DRIE EXTRA COUPONDAGEN FUNKE ZOON N.V. De eerste groote reis van H. Ms. Tromp TROUW wöpdtUDder STAD ($EUW! STORM EN ZEEZIEKTE DONDERDAG 26 JANUARI 1939 De Tromp een „slingerbak" en „zingende zaag" Reisverhaal van majoor H. Bangert. De Jobstijding Geef mij Nieuwediep maar Van Schiedam naar Lissabon Tweede eerenaam van Hr* Ms. „Tromp" Na het Engelsche Kanaal de Engelsche gronden De beruchte Golf HENGSTEN- EN PREMIE KEURING Te Hoofddorp UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL HEEMSTEDE ZANDVOORT PAARDENSPORT Manége „Duinrand" DE FANTASTISCHE VLIEGENIER R.K. Harmonie „Utile Dulci' BOER WAS ONSCHULDIG VEROORDEELD Hij had klakkeloos zijn hand- teekening gezet RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Gladiolenveiling te Lisse TOT 1 FEBRUARI A.S. Alle uit de balans-opruiming overgebleven artikelen zijn nogmaals radicaal in prijs verlaagd OPGERICHT 1888 ZATERDAG, MAANDAG EN DINSDAG Deze week BONTMANTELS tot 50% beneden de waarde MODEMAGAZIJNEN CR. HOUTSTRAAT HOEK ANECANC In „Stella Maris" doet de Vlootaalmoezenier Majoor H. Bangert weer zijn smeuïg reisverhaal, ditmaal van de reis van Hr. Ms. Tromp, de Nieuwste aanwinst van onze vloot, die in Lissa bon werd aangevaren. Over dit feit geeft de eerste brief nog geen bijzonderheden, maar het verhaal van de reis tot aan de Golf van Biscaye ■3 daarom niet minder interessant. We laten het hier volgen: De kranten hebben het vaarprogramma ge- Hield. Niet gek al die mooie havens achter elkaar Ik lees Lissabon, Messina, Constantinopel, Athene, Dubrovnik, Venetië, Villefranche, Bor deaux. Van alle kanten hoort men zeggen: ,„Wat een ontzettende boffers, om zulk een mooie reis te kunnen maken." En als ze dan hooren, dat je als aalmoezenier door Zijne Excellentie der. Minister van Defensie bent aangewezen als geestelijke verzorger voor deze oefenreis, dan zouden ze allen wel mee- Wllen, en lachen je vrienden tevreden en gun den het je en in hun oogen staat zoo'n heel klein tikje afgunst, die je r.iet eens kwalijk kunt demen. Het is èn om het schip, èn om de werkelijk •ehoone havens, maar vooral om de uitstekende regeling van het werk in Den Helder, dat ik diet plezier mijn preparaties tref en tot dat doel ben ik dan ook Zaterdag 7 Januari aan boord. Nadat mijn hut in orde is gebracht en alles doo'n beetje is ingesteld op een mogelijk slinge ren van het schip, komt Ongeveer alle officieren waren in de longroom, boen de Eerste Officier binnenkwam voor een ernstige en ingrijpende mededeeling. Daar werd plotseling wreeddadig het doodvon nis uitgesproken over onze schoone reis, vierkant tyerd het fraaie reisplan de nek omgedraaid en met een: „een, twee, drie in Godsnaam!" sUisde het door de lucht naar de diepe kolken v&n „es war einmal", naar de haaien. Met een beetje weemoed keken we het na en denken nog dikwijls aan de dierbare over ledene terug. De reis krijgt een geheel ander acpect. Lissabon, Ponte del Gada, Funchal, Casa blanca, Gibraltar, Tunis en Bordeaux. Eén groote, langgerekte zucht hoorde men öoor het geheele schip: „Vooruit dan maar, in Godsnaam!" Maandag 9 Januari zullen we ontmeren op fle werf van Wilton Feijenoord te Schiedam. Ik bedoel om te vertrekken! Het is niet moeilijk tusschen Nieuwediep en Schiedam je keus te bepalen. - In Nieuwediep de autoriteiten, het gewriemel ®an de frissche buitenhaven, de wuivende fa milieleden, de bekende sleepbooten. In Schiedam een drassige, grauwe werf, een tiental belangstellenden, vreemde sleepbooten, basseeren van enkele koopvaardijschepen, die floor hun enorme afmetingen zorgen, dat je niet !e hoogmoedig wordt op je schip, waarop je je een lilliputtertje voelt als je zoo langs die hooge Scheepswanden opkijkt. In Nieuwediep vertrek je als een, die een Sroote plaats openlaat; in Schiedam verdwijn Ie ergens uit een donker hoekje, r.iet waardig langer tusschen de zeereuzen ligplaats te heb ben. Neen, als ze mij ooit de keus zouden laten, Aan