Kath. beginselen in de debatten Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? 1 Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen J Ook Rubi thans veroverd HEEREN BIJVOET EN HEUSTINK OP DE BRES BELGISCHE ZWEMSTER BIJ DE BESTEN wSésêÊ- een belangrijke avond - giiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiRiiiiiirMiinniiTiiitriiiiitriiniinMniiriimitriiiMniiiiiirEiniiitiiiiiininiinMiiinttiiinrr^ 3 DONDERDAG 26 JANUARI 1939 giiiittHHinmiiniimHiiHniiiwittmiiiiffliHWHJiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiHiiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiHiiHi DE BEGROOTING VAN HAARLEM Wat denkt de burgemeester te doen tegen vergaderingen, die voor het algemeen welzijn schadelijk zijn? Mr. Drilsma over verdraagzaamheid Onze woordvoerder spreekt Het algemeen welzijn „De Vrijdenker' Andere fracties aan 't woord De werkloosheid Financieele perikelen Dezelfde commandant lillllit m SmPI Lectuur in de Openbare Leeszaal „Tempo niet hoog genoeg" De communist trekt van leer De socialisten over de Open bare Leeszaal De film en haar ontwikkeling RADIO-CENTRALE Donderdag 26 Januari KINDERFEEST R. K. VROUWENBOND Men gelooft dat de val van Barcelona op handen is J. Vandekerkhove onttroont Inge Soerensen op de 500 M. schoolslag PRINSELIJK GEZIN TE DEN HAAG In de parochie Overveen siiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergadering stelde de voorzitter aan de orde de algemeene beschouwingen over de gemeente-begrooting 1939. De eerste woordvoerder was de leider der SD.- fractie, de heer NOORDHOFF. Spr. begon met het uiten van zijn waardee ring over *het beleid van B. en W. in de afge- loopen 4 jaren. Spr. wees daarbij op de goede leeningspolitiek (14 leeningen werden geconver teerd) op de sociale zorg, op het uitvoeren van Openbare Werken en op de activiteit tegenover de hoogere instanties, waar het de vitale be langen van de Haarlemsche gemeenschap be trof. De heer Noordhoff besprak den nood der ar beidersbevolking en meende, dat een onderzoek naar ondervoeding, zeker bij de kinderen, on prettige resultaten zou opleveren. De school- melkvoeding juichte spr. ten zeerste toe. De bevolkingsaanwas is in de afgeloopen 4 jaren opgevangen. „Haarlems Bloei" moet echter met steun van het gemeentebestuur het bedrijfs leven meer kunnen stimuleeren. Men moet het er niet bij laten zitten, dat het subsidie ge halveerd is. De middenstandsorganisaties hebben duidelijk laten blijken hoezeer „Haarlems Bloei" den bloei der stad verhoogen kan. Spr. diende dan ook een motie in, om het subsidie te verhoogen tot f 4000.een bedrag dat met Haarlem te vergelijken steden ook voor dergelijke instellingen geven. De verhooging van de spoorbaan en de ver plaatsing van het goederenstation aan de Wes tergracht zal vooreerst wel niet doorgaan. De Spoorwegen moeten medewerking verleenen en men weet b.v. wat dat beteekent, als men de misère van den spoorwegovergang aan de Kle verlaan overweegt. Wordt het geen tijd, dat B en W. zich rechtstreeks tot den minister van Waterstaat wenden? Dreigen er gevaren door te lang uitstel van onderhoudswerken Zullen instortingen niet te vreezen zijn? Het rapport over de bevolkingsbeweging in de komende jaren zal zeker nieuwe werkverschaf fingsobjecten brengen. Het aantal objecten voor Openbare Werken is zeker niet uitgeput. Men kan wijken saneeren, zooals straks de Bakenes- sergracht en omgeving aan de orde zullen ko men. Haarlem staat onder controle van hoogere in stanties en steeds dichter nadert de noodlij dendheid. Spr. wees op Zweden en op het plan- Westhoff en concludeerde, dat er veel en veel meer Openbare Werken moeten worden uitge voerd. De werkloosheid is hier zoo goed als niet achteruitgegaan enhet Rijk zal wel over ons beslissen. Met de Ver. voor Ned. Gemeenten moet Haarlem hoog noodig confereeren en adresseeren. De