Het werkkamp „Drakenburg geopend DE OCEAAN POST We luisteren naar... FINANCIEN PLECHTIGE INZEGENING F 25000 VERDUISTERD Dagfilm „RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 25 JANUARI 1939 Z. H. Exc. de Aartsbisschop en een ministerieel vertegenwoordiger onder de vele autoriteiten De vlag geheschen. EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" Bisschoppelijke bemoediging Een woord tot de jongelui De kampleider vol idealisme OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Inlevering versch spek v,tuik >»a° De explosie te Weesp Onderzoek naar oorzaak nog zonder resultaat ONTSLAG VOORKOMEN Bij Van Haren te Waalwijk OOSTENRIJKSCHE LEENINGEN Verwisseling van obligatiën in 4 1/2 schuldbrieven ten laste van het Duitsche Rijk AANBESTEDING Naturalisaties Donderdag 26 Januari Bankier te Leiden eigende zich het bezit van zijn cliënten toe 479e STAATSLOTERIJ m. z. MARKTEN In tegenwoordigheid van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, mgr. dr. j. de Jdiig, van den directeur van den Socialen Jeugddienst van het departement van Sociale Zaken, den heer G. W. F. van Hoeven en vele andere geeste lijke en wereldlijke autoriteiten, is heden ochtend het katholieke werkkamp „Dra- kenburgh" nabij Hilversum officieel ge opend. Vooraf werd in de nederige, voor deze gele genheid feestelijk opgesierde kampkapel een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij om. de kampleiders en de leden van het werkkamp aan wezig waren. Celebrant was deken H. F. Frank te Hilversum; assistentie werd verleend door rector I. A. van den Berg, voorzitter van de kampcommissie en directeur van het mannelijke jeugdwerk in het Aartsbisdom als diaken en pater A. C. Went S.C.J., rector van het werk kamp, als sub-diaken. Het zangkoor, samengesteld uit verschillende kampbewoners, vertolkte de Gregoriaansche ge zangen uit de missa „De Angelis". Dirigent was pastoor Smit te Soestdijk, organist de heer Tom Andriessen, musicus te Utrecht. Na den kerkelijken dienst kwamen vele genoo- digden uit verschillende deelen van het land tezamen. Aan den ingang van het kamp, waar een eerepoort was opgericht, werden de gasten ontvangen en geleid naar de feestelijk aange- kleede recreatiezaal, waar de officieele opening zou geschieden. Tot de plechtigheid waren onder meer uitge- t.oodigd de leden van de stichting „Het r. k. Gemeenschapsoord", prof. mag. dr. Kors OJP.„ ds. J. Polman, J. J. M. H. Neijst en Bern. Ver hoeren; het bestuur van het R.K. Werklieden verbond, de heeren A. C. de Bruyn, C. J. Kuijper, W. J. Andriessen, J. Veldman en pater dr. S. Stokman O.FM., namens de Nationale commis sie voor Jeugdwerkloozenzorg rector Bannen berg; de Provinciaal van de Priesters van het H. Hart, pater Hoffmann SC J., de ambtenaren van het departement van Sociale Zaken, de hee ren Carpentier, Meyerink en ir. Dijkstra; de wethouders Verbeek en Kuiper en de gemeente secretaris dr. Pekelharing vertegenwoordigden het gemeentebestuur van Hilversum; voorts de burgemeester van Baam, jhr. van Ree- nen, de zeereerw. heeren pastoors Th. W. Hendriks te Laren, van Oppenraay te Baam en Smit te Soestdijk; de bouw- en landschaparchi tecten, de heeren Herman van Putten, Willem Maas, B. de Buyter en O. Schiiltz, vertegenwoor digers van de katholieke vak- en jeugdbeweging en van de verschillende instellingen van het R. K. Werkliedenverbond, de docenten van het werkkamp en de kampdokter, K. A. Kreyns. Omstreeks half elf werd de komst gemeld 'van Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Mgr. De Jong arriveerde per auto in gezel schap van kanunnik; Van Schaik, den secretaris van het Aartsbisdom Van Luenen en kapelaan Westerman van Hilversum. Aan den ingang werd Z. H. Exc. ontvangen door rector van den Berg den voorzitter van de kampcommissie. Langs een haag van jongelui bereikte de bisschop de rectoraatswoning, waar pater Went zijn hoogen gast verwelkomde. Af gehaald door de aanwezige priesters, schreed mgr. de Jong daarop naar de kapel, waar het ^Ecce sacerdos magnus" hem werd toegezongen In de kapel verrichtte Z. H. Exc. de ^liturgische