Troepen van Yague op 25 K.M. van Barcelona Jonge moordenaar bekent Ontzettende uren midden op den Oceaan -■ RYNBENDE'S Regeering blijft in Barcelona Sli KREMER'S KOFFIE EN THEE Het nieuws van' heden NORMALE LEVEN IN DE STAD STOPGEZET DRAMA IN 24 UUR OPGEHELDERD WÈÊÈÊHtÊËÊÉÊËÈÊ BRITSCHE VLIEGBOOT „CAVALIER" VERGAAN FISK safti flight ZEER OUDE GENEVER MMM| wÊÊÈÊÊÈÊÊËÈÈÊÊm ]52k„.' Vraagt Uw leverancier VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 23 JANUARI 1S3S - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Alle valide mannen tot SS jaar en vrouwelijke vrijwilligers ter be schikking gesteld van het militaire gezag Een ware bommenregen over de stad HET DRAMA IN DE JORDAAN Kleinzoon heeft bekend de mis daad gepleegd te hebben samen met een vriend Knap recherche-werk in de hoofdstad Tien passagiers werden, na tien uren op zee te hebben rond gedreven, door een tank boot gered Drie anderen ver dwenen in de golven Gered! Uren van doodsangst Het zoeken opgegeven - v- Troepenbeweging in Oostenrijk? Oncontroleerbare geruchten in Zwitserland Stoomschip zet een stad in donker Een Britsche leening voor China Mijnwerkers ingesloten verpakte Steeds de fijnste kwaliteiten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DE BAND, DIE ZIJN TIJD VOORUIT IS Het WeeriiiiiiiiiiiiuiHiiiiiiiiiuuHiiiiiHiHiiiHHH^ voor den Man van Oud-Vader- landsch slag. Ivoorkleurig - Piiiig - maar ioch zachi van smaak. Per liierkruik f 3.75 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21599 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek n- ;rs Te Breinen liep Duitschlands nieuwe zware kruiser „Seydlitz" van stapel LERIDA, 23 Jan. (Havas). Zon dagmiddag om 12 uur werd te Lerida bekend, dat de troepen van generaal Yague na bezetting van de kleine haven Sitges langs den kust weg Barcelona tot op 25 K.M. zijn genaderd. Meer in het Noorden bevinden zich de troepen van generaal Garcia Valino, die aangekomen zijn voor het groote dorp San Sadumi de Noya, gelegen dicht bij den spoor weg van Barcelona, eveneens op 25 K.M. der Catalaansche hoofdstad. De stad Igualada, waarvan de val reeds ge meld werd, blijkt eerst Zondagmorgen om negen uur bezet te zijn door de legionarissen, die sedert drie dagen voor de stad stonden. In de andere sectoren is de opmarsch algemeen. Officieel wordt van rechtsche zijde medege deeld, dat er voor Barcelona geen versterkte regeeringslinies meer zijn, en ook niet meer kunnen zijn. De dreigende nadering der rcchtsche troepen tot de Catalaansche hoofdstad heeft de regeering genoopt verschillende noodmaatregelen te treffen. De Catalaan sche minister van Economische Zaken heeft in een decreet bepaald, dat handel en in dustrie in Barcelona van heden af stop gezet zullen worden, opdat alle valide man nen tot 55 jaar en alle vrouwen, die zich als vrijwilligers zullen aanmelden, ter be schikking zullen kunnen worden gesteld van het militaire gezag voor de uitvoering van de werken, die men hun zal aanwijzen. Intusschen wordt de strijd zelf ter verdediging Van Barcelona voortgezet aan het geheele Ca talaansche front. De massamobilisatie heeft het mogelijk gemaakt de zwakke plekken te ver sterken en de weerstand is doeltreffend. In den sector Villanueva y Geitry werden felle tegen aanvallen der regeeringstroepen ingezet. On danks de verbeten gevechten om dit stadje, dat een belangrijk knooppunt vormt van de wegen aan de kust, werd dit door de recht- schen bezet. Nadat Barcelona reeds Zaterdag herhaalde hialen was gebombardèerd, lag de" stad Zondag onder een waren