samenstelling van het college van B.enW. nam spr. nader onder de loupe. Negen leden hebben evenveel wethouders als 25 van R.K. en S.D.A.P. samen. Nu de burgemeester zijn politiek inzicht openbaar bekend heeft gemaakt, is de samenstelling van B. en W. nog onjuister ge worden. Daarover kan na de verkiezingen nader geconfereerd worden. Dan was het woord aan mr. dr. F. A. BIJVOET (R.K.), die allereerst de financieele positie der gemeente onder de loupe nam. In den tekst van de wet van 22 Dec. 1933 wordt geen maatstaf gegeven voor het al of niet noodlijdend zijn van een gemeente. Er wordt alleen gezegd, dat zij noodlijdend is als zij de kosten van haar huis houding niet kan betalen. De huidige opvatting berust alleen op de Memorie van Toelichting op de wet van 4 Maart 1935. Het is dus nog niet te voorspellen, welke maatstaf zal gelden voor de wet op de bijzondere belastingheffing. Haarlem is momenteel finan cieel afhankelijk van het Rijk en spr. was er bang voor, dat onze stad, na het aanvaarden van de voorgestelde wettelijke regelingen, extra belasting zou moeten gaan heffen. De burgerij mag niet zwaarder belast worden en daarom is uiterste voorzichtigheid gebo den. De grens van re delijk toelaatbare be lastingheffing is ge naderd, zoo niet be reikt. Laten wij hopen, dat we in den loop van net jaar „het plafond", dat we op 't oogenblik vrijwel raken, weer iets verder boven ons rullen zien. Vervolgens besprak spr. de leeningspolitiek ten behoeve van het uitvoeren van groote werken. Nu er zoo Mr. dr. F. A. Bijvoet goedkoop geld te krijgen is, zou spr. wellicht een onderzoek wenschelijk achten naar de fi nancieele verhouding tusschen regelmatig steun betalen en het uitvoeren van werken tegen een leening waarvoor rente en aflossing verschul digd is. Hij meende daarover in de Memorie van Ant woord iets te vernemen van de menschen „die het weten kunnen", maar hij is niet veel wijzer geworden. Van harte juichte spr. de afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting toe. Ze is even eigenaardig, als die belasting, die indertijd op het aantal ramen in een huis geheven werd. De Haarlemsche Burgerwacht vond in spr. na tuurlijk weer een kraciatigen verdediger. Het initiatief-voorstel van den burgemeester achtte spr. volkomen aanvaardbaar. Voor de begrooting 1939 zijn weer 3 nieuwe be zuinigingen geëischt, v.nj. betreffende het on verplichte onderwijs. De heer VLIEGEN (Soc. Dem.) diende een motie in, ten einde B. en W. een ruggesteun te geven voor het protest in Den Haag. De uitvoe rige toelichting, die de voorsteller daarbij heeft gegeven wenschte spr. niet te onderstreepen, de nuchtere motie kan er met vlag en wimpel door komen. Spr. achtte het een taak van B. en W. om steun te verleenen aan en aan te moe digen het geestelijke en cultureele leven in onze stad. Het volk is zoozeer op materieele begeer ten ingesteld, en daarom dient de Overheid voor de meer idieele waarden op de brest te staan. Belangstelling van het college, warme belang stelling doet al zooveel goed. In dit verband wees spr. op de volgende pas sage in de Memorie van Antwoord, betreffende de afgelaschte vergadering van den Nieuw Malthusiaanschen Bond in de Spaarne-bioscoop. Er staat: De aangekondigde vergadering is door den burgemeester noch verboden, noch toe gestaan, daar het hier een besloten bijeenkomst oetrof, waarvoor geen vergunning noodig was. Wel is den bestuurders er op gewezen, dat het besloten karakter verloren zou gaan door te rui me introductie, waarop dezen van het houden der vergadering hebben afgezien. Spr. wees er op, dat er geen vergunning noodig is, op grond van een wet van 1855. Als de zaal aan de poli tie-voorschriften vol doet, is de zaak in orde. Waarom dit ant woord? Hoewel de burgemeester over deze zaken, die hem als hoofd der politie aangaan, geen antwoord behoeft te geven, zou