Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? De aanval op Barcelona Plaats dan een „Omroeper" voor 90.0C0 gezinnen 1 V reemdelingenindustrie en werkgelegenheid Handelsberichten Meer propaganda voor eigen land pilllllllllllllllllll!llllllllllllll!l!llllllllll!lll!llll!lll!l!llll!ll!]l!lllllllllll!!llllllllll!l!ll!l!l!!in!lll!llll[|]llllllllll!il| DINSDAG 24 JANUARI 1939 Concert ,,Euphonia Geslaagde donateursuitvoering in „Domi" VOLKSMUZIEKSCHOOL Rijwïelstallingprijzen gaan omhoog AMATEUR-FOTOGRAFEN BRIDGEN De Radiocentrale „Bij en Honing" Na moordende concurrentie eindelijk samenwerking BEVERWIJK V.A.S. 3—H.S.G. 2 HillegomTerlaafc 30 R.K. STAATSPARTIJ Vragen voor den praatavond (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) BURGERLIJKE STAND Baggerwerk opgedragen Incident aan Foolsch- Tsjechische grens Vier personen in Tsjecho- Slowakije gearresteerd Ernstige aanrijding Vrachtauto verleende geen voorrang WILDE BUSSEN HEBBEN HET PLEIT GEWONNEN Spoorwegen niet in cassatie tegen beslissingen van het Hof KLAAS DE VRIES DOOR AUTO AANGEREDEN In ernstigen toestand naar het ziekenhuis VERHOOGDE WERKING VAN DEN KRAKATAU Het woord „Vreemdelingenindustrie" wordt door zeer velen nog maar al te slecht verstaan en de voorstelling, die men zich hiervan maakt, getuigt maar al te dikwijls van een volkomen verkeerd begrip. Daarom zij hier gezegd, dat men aan dat woord niet de beteekenis moet hechten van industrievestiging door vreem delingen, noch van exploitatie van vreem delingen (dit zou immers de vreemdelingen slechts afschrikken), doch men moet er onder verstaan de werkgelegenheid, die wordt geschonken aan allen, die aan het toeristenverkeer op eenigerlei wijze hun diensten bewijzen. En dat zijn er velen, waarvan dan de hotels, restaurants, ontspanningsgelegen heden, zaken voor souvenirs, verkeersbe- drijven, alsmede de Overheid (belastingen), het meeste voordeel genieten. Kan aan den doorsnee-Nederlander in het algemeen een zekere honkvastheid niet worden ontzegd, wanneer het eenmaal va- cantie is, houdt hij van „trekken". In het „Marktanalytisch Handboek voor Neder land" is berekend, dat arbeidersgezinnen gemiddeld 6.1 pet. en ambtenaarsgezinnen 10.6 pet. van hun inkomen besteden aan reizen en ontspanning. Volledigheidshalve moet hierbij worden opgemerkt, dat slechts een gedeelte van deze percentages aan het toerisme wordt geofferd. Het vreemdelingenverkeer is voor Neder land van groote economische beteekenis, doch op de nationale rekening (betalings balans) drukt hetgeen wij daaraan uitge ven, achtmaal zoo zwaar als het bedrag dat wij ontvangen. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in 1937 in Nederland voor 5 millioen gul den door vreemden verteerd, terwijl de Nederlanders 42 millioen gulden voor dat doel naar het buitenland droegen. Uit deze cijfers blijkt onmiddellijk, welk een groot arbeidsveld hier open ligt, eener- zijds om meer koopkrachtige buitenland- sche toeristen naar Nederland te lokken, en anderzijds om onze landslieden meer belangstelling in te boezemen voor hetgeen het eigen land ons biedt op gebied van ontspanning, landschapsschoon en monu- mentenschat. Men verkondigt wel eens de meening, dat van een land, streek of stad automa tisch die aantrekkingskracht uitgaat, welke ze waard is. Deze meening wordt echter meer en meer verlaten en het feit, dat allerwege in het buitenland door de over heid en particuliere belanghebbenden krachtig financieel gesteunde organisaties zich inspannen om de toeristen tot zich te trekken, is een aanwijzing te meer voor deze opvatting. In Nederland staat de bedrijfstak der „vreemdelingenindustrie" nog aan het begin van zijn ontwikkeling. Ofschoon in 1936 een commissie voor vreemdelingen verkeer, in 1935 door den toenmaligen Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart ingesteld, in haar rapport adviseer de, de organisatie van het vreemdelin genverkeer, als