VICTOR HUGO Laatste Nieuws J „Sm* Sistets' O O Ml SANOSTOL Haarlem, 23 Jan. Naar mijn overtuiging is Victor Hugo de beste* Subliem 6 cents* HAARLEMS DUINWATER LEIDING Een gouden Jabilé DE PARKLAAN OP WEG NAAR DE AZOREN OVER ZELFKENNIS GESPROKEN Spaart! ÜJ&ê&ji -DE SPAABNESTAO' MAANDAG 23 JANUARI 1939 Slagersgezellen Zilveren jubileum van St. Joris DE STADSSCHOUWBURG LACHT „Ludamus" speelt ZONDAGNAMIDDAG- CONCERT H.O.V. Soliste: Liesbeth Vel, piano Programma Radio-Centrale Ontwikkelingscursussen werkloozen Haarlemsche Weer- en Sterren kundige Kring Wintersport bij Peek U weet niet meer wat U rooken wilt? BEGROOTING 1939 Wijzigingen, die vrijwillig en die geboden zijn Asfalteeren met Werkfonds TRAGISCH STERFGEVAL „Weldadigheid naar Vermogen" BURGERLIJKE STAND - In 1889besloot de^Raarlenjscheraaddan, eeru- Het schip wordt geëscorteerd door een Britsche boot Ernstige aanrijding Vrachtauto verleende geen voorrang OPLICHTING VAN OUDE DAME TE ARNHEM GRAALNIEUWS Sportclub „Exvo' „Het lékkere levertraan-product F AGENDA VOOR DE VERVOLGDEN VAN GELOOF EN RAS Sympathieke geste van de kath. verkenners te Heemstede R.K. Gymn. Ver. Blauw-Wit goede r brandstof wWWwWm Anthraciet met reputatie! Afm. 22-35 en 30-502.60 15-20 2*20 1 H L. i* 75 K. G. kolenhandel WJÉÉ&JMMÜ&J STAD uws Iedere katholieke organisatie begint een feest biet een kerkelijke plechtigheid en zoo droeg dan dok gisteren de weleerw. heer J. Oudshorn in de Parochiekerk van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat een H. Mis van Dank baarheid op bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afd. Haarlem van den R. K Slagersgezellenbond St. Joris. Na de algemeene H. Communie volgde een feestelijk ontbijt in het jeugdgebouw aan het Teylerplein en het spreekt vanzelf, dat aan dit ontbijt reeds vriendelijke v.'oorden gesproken Werden, o.a. door den bondssecretaris V. Rijswijk bit Utrecht. Des middags recipieerde het bestuur, dat flink In de bloemetjes was gezet, in gebouw St. Bavo. Verschillende organisaties en zustervereenigin- (?en boden hun gelukwenschen aan. De heer J. ph. H. Castricum, voorzitter van den R. K. Volksbond, wees op de groote moeilijkheden, die be slagersorganisaties moeten overwinnen. Hij Wees op de saneeringswet en stond even stil bii de „Nieuwe Gemeenschap". De bondssecretaris prees de goede samenwer king en bracht hulde aan het bestuur van de kleine afdeeling Haarlem, die ondanks tegen- Werking zoo wist door te zetten. Spr. wees op ®en cursus voor werkloozen, die afgelast moest W'orden; op het uitblijven van een arbeidscon tract voor de gezellen; het strijden voor een Vacantie. Met alle kracht, die het bezit, zal het hoofdbestuur met de plaatselijke afdeelingen voor de verbetering der sociale toestanden wer ken.- De afdeelingsvoorzitter, de heer Andee Wil- tens, dankte voor de belangstelling en sprak de hoop uit, dat bij een volgend lustrum ge waagd zou mogen worden van een collectief Contract met behoorlijke arbeidsvoorwaarden. Het bestuur zal daarvoor zeker blijven werken. Tegen het eind der receptie kwamen nog hun gelukwenschen aanbieden rector Bokeloh, bondsadviseur en kapelaan P. Poppen, adviseur Van den R. K. Volksbond. Des avonds kwamen de leden met hun dames ®h genoodigden bijeen in gebouw St. Bavo. Het vaandel van St. Joris stond voor het podium fusschen de vele bloemstukken, die waren aan geboden. De viee-voorzitter, de heer v. d. Weyden, bracht een eere-saluut aan den oud-voorzitter, den heer Luiten, die 22 jaar het voorzitterschap bekleedde. De bondsvoorzitter wees ook in dezen grooteren kring op de moeilijkheden in het Pogen om het slagersbedrijf goed te organisee- ten. Spr. wekte speciaal de jongeren op om voor «en collectief contract op de bres