UIT DEN OMTREK B.V.L.-bijeenkomst te Hillegom De luchtroovers van Hoitika M. c I fcschwf niet/ Van Noord naar Zuid Het raadsel HUI Brandwonden stoutenbeek-beverwijkI van Kronstein li® DINSDAG 24 JANUARI 1939 Viering van het twintigjarig be staan met onthulling van een vaandel Houdt vast aan God" Beteekenis van het vaandel Na 20 jaar De burgemeester spreekt Rede kap. Ettinger BEVERWIJK REIZEN IN CANADA ZAANDAM HEEMSTEDE VOGELENZANG IJMUIDEN HINDERLIJK OPTREDEN OP DE KENNEMERLAAN ZANDVOORT MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN. I Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur VELSEN Burgerlijke Stand SINDELAR OVERLEDEN Meest bekende Oostenrijksche voetballer JONGEN OMGEKOMEN OP ÉLKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN ROMAN VAN A. HRUSCHKA Om acht uur Maandagavond was de zaal van Hotel Flora te Hllegom geheel gevuld met B. V. L.-ers en belangstellenden. Op het podium be vond zich achter een groot doek het nieuwe vaandel dat onthuld zou worden, een geschenk van de burgerij. Bij de bestuursleden van den plaatselijken B. V. L. bevonden zich op het po dium kolonel Eggink, lid van de Nat. Land storm-Commissie en vertegenwoordiger van ge neraal Duymaer van Twist, burgemeester O. van Nispen tot Pannerden met echtge- noote, de heer Rooijaards, voorzitter van de gestelijke landstormcommissie Zuid.-Holl. West, majoor Zaaier, kapt. Karres, veldaalrcoe- zenier Ds. P. Bootsma, de weleerw. heeren ka pelaans Ettinger, Bottelier en Langemeijer, de heer Bontje van het Landstormcorps motor- dienst, enz. De voorzitter, de heer J. O. Vermeer, heette allen welkom. Waar spr. van vele andere corpo raties voorzitter is, noemde hij het een voor recht, thans als voorzitter te fungeeren. Dat de B. V. L. tot heden werkeloos bleef en wel gedurende de 20 jaren van haar bestaan, noemt spr. een zegen. Dat er binnen 24 uren 90.000 mannen klaar staan om onze goederen te verdedigen, heeft preventief gewerkt. Hillegom bezit een sterke afdeeling, maar toch kan het nog beter en spr. spoort allen aan toe te treden en zich te scharen achter het vaandel van den B. V. L. Daarna werd het Wilhelmus gezongen. De voorzitter herdacht hierna het werk van kap. Voortwist en sprak den wensch uit, dat kap. Bottelier zich evengoed in de B. V. L.-com- missie zou thuis voelen als zijn voorganger. Een bijzonder welkomstwoord wijdde spr. aan het dameszangkoor „Cantabile" en de leidster mej. Agaath v. d. Meij. Nadat het koor een paar liederen ten gehoore had gebracht, werd het woord verleend aan kapitein Karres, die over de sprak. Wie „Vaandel" zegt, aldus spr., zegt „een heid'. Er bestaat verschil tusschen het afdeelings- vaandel en het vaandel waaraan de officieren him eed van trouw afleggen. Het afdeelingsvaan- del wordt niet meegevoerd ten strijde. Het is meer een symbool van trouwe verbondenheid tusschen B. V. L. en burgerij. Als de B. V. L. moet optreden schaart men zich achter het Rijksvaandel. Tot heden bestaat de gedachte, dat de B. V. L. zich keert tegen twee fronten. Spr. acht het echter voldoende dat de B. V. L. zich keert te gen één front nJ. het front van import: den import op Staatkundig terrein die kwam met de leuze: gelijkheid, vrijheid en broederschap! Daartegen keert zich de B. V. L. De B. V. L. is altijd paraat. Het vaandel vormt een band tusschen burgerij en landstormers. Men probeert van alle kanten onze jonge mannen er van af te trekken en ze te dringen in een andere richting, maar stoort u daaraan niet! De voorzitter dankt kapt. Karres en geeft het woord aan den heer van Egmond, den voorzitter van het vaandel-comité. De heer van Egmond verklaart hoe het komt, dat pas na 20 jaar het vaandel er is. Dat het er nu is. danken wij aan de rrtilde gaven der inwoners en aan de stuwkracht van wethouder Vermeer, 't Vaandel is een Hillegomsch vaandel, hetgeen blijkt uit den Landstormer die er op staat temidden van de bloeiende bollenvelden en aan de