tak van overheidszorg, onder te brengen in een „Nationaal Insti tuut voor Toerisme", bleef tot heden toe de zorg voor het vreemdelingenverkeer in Nederland overgelaten aan de activiteit van op zich zelf staande particuliere bureaux en van de landelijke, regionale en plaatse lijke vereenigingen voor vreemdelingen verkeer, die met hun karige contributie- gelden en subsidies slechts een bescheiden activiteit kunnen ontplooien. Toch ware aan deze bron van volkswel vaart een grootere aandacht te wijden, om dat de werkgelegenheid, die daaruit voort vloeit, een bij uitstek productieve is en der halve een geëigend middel om den geesel der werkloosheid mede te helpen verdrij ven. Uit dien hoofde verdient de hiervoor gevoerde activiteit een ruimere aandacht ook in den vorm van financieelen steun dan haar momenteel te beurt valt De voornaamste middelen om het vreem delingenverkeer te bevorderen zijn: een doelbewuste politiek der overheid op dit terrein en een actieve propaganda door de betreffende instanties. De Overheid heeft hier reeds te veel ver waarloosd. In ons land kent men niet die gedifferentieerde tarieven der spoorwegen, die elders een groote aantrekkingskracht op de toeristen uitoefenen. Men mist een centrale propaganda-leiding, waarvan groote invloed kan uitgaan. De Rijks-, provinciale- en gemeentelijke subsidies aan de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, aan de regio nale en aan de plaatselijke vereenigingen zijn doorgaans onbeduidend. Ook de steun aan het vreemdelingenverkeer door han teering van de belastingpolitiek werd ten onzent, ofschoon meermalen gepropageerd, nog niet toegepast. En toch ware in een tijd, dat telkens naar nieuwe belasting bronnen moet worden uitgezien, wellicht een grootere aandacht te schenken aan de mogelijkheid van een reisbelasting, die uit den aard der zaak op dat inkomensbe standdeel zou komen te drukken, dat daar voor op de eerste plaats in aanmerking komt. Daardoor zou dan tevens worden be reikt, dat van de ruim 40 millioen gulden, die jaarlijks door Nederlanders aan reis doeleinden in het buitenland worden be steed, een aanzienlijk gedeelte binnen de grenzen zou blijven. Voor de activeering van het vreemde lingenverkeer is een doelbewuste pro paganda noodig. In dit verband is meermalen de opvatting gehuldigd, dat deze uitsluitend dient te geschieden in na tionaal verband en niet moet uitgaan van de regionale en plaatselijke vereenigingen voor vreemdelingenverkeer. Wellicht kan deze methode voor andere landen doel treffend zijn: voor ons land ligt de zaak anders, omdat hier reeds veel bereikt zou zijn, indien de Nederlanders bewogen kon den worden in grooter getale hun vacantie in eigen land door te brengen. En in deze laatste propaganda kunnen de regionale en plaatselijke vereenigingen mede ook in verband met de actie voor heemkennis een groote rol spelen. Het is dan ook een verblijdend teeken, dat den laatsten tijd allerwege nieuwe ver eenigingen voor vreemdelingenverkeer wor den opgericht en bestaanden nieuw leven wordt ingeblazen. Tusschen de plaatselijke en regionale vereenigingen, alsmede de na tionale vereeniging zal echter een goede arbeidsverdeeling moeten plaats hebben om wrijvingen te voorkomen; een vraag stuk dat eigenlijk door de coördineerende zorg der Overheid zou moeten worden op gelost. Ofschoon het behandelde thema reeds jarenlang de pennen in beweging heeft gebracht, is toch het belang van de zaak een voldoende reden, om de aandacht ge vestigd te blijven houden op de mogelijk heden van verruiming der werkgelegen heid in vele takken van het bedrijfsleven, door de stimuleering van het toeristenver keer in Nederland. En wil men voor het a.s. seizoen klaar staan de gasten te ontvan gen, dan zal men thans de plannen naarstig moeten uitwerken. Gedeeltelijk gecorrigeerd) Zal de opmarsch der rechtschen nog gestuit kunnen worden? Barcelona gisteren dertien