Pt Vliegveld van Barcelona door rechtschen bezet Fransche Kamer over Spanje Spaak legt een verklaring af Geen Duitsche manoeuvres Meer dan820 K.M. in duikvlucht Nieuwe Japansche troepenlanding Een katten-plan .r Het nieuws van heden T egemoetkoming groote gezinnen Stadt Schanke Vereenigde katholieke pers NA TIONAUSTEN STAAN VOOR DE POORTEN DE BAROMETER economische bespreking I HEERKENS THIJSSEN Co. 1 JV. WOENSDAG 25 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21602 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et Inget mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor «i» kleine annonces „Omroeoer*" *1© de rubriek „Het is niet mogelijk, dat altijd Frankrijk de concessies doet" Aan de talenkwestie zal thans bijzondere aandacht be steed worden Liberalen prijzen den premier MET DUITSCHLAND De opmarsch der troepen van Franco in Catalonië. Kleine troepenaf deelingen trekken door de besneeuwde bergen in de omgeving van Pons, om de verspreide versterkingen der regeering stroepen te overmeesteren Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ COLLECTIEVE I PERSONEELSVERZEKERINGEN Officieele tegenspraak der buiten- landsche geruchten omtrent voorjaarsoefeningen Een Curtiss-Hawk-jager slaat alle bestaande records Het eiland Waitsjau voor de kust van Kwantong door 2000 man bezet Zal Chamberlain den Nobelprijs ontvangen? Voorstel hiertoe ingediend De bevolking bereidt met koorts- achtigen ijver de verdediging der stad voor Spoorlijn naar het noorden afgesneden De toestand te Barcelona De inschakeling van alle in het Derde Rijk aanwezige krachten om de nationale welvaart te vergroe ien wordt met kracht en systema tisch voortgezet. Zoo heeft de Rijksduitsche Beroepsbond van Kattenfokkers besloten, dat de poesen „meer ingesteld dienen te worden op het vangen van ratten en muizen". Want laatstgenoemde dieren richten een schade aan wel ke zoo groot is, dat ieder jaar 150.000 personen noodig zouden zijn om die te herstellen. Dus komt er een katten-arbeidsdienst. Om trent de middelen, welke men bezi gen wil om Felis domestica op te voeden tot haar nationaal-sociale taak, wordt in het bericht niets vermeld. De nieuwste Fransche bommenwerper op het vliegveld Marignane nabij Marseille Als een gewapend kamp Duitsch-Spaansch cultureel verdrag Regeling betreffende Joden geteekend Poolsche Joden mogen in Duitsch land hun zaken regelen De Japanners hebben troepen ontscheept op het eiland Waitsjau. De commissie-Fleskens heeft den minis ter rapport uitgebracht over het vraag stuk van tegemoetkoming aan groote ge zinnen. o Het domme publiek We lazen ergens een artikel over het „domme publiek." En 't is waar, het publiek kan soms vreeselijk dom zijn. Dr. Berlage gewaagde eens van het „leuterend nabouwend or\oordeel- kundig monster dat publiek heet". Het is daarom goed zich niet klakke loos aan de meening van Jantje Pu bliek te storen doch er zijn eigen mee ning op na te houden. Intusschen zij men voorzichtig niet al te veel op het „döfrïme publiek" te schelden en het oordeel van dit publiek niet te minachten. Publiek kan soms wat 'n fijnen neus hebben en oordeelt meer malen onbarmhartig scherp doch raak. Beluister de gezegden uit den volksmond: kernig en ad remdoe er uw voordeel mee. Leid den smaak van het publiek, veredel zijn zin, maar verwerp zijn oordeel niet zonder meer als dom. Hoevele instellingen richten zonder het publiek niets uit. Het pu bliek hebben velen noodig. Zonder het in gevlei te komen dient men goed met het oordeel van het publiek rekening te houden. De commissie-Fleskens heeft den minister rapport uitgebracht Heden diner a 1.75 Ook diners van 90 et. (4 gangen) 1.15 (5 gangen) 1.40 (5 gangen) NIEUWE HAARLEM COURANT PARIJS, 24 Jan. (Havas) Vanochtend zijn te de Kamer de debatten over de buitenland