kleurige bloemen aan weerskanten. Wart dit beeld wil zeggen blijkt uit het onder schrift „als het moet" en uit het bovenstuk, waar men het Oranjehuis afgebeeld ziet met daarbo ven een kroon. Ook is het wapen va» Hillegom er te vinden. Spr. hoopt, dat de B. V. L. steeds voor vrijheid en recht zal vechten en tegen iedere revolutie zich zal keeren. (Appl.) Door Nelly van Rooden en Lucas van Egmond werd het vaandel dan onthuld. De voorzitter dankt den heer van Egmond. Spr. had nooit kunnen denken, dat het zulk een mooi vaandel zou worden. De secretaris van de plaatselijke afdeeling, de heer v. Rooden, hernieuwt daarna zijn belofte van trouw en noodigt de B.V.L.-ers uit dit even eens te doen. Allen voldeden aan dezen oproep. De burgemeester wijst op de waarde van het bezit van dit zinrijk en prachtig vaandel. Het is een groote eer voor de B.V.L., dat de burgerij zoo spontaan offerde voor dit vaandel, maar ook brengt dit verplichtingen mee. De B.V.L. moet steeds paraat zijn om onze vrijheid en rechten te beschermen, het gezag steunen en bescher men. De voorzitter wees er op, dat het een eer is voor den B.V.L. in Hillegom, om een van Nispen tot Pannerden tot eere-voorzitter te hebben! Nadat het koor wederom een „beurt" had ge had, sprak ds. P. Bootsma, legeraalmoezenier. Spr. bracht naar voren hoe hij reeds van 1918 af betrekkingen had met den B.V.L. en mede behoorde tot de oudste groep van B.Vi.-ers, n.l. het Friesch Nationaal Comité, dat direct was opgetreden, toen de mogelijkheid van revolutie in 1918 bestond. Spr. bespreekt daarna uitvoerig de waarde van. het bezit van een vrij Nederland en wijst in verband hiermede op den vrijheidszin van Wil lem van Oranje en hoe deze opkwam voor de mijheid van alle burgers. Na het dankwoord van den voorzitter en een paar liederen van het koor sprak de heer van Rooijen, voorzitter van de gewestelijke Land stormcommissie Zuid-Holland-West. Spr. dankte de bevolking voor het vaandel en sprak den wensch uit, dat door het vaandel onder de bur gerij en B.V.L. de eensgezindheid steeds beter en hechter zal worden. De voorzitter verklaarde, dat het geheele vaandelcomité was opgeheven. Alleen de functie van penningmeester blijft bestaan. Notaris Lod der zal deze waarnemen, totdat er gelden genoeg Lijeen zijn om een vaandelkast te koopen. Door kolonel Eggink werd daarna aan de heeren Popma en v. d. Drift een beker uitgereikt als prijs behaald, resp. als koningschutter en scherpschutter. De heeren v. d. Lans en de Kaan ontvingen eveneens het brevet van ko ningschutter en de heeren van Dijk en Alders kregen het brevet als scherpschutter. !V.i •J.i'.i".'.'.. 'uiMWlCT» Het zeil was veel te stevig vastgemaakt en veel te sterk voor zijn krachten. Wat erger was, de boot schoot nog steeds met een flinke vaart door het water. Waar zou hij nu naar toe gaan? Wacht, hij had een mes in! zijn zak. Hij: haalde het te voorschijn en probeerde een snede in het zeil te maken en de touwen door te snijden. Plotseling.... een hand, een greep en.... Piet was zijn mes kwijt. Hij werd nu benauwd van angst. De boot gleed maar verder en verder. Hoe ver zou hij nu wel var» zijn geliefkoosd plekje af zijn? Hij kroop als een worm onder een bloempot onder het zeil rond. Plotseling hoorde hij den motor stoppen; de boot botste ergens tegen aaneen minuut lang bleef het stil De B.V.L. heeft een mooi doel, aldus spr. Men heeft onze vaderlandsche vrijheden te bescher men! Maar dan moeten de leden beginnen bij zichzelf en Godgeloovig zijn. God is de Koning der schepping, Zijn Konink lijke wil is de hoogste wet! Daarom moet ieder lid van den B.V.L. daar mede in overeenstemming handelen, leven en werken, tot eer van God! Bewaar uw mannen kracht en leef rein! Doet alles „voor God". Dat is uw uitgangspunt! Alle gezag komt van God dus dient het gezag, omdat het komt van God. In het eerbiedigen van Gods gezag moet gij B.V.L.