bommenregen. Tot tien maal toe ondernamen de rechtschen luchtaanvallen op de stad. Het was een dag der verschrikking. Van 2'uur des morgens af loeiden de alarmsirenes, Weerklonken 't gedonder der luchtdoelartillerie en het geronk der vliegtuigmotoren. Tot 6.15 Zondagavond waren reeds tien luchtaanvallen ondernomen en volgens de eerste opgaven waren 30 personen gedood en 75 gewond. Escadrilles Van vijf, acht en tien toestellen lieten haar ge vaarlijke lading op de stad vallen. Een van de bommen kwam neer op het Brit sche s.s. „African Trader", groot 6581 ton, in 1919 gebouwd en eigendom van de African Continental Steamship Company te Londen. Het schip, dat een lading graan en bevroren vleesch aan boord had, is gezonken. Bovendien werden nog twee Britsche schepen getroffen door bommen van rechtsche toestellen. De „Doverbay" maakt eenigszins water, terwijl de „Seabank Spray" schade aan de steenkool- lading opliep. Men gelooft, dat de luchtmacht van Franco twee toestellen verloren heeft, de republikeinsclie luchtmacht een. De rechtschen trachten blijkbaar de haven ue blokkeeren om den aanvoer van voedingsmiddelen en voorraden te verhinderen. Volgens aan de grens ontvangen berichten zou president Azana uit Barcelona zijn vertrok ken. Men vermoedt, dat hij naar Valencia of Madrid is gegaan. Franschen, die uit Barcelona te Perpignan zijn aangekomen, deelden aan Havas mede, dat het gebrek aan levensmiddelen te Barcelona steeds nijpender wordt, ook door den toevloed van vluchtelingen. De meeste Fran schen zouden te Barcelona willen blijven, totdat de stad door de nationalisten is bezet. Volgens deze zegslieden zou de geheele regeering naar Valencia of Madrid verhuizen, om van daar den strijd voort te zetten. Uit Valencia wordt gemeld, dat tien Savoia- vliegtuigen, die van Majorca waren gekomen, de stad vier maal hebben gebombardeerd. De Brit sche schepen „Cardiff" en „Stanholme" wer den beschadigd. Een werkman werd gedood en vier personen zijn gewond. De nationalisten hebben verder luchtaanval len gedaan op Alcoy, waar 17 personen werden gedood en 42 gewond, terwijl 20 huizen werden vernield. Te Denia zijn eenige personen bij een bombardement gewond. Omtrent den strijd aan het Estremadurafrant wordt van republikeinsche zijde gemeld dat alle rechtsche aanvallen in de sectoren Monterrubio en Zujar werden afgeslagen en dat nabij Espar- ragosa de la Serene een heuvel werd bezet. De Spaansche ministerraad heeft van nacht besloten voor het geheele gebied der republiek den staat van oorlog af te kon digen. Bovendien werd besloten den zetel der regeering te Barcelona te handhaven. De gearresteerde 19-iarige F. E., die Zaterdagnamiddag verdacht van moord op zijn grootmoeder in haar woning aan de Lindengracht te Am sterdam, is gearresteerd, heeft Zon dagmorgen na een langdurig verhoor ten slotte toegegeven, dat hij den moord heeft gepleegd, samen met een vriend, die eveneens te Amsterdam woont. Ook deze mededader is ge arresteerd. Binnen een etmaal heeft commissaris Schreuder van het bureau Raampoort te Amsterdam met zijn inspecteurs en recher cheurs den moord op de 82-jarige alleen wonende weduwe Stork, aan de Linden- gracht geheel tot klaarheid weten te bren gen. Zaterdagavond en een groot gedeelte van den nacht van Zaterdag op Zondag is de politie bezig geweest, den kleinzoon F. E. een verhoor af te nemen. Zondagmorgen vroeg werden deze verhooren voortgezet. Klokslag elf uur Zondag morgen bekende E. tegenover commissaris Schreuder, dat hij zijn grootmoeder al Vrijdag avond had