De Camera Obscura honderd jaar oud rnmm I REMBRANDT E B ft A N D T FERNANDEL OKITÖ* K I T O X Haarlem, 24 Jan. M N A N D KRANTENNIEUWS 1839 li DINSDAG 24 JANUARI 1939 De eerste spoortrein De Belgi sche opstand Stadsnieuws Een leven zonder haast De eerste spoortrein De Belgische opstand E AGENDA STADSSCHOUWBURG „Duo" van Het Masker DE WERKLOOSHEID Daling blijft aanhouden R.K. VOLKSBOND Hildebrand, naar een ontwerp van Bronner VOOR DE STILLE ARMEN Ni DE HAARLEMSCHE TEKORTEN En de extra-bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds H.O.V. Gast-dirigent: Klaas de Rook EXAMENS INSTITUUT PONT AANBESTEDING Bioscopen 25 Januari Bioscopen Wielrijdster contra voetganger Programma Radio-Centrale Op 20 September 1839 reed de eerste trein van Amsterdam naar Haarlem R. K. Studieclub „Graficus" BURGERLIJKE STAND Klin/cesicte iccmesi, IroüOVzcns&t i+i ote kTomeo- ote us&eJc Aa# zo* szyteA&, STAD Zoo iemand, dan verdient Hildebrand tot lid Van verdienste van Haarlems Bloei te worden benoemd. Want weinigen hebben zooveel tot de bekendheid van de Spaarnestad bijgedragen als de geniale schepper van Robertus Nurks in den Haarlemmerhout, van Keesje het Diaconiehuis- mannetje, van de familie Stastok en de familie Kegge, van Hoe warm het was en hoe ver! Dat hij trouwens zijn monument nog niet heeft, ligt baarlijk niet aan de Haarlemmers. Het is in October juist honderd jaar ge leden, dat de Camera Obscura verscheen. Een betrekkelijk korten tijd nog meer ge leden dus, en toch, hoe verscholen in een ver Verleden schijnt ons reeds de unieke „verzame ling van genre-schilderijtjes uit de Hollandsche school", zooals een criticus ze heeft genoemd. Hoe vreemd staan wij tegenover die kleine Hol landsche tafereelen uit het jaar 1839 en even daarvoor. Maar ook hoe lief is ons deze wereld geworden! Wanneer Nicolaas Beets de zwakke en belachelijke zijde van zijn personen vertoont, dan doet hij dat immer kiesch en geestig, vrij Van alle scherpte en boosaardigheid. Hij heeft hooit de bedoeling te beleedigen of verdriet aan I te doen en zoo kan het dan gebeuren, dat zelfs I een fat als van der Hoogen bij een tooneelvoor- stelling met gejuich ontvangen wordt. Het is moeilijk te gelooven, dat het wereldje Van Beets nog niet ouder is dan honderd jaar. In „Een onaangenaam mensch in den Haar lemmerhout" schrijft hij b.v.: en niets is verschrikkelijker, dan wan- beer hij (Robertus Nurks) mij Zaterdagmiddag per diligence een steen zond met een brief er aan, inhoudende dat hij met mij den dag in den Haarlemmerhout zou komen doorbrengen." Een steen per diligence! Men vergelijke daar mede eens de laatste mededeelingen van Ir. Damme over de postverzending uit Nederland haar Indië! En verder „Wij gingen Houtwaarts. Het was ruim één Uur. Ieder die met de duizend en één species van het genus Haarlemmer bekend is weet, dat zij allen des Zondags hun verschillenden vvandeltijd hebben, iets, 't welk zeer natuurlijk Wordt, als men aan den verschillenden eettijd denkt en daarbij het oog houdt op de vele men schen, die naar de middagkerk gaan, terwijl een groot gedeelte niet weet, dat er een mid dagkerk is. De natuuronderzoeker, die des Zondagsmorgens de kerk verzuimt of naar de Vroegpreek is geweest en om tien uren, half elf in den Hout komt, zal op het Plein of bij den Koekamp eenige zwermen feestvierende vogels Van den Haarlemmerdijk inhalen, per schuit Van zevenen van Amsterdam vertrokken. De mannetjes zijn blauw of zwart geteekend en hebben sliknatte, fijngekrulde bakkebaarden, Ze Zijn voorzien van lange steenen pijpen, waaruit Ze of rooken of die ze losjes tusschen de vin gers houden, en zoo met den steel naar be- heden onverschillig laten slingeren. Merk de regenschermen. De wijfjes