DE DUITSCHE HELpjj DONDERDAG 26 JANUARI 1939 Lichamelijke opvoeding der jeugd Nationale stichting in het leven geroepen NIEUW GEBOUW DER BATAAFSCHE IMPORT Aan den Wassenaarschen weg te Den Haag EEN AARDEWERKFABRIEK TE ELBURG be gemeente verleent medewerking R. K. Bewaarschool examen Herdenking van het 25-jarig bestaan De Maastunnelbouw te Rotterdam Vorstperiode heeft den voortgang van het werk belemmerd Rotterdamsche Lloyd Kiel gelegd voor nieuw vlaggeschip MESSENTREKKER VOOR DE RECHTBANK Vijf jaar gevangenisstraf gevorderd Belgisch schip vergaan Bemanning gered en te Wemel- dinge aan land gebracht Hooge gasten te Doorn aangekomen EEN LUCHTPOLITIE VOOR BIJZONDERE GEVALLEN? Besprekingen tusschen V. O. S. en Rijksveldwacht PROF. DR. W. REINDERS Eervol ontslag aangevraagd HET ROOKVERBOD IN VLIEGTUIGEN Niet geldig voor bepaalde luchtvaartuigen De Indische defensie Vragen aan de regeering over legervloot en luchtmacht KUNSTLIEFHEBBER DANIG BEETGENOMEN Goed geld betaald voor een geverniste foto ISOLATIEBUIS-INDUSTRIE Regeling van afzet, prijzen en verkoopsvoorwaarden HET ZEDENSCHANDAAL IN INDIË Koninklijke familie naar Zwitserland Hotel „Adler" te Grindelwald gereserveerd DE GEVAARLIJKE OVERWEG BIJ KETHEL Waarschuwings-installatie wordt aangebracht UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rechterlijke macht Koninklijke bibliotheek Posterijen Landmeters Rijksmunt Ontslag IJker :'s oogen yex^uiste^denj .het bjad ont- mede-i^sssQj^urg"s Het Rijkscollege voor de Lichamelijke Op voeding heeft met een aantal organisaties besprekingen gevoerd over de vraag, op welke wijze en door welke middelen de lichame lijke opvoeding van het geheele Nederland- sche volk door een eensgezinde actie bevor derd kan worden. Deze besprekingen hebben geleid tot de oprichting van een federatief verband, dat voorloopig is genaamd: „Nationale Stichting ter bevordering van de Volkskracht", en dat zal arbeiden op de door het college in zijn rapport »„de school en de lichamelijke op voeding" aangegeven grondslagen, in de eer ste plaats dus met in acht neming van het beginsel, dat de lichamelijke opvoeding vóór alles aan het schoolonderwijs onverbrekelijk verbonden moet blijven. Naast een doelmatige propaganda ter stimu lering van de lichamelijke schoolopvoeding zal *r naar worden gestreefd, de belangstelling en medewerking van het geheele volk te verkrijgen ?°or de lichamelijke opvoeding der schoolvrije ieugd, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, flat de lichamelijke vorming, als integreerend fleel van de opvoeding, de volkskracht verhoogt. Derhalve zal de stichting, ter bereiking van dit floel, haar actie op een zoo breed mogelijke basis ?oeren. Deze nieuwe organisatie zal voorts in het al- Êemeen werkzaam zijn als coördineerend en cen traal dirigeerend lichaam op het gebied der lichamelijke opvoeding. Een dergelijke werkzaam heid, waaraan algemeen behoefte werd gevoeld, Ontbrak tot nog toe in ons land. Het college, onder welks auspiciën de co ördinatie tot stand kwam, zal in de stichting Uitsluitend een adviseerende stem hebben, ter wijl de aangesloten organisaties haar volkomen Zelfstandigheid zullen behouden, doch gemeen schappelijk zullen nagaan, welke middelen aan het beoogde doel dienstbaar gemaakt kunnen Worden. Bij de keuze der organisaties, die tot samen- Werking werden uitgenoodigd, heeft het college Aan een kern gedacht, die uiteraard voor uit leiding vatbaar is. De volgende organisaties heb ben aan de oprichting medegewerkt en zijn der halve in de stichting vertegenwoordigd: de ver eniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland, de Neder- landsch-christelijke vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding, de Rationale R. K. vereeniging van leeraren en on- öerwijzers in de lichamelijke oefening, het Ne- Öerlandsch Olympisch comité, de interdiocesane jeugdcommissie, het centraal verband van chris telijke organisaties voor de lichamelijke opvoe- Öing, de Nederlandsche arbeiders sportbond, de Rationale vereeniging tot bevordering van har monische lichaamsontwikkeling, het comité ter bevordering van de lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk