Franco's succes een succes Italië voor y y y OPHITSING Parijs en Londen zijn gereed MORTH CTATE ZOETE MOST De vrijwilligerskwestie aan de orde GRIEPWEER! VICKS HOESTBONBONS EEN GEWAPENDE VREDE DE GRAVEN VAN SEIPEL EN DOLLFUSS LuchtYerdedigmqsFonds £den en Cranborne aan het woord Joego-Slavië biedt dekking in den rug Ook Uw steun! WOENSDAG 25 JANUARI 1939 bOp dit oogenblik kan zwakheid een oorlog slechts naderbij brengen" De vrijwillige dienst Stoffelijk overschot uit Gedachtnis- kirche gehaald en naar elders overgebracht Rublee te Berlijn teruggekeerd Voor het geval Italië een bevoor rechte positie in Spanje zou innemen 1 AMERICAN CIGARETTES Amerika wijst de Duit- sche nota af Weer twee prauwen verongelukt Twee der opvarenden vermist Het vliegtuig-ongeluk in Indië De omgekomen vlieger begraven Drie desalieden door trein gedood OUD-MINISTER VERSCHUUR OP TERUGREIS „Veendam" heeft averij Reis met verminderde snelheid voortgezet Mijnwerker gedood Onder vallend gesteente bedolven Door een tegenligger verblind Voetganger door vrachtauto ge grepen en doodelijk gewond Drama ïn de Koestraat te Amsterdam Fabrieksarbeider tot vijf jaar veroordeeld Alles wel aan boord De Parklaanstoomt langzaam verder DIE HEEFT NOG IETS TEGOED! Duitscher krijgt 23 jaar celstraf uit te zitten GASTEN VAN DEN EX-KEIZER Naar Duitschland teruggekeerd Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit Zendt Uw bijdrage aan het Gij meent waarschijnlijk, lieve lezer, dat de N.S.B., wier pers voortdu rend haar getrouwen ophitst tegen de regeering, de politieke partijen, de democratie, de Joden, zoo heetgebakerd is, dat zij zelve geen ophitsing behoeft, öeze meening is heelemaal niet dwaas, blaar juist omdat zij heelemaal üiet dwaas is, wordt zij niet gedeeld door Zwart Front van Arnold Meyer. Naar Aanleiding van de verzegeling der persen *an het „Nationale Dagblad" schrijft het °rgaan van Zwart Front om. het vol gende: „Toen wij hoorden van de verzegeling der persen bij het „Nationale Dagblad" konden wij een gevoel van vreugde niet onderdrukken." Nu heeft' de heer Meyer bieer last van gevoelens, die hij niet kan onderdrukken, zoodat de justitie hem daarbij een handje heeft moeten helpen. Ket niet te onderdrukken gevoel van Vreugde, dat Zwart Front overmeester de, dankte zijn ontstaan niet aan leed- Vermaak. Zwart Front schrijft, dit niet te onderdrukken gevoel van vreugde na der verklarend, o.m. het volgende: „Hoezeer wij ook van de N.S.B. ver- Schillen, hoeveel bezorgdheid wij ook ge- Voelen ten aanzien van verschillende tendenzen in de N.S.B.wij zouden geen Vermaak kunnen putten uit het leed Van een beweging, die met ons de demo- Oratie en het Marxisme bestrijdt. Dat Jvij nochtans vreugde gevoelen over de «1 beslagneming der persen bij het ^.S.B.-dagblad, spruit voort uit de over weging, dat de beweging van Ir. Mus- Sert nu eindelijk eens een les heeft ge had, waaruit zij wel leering zal moeten Putten." Welke leering is het nu, waarvan Zwart Front hoopt, dat zij door de N.S.B. getrokken zal worden? bit wordt duidelijk uit de volgende pas- Sages: „De N.S.B. heeft van den beginne af Gedacht, als ik maar netjes ben, dan Gebeurt mij niets. Ze verklaarde, dat zij ihder alle omstandigheden legaal zou Sijn. Wie zich tot een lam maakt, wordt 3oor de wolven opgegeten. Welnu, de ^•S.B. maakte zichzelf tot een lam. Ze Schreeuwde wel veel, maar alleen, wan neer dat geschreeuw betrekkelijk onge vaarlijk scheen." „De N.S.B. was superlegaal, naar eigen Verklaring, en zou immer legaal zijn. De ■Uenschen moesten niet afgeschrikt Worden van eeii N.S.B., die mogelijker wijze wel eens revolutie zou kunnen