sche politiek hervat. De onafhankelijke afge vaardigde Delaunay maakte zich ongerust over den economischen toestand van sommige lan den, welke naar hü zeide, tot een oorlog zou kunnen leiden. Inzake Spanje drong hij aan op een politiek van niet-inmenging. Xavier Vallat zeide, dat de Fransch—Brit- sche samenwerking haar doeltreffendheid kan taonen bij de oplossing van het Roetheensche Vraagstuk. Een gemeenschappelijke Poclsch Hongaarsche grens kan de Duitsche bedoelin gen slechts dwarsboomen. Wat het Lithausche Vraagstuk betreft zeide spreker, dat Frankrijk ®n Engeland aan de zijde van Polen moeten staan, dat met een omsingeling wordt bedreigd. Wat Spanje betreft vroeg hij een Fransche Vertegenwoordiging in Burgos. Zelfs al wordt de niet-inmenging overtreden, dan mag toch frankrijk zijn belangen in het rechtsche Spanje biet verwaarloozen. Ook de radicaal-socialist Riou drong aan op neutraliteit van Frankrijk ten aanzien van Spanje. Tijdens de middagdebatten verklaarde de Socialistische afgevaardigde Grumbach, dat de op Barcelona gerichte kanonnen eveneens ge- licht zijn op de Fransche veiligheid. Men kan biet gelooven, dat de beloften van Mussolini be treffende ontruiming van Spanje door zijn troepen onvoorwaardelijk zijn. Spreker maakt onderscheid tusschen het Italiaansche volk en het fascistische regiem. De socialisten willen een oorlog met Italië vermijden. „De gedachte Zelf aan een oorlog met Italië is absurd." Zijn rede besluitende verklaarde Grumbach, dat in de onmisbare samenwerking van Frank rijk met Engeland het niet mogelijk is, dat. al tijd Frankrijk de concessies doet. Wanneer Frankrijk Engeland noodig heeft, heeft Engeland Frankrijk evenzeer noodig. frankrijk zal niet in een formule gevangen blij ven en even goed de eene grens als de andere Weten te verdedigen. BRUSSEL, 24 Jan. (Belga)De Kamer is van- bliddag bijeengekomen voor het aanhooren van de verklaring der regeering. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van Emile Vander- Velde, waarbij Spaak zich namens de regeering aansloot. Hun woorden werden staande door de Kamerleden aangehoord. Vervolgens nam Spaak het woord voor de tegeeringsverklaring. Hij zeide, dat de politiek der regeering niet aan een nieuwe oriënteering onderhevig is. De regeering stelt zich voor een Èemengde commissie in te stellen, die belast Zal zijn met de bestudeering van de kwestie der Politieke hervormingen. De premier sprak er zijn voldoening over uit, dat de wet op het ge bruik der talen in het leger aangenomen is en dat de Vlaamsche Academie officieel erkend is hunnen worden. Er is een onderzoek ingesteld naar het ge bruik der talen op het gebied der administratie. Zonder veel inspanning zal bereikt kunnen wor den, dat de wet op de talen eerlijk wordt toe gepast. In 1940 zal de telling gehouden worden, die op taalgebied de gewenschte ophelderingen 2al verschaffen. De regeering zal de Kamer verzoeken het Wetsontwerp over de speciale bevoegdheden, die de tenuitvoerlegging der begrooting moeten mo gelijk maken, aan te nemen. Het is verder vol komen onvermijdelijk, dat de landbouw een ze kere mate van protectie blijft genieten. De kost prijs moet verlaagd worden en de kwaliteit ver beterd. Spaak sprak verder over den ernst van het Probleem der economische politiek. De plannen, die ten uitvoer gelegd moeten worden, hebben betrekking op beroepsorganisatie, verplichte Werkloosheidsverzekering, den Raad van State, de passieve landsverdediging en de wet op den verkoop van alcohol. Evenals in haar eerste ver klaring zegt de regeering thans, dat zij wil la ten arbeiden. Spaak's rede werd langdurig toegejuicht. De liberaal Max, minister van Staat, wenschte ®Paak geluk met den tact, dien de premier in de politieke crisis ten toon heeft gespreid en Plet het succes, dat hij