en het comité-Graaf land. Het bestuur zal binnenkort worden samenge steld. Een voorloopige commissie ter voorbereiding fler werkzaamheden is gevormd onder voorzitter schap van mr. A. baron Schimmelpenninck van fler Oye. Het secretariaat dezer voorloopige com missie is gevestigd in het departement van On- flerwijs, Kunsten en Wetenschappen, Oostduin- laan 2 te 's Gravenhage, kamer 37. De Bataafsche Import Maatschappij te Den Haag heeft besloten een nieuw kantoorgebouw te stichten aan den Wassenaarschen weg al- öaar. Zij heeft vier architecten aangezocht, t.w. 1*. G. Friedhof, A. J. Kropholler, J. J. P. Oud en Ir. D. Roosenburg, een plan te ontwerpen. Van Öeze vier ontwerpen heeft de directie gekozen öat van den heer J. Oud. Het gebouw, dat zijn frontgevel langs den Wassenaarschen weg heeft, Zal vijf verdiepingen tellen benevens kelders en een arehiefveTdieping. Aan den achterkant zul len inritten voor fietsen en auto's, alsmede een Broote vijver worden aangelegd. De diepte is Bering in verhouding tot de lengte, terwijl de hoogte opzettelijk groot gekozen is. Nu de mogelijkheid ontstaat, dat door de ver- flere inpoldering van het IJsselmeer de vis- schersbevolking in Elburg haar bestaansmoge lijkheid zal komen te ontbreken, is een voor uitstrevende ondernemer in overleg getreden •het het gemeentebestuur om over te gaan tot bet oprichten van een aardewerkfabriek al- flaar. De gemeente zal zich garant stellen voor ren te en aflossing voor een kapitaal ter grootte van f 10.000 en tevens goedkoop industrieter rein beschikbaar stellen. In de op te richten fabriek zal ongeveer 30 man te werk worden 'gesteld, die van f 3.tot f 20.per week kunnen verdienen. Verder heeft het gemeentebestuur bij de be voegde instanties stappen gedaan om den hoofd weg naar den Zuid-Oostoolder over Elburg te laten loopen, benevens een werkhaven voor baggermolens, stoombootjes en woonarken aan te leggen, zooals die te Urk Woensdagmorgen is in het Moederhuis van de zusters van Liefde aan den Qudendijk te Tilburg een herdenkingsbijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het R.K. Bewaarschoolonderwijzeres-examen. Deze bijeenkomst hebben bijgewoond Z. H. Exc. mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, die in 1S14 voorzitter van het eerste examen is geweest, mgr. dr. P. J. M. van Gils, voorzitter van den Ned. R.K. Schoolraad, mgr. dr. Th. Goosens, mgr. dr. Th Verhoeven, voor zitter van het Centraal Bureau voor Onderwijs en opvoeding, de heer J. Verbeelen, hoofdin specteur van het lager onderwijs, tevens ver tegenwoordiger van den minister van Onder wijs, verschillende geestelijken, zusters en lee- kenonderwijzeressen, benevens een groot aantal vertegenwoordigers uit de onderwijswereld en van het schooltoezicht. Mgr. dr. J. van Gils opende de bijeenkomst met gebed, waarna hij in een kort welkomst woord mgr. A. F. Diepen en den heer J. Ver beelen begroette als initiatiefnemers van het R.K. Bewaarschoolonderwijzeresexamen, bene vens pastoor Nabuurs, oud-voorzitter van het examen en de verschillende aanwezige autori teiten. Hierna sprak mgr. A. F. Diepen de aanwezi gen toe als bisschop van Den Bosch en als voorzitter van het eerste examen. Mgr. oood zijn hartelijke gelukwenschen aan bij deze feeste lijke gelegenheid. Mgr. gaf daarna een kort overzicht van het examen, van het ontstaan ervan, waarbij mgr. er op wees, dat toen vooral de bedoeling voorzat het bewaarschoolexamen vrij te houden van neutrale staatszorg en het in godsdienstige richting te stuwen. Reeds lang voor 1914 had mgr. toen nog rector Die pen zijn inzichten over dit examen uiteengezet voor de verschillende instanties. Het resultaat hiervan was, dat ook de gelijkstelling van het voorbereidend lager onderwijs erkend is. Ook thans nog stelt mgr. veel. belang in dit onder wijs en het is hem altijd nog een vreugde als hij de ontwikkeling êr van ziet. Men moet alge meen erkennen, dat het bewaarschoolonderwijs zeer goed en zeer mooie resultaten heeft gehad en het blijkt overduidelijk, dat God dit werk heeft willen zegenen. In zijn toespraak herdacht mgr. degenen, die waren heengegaan en die zeer veel verdiensten voor dit onderwijs heb ben