Piaken en de machthebbers moesten Welwillend worden gestemd." „Alsof de machthebbers zich laten Verteederen door anti-democraten!" „Dat de N.S.B. aan het gebeurde en Aan onze ervaringen nu eens een lesje teemt en wetende, wat hier gesteld is, er voor zorg draagt, dat niets belang rijks in beslag kan worden genomen. Dat 's natuurlijk niet erg legaal, maar wat Aoopt de N.S.B. voor haar legaliteit?" „Het woord is nu aan de N.S.B. Jam meren over het onrecht, wat haar over- Warn helpt niet en wekt slechts den hoon bij tegenstanders. Het is overigens foutieve instelling van de N.S.B.- hientaliteit, te verwachten, dat een anti democratische partij van de zijde van de machthebbers iets anders ten deel Vou vallen als onrecht." Is dit een aansporing tot illegaliteit °f niet? Hoe lang nog zal de democratie hi ons land zichzelf tot een lam maken, dat de wolven als het waren uitnoo- digt om het te komen verslinden? BONDEN, 25 Jan. Eden heeft Dins dagavond een rede gehouden te Leamington. „Men moet", zoo zei de oud-minister van Buitenlandsche Zaken, „niemand in Enge land van oorlogszuchtigheid beschuldigen, Want geen mensch en geen politieke partij Wil den oorlog. Wie het tegendeel volhoudt, bemoeilijkt de nationale eenheid en die eenheid is niet alleen noodzakelijk, maar kan van vitale beteekenis worden." Volgens de meening van Eden kan het voor- lamste vraagstuk voor Groot-Brittannië aldus Geformuleerd worden: „Met handhaving van °hze opvattingen over de rechten en plichten der burgers en van ons geloof in de persoon lijke vrijheid zouden wij ons op doeltreffende panier moeten organiseeren, opdat onze een heid en onze kracht ons even sterk maken als de landen zijn, die hun toevlucht nemen tot Ahdere methoden. Wij moeten ons aan onze hieuwe behoeften aanpassen." De tegelijk met Eden afgetreden onderstaats secretaris van Buitenlandsche Zaken, lord Cranborne, heeft zich te Weymouth in onge veer denzelfden zin uitgelaten. Hij zeide o.m.: '■iïet is van het grootste belang, dat wij beslist diets doen, dat den indruk zou kunnen geven vAn zwakheid aan Engelsche zijde, want zwak heid zou op dit oogenblik den oorlog slechts hAderbij brengen. Hoewel ik het toejuich, dat te Rome bespre ngen zijn gevoerd, was ik eenigszins verwon derd te vernemen, dat de' minister-president Verklaard heeft, meer dan ooit overtuigd te zijn An de goede trouw en bedoelingen van de Ita- 'Aansche regeering. Ik geloof, dat ons een jaar 'Ati groote zorg, met de mogelijkheid van een pVisis, te wachten staat. De dictators hebben jj'oed geroken. Zij hebben gebruik gemaakt van Geweld en eenig. succes gehad. Waarom zouden /h de politiek, die zoo goed gewerkt heeft, op- »®Ven „„Indien wij de vrijheden van ons land en de ^Aropeesche beschaving in stand willen hou- cn, zullen wij, het koste wat het kost. dit land moeten maken tot een onneembare vesting. „Het vraagstuk der herbewapening," aldus eindigde spr., „moet onze aandacht met uitslui ting van al het andere in beslag nemen. Dat is de eenige vredespolitiek en daaraan kunnen de agressieve volken zien, dat oorlog niet loo- nend is." In Alberthall heeft de lord-grootzegelbewaar- der, Anderson, een rede uitgesproken, in een groote bijeenkomst voor den vrijwilligen dienst. Hij zette daarbij uiteen, hoe noodzakelijk het is om gereed te zijn voor het geval een nieuwe oorlog uitbreekt. Wij verwachten niet, zoo zeide hij, dat een oorlog nu of in de naaste toekomst zal uitbre ken. Wij hopen, dat hij nooit moge komen. Wij erkennen echter, dat de veiligste methode om den oorlog af te wenden is, voorbereid te zijn. In de geschiedenis zijn wij slechte beginners, maar