plechtigheid der inzegening en de wijding dei kruisen. Vervolgens werden alle lokaliteiten var het kamp gezegend. Toen de priesterschaar in de kapel was teruggekeerd, werd de lofzang „Te Deum laudamus" aangeheven. Bij de aanwezigen in de recreatiezaal had zich intusschen gevoegd de heer G. W. F. van Hoe ven, directeur van den socialen jeugddienst van het departement van Sociale Zaken. Nadat ook Z. H. Exc. Mgr. de Jong in deze zaal had plaats genomen, sprak rector v. d. Berg eer, woord van hartelijk welkom tot de hoogwaardig- heidsbekleeders. Rector I. H. v. d. Berg, voorzitter van de kampcommissie, stelde de aanwezigheid van den Aartsbisschop op hoogen prijs. Tevens was spr. verheugd, dat de nieuwe directeur van den Rijksjeugddienst naar Drakenburg was geko men. In enkele woorden schetste spr. de totstand- I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TUDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET AD VERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS. REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 542 Amsterdam-C. koming van deze jeugdwerkgemeenschap. Zij is de voorbereiding van het te stichten Gemeen- jchapsoord, middelpunt van katholieke, Neder- landsche cultuur. Het R.K. Werklieden-Verbond heeft zich achter de plannen gezet en met groo- te geldelijke offers zich verbonden aan de stich ting. Er werd een kampcommissie benoemd, die de jeugdwerkgemeenschap bouwde. Rector Went werd benoemd tot geestelijk lei der, Jan Beerends tot kampleider. Reeds is een groep jongelui in het kamp werkzaam geweest en deze eerste periode is goed geslaagd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop zeide gaarne te zijn gekomen ter inwijding van dit jeugdkamp. Daarmede wilde spr. tevens sympathie betuigen met alle pogingen, die worden ondernomen tot leniging van den nood der werklooze jongeren. Mgr. wees op den stoffelijken nood van vele jongeren niet alleen, maar ook op den moreelen nood. Gelukkig is een samenwerking bereikt, waardoor jeugdige werkers in een kamp kunnen worden opgeleid. Zij zullen hier factoren vinden voor de ont wikkeling van hun persoonlijkheid. Van voort gezette samenwerging hangt tenslotte alles af, zoo zeide Mgr. Hij hoopte, dat Gods zegen op dit werkkamp zal rusten. De vertegenwoordiger van minister Romme, de heer Van Hoeven, zag den arbeid in dit kamp tweeledig. Eerst zal hier worden opge bouwd een gemeenschapsoord in stoffelijken vorm. Steen voor steen zal worden ingepast; har monie is noodig, om tot het geheel te geraken. Mogen de jongens ervan doordrongen zijn, dat elke hamerslag nader brengt tot het doel. Uit den arbeid zullen de jongens veel lessen kunnen putten, o.a. deze les, dat zij in dit ge meenschapshuis geestelijk moeten worden ge vormd, om des te beter de groote gemeenschap van de maatschappij te kunnen ingaan. Het was spr.'s innige wensch, dat de jongens hier zullen werkzaam zijn niet alleen in volg zaamheid aan de leiders, maar ook aan den Op persten Bouwheer. De heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het RKWV richtte zich tot de jonge mannen en wees hun erop, dat de ingebruikstelling van dit kamp geen onverdeeld genoegen is. In de sfeer van een nieuwe gemeenschap zijn de jongelui in dit gemeenschapsoord binnengeleid. De Overheid heeft hun vestiging mogelijk ge maakt en daarvoor past dank,. Eigenlijk behoorden de jongelui hier niet, omdat zy behooren in het volle maatschappe lijke leven. Doch omdat zij. evenals tienduizend anderen, slachtoffers werden van den econo- mischen nood, vinden zij elders geen plaats. Mogen zij in dit gemeenschapsoord toch zoo veel mogelijk den honger naar geluk kunnen stillen. Spr. dankte minister Romme, die zooveel hart toont voor de werkloozen. Hij heeft ge zegd, dat moet worden geholpen tot de uiterste grens; welnu, aldus spr., moge dit kamp veel ertoe bijdragen om de jongens opgenomen te krijgen in het bedrijfsleven. Hierbij vond spr. gelegenheid, te prijzen de opvatting van den Minister, dat jongens onder vijftien en meisjes bfneden zestien jaar niet in het bedrijfsleven thuis behooren. Er zal een nieuwe