behaald heeft. In deze fegeering is niet alles volmaakt. Doch het goede beeft de overhand op het minder goede. Het Was een gelukkige beslissing, dat de functies van eersten minister en minister van Buiten- 'pndsche Zaken van elkaar losgemaakt werden. Ket groote talent van Janson, den minister van buitenlandsche Zaken, wordt door ieder erkend. De liberalen wenschen, zoo besloot Max, dat de regeering het land een vreedzaam bestaan verzekert. Londen, 24 Jan. (Reuter). Voorbereidingen gorden getroffen voor een delegatie van de ^deration of British Industries om einde Fe- ruari naar Duitschland te gaan, ten einde be sprekingen te voeren met de Reichsgruppe in dustrie. 1 VOOR HET GEHEELE LAND: Tijdelijk opklarend, overigens zwaar be- H wolkt tot betrokken, met later op den dag weer regen, zwakke tot matige Zuide- ijjke tot Zuid-Oostelijke wind, weinig ver- andering in temperatuur. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: 1 Nog zacht weer voor den tijd van het jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1IMIIIIIIIIII11IIIIIMIIIIIMIIIIIIIIlIIII1IIIU ASSURANTIEBEZORGERS GEVEN U GRATIS ADVIES VOOR 1 DAMRAK 60 AMSTERDAM Telef. 45014 45016 rmiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimin BERLIJN, 24 Jan. (Havas) Het groote hoofdkwartier spreekt de geruchten tegen, welke in het buitenland in omloop waren over manoeuvres van het Duitsche leger tegen 15 Februari. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de woordvoerder van het hoofdkwar tier mede „dat de groote manoeuvres met de deelneming van het leger, de marine en de luchtmacht het volgend jaar zullen worden gehouden." Wat de manoeuvres der legercorpsen be treft, deze zullen als alle jaren in den herfst worden gehouden. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat geen enkele andere ma noeuvre der troepen in het voornemen lag. BUFFALO (New York), 24 Jan. (Reuter). Alle snelheidsrecords zijn vandaag aanzien lijk overtroffen door een Curtiss-Hawk- jachtvliegtuig, dat in een duikvlucht een uursnelheid van meer dan 820 kilometer heeft bereikt. Het vliegtuig honderd van dit type worden voor de Fransche regeering gebouwd maakte een proefvlucht. De snelheid was zoo groot, dat de meter haar niet meer kon aanwijzen. Des kundigen zyn van meening, dat het toestel mis schien zelfs snelheden van meer dan 960 kilo meter zal kunnen bereiken. De bestuurder ver klaarde geen onaangename gewaarwordingen te hebben ondervonden. TSJOENGKING, 24 Jan. (Reuter) Uit Zuid-China wordt gemeld, dat Japansche troep/en het eiland Waitsjau voor de kust van de provincie Kwangsi bij Pakhoi heb ben bezet. Twee duizend man werden ont scheept. Men veronderstelt, dat dit het voorspel is voor een landingspoging op groote schaal op deze kust, en tevens wordt het beschouwd als een bedreiging van het eiland Hainan. De Chineesche militaire autoriteiten zijn voorbereid, generaal Fai Tsjoeng Sji is aange wezen om de operaties in Zuidwest China te leiden en generaal Jar.g Joeng Jen, de garni zoenscommandant van Hainan, heeft verklaard, dat hij op alle eventualiteiten is voorbereid. Naar het Chineesche persbureau meldt, wordt er voortdurend gevochten in de provinsie Kwantoeng, terwijl het op de andere fronten rustig is. Tweeduizend Japanners hebben een aanval gedaan op de stad Fahsien, 40 kilometer ten Noorden van Kanton. De Chineesche bezetting bood hevigen tegenstand, doch moest de stad ontruimen, wegens de overmacht aan gescnut en manschappen van de aanvallers. STOCKHOLM, 24 Jan. (Reuter). Twaalf le den van den Rijksdag hebben voorgesteld den Nobel-prijs voor den vrede voor het jaar 1938 toe te kennen aan Chamberlain. Zij hebben dit voorstel ingediend bij de No- bel-commissie van het Noorsche parlement, waarbij zij de meening uitspraken, dat „Cham berlain ongetwijfeld