-ers voorgaan, de Godserkenning doen doordringen bij anderen. Als gij niet medewerkt en medebouwt aan de Godserkenning, zullen anderen bouwen voor re volutie en Godsontkenning. Neen, gij zijt niet tot werkeloosheid gedoemd! Er is overvloed van werk! Als er orde en tucht heerscht in de gezinnen, zai er ook orde zijn in den staat. Ordelijke huis gezinnen brengen goede staatsburgers voort. Het gezag der ouders heeft echter ontzaglijk veel ge leden. De opstandigheid der kinderen is heel erg groot geworden en het respect voor de ouders is bij velen gedaald beneden het nulpunt. Begrijpt goed, dat het meer dan tijd wordt om te breken met een Godloos leven. Uw schild en uw betrouwen zij God alleen Houdt u vast aan God in uw eigen leven en in uw omgeving: Door samen dit devies hoog te houden „Houdt vast aan God", vormt gij een leger, een Godsleger. Het is noodzakelijk, dat allen, die in God gelooven, naast elkaar gaan staan in dezen tijd. Na een dankwoord van den voorzitter werd deze prachtige en schitterend geslaagde bijeen komst gesloten met het zesde vers van het Wil helmus. Het was zeer jammer, dat zoo weinig leden en belangstellenden gehoor hebben gegeven aan de uitnoodigin! van de Nederl. Reisvereeniging voor Katholieken, tot bijwoning van den club avond, welke gisteren in het K. S. A.-gebouw is gehouden. Lezingen, vooral geïllustreerde lezingen, zijn altijd interessant en leerzaam, maar dit geldt wel in zeer bijzondere mate voor de film van de „Canadian Pacific", welke gisterenavond vertoond werd met een toelichtend woord van den vertegenwoordiger dezer groote verkeers- maatschappij. De film bevat schitterende opnamen van dit prachtige land, met zijn prachtige en grooten- deels ongerepte natuur, waar voor den sportieven tourist ongekende mogelijkheden verborgen lig gen. Naast deze aantrekkelijkheden geeft de film een buitengewoon interessant beeld van de enormen hoütproductie, waarvan het transport langs de rivieren met hun stroomversnellingen en grootsche watervallen een boeiend onderdeel vormt. De aanwezigen hebben alles met onverdeelde aandacht gevolgd. Een reisje door Canada moge dan al voor de meeste te kostbaar zijn, in den geest heeft men een prachtige tocht gemaakt, waarvan volop genoten werd. In dit opzicht was deze avond volledig ge slaagd Snijwonden. Ontvellingen UROL. geneest zonder Htteekena Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Een mooi succes. Op het groote Vischcon- cours, uitgeschreven door de vrijstaande Henge- laarsvereenigingen, behaalde de Heemsteedsche Vischclub „de Dageraad" niet alleen de wissel- prijs, een fraaien wisselbeker, doch ook een be ker voor het hoogste aantal, terwijl 'de heer J. Bank ook nog veroverde de medaille voor het persoonlijk grootste aantal. Hij was de held van den dag. Veertien vereenigingen streden mee, zoodat deze uitslag succesvol is. Tooneeluitvoering. Zondagavond gaven de St. Jozef Gezellen in het Vereenigingsgebouw alhier, een tooneeluitvoering bij gelegenheid van de viering van hun jaarfeest. Opgevoerd werd „Mijnheer Klaproos", klucht in drie be drijven van Gerard Nielen. Zoowel de regis seur als de spelers kunnen met voldoening te rugzien op de uitvoering van deze dolle klucht. Zij zijn er uitstekend in geslaagd door deze uit voering de stampvolle zaal een vroolijke avond te bezorgen. Er is gebulderd van 't lachen. Vooral Mijnheer Klaproos, speelde zijn rol voor treffelijk en had het stuk zoo goed ingestu deerd, dat hij tevens zijn medespelers nog kon souffleeren, alsrdit een enkele keer noodig was. Na afloop kregen de spelers een dankbaar applaus, terwijl de vice-praeses hun dank zeg de voor de goede uitvoering. Tenslotte deed de vice-praeses nog een beroep op de aanwezigen om het werk der Gezellenvereeniging te blij ven steunen. De avond werd besloten met een dansje met muzikale medewerking van duo Kieft. Den laatsten tijd werden herhaaldelijk klachten geuit over het hinderlijke optreden van opgeschoten jongelieden, des