gemeenschap komen, zoo vervolgde spr., waarin ook plaats moet zijn voor de jeugdige menschen, die nog de toekomst voor zich hebben. Moge op Dra kenburg hun vorming vervolmaakt worden; waar mogelijk staat het R.K. Werkliedenver bond met hulp gereed. Prof. dr. J. Kors O.P., bestuurslid van het RK. Gemeenschapsoord, was verheugd wegens de tot standkoming van dit werkkamp. Nu is de eerste stap gezet'naar het Gemeenschapsoord, waar de Katholieke cultuur zal worden uitgedragen, on der het stempel van een Nederlandsche cultuur, het ware onmogelijk geweest, dit ideaal te berei ken, wanneer niet het Werkliedenverbond tot steun was bereid geweest. Het is niet alleen ma terieel belang, dat de Katholieke Arbeidersbe weging hier zoekt, maar vooral hoog idealisme. De kampleider, Jan Beerends, wees op den kor ten tijd van ervaring, welke toch reeds geleerd heeft, dat veel afhangt van de leiding. Waar de jongens komen met goeden wil, zullen de lei ders hen opvangen en hen stuw«n naar de we reld, waar toch him plaats moet zijn. Spr. vond het een goede kans, dat de leiders en hun jon gens mogen helpen in dezen tijd. Het werk in dit kamp is weliswaar aanvang, doch de groei zal noodzakelijk wijziging vragen O.i gaan uit reiken boven het huidige crisisverschijnsel. Eereikt worde 'n gemeenschap van Jonge wer kers, die verantwoordelijkheidsgevoel bezitten De leiders hopen hier te werken, gesteund door den Grooten Kampgenoot Christus, Die in het midden van dit kamp woont. Nadat de officieele bijeenkomst was beëindigd, begon de plechtigheid van de vlaghijsching. De jongens van het kamp, die rond den paal werden Opgesteld, zongen het bekende strijdlied van het R.K. Werkliedenverbond. Daarna werd de vlag door (Jen heer Van Hoeven geheschen. Middeler wijl brachten de leden van het werkkamp den J.W.-groet. Nadat allen het „Wilhelmus" hadden gezongen, legden de jongens de belofte af. Terwijl de Aartsbisschop afscheid nam, om naar Utrecht terug te keeren, maakten de ge- noodigden van de gelegenheid gebruik, het ruime kamp te bezichtigen. De kampcommissie en verder in het bijzonder rector Went en Jan Beerends hadden tal van gelukwenschen in ont vangst te nemen, wegens de inrichting van het kamp, inderdaad aan hooge eischen voldoende. Men bezocht de verschillende localiteiten, waar aan wij bereids een beschrijving wijdden. Intusschen was in de recreatiezaal de koffie tafel aangericht. Nadat de genoodigden hadden plaats genomen, was er gelegenheid tot het houden van toespraken. Hiervan hebben ver schillende autoriteiten gebruik gemaakt. In het kamp was een tentoonstelling inge richt met bijdragen en foto's over de werkge meenschap. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging te IJmuiden voor haar rekening versch spek zal worden ingenomen bij de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken „IJmuiden", koelhuis Frigo. De inlevering zal aldaar kunnen geschieden des Dinsdags en des Donderdags van 9—12 uur en van 2—5 uur. ms&m i BAYER E R Naar aanleiding van de ernstige explosie bij de N. V. Pharmaceutische Producten-Maat schappij Philipsvan Houten te Weesp, heeft Dinsdagmiddag het Parket van Amsterdam in de geteisterde fabriek een onderzoek ingesteld. Daartoe was de Rechter-Commissaris, Mr. G. A. Schreuder, vergezeld van den Substituut-Offi cier van Justitie, Mr. H. A. Wassenbergh naar Weesp gekomen. Ook de heer G. v. d. Sluijs, inspecteur der Arbeidsinspectie stelde in de fabriek een onderzoek in. Een bezoek werd gebracht aan het labora torium met de aangrenzende lokalen, welke in een ruïne veranderd waren. Ook een deel van de glasblazerij was door de enorme kracht van de explosie vernield. De directeur van Philips Van Houten, de heer E. P. van Marken ver gezelde de heeren, doch kon uiteraard geen bijzonderheden betreffende de explosie mede- deelen, want hij had den zwaren slag gehoord, was toen onmiddellijk de gang ingerend, welke naar het laboratorium leidt, doch was daar tegen den grond geslagen. Wel had hij nog kans gezien een der zwaar gewonden de bran dende kleeren van het lijf te rukken. Niemand van het personeel