ST.WILLIBRORDUS Barcelona zonder tegenstand door de troepen van Franco bezet Een conferentie der vier mogendheden? Mussolini zou een bespreking overwegen na den val Van Barcelona Ook Franco wil onderhandelen 15000 dooden bij aardbeving Het nieuws van heden KOMT ROOSEVELT NAAR EUROPA? DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 26 JANUARI 1939 - AVONDBLAD N.V MEDERL.VERZ.MIJ. CATHARIJNESINGEL4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM BURGOS, 26 Jan. (Reu ter). De troepen van Franco hebben heden morgen Barcelona zon der nöemenswaardigen tegenstand bezet. De Navarreesche troe pen waren de eerste, die triomfantelijk hun intocht deden in de stad. LONDEN, 26 Jan. (Havas). De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad: LJit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den val van Barcelona, een conferentie-van-vier zou willen bijeenroepen. Hij zou wenscben, dat vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitscbland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken 1. Spanje te sparen voor verder bloedvergieten; 2. De positie van bet Spaansche volk te bepalen, in overeen stemming met Duitschland en Italië, die Franco hebben geholpen 3. Te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten de wederinstelling te verhinderen van een regeering der communisten of van het Volksfront in Catalonië of bij Madrid. hersteld - Hij verklaart zich tegenover Enge land bereid de buitenlandsche vrijwilligers terug te trekken Ramp in Chili catastrofaal van afmetingen SANTIAGO DE CHILI, 26 Jan. (Havas). Het onheil door de aard beving in Chili aangericht, blijkt cata strofale afmetingen te hebben aan genomen. Officieuze schattingen doen vreezen, dat in geheel Chili meer dan 15.000 slachtoffers van de aard beving te betreuren zuilen zijn. Ook te Batavia geregistreerd Schip met 31 man vergaan? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii| Hij zou door Koning George worden uitgenoodigd Het Nationale Dagblad Opheffing gevraagd van beslag op de persen VERVROEGDE OPKOMST VAN FRANSCHE MILICIENS 65STE JAARGANG No. 21605 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Godsdienstonderricht in Oostenrijk Geestelijken zullen voortaan van de scholen worden geweerd cCë hWWVÊV.VU 1E1I(IIII1 VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimimiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De hedenmorgen ontvangen berich ten wezen er reeds op, dat de toe stand voor de stad uiterst kritiek was. Omtrent de laatste phase, die aan den val van de stad voorafging, ver namen wij nog het volgende: De vrouwelijke „stoottroepen" van Franco, waarvan dochters van eenige Grandes deel uitmaken, wachtten van morgen reeds op het bevel Barcelona binnen te trekken om er de gebrek lijden de bevolking van voedsel te voorzien. Deze vrouwen kennen reeds de juiste adressen, waar soepkeukens te Barcelona moeten worden ingericht. Een voedsel voorraad staat te harer beschikking. Ondanks de snelheid, waarmede de opmarsch van Franco werd ten uitvoer gelegd, is hij volkomen voorbereid voor de bezetting van Barcelona. Alle mogelijke maatregelen zijn tot in bijzonderheden reeds maanden geleden uitgewerkt en een volledige organisatie zou gereed zijn om de zaken over te nemen. Er zijn groote voorraden opge* slagen, terwijl nauwkeurig is berekend, wat noodig is. De geneeskundige dienst heeft eveneens zijn z.g. stoottroepen. Militairen en po litie zullen in de stad de orde handhaven en plundering voorkomen. Onderstaand relaas geeft een interessant beeld van den toestand in Barcelona, gedu rende de laatste dagen voor de bezetting van heden door de troepen van Franco, BARCELONA. De dreigende nadering der Franco-troepen ligt als een zware druk op Barcelona. De