te staan. De rest van den avond werd verzorgd door het frio De Vos en het ensemble De Klavier-boys. Wie zou willen ontkennen, dat de lach tot de kostbaarste bezittingen van den mensch behoort? In den lach vergeet men de moeilijkheden van kllen dag, desnoods van een heel jaar en daar- °m moeten wij hun, die in staat blijken den ongedwongen lach op de gezichten te tooveren, erkentelijk zijn voor hun medewerking om ons oenige oogenblikken uit de ketenen van den ernst te verlossen. Indien wij de voorstelling, welke de H.K. Gem. Tooneelvereeniging „Ludamus" (La ten-Wij Spelen) Zondagavond in den Stads- tebouwburg gaf, vanuit dezen gezichtshoek be- kien, dan moet worden erkend, dat zij hierin is êeslaagd. In de tot de nok gevulde schouw burgzaal weerklonk de uitbundige lach schier °to de vijf minuten. En toch „Ludamus" had ditmaal als stuk gekozen een blijspel van de Oostenrijksche schrijfster Sophie Kerr, getiteld „De mensch wikt... Pa beschikt!", öat als hoofdfiguur heeft een vader, een Ame- hkaanschen self-made man, die zich van niets beeft opgewerkt tot een groot zakenman, doch kijn gezin tyranniseert, door onophoudelijk te Wijzen op zijn jaugd en te eischen hoewel hij kich een ruime mate van welstand zou kunnen Veroorloven dat ook zijn vrouw en kinderen koo eenvoudig, of liever bekrompen mogelijk teven. Zijn oudste zoon noemt het met H.B.S.- ëeleerdheid een minderwaardigheidscomplex, bat „Pa" een gruwelijken hekel heeft aan aca demici en universiteitsstudenten en ze zonder teeer aanduidt als leegloopers en fuifnummers. Tegenover hen voelt hij zich de mindere en Vandaar, dat zoonlief niet voor ingenieur mag ktudeeren en de dochter zonder meer wordt Verboden om met een jongen advocaat te trou wen. Vooral door het optreden van den vader °htwikkelen zich allerlei dwaze, bijna onmoge lijke situaties en slechts door een krijgslist van de vrouw des huizes, die haar eigenzinnigen echtgenoot belachelijk maakt tegenover een Voornamen klant, dien hij bij zich thuis te di- deeren heeft gevraagd, wordt een beter inzicht bij den selfmade-man wakker geschud en volgt een mildere houding bij het hoofd van het gezin, Vooral als zijn vrouw dreigt hem met zijn nuk ben aan zijn lot te zullen overlaten. Uit deze korte weergave van den inhoud blijkt teeds, dat de mogelijkheden om lachwekkende situaties te scheppen in ruime mate aanwezig k'jn, doch hierbij blijft de noodzaak voor de teoneelisten om sfeer te scheppen, bestaan; Vooral uit dit spel moest een Amerikaansche keest spreken, anders wordt de intrigue voor °üze Nederlandsche begrippen onwezenlijk en °haanvaardbaar. De spelers van „Ludamus" zijn bierin niet volledig geslaagd en wij meenen, dat öe regie hieraan niet geheel vreemd is. De Vader werd tot een kluchtige figuur, die zijn Principes op luidruchtigen toon ten beste gaf, koodoende schrik en ontsteltenis zaaide onder Vrouw en kinderen en bezoekers en voor het publiek tot een vermakelijke figuur werd. Door 't op den voorgrond plaatsen van deze opvatting Werd het psychologisch karakter van het toch al biet sterke tooneelstuk min of meer geweld aan gedaan, vooral omdat de uitbeelding van de hoofdrol evenmin als caricatuur geheel kon 6tegen. Indien wij hieraan nog toevoegen, dat kan de losheid in bewegingen van de meeste st>elers iets meer de aandacht had moeten wor sen besteed en teveel „op den souffleur" werd bespeeld, dan ligt het voor de hand, dat „Luda- teus" Zondagavond haar succes voor een deel bad aan de komische scènes, welke uit den tekst voortvloeiden. Wij durven onze goed gemeende critiek zoo onomwonden te uiten, om bat het onze vaste overtuiging is, dat deze too- beelvereeniging tot beter werk in staat is. Hier door staan de resultaten van het vorige