zijn wit. Zij houden het opperkleed op, zoo dikwijls zij over een druppel water heenstappen en dragen het op gespeld als er wezenlijk plassen liggen van den regen van Zaterdag. Ze dwalen een heel 6ind .ver, somtijds wel tot Heemstede en de Glip af, maar strijken 's namiddags onder een kruik bier en een bosje scharren, aan de Groene Valk of^in den Aalbessenboom neder, om met de laatste schuit naar Amsterdam te vertrek ken." Het huis van oom Stastok had „een trapgevelk bh de bovenste verdieping was met kruiskozijnen in het lood. Het had slechts één zijkamer met twee schuiframen met middelsoort ruiten, ver sierd door groene gazen gordijntjes op breede koperen roeden, in het midden een weinigje opgeschoven." Zijn oom was „iemand, wiens grootvader en vader een zeer bloeiende, en die zelf een vrij bloeiende lintweverij gehad had; om de strikte waarheid te zeggen, moet ik be kennen, dat hij ze nog had, maar er werd vol strekt niet meer gewerkt, en op de zolders lag hog een aanzienlijke partij oortjesband, die hij liever daar zag verrotten dan haar onder markt te verkoopen. Hij behoorde alzoo tot de men schen, die de zaken aan kant hadden gedaan bn zich met de Haarlemmer Courant tevreden stellen". Het vertrek, waar de menschen een avondje komen passeeren is vierkant, met een Vierkante tafel in het midden, waar het vier kante groene Kleed is afgenomen en vervangen ocor een vierkant zilveren theeblad. Daarom heen staan vijf stoelen geschikt, met hooge ruggen, en zittingen van groen gebloemd trijp. Als men onder de tafel keek, zag men als twin tig vurige oogen, vanwege vier stoven. In „Hoe warm het was en hoe ver" vertelt Heets, hoe de heer Bruis, uit Overijssel, die zijn studievriend dokter Deluw komt opzoeken, in Haarlem de Houtpoort uitgaat, om naar Veld zicht (aan de Leidschevaart) te zoeken. Aan de poort gekomen had hij den gelukkigen inval zijn jas en valies aan de zorg van een commies toe te vertrouwen; hij trad daartoe het com miezenhuisje binnen, maar er was niemand in; daar hij evenwel een persoon in grijze jas be merkte, die aan den overkant van den singel stond te hengelen en er vrij commiesachtig uit zag, legde hij zijn goed maar neer en zich daar- °p tot den visscher wendend, die inderdaad een oommies was, liet hij zich meteen van dezen hog eens om de ligging van de „Meester-Moris- aanonderrichten." In zijn beschrijving van o warme stad lezen wij„Niemand was be daard, dan hier of daar een enkel grijsaard, die iet een blauwe slaapmuts op en zwarte muilen «an, met de beenen op zijn stoepbankje uit- estrekt, een pijp zat te rooken, in gezelschap an een viloer en een balsamie, zich verheu- Sepde in den „ouderwetschen dag weer". Het was een onbeduidende tijd, maar de menschen hebben wij door Beets leeren liefhebben. Wij leven geheel mede. Wij kunnen ons Haarlem zoo goed voorstellen met zijn Kevels, dagteekenend nog van twee, drie eeuwen her; met zijn smalle grachten en poorten, die des avonds werden gesloten; met zijn deuren, gedeeld in onder- en boven deur; met zijn luifels en pothuizen en stoep banken, zooals er nog op Klein Heiligland zijn te zien; met zijn straatlantaarns reverbères geheeten, in het midden van de straat hangende aan een gespannen touw, dat men aan een katrol naar beneden kon laten zakken om het vuur aan te steken of te dooven (in 1837 kwam het gasfa- briekje); met zijn klepperlieden en ratel- maanen, die zorgden voor de veiligheid van de burgers; met in de huizen zijn primi tieve verlichting van smeerkaarsen, die als het donker werd, door de meid werden bin nengebracht met een snuiter op een bakje er bij. Alles ging toen deftig en langzaam. Men stond tijdig op en ging tijdig' naar bed. De heemraden van polders hadden