gehad. Mgr. sprak zijn verwachting uit. dat het R.K. Bewaarschoolonderwijs zal blijven groeien onder Gods zegen en dat het van groot nut en voordeel zal zijn voor Katholiek Neder land. Vervolgens sprak de heer J. Verbeelen, ver tegenwoordiger van den minister van Onderwijs, die de gelukwenschen van Z. Exc. en van de ambtenaren van het departement overbracht. Het is verheugend aldus spr. dat de be langstelling van allen voor dezen tak van het R.K. onderwijs zoo groot is en dat men aan het departement te Den Haag zooveel waardeering heeft voor hetgeen de katholieken op dit gebied hebben gedaan. De toestand is thans nog niet zoo, dat men bereikt heeft, wat men bereiken wilde, want het aantal gediplomeerde leer krachten bedraagt zestig pet. Niet alleen in Nederland heeft dit examen veel invloed, maar ook in de missie en deze invloed is daar nog meer zegenrijk dan in het moederland. Spr constateerde vervolgens, dat de katholieken in dit opzicht een historische traditie hebben te handhaven, want door de gansche geschiedenis ziet men, dat de Kerk zich bezig houdt met de allerkleinsten. Ook in de eeuwen, die voor Bra bant zeer donker zijn geweest, heeft deze zorg altijd een zeer voorname plaats ingenomen. Deze traditie wordt tot in den huidigen tijd voortgezet en het is zeer verheugend, dat hei examen zooveel goeden invloed uitgeoefend heeft op de kwaliteit van het bewaarschoolon derwijs, een invloed, die met de jaren betei en vruchtbaarder werd, en waardoor het katho lieke onderwijs thans tot het beste gerekend kan worden. Spr. besloot zijn toespraak met het aanbieden van zijn gelukwenschen en met het uitspreken van de beste wenschen voor de toekomst. Na deze toespraak las mgr. van Gils eenige berichten van verhindering voor, o.m. van mgr. Van Oers, vicaris-generaal van het bisdom Breda. Hierna hield de rector van het klooster, de zeereerw. heer Noyons, een korte toespraak, mede namens de eerwaarde moeder-overste Voorts spraken nog mej. Ch. Op de Coul, inspec- trice van het lager onderwijs te Boxmeer; mgr. dr. Th. Goosens, rector der R.K. Leergangen en zuster Lucia, waarna twee bewaarschoolkin deren een kort tafereel opvoerden. Mgr. dr. P. J. M. van Gils beantwoordde de verschillende toespraken en sloot de bijeen komst met een dankwoord aan allen, die met hun tegenwoordigheid van hun belangstelling voor het R.K. Bewaarschoolonderwijs hadden blijk gegeven. De strenge vorst en de daarop volgende periode van langzame ontdooiing van den bevroren grond en materialen hebben het werk aan den Maastunnel te Rotterdam gedurende ongeveer veertien dagen stil gelegd. Hoewel thans weer met man en macht gewerkt wordt, kon niet worden voorkomen, dat de vorderingen deze maand geringer zijn dan in andere maanden het geval was. Gelukkig kon reeds dadelijk wor den geconstateerd, dat het reeds gemaakte werk nergens schade had opgeloopen, zoodat niets be hoefde te worden overgemaakt. Op den rechteroever in het inwendige van het ventilatiegebouw is men doende de zware betonbalken, welke voor tijdelijke verstijving tijdens het zinken te halver hoogte waren inge bouwd, te slOopen. De landtunnel wordt thans aan twee zijden onder handen genomen. Bij den overgang tus- schen open en gesloten tunnel is het betonwerk voor de schelpvormige bekroning van het portaal ver gevorderd. Aan de andere zijde, bij het ven tilatiegebouw, wordt gewerkt aan den vloer van het nog ontbrekende gedeelte landtunnel. Nabij de roltrappenschacht, is een nieuwe grijperkraan geplaatst, welke met de ontgraving van den bouwput voor deze constructie is be gonnen. Op den linkeroever mocht het door de vorst niet gelukken vóór de Kerstdagen de werkkamer van de caissonfundeering voor het ventilatie gebouw met beton te vullen. Na de vorst is onmiddellijk met dit werk weer een aanvang gemaakt en op 6 Januari 1939 was het gereed, zbodat thans ook dit werk onder verhoogden luchtdruk tot het verleden behoort. De beide groote caissons zijn op de gewenschte diepte gebracht. Van de andere werkterreinen, Heysche haven, Waalhaven en West-Zeedijk, zijn geen belang rijke feiten te vermelden. Het werk vordert er gestaag, maar mijlpalen, welke vermelding waard