vroeger zoo drukke ramblas zijn onherkenbaar. De ijzeren rolluiken der luxe-winkels zijn neergelaten, wanneer een en ander tenminste niet beschadigd is door een bom. Bijna alle mannen loopen in sol datenuniform. Veelkleurige affiches roepen de inwoners op om de stad te verdedigen. Zwijgend lezen de menschen de aanplak biljetten: „Weerbare mannen, naar de ver sterkingen! Catalonië is in gevaar! Allen te wapen! De Italiaansche indringers brengen ons land in gevaar!" Iedereen weet, dat de nationalisten met rasse schreden naderen en de stad hebben omsingeld. Men weet dat zij over machtig materiaal beschikken, dat er hevige gevechten geleverd worden op enkele kilometers afstand van de stad. In een angstige spanning wacht Catalonië op de dingen, die komen. Lange rijen wagens verlieten reeds dagen lang de stad in de richting van Gerona. Kinderen, vrouwen en zieken werden in allerijl geëvacueerd. Overal zijn schuilplaatsen gegraven. De ha venwijken zijn geheel verlaten. Talloozen stroo men naar het hooger gelegen gedeelte van de stad. Autobussen, taxi's, particuliere auto's en trams zijn door de regeering opgeëischt. Zij zijn voor een groot gedeelte buiten dienst gesteld, want men moet uiterst spaarzaam zijn met de Fort Montjuich, ten Zuiden van Barcelona, dat thans door de nationalisten is bezet behzine en met den electrischen stroom. Vluch telingen dwalen rond. In een zak dragen zij al hun bezittingen met zich mee. Des nachts kam peeren zij op de trappen en op de perrons van de ondergrondsche metro. Honden zoeken voed sel in de puinhoopen van gebombardeerde hui zen. Niemand beschikt nog over kolen of hout. Wie in een rustig land woont, kan zich niet voorstellen wat de hongersnood in de millioe- nenstad Barcelona zeggen wil. Tot nu toe kreeg ieder per dag 300 gram zwart en onsmakelijk brood. Er is geen koffie meer; zij wordt ver vangen door een aftreksel van haver zonder suiker. De laatste waren, die enkele kooplieden voor zichtig hadden bewaard, werden tot de afkondi ging van de oorlogswetten tegen woekerprijzen verkocht; een busje gecondenseerde melk voor 75 pesetas 7.50)100 pesetas (10 gulden) voor een kilo linzen; 175 pesetas (17 gulden) voor een liter olie; 200 pesetas (20 gulden) voor een kilo vleesch De bewoners van de buitenwijken hebben hup konijnen en kippen omgeruild tegen andere hoogst noodzakelijke levensmiddelen. De door de terugtrekkende linksche troepen onbruikbaar gemaakte wegen en bruggen worden in allerijl door de geniesoldaten van het leger van Franco Dat is nog niet het einde van de ellende. De tuberculose verspreidt zich snel; de typhus dreigt; er is een hopeloos gemis aan genees middelen, chirurgische instrumenten en zelfs verbandmiddelen. Ondanks de dreigingen van vele zijden zijn er nog velen, die hun wil om weerstand te bieden nog hebben bewaard. Zij hebben niet geslapen en niet gegeten, maar uitgeput als zij zijn, gaan zij zich toch opgeven, om mee te helpen aan de verdediging van Barcelona. Vrouwen, grijsaards en kinderen helpen mee bij het aanleggen van de loopgraven. Alle weerbare mannen vertrekken naar het front. En iederen morgen komen talloozen bijeen in de Baskische kapel van de Calle del Pilar om daar te bidden.... De laatste trein uit Barcelona, die het traject tot de grens heeft kunnen afleggen, is Woensdag te Portbou aangekomen met ruim tweehonderd gevluchte vrouwen en kinderen. De meeste vluchtelingen hadden in twee dagen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft Woensdagmorgen om vier uur getracht uit Barcelona te vertrek ken, doch de spoorlijn werd zoo zwaar ge bombardeerd, dat hij moest terugkeeren. Terwijl de vluchtelingen nog te Portbou waren, vlogen rechtsche vliegtuigen over de stad. Uit luchtafweergeschut