maal gebombardeerd DE „MARNIX" HEEFT VERTRAGING SCHAKEN HET TOURNOOI TE MOSKOU Ragozin heeft de leiding ëillIilIlIlllllUllllIiilllllIiiHllliillllIlUlllllllllilllUllllllllilliilllllllllillllillilllilülllilllIlillIlllllllilllillllllllIllllllÏH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT FÏllililllllllilllllllllllilllilllllllllllllllllillllllilllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllii STAD Voor een zoo goed als volle zaaJ, gaf de R.K. Harmonie „Euphonia", onderafdeeling van oen R.K. Volksbond in Overveen, in „Domi" voor haar donateurs en vele genoodigden een concert onder leiding van den directeur, den heer J. W. Lefeber. De zaal was bijna geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op het aföeelingsbestur van den R.K. Volksbond, den eere-voorzitter van de harmonie, den heer J. G. van Kessel, enz. Uitr de opkomst bleek wel, hoe groot de repu tatie van „Euphonia" in Overveen wel is. Met de zeven stukken, waaruit dit concert bestond, heeft de vereeniging haar naam eer aan gedaan. De goede klanken waren niet van de lucht. En dat de muzikale gaven op hun juiste waarde getaxeerd werden, bewees wel het spontane applaus, waarmee het auditorium de prestaties van „Euphonia" telkens beloonde. De heer Lefeber liet zijn mannen het concert inzetten met den marsch „Steeds voorwaarts" van M. Bolderdijk, die markant en stijlvol werd voorgedragen. Ook met de ouverture „Gra- cieuse" van Ph. S- Vlessing en „Liefdesparade" van Hans Schmid boekte de harmonie veei succes. Vooral de koperpartijen blonken uit. Zeer verdienstelijk werden ook de fantasie uit de Operette „Groothertogin van Gervestein'' van J. Offenbach en de marschpotpourri van Willem Ciere uitgevoerd. De beste beurt maakte „Euphonia" wel met de wals „Zigeunerliefde" van Fr. Lehar, die zeer stemmig en gedragen werd gespeeld. Met den stevigen Roosendaalschen Festival- marsch van A. Zomers besloot de harmonie dit concert. Na de pauze liet de bekende goochelaar Mon sieur Larette het publiek gen'eten van zijn meesterlijke goocheltoeren in zijn revue van vroolijke mysteries. Hierna was deze zeer geslaagde donateurs uitvoering van „Euphonia" ten einde. Reeds sedert eenigen tijd is een aantal muziek-minnaars en muziek-bevorderaars be zig in onze Bloemenstad met de organisatie eener Volksmuziekschool Ten einde aan de verwezenlijking dezer idee nieuwe impulsen te verschaffen, hadden deze instanties Zaterdagavond den heer Willem Gehrels met een aantal leerlingen van de Volksmuziekschool te Amsterdam uitgenoodigd, om een demonstratie te geven in het gebouw van Zang en Vriendschap voor belanghebben den en genoodigden. Mr. A. Eeets. voorzitter van het comité, leidde met enkele woorden den avond in. na de belangste'lende bezoekers te hebben wel kom geheeten, en zette- in het kort de bedoe ling der Volksmuziekschool uiteen Muziek, zoo zeide mr. Beets o.m., wordt veel al als een luxe voor een betrekkelijk kleine schare van bevoorrechten beschouwd. Een ze kere maatschappelijke welstand is noodig voor toetreding tot dezen kring. Dit is een wantoestand. Muziek dient be reikbaar te zijn voor alle lagen van een vo'k. Radio en gramofoon brengen de muziek in alle kringen. Gebrek aan muzikale ontwikkeling is oor zaak, dat sechts weinigen van de muziek in haar vollen omvang kunnen genieten. Men zet dus bij „zware muziek" de radio af. De muziek heeft ook een groote sociale en paedagogische waarde. Zij kan door haar bin dende kracht een invloed ten goede uitoefenen op het gezins- en vereenigingsleven. Meer en meer betrekt de jeugdbeweging muziek in haar sfeer. Men streeft weer naar huismuziek, volks muziek, leekenmuziek. Er wordt echter op het gebied van het mu ziekonderwijs ontzettend gebeunhaasd, spe ciaal in volkskringen. Menschen zonder eenige bevoegdheid en met een ontstellend geringe muzikale kennils geven zich uit voor muziekon derwijzer of muziekleeraar. Kwakzalverij