hun jaarlijksch dijkmaal; de regenten van de godshuizen hun oesteravondje; de stads bestuurders hun Konings-verjaardag-diner, waar de heeren zeker waren hun kennissen te vinden! Wij willen er wat van vertellen en zijn be gonnen met eens in den jaargang 1839 van de Oprechte Haarlemsche Courant te bladeren, de krant, waarin onze groot- en overgrootvaders het nieuws van eiken dag' vonden. En „waratje" daar vonden wij in het nummer van 2 Novem ber een advertentie van den volgenden inhoud: ,Bij de erven F. Bohn te Haarlem ziet thans het licht I Camera Obscura van Hilde brand, één deel met een op staal gegraveerd vignet. Inhoud: 1. Jongens; 2. Kinderrampen; 3. Een beestenspel; 4. Een onaangenaam mensch in den Haarlemmerhout; 5. Humoristen; 6. De Familie Stastok; 7. Varen en rijden; 8. Genoe gens smaken; 9. Een oude kennis; 10. Twee vrienden; 11. Narede en opdracht." Niemand wist toen, dat Hildebrand de schuil naam van Beets was en Beets zelf heeft niet verwacht, dat zijn pennevrucht zoo hartelijk zou worden ontvangen. In het nummer van 21 September lazen wij het volgende bericht; HAARLEM, 20 September. Heden hebben de heeren administrateuren van den ijzeren weg van Amsterdam herwaarts, na het overwinnen van menig bezwaar en menige belemmering', het genoegen gehad van de dienst op denzelven te kunnen openen. Te half twee ure is een trein, bestaande uit negen verschillende rijtuigen, getrokken door twee stoomwagens, van Amster dam op weg gegaan; na verloop van een half uur aan het station te Haarlem aangekomen en een weinig over drie ure naar Amsterdam teruggekeerd. De overheids- en andere aanzien lijke personen, welke tot dezen togt waren uit genoodigd, hebben de directie hunne bijzondere tevredenheid over het welslagen dezer belang rijke onderneming betuigd, en de overgroote menigte, welke, zoowel te Amsterdam, als hier ter stede, van dit buiteng'emeene schouwspel gétuige was, heeft almede, op verschillende wijze, van haren bijval doen blijken. Te Am sterdam teruggekeerd, zijn aan de genoodigde gasten, op een verpligtende wijze, verschillende ververschingen aangeboden. Aldaar, zoo wel als aan de Haarlemmsche station, is de vreugde van het feest door de muziek der stedelijke schut terijen verhoogd geworden terwijl het corps hoornblazers der Amsterdamsche schutterij den togt in een de rijtuigen heeft meegedaan. De wagens en de stations waren met vlaggen ver sierd. Met dit vrij sobere bericht kondigde de Op rechte Haarlemmer dus het rijden van den eersten spoortrein aan. Een paar dagen later berichtte zij HAARLEM, 30 September. De belangstelling in de ijzeren weg van hier naar Amsterdam vermeerdert dagelijks. Gisteren, Zondag, heeft men zich genoodzaakt gezien om den trein tot niet minder dan 23 rijtuigen te vermeerderen en de beide stoomwagens daarvoor te spannen, zoodat er dien dag omtrent 4500 personen langs dien weg zijn vervoerd. Alles is in de beste orde afgeloopen. Zooals uit de vaderlandsche geschiedenis be kend is, kreeg de afscheiding' van België in 1839 haar beslag. De Belgen waren echter niet dade lijk bereid geweest de overeenkomst van Lon den te aanvaarden. Spannend voor de lezers van de O. H. C. moet het volgende bericht geweest zijn: HAARLEM, 22 Januari. In België worden steeds verschillende militaire toebereidselen ge maakt. De ruiterij, welke in Henegouwen en in Vlaanderen lag, is naar de grenzen opgebroken. Het eerste regiment jagers te paard is van Doornik in Brussel binnengekomen en de ku rassiers uit Gent en Brugge zijn naar Mechelen vertrokken. Het regiment guides, in Brussel in bezetting, heeft last bekomen om zich reis vaardig te houden. Men wilde den 20sten te Antwerpen weten, dat de Nederlandsche krijgs- magt, tengevolge