verkoos ik verre boven Schiedam het ons Allen dierbare Nieuwediep om te vertrekken. Misschien heeft het elders vertrekken alleen flit voor, dat het afscheid dan niet zoo zwaar Aoor de vrouwelijke massa aan den wal èn niet A°o zwaar voor de mannelijke massa op het Achip is. Het is overigens met Nieuwediep, zooals met Aoovele andere dingen: wanneer je ze hebt, Aan waardeer je ze r.iet, maar wanneer je ze mist, dan pas w&t je welk een groote plaats Ae je in je leven innemen Eerste informaties gaan natuurlijk uit naar fle nieuws- en weerberichten. Hoe is het weer op de Noordzee en wat staat °hs in het Kanaal te wachten? Zoo heel bemoedigend kunnen we het voor uitzicht niet noemen. Hr. Ms. „Tromp" zou een ontzettende slin gerbak zijn en de vriendelijk bruisende Noord- Ace zal ons begroeten met windkracht 6, oftewel Aoo'n klein babystormpje. Met eenige spanning verlaten we den water weg en kiezen zee. Zou het er meteen al van langs gaan? Maar waar blijven de witte koppen? Waar blijft de verwachte hevige beweging Ada het schip? Misschien, dat de zware lading olie en de kroote proviandvoorraad ons schip, ondanks fle stevige bries en de flinke golven, in bedwang bouden. Een zeer lichte stamping en een welhaast Chrnerkbare schommeling brengen het in een brettige beweging. Zóó is het best te doen en we zullen waar achtig niet klagen, als we het zoo houden ge- flhrende heel de reis. Men prijst den dag niet voor de zon onder is Ah zoo zullen wij de winden maar niet prijzen v°or het 30 Maart is. Hinderlijk en lastig voor onbevaren men- Achen op dit schip is in ieder geval wel het A«Uwig gonzen èn fluiten èn gillen van machi nes, dynamo's en schroefassen. Wat dat voor geluid geeft? Beste menschen: ik heb zitten peinzen en Aoeken om een vergelijking te vinden en ik n^cht b.v. aan het loeien van een stormwind, <U6 aan uw deurspleten, uw kozijnen, de hoe- uw huis en van uw schoorsteen een mu- tiekir.strument maakt en daarop steeds luider ?h vinniger zijn tonen blaast.maar, het baalt er niet bij en het lijkt er niet op, want het bah tenslotte nog wel eens een aangename AAcmming geven en men kan er van genieten Ms de tonen nu eens hoog uitgillen en dan weer Ahhiber en donker worden ontlokt aan de PAemdsoortige muziekinstrumenten van ons ?°Uandsch Zuidwestertje.... neen, hier aan A°ord hebben we steeds denzelfden toon, een Aort van geluid als van een zingende zaag, die omgebogen en dus maar steeds dezelfde toon voortbrengend, daar ergens in de inge wanden van het schip in geweldige afmetingen tegenwoordig moet zijn en door het geheele machinekamerpersoneel met de bekende stevige knuisten en dan nog met een soort soort van eindeloozen hartstocht aangestreken schijnt te worden. Het is maar van tijd tot tijd, dat er nog andere instrumenten worden bijgezet. Een soort van zware orkestbezetting: alle mogelijke artikelen nemen dan de zingende- zaag-toon over en vallen bij: prachtig, als de microfoon in je telefoon hetzelfde toontje uit zingt; genoeglijk, als de wanden van je hut amechtig meetrillen en van inspanning kra kend om Je heen gonzen: buitengewoon op wekkend, als lampenbeschermers mee juichen op datzelfde hooge geluid en je ieder oogenblik van den dag en van den nacht ingewerkt zit in dat verheven geluid van die verschrikkelijke groote zingende zaag met slechts één toon. Naast den naam van „Slingerbak", dien de Tromp óók verdient (leest u maar verder!), zal Hr. Ms. „Tromp" den schoonen bijnaam van: „De Zingende Zaag" tot in lengte van dagen dra gen. In het Kanaal was het nog zeer goed uit te houden. We mochten natuurlijk niet alle voordeden van de natuur tegelijk bezitten en we stelden ons dan ook tevreden, bij gebrek aan zon, met een kalme bries en een bewolkten hemel. Zou het zoo blijven? Zijn er reeds zeezieken aan boord? Dat moet wel, anders zou men mij ook niet naar mijn gezondheid vragen! Ja, er komt meer beweginf in het schip. In het Kanaal dat hinderlijke