op muziekgebied dus. De Volksmuziekschool tracht in al deze din gen verbetering te brengen en heeft bewezen, dat zulks mogelijk is. De Volksmuziekschool te Amsterdam be staat thans 8 jaar, telt ruim 560 leerlingen en heeft de volie belangstelling van ouders, auto riteiten en musici. De pers steun haar steeds in haar cu'tureel streven Aan de Volksmuziekschool wordt uitsluitend les gegeven door bevoegde (gediplomeerde) mu ziekleeraren en -leeraressen S'echts de kinderen van hen, die niet meer verdienen dan te hoogste 2500, kunnen als leerling ingeschreven worden. Vakopleiding is uitgesloten. Dan stelde mr. Beets den heer Gehrels met zijn k'asse aan de aanwezigen voor, en nam deze laatste het woord voor een korte uiteen zetting van de werkwijze der Volksmuziek school. Aan afdeeling A wordt gedurende twee jaar in zanggroepen voorbereidend muziekonderwijs gegeven. Dit omvat o m. het zingen van den notenbalk van liederen en canons, muziek en beweging (spel, eenvoudige rhythmische gymnastiek, volksdans), iets over melodie (improvisatie), harmonie, vorm, instrumenten, enkele groote figuren uit de muziekgeschiedenis. Het onderwijs is op moderne leest geschoeid en heeft tot doel: het vormen van ontwik kelde dilettanten, benevens het kweeken van goed onderlegde leden voor de zangkoren en muziekgeze schappen Hoewel het eigenlijke zingen uitgangs- en middelpunt is, mogen deze troepen niet gelijk gesteld worden met kindeiflbortjes. Afdeeling B, voortgezet en instrumentaal muziekonderwijs, bouwt voort op afdeeling A. Leerlingen, die den noodigen muzikalen aanleg hebben en voor wie dit gewenscht wordt, kun nen daar les krijgen op een instrument (viool, fluit, cello, piano, enz.). Ook worden groepen gevormd voor volks dans, blokfluit, rhythmische gymnastiek, en semble- en orkestspel, enz., terwijl er tevens ge legenheid bestaat om in zanggroepen aan het voortgezet muziekonderwijs te arbeiden. Hoe de resultaten zijn van een paar jaar onderwijs op deze moderne leest geschoeid, demonstreerde daarna de heer Gehrels met een aantal proeven van muzika e vaardigheid, afgelegd door de Amsterdamsche leerlingetjes dier Volksmuziekschool. Eenigszins anders dan op de bekende Ward- cursussen, maar toch ongeveer dezelfde visu eel e methode volgend brengt men den leerlin gen achtereenvolgens het begrip bij van toon afstand, intervallen, groote en kleine terts toonladders, maat- en rhythmegevoel, muziek notatie en zoo meer. En we moeten erkennen, de resultaten van dit onderricht bleken zeer bevredigend. De afgelegde proeven getuigden alle van het groote gemak, waarmede de kin deren van de hulpmiddeltjes om noten te lee- ren zingen en muziek te leeren lezen, gebruik weten te maken Er werden na afloop der uitstekend geslaag de demonstraties een aantal vragen van orga- nisatorischen aard aan den heer Gehrels ge steld, welke deze op bevredigende wijze wiat te beantwoorden. Reeds heeft zich een aantal gegadigden voor dit muziekonderwijs opgegeven, en men kan dit voora'snog doen aan de secretaresse mevrouw C. KatBeylevelt, Zomerlaan 17, Heemstede. Op Donderdag 26 Januari a.s. zal voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeniging (H. A. F. V.) de heer Bernard Schaap een le zing met propeetie houden. Deze nieuwste lezing van den voorzitter der H. A. F. V. draagt als titel: „Kennis van compo sitie, een belangrijk onderdeel bij de beoefening der fotografie". Belangstellende amateur-fotografen uit Haar lem en omstreken zullen op dezen avond harte lijk welkom zijn. Aan de wanden zal hangen de „Focus"- collectie „Vrije onderwerpen" December 1938 welke door de redactie van dit fototijdschrift welwillend ter beschikking is gesteld. De lezing wordt gehouden in het clublokaal, Gedempte Oude Gracht 104 en vangt aan te 8.15 uur. Woensdag 18 Januari jX hield de R K. Bridgeclub „Haarlem" haar jaarlijksche alge- meene vergadering. Om circa 8.30 uur opende de voorzitter, de