vermoord. Zaterdagavond reeds stond het bij de politie vast, dat E. medeplich tigen moest hebben gehad. Zoo wisten de rechercheurs een vriend van hem te arresteeren. Deze, een 24-jarige jongeman, werd danig onder verhoor genomen, waarop hij tenslotte bekende van E. honderd gulden te hebben ge kregen. Met deze 100 was hij Zaterdagmorgen naar Rotterdam gegaan, en had aan een daar wonenden jongen man, een kennis van hem en van E., 80 ter hand gesteld, met het ver zoek, deze te willen bewaren. Hij deelde dezen vriend in Rotterdam mede. dat het geld afkomstig was van een inbraak, die E. bij zijn grootmoeder had gepleegd. De jonge man nam het geld in ontvangst en de andere vertrok weer naar Amsterdam. Of de Rotlerdamsche vriend reeds Zaterdagavond iets van den moord moet hebben vernomen, staat niet vast, doch zeker is het, dat hij zich onge rust gevoelde en zich naar Amsterdam begaf met het doel eens te informeeren, wat hij met het geld zou moeten doen. De politie had ech ter maatregelen genomen en hier en daar pos ten uitgezet. Toen de Rotterdammer zich dan ook aan een van de woningen van zijn vrienden vertoonde werd hij door rechercheurs gegrepen, en over gebracht naar het bureau Raampoort Zondag morgen deed hij aan commissaris Schreuder de mededeeling, zooals hierboven omschreven. Om 10 uur Zondagmorgen werd E. opnieuw in verhoor genomen. Het was ongeveer 11 uur, dat hij tegenover den commissaris bekende, de dader te zijn van den roofmoord op zijn grootmoeder. Het bleek echter, dat hij dezen moord niet alleen had gepleegd, doch samen met een vriend, die in het Spaarndam- merkwartier te Amsterdam woont. Reeds Donderdagavond had hij met dezen afgesproken, dat zij zich Vrijdagavond zouden trachten meester te maken van het geld, dat in twee zakken bij zijn grootmoeder in een lmnenkast lag. Men sprak af, dat E. Vrijdag avond gewoon op bezoek zou komen, en dat hij even later zijn vriend binnen zou laten. Ge heel volgens dit plan werd gehandeld. E. kwam Vrijdagavond omstreeks 6 uur aan de woning. Zijn grootmoeder deed den jongen open. In de kamer heeft hij toen de vrouw een klap gegeven, zoodat zij op den grond viel en bewusteloos Tengevolge van het smelten van ijs en sneeuw op de "bergen zijn vele rivieren sterk gewassen Ook de Moezel is buiten haar oevers getreden In een deel der vorige oplage van ons blad berichtten wij reeds, dat de Britsche vliegboot „Cavalier" welke op weg was van New-York naar de Bermuda-eilanden ten gevolge van een zwaren storm in volle zee is moeten dalen en S.O.S.-seinen uitzond. Zondagochtend is men er eindelijk in ge slaagd het vliegtuig, dat uren lang als een hulpeloos wrak op de zee ronddreef te be reiken. Tien van de dertien inzittenden werden door een tankboot gered. Twee passagiers en een steward zijn echter geheel verstijfd van de koude, en uitgeput, doordat het wrak door de hooge golven heen en weer werd geslingerd, in zee gegleden en omgekomen. De toestand van de geredden is redelijk wel; alleen de bestuurder Alderson schijnt er erger aan toe te zijn. Met groote spanning heeft het vasteland het verloop van de daling en de redding kunnen volgen, dank zij de radio. Het vliegtuig was met een bemanning van vijf personen en acht passagiers op weg van New-York naar de Ber muda-eilanden. Tegen zes uur Zaterdagmiddag seinde de marconist van de „Cavalier", dat de motoren door ijsvorming weigerden. Om 6.12 volgde het bericht, dat de machine op zee was gedaald en assistentie dringend noodzakelijk was. Een laatste noodkreet: „Wij zinken," toen zweeg