAVA, 21 Jan. (D.N.B./A.N.P.) Za terdagavond werd te Bratislava een bespreking van een uur gehouden tusschen den minister Revay eenerzijds en generaal Prchala ander zijds. Prchala verklaarde ervan overtuigd ge weest te zijn, dat zij benoeming geschiedde in overleg met da landsregeering van de Karpatho Oekraine. Hij zeide in te zien, dat hij in deze omstandigheden zijn benoeming tot derden mi nister niet kan aanvaarden en verklaarde naar Praag te zullen terugkeeren. CAIRO, 21 Jan. (Reuter). In een vanmorgen na de slotvergadering der Palestijnsch-Arabi- sche conferentie uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat volkomen begrip en eenstemmig heid onder alle afgevaardigden heerscht. De Egyptische delegatie voor Palestijnsche confe rentie van Londen bestaat uit prins Abdel Moneim, zoon van den ex-khedief Alimaher Pasja en uit Mashaat Pasja, den Egpytischen ambassadeur te Londen. LONDEN, 21 Jan. (Havas). De Fransche mailboot „Paris" is vandaag te Plymouth bin- nengeloopen met de patrijspoorten en een deel van het meubilair beschadigd door den storm. Deze storm was de hevigste, ooit door de .Pa ris" tijdens zijn tochten over den Atlantischen Oceaan beleefd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1