avonds langs de Kennemerlaan. Omwonenden en vooral ook de winkeliers hadden daar dikwijls heel veel last van, terwijl het verder voor de voorbijgan gers nu niet bepaald een genoegen was, om de Kennemerlaan te passeeren. Het gemeentebestuur heeft thans aanleiding gevonden om maatregelen tegen dit hinderlijk optreden te nemen. Het heeft n.l. besloten om, gelet op het be paalde in art. 141a der algemeene politie-ver- ordening te besluiten: het gedeelte van de Kennemerlaan, gelegen tusschen het Kennemerplein en de Julianakade, aan te wijzen als weg, waarop het van 19 tot 23 uur verboden is zich op voor omwonenden ot voor het verkeer hinderlijke wijze gedurende eenigen tijd achtereen op dezelfde of nagenoeg dezelfde plaats op te houden. St. Caecilia Dezer dagen heeft de R.K. Mannenzangvereniging St. Caecilia, directeur Joh. Kroese, een feestavond aangeboden aan de leden en donateurs (trices) met de medewerking van de familie Hofman. De voorzitter, de heer C. Valk, opende met een toepasselijk woord en verzocht de jonge mannen om dit koor te komen versterken. De zaal was tot de uiterste hoeken bezet. Jammer was het, dat enkele jongelui wat luid ruchtig waren onder het zingen, wat erg hin derlijk was. Het koor zong onder de bezielende leiding van zijn eminenten directeur voor de pauze een drietal liederen, welke goed werden uitgevoerd. Na de pauze ging het nog beter en kregen wij ten gehoore: „De Nacht" (Schubert); „Om hoog" (Boedijn) en als laatste nummer „Ha rolds Bruid" (Fred. Roesfce). Dit werk stelt hooge eischen en is moeilijk, temeer daar het koor maar veertig zangers telt. Het werd keu rig gezongen en tot een goed einde gebracht. De clou van dezen feestavond was het optre den van de fam. Hofman, met de leuke be schaafde voordrachten en liederen. Tevens vermelden wij nog het optreden vati een jongen amateurzanger, die met een goed geschoolde tenorstem eenige liederen ten beste gaf. Met een verloting liep deze mooie, pret tige en kunstzinnige avond ten einde. Dat liep nog goed af Maandagmorgen is een vracht-auto, afkomstig uit Assendelft, tegen de brugleuning van de hulpbrug bij de nieuwe Jaap Haversluis aan den Westzanerdijk gereden. Na 12 M. leuning en 4 M. brugdek vernield te hebben, bleef de wagen na krachtig remmen van den bestuurder juist boven den afgrond hangen.-De vrachtauto werd gering beschadigd. Het verkeer ondervond stagnatie. ^Aanrijding Maandagmorgen vond op den heek Westzijde—Stationsstraat een aanrijding- plaats tusschen een luxe- en een bestelauto. Met beschadigde bumper en koplampen moest de luxe-auto het loodje, leggen. De verkeerspolitie onderzocht de schuldvraag. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Muziekkapel „Zandvoort" De muziekkapel Zandvoort gaf Zaterdagavond een uitvoering onder leiding van Reijnier van 't Hoff in Groot Badhuis. De tooneelvereeniging „De Schakel" verleende haar medewerking met het stuk „Mil'ionnair tegen wil en dank" en gaf hier mede voor de tweede maal een reprise met niet minder succes dan de beide vorige keeren. De muziekkapel begon met den marsch Au Pays de la Meuse van P, J. West, welke in een strak tempo en zonder fouten werd uitgevoerd. De ouverture La Reine Maud van Louis Boyer werd gevoelvol en onberispelijk uitgevoerd. Ook de overige nummers een Fantasie Humo- restique en Coquillicots et Bluets als wals oogstten veel app'aus, terwijl geëindigd werd met C'est le Moment van Eenhaes. Deze vijf nummers achter elkander was wel een gewel dige prestatie en een korte pauze van eenige minuten ware voor de spelers zeker wel pretti ger geweest. Na de opvoering van het toone-el- stuk, dat weer een daverend succes werd, wer den nog een tweetal nummers uitgevoerd, ter wijl wederom besloten werd met een fikschen marsch. Feestavond n hef patronaat Voor de pa rochie St. Agatha is het Zondag een belang rijke dag geweest op het gebied van het jeugd werk. Des morgens werd een algemeene H. Com