ACHTER DE KRIB 'MKERTJE"M* Het Palestijnsche probleem vraagt weer aandacht Merkwaardige feiten te Cairo Het werkkamp „Drakenburg" 1 i Een statenbond als oplossing? 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, Buitenlandsch overzicht HOE HET GROEIDE Kerkelijk leven DINSDAG 24 JANUARI 1939 Een gesCj'ed„Jiiks en die bewijstdat een Op rijksveldwachter geschoten Tot drie jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld LIMBURGSCHE MIJNEN IN 1938 Aantal arbeiders steeg, productie daalde REGEN DOET MAASWATER WASSEN Drama in Nijmeegsch woonwagenkamp Dader, die revolver leegschoot, tot 1 jaar veroordeeld Prauw omgeslagen Vijf vrouwen verdronken De „Nandoe" vertrokken Ongeveer honderd jongelui leeren daar de vreugde van den arbeid kennen Ter opening gereed Het kamp betrokken DUBBEL WOONHUIS IN ASCH GELEGD DE OVERPLAATSINGEN BIJ PHILIPS BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Men herinnert zich het alarm-mani fest der negen groote liberaal-den- kende kopstukken, dat eind vorig Jaar werd gepubliceerd en een beroep deed, °P de regeering om terug te keeren van de dwalingen haars weegs en weer de voor ons 'and zoo heilloos gebleken aanpassingspoli tiek te gaan toepassen. Indien de regeering doof zou blijven voor dezen „harte-kreet" van de „captains of commerce and indus try", dan zou ons land wis en zeker zijn ondergang tegemoet gaan. Zij wilden een ais een bus sluitende begrooting, waarin desnoods het tegenwoordige geslacht terwille van het komende zou moeten worden in geblikt in den allerminst verschen staat, daarin het verkeert. Zij wilden, volgens Oud-Hollandsche wijsheid, de tering naar de nering zetten, ook als er niet voldoende bering is om dat met lijfs- en levensbehoud te doen. De negen oude mannen droomden hardop een orthodox liberalen droom, waar- bi het geld de alles overheerschende rol 'Peelde en de noodlijdende mensch van vandaag, zij het ook met bloedend hart, geslachtofferd moest worden op het altaar van het Gouden Kalf. Het was een triest 'tuk, dit manifest, te triester naarmate de bamen van de onderteekenaars een meer hekenden klank in den lande hadden. Het Verkondigde een meening, die door de on- afwendbaar totaal gewijzigde omstandig heden gelukkig in steeds grootere en bree- Öere kringen, zoowel binnen als buiten onze grenzen, verworpen wordt als een volkomen overwonnen standpunt. Dit manifest der begen aan de regeering lokte dan ook een tegenmanifest uit van niet minder weten schappelijke en ervaren, maar meer realis tische economen en sociologen, die boven dien de waarde van den mensch stelden hoven die van het geld. Voor het groote Publiek werd door dit tegenmanifest de dreigende Cassandra-voorspelling van „the hig nine" op gezonde en verantwoorde wijze geneutraliseerd, maar op de ongeluksprofe ten zelf had het niet den minsten invloed. Verschillenden der onderteekenaren van het Eerste manifest hebben sindsdien in het Openbaar uitlatingen gedaan, die bewezen, dat zij op hun goudstuk stokstijf zijn blij ven staan. Zoo heeft de voorzitter van den frijverheidsraad, de heer C. J. P. Zaalberg, onlangs een nieuwjaarsrede gehouden, Waarin de oude liberale Adam in al zijn beschamende naaktheid zich te kijk zette. In het streven naar ordening ziet de heer Zaalberg slechts een poging om de be- heersmacht over de productiemidde len van de ondernemers over te brengen baar wat men de gemeenschap noemt en 'ederen crisismaatregel ziet hij als een bieuwe schrede op den weg naar de socia- liseering van de productiemiddelen. De ordening echter zooals die door de regee ring wordt voorgestaan beoogt slechts te Verhinderen, dat ondernemers hun be- heersmacht over de productiemiddelen 'Uilen misbruiken ten voordeele van zich 'elf en ten koste van de gemeenschap. Zij 'egt die ordening niet dictatoriaal eenzij dig op, maar hecht er slechts haar fiat en 'anctie aan, wanneer