der fabriek kon trouwens inlichtingen verstrekken, welke méér licht in dit tragisch ongeluk konden verschaf fen. De eenigen, die hiertoe in staat waren, konden in verband met hun toestand, nog niet gehoord worden. Dit zal nader geschieden door de rijks- en gemeente-politie van Weesp, aan wie het justitieel onderzoek in deze zaak is op gedragen. De firma Ivo van Haren, schoenfabrieken te Waalwijk, heeft Maandag aan een veertigtal arbeiders, werkzaam bij de lederfabrieken in de afdeeling overleder, ontslag aangezegd. Dit stond in verband met het feit, dat de leiding van deze afdeeling in handen is ge weest van een Duitscher, die kort geleden naar zijn land is teruggekeerd. Een Hongaar werd als opvolger van dezen man aangewezen, doch de firma Van Haren, die zich tot de regeering had gewend ten einde voor den Hongaar een werkvergunning to verkrijgen, slaagde hier niet in, waarop zij de veertig arbeiders van de af deeling overleder ontslag aanzegde. Dinsdag heeft de burgemeester van Waalwijk, de heer Moonen, voor den Hongaar op het de partement de noodige vergunning verkregen, nadat hij had betoogd, dat voor een dergelijke betrekking geen enkele geschikte Nederland sche kracht is te vinden. Nog Dinsdagavond werd het gegeven ont slag aan het personeel ingetrokken. Automobielhandelaars wijzen op het meest effectieve reclamemiddel Onlangs werd aan een aantal auto mobielhandelaren in Detroit de vol gende vraag voorgelegd „Welk reclamemiddel acht U het meest effectief voor den verkoop van nieuwe auto's?" 281 stemden op courantenreclame; alle andere reclamemiddelen trokken te zamen 133 voorkeur-stemmen. Dat ook de Nederlandsche weder- verkoopers courantenreclame prefe- reeren voor de merkartikelen, die zij voeren, werd reeds in 1936 duidelijk door een enquête bewezen. Onder verwijzing naar de circulaire no. 780 d.d. 23 December 1938, deelt de Vereeniging voor den Effectenhandel mede, dat blijkens nader bericht van officieele Duitsche zijde de kapitaal- en rentedienst van alle leeningen, waarop het schadeloosstellingsaanbod betrekking heeft (be houdens de hierna vermelde uitzonderingen)ook ten. aanzien van Nederlandsche schuldeischers met ingang van 2 October 1938 wordt gestaakt. Uitzonderingen hierop vormen die Oostenrijk- sche staatsleeningen, waarvoor een afzonderlijke regeling is getroffen. De situatie is dus deze, dat de in de periode van 1 October 1938 tot en met 31 December 1939 vervallende coupons van de gegarandeerde Oostenrijksche Conversieleening 1934/1959 (inclu sief de schillingtranche), internationale gega randeerde Oostenrijksche bondsleening 1933/1953, 7 pet. Internationale Oostenrijksche Staatslee- ning 1930, „Austrian Government Credit Anstalt Bonds 1936", wanneer zij niet ter verwisseling worden aangeboden, ten behoeve van Nederland sche schuldeischers in den zin van het transfer protocol van 13 September 1938 zullen blijven worden voldaan op de wijze als omschreven op blz. 11, 14 en 15 van circulaire no. 763. Voor alle andere onder het aanbod vallende leeningen vervalt echter de mogelijkheid van nationaliseering en wel met ingang van de op of na 2 October 1938 opeischbaar geworden rente. Worden obligatiën van Oostenrijksche leenin gen overeenkomstig het aanbod in 414 pet. schuldbrieven ten laste van het Duitsche Rijk verwisseld, dan kunnen de coupons van deze laatste stukken ter nationaliseering worden aan geboden, mits voldaan is aan de in circulaire no. 475 vermelde voorwaarden en een verzoek tot verkrijging van kettingverklaringen, als be doeld in genoemde circulaire, bij de Vereeniging voor den Effectenhandel is ingediend en door haar is ingewilligd. Voor zoodanig verzoek zul len geen kosten verschuldigd zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hou ders, die van het verwisselingsaanbod wenschen gebruik te maken, slechts tot en met 31 Januari 1939 daartoe de gelegenheid hebben. Zoodanige houders dienen hun stukken voor of op dien da tum bij een Duitsche bankinstelling, spaarbank, hypotheekbank of credietinstelling in te leveren, vergezeld van daartoe bij deze instellingen ver krijgbare