het radiotoestel van de vliegboot. Intusschen zat men op het vasteland niet stil. Onmiddellijk kwam het Amerikaansche red dingswezen in werking. Tien schepen en verscheidene Amerikaansche watervliegtuigen vertrokken onmiddellijk uit Hamilton, New-York en Bermuda. Ook een militair luchtschip werd in gereed heid gebracht om aan het reddingswerk deel te nemen. Het reddingswerk werd evenwel zeer bemoeilijkt door het nachtelijk duister. Zoo zocht men dan ook den geheelen nacht tevergeefs door. Pas bü het aanbreken van den dag heeft het Amerikaansche schip „Esso Baytown" het wrak van het vliegtuig gevonden en tien der inzittenden gered. Zij waren zoo uitge put, dat zjj den eersten tijd niets konden zeggen. Drie andere inzittenden van 't vlieg tuig worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn. De kotter van de kustwacht Champlain zoekt nog de omgeving af met sterke zoeklichten, hoe wel mén weinig hoop heeft. Kort daarna is het stoomschip „Erie" bij de „Esso Baytown" aangekomen en de dokter van dit schip heeft zich onmiddellijk naar de „Esso Baytown" begeven om den geredden hulp te ver- leenen, De tien overlevenden hebben later verhaald van de ontzettende uren, die zij hebben door gebracht op het wrak van het steeds dieper zinkende vliegtuig. Nadat de vliegboot met een geweldigen slag op zee was neergekomen, begon dit reeds tien minuten later te zinken. De inzittenden hadden geen tijd gehad hun reddingsgordels aan te doen en konden slechts met hun gordels in de hand naar voren loopen. Het was namelijk juist het achtergedeelte, waar zich de cabine bevindt, dat steeds meer zonk. Spoedig bleef den inzittenden niets anders over dan de cabine te verlaten en een toevlucht te zoeken op de vleugels. Uren van spanning en ontbering volgden. Het was ijzig koud, de hooge golven sloegen over de vleugels, die, gesteund door de drijvers, boven waren gebleven, terwijl het achtergedeelte was weggeslagen en gezonken. Tien uren lang hebben zij zich aan het wrak van het vliegtuig vastgeklemd. Ieder oogenblik dreigde het wrak te zinken, alleen de vleugels staken nog boven water uit. Drie personen raakten bewusteloos en werden door de golven in zee geslagen, vermoedelijk zijn zij verdronken. Onder de passagiers bevond zich een echtpaar, dat voor zijn veertigjarig huwelijksfeest een va- cantiereisje naar de Bermuda-eilanden maakte; een van de andere geredden had onlangs een ongeluk gehad, waarbij hij een arm brak. Toch wist hij zich nu vast te houden. Eindelijk doorboorden de zoeklichten van een schip de duisternis. De mannen en vrouwen be gonnen te schreeuwen, maar de storm over stemde het hulpgeroep. Toch kwamen de lichten steeds nader en richtten zich op het wrak: de „Esso Baytown" had de „Cavalier" gevonden. De Amerikaansche kustwacht heeft later vol gens Reuter medegedeeld, dat het zoeken naar de vermiste inzittenden van de vliegboot Ca valier Zondagavond werd gestaakt, daar het vol gens de mededeelingen van de overlevenden geen twijfel lijdt, dat de vermisten verdronken zijn. Y Met groote snelheid rukken in Catalonië de nationalistische troepen naar Barcelona op. Het artillerievuur bereidt den aanval voor Werd. Daarop heeft hij zijn vriend binnen ge laten. Deze heeft de oude vrouw gebonden, ter wijl zij beiden haar een prop in den mond hebben geduwd. Na het slachtoffer, dat ver moedelijk reeds dadelijk dood was, op bed te hebben gelegd, maakten zij zich meester van twee zakken zilvergeld, waarin een bedrag van 440 zat. De vriend kreeg hiervan zijn dee) en vertrok. Na deze