zijn, werden daar deze maand niet bereikt. In de rivier wordt door den zuiger en den baggermolen steeds doorgewerkt om met de sleuf, waar de tunnelstukken ingesloten worden, tijdig op diepte te kómen. De eerste 100.000 M3 grond werden reeds naar boven gehaald, nog rond 900.000 zullen moeten volgen. In tegenwoordigheid van de leden der directie van den Rotterdamschen Lloyd en van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" is Woensdagmorgen op de werf van de „De Schelde" te Vlissingen de kiel gelegd van het grootste schip, dat ooit door „De Schelde" is gebouwd. Dit passagiersmotorschip meet 22000 ton en is bestemd voor den Rotterdamschen Lloyd, waarvan het tevens het vlaggeschip zal worden. Op ca. 200 M. lange helling werden onder oorverdoovend lawaai eenige platen, ter lengte van 40 M. en met een gewicht van ruim 22000 kg., door twee groote kranen aangevoerd en neer gelegd, waarna een aansluitend constructiedeel, ter lengte van 22 meter en met een gewicht van 12000 kg., volgde. Nadat beide deelen in elkaar waren geschoven, heeft Ir. B. E. Ruijs jr., een der directeuren van den Rotterdamschen Lloyd, deze deelen per soonlijk gelascht, daarmede een symbolische handeling verrichtend. Het schip, dat 186 meter lang zal worden, staat thans nog enkel bekend onder het bouwnummer 214, Deze kiellegging is niet alleen voor den Rot terdamschen Lloyd en de maatschappij „De Schelde" zeer belangrijk, maar ook voor Vlis singen zelf, omdat honderden arbeiders geruimen tijd aan dit schip zullen werken. Eerst nadat V. was vertrokken, durfde men de politie en een geneesheer waarschuwen. Woensdag diende deze zaak voor de recht bank te Leeuwarden. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waarbij de feiten kwamen vast te staan, eischte de Offi cier van Justitie, die den verdachte zeer ern stig over zijn daad onderhield, een gevangenis straf van vijf jaar. De verdediger, mr. Heemskerk uit Leeuwar den, wees er op, dat, wanneer verd. drank heeft gebruikt, bij hem alle remmen ontbreken en hij verzocht de rechtbank bij de straf hiermede rekening te houden. Uitspraak 8 Februari. In den avond van 10 September van het vorig jaar vervoegde zich aan het tehuis voor ouden van dagen te Kollum de 43-jarige grondwerkei A. V., wonende aldaar, die in antwoord op een vraag van de moeder van het tehuis, mevrouw Van der Meer, op luiden toon naar haar man vroeg. Mevr. v. d. M., die uit het gedrag van den man concludeerde, dat hij niet geheel nuch ter was, gaf hem den raad naar huis te gaan. Hierover ontstak de grondwerker zoo in woede, dat hij zijn mes trok en de vrouw te lijf ging. Hij bracht haar drie steken toe, waarvan een ir. de borst. Op haar hulpgeroep snelden eenige verpleegden toe. Eén van hen, de bejaarde heer Prins, kwam in de nabijheid van den woesteling en kreeg eveneens een steek met het mes. Me vrouw Van der M. was inmiddels buiten kennis geraakt. Het Belgische Rijnschip Aline (schipper Potter) is Woensdagmiddag even na vijf uur nabij Wemeldinge door het stormweer overval len en gezonken. De bemanning, bestaande uit vier personen, wist zich in de roeiboot in veiligheid te bren gen en is later door de sleepboot Secunda «.ka pitein Volker) opgenomen. Later heeft het bergingsvaartuig Zeehond de bemanning over genomen en te Wemeldinge aan land ge bracht. Het schip was geladen met zand en op weg naar België. De Aline is afkomstig uit Gent, Het schip meet 1298 ton. Woensdagavond zijn op Huize Doorn de Hertog en Hertogin van Brunswijk en de Kroon prins en Kroonprinses van Griekenland aange komen. Met den D-trein van 20.28 uur is Woensdag avond te Amersfoort Prins Frederik Christiaan von Saksen aangekomen, ter bijwoning van de feestelijke herdenking van den tachtigsten ver jaardag van den ex-Keizer. Per auto begaf de Prins zich naar Huize Doorn. Tusschen ambtenaren van de Rijksveldwacht en leden van de V.O.S., de Vrijwillige Orga nisatie van Sportvliegers, worden, zoo meldt het Handelsblad, den laatsten tijd besprekingen gevoerd om, indien de betrokken minister hier toe zijn toestemming verleent, te komen tot de instelling van een soort luchtpolitie, met dien verstande, dat een aantal Rijksveldwachters