DE NAASTENLIEFDE IN WOORD EN BEELD r4tAr I toQÖ De bezetting vein Barcelona VL UCHTELINGENNOO DIENT GELENIGD Eén kit eem „VlcJto\Lous>} V/jcJLqa „DE SPAARNESTAD" DONDERDAG 26 JANUARI 1939 De heer H. J. C. Venings vertelt ons van zijn ervaringen der laatste maanden Er is veel en nuttig werk te doen Een vaste leiding Er is zooveel noodig Belangrijk werk Zorg voor de kinderen MAURICIALAAN 25-27 - OVERVEEN, STOUTEN BEEK- BEVERWIJK 1 BEVERWIJK KINDERTOESLAGREGELING Bloembollencultuur HILLEGOM Kennemerland en de Tuinbouw-steun Extra uitkeering gevraagd V or stschade HAARLEMMERMEER VOGELENZANG ZAANDAM MARKTNIEUWS Hij geeft geeft evenveel warmie als l1/ kif andere I afm. 22/35 en 30/50 afm. 15/20 1 H.L. is 76 K.G. KOLEN H AM DEL f 2.75 f 2.30 ^OP^itaminen g^ kte Met vliegende vaandel# trokken de troepen van Solchaga en Yague de stad binnen Moord te Eindhoven Vier jaar gevangenisstraf geëischt Dochter van ex-Keizer ook op Doorn De filmvertooning op den avond van het feest Farinacci over Kerk en raspolitiek Nu de Nederlandsche Regeering kort geleden den eisch gesteld heeft, dat ten gerieve van vluchtelingen zullen werkzaam zijn een aantal officieel erkende comité's ni. het R. K. Comité voor R.K. vluchtelingen, het Joodsche Comité voor Joodsche vluchtelingen en het Protes- tantsche voor Protestantsche vluchtelingen waarbij van het Joodsch comité een garantie van f 1.000.000 werd geëischt en van elk der beide anderen een garantie van f 150.000 nu was het ons welkom, dat wij aangaande het R. K. Comité, zooals dit sinds eenigen tijd werkt, een aantal merkwaardige bizonderhëden konden vernemen van iemand., die daarbij ten nauwste geïnteresseerd is. Men heeft inmiddels berekend, dat 10 pCt. van degenen, die uit Duitschland (zijn ge-) komen, Katholiek zijn, terwijl ook vast staat, dat uit Oostenrijk nog 50.000 niet- Ariërs zullen moeten verdwijnen. In herinnering zij gebracht, dat pl.m. 3 Jaar geleden toen in Duitschland de wrijving tus- schen Katholieken en N.S.D.AJP. tot botsingen ging leiden een instelling in het leven ^verd geroepen waarmede men zich ten doel stelde, te zorgen voor politieke vluchtelingen uit Duitsch land; terwijl ook zij, die-uit Spanje vluchtten, niet vergeten werden. Prof. Dr. Schmutzer, te Utrecht, was de groo- te figuur, die zich vol idealisme en naastenlief de interesseerde voor de slachtoffers van Ge loofsvervolging, hetzij door dezen geldelijk te Haten) steunen, hetzij door op ideëele wijze hulp te verleenen. De toestand was toen reeds zóó, dat Katholieken niet alleen uit politieke overwegingen de vlucht namen, doch ook om hun Geloof. Er kwamen menschen over de grens en het comité trachtte gegevens omtrent deze perso nen te verzamelen; tevens werd gezorgd, dat er geld kwam, om de vluchtelingen te helpen, wel ke zorg gewoonlijk met mooi resultaat bekroond werd. Het Episcopaat gaf steun, collecten in de kerken brachten wat op en verschillende parti culieren lieten zich niet onbetuigd. Het werk groeide met den dag in omvang en niet minder in moeilijkheden, doch een der prachtigste re sultaten van prof. Schmutzer's bemoeiingen werd, dat beteekenisvolle relaties tot stand kwamen met dergelijke comité's in het buiten land, ni. te Londen, Dublin, New-York, Brussel, Parijs, ZtiriCh en in Zuid-Amerika. Na den „Anschlusz" van Oostenrijk nam het aantal vluchtelingen, als slachtoffers van ge loofsvervolging, zeer sterk toe. Het aantal problemen is niet te tellen en het aantal vluchtelingen groeide onrustbarend. Van de 480.000 niet-Ariërs in Oostenrijk aldus kon men vaststellen zijn er 280.000 ka tholiek of protestant. Wanneer wij nu vernemen, dat vanaf 1 Juli 1938 tot 1 Januari JJ. (dus ongerekend wat daarvóór reeds gevraagd en gedaan werd) 1422 8&nvragen om hulp vanuit het buitenland bin nenkwamen, bestemd voor 3Ó99 personen; en wanneer wij hieraan toevoegen, dat elke aan vrage om hulp een heelen stapel corresponden tie, informaties en garanties eischt (men heeft ons ruimschoots inzage verleend van de wijze, waarop een aanvrage behandeld wordt), dan kan men zich wel indenken, dat organisatie en toezicht-houdende leiding bij dit alles strikt noo- oig is; dat er een instantie moet zijn, welke de verantwoordelijkheid kan dragen voor het uit geven en in ontvangst nemen van gelden; en dat er