speciale formulieren. Voor houders, die in het bezit zijn van door de Vereeniging voor den Effectenhandel uitge geven certificaten voor couponbladen van onder het verwisselingsaanbod vallende Oostenrijksche obligatiën (of zoodanige certificaten hebben aan gevraagd) en ten opzichte van deze obligatiën het verwisselingsaanbod wenschen te aanvaar den, zullen de aanvragen tot royeering der certi ficaten door de vereeniging voor den effecten handel zonder berekening van de gebruikelijke royeeringskosten en met zoodanigen spoed wor den behandeld, dat de origineele couponbladen vrijwel onmiddellijk te hunner beschikking ge steld kunnen worden. z De Genie heeft te Amersfoort aanbesteed be stek no. 423: het bouwen van een kazernement voor het le Regiment Veldartillerie te Harder wijk en wel het vijfde gedeelte (het maken van drie magazijnen, panorama, artilleriepark, open rijbanen, enz.). Ingeleverd werden 43 biljetten. Hoogste inschrijver was R. Fokkens te Arnhem voor ƒ130.800. Laagste inschrijver E. Blok te Rotterdam voor 89.697. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Pedro Martin José Trinidad Arens en 23 anderen. :p et 'h'.h cb c&cb cL eb cf. cb cb cl -b :fj <b cb ch cb cb cmb cp ai cb cb cb cb cp cp cp cb cb cp cb et cb cb cb cb cb cb CP cb cb cb cb cb cp cb cb cb cb cb 8- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Oramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.30 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO-Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.25 Berichten. 6.30 Sportmaatje. 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP; Radiojournaal. 8.20 Concertgebouworkest. In de pauze: „Rabelais en wij". 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Solistenconcert. HILVERSUM n, 415.5 M. 8.0O—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofdonmuziek. e 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 De Consonanten. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht, 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „Wat lokt ons In den win ter naar het bosch?" 9.30 Oratoriumconcert. 10.10 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. 12.05 12.35 12.50 1.20 3.10 3.20 4.20 4.45 5.20 7.00 7.50 9.45 10.55 11.35 11.50 9.00, 12.35 1.05 2.35 2.-50 3.35 3.50 4.35 5.25 7.20 8.35 8.50 9.20 11.20 1.30 3.20 4.50 5.40 7.30 7.50 10.20 DROITWICH, 1500 M. Philip Whlteway-ensemble. Gramofoonmuziek. Harry Engleman's kwintet. BBC-Wels-Orkest en soliste. Gramofoonmuziek. Stratton Strijkkwartet. Gramofoonmuziek. BBC-Zangers. Isidore Schwiller's strijksextet en so liste. BBC-Wels-orkest. Var) été-programma. De BBC-Zangers. BBC-Harmonie-orkest. Eilly Blssett's Band. Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoonmu ziek. Zang. Visciano-orkest. Zang. en 3.30 Gramofoonmuziek. Cello-voordracht. Zang. Cellovoordracht. Kamermuziek. Locatelli-orkest. Cellovoordracht. Uitzending uit Thé&tre National de 1' Opéra-Comique. KEULEN, 456 M. Volksliederenconcert. en 12.35 Leo Eysoldt's orkest. Populair concert. Gramofoonmuziek. Mannenkoor en soliste, en 6.05 Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. „Carmen", opera. Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 H. 322 M. Gramofoonmuziek Cabaretprogramma, en 1.30 Dansorkest. Vervolg Cabaretprogramma. 5.20 en 6.50 Gramofoonmuziek. Zang. Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. 12.20 12.50 1.05 1.50 2.05, 7.23 8.20 9.20 10.30 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Zang. 6.50 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.40 Orkest. 10.30 Gertler-kwartet. 7.30 Orkest. DEUTSCHLANDSENDEiR, 1571 9.50 Welnkauf-Trio. 10.20 Gevaderd concert. M. Op last van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage heeft de Leidsche politie hedenmorgen gearresteerd en overgebracht naar Den Haag een 52-jarigen bankier van een bankierskantoor aan de Hooigracht te Leiden. Dit kantoor is eenigen tijd geleden failliet verklaard, nadat de betalingen waren gestaakt. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek in naar de handelingen van het kantoor en dit heeft tot resultaat gehad, dat de bankier thans is aangehouden. Bij onderzoek is namelijk gebleken, dat hij aandeelen en obligaties, die hem ter omwisse ling waren gegeven, ten eigen bate aan een bank te Amsterdam in onderpand heeft gege ven. Voor zoover thans bekend is, betreft het een bedrag van ongeveer vijfentwintigduizend gul den. De gedupeerden zijn meest kleine midden standers. De bankier is vermoedelijk door speculaties tot deze handelingen gekomen. De politie zet haar onderzoek voort. (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Woensdag 25 Janaari 1939 Hooge Prijzen 1000.— 1407 6551 13771 20196 400.— 8079 11268 12474 20778 200.— 4302 6900 100.— 1424 2586 6443 10554 11732 13233 17773 19109 19207 19321 21818 Prijzen van 70. 1078 1203 1234 1503 1661 1706 1726 1739 1822 1852 1891 1926 2106 2120 2177 2203 2261 2343 2478 2924 2965 3118 3290 3314 3414 3449 3468 3565 3640 3737 3786 4163 4200 4206 4223 4269 4298 4363 4395 4413 4443 4520 4648 4966 5048 5105 5122 5168 5177 5178 5205 5260 5263 5326 5358 5457 5468 5602 5691 5796 5810 5869 5910 5937 5954 5978 6005 6222 6279 6412 6468 6606 6663 6691 6855 6905 6910 7243 7263 7264 7429 7469 7537 7710 7806 7839 7871 7952 8123 8247 8279 8400 8423 8427 8561 8643 8644 8822 8915 8919 9026 9115 9255 9325 9351 9399 9494 9499 9524 9665 9680 9760 9923 9961 9981 10092 10333 10435 10740 10811 10952 10983 11033 11059 11360 11434 11509 11797 11837 12086 12095 12295 12438 12576 12630 12743 12749 12757 12853 12869 12937 12979 13006 13125 13142 13157 13168 13248 13278 13336 13405 1367b 13719 13802 13812 14039 14103 14134 14257 14265 14310 14615 14672 14689 14711 14902 14940 15188 15234 15358 15372 15414 15421 15456 15592 15622 15646 15732 15748 15871 16044 16149 16464 16662 16875 17026 17203 17331 17343 17346 17408 17621 17640 17694 17762 17932 18102 18149 18176 18220 18224 18229 18350 18454 18570 18590 18684 18860 18958 19016 19120 19438 19548 19572 19630 19632 19660 19702 19873 19902 19925 20383 20486 20539 20563 20672 20726 20820 20831 21097 21108 21124 21187 21213 21264 21404 21485 21528 21613 Nieten 1095 1136 1194 1199 1301 1308 1320 1361 1369 1378 1401 1404 1433 1471 1474 1493 1499 1513 1522 1544 1591 1596 1598 1600 1624 1636 1657 1669 1672 1782 1820 1838 1340 1861 1942 1948 1972 2089 2182 2195 2204 2226 2283 2319 2345 2386 2399 2405 2411 2417 2439 2453 2476 2489 2509 2526 2539 2542 2567 2569 2597 2645 2658 2684 2705 2712 2722 2773 2790 2804 2813 2852 2867 2903 2904 2937 2988 2995 3050 3057 3064 3077 3090 3099 3102 3134 3155 3216 3230 3272 3275 3309 3325 3398 3399 3430 3447 3458 3481 3604 3625 3659 3671 3730 3757 3761 3775 3851 3868 3986 4006 4015 4030 4080 4106 4113 4134 4149 4153 4157 4259 4266 4306 4310 4329 4353 4378 4385 4397 4486 4490 4500 4540 4577 4581 4721 4794 4954 4982 5046 5074 5124 5139 5140 5186 5194 5241 5264 5300 5318 5340 5416 5453 5547 5548 5557 5589 5591 5601 5631 5647 5668 5670 5683 5781 5788 5790 5823 5860 5893 5933 5962 5981 6099 6116 6173 6326 6365 6394 6451 6453 6504 6521 6548 6572 6633 6668 6724 6784 6789 6809 6862 6874 6904 6908 6919 6986 6988 7026 7029 7039 7084 7093 7107 7111 7120 7133 7135 7141 7146 7195 7225 7227 7274 7344 7346 7367 7376 7400 7425 7455 7457 7476 7548 7556 7591 7592 7598 7727 7773 7800 7831 7832 7838 7915 7937 7948 7959 8009 8019 8034 8071 8093 8127 8137 8148 8152 8158 8242 8248 8322 8329 8389 8424 8432 8484 8534 8538 8562 8568 8576 8607 8625 8640 8716 8740 8730 8855 8863 8891 8904 8909 8917 8925 8934 8940 9002 9098 9152 9180 9186 9193 9204 9211 9223 9246 9268 9282 9323 9329 9354 9356 9358 9403 9438 9478 9487 9519 9572 9585 9593 9600 9635 9653 9675 9676 9702 9717 9762 9797 9802 9883 10034 10093 10121 10155 10208 10250 10328 10420 10482 10520 10521 10604 10626 10640 10681 10702 10762 10775 10804 10812 10825 10834 10917 10924 10942 10972 10985 10591 10995 11069 11170 11189 11204 11206 11216 11225 11273 11274 11304 11305 11310 11317 11351 11358 11371 11406 11435 11436 11441 11447 11470 11475 11537 11554 11624 11647 11703 11720 11737 11743 11744 11765 11891 11892 11894 11906 11921 11956 11967 11996 12031 12036 12070 12117 