in September 1938 Europa voor een ramp heeft behoed." LERIDA, 24 Jan. (Reuter). De rechtschen zijn vandaag het vlieg veld van Llobregat gepasseerd en hebben een punt bereikt op één mijl afstand van de buitenwijken van Bar celona. De opmarsch werd ten uitvoer ge legd door Marokkanen, die langs den kustweg waren opgerukt. De rechtsche batterijen vuren he denavond op de havens van Bar celona. Zooals wij reeds in een deel onzer vo rige oplaag meldden, hebben de Marok- kaansche troepen van Franco het ten Zui den van Barcelona gelegen Gava bezet. Verder wordt officieel medegedeeld, dat Manresa en Martorell door de troepen van Franco zijn ingenomen. Een der beide spoorlijnen, welke van Barcelona naar de Fransche grens loopen, is hierdoor afgesneden. De rechtsche troepen zijn, zooals Havas uit Burgos bericht, de rivieren Llobregat en Cardoner gepasseerd. Deze worden be schouwd als de laatste linie van tegen stand van de regeeringstroepen. De regee- ringstroepen hebben ook gepoogd tegen stand te bieden, doch het heeft niet mo gen baten. Zij moesten terugtrekken. De achterhoede bevindt zich nog ten Zuiden van den Montserrat. De rechtsche troepen dalen thans af naar de vlakte van Barcelona. In het Noor den naderen de troepen langs den weg van Solsona. De opmarsch van de rechtsche troepen wordt begunstigd door het mooie weer, hoewel het aanmerkelijk kouder is gewor den. Vluchtelingen moeten zich dicht in de kens hullen om zich tegen de koude te beschutten. Vanochtend is het bombardement op Barce lona wederom begonnen. Omstreeks elf uur aldus meldt Havas verschenen de vliegtui- gen van Franco voor den zesden keer boven cfè stad. Vrijwel onafgebroken vliegen de toestel len der rechtsche luchtmacht boven de stat en steeds hoort men het vuur van het afweer geschut. Zooals Reuter bericht, werkt men met koorts achtige haast aan de verdedigingswerken. Van ochtend zijn de eerste burgerarbeiders begonnen met het aanleggen van loopgraven buiten de stad om te pogen de troepen van Franco buiten de muren der stad te houden. Alle mannen tusschen 43 en 55 jaar en vrou welijke vrijwilligers tusschen 18 en 40 jaar, kregen vanochtend op dun gewone werkplaat sen bevel naar de versterkingen te gaan om te werken. De overigen doen thans niets, aan gezien alle r.iet-militaire werkzaamheden zijn gestaakt. Het geheele door de regeering bezette gebied staat thans onder den staat van oorlog. De constitutioneele rechten en vrijheden zijn samengevat in vijf artikelen en de grondwet is buiten werking gesteld. De burgerautoriteiten blijven hun werk doen. doch treden alleen naar buiten op met mach tiging van de militaire autoriteiten. De poste rijen hebben opdracht gekregen den postdienst op het door de rechtschen bezette gebied krachtig te beperken. De Postspaarbank is even wel open gebleven, De correspondent van Reuter bericht, dat de stad vanochtend een gewapend kamp leek. Slechts weinigen hebben vannacht geslapen. Velen hadden" zich gedurende den nacht gereed gemaakt om uit de stad te vertrekken, anderen maakten zich op om te helpen de stad te ver dedigen. Ook maakten de herhaalde bombardementen slapen niet gemakkelijk, terwijl de nachtelijke stilte evenmin werd bevorderd door de door de straten rijdende militaire auto's, ambulance- wagens en motoren der ordonnancen. Den geheelen nacht bleef het electrisch licht bran den, behalve onderbrekingen tijdens de bom bardementen. Van een paniek was niets merk baar; de wachten bleven op hun post, evenals de verkeersagenten. Men had hedenochtend nog geen aanwijzingen, dat de regeering voor nemens was Barcelona te verlaten. Vele waarnemers veronderstellen, dat ten minste een deel van de regeering, bestaande uit de ministers van Oor log en Buitenlandsche Zaken, te Barcelona zal blijven. Sommige de partementen