stampen. Daar krijgen de meesten het van achter hun kiezen. Bij de jongste opleiding vallen er natuurlijk een stelletje slachtoffers van Neptunus te be wonderen. Niets geen schande! Ze zullen het heusch wel leeren, want ze willen het leeren. Voor hen is het eigenlijk maar te hopen, dat we nog wat te wachten hebben, want dan zijn ze er misschien met één reis doorheen. Op het einde van het Kanaal wordt het schip nog onrustiger. Ik pak mijn zeebeenen uit en schroef die vast. Ziezoo! Ik hoop het vol te houden. En aan wien en wat zal ik nu de schuld geven van dat lichte gevoel in mijn hoofd? Aan het slingeren van het schip.... of aan het eeuwige zagen van het schip? De groote oversteek begint zoo ongeveer Dinsdagavond zeven uur. Normaal tot morgen, Woensdagavond in de Golf. Maar ja, daar grijpt de Ocaan ons aan en laat zien, dat er hier of daar een depressie is geweest, die haar in beweging heeft gebracht. Alles wordt gesjord en zeevast gemaakt. Bij gelegenheid van de eerste bezoeken in mijn hut vliegt het nieuwe altaartje vanuit mijn onderkooi tegen den rug van mijn oppas ser en met mannenmacht wordt het gesjord om in den nacht van Dinsdag op Woensdag niet tè gekke capriolen te gaan maken. Daar krijgen we weer het vreemde verschijn sel 'van wuivende gordijntjes en onzichtbaar in beweging gebrachte petten aan de kapstokken. Beleefde petten als de baas er niet onder zit! Daar beleven we weer de ellende van een moeizaam uitkleeden en een probeeren zonder armen of beenen te breken in je kooi te krui pen. In je kooi voel je weer een vreemdsoortige werking en een buitengewone beweeglijkheid van je maag en ingewanden, die er pleizier in schijnen te hebben om eens rond te draaien en op en neer te schieten. Zoo nu en dan rinkelt er hier of daar in het schip een artikel tegen moeder aarde en soms verraadt het geluid, dat bedoeld artikel wel niet meer voor gebruik in aanmerking zal komen. Vanuit mijn hooge kooi hoor ik een glijdend geluid en ik bemerk tot mijn blijdschap, dat een bureauklokje precies van het eene einde van mijn bureau naar het andere is geschoven en aan het randje van mijn bureau is blijven staan. Wachtend op een „zeetje terug", dat maar niet komen wil, slinger ik me met een „zeetje mee" uit mijn kooi en bereik juist op tijd het klokje, dat zeer veel aanleg voor de schoone ski- sport schijnt te bezitten. Ik kan niet zeggen, dat de nachten veel suc ces hebben gehad met hun pogen mijn oogen te sluiten. Dat schommelen is niet zoo erg, maar dat eeuwige zoemen en gonzen, dat fluiten en gillen belet me meer dan drie uur per nacht te sla- pen. Vanaf één uur lig ik met mijn hoofd voor de patrijspoort te staren naar de lichten van de schepen, die in de verte passeeren. H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenier, a.b. van Hr. Ms. „Tromp". (Wordt vervolgd) Op het bekende concours-terrein te Hoofddorp hadden de hengstenkeurïng en premie-keuring van trekpaarden in de provincie Noord-Holland plaats. Er waren 7 drie-jarige hengsten aangegeven. Eén bleef daarvan afwezig: „Hautain van Wie- ringermeer", Vader „Immo", eigenaar J. P. Die- leman, werd door het Stamboek goedgekeurd voor dekking. „Matador", Vader „Mars van Hoek", eigenaar C. A. de With, te Hoofddorp, Werd door het Rijk goedgekeurd voor dekking Voorts werden nog 7 vierjarige en oudere hengsten gepresenteerd, die nog niet in het Keur-Stamboek waren ingeschreven. Van deze 7 werden er 3 ingeschreven, n.l. „Hercule van de Louisa", Vader „Clairon de Ja Lys", eigenaars Gebrs. Kerckhaert, te Middenmeer; „Donald van Monnikenhof" Vader „Mouton de Bruges", eigenaar A. B. de Graaf, te Middenmeer; „Mar- qüis van Jan Gerardshof", Vader „Clairon de la Lys", eigenaresse Vereeniging Hoofddorp te Haarlemmermeer. Het is wel een schrale oogst van deze 14 stuks; in dezen gang van zaken steekt voor verschil lende eigenaars een zeer dure en onaangename les, dat het n.l. een buitengewoon moeilijk en riskant