12126 12139 12142 12212 12234 12243 12250 12266 12289 12305 12324 12392 12413 12446 12471 12479 12506 12509 12514 12521 12527 12537 12553 12553 12573 12623 12658 12669 12688 12720 12730 12751 12774 12873 12933 12962 13016 13032 13204 13209 13211 13275 13296 13302 13317 13408 13497 13512 13544 13560 13604 13642 13740 13819 13869 13873 13875 13887 13888 13896 13918 13963 14058 14085 14089 14200 14216 14267 14273 14326 14344 14358 14363 14371 14412 14436 14511 14542 14620 14661 14687 14696 14704 14823 14843 14851 14909 14927 14963 15114 15137 15182 15186 15192 15221 15239 15257 15368 15402 15405 15466 15516 15523 15645 15683 15690 15693 15705 15762 15808 15930 15942 15955 15962 15986 15991 16005 16018 16026 16061 16080 16083 16085 16207 16220 16250 16291 16307 16340 16357 16358 16366 16383 16389 16393 16397 16403 16550 16634 16639 16649 16671 16769 16798 16850 16891 16942 16963 16968 16973 16986 17106 17130 17146 17190 17241 17283 17320 17397 17461 17485 17495 17511 17541 17545 17666 17685 17687 17690 17691 17692 17701 17785 17817 17844 17848 17962 17998 18114 18119 18136 18148 18183 18215 18281 18284 18324 18325 18429 18446 18473 18524 18528 18550 18630 18639 18641 18673 18701 18731 18763 18766 18776 18788 18797 18799 18806 18810 18821 18832 18838 18853 18978 18991 19002 19093 19133 19203 19216 19226 19250 19253 19327 19412 19424 19434 19514 19515 19569 19580 19583 19586 19655 19669 19851 19884 19914 19985 19992 20048 20063 20095 20153 20175 20230 20239 20277 20278 20321 20327 20328 20329 20334 20397 20406 20426 20582 20605 20611 20616 20621 20713 20732 20798 20822 20850 20961 20962 20968 20973 21022 21070 21187 21205 21218 21225 21325 21349 21368 21390 21400 21417 21430 21449 21459 21476 21498 21503 21518 21557 21633 21637 21683 21684 21689 21728 21744 21752 21809 21845 21855 21877 21879 21999 Verbeteringen 5e klasse, 6e lijst: 10842 10842 70.—; 20414 m. z. 20214; 20661 m. z. 20667; 20694 m. z. 20602. Omtrent de uitgifte van de Fransche conversieleening in ons land deelt het Am- sterdamsehe Effectenblad mede, dat voor ruim de helft van het aangeboden bedrag zou zijn ingeschreven en dat het niet ge nomen bedrag langs anderen weg is ge plaatst, n.l. in Frankrijk. De beurs te Londen stond in de laatste dagen niet alleen zeer in het teeken van den onzekeren politieken toestand in Europa, maar werd tevens beïnvloed door de ver wachting, dat het economisch herstel in de VereenStaten niet het tempo zou volgen dan waartoe verschillende gegevens van den laatsten tijd aanleiding gaven. De beurs droeg het karakter van de dagen van de September-crisis j.l., toen de vrees voor oorlog sterker was dan ooit. Op de Londensche wisselmarkt ontwik kelde zich in de laatste dagen een sterke vraag naar Ponden en, naar werd opge merkt, ook van Nederlandsche zijde. Op de beurs te Parijs is na de ineenstor ting der laatste dagen 'n herstel ingetreden wegens gedeeltelijke dekking van baissiers- De stemming blijft echter onzeker, omdat men bij een spoedigen val van Barcelona de mogelijkheid niet wegcijfert van nieuwe complicaties in den politieken toestand. De Packard Motor zou in het vierde kwar taal van 193S een netto-winst behaald heb ben van $1.5 milli'oen of 0.10 per aandeel, waardoor het verlies over 1938 tot 1.8 mill, zou verminderd zijn. In 1937 bedroeg de nett-winst 3.05 mill, of 0.20 per aandeel. Het petroleum-verbruik in Amerika is in de laatste twee maanden veel grooter ge- voeest dan verwacht werd. Men wijst er op, dat de petroleum-industrie een tijdperk van verhoogd verbruik tegemoet gaat op een tijdstip, dat de voorraad-positie gezonder schijnt te zijn geworden. De groote Amerikaansche loodproducen- ten hebben den loodprijs met 10 pet. tot 4.75 per lb verlaagd. De ruw-olieprijs in Pennsylvania is met 0.05 tot 102 per vat verhoogd; op 1° October j.l. werd de prijs van 1.07 tot 0.97 verlaagd. De Commonwealth and Southern boekte in 1938 een netto-winst van 11.86 mill, of 0.08 per aandeel, tegen 15.12 mill, of 0.18 p.a. het vorig jaar. De Norfolk and Western boekte in 1938 een netto-winst van 20.01 mill, of 13.57 per aandeel, tegen 31.79 mill, of 21.95 p.a. in 1937. De president van de U. S. Steel Corpora tion verklaarde, dat de conjunctuur symptomen op het oogenblik in het alge meen bemoedigend zijn. Tot December lu is de verbetering slechts zeer langzaam ge weest. De automobielproductie in de Vereen. Staten bedroeg in December 326.010 perso nenwagens en 62.340 vrachtauto's, tegen respect. 