spr. het zeer op prijs stellen als hij antwoord mocht ont vangen op deze vraag: hoe staat de burge meester tegenover vergaderingen, die scha delijk zijn voor het algemeen welzijn? Wenscht hij maatregelen te treffen aan de hand van art. 217 e.v. van de gemeente-wet en art. 19 van de Bioscoopwet' Mr. van Dam Vervolgens kwam spr. tot de kwestie van „De Vrijdenker" (of een ander schadelijk blad) in de openbare leeszaal Men heeft geantwoord, dat het toezicht be rust bij degenen, die de rijkssubsidieregeling schiepen. Maar is het nu wel goed, dat de ge meente tegen een hooger orgaan aanleunt? Moet de zelfstandigheid juist in deze dagen niet ge handhaafd worden? De gemeentelijke overheid heeft volgens spr. wel degelijk te zorgen voor wering van kwetsen de bladen in een openbare leeszaal Het gaat niet zoozeer om het genoemde blad en om het gegeven antwoord in dit geval, maar om het symptoom. Spr. is steeds van meening gebleven, dat in onzen ge- mengden staat niet iedere atheïstische lec tuur verboden moet worden, ook al om geen averechtsche uitwerking te verkrijgen. Deze lectuur moet echter wel een behoorlijke vorm hebben. Maar al erken ik dat, ging spr. voort, dan blijft toch vaststaan, dat de overheid niet mag meewerken aan de ver spreiding van die lectuur. Nog steeds leven wij in een Christelijken Staat, hetgeen blijkt uit het randschrift op den gulden; de offi- cieele Staatsstukken sluiten met een aanbe veling in Godes bescherming en de eed wordt slechts bij uitzondering door de be lofte vervangen Maar wordt het Christelijk karakter van dien Staat dan niet volkomen ondergraven, wanneer atheïstische lectuur met zijn steun aan dat volk gegeven wordt en onder dat volk verspreid? Een overheid die het Christelijk karakter ondergraaft, graaft zich zelf een kuil! En daarom moet hier eens scherp en duide lijk worden uitgemaakt, hoe de overheid in onze stad op dit gebied denkt te han delen. Bij zijn inaugurale rede stelde prof. v. d Bergh vast, dat het aantasten van de demo cratie, het aantasten van de goede zeden in houdt. Daaruit zou dan volgen, dat de sociaal democraten mede moeten optreden tegen volksvergiftiging. Tenslotte kwam de heer Bijvoet tot de sa menstelling van het college van B. en W., waarover de heer Noordhoff sprak. Het is in strijd met de democratie om nu al over het nieuwe college te praten. Het komt niet te pas, zoo'ang de kiezers nog niet hebben ge sproken. Ook is het niet beleefd tegenover de nieuw gekozen raadsleden, die zich nu al ge bonden zouden moeten zien door de „oude mannen", (in aantal jaren van zitting in den raad) terwijl ze vol jeugdige idealen zijn! De heer WOLZAK (A. R.) nam speciaal het financieel beheer der gemeente voor zijn re kening en meende, dat er nog niet voldoende bezuinigd is op de salarissen van het perso neel. Er zijn geen menschen bij gekomen, maar de uitgaven zijn met 47.800 gestegen Ook de Incassodienst gaat grootere bedragen vragen. De motie-Vliegen wilde spr. niet meer aan vaarden door de eenzijdige toelichting ten be hoeve van het openbaar onderwijs. Laat men toch oppassen, dat Haarlem niet noodlijdend wordt. De Burgerwacht vermocht den vollen steun van spreker. Ook de heer Wolzak belichtte de taak van de overheid in onzen Christelijken Staat. Hij drong vooral aan op meer heiliging van den Zondag. Geestelijke en moreele herbewapening moge het motto zijn. De heer VISSER (C. H.) vroeg zich ook af, waaruit de veel grootere bedragen voor sala rissen aan gemeente-personeel verantwoord worden? Er is eenige daling in de werkloosheid, maar de kosten van den Werkloosheidsdienst zijn aanzienlijk gestegen. Onmiddellijk na Amsterdam komt Haarlem met het hoogste bedrag, dat per week aan on dersteunden bij Armenzorg wordt uitgekeerd. Amsterdam heeft 10.54 Haarlem 10.18, Utrecht 8.51. Is dat cijfer niet te verbeteren? Het past de