van het versterken van de Belgische troepen in het kamp van Beverloo, in de nabijheid van Eindhoven was tezamen j getrokken. Men sprak in Brussel van het mobiliseeren der eerste ban van de burgerwacht. Men sprak er ook tevens van een besluit der Londensche conferentie, waarbij Nederland, zoowel als België, zouden worden vermaand hun wederzijdsche troepen drie uren van de uiterste grenzen terug te trekken. België is de eerste geweest, die de militaire maatregelen heeft genomen. Neder land is daardoor genoopt geworden, maatregelen van voorzorg te nemen. Het is echter kalm afgeloopen. Eenige maanden later bevatte de O. H. Crt, het bericht, dat de Belgische Kamers het trac- taat van Londen hadden aanvaard. Hier volgt een stadsbericht over de opening van het nieuwe gerechtsgebouw aan de Zijl straat, ter plaatse, waar nu het Bureau van den Burgerlijken Stand is gevestigd. HAARLEM, 1 December. Tot dusver is, als van ouds, de zetel der regterlijke overheid bin nen de stad Haarlem gevestigd geweest in het stadhuis. Reeds lang is de behoefte gevoeld ge worden van betere en meerdere localen voor den dienst der justitie, doch heeft de onzekerheid, waarin men geruimen tijd verkeerde, nopens het al of niet in stand blijven der arrondisse- ments-rechtbank hier ter stede, het nemen van doeltreffende maatregelen, om in dit gebrek te voorzien, verhinderd. Sedert echter bij de jong ste regterlijke organisatie het bestaan dezer regtbank verzekerd is geworden, heeft het ste delijk bestuur zich verpligt gerekend, om aan de regtbank en het kantongeregt een behoorlijk en met de waardigheid der instelling overeenkom stig verblijf te verstrekken. Met behulp eener toelage uit de provinciale kas, maar vooral ten gevolge van de onbekrompen wijze, waarop het stadsbestuur de benoodigde gelden tot dat oog merk heeft aangewezen, is tot het bedoelde einde een gebouw, gelegen in de Zijlstraat te genover de Krocht, aangekocht, ingerigt, en van het noodige huisraad voorzien. Het uiterlijke voorkomen van hetzelve is deftig, en het bevat, behalve de gevorderde vertrekken, voor de ge regelde dienst der justitie, eene inderdaad zeer ruime luchtige en met smaak versierde audiëntie zaal. Heden is, op de civiele zitting van den dag, dit gebouw, in het bijzijn van de burgerlijke ge westelijke, stedelijke en militaire autoriteiten, welke hiertoe op een verpligtende wijze waren uitgenoodigd geworden, door den voorzitter van de arrondissements-regtbank, den heer jhr. van Tets van Goudriaan met een toepasselijke re devoering plegstatig ingewijd, terwijl dezen na middag door gemelden heer voorzitter, ter vie ring van deze plegtigheid, een dejeunes-dinatoir zal worden gegeven. Nog een stadsbericht je uit 1839 over een Ko ninklijk bezoek. ■m Te Bussum zijn Zondag de selectiewedstrijden van den Ned. Dameshockeybond gehouden voor de samenstelling van het nationale dames-hockeyteam. Een moment uit den strijd tusschen het A- en C-elftal HAARLEM, 2 Mei. Hedenmiddag tegen half vijf uur is Z. M. deKoning hier doorgereisd, zich van 's Gravenhage naar Amsterdam be gevende. Eenige uren vroeger is H. K. H. prinses Albert van Pruissen, met hoogstderzelver kin deren, mede hier gepasseerd. H. K. H. heeft zich eenigen tijd hier opgehouden om op pavil joen Welgelegen het museum van schilderijen te bezigtigen en in de Grcote Kerk het orgel te hooren. Des morgens had H. K. H. te Katwijk de sluizen en de gradeer-machine van de hee ren Fremery en Zonen bezichtigd. Haarlem telde in 1839 ongeveer 22000 inwo ners. Het telde volgens het Aardrijkskundig woordenboek van van der Aa, dat in 1844 werd uitgegeven, 6010 huizen, bewoond door nagenoeg 7000 huisgezinnen. Er waren 8900 katholieken, die zes statiën hadden, welke