seizoen "org, terwijl ook de voorstelling van „Chateau ba Bersac" in September j.l. bij ons de beste berinneringen heeft nagelaten, doordat ze op banzienlijk hooger peil stond. De hoofdrol in „De mensch wikt....", Her- ei't Kallness, werd vervuld door Jan Lambert eh onze meening over deze vertolking hebben ^'ij reeds aangegeven. De beste spelers van den kVond waren G. Schoonebeek als de jongste zoon Robert een werkelijk vlotte tooneelfiguur bliep stam, als Elisabeth, de vrouw van den bul- tebak en Mia Giesen als de oudste dochter Alice, aantrekkelijke en losse verschijning op de banken, wie het echter nog aan een voldoende dosis routine ontbreekt. „Junior", de oudste zoon, gespeeld door Hans Giesen, nam niet steeds den vorm aan van den energieken, jongen man. Gé Hurkmans als Andrew Goodrich, de omstreden verloofde van de dochter, bewoog zich in zijn spel op den rand van het aanvaard bare; uit beide heerenrollen had méér opvatting kunnen spreken. De overige bijrollen werden stuk voor stuk verdienstelijk gespeeld Dora van der Linden als Martha, de werkster, wist zelfs door haar optreden en dictie iets eigens aan haar rol te geven. Het verheugd ons, dat „Ludamus" den talloozen toeschouwers in den schouwburg een vroolijken avond heeft bezorgd wij voor ons zijn ervan overtuigd, dat deze vereeniging bij een volgende opvoering wederom geheel hersteld zal te voor schijn treden uit de kleine en ongetwijfeld voorbijgaande inzinking, die wij ditmaal meen den te moeten vaststellen de prestaties in het verleden laten ons hieromtrent geen enkelen twijfel. PIETER VAN DER VALK Tweemaal Mozart, waarin één compositie een eerste uitvoering werd, de Ouverture „La Gaz-a Ladra" van Rossini als openings- en „Le Carna val Romain" van Berlioz als sluitstuk, ziedaar het programma dat Bertus van Lier als gast- dirigent met het H.O.V.-ensemble Zondagmid dag voor een niet overtalrijk publiek ten ge- hoore bracht. Even anders dan het programma, vermeldde, kregen we het Piano-concert van Mozart na de pauze, de eerste uitvoering van de Symphonie in C er vóór. Dynamisch zeer sterk geladen, in een uiterst geestdriftig en kernig tempo, met fraai afge wogen tegenstellingen, en met goed voorbereide climaxen, gaf Bertus van Lier deze romantische ouverture weer in een metrisch zeer strakke vertolking. Het brillante slot-effect sloeg bij het auditorium ongetwijfeld het enthousiasme los. Men applaudisseerde geestdriftig voor deze pit tige, bijna bravour-achtige directie en voor de wijze waarop het orkest hierop reageerde mocht dit zoowel deelen in de tevredenheid van den gastdirigent als in de hulde hem gebracht. De Symphonie in C van Mozart kreeg onder de persoonlijkheid van Bertus van Lier wel een zeer aparte belichting. Eerlijk gezegd boette het werk, meer nog dan Vrijdagavond met het viool concert het geval was, wel wat in aan de innig heid, de poëzie en teerheid van sfeer, die Mo zart kenmerken. Wat grooter gevoeligheid in het Poco Adagio zou niet misplaatst geweest zijn, zonder dat er nu bepaald gevaar dreigde voor overgevoeligheid. Al wordt hierdoor maar al te vaak gezondigd, Bertus van Lier zal zich toch moeten hoeden om in de tegenovergestelde kwaal te vervallen, en al te nuchter zakelijk, te koel en te onbewogen composities als deze te bezien en te interpreteeren. Waar slechts één enkele repetitie aan deze eerste uitvoering voorafging, mag het niet verwonderen als er eens een enkel oogenblik door basstrijkers of fagotblazers werd getreuzeld en er metrische ongelijkheden ontstonden. En het pleit zeker voor de technische hoedanigheden van het or kest, dat dit den voortvarenden dirigent zoo op den voet wist te volgen. Het succes was zeer groot: het publiek schijnt de beweeglijke en