een bepaald adres moet zijn, waarheen en van waaruit alle hiermede verband houdende correspondentie moet gericht worden. echter noodig, beschikking te hebben over visa en bij de aanvragen (door het comité) om visa worden groote en veel omvattende eischen ge steld. Wanneer blijkt, dat langer verblijf van de(n) hulpbehoevende in eigen land gevaar lijk d.w.z. levensgevaarlijk moet worden ge acht (gewoonlijk is dit echter niet het ge val) dan tracht het comité zoo spoedig mo gelijk in Nederland een verblijf voor zoo'n persoon in te richten, in afwachting van de emigratie-mogelijkheid, d. w. z. boot- gelegenheidf Is er daarentegen geen direct dreigend (le vens)-gevaar, dan laat men de hulpbehoeven den, waar ze zijn, totdat alles gereed is om te emigreeren, hetgeen dus vaak geschiedt zonder dat de menschen op Nederlandschen bodem zijn geweest. Op deze wijze zijn nu reeds 34 personen van uit Oostenrijk naar Amerika vervoerd, terwijl moidenteel nog 315 visa voorradig zijn ten ge rieve van onderscheidene personen, die wel weg moeten, doch nog op scheepsgelegenheid moe ten wachten. Van de 915 visa, welke den laats ten tijd in totaal verstrekt werden, om in Z.-Amerika te worden toegelaten, werden er met name 422 ver strekt aan het Nederlandsche R.K. Vluchtelin gen-comité, dat te Utrecht is gevestigd. Vanuit Nederland zijn tot nu toe 34 ge vluchte personen geëmigreerd naar elders, ter wijl 61 vluchtelingen hier nog wachten op boot gelegenheid. Het bedrag, dat in doorsnee besteed moet worden aan §en hulpbehoevend vluchteling(e) vanaf zijn (haar) aanvrage tot het bereiken van de nieuwe bestemming in het onbekende land varieert van f 1500 tot f 2000. De vluchteling(e) immers verkeert gewoon lijk in zorglijke omstandigheden; er is geld noodig, om vele formaliteiten te vervullen; er is geld noodig, om hem gedurende den wacht tijd van voedsel en kleeding te voorzien en om onderdak te bezorgen bij particulieren, die daar voor ook een geringe tegemoetkoming ontvan gen; er is geld noodig, om de bootreis te be talen, waarvoor 3e klasse tarief wordt genomen, daar het niet wel doende is, deze menschen (die reeds zooveel ontbering hebben geleden) nog minder comfort te doen genieten dan de 3e klas biedt; er is tensldtte ook nog iets noodig; als de vluchteling eenmaal in het nieuwe land is aangekomen en zich aan de zorgen van het daar gevestigde comité over geeft. Dat comité op zijn beurt eveneens weer uitvoerig ingelicht door het comité, dat tot dan toe voor de(n) emigrant(e) gezorgd heeft verschaft in de eerstkomende dagen onderdak aan de emigranten en daarna ook werk; ge woonlijk slaagt men er zelfs in, werk te ver schaffen in die branche, waarin de vluchte ling (e) vroeger werkzaam is geweest. Om dit alles te realiseeren, heeft eenigen tijd geleden, op verzoek van het Doorluchtig Episco paat, een grondige reorganisatie plaats gehad, waarbij een reglementswijziging werd vastge steld, waarop een uitvoerend comité gevormd ls uit en door vertegenwoordigers van het comité, dat aanvankelijk bestond. Voorzitter van het uitvoerend R. K. Vluchte lingen-Comité is thans de heer H. J. C. Ve nings, wonende P. Bothlaan 17, te Amersfoort, dit tevens onder-voerzitter is van het groote comité, waarin prof. dr. Schmutzer nog aige- meene leiding heeft, betrekkingen onderhoudt met buitenlandsche instanties en contact heeft met overheidslichamen, waardoor de emigratie van hier te lande gekomen vluchtelingen kan worden mogelijk gemaakt. Onder leiding van den heer Venings een figuur, die z'n sporen op organisatie-terrein wei verdiend heeft en beschikt over een jarenlange ervaring op het gebied van armwezen en wat daarmede samenhangt js thans in een der (gratis beschikbaar gestelde) lokalen van het gebouw van 't R. K. werkliedenverbond te Utrecht dagelijks een aantal Duitsche en Ne derlandsche personen werkzaam, om de aanvra gen om hulp te behandelen, zaken met in het buitenland gevestigde relaties af te werken en te zorgen, dat de vluchtelingen zoolang zij m ons land vertoeven onderdak en geldelijken steun ontvangen en behouden. Wat dit laatste betreft, zij er speciaal op ge wezen, dat de uitkeeringen aan de hier te lande vertoevende (en op scheepsgelegenheid wachten de) vluchtelingen gelijken tred houden met de steunregeling, welke