door zes pastoors en drie kapelaans bediend werden. Op tal van dergelijke aardige bijzonderheden hopen wij nog terug te komen. Als er op het tooneel een „duo" komt, kan men er zeker van zijn, dat het in den kortst mogelijken tijd verandert in een „trio". Maar naar Michel en Alice in het drama, dat Paul Geraldy naar een novelle van Colette maakte is het derde been van den driehoek van minder belang, omdat, hij voor de vrouw een kortston dige afdwaling vertegenwoordigt, terwijl zij en haar man door een sterke liefde aan elkander verbonden zijn. Zóó bezien is het gegeven te eenvoudig om er drie bedrijven mee te vullen. De auteurs heb ben daarom hun heil gezocht in de psychologi sche ontrafeling van een jonge zakenvrouw, die haar bitter teleurgestelden man over zijn on geluk heen wil helpen, en waarvoor een reeks dialogen gebruikt worden, die weergaloos knap geschreven zijn, maar den gang van het al te bekende drama irriteerend vertragen. Het ge heel heeft te zeer een litterairen inslag, om den doorsnee-toeschbuwer sterk te kunnen aanspre ken, zoodat er in de zaal althans bij een ruim bezochte abonnementsvoorstelling een geest van critiek ontstaat, die tot allerlei min of meer gefluisterde, ironische en niet altijd van goed begrip getuigende opmerkingen aanleiding geeft Erger is, dat de levenshouding van de ver schillende personen, in het geheel niet, ver warrend en zeker niet verheffend werkt. Er wordt wel over beginselen gesproken, maar deze hebben met een christelijke levensbeschouwing al te weinig van doen. Ten slotte wordt de oplossing van de tragische spanning gezocht in een zelfmoord, en daarmee wordt het reeds lang bedenkelijke voor ons volkbmen onaanvaard baar. „Duo'' is een naargeestig spel, dat we nie mand kunnen aanbevelen. En dat is jammer genoeg om het meesterlijk acteeren van Willy Haak, John Gobau en Ko Arnoldi. H. B. v. d. S De werkloosheidscijfers over de afgeloopen week zijn weer bevredigend. Het aantal bij de arbeidsbeurs ingeschrevenen daalde met 53 tot 6271. De gunstige verschillen met dezelfde periode in de drie voorgaande jaren zijn resp.: 361, 416 en 772. Donderdag 26 Jan. a s. houdt de R.K. Volks bond een bestuursvergadering in het gebouw St. Bavo voor al de besturen der onderafdee- lingen, waarvoor aller belangstelling noodig is. De kring Haarlem (N.) van den R.K. Volks bond houdt hedenavond haar jaarvergadering in café Stals aan den Rijksstraatweg waar onder meer aan de orde komen jaarverslagen en be stuursverkiezing. „Ter eer van den H. Antonius" van M. P. S. 10.—. Het sociaal-democratisch raadslid, de heer D. J. A. Westerveld, diende in December van het vorige jaar een motie in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd zich tot de regeering te wenden met 't dringende verzoek haar standpunt inzake de toekenning van bijdragen uit het werkloosheids subsidiefonds (nadeelige saldi van vorige dienstjaren blijven buiten beschouwing en daarvoor moet een leening op langen termijn worden gesloten) te herzien en alsnog bij het toekennen van extra-bijdragen met tekorten uit vorige dienstjaren rekening te willen houden. B. en W. namen deze motie om prae-advies en hebben thans het volgeffde aan den raad ge schreven: Bij de beoordeeling van de vraag, of een ge meente in aanmerking behoort te komen voor de toekenning eener extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds, strekt de overgeleg de begrooting tot grondslag. Zulks berust op een Kon. Besluit waaruit blijkt dat een extra- bijdrage slechts kan worden toegekend, indien tengevolge v. d. opneming in de begrooting van voor een gewone bijdrage uit het fonds in aan merking komende uitgaven het evenwicht tus schen de gewone uitgaven en inkomsten is