werk is om hengsten op te f okken. Veilig kan geconstateerd worden, dat dit werk veel beter aan de fokkers in het Zuiden van ons land kan overgelaten worden, waar beter door gefokt materiaal aanwezig is, waar men door jarenlange ondervinding geroutineerd is in dat bedrijf en waar de omstandigheden veel gunsti ger zijn. Bij de premie-keuring werd in de groote en kleine maat gekeurd No. 1 in de groote maat was „Elegant van Willy", van de Vereeniging „Hollands Noorder kwartier", die 100 kreeg en een medaille van het Stamboek. No. 2 „Hercule van de Louisa", bovengenoemd met 30. No. 3 „Mon", van A. Kranenburg, met 20 en No. 4 „Danseur", van J. C. Witte, op Texel, ook 20. No. 1 in de kleine maat was „Herseur II de Cognebeau", met 100 en een medaille. Na. 2 „Donald van Monnikenhof", bovenge noemd, met 30. Er wUs 200 van de Provinciale Regelings- Commissie beschikbaar en 100 van het Stam boek en 2 medailles. De beide koppaarden, vader en zoon, werden in schitterende conditie voorgebracht en liepen in kwaliteit ver boven de rest uit. Het was mooi weer eri er was veel belangstel ling. Door sommigen werd op hartelijke* wijze afscheid genomen van den voorzitter der Jury. den heer P. C. Puylaert, die met dezen dag zijn werk in Noord-Holland afsloot, waar hij een lange reeks van jaren als Jury-lid was opge treden op een wijze, Waar groote waardeering voor bestond bij allen, die daarmee te maken had den. Hem werden hartelijke woorden van dank zegging toegesproken. Tuinbouw- en Plantkunde. Onder voor zitterschap van mr. J. D. van der Plaats hield de afdeeling Bloemendaal en ffmstreken van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde Dins dagavond in café Rusthoek een vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter met eenige vriendelijke woorden het verscheiden van het oudste lid der afdeeling, den heer Schoo. Uit het jaarverslag van den secretaris, mr. N. Reeling Brouwer, memoreeren wij het volgen de: 1938 begon met 138 en eindigde met 143 leden. Een groot verlies leed de afdeeiing door het overlijden van den heer P. Waller en door het bedanken van den heer P. C. van Bueren als secretaris. De bloemententoonstelling, in September gehouden in Domi, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der afdeeling, is een 'succes geworden, ^ank zij medewerking van gemeentebestuur en particulieren. De Floralia- onderneming was in 1938 geen financieele strop. Er was zelfs een klein voordeelig saldo. Vervolgens werden de prijzen van het pun- tenstelsel uitgereikt. De heer H. Boegschoten kreeg hierbij den eersten prijs. De vruchten- zakjes vormen een uitstekend afweermiddel tegen aanvallen van wespen en vogels. zy zijn echter niet bevorderlijk voor kleur smaak en aroma. De soort, gemaakt van vezelstof, en de geperforeerde zakjes zijn nog de beste, maar nogal duur. Bovendien is het aanbrengen nogal tijdroovend. Ook zijn ze slechts te ge bruiken bij kleine boomen en bij leiboomen. Over de gevolgen van de strenge vorst in Dec. j.l. waren de meeningen verschillend: 't kan mee- en 't kan tegenvallen. Verrassingen, zelfs nog in den voorzomer, zijn niet uitgesloten. En die verrassingen konden wel eens minder aan genaam zijn. Aardbeien en peren hebben veel geleden, appels minder, kersen en pruimen weinig. De heer W. van Dijk vroeg vervolgens aan dacht, voor een oxinenpreparaat, dat met suc ces is toe te passen bij moeilijk stekbaar hout en voor een nieuwe soort bladgroente, waarvan hij een aantal zakjes zaad ter beschikking stel de voor hen, die er een proef mee wilden nemen. De heer A. Tabemal had een verzameling van 30 verschillende zaden van bloemen en groen ten uitgestald. Hij verbond hieraan een wed strijd in het benoemen van 't zaad. Er waren slechts 4 mededingers. De heer W. G. Barn- hoorn had van de 30 zaadsoorten 16 herkend. Hij won daarbij het uitgeloofde snoeimes. De anderen verwierven 15, 12(4 en 12 y2 punt. De "heer G. J. Boeschoten had een partij zaden en vruchten, afkomstig uit de gemeen telijke kweekerij, uitgestald. Hij en de heer W. van Dijk gaven daarbij eenige interessante toelichtingen. Voor het puntenstelsel was slechts 1 inzen ding, n.l. een orchidee, een Oncidium Caven dissianum, door den heer A. Jansen. Hieraan werden 10 punten toegekend. Hierna volgde sluiting. Bloemendaalsche Middenstandsvereeniffing. De Bloemend. Middenstandsvereeniging had Dinsdagavond in Vreeburg jhr. dr. J. C. Mol- lerus uitgenoodigd voor een causerie en film- vertooning over: „Met den K.L.M.