munie gehouden door de St Jozefgezellen en de Kruisvaarders, terwijl des avonds in het Lof de installatie plaats vond van de nieuwe lingen voor de Kruisvaart. Na de zegening van de emblemen en het .uitspreken van de gebrui kelijke formules, hield de directeur, kapelaan j, A. M. ten Hengel een toespraak tot' de jon gens. Des avonds te half negen was er een feestavond in het patronaat, die geopend werd door kapelaan ten Hengel, waaraan was voor afgegaan het zingen van het Kolpingslied. Hier na werd opgevoerd Jopie als standbeeld, waar- 7 MIN. GAANS VAN HET STOOPPLEIN MODELHUIZEN rjtrAt om hartelijk werd gelachen en dat zeer aardig werd vertolkt. Hierna vond de plechtige in stallatie van de aspirant Jozefgezellen plaats. Door kapelaan Th. Drost van Overveen werd hierna een propagandarede gehouden, waarin vooral de beteekenis van de St. Jozefgezellen- vereeniging werd uiteengezet en hoe belangrijk deze instelling is in den tegsnwoordigen. tijd. Na de pauze voerde een kruisvaarder nog ten tooneel „Piet heeft een baantje", hetgeen hem heel aardig af ging. Tot slot werd opgevoerd het vroolijke spel in een bedrijf „Corruptie". Geboren: A. Kortingde Klerk, d.; J. M. Fijen—Peters, z.; A. •Verver—Tervoort, z.; J. HuigenKleinman, z.; W. C. BalmJongene lis, d.; G. L. Scholten*—Kupers, d.; S. J. E. van Gooivan Polanen, z.; J. IsraëlMant je, z.; S. E. van AckerMartineau, z.; L. Schoen- Flink, z. Overleden: J. Visscher, 73 j., weduwnaar van M, Zwart, Egmond aan Zee; W. F. Bijvoet. 76 j., echtgen. van B. M. Rüfer, Bred.weg 19, Santpoortf A. Bakken 75 j„ we'df.' van A. C. Bakker, Zeeweg 173, IJmuiden; A. E. Goukes, 71 j., echtgen. van D. Peereboom, Terrasweg 29 Ondertrouwd: A. Tervoort en A. M. S. van Acker; J. A. Rijntjes en C. Knap; E. Snel en G. Verkooijen; K. Schriever en S. Rijvordt; J. Zwaan en G. Groen; P. J. Bunschoten en A van Vliet; P. C. van Leeuwen en L. van der Steen; N. Hartendorp en G. van Tunen; F. van Croonenborg en M. van Wierzen. Gehuwd: B. Smit en G. M. J. Heiligenberg; L. Beusenberg en M. de Vries; P. Plokker en L. H. Lengton. In den ouderdom van 36 jaren is in den nacht van Zondag op Maandag de bekende voetbalspeler Matthias Sindelar overleden. Sindelar is de meest bekende speler, dien het vroegere Oostenrijk heeft opgeleverd. In het wonderteam van wijlen Hugo Meisl gold hij als de beste midvoor van Europa- Ruim vijftig maal heeft hij in het Oosten rijksche elftal gespeeld. Ook in Nederland heeft men enkele malen van zijn weergaloos spel kunnen genieten. Maandagavond begaf het acht-jarig zoontje van de familie Van Wijk te Leidschendam zich, nadat hy het gebouw van de Chr. Jeugdzang- vereeniging had verlaten, op een der deuren van de schutsluis. Toen de jongen om half acht nog niet was thuisgekomen, ging men op onderzoek uit, doch zonder resultaat, totdat men vernam, dat de jongen zich op de sluis had bevonden. Men ging in de kolk dreggen en haalde na eenigen tijd den vermisten jongen op. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toe gepast, doch zonder resultaat. Een geneesheer constateerde den dood. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning overgebracht. (Van een specialen medewerker) Helaas, hoe graag had ik uw nieuwsgierigheid ten volle willen bevredigen door te vertellen over iets wat ieder jaar duizenden opnieuw boeit, over spannende avonturen en wederwaar digheden, opgedaan op de Rallye naar Montc Carlo. Echter, er waren geen sensatie en geen „thrillers". Amsterdam ontwaakte Vrijdagmorgen toen de deelnemers zich reeds in de vroegte gereed maakten voor het auto-avontuur. Halfdonker en druilerig in de morgenschemering lag het Amstelhotel, de startplaats, zich te spiegelen in het water. Om kwart voor acht werden wy losgelaten na de gebruikelijke formaliteiten vervuld te hebben en gingen de eerste etappe naar Venlo welge moed in. U heeft zeker wel eens van Amsterdam naar Venlo gereden, of van Venlo naar Brussel? 