goede volhouders géw'eest. Onze methode is geweest onze kracht langzaam samen te bal len en onze hulpbronnen gestadig en ten slotte onverbiddelijk te ordenen. WEENEN, 24 Jan. (D. N. B.) Het stoffelijk overschot van de vroegere bondskanseliers, dr. Seipel en dr. Dollfuss, dat tot nu toe voor een .ieder toegankelijk was in de Seipel-Dollfuss- Gedaechtniskirche, is wederom naar de oor spronkelijke graven overgebracht. Deze crypte in de Gedachtniskirche, aldus schrijft de Daily Telegraph, was voorheen haast een pelgrimsoord geworden, waaraan honderden een bezoek brachten. Sedert de inlijving bij Duitschland was de crypte evenwel voor het pu bliek gesloten. De lijkkisten werden heden in gewone begrafeniskoetsen overgebracht, zonder eenig vertoon en zonder dat het publiek er iets van wist. Het stoffelijk overschot van dr. Seipel is op nieuw begraven in het graf, waar hij vroeger was bijgezet, op het enorme kerkhof aan den weg naar Hongarije, ongeveer 6 K.M. van het centrum van Weenen, waar duizenden graven zijn gelegen. De stoffelijke resten van dr. Doil- fuss zijn bijgezet in zijn voormalig graf op het kerkhof te Hietzing. De lijkkisten waren gisteren te middernacht uit haar steenen sarcophaag gelicht. De kapelaan van de kerk, waarin de stoffe lijke resten van dr. Seipel en dr. Dollfuss waren bijgezet, pater Hannibal, begaf zich gedurende den nacht per auto naar de crypte en hield voor elk der beide graven een korten dienst. Hierbij was, behalve enkele misdienaren, nie mand aanwezig. Van Seipel zijn geen familie leden in leven, en de vrouw en de kinderen van dr. Dbllfuss hebben Oostenrijk indertijd verlaten. De eenige officieele toelichting die voor de overbrenging der lijkkisten wordt gegeven luidt, dat de beide mannen niet als staatslieden of als personen, die de natie bijzondere diensten hebben bewezen, kunnen worden beschouwd, en dat zij daarom slechts aanspraak kunnen maken op een gewone begrafenis. BERLIJN, 25 Jan. (Reuter). Rublee en zijn medewerkers zijn vanochtend te Berlijn terug gekeerd. Te half twaalf vanochtend zullen zij hun eerste onderhoud hebben met Wohlthat, op het ministerie van Economische Zaken. PARIJS, 25 Jan. (Havas). Het politieke overzicht van de „Temps" houdt zich hedenavond bezig met de situatie, voort vloeiende uit Franco's offensief in Cata- lonië, het aftreden van Schacht en het op treden der dictatoriale mogendheden in Centraal-Europa. „Het zou onvergeeflijk zijn," aldus de „Temps", „indien de verantwoordelijke regee ringen niet tijdig alle noodige voorzorgsmaat regelen namen, ten einde in staat te zijn het hoofd te bieden aan elke eventualiteit, welke zich mocht voordoen. Het zou niet minder on vergeeflijk zijn, indien deze regeeringen de koelbloedigheid verloren, welke onder de hui dige omstandigheden vereischt is, en indien zij zich door geïmproviseerde acties bloot ga ven aan de manoeuvres van diegenen, die op tactische vergissingen der democratische mo gendheden rekenen om successen te verkrijgen, waaraan andere, voornamelijk fascistische, re geeringen, dringend behoefte schijnen te hebben." t Omtrent Spanje schrijft het Parijsche avondblad verder: „De gemeenschappelijke politiek van Engeland en Frankrijk berust, onder de huidige omstandigheden, geheel op de ver lichtingen, die Italië op zich heeft geno men, namelijk den status quo te eerbie digen en niet te trachten een bevoor rechte positie in Spanje te verkrijgen". Het blad herinnert er aan, dat die verplich- tingen door Mussolini nog eens werden beves tigd tijdens de besprekingen, die hij met de Engelsche ministers heeft gevoerd. Concludeerende zegt de „Temps": Het