De Westelijke en Oostelijke leiders winnen Zesdaagsche van Brussel voor Slaats-Pellenaars OVERSTELPENDE KEUJ? WORDT NIET NERVEUS NEEM 'N BRABANTIA VERLIEST VAN ZWALUW J k DE RESULTATEN BUYSSE-BILLIET OP DE TWEEDE PLAATS AMERICAN CIGARETTE MAANDAG 23 JANUARI 1939 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Lobitsche Boys voorloopig uit de misère Recordzege van Vost a Wilskracht aan V.V.A.'s zegewagen Tushuizen verricht de hattrick N.E.A. goed partij De Meer tuist slechts na zworen strijd met 20 te winnen De bal vliegt juist over de S.J.C.-lat in den wedstrijd te Santpoort, waarin de Noordwijkers een 4—3-zege op de club van dien naam wisten te behalen WIELRENNEN Ook WalsBoeyen en v. Schijn delv. d. Broek hebben zich goed geweerd Felle strijd op den laatsten avond Een zwaar bevochten winstpunt D. O. S. R. behaalt een draw tegen Onze Gezellen E.M.M. verliest opnieuw Op eigen terrein met 31 door H. M. S. geslagen T.Y.B.B. sneuvelt in Rotterdam Spartaan won verdiend, maar geflatteerd Strafschop besliste V. V. Z. met 32 door Fortitudo geslagen D.H. L. wint met 7—3 in Heemstede S.J.C. leidde met 1—4 Santpoort liep den stand echter tot 34 in Bij rust was de stand reeds 06 BILJARTEN De wereldkampioen schappen 45/2 Van Vliet en Dommering gekozen PUIT DE SPORTWERELD Nog een viertal wedstrijden van het voor gisteren vastgestelde programma werd wegens den slechten toestand der terreinen afgekeurd, maar verder is er weer op volle toeren gedraaid. En als gebruikelijk, weer met en kele verrassingen. De eerste viel in Zuid I, waar WH zich met 9—0 door Waubach liet afstraffen; de twee andere in Zuid II, waar Braban- tia op eigen veld met 45 van Zwaluw verloor en Schijndel bij Venl. Boys een punt verspeelde. Die 9O-nederlaag van WH is wel een ge duchte desillusie voor de kampioenen van het vorig jaar, die weer eenigszins gunstige voor- Uitzichten hadden om den dans te ontspringen. Gelukkig voor de Heerlenaren zijn er nog an dere degradatiecandidaten, o.m. RKVVL, dat in Kerkrade weer met 30 van de club van dien naam verloor. De gastheeren hebben door deze prestatie de twee plaats met twee punten achterstand op Laura in beslag genomen. RKNAC won regelmatig met 5—2 van RKONS en blijft daardoor zijn kansje, al is dat ook zeer klein, behouden. Laura 13 9 1 3 19 25—18 Kerkrade 13 8 1 4 17 28—22 Palemig 12 7 1 4 15 34—34 RKNAC 12 6 2 4 14 48—34 Kimbria 13 4 6 3 14 32—24 Sitt. Boys 12 3 6 3 12 27—27 Waubach 14 4 3 7 11 31—26 RKONS 12 4 1 7 9 19—27 WH 13 3 3 7 9 26—40 Valkenburg 11 4 0 7 8 25—37 RKVVL 11 3 2 6 8 17—24 In Zuid II is Schijndel weer een punt uit- geloopen. Zelfs verspeelden de leiders weliswaar een gedeelte van de winst bij Venl. Poys, dat daarmede opnieuw een kostbaar punt veroverde, maar Brabantia deed het warempel nog min der, het verloor in Eindhoven met 45 van Zwaluw. Een eersterangs-prestatie van de Vughtenaren. SVB kon op eigen bodem niet van Wilhelmina winnen. Door een 22 gelijk spel, bleef de achterstand op de leiders even groot. In Helmond behaalde Mulo een zeer kostbaar puntje, door tegen Kolping eveneens een gelijk spel te bevechten, terwijl Best Voor- Uit, dat één plaatsje hooger staat, met 10 van Eendracht verloor, RKTVV maakte een goede beurt en won bij Treffers met 3—1. Schijndel 13 11 1 1 23 41- -21 Brabantia 14 10 2 2 22 52- -20 SVB 15 10 1 4 21 44—35 Zwaluw 12 7 2 3 16 39- -33 Kolping 13 6 4 3 16 33- -25 Wilhelmina 14 7 2 5 16 