gemeentelijke overheid niet om een laconieke onverschilligheid te betrachten ten aanzien van de aanranding der geestelijke volkswaarden. Mevrouw SCHELTEMA—CONRADI (V. B.) juichte het voorstel inzake de zakelijke be drijfsbelasting ifen zeerste toe. Kan de perso- neele belasting voor vaartuigen niet afgeschaft worden? Dat zou werkgelegenheid openen. In derdaad, we zijn dichter bij de noodlijdendheid gekomen na het verschijnen van de suppletoire begrooting. Een extra gemeentelijke inkom stenbelasting zou inderdaad de grens van het uiterst-toelaatbare overschrijden. Maar het be trokken wetsontwerp is nu nog een slag in de lucht. De voorgestelde forensenbelasting zal talrijke onbillijkheden veroorzaken. De wer kelijke bestrijding van de werkloosheid moet gezocht worden in de stimuleering van het par ticuliere bedrijf en dus moeten de lasten zoo laag mogelijk worden gehouden. De heer v. DAM (V. D.) noemde het een groote onrechtvaardigheid, dat hier de kwee- kelingen-met-acte verminderd moeten worden, terwijl Amsterdam b.v. vrij spel heeft. Haarlem toch was een der eerste gemeenten, die orde op haar zaken stelde. De cursussen van de Federatie van Jeugd werken hebben geen schoolschen inslag. Er komen b.v. dienst meisjes, die iets meer ontwikkeling willen verkrijgen. Het is jüist zoo verheugend, dat zooveel werkende jongeren naar meer geestelijk voedsel hun keren. Het werk, dat steunt op alle groe pen van de bevolking, is uniek in ons land. Uit alles blijkt, dat men in Den Haag geen notie heeft van het karakter dezer cursussen, omdat men anders het subsidie niet zou beknotten of intrekken. De bestrijding der werkloosheid laat niets te wenschen over en spr. bracht hulde aan B. en W. voor het bereikte. De oor zaken van de werkloosheid worden niet geraakt door het uitvoeren van openbare werken. Koopkracht wordt door die wer ken niet geschapen, wél worden steeds weer aantallen werkloozen aan „aanpak ken" gewend en daarom zijn ze nuttig. Wordt bij de werkverruiming voldoende ge dacht aan werklooze kunstenaars? Spr.'s overtuiging ten opzichte van de Bur gerwacht is niet gewijzigd en hy blijft afwij zend tegenover dit instituut staan. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm doet goed werk en bloeit. Als door een blad inderdaad de Christelijke gedachte volkomen ondergraven wordt, heeft de gemeente een eigen verantwoordelijkheid. Spr. heeft „De Vrijdenker" echter nog nooit gelezen. De samenstelling van het college van B'. en W. moet blijven berusten op zoo breed moge lijke basis. Het is goed dat de menschen voor de verkiezingen het standpunt der sociaal-de mocraten weten. De middagvergadering werd daarna gesloten. In de zitting van gisterenavond bekeek de heer WESTER VELD (S. D.) den financieelen toestand der gemeente. De minister is zeer vaag geweest in zijn plannen om het financieel evenwicht der gemeente te herstellen. We weten echter wel, dat ons een nieuwe belasting zal worden toegemeten, wellicht opgedrongen. Ze zal zóó zwaar zijn (75 opcenten als op de ge meentefonds-belasting), dat het paard achter den wagen zal worden gespannen en een uit tocht der beter-gesitueerden te verwachten is Daarom is waakzaamheid geboden. Ook de huurbelasting zal de gemeente geld gaan kosten, door de nauwe samenwerking met de woningbouwverenigingen, die grootendeels met tekorten zitten. Vallen de gemeente-bedrijven onder de nieu we bedrijfsbelasting? Er is geen lichtpunt voor de toekomst en een blijvende noodlijdendheid dreigt, met alle in menging van hoogerhand daaruit voort vloeiende. De inkrimping der kweekelingen met acte, die door Den Haag gevraagd wordt, heeft ten ge volge, dat weer een aantal jonge menschen op straat komt te staan. Ik noem dat niet chris telijk, maar on-christelijk, aldus spr. De VOORZITTER: Dat mag U niet zeggen' De heer WESTERVELD: Men mag dat niet doen! mijnheer