is dus slechts voor het geval, dat Italië zijn ver plichtingen niet mocht nakomen, dat Enge land en Frankrijk er toe zouden komen han delend op te treden om de bedreigde vitale belangen doeltreffend te beschermen. Het is volkomen normaal, dat Londen en Parijs zich thans reeds bezighouden met de in een der gelijk geval gemeenschappelijk te nemen maatregelen. Dat zal echter niet kunnen leiden tot een op geven van de non-interventie-politiek, voordat aan de andere zijde van de Pyreneeën het pleit is beslist en voordat men positief weet in hoeverre Italië vastbesloten is in goed ver trouwen de beloften na te komen, die het vrij willig heeft afgelegd. WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter). Het Departement van Buitenlandsche Zaken der Ver. Staten heeft de in de Duitsche nota van 3 Januari uitgesproken bewering, dat betalingen, door Duitschland op de Oosten- rij ksche schulden aan de Amerikaansche regeering en Amerikaansche burgers, moe ten afhangen van de Duitsch-Amerikaan- sche handelsbalans, van de hand gewezen. TEGAL, 25 Jan. (Aneta). Twee visschers- prauwen zijn gisterenmiddag door de onstui mige zee ten oosten van Tegal gekapseisd. Twee der opvarenden worden vermist, zestien ande ren konden worden gered. De oude ophaalbrug over den Amstel te Ouderkerk, welke plaats moet maken voor een moderne verkeersbrug, zal thans een plaatsje krijgen in het Nederl. Openluchtmuseum te Arnhem BANDOENG, 25 Jan. (Aneta). Vanmorgen c»n 11 uur is het stoffelijk overschot van den re serve eersten luit.-vlieger-waarnemer F. Korff, die gisteren met een C-10-toestel neerstortte, op het nieuwe kerkhof ter aarde besteld. De plechtigheid geschiedde met militaire eer. Vele autoriteiten waren aanwezig, o.a. gene raal Berenschot namens den commandant van het leger, de burgemeester van Bandoeng, ver tegenwoordigers van den commandant der zee macht, den directeur van het departement van verkeer en waterstaat, van de K.N.Ïi.M. en van den resident. Aan het graf werd gesproken door den com mandant van de luchtvaartafdeeling, majoor E. T. Kengen. Ook op het kerkhof bestond zeer veel belang stelling, terwijl een schat van bloemen de baar dekte. DJEMBER, 25 Jan. (Aneta). Gisterenna middag zijn op enkele kilometers ten westen van Randoeagoeng door den sneltrein van Soerabaja naar Djember een drietal desa-lie- den overreden, en gedood. De slachtoffers, va der, moeder en kind, werden op een spoorbrug door den trein verrast. BATAVIA, 25 Jan. (Aneta). Oud-minister mr. T. Verschuur is hedenmorgen onder groote be langstelling met de „Sibajak" scheep gegaan voor zijn terugreis naar Nederland. De „Veendam" van de Holland Amerika Lijn, op weg van Rotterdam naar New York, heeft schade beloopen aan de stuurboordschroefas. Het schip zet de reis met één machine (bak boord) onder verminderde snelheid voort. Men verwacht, dat de „Veendam" Zaterdag te New York zal aankomen. In den afgeloopen nacht omstreeks half drie is bij het verplaatsen van ijzeren steun pilaren in de domaniale Mijn te Kerkrade de 44-jarige gehuwde mijnwerker L. Ket- teler uit Bleierheide onder vallen gesteente bedolven en gedood. ZUIVER ONVERHIT VRUCHTENSAP (Van onzen Romeinschen correspondent) Men rekent er te Rome mede, dat Barcelona binnen drie weken valt, en is van meening, dat dan de Spaansche burgeroorlog' zal eindigen zooals een schaakspel, waarbij de eene partij hopeloos is komen te staan en daarom in plaats van dóór te spelen den koning omgooit. Slechts één ding, zoo gelooft men, kan nog maar roet in het eten gooien: Fransche interventie in groo teren omvang. Vandaar, dat de diplomatieke nota over de resultaten