deze van onderop uit het bedrijfsleven zelf opkomt. Niet een 'ocialiseering van de productiemiddelen is het doel der ordening, maar wel een socia- hseering van de mentaliteit van allen, die 'h het bedrijfsleven een rol van beteekenis 'Pelen en moeten beseffen, dat zij niet al- 'een zichzelf, maar elkander, te zamen de gemeenschap vormend, hebben te dienen Vrijwillig en uit overtuiging, niet in strijd, blaar door onderling overleg en samenwer king. De heer Zaalberg was wel zoo vrien delijk, evenals zijn mede-onderteekenaars Van het manifest der negen, de heeren Gottfried Crone en Fentener van Vlissin- gen, te erkennen, dat ons land in geestelijke krachten en stoffelijke welvaart, in ge meenschapszin en in vrijheid van gedach- tenuiting en van maatschappelijk leven op 'eder gebied nog steeds tot de meest be voorrechte behoort, maar deze waardeering ging vergezeld van zooveel „maren", dat dien zich afvraagt, wat er eigenlijk prac- i'sch van overblijft. Het vervulde hem met leed, dat ook Nederland zich aan de zijde van de ophoogers der douanemuren heeft geschaard, terwijl hij eigenlijk blij had bloeten zijn, dat de regeering eindelijk maatregelen heeft genomen om te verhin deren, dat ons de weinige kaas van het brood wordt gegeten. Vrijhandel is schoon ®b biedt voor de economische welvaart der Gereld waarschijnlijk de beste kansen, maar het vrijhandelsprincipe is vandaag den dag een even steriele en gevaarlijke illusie ge worden als de ontwapeningsgedachte en de ^olkenbondsdroom. Een verwoed en zeker met minder principieel vrijhandelaar als Exc. minister Colijn heeft dat ingezien, maar het doet den heer Zaalberg leed, dat ®bs land niet een economisch weerloos e'land is gebleven temidden van de bran dende baren van ten allen kant genomen bi'otectionnistische maatregelen. Hij doet on geveer als de man, die bij zijn brandend huis Wanen schreit om de waterschade, welke door de brandweer moet worden aange- Wcht, in plaats van zich erover te verheu- geb, dat er nog een en ander behouden Wordt en overeind blijft staan. Van econo mische plannen maken moet deze doorge winterde vuurvaste liberaal natuurlijk niets hebben en hij verklaarde dan ook, dat het Man-Westhoff elementen bevat, die voor de 'bdustrieele en agrarische ontwikkeling van °bs land fataal zijn. Het in cultuur bren- gen. aldus vreesde deze industrie-man, van g'Pnden, waarvan met groote waarschijn- 'iikheid verwacht moet worden, dat zij niet Whdabel zijn, is het scheppen van verlies vannen. De begrippen rendabiliteit en ver- *ies liggen bij hem echter slechts in de sfeer van het geld. Het plan-Westhoff wil gron den in cultuur brengen op de eerste plaats om de werkloosheid te bestrijden en werk te verschaffen dus om ze sociaal en mo reel rendabel te maken, om blijvende ar- beidsbronnen te scheppen. Het plan schept dus geen verliesbronnen, maar winstbron nen, waaruit de volkskracht en ons volks bestaan kunnen putten om zich te verster ken en weerstand te bieden aan de onder mijnende en demoraliseerende invloeden. Bovendien staat tegenover Zaalberg's gra- tuïete veronderstelling, dat het in cultuur brengen van gronden volgens het plan- Westhoff hoogstwaarschijnlijk niet renda bel zal zijn, de meening van ir. Westhoff en vele" anderen, dat het hoogstwaarschijn lijk ook in den door den heer Zaalberg bedoelden zin rendabel zal blijken. Maar zelfs indien niet Westhoff maar Zaalberg in dit opzicht gelijk zou hebben, dan nog zou het plan-Westhoff uitgevoerd moeten worden in het belang van de moraliteit en de kracht van ons volk, dat zelfs ten koste van zware gelde lijke verliezen gered moet worden van de ramp der massale werkloosheid, opdat het komende geslacht niet worde opgevoed in een sfeer van radeloosheid en verbittering, maar van energie en daadkracht om de moeilijkheden te boven te komen en mede meestal reeds na O minuten tegen hoofdpijnen, migraines, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, maar ook snel en zeker tegen gevatte kou, koorts en griep! Doos 2 stuks - 2 stuivers Koker 13 stuks - 12 stuivers te dragen aan de offers, die niet alleen voor dit geslacht, maar vooral voor de ko mende thans moeten worden gebracht. Menschen als de heer Zaalberg zullen dit wel niet zoo goed begrijpen, maar die zijn in het stilstaande water der liberale ortho doxie achter de krib blijven liggen, terwijl de stroom zich in versneld tempo voortspoedt en tot krachtig wagen en zwemmen dwingt om het leven te behouden. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde een jeugdigen notarisklerk, die ver leden jaar te Everdingen vier schoten op een rijksveldwachter heeft gelost tot een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek van tien maanden voorlodpige hechtenis. De veldwachter had hem aangehouden wegens overtreding. Na een korte woordenwis seling had de klerk zijn revolver getrokken en op korten afstand schoten gelost. De veldwachter werd ernstig gewond, doch herstelde. Het totaal aantal arbeiders van de Staats- en particuliere mijnen bedroeg op 1 Januari '39 ondergronds 20653, bovengronds 11742, totaal 32305. De totale netto-Productie bedroeg in Decem ber j.l. 11.610.501.60 ton steenkolen. De totale productie bedroeg 't vorig jaar 113.487.523 ton. In het verslagjaar 1937 was dit cijfer 114.321.269, hetgeen een vermindering beteekent van 833.746 ton of 5.8 pet. Het aantal arbeiders steeg van 31069 in 1937 tot gemiddeld 32101 in 1938, dat is 1032 meer of 3.3 pet. stijging. De productie per man per dag daalde. Er werden in het afgeloopen jaair geen ver- zuimdiensten ingelegd. 1 Juli 1936 waren nog slechts 28609 arbeiders werkzaam bij de mijnen, zoodat er momenteel 3701 arbeiders meer zijn dan voor twee en een half jaar terug. De regenval der laatste dagen heeft de water stand der Maas belangrijk doen stijgen. Heden morgen om 8 uur was het water aan de hoofd- sluis te Maastricht gestegen tot 45.02 M A.P. Uit België was nog langzame was gemeld. De algemeene dienst van den rijkswaterstaat bericht ons, dat de radiohoogwaterberichtgeving voor de Maas heden zal worden ingesteld. Van avond om 8 uur zullen per radio waterstandbe- richten omtrent de Maas bekend worden ge maakt. Timmer af deeling in het morgen officieel te openen katholieke werkkamp „Drakenburg' nabij Hilversum De Arnhemsche rechtbank heeft hedenmor gen uitspraak gedaan irr de strafzaak tegen den thans gedetineerden 39-jarigen koopman P. J. S., die veertien dagen geleden terecht heeft ge staan wegens een poging tot moord op den koopman J. J. Roberts. Het betreft hier het drama, dat zich in den nacht van 10 op 11 Oct. verleden jaar afspeelde in het Nijmeegsche woonwagenkamp. Bij een woordenwisseling tus- schen S. en R. trok eerstgenoemde een revolver en loste daarmede eenige schoten op R. met wien hij in den vooravond in 'n café ruzie had gehad. De schietpartij ontaarde in een alge meene ruzie, waarbij alle kampbewoners waren betrokken. De rechtbank veroordeelde S. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Daar verd. nog wegens een ander feit terecht moet staan, werd zijn onmiddel lijke gevangenneming bevolen. De officier van (jusitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf gevorderd. DJOKJAKARTA, 24 Jan. (Aneta). In de Kali Progoh is, tengevolge van slecht weer, een overzetprauw omgeslagen. Vijf vrouwen, die naar den passar gingen, verdronken. Vier personen zijn gered. BATAVIA, 24 Jan. (Aneta) De „Nandoe" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland ver trokken met medeneming van 331 K.G. post, 2 k.g. pakketpost, en 29 k.g. vracht. Een passa gier maakt de reis mede tot Amsterdam, terwijl dertien passagiers geboekt zijn voor tusschen- trajecten. Door den was van de Waal is de rivier bij Nijmegen buiten haar oevers getreden, zoodat de