werden echter reeds naar het Noorden overgebracht. De Fransche ambassade is volgens Havas de eenige diplomatieke vertegenwoordiging, die te Barcelona blijft. De ambassadeur staat voortdu rend in contact met de regeering en houdt zich thans bezig met voorzorgsmaatregelen ten be hoeve van de Fransche kolonie in de stad. De andere vertegenwoordigingen zijn naar Caldetas vertrokken. De administratie in de departemen ten wordt gevoerd door delegaties. In militaire kringen toont men een groote koelbloedigheid De internationale commissie, welke in op dracht van den Volkenbond de evacuatie van de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje moest, controleeren, heeft Barcelona moeten verlaten, vóér zij haar taak geheel had beëindigd. De commissie is gisteren met haar geheele archiel te Perpignan aangekomen, waar zij zal blijven tot het einde van haar taak. Te Burgos- is Woensdagmiddag, naar een be richt van D. N.B. meldt, het cultureele verdrag tusschen Duitschland en de regeering van Franco plechtig geteekend. Het verdrag regelt de samenwerking op het gebied van uitwisseling van studenten, leer krachten en scholieren, van den geheelen we- tenschappelijken arbeid, van het theater, de muziek, de film en het radiobedrijf. Voor de ten uitvoerlegging van het verdrag wordt een Duitsch-Spaansche cultureele com missie gevormd, die eenmaal per jaar zal ver gaderen. Het verdrag treedt dertig dagen na ie uitwisseling der ratificatie-oorkonden, die te Berlijn zal geschieden, in werking. Verder heeft de rechtsche regeering, zooals Havas bericht, door een nieuwe wet het zilver geld aan den omloop onttrokken. De wet be paalt, dat een nieuwe munt zal worden gesla gen, die voorzien zal zijn van de symbolen van den nieuwen staat. Vóór den 20sten Februari zullen de bezitters van het oude zilvergeld het tegen bankpapier moeten inwisselen. BERLIJN, 24 Jan. (Reuter.) Vanavond is hier de Poolsch-Duitsche regeling ten aanzien van de 10.000 Poolsche Joden, die einde October plotseling over de Duitsche grens werden ge dreven, geteekend. De vanavond geteekende regeling bepaalt, dat de in October uit Duitschland gezette Joden zullen kunnen terugkeeren om hun roerende bave te halen. Zij zullen ook een zekeren ter mijn krijgen voor de regeling hunner zaken. De waarde hunner onroerende goederen zal op een speciale rekening worden gestort, die later volgens een nog niet bekende procedure zal worden overgemaakt. De nationalisten hebben het vliegveld van Barcelona bezet en naderen de bui tenwijken. Spaak heeft in de Belgische Kamer een verklaring over de binnenlandsche po litiek afgelegd. Berlijn spreekt de geruchten tegen, vol gens welke in Duitschland spoedig ma noeuvres zouden worden gehouden. De Poolsch-Duitsche regeling betreffen de 10.000 verdreven Poolsche Joden werd te Berlijn onderteekend. Mededeeling van den Regeeringspers- dienst óver de deviezenregeling voor grensgangers". Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van financiën voor 1939. Dreigend arbeidsconflict bij de N.V. Nico ter Kuile en Zoon te Enschede. Klachten over den burgemeester van Ootmarsum. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Financiën voor 1939 deelt de minister mede, dat de commissie-Fleskens in zake tegemoetkoming aan groote gezinnen haar rapport betreffende de punten, waarover de minister advies heeft gewaagd, dezer dagen heeft uitgebracht. LEIDSCHEPLEIN 5—9 - A'DAM - TEL. 33073 Dagelijks wisselende menu's Hors d'oeuvre Select, Crème d'Asperges, Tong a la Meunière, versche aardappelen, Tournedos a la Bouquetière, Pommes Frites of Gebraden Kip, Compote assortie, geb. aardapp. Crêpe-Confitures. (P^ i V V V V V lh.\Mn 111 11 m f r ivr? Stand op Woensdag 1 uur van.: 756.2 Vorige stand: 756.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1