officieel voor onze w-erk- looze arbeiders geldt; ai behoeft niet verzwe gen te worden, dat deze vluchtelingen over het algemeen meer intellectueelen en zakenmen- schen dan arbeiders zijn. Wij maken hier ex- presselijk melding van het bedrag, dat aan de vluchtelingen verstrekt wordt, om te voorkomen, cat hier een meening ingang zou vinden (of zou stand houden) volgens welke men misschien nog beter vluchteling zou kunnen zijn dan werk loos Nederlander. Elke aanvrage om steun en hulp tot het R.K. Vluchtelingencomité gericht door personen, die in het buitenland tengevolge van „bekende om standigheden" in groot gevaar (dikwijls zelfs le vensgevaar) verkeeren, brengt zooals wij reeds schreven een stapel werk mede voor het „bu reau" van genoemd comité Wij wijzen er echter op. dat het niet de bedoeling is, deze vluchtelingen uit Duitschland of elders, in ons land te laten blijven. Veeleer is het werk van het comité erop ingesteld, de vluchtelingen weer te doen emigreeren, hetgeen hoofdzakelijk naar Z.-Amerika geschiedt. Om deze emigratie mogelijk te maken, is het Men zal zich afgevraagd hebben, hoe het mo gelijk is, vanuit Nederland contact te krijgen met in het. buitenland vertoevende personen, die geen „persona grata" meer zijn bij hun eigen Overheid. Dat het geschiedt, is een feit, waarover men zich verheugen kan terwille van de hulp-be- hoevenden. Het R.K. Comité is er zelfs reeds meerma len in geslaagd, personen, die in concen tratie-kampen zaten, daaruit te (doen) bevrijden en uit hun (haar) „vaderland" ongedeerd te doen vertrekken. Momenteel verkeeren reeds 50 personen, die in de concentratiekampen hebben vertoefd, in ons land. Informeerend, hoe het mogelijk was, deze per sonen uit genoemde gelegenheden te bevrij den, vernamen wij, dat hiertoe bemiddeling verleend wordt met een zoogen^ .groene kaart, welke door het Departement vamJustitie wordt verstrekt. Buitenlandsche relaties van het Nederland sche comité begeven zich met deze kaart naar den commandant van het concentratiekamp, waar de hulp-behoevende zich bevindt. En aan gezien men de „geconcentreerden" liever kwijt dan rijk is, ondervindt men over het algemeen ook geen ernstige tegenwerking, m i t s de kamp leiding er maar van verzekerd is, dat de inge- slotenen ook rechtstreeks naar de grens ver trekken, om van daaruit de „Heimath" te ver laten. Bij aankomst in Nederland gaan deze personen in quarantaine te Rotterdam en daar na vertrekken zij naar Reuver, waar een spe ciaal kamp voor hen is ingericht. Ook dit kamp-verblijf is slechts weer tijdelijk, want ook voor deze personen wordt emigratie-moge lijkheid gezocht. Het kamp te Reuver is zóó ingericht, dat zich daar geregeld een 200-tal katholieke vluchte lingen kunnen ophouden. Wanneer na eenigen tijd dit getal door vertrek van emigranten verminderd is, wordt het weer aangevuld, zoo dat het gemiddeld aantal kamp-bewoners te Reuver kan gesteld worden op 200. De leiding van het Ned. R.K. vluchtelingen comité maakte er ons nadrukkelijk op attent, dat in dit kamp alleen katholieken vertoe ven en dat ook alleen katholieken worden verzorgd door dit R.K. Comité. Overigens is het goed, te weten, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken momenteel practisch de leiding van de heele vluchtelingen- aangelegenheid in banden heeft. Elke week im mers is deze persoonlijk aanwezig bij de desbe treffende besprekingen, welke door de leden der verschillende comité's in dit verband gehouden worden. Wat de kamp-bevolking betreft, dient er nog op gewezen dat daar in den regel geen vrouwen en (of) kinderen vertoeven. De vrouwen en kinderen toch van gevluchte mannen blijven gewoonlijk in het Vaderland wachten, tot alles voor het vertrek naar het land-der-emigratie in gereedheid is. Hiermede is intusschen weer niet gezegd, dat zich in 't geheel geen vrouwen en (of) kinde ren bevinden onder degenen, die paar Neder land kwamen. Integendeel. Het is zelfs voorge komen, dat tientallen alleen-staande kinderen, die niét wisten, waar hun ouders vertoefden, op deze allerbitterste wijze met de ellende van het leven moesten kennis maken. Dat de hulpverleening aan honderden kinderen, die naar ons land kwamen, nog heel wat speciale zorgen meebrengt, zal ieder zich kunnen indenken, die zich even realiseert, wat