ver stoord. Dat bij de toekenning der extra-bijdrage geen rekening wordt gehouden met de op de begroo ting gebrachte tekorten van vorige dienstjaren houdt verband met het standpunt der Regee ring, volgens hetwelk posten tot dekking dier tekorten niet tot de werkelijke „uitgaven" kun nen worden gerekend te behooren. Dit standpunt zal moeten worden verlaten, nu inmiddels voor de dekking der tekorten een geldleening is aangegaan en de uitgaven wegens rente en aflossing als „werkelijke uitgaven" op de begrooting behooren te worden gebracht. Nu dit bij Nota van Wijzigingen geschied is, is er derhalve geen reden meer om stappen te doen als door den heer Westerveld aanbevolen. B. en W. geven in verband met het voren staande, in overweging het voorstel van den heer Westerveld niet aan te nemen. Het ledenconcert van Woensdag a.s. zal wor den gedirigeerd door Klaas de Rook. De Rook was als cellist aan het Residentie-orkest ver bonden, waaraan hij ook kwam medewerken on der Toscanini; hij was dirigent van het Stede lijk Orkest te Zwolle en is thans leider van het Koor der Mij. tot Bevordering der Toonkunst en het Twentsch Kamerorkest te Enschede. Voor de pauze zal worden uitgevoerd de Suite „Castor et Pollux" van Rameau en na de pauze de 3e Symphonie van Joh. Brahms. De zangeres Lotte Leonard is zeker geen on bekende voor de bezoekers der H.O.V.-concerten. Zij zal voor de pauze met orkest- en pianobege leiding ten gehoore brengen de Lucrezia-ean- tate van G. F. Handel met aan den vleugel Em my van Eden. Na de pauze zingt zij de „Clarchen-liederen uit „Egmont" van L. van Beethoven. De laatste con certen was de opkomst van 't publiek buitenge woon, moge het Woensdagavond ook zoo zijn. Voor de openbare examens in Machineschrij- ven en Stenografie, afgenomen gedurende het tijdvak October 1938 tot en met Januari 1939 door het Centraal Bureau Instituut Pont te 's-Gravenhage, slaagden de volgende candidaten allen opgeleid door het Instituut Pont, alhier. Machineschrijven: de dames van Apeldoorn, Brantsma, van Brederode, Dujardin, van Dijk, van Egmont. Feenstra, Folkerts, Habben Jan sen van der Horst, de Jong, Kiebêrt, C. R. Kruyt, H. J. Kruyt, Tameling, Jkvr. Teding v. Berkhout, Toeset, Wouters. Zwaneveld en de heeren Bekkering van Dalen, Fortgens, Vlaan deren, Warmerdam. Stenografie: de dames van Brederode, Date- ma, Dujardin, van Dijk, van Egmont, Folkerts, van der Horst, Hosper, Kiebêrt, C. R. Kruyt, H. J. Kruyt. Voor de Najaarsexamens Mercurius, Veree- niging van Leeraren, L. I. T. E. H. en Pont in Boekhouden en Handelscorrespondentie slaag den de volgende candidaten, eveneens allen opgeleid door het Instituut Pont te Haarlem: Boekhouden c.a.: de dames Nelissen, Stam mes en van der Sluys en de heeren Jongejans, Vettewinkel en van Wylick. Handelscorrespondentie (Duitsch, Fransch, Engelsch en Nederlandsch) de dames Blom, Pondman, Radsma en de heeren Buning, Jon- gejans, King, Mandema, Postema, Roosjen Wamsteeker, van Wylick. Namens de N.V. Technische Maatschappij P. J. F. van Oeffel te Haarlem is hedenmorgen door den architect Huib. Tuninga in „Lion d'Or" aan den Kruisweg aanbesteed: het bou wen van een kantoorgebouw met magazijn aan de Gonnetstraat alhier. Ingekomen waren 23 biljetten: Laagste in- schrijfster was de fa. Boerrigter te Haarlem voor f 9695. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; V.Z.O.D. 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur. Gem. Concertzaal. Haarl. Bachvereeniging, 8.15 uur. „Domi", Zandvoorterpad, Overveen: R.K. Staatspartij Haarlem IV, 8.15 uur. Brinkmann, Gr. Markt: R.