zou worden opgeleid tot waarnemers aan boord van vliegtuigen, welke waarnemingen zij dan in bijzondere gevallen zouden verrichten aan boord van vliegtuigen van leden van de V.O.S. Prof. dr. W. Reinders, hoogleeraar in de physische chemie, heeft met ingang van Sep tember a.s. eervol ontslag aangevraagd als hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Prof. Reinders werd op 2 Augustus 1874 te Warfum geboren. Hij doorliep de H.B.S. te Wageningen en studeerde van 1893 tot 1898 chemie aan de universiteit van Amsterdam. In 1899 promoveerde hij op een proefschrift over mengkristallen van kwikjodide en kwikbromide en maakte hij een studiereis naar Londen, Zue- rich en Leipzig. Dr. Reinders was van 19001901 leeraar aan de H.B.S. te Veendam en van 1901 1908 aan het gymnasium te Breda. In 1908 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Technische hoogeschool te Delft. Van zijn hand zijn vele publicaties versche nen. In afwijking van het vroeger geldend alge heel rookverbod in verkeersvliegtuigen is bij Koninklijk besluit van 31 December 1938 be paald, dat dit verbod niet geldt ten aanzien van door of vanwege den minister van Water staat daarvoor aangewezen typen van lucht vaartuigen of daarvoor aangewezen luchtvaar tuigen, voor zoover deze typen of luchtvaartui gen voldoen aan de op dit punt door of van wege den minister te stellen bijzondere eischen voor de inrichting van die luchtvaartuigen en mits bij het gebruik de door of vanwege den minister te stellen veiligheidsmaatregelen wor den nagekomen. „Zoo, ben je aan het studeeren geslagen „Ja". „In welk semester ben je „In het derde jaar van het eerste semester BATAVIA, 25 Jan. (Aneta). Het lid van den Volksraad de heer Kiuyne (Vad. Club) heeft een voorstel ingediend tot het houden van een interpellatie betreffende de defensie van Nederlandsch-Indië. Hierbij heeft hij de volgende vragen gesteld: Ten eerste: blijven voor de regeering, on danks het snel tempo waarin de gebeurtenissen in Oost-Azië en elders zich ontwikkelen, nog steeds de defensie-grondslagen (met name handhaving van strikte neutraliteit, verzet bij aantasting van ons gebied en afwachting op steun van anderen) de basis der defensie? Ten tweede: oordeelt de regeering nog steeds, dat zij zich voor zoover de verde diging van Java door het Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger betreft mag bepalen tot de tegenwoordige organisatie en sterkte van dit leger en, voor zoover de buitengewesten be treft, tot de garnizoenen te Balikpapan, Ta- rakan en op enkele andere punten, alsmede tot de luchtmacht? Ten derde: meent de regeering, dat na de uitvoering van de thans bestaande plannen tot vlootaanbouw, in voldoende mate is voldaan aan den plicht tot verdediging ter zee van het over- zeesche gebied? Acht de regeering zich niet verplicht bij het opperbestuur voortdurend te blijven aandringen op snelle opvoering van de sterkte van de maritieme weermacht? Ten vierde: acht de regeering het niet nood zakelijk om alle beletselen, welke de perso neelsvoorziening van de weermacht vertragen, zoo snel en zoo radicaal mogelijk op te heffen? Ten vijfde; acht de regeering het niet nood zakelijk bij het opperbestuur er op aan te dringen, dat krachtige en snel werkende finan- cieele maatregelen worden genomen om de sterkte van de weermacht in Nederlandsch-In- dië in zoo kort mogelijken tijd tot een hooger peil op te voeren? Het is nog niet zoo lang geleden, dat zich te Maastricht een Hongaarsche schilderijen- zwendel heeft voorgedaan. Ditmaal heeft een kunstliefhebber zich leelijk laten beetnemen. Korten tijd geleden kocht de man van een zich noemenden antiquair uit Arnhem een oud doek, afkomstig van een Joodsch vluchteling uit Duitschland. Het bleek een koopje te zijn. Een tweede maal echter maakte de verkooper gebruik van de kooplustigheid van zijn klant en bood hem een doek aan ter waarde van 1000. Na veel onderhandelen ontving de koo- per het voor 100. Wat heeft nu een later onderzoek uitge maaktHet bewuste schilderij was niets anders dan een handig gecamoufleerde repro ductie, een fotografie, op doek geplakt, met hars en verf bijgewerkt! Bij de politie is hier van