kade blank staat maar Moeder wist raad. Zij haalde 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 weer beter. Doos 30 ct. Van Beyroeth uit, waar hij een veilige schuil plaats vond, begon de Moefti van Palestina weer danig aan de touwtjes te trekken, die sinds eenigen tijd aan zijn begeerige handen ontglipt schenen, nadat het Britsche leger in Palestina voldoende vrije lucht geschapen had om den ontevredenen, óók die onder de Arabie ren, gelegenheid te geven hun door het niets ontziende terrorisme verkropt gemoed te luch ten. Concurrentiestrijd tusschen civiele en mi litaire bewindhebbers vertroebelde de atmosfeer weer zoodanig, dat de guerilla kon oplaaien en aanslagen, zelfs op hooge Britsche ambtenaren nu, weer geregeld voor konden komen. Dit had geen gunstigen invloed op de voorconferentie, die de Arabische leiders te Cairo hielden voor zij naar Londen zullen gaan om het lot van Palestina te bedisselen; de partijmannen van den Moefti meenden thans weer sterk genoeg te staan om extreme eischen te stellen voor deelneming aan de Londensche bespreking: niemand anders van de Arabieren dan hun partij zou mogen worden toegelaten, en een oogenblik verlangden zij. zelfs, dat de Moefti in hoogst eigen persoon de onderhandelingen zou komen voeren. De Britten hadden echter nog juist voldoenden zin voor verhoudingen om dit te beletten, waarbij zij steun vonden bij de an dere Arabische vorsten, die een minder oproerig standpunt innemen. Trouwens, de Britten schij- pen nog andere plannen te hebben, die zij dezen vorsten weten voor te spiegelen. De voorconferentie te Caïro vertoonde name lijk eenige symptomen, die wezen op een strek king, welke ver uitgaat boven die van een een voudige voorbespreking. De Egyptische gedele geerde sprak er woorden, die zinspeelden op de mogelijkheid deze conferentie tot de eerste Pan- Arabische bijeenkomst te maken: waren niet alle Arabische vorsten, hetzij persoonlijk, hetzij vertegenwoordigd door een lid van hun regee ring, aanwezig? Vermoedelijk is hij zelf ge schrokken van zijn stoutmoedigheid, doch waar er begeleidende verschijnselen waargenomen konden worden, lijkt de veronderstelling niet ongerechtvaardigd, dat eenzelfde gevoel van saamhoorigheid boven het Palestijnsche pro bleem uit alle gedelegeerden bezielde hetgeen, zonderling genoeg, aanleiding gaf tot gematigd heid. Zoo werd de premier van Irak, Noeri Saïd, aangewezen als bemiddelaar om van den Moefti te verkrijgen, dat deze zou instemmen met deelneming ook van de gematigde partij in Palestina aan de Londensche conferentie, hetgeen hem inderdaad gelukt is. Weliswaar mokt de leider dier gematigden, Nasjasjibi, over het poovere resultaat dier bemiddeling hij wenscht een eerlijke verhouding in de deelne ming voor zijn defensiepartij, die volgens hem de helft der Arabieren in Palestina omvat doch hij verzette zich toch niet tegen de deel neming van twee zijner volgelingen aan de con ferentie, al zullen ze niet officieel door hem worden afgevaardigd. Een andere merkwaardigheid aan de bijeen komst van Cairo Was, dat de jeugdige Egypti sche koning als Imam optrad bij een gezamen lijke godsdienstoefening der gedelegeerden; het Egyptische volk zag hierin een zich proclameeren van hun populairen vorst tot Khalief, geestelijk hoofd van alle Islamietische Arabieren. Welis- waar sprak koning Faroek dit onmiddellijk tegen te juister tijd, want elders in de Arabische wereld zou men deze functie liever waargenomen zien door den wijzen en algemeen geachten koning Ibn Saoed, wien deze titel in 1932 juist ontglipte, terwijl de Turken heelemaal ontstemd zijn over deze houding, die bij hen onaange name herinneringen aan vroegere onderdruk king wekt. In elk geval zijn de niet-Egyptische deelnemers en hun aanhangers wantrouwig ge worden. Bij dit alles lijkt het zonderling, dat de „Ti mes" plotseling met een plan komt, dat een „breedere oplossing" voorstelt en de vraagstuk ken van Palestina, Syrië en den Libanon met elkaar verbindt; het blad schijnt aldus een oplossing na te streven, die van deze staatjes een bond maakt met autonome Joodsche, Christelijke en Arabische deelen. Het plan is niet slecht gevonden: zoowel de Britsche verlangens ten aanzien van een be perkte Joodsche immigratie als de Arabische ten aanzien van zelfstandigheid der Arabieren komen daarin tot hun recht, terwijl de Arabieren tevens een stukje van him eenheidsstreven vol tooid zouden zien. Is het juist, zooals sommigen op goede gron den meenen te mogen veronderstellen, dat de Britten de hand hebben gehad in alle boven vermelde gebeurtenissen, dan moet men het Foreign Office en zijn Intelligent Service geluk- wenschen met een activiteit, die tegelijkertijd eenheid voorspiegelt en verdeeldheid zaait. De gematigde Arabieren zullen naar Londen zien als de stad, die hun bedoelingen steunt, en de bestaande verdeeldheid zal hen nopen bij Ion- den nog meer steun te zoeken. Wat Chamber lain vruchteloos in Europa beproeft, is zijn amb tenaren elders gelukt indien de gebeur tenissen in Europa tenminste den tijd geven om van die voorbereidingen de resultaten te innen. Het zal morgen een gedenkwaardige dag zijn in de geschiedenis van het katholieke werkkamp „Drakenburg", dat van Rijkswe ge is gebouwd, om werklcoze jongelui bezig te houden met den aanleg van het R. K. Gemeenschapsoord. Want dan zal het kamp, dat in enkele maanden tijds temidden van prachtige bosschen is verrezen, door Z. H. Exc. den Aartsbisschop plechtig worden in gezegend. Naast vele autoriteiten zal ook de directeur van den Socialen Jeugddienst van het departement van Sociale Zaken, de heer G. W. F. van Hoeven, deze plechtigheid bij wonen en de kampvlag hijschen. Op den vooravond van dit belangrijk moment, willen wij even terug blikken op den groei van deze ideale werkgemeenschap. In het voorjaar 1938 verscheen in de pers een omlijnd plan omtrent de stichting het R.K. Ge meenschapsoord, dat dank zij de medewerking van het R.K. Werkliedenverbond geen utopie behoefde te blijven. Door het R.K. Werkliedenverbond was het landgoed DrakenlJtirg aangekocht, liggende aan de Utrechtsche zijde van de provinciegrens, achter de bosschen van Anna's Hoeve. Dit grootsch opgezet bouwplan, ontworpen door de architecten Herman van Putten en Willem Maas. zou bestaan uit den bouw van een drie verdie pingen hoog gemeenschapsoord, met een gasten huis, plaats biedende aan 400 gasten. Voorts werd ontworpen de aanleg van vijvers en water- loopen, van wegen en paden, van vijf verschil lende gebouwen, een zwembad, sportvelden en een openluchttheater. De aanleg zou geschieden onder leiding van de architecten, de heeren P. de Ruijter en O. Schültz. Naar men schat zul len tien jaren noodig zijn voor de voltooiing van dit werk. Omstreeks de maand Juli 1938 werd van Rijkswege een aanvang gemaakt met den bouw van het voorloopige werkkamp. Nijvere timmerlieden uit Twente bouwden in enkele weken alle houten gebouwen, waarin werden ondergebracht: een groote eetzaal, een ziekenzaal, het kokshuis met kampkeuken, een waschgebouw en een fietsenloods, drie slaap zalen, de provisiekamers en een douche-gebouw tje. Voorts werd het kamp verrrijkt met een kleine kapel, waarvoor men beslag wist te leggen op het houten kerkje uit Giethoorn. Dat ge bouwtje werd ginds afgebroken en in verschil lende etappes naar het kamp alhier vervoerd ten wederopbouw. Onder "leiding van een voorman, hebben der tien Gooische katholieke jeugdige werkloozer de fundeering van een ruim twee kilometer langen toegangsweg, van het werkkamp naar den Rijksweg, aangelegd. Het puin voör die fundeering werd gehaald vanaf het terrein bij de Hondenbrug, waar eens de timmerfabriek van de firma Van Houten stond. Op 17 October van het vorige jaar betrok werkloos katholiek