bekentenis werd oogenblikkelijk een onderzoek naar de verblijfplaats van den vriend in het Spaarndammerkwartier ingesteld. De politie had hierbij geluk, want deze man was bij het bureau Spaarndam- merstraat geen onbekende en men had zijn adres. Toen de rechercheurs zich echter aan het adres vervoegden, bleek hij sinds kort verhuisd te zijn naar de Houtrijkstraat. Hier troffen de rechercheurs hem aan en arresteerden hem. Met een politie-auto werd hij naar het bureau Raampoort overge bracht en wegens medeplichtigheid aan moord en diefstal ingesloten. Vandaag zul len allen voor den Officier van Justitie worden geleid. BERN, 23 Jan. (Havas). Er zijn in Zwit serland oncontroleerbare geruchten in om loop over den toestand in Oostenrijk, waar men voorbereidingen zou hebben vastge steld voor troepenbewegingen op groote schaal. Deze geruchten hebben bij de grensbevolking een zekere ongerustheid gewekt, weshalve de autoriteiten van het kanton St. Gallen met als eenig doel de bevolking gerust te stellen, de grensbewakingstroepen met 100 man hebben versterkt, In gezaghebbende kringen draagt men geen kennis van eenigen buitengewonen maatregel van militairen aard, welke in Zwitserland zou zijn genomen. Te Bern heeft men trouwens geen bevestiging der geruchten, welke in omloop zijn, over den toestand in Oostenrijk. OSLO. 22 Jan. (D.N.B.) Het Duitsche s.s. „Ar senal" is in de nabijheid van Tromsoe aan den grond geloopen. Daarbij vernielde 't een stroom kabel, tengevolge waarvan de electriciteitsvoor- zorging der stad geruimen tijd gestoord was. Het Duitsche schip heeft geen schade van be lang opgeloopen en wordt door een sleepschip vlotgesleept. LONDEN, 21 Jan. Volgens de „Daily Herald" zijn reeds bijna alle schikkingen getroffen voor een leening van drie millioen pond sterling, door de Britsche regeering te verstrekken tot steun van de Chineesche valuta en de stabili seering van de munt. FOEKOEOKA, 23 Jan. (Domei). Tengevolge van een mijngasontploffing in de mijnen van Miyadach in de prefectuur Foekoeoka zijn giste ren 76 mijnwerkers levend begraven. Zes mijn werkers, van wie drie gewond waren, konden aan de oppervlakte gebracht worden. Generaal Yague op 25 K.M. van Bar celona; de linkschen maken zich tot uiter sten tegenstand gereed. De Britsche vliegboot Cavalier" ver gaan; tien personen werden gered, drie verdronken. Men verwacht dat ook de Arabische oppositie te Londen vertegenwoordigd zal zijn. Aardverschuiving m Indië eischt ver schillende slachtoffers en richt groote schade aan. Het Nederlandsche vrachtschip „Park laan" bevindt zich in moeilijkheden. Benoemingen in het bisdom Haarlem! De gemeente-ontvanger van Tegelen, die voortvluchtig was, aangehouden. De roofmoord in de Amsterdamsche Jor- daan. Gearresteerde kleinzoon bekent de misdaad met een vriend samen gepleegd te hebben. SlaatsPellenaars winnen de Zesdeag- sche Brussel. Van Vliet Nederlandsch kampioen Te klasse, groot biljart. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: E VOOR HET GEHEELE LAND: krachtige tot matige, Zuidwestelijke tot EE Noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen- buien, iets kouder. 1 STORM WAARSCHUWINGSDIENST: 5 Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9.20 EE uur aan alle posten: „Stormsein neerha- EE len, blijft op uw hoede". Zon op v.m. 7.55 onder n.m. 4.27 uur. EE Licht op n.m. 4.57. Maan op v.m. 8.38 j= onder n.m. 8 uur. Eerste Kwart. 28 Jan. H iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiHHiwi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1