-vogel naar Ned.-Indië". Spr. vergeleek allereerst zijn twee reizen naar Indië in 1933 en 1938 en wees op den vooruit gang in de service. Verder gaf hij een overzicht van het leven in een vliegmachine, voeding, dagindeeling, de taak der bemanning enz. De interessante, leven dige voordracht werd met groote aandacht ge volgd. Na de pauze volgde de vertooning van de film, die een duidelijk beeld geeft van bergen, landen, rivieren, tempels enz. Ook hier gaf spr. een duidelijke toelichting. De St. Stanislausgroep bij den burgemeester De vorige week hadden de St. Stanislaus-ver- kenners een weldadigheidsfeestavond georgani seerd ten bate van vervolgden om geloof en ras, en Woensdagavond hebben de Welpen, Verken ners en Voortrekkers, waarbij ook was de Aal moezenier kapl. J. Kossen, aan den burgemees ter het batig saldo van dezen avond over handigd. Zij werden in de raadzaal door den burge meester ontvangen. De groepsleider, de heer W. v. Houten, gaf daarbij een kort overzicht van de bedoeling die aan dezen weldadigheidsavond ten grondslag lag. Hulpvaardigheid aan anderen, aldus spr. is de grondgedachte altijd geweest van den groo- ten leider en stichter Baden Powell. lederen dag minstens een goede daad, soms een groote daad gezameniyk. Hierdoor is het traditie gewor den dat er omstreeks Kerstmis een groote groepsdaad wordt verricht. En nu wij 5 jaar bestaan, meenden wij ook eens een groepsdaad te moeten doen, en werd er na de viering van het le lustrum besloten nog eens een avond te organiseeren, maar dan voor het doel waarvoor de minister heeft ge vraagd, en dank zij veler medewerking is de avond geslaagd, ook finantieel, zoodat een batig saldo van f 100.overbleef, wat den burge meester werd verzocht in ontvangst te willen nemen. In zqn antwoord zeide de burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn het prettig te vinden dit be drag aan het comité over te kunnen maken, en dan vooral om de ethische zyde van dit werk. Ik ken, aldus spr., het werk der padvinderij, vind het een heerhjk werk bij de jongeren in te brengen de gedachte iets voor anderen te doen, in dezen tyd van ellende zelf iets op te bouwen voor hen die in moeilijkheden zijn. Ik waardeer het, aldus spr., dat hier in Heem stede een groep als deze in het verkennersleven voor eigen beginselen en overtuiging wil uitko men maar bijzonder waardeer ik het dat gü in dit groepsverband klaar wilt staan voor hen die ook voor eigen beginselen en gevoelens in moei- ïykheden zijn geraakt. Nadat ook de burgemeester een goede daad stelde door de Jongens op een reep chocolade te trakteeren, werd de bijeenkomst gesloten met. een Yell voor de prettige ontvangst, die daverde in de raadzaal en over het Raadhuisplein. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: Bergman, Binnenweg 162 porte- monnaie met inhoud; C. Schippers, Talma- straat 11, damestaschje inhoudende portemon- naie met inhoud; Tielrooy, Maasstraat 5, rij- wielbelastingmerk; Vermeer, Berkenlaan 10, rywielbelastingmerk; De Raadt, Eikenlaan 27. dameshandschoen; P. Schoorl, Heerenweg 33, regenmantel; G. H. Frederiks, Archipelstraat 60, grijze jongensjas; G. S. v. Bakel, Balistraat 14, huissleutel; Van der Linden, Jos. Israels- plein 19, kip; bureau van politie, handschoen, sleutel en kinderhandschoen. Kieiuavond bij de Pluimvee Vereeniging „De Eendracht." Werd voorheen de jaarlijksche kienavond