35- -30 Eendracht 14 5 3 6 13 34—41 RKTVV 14 5 2 7 12 29- -33 Treffers 14 4 1 9 9 24—36 Best Vooruit 13 3 0 10 6 15- -43 MULO 13 1 3 9 5 38—45 VenJ. Boys 13 0 3 10 3 24—54 ders beiden. Vosta schoot tegen SDOUC ge ducht uit zijn slof en verpletterde de bezoekers met niet minder dan 8—1, terwijl Vogidc bij Quick met 35 de beide puntjes incasseerde en daardoor een zeer lastige klip omzeilde. VDZ won in Arnhem als verwacht van Achilles en Wel met zeer behoorlijke cijfers (52). De be langrijke wedstrijd om de onderste plaats tus schen NEO en Lob. Boys eindigde in een kleine maar fraaie 34-zege voor de Boys, die nu voorloopig weer even buiten gevaar zijn. De andere big-match uit de lagere regionen, Grol RVW werd afgelast. Vosta Vogido Altior V.D.Z. Lob. Boys Achilles SD.O.U.C. Quick Grol N.E.O. R.V.W. 12 9 12 10 12 12 9 11 11 12 9 12 8 20 38—14 20 40—20 15 26—20 12 26—22 9 16—20 9 14—26 9 14—26 9 26—27 6 18—21 6 16—33 5 14—23 In 't Westen verzamelden de Amsterdamsche lijstaanvoerders, evenals hun Oostelijke collega's, alle punten. V.V.A. kwam uit de plaatselijke ontmoeting tegen Wilskracht met een regel matige 41-zege als sterkste te voorschijn en De Meer toonde een 2O-meerderheid over NEA. De derby tusschen deze hoofdstedelijke clubs be looft steeds spannender en interessanter te wor den. HMS schijnt intusschen den moed nog niet opgegeven te hebben en sloeg EMM op eigen Veld met 31. Fortitudo bewees zichzelf een grooten dienst door VVZ in Zaandam met 32 te kloppen en liet door dit prachtige resultaat de onderste plaats aan zijn tegenstander van gisteren over. VolendamGVO ging niet door. V.V.A. 11 9 1 1 19 36—13 De Meer 11 9 0 2 18 23—12 H.M.S. 8 4 2 2 10 19—11 Volendam 8 5 0 3 10 21—16 N.E.A. 8 3 1 4 7 15—19 G.V.O. 11 2 3 6 7 19—24 "S.M.M. 12 2 3 7 7 19—35 Fortitudo 8 3 0 5 6 15—14 Wilskracht 8 2 1 5 5 10—23 V.V.Z. 9 2 1 6 5 11—21 In West II is ook TYBB er niet in geslaagd Spartaan zijn opmarsch naar den titel te be moeilijken. Op overtuigende wijze klopten de Rotterdammers hun geel-zwarte bezoekers met 30. Overtuigend was ook de zege van DHL, dat to Heemstede zeer verdienstelijk met 73 de meerdere bleef van HBC en zich daardoor prac- tisch in veiligheid heeft gebracht. SJC ver speelde zijn nog maar zeer gering kansje bij Santpoort niet en sloeg de roodbroeken op fraaie wijze met 34. Onze Gezellen stelde geducht teleur, door in Haarlem een punt aan DOSR te verspelen. Het is echter de vraag, of deze winst den Veeners nog zal baten. Spartaan 11 10 0 1 20 28—11 S.J.C. 12 7 2 3 16 33—26 Onze Gezellen 11 5 3 3 13 20—18 Excelsior 12 6 1 5 13 16—25 H.B.C. 10 5 1 4 11 37—31 D.H.L. 12 3 4 5 10 25—30 Santpoort 12 4 1 7 9 33—31 T.Y.B.B. 12 3 3 6 9 22—23 Leonidas 8 1 3 4 5 9—18 D.O.SH. 10 0 4 6 4 10—28 Gesteund door den wind oefent V. V. A. al direct druk uit op het doel van Wilskracht, waar de Kruyf vele malen gelegenheid krijgt zijn goede keeperstalenten te toönen. Wils kracht probeert het met eenige snelle aan vallen over de vleugels, waarvan de juiste af werking ontbreekt. Hoewel de thuisclub ster ker blijft, weten de bezoekers de leiding te nemen, als uit een schermutseling voor het V.V.A.-doel de bal in het net wordt geplaatst. (01). De thuisclub laat zich hierdoor geens zins ontmoedigen en komt herhaaldelijk te rug voor de Wilskracht-veste, waar de Kruyf keurig werk doet. Eerst 10 minuten voor de rust ontstaat de gelijkmaker als uit een alge- meenen aanval Tushuizen van veraf hoog in schiet. 