de voorzitter. Spr. verdiepte zich verder in talrijke financieele problemen en zeide, dat Haarlem zeer hooge indirecte belas tingen heft, waardoor de kleine verbruiker even veel betaalt als de groot-verbruiker. Spr. wijzigde zijn eertijds ingediende motie inzake de tekorten en verzocht B. en W. zich tot de regeering te wenden met het dringende verzoek haar standpunt ter zake te herzien en alsnog bij het toekennen van extra-bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds met tekorten uit vrije dienstjaren rekehing te willen houden. Het standpunt ten aanzien van de Vrijwillige Eurgerwacht is bij de sociaal-democraten het zelfde gebleven, omdat de commandant dezelfde is gebleven. Deze man, aldus spr., ziet nog steeds spoken! Bovendien staan de N.S.B. sympathieën de Burgerwacht zeer na. Voor hulp bij natuurrampen en bij luchtbescherming zijn geen gewapende menschen noodig. Aan een goed gedisciplineerde brandweer hebben we vee; meer. En dan is er nog de B. V. L De zakelijke bedrijfsbelasting zal den steun van spr.'s fractie hebben op zuivere opportuni- teitsgronden. Onrechtvaardig is deze belasting echter niet. In de komende jaren moet een saneering van de financiën niet gevonden worden in verlaging der belastingen, tenzij er werkelijk een uittocht van beter-gesitueerden dreigt of gaande is. De 75 opcenten op de gemeentefonds-belasting zijn zeer zeker te dragen. De werksters bij het Voorbereidend L. O. moe ten eerst aan de beurt komen, de tandartsen- dienst moet hersteld worden etc, De Firma Beijnes te Haarlem heelt een viertal „hoofdliggers" vervaardigd, bestemd voor de spoorbrug (draaibrug) te Weesp. Foto: één der „liggers" gereed voor het vervoer naar Kinderdijk, voor verdere montage. Het gewicht van dezen „ligger" is 18 ton, lengte bedraagt 33 M., hoogte 1.20 M. Dit is de eerste maal, dat de Firma Beijnes een dergelijk werk aflevert Spr. zette ten slotte zijn liefde voor de cultu reele waarden uiteen. De heer WEUSTINK (R.K.) behandelde spe ciaal de lectuur in de Openbare Leeszaal. Er is een rapport opgemaakt, waaruit blijkt, dat ter lezing liggen: 4 communistische, 4 anarchisti sche, 7 socialistische, 7 Vrijz.-Prot., 7 Theoso- phische en 7 Gereformeerde bladen. Daarnaast is er 1 R. K. blad, terwijl de R. K, 34 pet. van de bevolking uitmaken. Waarom bleven „De Gemeenschap", „Roe ping" en „De nieuwe eeuw afwezig? 't Is onprettig te vermelden, dat onkunde de omissie veroorzaakt. Waarom naast die 8 of 10 geschriften, die soms zulke deni- greerende artikelen over het Katholicisme inhouden, niet „Het Schild" ter lezing ge legd? Men zal opmerken, dat er toch een R.K. Leeszaal is, die subsidie van de gemeente krijgt. De gemeente verdient nog aan dat subsidie, maar dat doet niet terzake. Er zijn in dezen verwarden tijd vele zoeken den, die in de Openbare Leeszaal ook Ka tholieke lectuur moeten kunnen vinden. De gemeente is dat zelfs aan die burgers ver plicht. De heer v. KESSEL (R.K.) besprak de wel vaart der middenstanders in verband met het uitvoeren van openbare werken. Als er geen personeel voldoende was om de reeds lang in den raad goedgekeurde objecten uit te werken, waarom heeft men dan niet een gedeelte aan kundige particulieren overgedragen? Kan dit alsnog geschieden? Spr. meende, dat er niet voldoende tempo en initiatief is, waar het werKobjecten betreft. Ruim 1 jaar geleden werd de situatie op de Groentemarkt besproken en sindsdien' is er niets meer over gehoord. Nog steeds heeft Haarlem geen gemeentelijk koelhuis. Het rapport over de winkeltelling was in orde, maar het is alweer verouderd. Verdere conclu sies heeft men achterwege gelaten. Spr.'heeft echter groote waardeering voor het geen in het aftgeloopen jaar tot stand werd ge bracht. Ten slotte besprak spr. het ventersvraagstuk en verzocht B. en W. de contactcommissie uit te breiden met eenige terzake