van de Italiaansch Engelsche besprekingen te Rome dreigde, dat, wanneer Frankrijks interventie in Spanje be duidend mocht toenemen (zulk een beduidende toename zou ongetwijfeld zonder meer aange nomen worden, indien Frankrijk officieel zijn grenzen voor oorlogsmateriaal zou openstellen). Italië zijn vrijheid van handelen inzake het Spaansche drama zou "hernemen. Het ziet er naar uit, dat Frankrijk maar lie ver het risico van oorlog wil vermijden en offi cieel zijn Zuidergrenzen gesloten zal houden. Het zou hiertoe kunnen besluiten, niet alleen om een oorlog te ontgaan, maar ook om Franco aan den vooravond van zijn overwinning eenigs zins gunstig te stemmen. Het zou kunnen mee- nen, dat een nationalistisch Spanje nog niet noodzakelijk een anti-Fransch Spanje behoefde te zijn. In de lijn van deze meening zou het liggen om de non-interventie-rol zoo mogelijk zelfs nog iets overtuigender door te spelen. Of Frankrijk echter deze meening redelijker wijs kan huldigen, staat te bezien, allereerst omdat het lang niet zeker is, of Franco, wanneer hij overwonnen zal hebben, in Spanje heer ei: meester zal zijn. Zullen de Italiaansche vrijwil ligers aanstonds na de nationalistische eind overwinning naar Italië terugkeeren? Mussolini heeft aan Chamberlain verzekerd, dat de laat ste Italiaansche vrijwilligers uit Spanje terug getrokken zouden worden, zoodra ook de laatste buitenlandsche soldaat aan linksche zijde zou afzwaaien. Na de nationalistische eindoverwin ning zullen de buitenlandsche linksche vrijwil ligers, voor zoover zij althans geen krijgsgevan genen zijn, ongetwijfeld tot en met den laatster, man Spanje verlaten hebben, maar dan is er geen sprake meer van oorlog en kan er dus ook geen sprake meer zijn van interventie en zal dus Mussolini door zijn verzekering aan Cham berlain niet gebonden zijn. Nadat de eigenlijke oorlog uitgestreden zal zijn, zal het nog geruimen tijd duren voor men in Spanje werkelijk van vrede zal kunnen spre ken. Zou na Franco's eindoverwinning de paci ficatie van Spanje ernstige moeilijkheden on dervinden, dan zou Mussolini zich daarop kun nen beroepen, wanneer hij de Italiaansche vrij willigers niet terugriep. Met het oog op deze mogelijkheid is het voor Frankrijk aanbevelens waardig zich voortaan vaniedere interventie in Spanje te onthouden. De linksche elementen in Spanje immers zullen zich hardnekkiger tegen het voldongen feit van Franco's zegepraal blijven verzetten, naarmate zij meer reden mee- nen te hebben om op Frankrijks hulp te reke nen. Met een interventie, welke de krijgskansen zou kunnen doen keeren, zou Frankrijk zeer waarschijnlijk een Europeesehen oorlog ontke tenen. Met een geringere interventie zou het slechts de pacificatie van Spanje na Franco's eindoverwinning bemoeilijken, Mussolini een geschikt motief verschaffen om de Italiaansche vrijwilligers niet terug te trekken en dus niet zoozeer tegen Franco als wel tegen zich zelf intervenieeren. Maar ook wanneer Mussolini na Franco's zegepraal de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje terugtrekt, zal het nieuwe, nationalistische Spanje naar alle waarschijnlijkheid een terrein Zijn, waar voor Frankrijk weinig te halen en veel te duchten valt. Het nieuwe Spanje zal een autoritaire staat zijn. Chamberlain gelooft, dat autoritaire en democratische staten zich zeer wel verdragen kunnen en theoretisch kan men daar misschien weinig tegen in brengen. Maar practisch komt er niet veel van terecht. Een autoritaire staat moge zich van iedere propa ganda voor den autoritairen staatsvorm in het buitenland onthouden; hij moge er van over tuigd zijn, dat zijn