heer B. Hommes, de verga dering en heette allen welkom. Hierna gaf hij het woord aan den heer C. van Vessem, voor het voorlezen van het jaarverslag. Dat men het met de geheele leiding van het bestuur eens was, bleek wel uit het feit dal alle aftredende bestuurders werden herkozen bij acclamatie, ook gaf men het bestuur blanco mandaat, wat betreft, de te voerea besprekin gen omtrent de eventueele al of niet aanslui ting bij in oprichting zijnden R. K. Ned. Bridge bond Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering en bleef men nog eenige uur tjes gezellig bijeen. Ieder die inlichtingen wenscht omtrent bo venstaande vereeniging kan deze bekomen bij den heer C. van Vessem, L. Vrouwegracht 1, telef. 11682, clubavond is 's Woensdags van 812 uur bij Bmkmann, Gr Markt. De Centrale Radiobedrijven in onze gemeente hebben een boekje uitgegeven over het ontstaan, de inrichting en werkwijze van de Radiocentrale en over haar beteekenis voor het algemeen be lang. Het geïllustreerde boekje is samengesteld met de bedoeling om den abonné en den adspirant- abonné door een beknopte beschrijving eenig inzicht te geven in het bedrijf van de Radio centrale. Het werkje is samengesteld door den heer S. Zwaagman. De N.V. Bijenstand „Mellona en Adelshoeve" te Santpoort heeft een kleine populaire brochure uitgegeven over „Bij en Honing" als propaganda voor haar product: „vloeibare zonneschijn." Het werkje is meer bestemd voor de winke liers, die Mellona's producten verkoopen. Een populaire verhandeling over de verschillende soorten honing, die in den handel zijn. Verlucht met een aantal aantrekkelijke foto's en teekeningen vormt het een smakelijk geheej. Haarlem bergt binnen zijn gemeente grenzen niet minder dan 56 rijwielstallingen, wier eenig doel het is op haar beurt zoo veel mogelijk fietsen een onderdak te mogen geven. Men lokte de burgers tot klandizie door een prijzenpolitiek, die de laaste maan den absurd genoemd kon worden. Vroeg meneer A. vier centen voor een dag stallen, dan sloeg meneer B. dicht in de buurt zijn tenten op en deelde op groote piakkateu mede, dat hij het voor VA cent deed en dan kwam er een meneer C„ die nog een cent goed- kooper was. En in overeenstemming met déze dagprijzen waren ook die voor een week en voor een maand stallen. Drie kwartjes voor een maand stallen was wel bijna de grens. De doorsneeprijs immers bedroeg f 0.40 tot f 0.60. De moordende concurrentie had tot gevolg, dat de verdiensten onrustbarend daalden, zoo zelfs, dat sommige stallinghouders niet meer aan hun verplichtingen konden voldoen. Dezer dagen is nu een vergadering gehouden om te komen tot een plaatselijke vereeniging en deze vergadering kan een groot succes ge noemd worden. 52 van de 56 stallinghouders hadden aan den oproep gehoor gegeven, ter wijl veertig van hen zich als lid opgaven. Da anderen worden thans nog systematisch be werkt Het eerste besluit, dat de jonge organisa tie nam, was het verhoogen van de stal- lingprijzen. Vanaf 1 Februari zullen deze bedragen f 0.05 voor een dag, f 0-35 voor een week f 1 per maand. Naar men ons mededeelde was het de be doeling om de dagprijzen, misschien in den loop van den zomer, nog hooger op te voeren en te stellen op f 0.10. Dat lijkt ons echter een sprong van het eene in het andere uiterste. De stallinghouders hebben zeer wijs gehandeld een vereeniging te stichten. Een waken voor de belangen van allen is beter dan een vinnige onderlinge strijd. Maar f 0.10 voor een dag stallen lijkt ons alleen maar goed, om fietsers tot bus- en tramreizigers te maken. Waarom zou men zich vermoeien met trappen tegen wind in. Waarom zou men den regen trotsee- ren, als men voor f 0.15 heen en terug met de tram het doel kan bereiken en de besparing dus slechts f 0.05 bedraagt? f 0.10 per dag; dat is wel weer te veel van het goede. Boclie nog eens goed voorzet is het Schrama die van dichtbij den Terlaak-keeper