wterd op hen ge vuurd. De zenuwen van de vluchtelingen zijn geschokt door den honger en de spanning. Toen de vliegtuigen naderden, vluchtten allen, om be schutting te zoeken, in een donkeren tunnel. De toestellen vlogen langs de grens op een hoog te van 10.000 voet, gadegeslagen door leden van de internationale commissie voor de evacuatie van buitenlandsche vrijwilligers, die wachten op de aankomst van ongeveer vijfhonderd Ameri- kaansche en Canadeesche vrijwilligers. Dit zijn ongeveer de laatsten, die nog gerepatrieerd moesten worden. De rechtsche luchtmacht was Woensdag zeer actief. De toestellen vlo gen over alle wegen en spoorlijnen, die van Barcelona naar de grens leiden, waarbij zij de verkeersopstoppingen met bommen en machine geweervuur bestookten. Juist voordat de correspondent van Reuter Woensdag te Cerbere aankwam, vlogen vier Savoia-vliegtuigen over een hoek Fransch ge bied. Er werden twee waarschuwingsschoten gelost door de Fransche luchtafweerkanonnen, De continentale meldt: editie van de Daily Mail Men meent te weten, dat eerlang onderhan delingen van het grootste belang voor de toe komst van Spanje en de positie der Italiaansche en Duitsche vrijwilligers zullen worden geopend. Franco heeft, door bemiddeling van den Hertog van Alva, die zich te Londen bevindt, aan de Britsche regeering te verstaan ge geven, dat hij zelf de noodige stappen zou ondernemen om de terugtrekking te verkrij gen van alle buitenlandsche vrijwilligers uit zijn land, wanneer hij een voorloopige regee ring zal kunnen vestigen, welke door drie vierden der bevolking zal worden aanvaard. Men denkt, dat hij deze regeering zal kun nen vestigen na de bezetting van Barce lona, dat zijn hoofdstad zal worden. De onderhandelingen er over verkeeren nog in een beginstadium, doch men geeft te ver staan, dat Engeland, op zijn beurt, zich zal moe ten verplichten een zekere hoeveelheid grond stoffen te verschaffen, zooals wol, katoen er. andere producten, welke onmisbaar zijn voor de Spaansche industrie, zoomede kapitaal voor de ontwikkeling van Spanje. De Britsche ambassade heeft de Chileensche regeering de diensten aangeboden der kruisers Exeter en Ajax. Vooral de streek van Chilian is door de ramp getroffen. Er komen te New York slechts onvolledige berichten binnen over de aardschokken in Mid den- en Zuid-Chili. Men veronderstelt dat van de 15.000 personen, die zijn omgekomen, er ze ker 10.000 te Chilian, een stad op 65 K.M. ten Oosten van Concepcion, het slachtoffer van de aardbeving zijn geworden. Hier zijn vrijwel alle gebouwen, met inbegrip van een theater dat 's nachts instortte, verwoest. Bij de instor ting van het theater kwamen alle bezoekers om het leven. De dooden worden snel ter aarde besteld. Er bevinden zich veel gewonden op straat. Er is een algemeene trek uit de steden naar de open velden. De geweldige aardbeving, welke Chili heeft geteisterd, is ook geregistreerd door het meteo rologisch observatorium te Batavia en wel op 25 Januari te 11.21 uur Java-tijd. Uit de regis tratie bleek volkomen duidelijk, dat hier sprake was van een z.g. wereldbeving. Volgens berekening registreerde de beving zich te Bata via eerst een half uur nadat deze te Chili plaats had, zoodat er dertig minuten noodig waren om Batavia te bereiken. LONDEN, 26 Jan. (Reuter). Lloyds heeft een bericht van de kustwacht te Saintives in Corn wall ontvangen, waarin gezegd wordt, dat een reddingsboei met den naam „S. S. Wilston Glasgow" gevonden is Ook is het lijk van een man opgehaald. Zes mijl ten Westen van Saintives is een aan den grond geloopen schip gezien, terwijl lijken in de nabijheid dreven. Op grond van deze berichten vreest men. dat de „Wilston" met de geheele bemanning, be staande uit 31 koppen, in den laatsten storm is omgekomen. De wachtposten in het door Franco ver overde bergachtige Catalaansche gebied hebben geen gemakkelijke taak VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: 1 VOOR HET GEHEELE LAND: g betrokken tot zwaar bewolkt, met plaat- se lijk nog eenigen regen of natte sneeuw, H vooral in het Noorden van het land, lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt, EE meest matige Oostelijke tot Zuidelijke EE wind. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Hedenmorgen werd geseind aan alle pos- EE ten: „Stormsein neerhalen". Zon op v.m. 7.52 onder n.m. 4.33 uur. Licht op n.m. 5.03. Maan op v.m. 9.40 onder n.m. 11.21, Eerste Kwartier 28 Jan. LONDEN, 25 Januari. (Havas). Er is, naar de „Star" meldt, opnieuw ernstig sprake van een reis van Chamberlain naar de Vereenigde Staten, waar hij Roosevelt zou ontmoeten. Het denkbeeld zal aan Chamberlain worden voorgelegd door invloedrijke vrienden. Doch het is weinig waarschijnlijk, dat het in Dow- ningstreet ingang zal vinden. Immers de Koning en Koningin zullen dezen zomer tijdens hun verblijf in Was hington waarschijnlijk den president en mevrouw Roosevelt uitnoodigen, naar Lon den te komen. Wanneer zij aan deze zijde van den Atlantischen Oceaan zijn, zullen Roosevelt en zijn echtgenoote eveneens een officieel bezoek aan Parijs kunnen brengen. De kwestie zal met president en mevrouw Lebrun worden besproken, wanneer zij in Maart Londen bezoeken. Mr. A. J. van Vessem heeft hedenochtend namens de N.V. Boekdrukkerij voorheen L. van Nlfterik Hzn. te Leiden (waar het Nationale Dagblad wordt gedrukt) bij de Haagsche recht bank een bezwaarschrift ingediend tegen de inbeslagneming van de rotatiepers, welke op 13 Januari op last van de justitie is geschied naar aanleiding van eenige door mr.M. M. Rost van Tonningen in het Nationale Dagblad geschreven artikelen, waarvan de vorm of strekking beleedigend werd geacht voor den mi nister van Justitie, mr. Goseling, voor den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden en voor den Centralen Raad van Be roep. Verzocht wordt om onverwijlde opheffing van het beslag. PARIJS, 26 Jan. (Havas) De Fransche staats courant publiceert een decreet, volgens netwelk de miliciens, geboren in November 1918 in April as., in plaats van in November moeten op komen. BARCELONA GEVALLEN. Mussolini zou een conferentie der vier mogendheden overwegen na den val van Barcelona. Het bezoek van Von Ribbentrop aan Warschau. Noodweer richt in Oost-Java veel schade aan; meer dan 300 woningen vernield. Opheffing verzocht van het beslag op de pers van Het Nationale Dagblad. Voor ongeveer f 50.000 aan gouden voorwerpen gestolen bij inbraak in juwe lierszaak te Den Haag. Europeesche roeikampioenschappen defi nitief in Amsterdam. De hoofdprijs der Staatsloterij. de f 100.000, is gevallen op nummer 19239 Het Weensche Ministerie van Binnenland- sche Zaken en Cultureele Aangelegenheden heeft 'n principieele verordening uitgevaar digd, waarbij het godsdienstonderricht in de scholen voortaan wordt opgedragen aan de onderwijzers van den betreffenden gods dienst. Aan de geestelijken wordt het be treden van de scholen absoluut verboden. In de toelichting wordt gezegd, dat het „zoo genaamde godsdienstonderricht" enkel tot doel had confessioneele vormen en leerstellingen uiteen te zetten, zoqdat het daarom goed door leeken kon worden gegeven; een ware gods dienstige houding zou buiten puur onderricht liggen en daarom niet aan kerkelijke opvattin gen gebonden zijn. Daarmede is met duidelijke woorden gezegd, dat deze maatregel de ontkerstening van Oostenrijk tot doel heeft. Stand op Donderdag 1 uur n.m. 745.4 Vorige stand 744.4 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1