ontegenzeglijk pittige en markant parate direc tie van dezen dirigent bijzonder te appreciee- ren. Liesbeth Vel speelde ons het Piano-concert in A-öur (no. 488 K. V.) van Mozart na de pauze. Over het algemeen onderging ook zij den invloed van de strakke, meer dynamische dan gevoelige leiding van Bertus van Lier, en was haar aanslag in het Andante vooral wat stug. Men denkt zich dit langzame middendeel toch altijd nog iets poëtischer. Nochtans verdiende zij het groote succes dat haar ten deel viel, vol kómen, en betrok zij terecht ook het orkest en den gastdirigent in de haar gebrachte hulde. Evenals Vrijdag j.l. besloot ook nu een brll- lant gespeelde „Carnaval" van Berlioz deze na middag-uitvoering. Dinsdag 24 Januari Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.30 Brussel Ned., 2.20 Miotala of Diversen, 2.40 Radio PTT Nord 3.20 Keulen, 5.20 Brussel Ned., 6.50 Londen Reg„ 7.20 Brussel Ned., 7.50 Keu len, 9.50 Brussel Fr., 10.20 Brussel Ned., 11.20 Danmarks Radio of Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg., 12.40 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 4.25 Diversen, 4.45 Droitwich, 6.35 Brussel Fr., 7.00 Droitwich, 7.50 Straatsburg of Diversen. 8.20 Droitwich, 9.45 Praag of Diversen, 10.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert, Koorwerken. 1. La Campagna di San Guisto, 2. Standchen, 3. Legende von zwölf Raubern, 4. Wine women and song, 5. Fliegende Hollander, 6. Aïda (ge deelten), 7. Don Pasquale, 8, Zilvervloot, 9. Amor di Pastorello, 10. Solveigs Lied, 11. Avond klokken, 12. Bruidskoor uit Lohengrin, 13. Ca- valleria Rusticana, 14 Trüber Samstag 8.00— 12.00 Dversen. Op Donderdag 26 Januari zullen voor de deel nemers aan de vak- en ontwikkelingscursussen voor werkloozen in het gebouw St. Bavo worden vertoond de nieuwe geluids-smalfilms: 1. Ford in'het dagelijksch werk; 2. River Rouge Plant (productie-film); 3. Het vervaardigen van vei ligheidsglas. Deze avond wordt geheel belangeloos georga niseerd door de directie der Ned. Fordfabriek. Aanvang 's avonds 8 uur. Toegang op vertoon van deelnemerskaart. De lezing van den heer J. Kroeskamp over „Wolkenindeeling en Wolkenbouw" zal gehou den worden op Vrijdag 27 Januari a.s., in het gebouw Ged. Oude Gracht 104, om kwart over acht. Bij de firma Peek en Cloppenhurg heeft men een etalage speciaal gewijd aan de wintersport, die ski-liefhebbers het water in den mond doet ioopen. In volledig ski-costuum (zelfs de ski's ontbreken niet) prijken de etalagepoppen tegen een berglandschap als achtergrond. Dit berg landschap is ontworppn c^oor de fa. Mecsters.in. Amsterdam. De gemeentebegrooting voor 1939 moet nog in behandeling komen en reeds nu zijn er een aantal wijzigingen, die ten deele al in voorstel len zijn medegedeeld. Het slotbedrag is nu geworden f 7.253.208.18. Op grond van de nader berekende kosten van het Middelbaar Onderwijs over 1937 moet voor 1939 worden gerekend op een bijdrage van buitengemeenten in de kosten der H. B. S. van f 373.per leerling (inplaats van f 383. hetgeen een nadeel geeft van f 7000. Tengevolge van de vermindering der werk zaamheden ten aanzien van te verleenen ver gunningen voor vreemde arbeidskrachten draagt het Rijk niet meer f 375.bij in de belooning van den correspondent der arbeids bemiddeling. Verleden jaar is er gepraat over den post vér- lichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen. Men meende, dat daarop be zuinigd zou kunnen worden. De geraamde kos ten van het schoonhouden waren f 24.450.de aanbesteding wees uit f 21.692, zoodat de post verlaagd kan worden. De bijdrage in de kosten voor het onderwijs aan de schoolvrije jeugd is met f 500.ver laagd en bedraagt nu f 1000.Deze subsidie moet echter geleidelijk