1—1. Na een heftig offensief heeft V.V.A. einde lijk succes. Als er 20 minuten gespeeld zijn, zet Reuser vanaf den linkervleugel scherp voor en Tushuizen zet er zijn hoofd onder. 21. Wilskracht blijft dapper volhouden, maar ziet geen kans het spel te verplaatsen. Steeds komt de thuisclub terug en als Tushuizen laag in den hoek schiet, laat de Kruyf het harde schot glippen, waarmede de overwin ning veilig gesteld is. In het resteerende kwar tier weet V. V. A. nogmaals te doelpunten door W. Letschert, die een voorzet van zijn broer op den rechtervleugel op de juiste wijze be nut en daarmede den stand op 41 brengt. le KLASSE ZUID I R.K.N.A.C.—R.K.N.O.S5-2 KimbriaSitt. Boys afg. Waubach—V.V.H9—0 Kerkrade—R.K.V.V.L3—0 ZUID II BrabantiaZwaluw 45 KolpingM.U.L.O5—5 EendrachtBest Vooruit10 S.V.B.Wilhelmina 22 Venl. BoysSchijndel 1l TreffersR.K.T.V.V1—3 OOST V.D.Z.—Achilles 5- 2 N.E.O.Lob. Boys 34 QuickVogido 3—5 Vosta—S.D.O.U.C3—1 Grol—R.V.Wafg. WEST I VolendamG.V.Oafg. V.V.A.Wilskracht 41 De MeerN.E.A20 V.V.Z.Fortitudo 23 E.M.M.H.M.S1—3 WEST II SpartaanT.Y.B.B3—0 H.B.C.—D.H.L3—7 ExcelsiorLeonidas afg. SantpoortS.J.C34 Onze GezellenD.O.S.R11 Direct na het begin zijn de Ouderkerkers in den aanval. N. E. A. speelt een vinnig open spel en geeft De Meer geen gelegenheid om zijn spel te ontplooien. Pas na 'n kwartier komt de thuis club los. Midvoor Kuijpers heeft last van 'n oude blessure en wordt vervangen door Hoeboer. Als na 'n klein half uur v. d. Woude in goede posi tie met den bal voor het N.E.A.-doel komt, wordt hij door Rijkenberg van den bal gezet. Scheids rechter Goedhart geeft 'n elfmeterschop, welke door v. d. Woude wordt ingeknald. De scheids rechter geeft echter buitenspel voor Limonard, die zich wél voor den bal bevond, maar o.i. bui ten het strafschopgebied. De Meerbewoners geven den moed niet op; een (Van onzen specialen verslaggever) Voor een uitstekend bezette zaal is het Nederlandsche koppel SlaatsPellenaars er door schitterend rijden op den laatsten avond van de Brusselsche Zesdaagsche in geslaagd, dit 145-uurs treffen van de meest vooraanstaande koppels in Europa te win nen, met puntenvoorsprong op het Belgische tweetal BuysseBilliet. De jaarlijksche strijd tusschen de Belgische en Nederland sche koppels om de suprematie op de Sixdays is dus ditmaal met een Nederland sche zege ingezet Slaats—Pellenaars oppermachtig te Brussel Den voorlaatsten avond hadden de Belgen BuysseBilliet zich geducht geweerd en zich voorbereid op den laatsten strijd, die hen Zon dagavond zelfs een tijdje alleen aan den kop heeft gebracht. Bij de sprints echter die Zon dagavond om 7 uur werden verreden, brak het strijdgewoel weer in alle hevigheid los en Was de voorsprong van het rappe koppel al gauw weer teniet gedaan. Het waren nu vooral SlaatsPellenaars die herhaaldelijk alleen den kop bezetten, hoewel ook zij telkens door Kaers—Debruyker, Buysse— Billiet en ook door WalsBoeyen en v. Schijn delv. d. Broek, weer werden onttroond. Tel kens opnieuw echter ontvluchtten Slaats Pellenaars dit toch waarlijk niet minderwaar dige gezelschap en zoowaar slaagden zij er weer in, met één ronde voorsprong op Buysse—Bil liet de leiding te heroveren. Het werd echter nog een zware strijd voor de schot van Schoorl wordt met moeite door Be- zuijen weggewerkt. Vlak voor de rust heeft N. E.A. pech, als Lubbe keihard tegen de deklat schiet. Met 