geen schijn van kans geeft (30). Zaterdagavond werd in de reserve eerste klasse A van den Noord Holïandschen Schaak bond een wedstrijd gespeeld tusschen het tweede tiental van het Ver. Amst. Schaakge nootschap en het derde van het Haari. Schaak gezelschap. De uitslag luidt 24. De bezoekers speelden een enthousiaste partij voetbal, waartegenover Hillegom hard werkte, doch niet zijn spel speelde. Het spelpel mag niet hoog aangeslagen wor den, want als de Hillegom-voorhoede even be ter haar berekening had gemaakt, zeker zou de rust niet met blanken stand zijn ingegaan In de tweede helft is Slingerland vervangen door Verschoor en het liet zich aanzien, dat de thuisclub nu beter spel zou laten zien. Dan gaat Winkelaar midhalf spelen, geeft een goede pass aan Foelie; deze geeft goed voor en voordat een Hillegommer er aan te pas komt, slaat de Terjaak-back den bal in eigen doel (1—0). Dit blijkt het keerpunt in den wedstrijd, wan het rammelt nu in de Haag- sche achterhoede en bij een algemeenen aan val is het) Geelings die er 20 van maakt. Als Voor den politieken praatavond, welke Maandag 30 Jan. as. gehouden wordt, zijn de volgende vragen ingezonden: 1. Wat kan de R.K. Raadsfractie mededee- len omtrent de tarieven van gem.-lichtbedrij- ven met toepassing van reductie naar de groc-cte van het gezin? 2. Wat denkt de R.K. Raadsfractie te doen, om een betere regeling van den kinderaftrek in de schoolgeldverordening te verkrijgen? 3. Wat zou de R.K. Raadsfractie kunnen èoen, om de middenstand te steunen, vooraJ ook in zijn verdediging tegen het grootbedrijf' 4. Wordt het recht op bestaan van een ge zin, waarvan de vader werkloos is, tegen woordig nog erkend? 5. Is het met het algemeen belang overeen te brengen, dat de één zich in weelde baadt en de ander gebrek lijdt? 6. Is het geld niet de oorzaak van de eco nomische en maatschappelijke wanverhou dingen? 7. Kan de democratie den toets der critiek nog wel doorstaan? 8. Worden bij de berekening der kosten van het openbaar onderwijs ook in aanmerking genomen de werkzaamheden door de gemeente bedrijven of de gemeente-administratie ten behoeve der openbare scholen verricht? 9. Hoe staat het met de werkzaamheden dei commissie tot verschaffing van schoolmelk aar, de leerlingen der lagere scholen? 10. Kan de raadsfractie niet bewerken, dat 't weg'dek van den Westerhoutweg afdoende ver beterd wordt, 'tzij door asphalteeren, 'tzij door 't verbieden van autoverkeer, waarop 't weg dek niet berekend is? 11. Is de bepaling bij de steunuitkeering, dat alle verdiensten, door leden van een gezin als dienstmeisje verkregen, aan den dienst van so ciale zaken moeten worden opgegeven, een mi nisterieel voorschrift? Zoo neen, hoe en waar om is die bepaling dan tot stand gekomen? 12. Is het ook een ministerieele bepaling, dat een steuntrekker, die één a twee weken'ziek is, op de lijst van armenzorg moét geplaatst worden? Zoo neen, hoe en waarom is dan dis bepaling tot stand gekomen? 13. Hoever mag de ambtenares, aangesteld voor de B-steun bij Sociale Zaken gaan in het stellen van vragen bij het huisbezoek? De vragen, die buiten het terrein der raads fractie liggen, zullen vanwege het bestuur be antwoord worden. Na de gelegenheid is er gelegenheid tot debat. Geboren: G. SnelHeineman, d.; W. Veile- koopv. d. Wel, d.; C. Snijdersde Groot, z.: A. M. Aardenburgv. Egmond, z.; J. v. d. Laan Steeman, d.; H. F. AnderiesGompelman, z. Ondertrouwd: J. F. Roemer en M. A. v. d. Struik; P. Schelevis en W. de Winter; D. de Ruig en J. K. Steen. Getrouwd: H. A. Sprengers en M. E. v. d. Kolk; Th. de Nijs en W. M. Vlek. Overleden: D. Helderman, 52 j., geh. met K. G. Zwart, Creutzberglaan 7; A. Bosman, 92 j„ wed. van P. Brandjes, Peperstraat 36. Voor het verrichten van baggerwerk in de Binnenhaven werd ingeschreven door: J. P. de Koning, Medemblik f 1495; G. A. Koning, Voorschoten, f 1840; J. Wieringa, Hesrenveen, f 1887; N.V. J. M. Strijland, Uithoorn, f 2070; W. Aafjes en Co., Assendelft, f 2200; Ph. v. a. Rijt, Medemblik, f 2300; Fa. Pranger en Roele, Edam, f 2400; B. W. Visser, Amsterdam, f 2600; J. v. d. Meij, Wijk aan Zee, f 2985. Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver, J. P. de Koning. en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, alsdat hij een private zon of een private maan heeft. PRAAG, 23 Jan. (Havas) Het Tsjecho- Slowaaksche persbureau deelt mede: In de laatste dagen heeft zich in de buurt van Teschen een incident voorgedaan, waarbij een Poolsche grenspatrouille werd aangevallen en waarbij een huis, waarin een Poolsche mili taire afdeeling beschutting had gezocht, werd beschadigd. De Tsjecho-Slowaaksche autori teiten, die thans een streng onderzoek instellen, hebben vier personen gearresteerd. Maandagochtend omstreeks 11 uur had 'n ern stige aanrijding plaats op den Utrechtscheweg, nabij de Hollandsche Rading. Een bewoner van Hollandsche Rading, de heer M„ reed op den weg naar het Tienhovensche kanaal en wilde den Utrechtscheweg oversteken. De bestuurder van een vrachtauto komende uit de richting Hilversum bemerkte den wielrijder, die van rechts kwam, te laat en reed hem aan. Het slachtoffer bekwam een zware hersenschudding en werd per ziekenauto naar de Rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Door veldwachter H. werd tegen den bestuurder van den vrachtauto pro ces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen zullen de Spoorwegen geen cassatie aanteekenen tegen de arresten van het Amsterdamsche gerechtshof, waarbij wilde bus sen, waarvan de stopzetting door de Spoorwegen was geëischt, door dit college in het gelijk zijn gesteld. Zooals men zich herinnert hadden de President van de Amsterdamsche rechtbank en ook de rechtbank beslissingen gegeven in tegen- overgestelden zin. Zij hadden de stopzetting van de wilde bussen gelast, welke vonnissen in hoo ger beroep door het Gerechtshof werden vernie tigd. De heer Klaas de Vries, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, die vooral in de hoofdstad zeer bekend is o.a. op het gebied van 't onderwijs, is Maandagmiddag op 't Bezuiden- hout te Den Haag, vlak bij de Eerste van den Boschstraat, door een auto aangereden. In ern stigen toestand is de heer de Vries, die 77 jaar oud is, naar het Ziekenhuis Zuidwal vervoerd. De 34-jarige C. A. P. uit Wassenaar bestuurde den auto. Hem treft geen schuld. BANDOENG, 23 Jan. (Aneta.) Sedert 15 Ja nuari vertoont de Krakatau een verhoogde wer king. De eruptie-wolken stijgen tot 800 meter hoogte. Een mantri van den vulcanologischen dienst is reeds te Pasoeroean gearriveerd. BURGOS, 23 Jan. (Havas) In een offi cieel communiqué wordt gemeld, dat de rechtschen over gemiddeld zeven kilometer gevorderd zijn. De troepen staan in de na bijheid van Manresa en op sommige punten dicht bij de rivier Llobregat. In den Noor delijken sector zijn bezet de dorpen Castellar de la Rievra, Tora, Biosca en de stellingen van Iatonaria, de toppen van Foller Alto en Claret. In den middensector is het dorp Maquefa bezet, evenals de stel lingen van San Justo en Punta Zapatas en de toppen Fornosa en Toras. Voorts is in den Zuidelijken sector het dorp Vall Carca veroverd. Overal werd de tegenstand der regeeringstroepen gebroken. Volgens te Perpignan uit Spanje ontvangen inlichtingen zijn de rechtsche troepen voor de laatste verdedigingslinie van Barcelona aange komen. Zij beschikken over ongeveer twintig welbewapende divisies. De regeeringstroepen, die in goede orde terugtrekken, hebben blijkbaar ge brek aan wapenen, doch niettemin zijn zij tot een zekeren tegenstand in staat. Het gaat er nu om, of de troepen van Franco nog kracht genoeg hebben om de laatste linie te nemen, of dat zij een rustpoos moeten invoegen en zich moeten voorbereiden op een beleg van Barcelona. De ministerraad heeft besloten, reeds thans het toekomstige