worden ingetrokken. Men weet, dat daarover in de laatste raadsver gadering gesproken is. De post „kosten ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen" werd geraamd op f 4705. maar moet worden f 6380. Het komt B. en W. verder geraden voor het in de begrooting voor Maatschappelijk Hulpbe toon uitgetrokken bedrag wegens onder steuning aan valide armlastigen alsnog met f 25.000.te verhoogen. Wegens de conversie van geldleeningen kan het wegens rente van kasgeld geraamde bedrag met f 40.500.worden verlaagd. Het ligt in het voornemen voor de kosten van het asphalteeren van de Ged. Oude Gracht en de Raaks een crediet bij het Werkfonds aan te vragen. Aangezien door het Werkfonds geen voor schotten worden verleend voor reeds in de be grooting geraamde werken, is het gewenscht de volgende onderdeelen met de daarbij vermelde bedragen te verlagen: Asphalteeren Ged. Oude Gracht van Kleine Houtstraat tot Verwult f 20.200. Asphalteeren Ged. Oude Gracht van Verwulft tot Zijlstraatf 28.700. f 48.900.—. Het geraamde bedrag voor het asphalteeren van de Raaks wordt in verband hiermede ver laagd met f 14.000.waartoe een suppletoire begrooting tot de administratieve regeling hier van t.z.t. ter vaststelling zal worden aange boden. De 18-jarige student E. Kerseboom uit Rot terdam, die in de 5e klas van het klein-seminarie Hageveld te Heemstede zat, werd Donderdag onwel en kort daarna moest hij naar de Maria- Stichting vervoerd worden. Daar is hij Zaterdag aan hersenvliesontsteking overleden. De zoo vroeg ontslapene was een veelbelovende jcngen, die o.a. ook bezig was met het verkrijgen van het staatsexamen. De verslagenheid onder de studenten is natuurlijk groot. In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" werden het jaarverslag van den secreta ris en de rekening en verantwoording van den penningmeester over het vereenigingsjaar 1937 1938 vastgesteld. Als bestuursleden werden herkozen mevr. W. L. van IJsendijk-Meteler- fcamp, jonkvr. J. Schorer en de heren S. Crom- melin, J. Wildschut, J. C. Dirks, R. Haver- schmidt, H. Hylkema, J. J. Verstege, B. Rij- kens en H. J. M. Bartels. terwijl de heer W. Badon Ghyben als nieuw bestuurslid is toege treden. Geboren: 20 Jan. d. van J. M. v. d. Meer- Joosten; 22 Jan. d. van A. M. Kimman-Mulder; 20 Jan. z. van W. Bos-de Klerk; 21 Jan. d. van J. M. Kuiper-v. d. Linde; 22 Jan. d. van W. v. Houten-Hoedejs; 22 Jan. d. van E. W. Elsing- Janse; 21 Jan. d. van H. A. Versteege-de Graauw; 21 Jan. z. van M. Hagebout-Westhof; 21 Jan. d. van L. A. Scouhw-Bulsing; 22 Jan. d. van C. G. Senden-Kloosterman; 21 Jan. d. van W. A. de Vries-den Blanke; 20 Jan. d. van S. A. Vrolijk-v. Nederpelt; 22 Jan. d. van J. C. J. Kok-de Ridder; 22 Jan. z. van N. v. Leeuwen- Schellingerhout. Overleden: 21 Jan. M. Rooze, 55 j., Burgwal; 20 Jan. M. Woudenberg-Sieben, 64 j., Spaarn- hovenstraat; 22 Jan. R. Hollander, 75 j., Krt. Houtstraat; 20 Jan. J. M. C., 3 j., d. v. L. H. J. Buijs, Voorhelmstraat; 22 Jan. E., 3 mnd, d. v. J. v. d. Hulst, Kamperlaan; 21 Jan. E. J. Kersse- boom, 18 j., Kamperlaan. De afdeeling Haarlem van den R.K. Slagersgezellenbond „St. Joris" herdacht haar 25-jarig bestaan. Op onze foto het bestuur van de zilveren afdeeling; v.l.n.r. de heeren K. Luiten, Van Rijswijk, J. de Munk, C. Andree Wiltens, kapelaan A. S. van Rijn, J. H. S. Meyer en A. v. d. Weijden Het is deze maand juist vijftig jaar geleden, dat de Haarlemsche Gemeenteraad besloot tot het laten doen van onderzoekingen met de be doeling tot de stichting van een eigen waterlei ding te komen. Niet, dat Haarlem tot dan toe geen waterleiding had gehad, want reeds op 9 Juni 1851 had de toenmalige raad aan den heer C. D. Vaillant vergunning verleend om waterlei