00 wordt gedraaid. De thuisclub zet de tweede helft met 'n hooger tempo in. Het duurt niet lang of na prachtig samenspel tusschen Kloosterman, v. Helvert en v. d. Woude, doelpunt laatstgenoemde op mag nifieke wijze, 10. Niet lang hierna krijgt Sie- verding van N.E.A. voor open doel een goede kans om gelijk te maken, maar hij bewerkt den bal met de hand, hetgeen Goedhart niet ont gaat. N.E.A. zet alles op den aanval, zoodat De Meer zich goeddeels tot verdedigen moet bepalen. Overtoom en Cocx zijn echter in buitengewonen vorm en komen uit elk duel zegevierend te voor schijn. De uitvallen van De Meer zijn door het verre opdringen uiterst gevaarlijk, hetgeen spoe dig blijkt wanneer Limonard met een goed aan gegeven bal van v. d. Woude alleen op doel af gaat en van dichtbij Bezuijen passeert, 20. Dan is N.E.A. weer sterk in den aanval, maar er is geen doorkomen aan. Wat de gasten ook pro- beeren, het wil niet lukken en met een zwaar bevochten 20 overwinning voor De Meer komt het einde. Zijn de aanvallen van DOSR minder talrijk, door hun open karakter brengen zij het heilig dom van de Reus eenige malen in gevaar en wanneer de linksbuiten van DOSR den bal goed voorzet, is zijn rechtsche partner er fluks bij om J?en bal onhoudbaar langs de Reus te ja gen. Dit doelpunt inspireert de gasten om meer op den aanval te gaan spelen, doch verder dan een off side goal brengen zij het niet, terwijl even later de bal tegen de paal wordt gescho ten en veilig terugspringt in de handen van den Gezellenkeeper. Het spel gaat nu meer gelijk op. Onze Gezel len brengt wederom eenige malen het doel van DOSR in gevaar en bij één dier aanvallen lost Bouma een kogel welke tegen de deklat belandt. Eke is er onmiddellijk bij en op fraaie wijze vangt hij den bal op zijn hoofd op en onhoudbaar weet hij op fraaie wijze de Koning te passeeren (1—1). Na de thee is Onze Gezellen onmiddellijk in den aanval, doch door slecht schieten blijven doelpunten uit. Toch heeft DOSR nog bijna succes wanneer de linksbuiten een scherp schot inzendt, dat de Reus nog juist over de lat weet te tippen. Nog zijn twintig minuten te spelen en DOSR, dat den geheelen wedstrijd reeds sterk verdedigend heeft gespeeld, neemt schijnbaar genoegen met een gelijk spel want 't aantal verdedigers wordt opgevoerd tot niet minder dan 8 man, waardoor de kans tot scoren voor de OG'ers al heel mi niem wordt. De eerste minuten waren geheel voor E.M.M., dat met een geheel gewijzigd elftal uitkwam. Schotbrugge krijgt een fraaie kans, doch weet deze niet te benutten. Bij een scrimmage voor het E.M.M.-doel weet keeper Wortel met een fraai safe zijn doel schoon te houden, ter wijl hij even later een kogel van Sinnige tot corner verwerkt. Wanneer Verwey in het nauw gedreven wordt, redt hij ten koste van 'n corner. Als E.M.M. dan even flink doorzet scoort V. Poort, doch scheidsrechter v. Haasteren had juist voor buitenspel gefloten. Tot aan de rust blijft de stand ongewijzigd. Na de rust maakt De Hosson een offside doelpunt, hetgeen dan ook niet wordt toegekend. Schootbrugge laat een kans, om te doelpunten verloren gaan. Ten slotte weet B. Hom te doelpunten: 10 na een goed opgezetten aanval. De Hosson scoort echter al spoedig den gelijkmaker: 11. Dit doelpunt schijnt H.M.S. weer nieuwen moed te geven en De Hosson weet na goed spel zijn club dan ook de leiding te geven: 12. Wanneer tien minuten voor het einde De Hosson in het