320.340 en 52.010 stuks in Novem ber j.l. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank werd 2.492.000 goud uit Canada in gevoerd en werd de invoer besproken van 504.000 goud uit Engeland en 899.000 uit Nederland. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag j.l. 2.32 mill. l.b. De gemiddelde dagélijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen week 3.264.000 vaten, tegen 3.244.000 vaten in de voorafgaande week en 3.506.000 vaten in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Nationale Mij. der Belgische Sporen boekte in 1938, volgens voorloopige opgave, aan bedrijfsontvangsten fr. 2542.03 mill" tegen fr. 2688.75 mill, in 1937. De bedrijfs- uitgaven stegen van fr. 2651.90 mill, tot fr. 2713.12 mill. Tegenover een bedrijfswinst van fr. 36.85 mill, in 1937 stelde zich een bedrijfsverlies van ruim fr. 171 mill, in 1938. In verband met de financieele verplichtin' gen der mij. bedraagt het totale verlies ovef 1938 ruim fr. 220 mill, tegen fr. 14.50 UW*' in 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te A'dam op 8.648.651/2 (v. slot 8.65%), de Dollar op 1.84%—1.85Vs (1-85 W> de Frank op 4.88—4.89 (4.89Vz), de Belga op 31.2031.30 (31.32) en de Zwitsersche Frank op 41.70—41.75 (41.79). AMSTERDAM, 25 Jan. Visch. Aangevoerd doot consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gen»- Visch hal De Ruyterkade, Amsterdam. Handscnu' 56.50 per kist. Koolvisch 70 cent per 5 stuks- Wijting 2.402.90 per kist. Kabeljauw 0.6011"- Leng 50—80 cent per stuk. Schel visch l-60""~ 2.60 per 10 stuks. Middel Tongen 7080 cent Pe' kg. Versche Bokking 7080 cent per 100 stuk»- Uit de hand verkocht op het buitenterrein: B0" 2024 cent per pond. Versche Bokking 0.75--- 2.75, Harder Bokking 1.003 per 100 stuks. Ges1" Makreel 12 cent per pond. AMSTERDAM, 25 Jan. Aardappelmarkt. Aan voer 125000 kg. De prijzen waren onveranderd. AMSTERDAM, 25 Jan. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 214 vette kalveren: le kwal- 68—74 enkele hooger; 2e kwal. 5666; 3e kwal- 44—52, per KG. levend gewicht; 81 nuchtere kalveren 5-SB per stuk; 106 varkens: Vleesch- varkens wegende van 90110 KG. 5556 P®r KG. slachtgewicht; Zware varkens 5455 P®r KG. slachtgewicht; vette varkens 53—54 per KG. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon ge slachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel slepend, le kw. prijzen vrij vast, Tfi en 3de kwal. sterk dalende prijzen, afloop slecht, nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel stil. prijzen lager, varkens matige aanvoer, handel stil, onveranderde prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Jan. 20.500 KG. Roode kool 3.50—5.90; 20.000 KG. Gele kool 3.906.10; 35.400 KG. Deensche witte kool 2.50—3.50; 4.200 KG. uien 6.10—6.40; grove uieh 5.80—6.30; drieling uien 2.80; stek uien 1.60-^ 2.30; 1000 KG. Peen 3.90; kleine peen 2.50! 1300 KG. Bieten 2.40—3.10. DEN HELDER, 24 Jan. Gem. Vischafslag. Aan gebracht door Korders: Tongen 7376 cent, SUP 6266 cent per kg. Schol I 8.009, II 6.507.5 Schar 4.40—4.55, Wijting 1.30—1.90 per kist. WOERDEN, 25 Jan. Aanvoer 63 partijen kaas- Met rijksmerk le kwal. 26; Met rijksmerk 20 kwal. 23.50—25.00 zware tot 26.50; Handel matig- RAALTE, 25 Jan. Eieren 225.000 stuks 3.25 4.15] 14 drachtige varkens 74—102 3 Motten 41—62; 185 Loopvarkens 18—35; 460 biggen 12-" 15.50; 210 Kippen 0.70—1.05 40 Jonge Hanen 0.65—1.00. NOORDSCHARWOUDE, 25 Jan. 144.300 Roode kool 3.50—5.90; 33.000 KG. Gele kom 4.10—6.20; 143.000 KG. Deensche witte kool 2-°" —3.80; 5800 KG. uien 6.30—6.70; grove Uien 6.30—6-50; drieling-uien 3.70—3.90; 1200 KG. 2.004.10 kleine peen 1.101.90; 1100 KG. Bie" ten 1.502.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6