dingbuizen te leggen van Leiduin, langs de Leid- sche vaart, Schouwtjeslaan, Wagenweg en de Buitensingels tot aan de Amsterdamsche vaart. Deze vergunning ging later aan de Duinwater maatschappij over. Wat beteekende, dat Haar lem door Amsterdam van water werd voorzien. In 1868 werd deze concessie verlengd tot 1901. In 1869 werd het buizennet verlengd naar het Verwulft en de Groote Markt en vandaar langs Smedestraat, Jansstraat, Kruisstraat en Kruis weg naar het Stationsplein en Kenaupark; in 1871 volgden Anegang, Lange Veerstraat, Korte Veerstraat, Damstraat, Spaarne en Nieuwe Gracht; in 1875 de Bakenessergracht noord oostzijde; in 1876 het Florapark, de Paviljoens laan, de Baan, Kleine Houtweg, Bakenesser gracht zuid-oostzijde, Z.B. Spaarne, den Kou- denhorn en de Zaksteeg. Maar met de waterle verantie van Amsterdam vlotte het op den duur niet. De hoofdstad had zqlf groote behoefte aan water en beperkte daarom haar levering tot het oude deel van Haarlem. Nieuwe wijken moesten maar zien hoe zij aan drinkwater kwamen. De meeste huizen in de nieuwe buurten werden van nortonpompen voorzien, waarmede het water uit den bodem naar een reservoir op den zolder moest worden opgepompt. En aangezien er toen nog niet van die gemakkelijke electrische ma chinetjes bestonden, die men maar heeft aan te zetten om ze zoo lang te laten pompen als men wenscht, waren het de heeren échtgenooten die, wanneer de nood dwong, hun jasje hadden uit te trekken en ten koste van een paar blaren op hun handen en pijnlijke schouders het reservoir te vullen. En wel wat dikwijls! Doch alles went en toen eenmaal de gemeentelijke duinwa terleiding er was, had het gemeentebestuur de grootste moeite velen burgers afstand te laten doen van het vieze, geelachtig-bruine vocht, dat zij veel smakelijker vonden dan het volgens hen „laffe" duinwater. Zij vroegen niet waar die grootere smakelijkheid vandaan kwam. eind te maken aan het gekibbel met Amsterdam en reeds in Juli van het volgend jaar was het voorloopig onderzoek zoover gevorderd, dat tot de stichting van een eigen waterleiding werd besloten en aan de Regeering verzocht de ont eigening van het benoodigde duinterrein te be vorderen. Dat ging echter niet gemakkelijk. De eigenaren van duinterrein bleken niet bereid te zijn hun eigendom voor dat doel af te staan. Het is de groote verdienste geweest van den toenmaligen burgemeester van Haarlem, Jhr. Boreel van Hogelanden, dat hij door zijn per soonlijken invloed van de familie van Vliet een belangrijke duinstrook wist te verkrijgen voor Haarlemsche prise d'eau, in ruil voor het zooge naamde Brouwerskolkje, een prachtig stukje na tuurschoon, dat reeds aan Haarlem toebehoorde vanaf den tijd, dat de beroemde Haarlemsche bierbrouwers daar hun water vandaan haalden om hun kostelijk vocht te brouwen. In 1898 had het Brouwerskolkje voor Haarlem echter betrek kelijk weinig waarde meer. De eerste directeur van de Haarlemsche wa terleiding was de heer L. W. Havelaar. Het aan tal waterverbruikers, dat in 1898 niet meer dan vierduizend bedroeg, verviervoudigde in enkele jaren tijds. Een bijkomende gelukkige omstandigheid was de oplossing van het brandweervraagstuk. De ouderwetsche brandspuit kon worden vervangen door den slangenwagen en de druk van den wa tertoren was groot genoeg om in geval van brand de hoogste huizen in Haarlem te besproeien. Kerktorens natuurlijk uitgezonderd. Na de in gebruikneming van den Bloemendaalschen wa tertoren zijn er in Haarlem dan ook zoo goed als geen overslaande branden meer geweest. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naar wij van de firma F. W. Uittenbogaard te Rotterdam, de reederij van het s.s. „Park laan", welk schip op weg van Boston naar Ham burg in nood verkeerde, vernemen, is het Brit sche s.s. „Deerpool", dat reeds geseind had met volle kracht naar het in nood verkeerende Ne derlandsche schip te stoomen, bij de „Parklaan" aangekomen. Geëscorteerd door de „Deerpool" stoomt de „Parklaan" langzaam naar de Azoren op. Wij vernemen nader dat de „Parklaan" in een hevigen storm terechtgekomen is en scheeps huidbeschadiging heeft opgeloopen ter hoogte van het ketelruim, zoodat de kapitein het nood zakelijk oordeelde noodseinen te geven. Hedenochtend omstreeks 11 uur had een ern stige aanrijding plaats op den Utrechtscheweg, nabij de Hollandsche Rading. Een bewoner van Hollandsche Rading, de heer M., reed op den weg naar het Tienhovensche kanaal en wilde den Utrechtscheweg oversteken. De bestuurder van een vrachtauto komende uit de richting Hilversum bemerkte den wielrijder, die van rechts kwam, te laat en reed hem aan. Het slachtoffer bekwam een zware hersenschudding en werd per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Door veldwachter H. werd tegen den bestuurder van den vrachtauto pro- ces-verbaal opgemaakt. Dinsdag zal voor de Strafkamer van het Gerechtshof te Amsterdam terechtstaan K. L. H„ een der verdachten in de bekende oplichting van de oude dame te Arnhem. De verdachte, die zich thans in het Huis van Bewaring te Arnhem bevindt, zal zich hebben te verantwoorden ter zake van verduistering. Als verdediger zal in deze zaak optreden mr. P. G. Vos. De man in het bankje han ongetwijfeld een kwaden dronk. Hoewel 'n pleizierige dronk of een imbeciele dronk evenzeer van bovenmatig heid getuigt en al even verderfelijk is, is het soort kennelijke staat, waarin de stoker zich had bevonden, wel de minst verkieslijke. In den nacht van 15 op 16 December reed hij met zijn fiets over de Raambrug en gooide uit louter baldadigheid zijn karretje vlak voor een naderenden auto. De bestuurder hiervan had gelukkig zijn positieven bij elkaar en wist door krachtig remmen en plotselinge manoeuvres on heil te voorkomen. Doch begrijpelijkerwijze verlangde hij reken schap voor deze onbezonnen daden. En hij stapte uit zijn wagen en liep in de richting van den stoker. Deze echter schoot als een pijl nabr den wagen, gaf den bestuurder een stomp in zijn gezicht en schopte met zijn welgezoolde schoenen eenige malen tegen het spatbord. Toen liep hij heen en schreeuwde: „Ik ben gek!" en hoewel op dat moment niemand daar aan twijfelde, herhaalde hij dien uitroep vele malen. Agenten, die in de buurt van het Wilsonsplein surveilleerden, togen derwaarts en sloegen den tegenspartelenden stoker in boeien. En tusschen de beide agenten in werd hij naar het bureau in de Smedestraat gebracht. Maar de man bleef schreeuwen en tieren den vele meters langen weg van het Wilsonsplein naar het Verwulft. „Ik mot 'n dokter hebben." „We zullen kijken of we een veearts voor je kunnen vinden," troostte een der agenten. Te recht was die van meening, dat de houding van hun arrestantweinig menschelijks meer had en hij waagde zich aan een grapje, waar hij ech ter spoedig spijt van kreeg. Want de stoker wond zich op en gaf met zijn geboeide vuisten den agent zulk een klap op den mond, dat deze op den grond viel en vrij ernstig gewond werd, zooals dat ook met het vorige slachtoffer was gebeurd, die een bloeden de bovenlip en een wonde aan de linkerwang had opgeloopen. Zoo stond de stoker hedenmorgen terecht voor den Haarlemschen politierechter wegens misthandeling, vernieling, wederspannigheid en mishandeling van een beambte in de uitoefe ning van zijn functie. Het ergste vond de officier echter dat hij zijn fiets klakkeloos voor den auto had gewor pen, waardoor wiet weet welk een ongeluk had kunnen gebeuren. Hij eischte dan ook een