van de Pluimvee Vereeniging „De Eendracht" altijd op Zaterdagavond gehouden, voor de vele zakenmenschen die lid of donateur zijn, was dit jaar besloten het op een avond in de week te doen, en zoo had de vergadering nu Dinsdagavond plaats. In zijn openingswoord dankte de voorzitter, de heer W. Koch, de com missie van voorbereiding, die er in geslaagd was een keur van prijzen bijeen te krijgen. Dank baar gewaagde de voorzitter ook van een gift van 5 fraaie bekers als eereprijzen voor de a.s. nationale tentoonstelling. Behalve kienen waren er nog verschillende andere attracties en er heerschte onder de vele aanwezige dames en heeren een zeer opge wekte stemming. Vergadering R. K. dam- en schaakclub St. Bavo. De dam- en schaakclub St. Bavo hield Dinsdagavond een drukbezochte ledenvergade ring in het R. K. Vereenigingsgebouw. Na ope ning door den voorzitter, den heer J. A. War merdam, volgden enkele mededeelingen. Met eenige toepasselijke woorden werden 4 nieuwe leden geïnstalleerd. Uitvoerig werd besproken een voorstel van den Haarl. R. K. Dambond, betreffende de in deeling van spelers in verschillende klassen. Verschillende bezwaren werden gemaakt tegen deze voorstellen en deze zullen aan het hoofd bestuur worden medegedeeld. De bespreking over de contributie had tot gevolg, dat een betere regeling tot stand kwam. Als controleurs der bondsfinanciën, waarvoor St. Bavo was aangewezen, werden benoemd de heeren J. Wullems en A. Masteling. Besloten werd om na Paschen een feestavond te organiseeren voor leden en donateurs. Een feestcommissie werd daarvoor samengesteld. Een bestuursvoorstel om te trachten 2 tien tallen in de le kl. Haarl. R. K. Dambond te doen uitkomen, lokte uitvoerige besprekingen uit. In zijn inleiding zeide de voorzitter, dat de kampioenskansen daardoor sterk zouden dalen, maar dat het voor het tweede 10-tal prettiger zou worden tegen sterkere spelers uit te komen. Het bestuur kreeg tenslotte opdracht in dezen geest een verzoek tot het Bondsbestuur te richten. De onderlinge competitie-club-wedstrijden en die om het persoonlijk kampioenschap werden vastgesteld. Besloten werd, al is het dan voor- loopig op zeer bescheiden schaal, een eigen clubblad uit te geven. Medegedeeld werd, dat, indien St. Bavo I en II kampioen worden, de kampioenswedstrijden tevens zullen gelden voor den topscoreprys. Na rondvraag sloot de voorzitter de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Luchtbescherming. Vrijdagavond kwart voor 8 zal er een groote propaganda-vergade- ring gehouden worden in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw ter bevordering tot toetreding van de afd. Heemstede der Ne- derlandsche Vereeniging voor luchtbescherming. Spreker, de heer A. v. Batenburg, commis saris van politie te Oosterbeek, die zal toege licht worden met lichtbeelden. Ook dames, welke een groot aandeel hebben in het slagen van een goede luchtbescherming, worden in grooten getale verwacht. Ontspanning voor werkloozen. Uitgaande van het algemeen comité tot het behartigen der belangen van werkloozen zal er op Maandag 30 Januari a.s., des middags 2 uur, in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg een filmmiddag wórden gegeven door de Stichting „de Kindervrienden" uit Amsterdam. De te ver- toonen films zijn: Peters avonturen, het Pa pier, het Ranchleven in Zuid-Amerika, van tabak tot sigaar en een bezoek aan Jeruzalem. Alle werkloozen zijn welkom. De ontspan ningsgelegenheid zal dien middag gesloten zijn. Bedrijfsjubileum. Heden, 26 Januari, is het precies 25 jaar geleden, dat de aannemersfirma P. J. Luyendijk en J. J. Bisenberger. alhier, werd opgericht. Deze firma heeft in die 25 ja ren veel aan de uitbreiding van Zandvoort bij gedragen door het bouwen van villa's en wo ningcomplexen. Verschillende villa's op de Bre- derodestraat zijn door deze firma gebouwd, ter wijl o.a. bijna alle huizen en villa's, be grensd door de Kostverlorenstraat, de