organisatie- en bestuurs vormen niet voor export vatbaar zijn, hij kar. nochtans niet verhinderen, dat de autoritaire staatsidee in de democratische landen aanhan gers krijgt. Die idee is voor het oogenblik weer nieuw en het nieuwe heeft reeds werfkracht, enkel omdat het nieuw is. Voorts kan een auto ritaire staat sneller handelen dan een demo cratische; dit geldt ook voor de buitenlandsche politiek en in zooverre de buitenlandsche poli tiek van een autoritairen staat op een demo- cratischen staat voordeelen Wil behalen, dwingt zij dien democratischen staat ook min of meer autoritair te worden, d.w.z. zijn regeering zal vér-strekkende volmachten aan het parlement moeten vragen. De democratisch gezinden in dien democra tischen staat, gealarmeerd, nemen van him standpunt uit bekeken: zeer terecht niet al leen stelling 'tegen hun autoritair gezinde medeburgers, maar ook tegen de autoritaire staten. Practisch kan men aldus een ideologi sche blok-vorming, eenerzijds van democrati sche, anderzijds van autoritaire staten niet ver mijden. De regeeringen dier staten mogen de ideologische verschillen op den achtergrond willen schuiven, de burgers dier staten plaatsen deze op den voorgrond. En in de democratische staten zijn het tenslotte de burgers, die bepa len wie er regeert. Het nieuwe Spanje, enkel reeds omdat het autoritair zal zijn, zal een versterking beteeke- pen van de as RomeBerlijn. En verder ver- gete men niet, dat er in Spanje niet slechts Italianen vechten, maar ook sneuvelen. Mussu- lini zag zich eenige malen voor de moeilijke taak gesteld de weduwen of den ouders van in Spanje gesneuvelde Italianen het door dezen verworven eeremetaal te overhandigen. Wij hebben eenmaal een dergelijke plechtigheid meegemaakt. Een lange droevige rij van men- schen, in zwaren rouw gehuld, trok aan den Duce voorbij. Er was niets gespeèlds in den diepen ernst, waarmede Mussolini ieder van hen te gemoet trad en toesprak, de mannen onder hen omhelsde, m endenke niet, dat Mussolini zich niet diep bewust is van zijn verantwoordelijk heid voor het Italiaansche bloed, dat in Span je vergoten werd. Hij heeft zijn zwarthemden opgeroepen om voor het vaderland op den Spaanschen grond den dood te trotseeren. Hij zal er ook voor waken, dat de offers, door Ita lië in Spanje gebracht, voor Italië niet ver spild zullen zijn. Nu Franco weer sterk aan de winnende hand is, zoo sterk, dat men ernstig gaat spreken over het einde van den Spaanschen burgeroor log, wordt ons op eens weer duidelijk van welk een beslissende beteekenis de uitslag van dien oorlog voor Italië is. Met de kansen van Fran co gaan de kansen van de Italiaansche bui tenlandsche politiek t op en neer. Ma^l Franco vandaag optimistisch zijn, dah Mussolini niet minder. Spanje wordt vastgekoppeld aan de as Rome-Berlijn en wat steeds min of meer een raadsel was: hoe, behalve Duitschland, ook Italië concrete voordeelen bij het wentelen dier as kon behalen, wordt op eenmaal zonne klaar. In het voor Italië rooskleurige licht van Franco's jongste successen vertoont ook de reis van graaf Ciano naar Joego-Slavië voor Italië gunstige aspecten. Zonder die successen zou men de resultaten van de Italiaansch-Joe- go-Slavische ontmoeting in laatste instantie slechts een versterking van Duitschland moe ten noemen, zooals trouwens de geheele jong ste Italiaansche politiek in den Balkan. Wan neer Italië Duitschland bijstaat om Frankrijk uit den Balkan terug te dringen, helpt het Duitschland aan een absolute hegemonie in de Balkanstaten, welke ook aan Italië op den duur geen noemenswaardige plaats zal overs laten. Maar men hoore de