het beteekent: een kind alléén in den vreemde. Op dit terrein doet het R.K. Huisvestingcomi té. gevestigd te 's-Bosch, wederom prijzens waardig werk. Als men voorts nog overweegt, dat elke vluchteling gemiddeld tien gulden kosten per week beteekent voor het R.K. Vluchtelingen comité, terwijl dit comité permanent voor een 300-tal personen te zorgen heeft, kan men wel nagaan, dat er heel wat financiën noodig zijn. om het eenmaal begonnen werk voort te zet ten. En voortzetting is absoluut noodig. Mis schien zelfs nog wel uitbreiding. Wij komen hier nog nader op terug. „Het valt natuurlijk nog niet te zeggen," zoo informeerden wij verder bij onzen zegsman over het werk van het R.K. Vluchtelingen comité, „hoe lang het comité nog werkzaam zal moeten blijven en welken omvang het werk nog aan zal nemen?" Een bedenkelijke trek op het gezicht van onzen gastheer,Wij rekenen er op, dat wij voorloopig nog als regel een 300 personen te verzorgen zullen hebben, d.w.z. dat het aantal permanent plm. 300 zal bedragen, want u weet, dat er geregeld worden afgevoerd, doch dat er ook geregeld weer zullen bijkomen." „Totdat „Het zal wel noodig worden, dat wij binnen kort in de verschillende plaatsen van ons land ondercomité's krijgen van ons algemeen uit voerend comité, ten einde daardoor plaatselijk te kunnen worden ingelicht of op andere wijze te worden geholpen." Onder die hulp zal de financieele zeker niet mogen verwaarloosd worden, want steeds meer bronnen van inkomsten zullen noodig zijn om het werk te kunnen voortzetten. Weliswaar heeft het Doorluchtig Episcopaat indertijd de door de Regeering geëischte garantie aanvaard, maar tenslotte zal dit bedrag toch ook weer moeten opgebracht worden door de katholieke gemeenschap. Intusschen wordt er met zekerheid op ge rekend, dat hulp niet uit zal blijven. En als men overweegt, dat men door steun te verleenen aan het R.K. Vluchtelingen comité practisch zelfs op prachtige wijze mee doet aan de „Actie voor God" zooals men het ons vol enthousiasme uiteenzette dan lijkt ons, dat er argumenten genoeg zijn om te durven verwachten, wat noodig is. Ons katholieke volk zal het toch niet kun nen aanzien, dat priesters en kloosterlingen, kinderen en vrouwen aan him treurig lot wor den overgelaten, terwijl met geld in ieder ge val gezorgd kan worden, dat dit lot verbeterd wordt. Ook al zou men dan niet altijd direct zelf een positief resultaat hiervan kunnen consta- teeren en al zou men ook niet altijd bewijzen van oprechte dankbaarheid (kunnen) ontvan gen. Een feit is immers, dat dankbaarheid niet een algemeen beoefende mentaliteit genoemd kan worden. Al zijn er gelukkig genoeg voor beelden aan te wijzen van personen, die wél dankbaar zijn, zooals blijken kan uit een schrij ven, dat door een geëmigreerd student vanuit Brazilië gericht werd aan een dér heeren van het Comité. Met toestemming van den betrokkene mogen wij uit dezen brief het volgende citeeren: „Ik kan u wel zeggen, er is maar één Duitschland en maar één Holland. Ik houd van beide landenvaak en graag denk ik daaraan terug. Ik schrijf udaar ik mij bewust ben dankbaar te moeten zijn. Ik kan en zal Utrecht niet vergeten. Enkel en alleen im mers met de hulp van het comité ben ik in dit land (Brazilië) gekomen, waar ten minste de mogelijkheid bestaat, dichter bij mijn doei te komenEn als ik eenmaal het geluk heb Europa terug te mogen zien, zal ik ook Utrecht nog eenmaal zien. Dank baar denk ik aan u in mijn gebed, opdat God uw werk zegene, dat gij dag aan dag voor de arme vluchtelingen doet." Wij mogen hierbij opmerken dat dit een brief is van een jongeman, die in Duitschland zeer veel dienst en heeft bewezen aan de R.K. Geestelijkheid, doch ten slotte ook werd vast gezet. Thans is hij bij een hooggeplaatst R.K. Geestelijke te San Carlos gehuisvest, waar hij zijn studies kan voortzetten, om, naar hij hoopt, ook eens priester te worden. Tenslotte moeten wfj erop wijzen, dat het te 's-Hertogenbosch gevestigde R.K. Huisvesting comité thans volledig is ingeschakeld in de actie van het R.K. Vluchtelingen Comité. Een der zeer belangrijke factoren, welke bij deze inschakeling een rol speelden, was de over weging, dat het R.K. Huisvesting-comité zich belast heeft met de verzorging van de kinderen. Het spreekt wel van