't Is dat men toch ergens moet beginnen en dat er nog andere startplaatsen zijn anders...- enfin u voelt de moeiiykheid reeds. Over deze trajecten dus géén woord. Van Brussel naar Reims niets bijzonders. Van Reims naar Dijon niets bijzonders. Van Dyon naar Lyon evenmin en zoo gaat u ongeveer door tot Monte Carlo. Neen, opsnijden is het niet, het is helaas de waarheid. Onze Opel deed het te goed en het weer, al goot hqj; pijpestelen, heeft in dit opzicht ook niet medegewerkt om lange verhalen te kun nen opdisschen. Verder zal het u wel niet inte resseeren, dat een Zuidwester storm letterlijk dóór onzen wagen gierde, die giert ook wel eens door uw eigen huis, is niet? Vijftig kilometer voor Lyon gelukkig een kleine afwisseling in het lange en eentonige nachttraject. Een wagen was n.l. van den weg geraakt en stak zijn neus de lucht, in, zyn stalen buik rustte op een grindhoop. Er was geen beweging in te krijgen. Al gauw stonden er echter drie, vier rallyewagens aan den kant om te helpen. We staken alle handen uit de mouwen en met behulp van enkele crics kwamen de vier wielen weer normaal op den grond terecht. Allen gingen weer den donkeren nacht in. turend over de glimmende wegen en zoekend naar ver van den weg staande richtingsborden. Lang, recht en soms golvend strekken zich Frankrijks wegen uit. Dan is het alsof er geen stad of menschen meer bestaan. Niemand en niets, zelfs geen rallyewagen zijn soms uren achter elkaar te zien. Men moet dan de erva ring en de wegzekerheid achter den rug heb ben om het sterke gevoel van te zijn verdwaald te verdrijven. En als men dan in de verte een rood achterlichtje ontwaart gaat alle onzeker heid die er nog mocht bestaan op den loop en is men blij als men dan bij elkaar kan blijven „klitten".' Daar echter aanhoudeiyk misgereden wordt, is dit klitten zeer gevaarlijk en rydt de een soms klakloos den ander na, met het be kende onaangename gevolg en zenuwsloopend gerees om verloren tijd weer in te halen. Want in Frankrijk zyn de wegen zoo lang en zonder eenige aanduiding, dat men er al gauw 10 a 20 K.M. op heeft zitten vóórdat de vergissing be merkt wordt. Voor een kleinen wagen is het dan zeer moeilijk het vereischte gemiddelde van 50 K.M. te halen. En zoo reden we (klitten deden we natuurlijk niet) door deze voor ons vreemde contreien. Snel en zeker draaide de motor zijn rondjes, langzaam en onzeker werkte de ruitenwisscher. die af en toe kuren vertoonde. Als deze het niet meer deed, zoo redeneerden we, komen we onher- roepeiyk te laat aan de controles.'Het temp0 werd opgevoerd ook al omdat, oh ramp, accu medeplichtig werd en onze lichten steódS slechter werden. We hadden nog zeker 8 uren in donker te rijden, dat moest hij volhouden, want een reserve hadden we niet. Op alles werd gespaard, de bermlamp mocht niet meer aan. richtingaanwijzers überhaupt niet meer en be halve de groote lichten werden de mistruiten en het zoeklicht slechts hoogstnoodzakelijk ge" bruikt. Het mocht niet erg veel baten. Steeds minder en minder boorden zich de lichten doof de regenvlagen heen, wat het rijden nog moei lijker maakte. We spraken niet meer, tuurden en tuurden, ieder risico van misrijden uitsluitend, steeds ruiten poetsend om de ruitenwisscherS niet te gebruiken. We hadden geen voorsprong, dus moesten het gemiddelde van 50 K.M. koste wat het kost halen. Voor een nieuwen accu kon niet meer gezorgd worden, er was tevens geen garage te bekennen zoolang als we reeds me'1 het euvel reden. De ware Rallyesfeer was er ten volle, zouden we het halen? Toen plotseling een opflikkering en we hadden weer het beste licht dat we konden wenschen! Weg sfeer, weg spanning! Zoo kwamen we veilig en wel door den nacht heen, bereikten Grenoble zonder vertraging etl gingen de laatste etappe in. Deze is in 5 sectoren verdeeld en bestaat uit zwaar bergterrein, waar evenals de vorige trajecten met 'n gemiddelde van 50 K.M. gereden moest worden. Hier was het voor ons geen kwestie van gaspedaal indrukken, doch zuivere rykunst mijner tochtgenooten. 