toekomstmuziek, welke Gayda ter gelegenheid van Ciano's reis naar Yoego-Slavië ten beste gaf. Gayda ziet het geheele uitgestrekte gebied tusschen Rusland en den Rijn en tusschen de Oostzee en de Adriatische en Zwarte Zee ver- eenigd tot een veilige en klare zone, tegenover het Westelijk Europa, waar zich steeds dichter de nevel samenpakt. De reis van Ciano naar Joego-Slavië moet geplaatst worden in het ruime kader der as-politiek. Allereerst wordt in den Balkan de invloed van de as RomeBer lijn versterkt. Dat mag neerkomen op een be slissende versterking van den Duitschen in vloed aldaar, maar tegelijkertijd dekt het Ita lië in den rug, voor het geval, dat Franco wint en Italië zijn eischen stelt aan Frankrijk. Help Uw keel infectie voorkomen met de beproefde geneeskracht van Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is op den Broekschen parallelweg te Helmond de 44- jarige fabrieksarbeider P. van Dijk, die daar liep, door een vrachtauto van de bierbrouwerij Bavaria uit Lieshout aangereden en zwaar gewond. Het slachtoffer, dat op medisch ad vies naar het St. Antonus gasthuis te Helmond is vervoerd, is in den afgeloopen nacht over leden. De chauffeur van den vrachtauto verklaarde, dat hij door een tegenligger verblind was en den voetganger niet had opgemerkt. Van B. was gehuwd en vader van twee kin deren. De rechtbank te Amsterdam heeft vandaag den 35-jarigen fabrieksarbeider H. D. P. we gens doodslag op zijn vrouw veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Het O.M. had zes jaar gevorderd. Op 19 Augustus heeft de man zijn 31-jarige vrouw, van wie hij gescheiden leefde, in de Koestraat te Amsterdam met een mes gesto ken, tengevolge waarvan zij enkele oogenblik- ken later is overleden. Naar wij van de reederij R. W. Uittenbo- gaard, de eigenares van het s.s. „Parklaan'' dat zooals men weet op 2000 K.M. van Kaap Hatteras in hevig stormweer beschadigd werd en hulp gevraagd had, vernemen, heeft men van den kapitein van het schip, den heer M. H. de Boer het volgende telegram ontvangen: „Onze positie op 24 Januari 14 uur Green- wichtijd is 36.03" n.b. 46.32" stoomen met 7 mijlsvaart vooruit; sterke Westenwind. Het Britsche s.s. „Deerpool" blijft in onze nabijheid, alles is wel aan boord". Een filiaalhouder te Leiden had eenigen tijd geleden bezoek gehad van den Duitscher F. W. H. zonder vaste woonplaats. Na diens vertrek vermiste hij f 100 uit.de brandkast. H. was n.l. ongemerkt den winkel binnenge komen. Voordat hij er ontdekt werd, had hij kans gezien het geld te stelen. Voor' dit feit heeft H. terecht gestaan en de Officier bij de Haagsche Rechtbank had tegen hem twéé en een half jaar gevangenisstraf ge- 'eischt. De rechtbank heeft H. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Echter had H. reeds een totaal van 14 jaar aan gevangenisstraffen voor diverse inbraken, diefstallen etc. tegoed; verder werd hij dezer dagen door de Rechtbank te As sen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, en door die te Zwolle tot vier jaar gevangenis straf, zoodat H. thans alles bij elkaar 23 jaar gevangenisstraf krijgt uit te zitten! Met den D-trein van half negen zijn van morgen de generaal-veldmaarschalk Von Mac- fcensen, generaal-luitenant Von Cramon, ge neraal dr. Green, oberst-leutnant Von Lutzow, furst Zu Hohenlohe Langenber, Fürst Von Loewenstein en admiraal Von Schmidt naar Duitschland teruggekeerd. Zjj werden uitgeleide gedaan door den huis maarschalk van den ex-keizer graaf Van Schwerin. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van do Vereeniging vpoi Nationale Veiligheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9