zelf dat dit werk van het R.K. Huisvesting-cpmité evenzeer onze be langstelling en steun verdient als de actie van het R.K. Vluchtelingen Comité. Moge het prachtige motto van den grooten radio-redenaar H. de Greeve: „geven is leven; leven is geven", vele geloofsgenooten in ons land (blijven) sti- muleeren, om te denken aan hun beklagens waardige geloofsgenooten in den vreemde, te denken ook aan den plicht goede werken te doen, waartoe de heer H. J. C. Venings, P Bothlaan 17, te Amersfoort, als voorzitter van het uitvoerend R.K. Vluchtelingen Comité gaarne den weg zal wijzen, bijgestaan door de dames en heeren van het bureau, dat zijn administratieve werkzaamheden verricht in een der lokalen van het R.K. Werkliedenver bond, aan de Drift, te Utrecht. U VOELT ZICH THUIS IN DE N MODELHUIZEN I Vrije bezichtiging van 14 tot 17 uur B In de Vrijdagavond te houden vergadering van den R.K. Volksbond zal de heer A. J. M. Angenent een rede houden over de kinder bijslagwet. De vergadering wordt in het K.S.A.-gebouw gehouden en vangt te'half acht aan. Morgenavond houdt de plaatselijke afdeeling van de Algem. Vereeniging voor Bloembollen cultuur een ledenvergadering in hotel Ten Burg ter bespreking o.m. van eventueele voor stellen voor de 190e algemeene vergadering. De Hanze Gisterenavond vergaderde de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" in hotel Sistermans onder voorzitterschap van den heer C. B. Kroon. Met het bestuur en den geestelijken adviseur waren aanwezig eea dertigtal leden. De voorzitter opende de vergadering op de gewtme wijze en heette allen hartelijk welkom. Waar dit de eerste vergadering was in 1939, wenscht spr. allen een zalig nieuwjaar. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. De heer S. P. Wilhelmus, secretaris der ver eeniging, las daarna het jaarverslag voor. Daar uit blijkt, dat er dit jaar vijf leden- en zes be stuursvergaderingen zijn gehouden. Tevens was er een feestvergadering georganiseerd. Deze feestavond is zóó goed bevallen, dat door de leden is gevraagd dit jaar er weer een te houden. Het ledental bleef ongeveer hetzelfde, omstreeks- honderd. De voorzitter bespreekt den toestand der ver eeniging over 1939. Over de uitkomsten van 1938 zegt spr., dat de goede voorspellingen in het begin van dat jaar niet zijn uitgekomen. De reclame is vrijwel doodgeloopen. Wat zal 1939 brengen, vraagt spr.? Algemeen is de gedachte, dat het komende jaar niet slechter zal zijn dan 1938. Spr. wijst op de mogelijkheid van invoering van de vestigingswet voor het krui- deniersbedrijf en hoe deze vakgroep daaraan moet denken, welke belangen er op het spel staan en dat het zich afzijdig houden van de organisatie vbor velen uit dit vak wel eens ïee- lijke gevolgen kan hebben. Voorts stelt spr. de vraag, of de middenstand zich wel voldoende laat gelden op andere ter reinen. De begrooting en het finantieel verslag wer den goedgekeurd. Uit de vergadering werd een kascommissie benoemd. Als bestuursleden voor de Hillegomsche Midd. Centrale werden benoemd de heeren Manshan den, Wilhelmus, Trossel en Jonkman. Als bijzondere gast verwelkomde de voorzitte» een pater van het retraitehuis van Noord wij ker- hout. Nadat deze de vergadering had duidelijk ge maakt, hoe verdienstelijk en noodig het is, ook voor den middenstander, om eens een retraite mede te maken, gaven zich een aantal leden voor de te houden middenstandsretraite, die plaats zal hebben in de maand Maart, op. Door den voorzitter werd daarna een inleiding gehouden over de Omzetbelasting. Naar aan leiding daarvan werden eenige vragen gesteld en door den irfleider beantwoord. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. G. J. Kroon en A. W. Schulte Kuperjans. Tot bestuursleden voor de reclame-commissie werden wederom aangewezen de heeren De Groot en Schulte Kuperjans. Het bestuur stelde daarna voor om uit de Gewestelijke Federatie te treden. De voorzitter licht dit besluit nader toe. De heer P. Klaver acht dit onjuist en stelt daarom voor, de Gewestelijke Federatie te be- richteni dat het voornemen bestaat, om uit te treden zoo er geen verandering komt in de wijze van werken van de gewestelijke centrale. De voorzitter acht dit onbegonnen werk en handhaaft het bestuursvoorstel. Dit voorstel wordt daarna aangenomen. Alleen