23 Ilse werd zenuwachtig; zy richtte zich driftig op, keek de graaf met groote oogen aan: U zegt dat öp zoo'n eigenaardigen toon alsofmaar neen, dat kan niet mogeiyk zyn Wil je niet antwoorden op mijn vraag? O zeker, in den beginne vond ik het wel een beetje vreemd, maar ik zei by mezelf, dat Mare bepaalde redenen moest hebben om te zwqgen en later meende ik ze te raden. Wel? Ik zal het u later zeggen. Wil voor 't oogenblik doorgaan met vragen, het komt my noodzakeiyk voor, eerst datgene ter sprake te brengen, wat u zelf op het hart ligt, vader. Je hebt gelijk, voordat we verder gaan moet de basis van onze toekomstige actie duide- ïyk vastgesteld worden. En nu kleine Ilse je wilt Mare niet loslaten, omdat je niet aan zyn schuld gelooft. Maar stel je thans In geweten deze vraag: Zou Je Hef de voor hem standhou den, in geval je tot overtuiging kwam, dat hy niet onschuldig was? Ilse werd bleek. Vaderwat een vraag. En nog wel uit uw mond. U wilt toch niet zeggen, dat u, zyn eigen vader, die hem toch door en door kent, hem voor schuldig houdt? stamelde zy, geheel buiten zichzelf. Laten we bij mijn vraag blijven. Denk na, en antwoord mij dan, zonder vrees of schaamte. Ilse streek met de hand over haar voorhoofd. Het stormde in haar. Zy spande zich in om het kluwen van haar gedachten té ontwarren. Ik heb, antwoordde zy eindeiyk, nooit nagedacht over dat geval, omdat ik dat eenvou dig als onmogelijk besch«twde, maar zelfs in dien het zoo was.... ik geloof dat zelfs daar voor echte liefde niet zou zwichten. Liefde is ook medelijden en begrip. Ze zoekt niet zichzelf, ze verdraagt, ze vertrouwt en vergeeft. Ze zou naar verschoonende omstandigheden zoeken en ze ook vinden. En zeker zou zy dan haar levens taak er in zien, een ongelukkige, die alleen in 'n opwelling van hevige passie de daad kon hebben gepleegd, te troosten en te steunen. De oogen van den graaf waren vochtig ge worden. En tot die grootheid zou mijn zonnestraal tje zich kunnen opwerken? Van grootheid mag hier geen sprake zijn Myn liefde voor Marc is echte liefde. Dus. Dan moet je sterk zyn Ilse, want myn vraag was geen gepraat in de ruimte. Marc is werkeiyk de moordenaar van zyn stiefmoeder. Ik, zijn vader, weet het, en ik moest het je zeg gen, om Mare teleurstellingen te besparen. Ga zelf eens na: als ik om je huweiyk met Mare mogelijk te maken je vader zeg zooals dat in mijn plan ligt dat ikzelf de moordenaar ben wat kan die valsche bekentenis eigeniyk baten? Ik ga uit van de veronderstelling, dat Mare je eenmaal de waarheid zou zeggen, en van de tweede veronderstelling, dat die bekentenis een doodelijke slag voor je liefde zou zijn Ilse streek weer met de hand over haar voor hoofd. Dat alles klinkt zeer vreemd, vader. En ik ben het nog niet daarmee eens! Spreekt u met volkomen zekerheid? Helaas! ja! Als er nog maar de minste twijfel overbleefMaar Ilse, oordeel zelf. Ik ging dien nacht mijn vrouw opzoeken, om een kort onderhoud met haar te hebben. Toen ik de kamer, die tusschen haar vertrekken en de mijne gelegen was, binnentrad, meende ik, in haar boudoir een zacht geluid van stemmen te hooren. De deur van die kamer was gesloten en het duurde een poosje voordat Sabine mij bin nenliet. Ik vond haar alleen. Wat ik haar te zeggen had, vorderde slechts eenige minuten. Zij gaf voor, zeer moe te zijn, en verschoof alles, wat niet heel dringend was, tot den volgenden dag. Ik keerde dus spoedig terug naar myn appartement en hoorde nog, dat ze achter my de deur van het boudoir sloot. Ik was dien avond zeer opgewonden en liep zenuwachtig heen en weer, totdat ik ongeveer een half uur later, in de gang eenig rumoer meende te hooren. Ik sloop de kamer uit. Er brandde geen licht meer in de gang, maar het licht der maan drong flauw door het gothisehe raam. By dat schynsel zag ik Marc met alle teekenen van