gevangenisstraf van zes weken. Verdachte zelf herinnerde zich slechts weinig. Wel wist hij absoluut zeker, dat hij „slechts" tien giazen bier op had, terwijl hij er wel 40 kon hebben voor hij dronken werd. Bij wijze van spreken dan, vertelde hij. Voor het bij wijze van drinken had hij nooit geld gehad. Overigens deelde hij nog even mede, dat hij van tijd tot tijd wat zwaar in het hoofd was. Maar dat was niets bijzonders. Dat waren zijn vader en moeder, broers en zusters ook. En geenszins was dat het gevolg van een regelmatig ongelimiteerd gebruik van alcohol. Toch noemde de rechter het misbruik van alcohol de oorzaak van alle ellende. En hij legde een gevangenisstraf op van drie weken. Woensdag: 7.158.45 turnen meisjes. 8:15 10 turnen dames. -Mouters. Nederlandsche kinderen komen stééds zon tekort. In den donkeren winter doet zich dit extra gevoelen. Sanostol vergoedt dit gemis aan zon, dat kinderen vaak zoo „moei lijk" maakt. Sanostol nemen ze graag in, omdat het sinaasappelsap er zulk een heerlijken smaak aan geeft. Sanostol met zijn vitaminen- rijkdom A, B, C en D is ook voor volwassenen een weldaad! Per flacon f. 1.40; voordeeliger is de „familie-verpakking", die 2% maal zooveel bevat en f. 2.75 kost. BROCADES^STHEEMAN PHARMACIA Gebouw St. Bavo: St, Caecilia", 8 uur Kellners, 's nachts half 1 Haarlem's Zang genot, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: „Duo", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: „Miss Hamida", 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie, 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie, 105 uur. Vrijdagavond gaf de St. Stanislaus Verken- nersgroep te IJeemstede een weldadigheids avond ten bate van de vervolgden cm geloof en ras. Onder de aanwezigen waren o.m. prof. dr. Alph. Steger, voorzitter van het groepsco- mité der Verkenners, de heer J. Smit, district commissaris uit Haarlem en vele ouders ea belangstellenden. Burgemeester jhr. J. P. W. v Doorn was door ongesteldheid verhindèrd aan- wezig te zijn. De feestelijke bijeenkomst werd als gebrui kelijk geopend met den Verkennersmarsch, ge zongen door Voortrekkers, Verkenners en Wel pen, waarna prof. dr. A. Steger een Kort ope ningswoord sprak. Deze groep, aldus spr., wil hedenavond het bewijs geven van een goede opvatting van haar taak Hun wet zegt, dat het de plicht is, hun evenmensch te helpen, de vriend zijn van allen ook en vooral van hen, die in nood verkeeren. En er is in dezen tijd groote nood, vooral onder hen, die uit hun vaderland zijn verdreven en alleen nog maar herinneringen overhielden van hun vacerland, waar zij have en goed moesten achterlaten. Een der jongste welpen kwam vervolgens met een aardig zangnummertje de aanwezigen wel kom heeten en daarna, geassisteerd door de an dere welpen, vertellen wat ze zoo dagelijksch doen. Overigens werden de aanwezigen in snel tem po gebracht in de klassieke romantische ver kennerssfeer, met den oogstdans, het pionieren, den boevendans enz. Om de financiën nog wat op te voeren werd een pop „Amerikaansch" verkocht, wat f 14 opbracht. De gelukkige kooper bood echter aan de pop nog eens te verkoopen, waarbij toen f 7.95 werd opgebracht. In totaal bedroeg de opbrengst ruim f 100. Rest nog te vermelden, dat de voortrekkers band voor de muzikale begeleiding zorgde en dat de „Radiocentrale" zorgde voor wat muzi kale afwisseling. De avond werd met het „Wil helmus" gesloten. In verband met 't overlijden van ons lid Jo Umans, worden de dames en adsp. dames ver zocht aanwezig te willen zijn, Dinsdagavond 8.45 bij het binnendragen in de Kathedraal en Woensdagochtend 9 uur bij den plechtigen rouwdienst. FR.VARKENMARKT 6-10 TEL.13904 14144

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5