de heer Klaver wenschte aanteekening van te- genstemming! De geestelijke adviseur hield dan zijn 10 minu ten-praatje. De weleerw. spr. gaf allereerst een overzicht van het reeds besprokene op vorige vergaderingen. Thans zette spr. uiteen, hoe de houding van den middenstander moet zijn tegenover anderen. Na een korte rondvraag volgde sluiting van deze zeer leerzame vergadering. Inbraak Dinsdag is ingebroken bij afwezig heid der bewoners in de Talmastraat bij de familie F. V. Er wordt geld vermist uit een kast en een portemonnaie inhoudende 45 centen. De politie heeft de zaak in onderzoek. De kring Kennemerland van den R.K. Prov. Land- en Tuinbouwbond heeft in zijn laatst gehouden vergadering besloten om er bij het hoofdbestuur op aan te dringen, dat pogingen zullen worden gedaan voor het verkrijgen van een extra tuinbouwsteun-uitkeering voor de streek Kennemerland. Er is al meermalen de aandacht op gevestigd, dat van de millioenen, welke voor den steun aan den tuinbouw beschikbaar werden gesteld, de streek Kennemerland bij herhaling slechts een weinig beteekenend aandeel heeft ontvangen. Het grootste deel valt op producten, welke hier niet of weinig geteelt worden, terwijl andere omstandigheden, zooals b.v. de lage richtprijs, er toe bijdroegen, dat de tuinders hier niet voor een uitkeering in aanmerking kwamen, alhoewel zij zeer zeker gerechtvaardigd geweest zou zijn. Vandaar dat de organisatie zich gedrongen gevoelt om nogmaals pogingen in het werk te stellen, iets voor de tuinders te bereiken. Want een feit is het, dat in vele tuindersgezinnen groote nood heerscht. Zij staan daarin helaas niet alleen, maar het gebrek wordt in deze kringen nog schrijnender aangevoeld, omdat het geleden wordt door menschen, die, althans in den zomer, van den vroegen morgen tot den laten avond werken en ploeteren voor de pro ductie van hun tuingronden. Om later te ervaren, dat de opbrengst in geld niet beantwoordt aan de meest bescheiden verwachtingen. Organisaties en veilingbestuur, die uit den aard der zaak dezen nood al evenzeer aanvoelen, zitten niet stil en menige stap werd reeds ge daan om althans iets voor de tuinders te be reiken. Wy vernamen, dat naast de eerder genoemde actie, er vanwege de veiling gegevens worden verzameld over de Inkomsten van tuinders over qen geheel jaar. Waarschijnlijk zullen deze ge gevens een schel licht werpen op den toestand, waarin velen verkeeren. Door bevoegde zijde werden ons gevallen genoemd, die niet den min sten twijfel laten omtrent de benarde omstan digheden, waarmede sommige tuinders te kam pen hebben. Intusschen zal de tuinbouwsteun ook een punt van bespreking uitmaken in de jaarvergadering van den Nederlandschen Tuindersbond, welke Maandagavond in het veilinggebouw 't Centrum gehouden wordt. Daar zal de heer W. v. Dok een inleiding houden over „De geringe productie steun in Kennemerland en de oorzaak hiervan". Verder is het bestuur der Koopliedenvereenl- ging „Handelsbelangen" uitgenoodigd om in deze vergadering de grieven toe te lichten, welke .de handel koestert ten aanzien van den aan voer van de producten. Het is bekend dat de strenge vorstperiode overal aanzienlijke schade heeft aangericht. De zer dagen ontmoetten wij daarvan een voorbeeld bij een glaskweeker met een groot bedrijf, die alle bloemkoolplanten tijdens de vorst verloren had zien gaan. Hetzelfde is gebeurd bij de meeste andere kweekers, zoodat er een dringende be hoefte aan bloemkoolplanten ontstaan is, waar aan niet voldaan kan worden. Het is thans de tijd om de warenhuizen er mee te bezetten en nu dat niet gaat, moet er naar een andere cultuur worden omgezien, het geen niet zoo eenvoudig is omdat er niet veel keus is. Voor de enkelen, die nog een partijtje planten machtig konden worden, belooft het in tusschen een voordeelige teelt te worden. Degene, wiens planten niet bevroren zijn, is er wel bij gevaren. Dat bleek onlangs in het Westland, waar een kweeker een heele krat met bloemkoolplanten had kunnen behouden. Hij besloot zijn geheelen voorraad In massa te veilen en ontving toen 8)4 cent voor een plant! Dit was dus, wat men noemt, een lucratieve teelt. Tweetal auto's gestrand op den Rijksweg Woensdag hebben wederom twee auto-ongeluk ken op den nieuwen Rijksweg plaats gehad. Een