doelgebied ge haakt wordt, geeft de scheidsrechter een penalty, waaruit Hettinga nummer drie scoort: 13. Nederlanders en alle krachten waren er voor noodig om hun eervolle positie te behouden. Hun ronde voorsprong waren onze landgenoo- ten al gauw kwijt, maar hun puntental was voor BuysseBilliet niet meer te bereiken en daar ook alle verdere aanvallen werden bedwon gen, werd het tenslotte een verdiende zege voor het koppel, dat deze geheele Zesdaagsche van zich deed spreken. De tweede plaats was voor hun felste concur renten van vorige jaren BuysseBilliet, de der de met één ronde achterstand voor Kaers— Debruyker. Onmiddellijk hierna volgden onze landgenooten WalsBoeyen en van Schijn- <5elv. d. Broek, waarvan de laatsten een grooten achterstand op kranige wijze hebben opgehaald en de eersten zich bijna voortdurend een koppel van klasse hebben getoond. In het begin van den avond hadden een zestal koppels het strijdperk verlaten, t.w. Lapebie Ignat, BurneauMartin, SeynaveDegreef, v. Suggenhoutv. Vlockhoven, Thijssensv. Si- maes en BonduelDecaluw'é. Na afloop werd het winnende Nederland sche koppel op de gebruikelijke wijze gehul digd. Met bloemen omkranst en luide toe gejuicht door het publiek reden zij hun eereronde onder de plechtige klanken van het Wilhelmus. Ook de andere koppels werden in de dankbetuigingen van de vele aanwezigen betrokken. De eindstand luidt: I. SlaatsPellenaars 253 punten, afge legd 3032.850 KM. 2. BuysseBilliet 132 punten. Met één ronde achterstand: 3. KaersDe- buyker 301 punten; 4. WalsBoeyen 207 punten. 5. Van Schijndelvan den Broek 183 punten. 6. Depauw—Naye 163 punten. Met twee ronden achterstand: 7. Deneef Huys 188 punten. 8. OlmoGuerra 137 punten. 9. Sylver Maes—Romain Maes 78 punten. Met vier ronden achterstand: 10. Diot Wambst 60 punten. De andere koppels hebben, opgegeven. DiHDushkind Na eenige wederzijdsche aanvallen, welke echter op beide hechte verdedigingen stranden, is het Nies, die uit een voorzet van de Geer met een onhoudbaar schot in de uiterste bo venhoek zijn club de leiding geeft (10). Even later wordt een doelpunt van de Geer wegens buitenspel van A. Mentink geannu leerd. In de tweede helft zijn de partijen weer aan elkaar gewaagd. Het plaatsen der Haar lemmers is beter, maar de Spartaan-verdedi ging is hechter, terwijl de voorhoede doortas tender is. Broek, die voor F. Mentink is ingevallen, geeft bij een der Rotterdamsche aanvallen een goede throughpass aan A. Mentink, die on houdbaar scoort. Na eenige goede wederzijdsche aanvallen brengt A. Mentink uit een throughpass van Nies den stand op 30. T.Y.B.B. tracht nu nog de eer te redden, doch slaagt hierin niet, zoodat Spartaan ver diend maar geflatteerd wint. Gesteund door den wind komt Forti direct in den aanval. Het duurt niet lang of v. d. Heuvel heeft succes (0—1). Nog kan de V.V.Z.- achterhoede het juiste tegenspel niet vinden. Een scherp schot van den Forti-rechtsbuiten suist langs den paal. Toch vergroot het spoedig den voorsprong, als de V.V.Z.-achterhoede weifelt en Schaap van dichtbij het nakijken krijgt (02). V.V.Z. wordt wakker geschud en onderneemt ook enkele aanvallen. Het spel is echter te kort. Toch maakt Olie uit een vrijen schop een keurig tegenpunt (12). Beide doelen verkeeren om beurten in ge vaar doch tot doelpunten komt het niet. Na de rust begint V.V.Z. een flink offen sief en vrij spoedig denken wij haar te zien scoren doch het schot van Olie rolt precies naast den paal. Toch maakt na circa 30 min. de V.V.Z.