Haar lemmerstraat en de Koninginneweg, eveneens door deze firma werd uitgevoerd. Het laatste groote werk bestond in het bouwen van een manége c.a. bij de halte Waterleiding van de N.Z.H. Tramwegmij. Het zal den firmanten vandaag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Toestand brandwacht. Omtrent den toe stand van den brandwacht, J. van den Bosch, die bij den laatsten brand op den boulevard de Favauge van een acht meter hooge gootrand naar beneden was gevallen door een misstap, kunnen we thaps mededeelen, dat naar om standigheden zijn beterschap zeer gunstig ver loopt. Wanneer er zich geen nieuwe compli caties zullen voordoen, zal van den Bosch, die nog steeds wordt verpleegd in de woning, waar hij ty'dens den nachteiyken brand was binnen gebracht, Vrijdag a.s. naar zijn ouderlijke wo ning mogen vervoerd worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Seine, z. van D. Stobbelaar en A. Paap, Bilderdükstraat 8; Cecilia, d. van H. van Staveren en J. M. Zand voort, Helmersstraat 2; Jacques Marinus, z. van H. Wiegand en W. C. Seemann, Brederodestr. 24. Ondertrouwd: J. Heukels en M. Z Ducat Haarlemmerstraat 40; J. M. Heiligers en F. H. van der Meij, Zandvoortschelaan 319. Gehuwd: G. Drommel en E. B. van der Veen, Heemstede, Glipperweg 1. Overleden: C. Keur, oud 54 jaar; G. Koning, oud 53 jaar; J. M. Heek, oud 77 Jaar. Te Bentveld bij de halte Waterleiding is de zer dagen een nieuwe manége onder den naam „Manége Duinrand" in gebruik, genomen. De officieele opening, welke gepaard zal gaan met enkele feestelijkheden, zal binnenkort plaats vinden. De stijgende belangstelling voor de paarden sport beteekent voor het nieuwe bedrijf een belangrijke aanwinst. Een 26-jarige vliegenier uit Amstelveen had in Augustus van het vorig jaar getracht met een fantastisch verhaal over een vliegtuig-transport bij een autohandel hier ter stede een bedrag los te krijgen. En hij was hierin wonderwel ge slaagd, dank zij een relatie van hem bij een bank en dank zij een aantal valsche brieven. Hy had f 4500 weten los te krijgen, maar hij zou ze t.z.t. weer terugbetalen. Dit terugbetalen bleef echter uit en men mengde de gerechtigheid in de zaak. Twee weken geleden eischte de Officier van Justitie, met het oog op het zeer gunstig reclas- seeringsrapport, een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Rechtbank deed heden uitspraak en ver oordeelde den man tot twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan 6 voorwaardeiyk en de an dere 6 met aftrek van voorarrest. Op de jaarvergadering van de R.K. Harmonie „Utile Dulci" werden de verslagen van secre taris en penningmeester goedgekeurd. Het be stuur werd samengesteld als volgt: J. Duine- veld, voorzitter; F. G. J. Blom, secretaris, J. Jorna, penningmeester; H. Orth, 2e secretaris; G. Blom, 2e penningmeester; H. Ronde en W. Jorna commissarissen. Besloten werd een cursus voor jongeren, die liefhebberij gevoelen om harmonie-muziek te gaan beoefenen, te geven. Deze cursus begint op Woensdag 1 Februari onder bekwame leiding van den heer Adr. Nieman, dirigent der veree niging. Woensdagmorgen werd voor den Haarlem- schen kantonrechter een zeer buitennissige ver- zetzaak behandeld, die een bejaarden landbou wer betrof uit Abbenes in de Haarlemmermeer Tndertyd was de man veroordeeld by verstek wegens het telen van bollen zonder vergunning Van dit vonnis kwam hy in verzet, daar vol gens zijn zeggen de bollen hem niet toebehoor den, evenmin als het land, waarop ze werden Reteeld. Het land was eigendom van een ingezetene, die het verhuurd had aan een rywielhersteller. die zich in zyn vrijen tyd onledig hield met het telen van bloembollen. En ter zitting bieek, dat dit juist was. Een ambtenaar van de Crisissierteeltcentrale had waarschijniyk in de meening verkeerd, dat het onschuldig veroordeele boertje, wiens wo ning dicht bij het land stond, de eigenaar en boosdoener was. Desgewenscht had