aangifte gedaan, ....terwijl het publiek verwittigd is. In aansluiting op het gepubliceerde in de Staatscourant van 29 December 1938, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat een aantal fa brikanten op het gebied van de fabricage 'van isolatiebuis bij den minister van Economische Zaken een verzoek heeft ingediend tot algemeen verbindendverklaring van een door hen gesloten overeenkomst, o.a. inhoudende een regeling aan gaande den afzet, de prijzen en de verkoops voorwaarden in de isolatiebuisindustrie. Het secretariaat dezer commissie is gevestigd Bezuidenhoutscheweg 87, 's-Gravenhage. Zü zal op 3 Februari een gehoor houden. BATAVIA, 25 Jan. De tweede zaak betreffen de de zedenmisdrijven zal 27 Februari voor den raad van justitie te Batavia voorkomen. In Djokja is nog een Europeaan aangehou den en verder zijn vijf inlanders te Magelang verhoord. Naar de" Msb, meldt, bestaat bij de Konink lijke Familie het voornemen zich ongeveer 15 Februari voor eenigen tijd naar Zwitserland tp begeven en wel naar Grindelwald. Het hotel „Adler" aldaar is voor het verblijf gereserveerd. Zooals bekend is, heeft ie gemeente Kethel meermalen pogingen gedaan om den onbewaak- ten overweg aldaar weder bewaakt te krijgen. Dit is niet mogen gelukken, omdat de Rijks verkeersinspectie hiertoe geen termen aanwezig achtte, terwijl de gemeente de kosten voor een overweg-lichtinstallatie niet voor hare re kening kon of wenschte te nemen. Thans heeft het departement van Waterstaat aan de N.S. opgedragen den overweg voor Rijksreke ning van een overweg-lichtinstallatie te doen voorzien. Aan den vice-admiraal A. Vos is vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van grootkruis der orde van de Kroon van België, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning der Pelgen. Aan den gep. kolonel der genie H. Walaardt Sacré is vergunning verleend tot het aanne men van de ordeteekenen van het comman deurskruis 2de klasse der orde van Wasa, hem door Zijne Majesteit den Koning van "Zweden geschonken. Aan Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, tevens commandant van de vesting Holland en gouverneur der residentie, is ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van het grootkruis van de Kroonorde van België, hem door Zijne Ma jesteit den Koning der Belgen geschonken Aan den luitenant-generaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf, is vergunning ver leend tot het aannemen en dragen op de uni form van de ordeteekenen van het grootkruis der Kroonorde van België, hem door Zijne Majesteit den Koning der Belgen geschonken. Verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan J. Luin- ge, oud-deurwaarder bij het kantongerecht te Zuidbroek. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, dr. F. J. Krop, predikant bij de Ne- derduitsch-Hervormde gemeente te Rotterdam. Aan mr. A. M. P. A. Bloemarts is op ver zoek eervol ontslag verleend als rechter-plaats- vervanger in de arr.-rechtbank te 's-Hertogen- bosch en als auditeur-militair-plaatsvervan ger bij den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging. Aan dr. C. H. Ebbinge Wubben is op ver zoek eervol ontslag verleend'als onderbiblio thecaris bij de koninklijke bibliotheek. Met 1 Februari is aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie J. S. van Ju- chem, aangewezen als directeur van het P„ T. en T.-kantoor te Delft, op verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging. Met 1 Februari is benoemd tot referendaris der PTT W. A. van Goor, thans referendaris 2e klasse der PTT. Benoemd tot landmeter van het kadaster in tijd. dienst: G. Smit, W. J. Hemmes, W. van Mameren, G F. de Witt, S. M. Meelker, B. H. Rienks, A. Scheffer, IJ. Feenstra, G. Bierma, F. van den Hoonaard, J. Beetsma, H. Hom mes, G. W. van Bruggen, W. F. van Beek, K. E. Renkema, J. G. Huijtker en D. E. Doornbos. Te rekenen van 1 Januari is benoemd tot opzichter in vasten dienst bij 's Rijks munt F. van Zoest, thans op arbeidsovereenkomst werk zaam. Wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam is, is met 1 April 1939 aan mej. T. Jager eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij het depar