ontsteltenis en schrik yiings het boudoir van mijn vrouw verlaten en langs de achtertrap verdwijnen. Ik moest weten, wat die scène beteekende, en liep naar het boudoir. Déér brandde nog licht, en de deur stond op een kier. En ik zag Sabine, met het dolkmes in de borst, in haar bloed lig gen. Ziij was reeds dood. Maar ik was onmid dellijk overtuigd, dat alleen Marc, die haar altijd vinnigen haat had toegedragen, de moor denaar kon zyn Terwijl de graaf dit alles zei, was Use's ge zicht opgehelderd, Instede van nog meer te be trekken. Dat is geen bewijs voor Marc's schuld, sprak zij nadenkend. Eerder het tegendeel. Mare heeft mijn vader die historie van zqn vlucht langs de achtertrap ronduit bekend. Die vlucht en zijn hevige ontsteltenis waren het gevolg van hetgeen hij gezien had. Toevallig waarschijn- ïyk in het voorbygaan had" hy den op zijn stiefmoeder gepleegden moord ontdekt..,. Maar hoe kwam hy 's nachts voorby 't boudoir van Sabine, en waarom maakte hy niet onmiddeliyk alarm? Dat hebt u óók niet gedaan, vader! Ik? Natuuriyk maakte ik geen alarm, omdat ik Mare wilde sparen. Trouwens, ik stond daar als verpletterd, was niet in staat om zoo maar eenig besluit te nemen. Ik moest toch eerst nadenken over wat ik kon zeggen, zonder Mare te bezwaren. In den loop van den nacht kwam ik tot de overtuiging, dat ik niet beter kon doen dan anderen de ontdekking van den moord over te laten, en dan later, om Mare te dekken, te zeggen, dat hij van middernacht tot twee uur by my was geweest. Tegenover de justitie beves tigde Marc die verklaring met verbazende natuurlijkheid, alsof het de zuivere waarheid was. Deze omstandigheden doet mij nog vaster aan zyn schuld gelooven En toch is hij onschuldig! Juist hetgeen ik thans van u vernomen heb, maakt mijn over tuiging op dat punt nog sterker. Wat Mare op dat oogenblik bij zijn stiefmoeder wilde, weet natuurlijk hy alleen. Maar dat hy overigens handelde zooals u, en met eenzelfde doel, be- gryp ik nu volkomen. U wilde hem sparen, om dat u hem voor den moordenaar hield, en van zijn kant en om dezelfde reden wilde hij u sparen. Graaf Klemens sprong op. Wat zeg je daar, Ilse? vroeg hy ruw. Hoe kun je op het idee komen, dat Marc my houdt voor den moordenaar van myn vrouw? Onzin! Hoe kan dat mogelijk zijn? Ik weet niet, op welke redenen dat ver moeden berustte, want nooit heeft hy iemand 'n woord daar van gezegd. Maar van den beginne af hadden wy, dat wil zeggen: Dr. Turba en ik, den indruk dat zyn diepe neerslachtig heid, zyn somber zwijgen geen andere oorzaak konden hebben. Turba? Je hebt dus met hem over die din gen gesproken? Heel dikwyis. Wü werken samen om mijn vader het bewys te leveren van Marc's on schuld, waarvan we beiden diep en onwrikbaar overtuigd zyn. En beiden hield jullie my voor den schul dige? Ja, antwoordde Ilse openhartig. Allerlei byzonderheden versterkten ons aanvankelijk in die meening. Maar reeds by onze eerste kennis making verdween die verdenking onmiddellijk en ik zei bij mij zelf: Alles moet heel anders toegegaan zijn dan Mare en wy vermoeden. De graaf was teruggevallen in zijn stoel en had zich het gezicht met de handen bedekt. O, Ilse, welke afgronden doe je om mij heen gapen! kermde hy. Ilse knielde neer voor den ouden man, nam zijn handen in de hare, keek met een weemoedig lachje tot hem op. Vader, sprak zij, waarom die smart? Zegen liever dit uur. Ik begrijp je niet Hebt u thans niet het onweerlegbaar be wys van Marc's onschuld? Ik? Ja, u en wy allen. Want uit de omstan digheid, dat Marc u een jaar lang voor den dader hield en dat u dezelfde verdenking tegen hem hebt gevoed, blijkt toch duideiyk genoeg, dat geen van u beiden iets met de misdaad te maken heeft en dat slechts een samenloop van ongelukkige omstandigheden die wederzydsche vermoedens deed ontstaan. Ja, dat is waarO, Zonnestraaltje weik een last heb je van myn gemoed getild! .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2