personenauto, bestuurd door den heer H. uit Den Haag, reed in de richting Amsterdam en zou den afrit naar den Bennebroekerweg in slaan. De bestuurder nam zijn draai evenwel iets te vroeg met het gevolg, dat hij op den wegberm terechtkwam. De bermen zijn door den aanhoudenden regen zeer. zacht geworden, waardoor de wielen van den auto diep in den grond wegzakten. Dit had tot gevolg, dat de wagen kantelde. Dé portierruiten rinkelden stuk, aan welker scherven de bestuurder enkele snijwonden op liep. Nadat H. zich uit zijn benarde positie had bevrijd, ontmoette hij al spoedig enkele auto„ mobilisten, die hun hulp aanboden. Met ver eende kracht kwam de wagen weer op de wie len, waarop H. zijn reis in een open auto kon vervolgen. 's Avonds tegen tien uur deed zich 'n soort gelijk geval voor bij den oprit naar het viaduct over den Kruisweg. Een Amsterdamsch auto mobilist op weg naar huis ontmoette even voor het viaduct een drietal tegenliggers, alle drie met vol licht. De bestuurder werd door deze lichten verblind en geraakte dientengevolge het goede spoor bijster en kwam eveneens in den grasberm terecht. Diep zakten de wielen in 't zachte gras tot aan de assen toe weg. Het bleek onmogelijk, op eigen kracht los te komen. Fasseerende automobilisten waren ook hier zoo bereidwillig om te helpen. R.K. Zieken- en Aanvullingsfonds. Boven genoemde vereeniging hield in het Vereeni- gingsgebouw alhier haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer J. v. Lierop. In zijn openingswoord wenschte de voorzitter de leden met hun gezin alsnog een gelukkig en zalig nieuwjaar. Tot zijn vreugde kon spr. voorts mededeelen, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging gunstiger geweest is, dan het voorgaande, zoodat de reeds overwogen contributieverhooging niet doorgevoerd behoef de te worden. Volgens het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in het afgeloopen jaar achteruit liep van 593 tot 585. In het afgeloopen jaar deden zich 134 ziekte gevallen voor. Uitkeering geschiedde aan 116 le den in het geheel verdeeld als volgt: aan 19 le den 10 weken; aan 4 leden 8 weken; aan 1 lid 7 weken; aan 4 leden 6 weken; aan 7 leden 5 weken; aan 5 leden 4 weken; aan 16 leden 3 weken; aan 20 leden 2 weken; aan 24 leden 1 week en aan 16 leden minder dan een week. Het jaarverslag van den penningmeester vertoonde aan inkomsten ƒ4518.30; aan uitga ven ƒ3622.38, zoodat er een batig saldo is van 995.92. De reserve bedraagt thans 7780.80. Nadat de heer R. Lommerse verslag had uit gebracht over het finantieel beleid van den penningmeester, werd deze onder dank voor zijn goed beheer gedéchargeerd. De heer J. F. v. Lierop, die periodiek aftre dend was, werd herkozen, daar geen tegencan- Oidaten waren ingediend. Met de beste wenschen voor een gunstig ver loop van het fonds, sloot de voorzitter hierna onder dank deze vergadering. R.K. Staatspartij. De afdeeling Vogelen zang der R.K. Staatspartij houdt de jaarverga dering a.s. Vrijdag 27 Januari a.s. des avonds om acht uur in het VereënigingSgebouw. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Jan, z. van J. Weij en N. Fontijn; Wilhelmina Cor nelia, d. van P. Hoff en F. Fleur; Maria en El- zelina, dochters van N. D. Hendriks en M. Ouwejan; Evertje, d. van E. van den Brink en C. Vrijhof; Joannes Baptist, z. van C. Hörch- ner en W. Brandsen; Agatha Geertruida, d. van W. Daemen en M. van Enkhuizen; Jacob, z. van J. List en E. Busch; Hendrik, z, van B. van Briemen en A. Stolp; Hendrik, z. van L. Brouwer en I. Veken. Ondertrouwd: D. Blom, 21 jr. en K. Weijmer, 19 jr.; D. Vink, 24 jr. en F. Wilms, 24 jr.;P.H. de Jong, 26 jr. en A. L. Dekker, 27 jr.; R. Goed hart, 25 jr. en L. W. Rosenbohm, 24 jr.; C. Brouwer, 26 jr. en Th. Ziegelwanger, 20 jr.; L. Bron, 19 jr. en G. aan 't Goor, 17 jr. Overleden: Grietje Heitgeert, 101 jr., wed. P. van Zaanen; Margaretha Olij, 3 mnd.; Jan netje de Jong, 76 jr., wed. van A. Buijs; Elisa beth Vet, 66 jr., gehuwd met B. Mulder; Dirk Husslage, 65 jr., wednr. van E. Blees. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 27 Januari 7.00 2.41 7.19 3.00 28 Januari 7.41 3.19 8.07 3.41 29 Januari 8.33 4.07 9.01 4.33 30 Januari 9.40 5.01 10.23 5.40 31 Januari 11.06 6.23 11.47 7.06 HAARLEM, 24 Jan. Groentenmarkt Witlof 1216, Tomaten 1430 cent per kg. Andijvie 1 2.75, Sla 1.203.25, Gele kool 3595 cent, Groe ne kool 3080 cent, Boerenkool 0.40—1.20, Knakpeen 0.501.75, Uien 11.90, Winterworte len 11.50 per kist. Bloemkool 1222, Roode kool 312, Savoye kool 29 cent per stuk. Sel derie 1065, Prei 220, Peterselie 1055 cent per bos. Spruiten 1.504.75, Koolrapen 0.75 1.30 per zak. FR.VARKENMARKT 6rlO TEL.13904 «Jiw* 14164 X Zelfs al is men de twee kruisjes gepasseerd - ook dan doet men er goed aan, levertraan te nemen. Maar dan Jecovitol. Want Jecovitol - de beste levertraan - verhoogt Uw weerstandsver mogen en beschermt U tegen griep en verkoudheid 1 75° per flesch. BARCELONA, 26 Jan. (Reuter) Van middag te twaalf uur nikten de divisies uit Navarra onder commando van generaal Solchaga en de Mooren, onder commando van generaal Yague, met vliegende vaandels en slaande trommen als eersten Barcelona binnen. De troepen van Franco stieten niet op tegen stand, aangezien de meeste manschappen van het regeeringsleger de stad reeds hadden ver laten voor de reehtschen binnenrukten. De Navarreezen en Mooren bezetten eerst het historische fort Montjuich dat Barcelona be- heerscht en den berg Tibidabo. De Navarreezen en Mooren werden gevolgd door de „Pijlen"-divisie en de „Tercio", het Spaansche vreemdelingen-legioen. Hedenmorgen heeft de Bossche rechtbank de strafzaak behandeld tegen den chauffeur J. v. d. V. uit Eindhoven, wien moord subs, doodslag was ten laste gelegd op den heer Sanders i11 den nacht van 17 op 18 October j.l. op het Hemelrijk te Eindhoven. Verdachte ontkende alle schuld. Er waren elf getuigen gedagvaard. De officier van justitie eischt vier jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Pulles, vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van den verdach te. Dit verzoek werd door de rechtbank afge wezen. Uitspraak over 14 dagen. Onze speciale verslaggever te Doorn bericht ons nog: Behalve de vijf der zes zonen van ex- keizer Wilhelm de jongste, prins Joa chim, is kort na den oorlog onder tragi sche omstandigheden gestorven zal ook de eenige dochter, Victoria Louise, herto gin van Brunswijk, het feest van haar va der bijwonen. Haar dochter, de kroonprin ses van Griekenland, is met haar echtge noot reeds op Doorn aanwezig. Nu dit hu welijk niet lang geleden werd gezegend, is de tachtig-jarige ex-keizer opnieuw over grootvader geworden. Zijn oudste kleinzoon, die, zooals men weet» tegen den wil van zijn grootvader te Bonn met Fraulein von Salviati huwde, heeft twee doch tertjes, zoodat de ex-keizer drie achter-klein kinderen telt. De film „Das Choral von Leuten", welke den avond van het feest in den familiekring op Huize Doorn wordt vertoond, is ongeveer vijf jaar oud. Otto Qubühr, bekend uit „Das Flötenkonzert von Sansoussi", speelt er de rol van koning Frederik den Grooten. Het filmver haal is geweven om het historisch gegeven van den slag- bij Leuten in den zeven-jarigen oor log, na welks gelukkigen afloop de Pruisen het historische koraal van Leuten zongen. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.) In het Sportpa leis heeft de Italiaansche minister van Staat, Farinacci, een rede gehouden, in aanwezighein van talrijke vooraanstaande personen der Na- tionaal-Socialistische Partij, van burgerlijke eTi militaire autoriteiten en van den Italiaanscheo ambassadeur. Farinacci zeide, dat het Italiaansche rais- vraagstuk reeds in 1919 door Mussolini is om lijnd. Wat de Italianen tot dusverre niet heb ben kunnen begrijpen, is de houding Roomsch-Katholieke Kerk, die juist kan wijze" op een lange traditie in de onverbiddelijke vei" vclging van het Jodendom. „De vraag rijst, hoe het den Joden gelukt hooge prelaten te verstrikken. Tegenwoordig heeft de Kerk meer sympathie voor de statem die den Joden vriendelijk gezind zijn, dan v°o* de fascisten, die in school en volk de moram en In den Staat de orde teruggebracht hebbe Door deze onbegrijpelijke houding worden fascistische katholieken pijnlijk getroffen. aldus Farinacci, zijn er van overtuigd, dat a politieke standpunt slechte gevolgen voor Kerk zal hebben. De godsdienst mag niet me met de politiek verwisseld worden. Van kansel moet het Evangelie gepredikt worde al het andere beteekent misbruik."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2