tement van Sociale Zaken. Bevorderd tot ijker, chef van dienst, de heer R. N. Idema, thans ijker. Een roman van Enrica von Handel-Mazzetti 67 Hoe diep voelde hij zijn schuld jegens zijn flïme vrouw, die nu om zijnentwille doodelijk jtek ligt, toen hij de woorden las, die de aarts hertog had geschreven over de plichten jegens ^n eigen gade. „Was ik trouw aan mijn vrouw? Was ik goed »oor haar? Heb ik haar dingen bevolen, of din gen van haar verwacht, die zij in haar zwak heid en teerheid niet kon volbrengen? Heb ik, Selijk gij, o God, het beveelt, meer haar ziel 'efgehad dan haar lichaam? Ben ik ooit hard eh ruw tegen haar geweest, o God, vergeef 't tee dan, want dan ben ik niet waard dat Gij jh>j dat kostbaar kleinood hebt toevertrouwd, "eb ik mezelf er voortdurend rekenschap van gegeven, dat ik de sterke ben, zij echter de ^akke, die liefde en teederheid van noode heeft? Heb ik haar stemmingen verdragen, die Jeroorzaakt werden door hare lichamelijke te?akheid? Heb ik me voor oogen gehouden, dat van mijn beide kinderen met haar smart ®h haar bloed gekocht is, en dat de huwelijke /teat, voor mij zoo vol vreugde is en zoete be lediging, yoor haar lasten en bezwaren brengt, die zij slechts dragen kan door de kracht van hare liefde voor mij?" Toen de moordenaar deze woorden las, ge raakte zijn bloed in koortsige opwinding. Heer, Heer, God! Hoe gemeen ben ik geweest voor Sophie! Dat ik m'n trouw niet gebroken heb, was alles. Wanneer heb ik aan haar zwakheid gedacht, wanneer me afgevragd of zij leed. 't Laatste kind is door mijn ruwheid gestorven, terwijl zij in dien toestand was, gedroeg ik me als een wilde. Het is tijd, dat er afgerekend wordt, tijd, dat ik sterven ga; voor Aglastei verdien ik den dood, maar voor Sophie, die ik vertrapt en vertreden heb als een strijdhengst een rozenperk, verdien ik hem dubbel. Het licht werd heller voor het venster, het licht van den dag, van zijn laatsten dag. Hij sloeg er geen acht op en luisterde, alle krachten van zijn ziel verzamelend, slechts naar de rqachtige en heerlijke stem van God die door dezen heiligen sprak tot hem. Deze heilige was, zooals hij zelf in deemoed aan den priester gezegd had, een krijgsman, en als het bloedige handwerk uitzonderingen toe laat in de opvolging van Gods geboden, dan golden zij op de eerste plaats voor hem. Een afgrond spleet open, aan de eene zijde stond in schoonheid, in reinheid, in onbevlekten glans, hij; het bloedige zwaard, waarmee hij het volk beschermd en de indringers vernietigd heeft, schitterde als zon. Aan de andere zijde stond de verworpene, de zondaar, in gruwelijke naakt heid, slechts bekleed met zijn theatralen helden moed, en was zelfs deze nog niet aangematigd? viel aan zijn bevende hand. Ja, in afgrijse lijke, afschuwelijke naaktheid zult ge voor God, die leeft, staan tot ontzetting van de zaïigen daar boven. Niets hebt ge, niets.... Ja dat ge zijt trouw gebleven aan uw lieve vrouw. Waar om? uit deugdzaamheid? Stellig niet, maar omdat zij nog den glans van haar jonge schoon heid bezat.Hier, in de biechtspiegel van den aartshertog, hier schitterde de kuischheid in diep goddelijken glans, dien zij bij jou, mis dadige egoïst, nooit bezat. Deze wonderbare woorden over het zesde gebod! Werden zij ge schreven door een mensch? Neen, ze werden geschreven door een engel. „Heb ik de schoonste der deugden niet slechts beoefend, maar ook bemind? Niet slechts uit menschelijke over weging, maar uit liefde tot God? Heeft de la gere mensch in mij de hoogere niet overweldigd? Heeft hij geen uitvluchten gezocht om in plaats van in God, zich zinnelijk te verheugen in de schepselen? Zelfs een gedachte vertroebelt de vlekkeloosheid van deze deugd. Heb ik de kunst als voorwendsel gekozen? De schilderkunst, die ik beoefen, de beeldhouwkunst? Het tooneel- spel? Spiegelde ik mij voor, daarin de dicht kunst te bewonderen en was mijn bewondering vermengd met lagere gevoelens? Hoe heb ik mij gedragen ten opzichte van de kleeding der vrouw? Heb ik vrijmoedig en zonder mensche- lijk opzicht mijn misnoegen te kennen gegeven aan onbehoorlijk gekleede vrouwen? Schaam teloooze mode is minder een uiting van exentri- citeit der vrouwen