jong Nederland het kamp, om er de arbeidsvreugde terug te vinden. Tot kampcommandant werd benoemd de heer Jan Beerends, die op zeer te loven wijze de leiding voert over de 96 jonge werkloozen. Tot geestelijk verzorger werd benoemd rector A. C. Went, S.C.J., die kort geleden onder groote belangstelling in zijn nederig woonoord het zilveren kloosterfeest vierde. In de laatste maanden is de kampkapel ge verfd, de kampinrichting in orde gebracht en men zal straks beginnen, met het bouwen van een paar loodsen voor 't timmermans- en smids- werk. Een aardappelveld en een moestuin wor den aan den Baarnschen kant van het kamp aangelegd en als deze onderdeelen zijn voltooid, zal men aan de uitvoering van het eigenlijke gemeenschapsoord kunnen beginnen. Vanwege de afgelegen ligging van het kamp werden een electrische centrale en een pomp- installatie gebouwd. Ondanks het feit, dat reeds vele pogingen in het werk werden ge steld, om een telefoonverbinding te krijgen, zit men momenteel echter nog zonder dit nuttige communicatiemiddel. Het bestuur van Stad en Lande wenscht zijn bosschen te vrijwaren van telefoonpalen! Verder heeft men tijdens de geweldige vorstperiode van December veel on gerief in het kamp ondervonden, doordat de temperatuur niet draaglijk was te maken en derhalve onder meer de watervoorziening ern stig te lijden had. Dat deze jeugdwerkgemeenschap geen vacan- tie-oord is moge blijken uit de dag-indeeling. Des morgens om half zeven wordt reveille ge blazen, waarna allen om negen uur het H. Misoffer bijwonen. Na het ontbijt gaan de jongelui aan den slag in het kamp of op het prachtige terrein. De avonden worden voor les sen bestemd; er is één vrije avond in de week, dien men naar elfen goeddunken kan besteden. Twee leeraren geven les in ijzersmeedwerk, leer-, karton- en houtbewerking en sierteekenen; de P.B.N.A. verzorgt de technische cursussen. Op het programma prijkt nog: Nederlandsche taal, tooneel, declamatie en zang. Er is dus in dit kamp wèl werk aan den winkel. Temidden van de prachtige natuur zullen tal van jongeren de vreugde van den arbeid lee ren kennen. De aanwezigheid van rector Went en een kampkapel biedt de mogelijkheid de godsdienstige belangen van de jongelui op bij zondere wijze te behartigen. Moge deze katho lieke werkgemeenschap, onder toezicht van haar sympathieke leiders en met den onmis- baren zegen van God, het beoogde doel berei ken! In den afgeloopen nacht is door nog niet bekende oorzaak een dubbele arbeiderswoning op het Molenveld te Berchem door brand ver nield. De brand is ontstaan in de woning van het gezin Brok. Door den vrij krachtigen wind stond ook het huis van de familie Nelissen wel dra in brand. Beide woningen brandden tot den grond toe af. De geheele inboedel is ver loren. Den bejaarden Nelissen, die bedlegerig is, kon men nog tijdig in veiligheid brengen. Het vuur werd bestreden met brandblusch- apparaten, waardoor men er in slaagde, den brand, die oversloeg op de nabij gelegen boer derij van den landbouwer Vos, in de kiem te smoren. De bewoners waren slechts laag verzekerd. Onze berichten inzake de overplaatsingen bij de Philips Fabrieken vinden bevestiging in de kennisgeving, welke de directie aan het perso neel te Eindhoven heeft gericht. In deze kennisgeving wordt medegedeeld, dat de overplaatsing naar Bloemendaal zich be perkt tot enkele administratieve onderdeelen. De fabrieken, kantoren enz. blijven te Eindho ven gevestigd. o.m. ook de verkoopafdeeling voor Nederland en Koloniën. ZH.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw. heer M. N. van der Sfe'e op zijn verzoek, om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Nieuw-Schoone- beek en heeft benoemd tot pastoor aldaar den zeereerw. heer J. H. Streppel en tot pastoor te Oosterwierum den zeereerw. heer N. W. van Oostrum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9