deze een verklaring onder teekend. waarin hü verklaarde bollen gekweekt te hebben zonder vergunning, dat het land zijn eigendom was en dat de bollen ook van hem waren De kantonrechter sprak hem vrij met den goeden raad voortaan wat beter op, te letten voor hy zyn handteekening plaatste. IJMUIDEN, 26 Jan. Versche visch. Tarbot 0.90 1. Tong 70—83 cent, Heilbot 0.80—1.14 per l".g. Griet 14.0026, groote Schol 89.70. middel Schol 10.5011.60. Zetschol 16.0018. kleine Schol 8.90—22. Schar 7.4012.50. Poontjes 1100, groote Schelvisch 3.5016. middel Schelvisch 14 5017, kleine Schelvisch 12.0017, groote Gullen 11—14.50, kleine Gullen 5.50—13. Wijting 2 603.20 per 50 kg. Kabeljauw 26.5064 per 125 kg. Koolvisch 1275 cent per stuk. van de heden aangekomen TRAWLERS Oostzee IJm. 147 165 manden 2780.Knik ker IJm. 4 160 manden 2340.—. Vikingbank IJm. 183 745 manden 4560.—, Elie Chenevière IJm. 161 120 manden 1800. KOTTER E. 276 1760.—. LOGGERS Um, 201 1340.—, K.W. 101 1100.—. SCHIP MET VERSCHE HARING IJ. H. 479 670.— Verslag Gladiolenveiling. gehouden door de Coöperatieve Veillngsvereeniging voor Bloembol lenkweekers H. B. G. (G.-A.te Lisse op 20 Jan. Voor deze veiling was flinke aanvoer, groote be langstelling en beste kooplust. Vooral de maat 8-10 werd graag verkocht tegen oploopende prij zen. Voor prijzen zie men onderstaand verslag: Gladiolen: Ave Maria 10-12 37, 8-10 29 cent, Beat AU 10-12 36, 8-10 14—22 cent. Bleriot 12 op 65, 10-12 35, 8-10 19 oent. Brillant 12-14 65 75, 10-12 3639, 8-10 18 cent, Betty Nuthal 8-10 16 cent, Ch. Dickens 14 op 175. 12-14 115125. 10-12 52 cent. Crimson Glow 12-14 5558, 8-10 17 cent, Dr. Bennet 14 op 120, 12-14 90, 10-12 42 cent. Early Sunrise 14 op 70—95, 12 op 5057, 10-12 2835, 8-10 22 cent, Energie 14 op 95, 12- 14 70, 10-12 33 cent. Fr. v. Schubert 8-10 20 cent, Fl. Sword 12 op 55, 10-12 28, 8-10 23 oent. Golden;. West 12-14 85, 10-12 37, 8-10 19—22 cent, Gay Husar 10-12 6169, 8-10 19—30 cer.t. Graf Zep pelin 14 op 110. 12-14 95, 12 op 90, 10-12 60 cent, Halley 12 op 75. 8-10 19 cent. Hlmmelstor 12 op 140, 10-12 4158. 8-10 28 cent, Jac. v. Beieren 8-10 25 cent, L'Immaculee 14 op 130, 12-14 80, 12 op 65, 10-12 44 cent, Lll. Wonder 14 op 70, 12-14 53. 10-12 31 cent, M. v. Orleans 14 op 110, 12-14 75, 12 op 66. 10-12 51—59. 8-10 23—24 ct.. Mar. Foch 14 op 120, 12-14 85. 8-10 24 cent, Nan cy Hanks 12-14 1.00. 12-14 36. 8-10 19 cent. Or. Princess 12-14 6575, 12 op 6085, 10-12 3441, 8-10 2125 cent. Or. Queen 12 op 85, 10-12 37, 8-10 21 cent, Poolijs 14 Op 110. 12-14 7580, 12 op 55—80, 10-12 43—56, 8-10 21. Plcardy 14 op 52—75. 12-14 44—65, 10-12 18—40, 8-10 16—20 cent, Ph. Triumph 12-14 80, 12 op 80, 10-12 37, 8-10 17 cent, Pelegrina 12-14 62. 12 op 60, 10-12 38, 8-10 21 cent. Red Admiral 14 op 110, 12-14 75, 10-12 34 cent. Red Emperor 8-10 2124 cent. Roi Soleil 14 op 240, 12-14 115, 10-12 38—64. 8-10 33 cent, Rubini 14 op 110, 12-14 170. 10-12 37 cent, Van Tienhoven 14 op 100105. 12-14 70— 75, 12 op 75. 10-12 4446, 8-10 21—23 cent. Tip Top 10-12 155. 8-10 65 cent. Th. Edisor. 12-14 90 145, 10-12 4551, 8-10 29 cent, Trüdel Grotz 12 op 85, 10-12 38. 8-10 19 cent. White Trium- phator 14 op 95, 12-14 75, 8-10 22 cent, War 14 op 90, 12-14 5570, 10-12 2938 cent, White Giant 12-14 75 cent, Yvonne 14 op 90, 12-14 60, 12 op 55 cent. Plantgoed-Gladiolen: Adoration 4-6 7 cent, Dr Bennet 4-6 10 cent, 2-4 4 cent, Empr. of In dia 6-8 9 cent. Kassei 4-6 22, 2-4 8 cent, M. van Orleans 4-6 15. 2-4 9 cent. Marocco 4-6 20 cent. Or. Princess 6-8 13 cent, Poolijs 6-8 18 cent, Pe legrina 4-6 7, 2-4 34 cent, Picardy 6-8 16, 4-6 7 cent. In naam van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik U voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tot beginselvaste, godvreezende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck by het gouden feest der Vrije Universiteit 1930. ajunreo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 11