dan wel van het lage mo- reele peil der mannen: er zouden meer deugd zame vrouwen zün, indien we zelf de hoogste, klacht waarde hechtten aan hare deugd; want het vrouwelijk streven is ten slotte altijd gericht op de goedkeuring van den man. O Heer, geel dat door mijne onvoorzichtigheid nimmer een deugdzame vrouw gering wordt geschat en nim- tnerk een lichtvaardige vrouw wordt gesterkt in haar onbedachtzaamheid." Tessenburg vouwde het blad papier dicht, zijn ziel was tot in haar diepste geschokt, hij sid derde van schaamte. Een man door God gezonden, dat was Karl. En tegen dezen man, die in het holst van den nacht tot een verworpene kwam om diens ziel te reddentegen dezen man had die ander in zijn dierlijke woede moordplannen gekoes terd! Twee moorden hebt ge aan den priester te belijden of ge ontheiligt het sacrament. De ochtendklank van een klokje woei door den kerker. Buiten de deur hoorde men een vaste stem. De priester kwam; met een emstigen blik vorschte hij in het gelaat van den gevangene en begreep onmiddellijk dat deze een zware ziele- strijd gestreden had waaruit hij gelouterd te voorschijn was getreden. „Bent u nu tot de biecht voorbereid?" „Ja. Als u naar mij luisteren wiltSchrikt u echter niet te zeer! Deze man Tessen burg wees op het kerkboek voor het crucifix „is een heilige, ik ben zijn antipode, een duivel. Een mensch heb ik vermoord, u weet 't. Indien ik gekund had, zou ik heden, omstreeks midder- teen jtweeflen yeünoord .hehfeen,Ë&BL mij troosten kwam in mijn ellende," zijn stem dreigde hem te begeven; met moeite kwamen de woorden over zijn trillende lippen: „Aartshertog Karl zelf, uw biechteling!" De priester week verbleekend een schrede ach teruit. „Heeft hij 't u niet gezegd?" vroeg Tessen burg. „Neen." „Ah! Daar ziet ge alweer, hij wilde mij niet prijsgeven. Maar bij God, als ik een mes gehad had, zou hij er nu niet meer geweest zijn. Hij heeft het niet willen zeggen, om mij de galg te besparen. Zoo is hij, en zoo was ik als u moed hebt om mij aan te hooren, wil ik biech ten." De priester maakte breed en met even-trillen de hand een kruisteeken. Toen ging hij op het bed zitten en vroeg: „Wilt u naast mij komen zitten, of wilt u knie len, beide is geoorloofd." Tessenburg zonk op de knieën en de Augustijn Sedlaczek teekende, zonder zijn donkere kruin te beroeren, een kruis over zijn hoofd en sprak met licht-bevende stem de zegen uit En hij dacht: evenals deze knielde onlangs de gezegen de vrome en heilige vorst die den koninklijken weg der deugd bewandelt voor mij. Deze echter heeft nog .slechts enkele schreden te doen en zij voeren hem naar een ontijdig eerloos graf. Doch boven den troon van den vromen vorst en boven het graf van den rouwmoedigen misdadiger rijst •:&Êtaelï£le teeken dc$ heiig, hetkruis.Christus leeft, Christus heerscht, Christus triumfeert in eeuwigheid. De ochtendklok luidde een tweede maal door de blauwe heldere lucht. Alle schepselen ont waakten en zagen verheugd het leven tegemoet De ten doode gedoemde held stond van zijn knieën op, de biechtvader, die het absolvo over hem had uitgesproken, verhief zich van het bed en droogde een traan van zijn wang. „Het is goed," zei hij zacht. „Ik zal u nu het Lichaam des Heeren toedienen. Bereid u voor!" Tessen burg tastte naar het gebedenboek van den aarts hertog, dat op de tafel lag. De priester vroeg nogmaals: „Kent u Italiaansch?" „Eenigszins." U wilt de communiegebeden van den aartshertog bidden, nietwaar? Ik zal ze u wijzen." Ben oogenblik stonden beiden bij elkaar, Sedlaczek's kruin reikte nauwelijks tot Tessenburg's oogen. „Hier ziet u, bladzijde 83, de Sacramentshym ne van pater Corrado, die zijne keizerlijke hoog heid voor de heilige communie pleegt te bidden. Het papier, dat er bij ligt bevat het gebed, dat hij voor den slag van Aspem gebeden heeft, en dat u wenschte. U kunt dit bidden, als u Ons Heer ontvangen hebt." De grootste zondaars mogen toch ook het gebed des Heeren uitspreken, nietwaar?" vroeg hij. „Anders zou ik het niet durven Ik heb hem toen zien knielen en bidden. Dat ver geet ik niet. Als ik zoo kon bidden, voor ik sterf (•Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3