-K. Kruideniers, half 9. Café Stals, Rijksstraatweg 360: Jaarvergade ring R.K. Volksbond Haarlem N., 8 uur. St. Elisabethhuis, Jansstraat 49: Theemiddag R.K. Vrouwenbond, 2.15 uur. Kunstzaai Leffelaar: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt; „Vier dochters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema; „Golddiggers", „Het geheim van den vuurtoren", 2 en 8.15 uur. Luxor: ,Jn geheimen dienst". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Middellandsche Zee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: ,Dik Trom", 2.30, 480, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Kindermiddag R. K. Vrou wenbond, 2 uur; Cursus Laschclub, 8 uur; Be stuur Spoorwegpers., 8 uur; Transportarbeiders, 8 uur; Proza, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Stadsschouwburg: „Sneeuwwitje", half 3; Jemeniten Ballet, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt; ^„Vier dochters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Golddiggers", „Het geheim van den vuurtoren", 2 en 8.15 uur. Luxor: „In geheimen dienst", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Middellandsche Zee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 480, 7.15 en 9.15 uur. bespreking. Tevens heeft het bestuur enkele be langrijke mededeelingen te doen, in verband met het winterprogram. Men verwacht dus alle leden hedenavond in den St. Jozefburcht, Begijnhof. Gistermorgen om kwart over tien kwam een 17-jarige dienstbode, die per fiets van de Schalkwijkerbrug naar den Heerensingel reed, in botsing met een 67-jarigen voetganger, die in dezelfde richting liep en plotseling den weg overstak. Het meisje kwam te vallen en werd met een hersenschudding, na door den Ongeval len Dienst behandeld te zijn, per ziekenauto naar het St. Elisabethgasthuis vervoerd. In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik D voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck bij het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. Woensdag 25 Januari Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radiq, 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Pauze of Diversen, 10.00 Parijs Radio, 10.40 Radio PTT Nord, 12.05 Londen Reg., 12.50 Brussel Ned., 2.29 Dan- marks Radio of Diversen, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, 4.20 Londen Reg., 5.20 Brussel Pk., 5.50 Keulen, 6.20 Londen Reg., 6.45 Keulen, 7.20 Brussel Ned., 7.50 Straatsburg of Diversen, 8.20 Brussel Pk., 9.20 Keulen, 10.20 Brussel Ned, 11.20 Danmarks Radio of Diversen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen of gramofoonmuziek, 10.35 Londen Reg„ 12.05 Pauze, 12.10 Droitwich, 2.00 Londen Reg., 3.10 Droitwich, 6.40 Pauze, 6.45 Londen Reg„ 7.20 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Engelsche wals en tango. 1. Would You, 2. Rio, 3. The jr.st waltz is mine, 4. Madonna Brunna, 5. The girl in the Alice-Blue Gown, 6. Eine Nacht auf Java, 7. Sweetheart let's grow old together. 8. Paris Noël, 9. Good Night, 10. Puerto Nuevo. 11. Its a sin to tell a lie, 12. Un baiser, 13. Sweetest song in the world, 14. Quatro Besos, 15. The Whisper Waltz, 16. Ja bei Nacht, 17. Marina Waltz, 18. Tango Mio, 19. Farewell Sweetheart, 20. Milonga. 8.0012.00 Diversen. Wij herinneren de leden aan de hedenavond te houden bijeenkomst van bovengenoemde Stu dieclub: de „Elck wat wils-avond" met kalender- Geboren: 21 Jan.: M. C. Schouten-Timmer, z.; A. I. Hudig-Moes, z.; 22 Jan.: J. E. v.. d. Vossen- Paul, z.; T. Dijkstra-Hans, d,: 23 Jan.: G. H. v. Muijden-v. d. Mast, z.; B. J. Klooster-Bouman z.; H. T. A. Vasen-Kortekaas, z.; H. Meuwese- Buijs, z.; D. C. Terra-Moojjekind, z. Overleden: 21 Jan.: A. H. Aalderink, 69 j., Hazepaterslaan; 23 Jan.: J. W. Goeden, 74 j„ Bilderdijkstraat; C. Traksel-de Geus, 74 j., Ael- bertsbergstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5