stadsbestuur van Barcelona te benoemen. Tot burgemeester is de oud-afgevaar- digde Mateu benoemd. Om half elf Maandagavond werd de stad voor de dertiende maal op den dag gebombardeerd. Bij de eerste elf bombardementen zijn in to taal 32 personen gedood en 60 gewond. Volgens de verklaringen van te Perpignan aan de grens aangekomen Spaansche vluchte lingen is de economische toestand te Barcelona zeer verslechterd. Sedert drie dagen is in het geheel geen brood rondgedeeld, terwijl men het ook zonder electriciteit moet stellen. De voort durende bombardementen hebben een angstige" toestand geschapen. De buitenwijken der sta" zijn ontruimd en de bevolking is over de bin nenstad verdeeld. De bevolking zou niet naar het Noorden van Catalonië worden geëvacueerd- Het m.s. Marnix van St. Aldegonde, van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, zal ten gevolge van de vertraging, welke is ontstaan door het slechte weer, eerst Woensdagmorgen acht uur te iJmuiden en om twaalf uur te Amsterdam aankomen. De resultaten der voortgezette afgebroken partijen luiden: Zesde ronde: LilienthalRomanovsky Vx'A' Achtste ronde: FlohrLoevenfisch 10; Li' lienthal—Kan 10. Tiende ronde: RabinovichLoevenfisch 01' Elfde ronde: RagozinKan 01; AiatortzeV Panov y,>/2. Twaalfde rondeBondarevskyLilienthal 0—L De stand aan den kop luidt: 1. Ragozin 1A> punt; 2. Lilienthal 7 punten; 3. Makagonov 6'/2 punt plus 1 afgebroken partij; 4. en 5 Bela- venetz en Rabinovitch ieder 6y punt; 6. Smys' lov 6 punten plus twee afgebroken partijen. 7 Flohr 6 punten plus 1 afgebr. partij (uit f1' 8. Keres 5y2 Punt plus twee afgebroken partije"' AMSTERDAM, 23 Jan. Granen. (Noteering Amst. Korenbeurs). Mais. La Plata gele, aahS 164.50. verw. 30 Jan. per s.s. Taygetos, verW. Pebr. per s.s. V A. Goulandris, verw. 7 Feu per s.s. Njegos en 17 Febr. per s.s. Montferian alle 166.00. n„ No. 2 Gele Amerikaansche Mais per s.s. wei dover geladengestoomd 164.50. ,„Qnn Gerst. Zuid-Russische 66-67 kos. disp. 168"";„ Lijnkoeken. Noord-Amerik. disp., boord-spo" vrij 8.40. Binnenlandsche granen. (Boerennoteering) Rogge 7.60—7.80, Chev. Gerst 7.75—8, WffiK' gerst 7.60—7.80, Haver 6.40—6.60, Duivenboonc 1010.75, Paardenboonen 8.859.15, alles per kg. Karwijzaad 10.25—10.50, Blauwmaanza* 15.50—16.50, beide laatste per 50 kg. ROTTERDAM, 23 Jan. Buitenlandsche granei Stemming flauw. Rogge (per 100 kg.): Ban Blanca 75 kg. stoomend 8.75, Roemeensche kg. disp. 8.60, Noord-Russische disp. 8.75, Zui" Russische 76-77 kg. disp. 8.80. C-.erst (per 2000 kg.): La Plata 64-65 kg. sto° mend 159.50, Amerik. no. 3 disp. 157.00, meensche 63-64 kg. disp. 158.00. 60-61 kg. aang" komen 157.00, 70-71 kg. ladend-gestoomd 15 Zuid-Russische 64-65 kg. disp. 158.50. 1K70o, Mais (per 2000 kg.): Gele La Plata disp. 167.C" stoomend 166.50, Witte La Plata stoomend 162." La Plata cinquantino disp. 167.00, stoomei 185.00, Amerik. gele no. 2 167.00, stoomei 164.50, Galfox-Bassaraab disponibel 162.00, sto" mend 161.50. Mais gele Zuid-Russische stoomen 163.00, idem mixed stoomend 162.00. ,ts Boekweit (per 100 kg.)Poolsche Herrschai geladen-gestoomd 8.10. Amer.-Canad. disp. t Binnenlandsche granen (per 100 kg.): Ra 6—6.50, Gerst Chevalier 7.75—8.10, Gerst WO1 7.50—7.80, Rogge 7.60—8. e Peulvruchten (per 100 kg.): Erwten, kien groene 910.25, Schokkers 10.5011.75. AMSTERDAM, 23 Jan. Aardappelmarkt. Zeeuw sche Bintjes 2.302.50, idem blauwe 3.30—-3." idem bonte 3—3.30, idem Elgenh. 2.20—2.40. Poters 2—2.25, Friesche Bintjes 2.202.40, F" sche Industrie 2—2.20, N.H. Bevelanders T8u„rl. Andijker bonte en blauwe 2.803.10, Duinzan aardappelen 3.75—4.25, Anna Paulowna zand a-ï 4, Drentsche zand 2.50—2.80, alles per nt- Aanvoer 233000 kg. „apïl' AMSTERDAM, 23 Jan. EierveUmg gracht 199. Hoogste prijs 4.40. middelprijs 3.0" 3.80, laagste prijs 3.50. Weekaanvoer 60.000 St»*- Handel gewoon.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4