-linksbuiten op kalme wijze den ge lijkmaker (22). Een zeer spannende strijd ontstaat nu om het winnende punt. Even voor het einde komt het fatale moment voor V.V.Z. als uit een corner een der verdedigers hands maakt en de toegestane penalty onhoudbaar wordt benut (23). Direct hierop is het tijd. snel was, een voorzet. Beide onhoudbaar voor Kokx 0—3. Kort hierop benut Bakkum een pass van Oosterholt 13. Direct na rust moet v. d. Berg in het S.J.C.-doel handelend optreden, hij doet het rustig. Ruigrok gaat er na 20 minuten alleen van door en doelpunt keurig 14. Dan is Santpoort een tijd in de meerderheid, vooral Oosterholt en Kaldenbach zetten her haaldelijk mooi voor, het- binnentrio heeft ech ter nogal pech en 't duurt lang eer Kaldenbach 24 maakt. Direct hierop scoort Oosterholt 34. Als door een onjuiste beslissing Slok het veld verlaat, zakt het overwicht van Santpoort en gaat de strijd verder gelijk op. Direct ontwikkelt zich een snel, open spel en beide keepers worden met werk overladen. Na twintig minuten benut Jan Groenemaat een voorzet inberispelijk 01. Een snelle aanval van Santpoort volgt, waarbij de keeper een overtreding begaat, Bakkum benut de straf schop, doch Pieterman was buitenspel. Vos zet onophoudelijk zijn voorhoede aan het werk en tot tweemaal benut Th. eLBerg, die uiterst H. B. C. zet tegen den sterken wind een stevig offensief in en reeds binnen de minuut krijgt v. d. Linden een prachtkans, welke hij echter verknoeit. Als het spel een kwartiertje oud is, wordt Smit even vrij gelaten, en met een hard schot onder de lat leidt D. H. L. 01. Na de uitschop een aanval van D. H. L., die naast gaat. De uittrap wordt door Tok Alsem- geest Opgevangen en voordat de keeper weer in zijn doel terug is, is de stand 02. De volgende minuut een schermutseling voor het H. B. C.-doel. De Nijs stopt den bal, doch de scheidsrechter constateerde, dat deze over de lijn is geweest, en geeft doelpunt (0—3). Bij de H. B. C. lukt niets. Dan wandelt Tok Alsemgeest gewoon door de verdediging heen, de Nijs grijpt mis en het is 0—4. Wel pro- beeren Martin en v. d. Linden het, doch het laatste schot zeilt rakelings over de linker bovenhoek. Dan nog eens heeft D. H. L. geluk, als Sara- ber voorzet, en de bal door den wind in doel springt (0—5), en tenslotte wordt Smit vrijge laten, een ver schot en het halve dozijn is voL Rust 0—6. In de 2de helft zijn de rollen omgekeerd. H. B. C. oefent een geweldigen druk uit op het vijandelijk doel en reeds na 2 min. met succes, als Peeperkoren scherp voorzet en v. Bakel onhoudbaar scoort, 16. Bijna gedurig is H. B. C. in den aanval, ook al zijn de uitvallen van D. H. L. gevaarlijk. Het wordt een eenzijdige vertooning, tot na een half uur v. Bakel een voorzet benut, 26. Bij een der gevaarlijke D. H. L.-uitvallen wordt Saraber vrijgelaten en na mooi opbren gen lost hij een schuiver, welken de Nijs laat gaan (27), terwijl, nadat Peeperkoren in een goede schietkans was vastgehouden, v. d. Lin den door snel toeloopen den bal onder Alsem geest's handen in doel trapt (37). Naar wij vernemen zullen van Vliet ('s-Gravenhaagsche Biljartclub) en Dom mering (Bristol, Arnhem) ons land ver tegenwoordigen bij de wereldkampioen schappen, welke op 2, 3, 4 en 5 Maart te Amstmiam zatten baseden gebonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9