kundigen. De heer PEPER (C. P.) stelde vast, dat de uitvoering van werkobjecten veel te lang duurt De situatie nabij het Kenaupark-viaduct had al klaar moeten zijn! En de rioleerir.g schiet geen cent op! B. en W. willen alles doen om het lot van de werkloozen te verzachten. Maai de sneeuwruimers moesten een paar uur in «Le kou wachten, vooraleer ze materiaal kregen. Spr. achtte het hoog tijd. dat de katholieken hun vervolgingswaanzin jegens zekere groepen van de bevolking zouden staken. Het Nieuw- Malthusianisme is nu genoeg in den raad be keken en er wachten waarlijk wel ernstige problemen, aldus de communist. Het zou goed zijn, ging hij voort, dat de ka tholieken wat meer lectuur van andersdenken den te lezen kregen. Men zegt in R.K. krinèen: „Diepenbrock locuta, causa finita", maar Die- penbrock is de Paus nog niet, aldus spr. („Als Diepenbrock heeft gesproken, is de zaak af" Spr. doelde hier op de uitgaven van de Actie „Voor God"). De heer DRILSMA (S.D.) wilde speciaal de principieele rede van mr. Bijvoet beantwoorden, die hem teleurstelde. Ook spr. wilde de zaak zuiver en scherp stellen. De heer Bijvoet heeft de meeningen van anderen ten zeerste miskent en zijn anders zoo prachtige wetenschappelijke argumentatie raakte zoek toen hij zijn principes wilde verdedigen. De Openbare Leeszaal behoort, krachtens het reglement, lectuur van allerlei richtingen te bevatten, dus ook van den vrijdenker, ook al bevalt die een groote groep der bevolking niet Dat is nu juist een uitvloeisel van het demo cratische stelsel. Ik kan rustig spreken over deze kwestie, aldus spr., omdat ik zelf religieus voel en in het geheel geen vrijdenker of atheïst ben. De inspecteur zou allang opgetreden zijn, als er pornografie ter lezing werd gegeven, of als het artikel op de godslastering overtreden was. In „De Vrijdenker" heeft dus iets dergelijks niet gestaan, want anders had de minister van Justitie cs. wel ingegrepen. Spr. kon zich het standpunt van de katho lieken wel indenken, maar hij 2x»u zoo gaarne zien, dat de katholieken ook het standpunt van anderen respecteerden, opdat er niet een 'geest van onverdraagzaamheid veld winne. Spr. wijd de vervolgens uit over de Gods-souvereiniteit en stelde vast, dat er een groote groep is, die deze souvereiniteit niet aanvaardt. Men heeft daarmede in de gemeenschap rekening te hou den. De heer Weusting vindt mij aan zijn zij do wanneer hij meer R.K. lectuur In de Openbar" Leeszaal wil hebberw Maar van den anderen kant is „tyrannie" niet te dulden, terwijl ze volgens spr. in strijd is met positief Christen dom. De vergadering werd daarop verdaagd tot he denmiddag half twee. Voor de leden der H.H.V., de oud-leerlingen vereeniging der H.B.S. A., hield de heer J. van Ek in café-restaurant Lido een lezing over „De film als kunstvorm". Nadat de spreker was ingeleid door den voorzitter, betoogde de heer Van Ek, dat de film alleen al uit economisch oogpunt een groo te belangstelling waard is. In Amerika had men in 1938 alleen al 16.251 bioscopen, over de ge- heele wereld telt men er 89.097. In Amerika be zoeken per week 88 millfoen menschen de bioscoop, over de geheele wereld per week 226 millioen personen. Het totaal in de filmindustrie geïnvesteerd kapitaal beloopt ruim drie milliard dollar. Er is echter ook een andere en voor onze cul tuur nog veel belangrijker zijde aan het vraag stuk, aldus spreker, en dat fs de kunstzinnige kwestie. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling der film, nadat op 18 December 1895 te Parijs de gebroeders Louis en Auguste Lumière de eerste filmvoorstelling gaven. Hij besprak het „gefilmd tooneel" en de „bibber - fotografie" en hoe hieruit langzamerhand de film evolueerde tot een autonomen kunstvorm welker uitdrukkingsmiddelen totaal verschil lend zijn van die van het tooneel. Bij de beantwoording van de vraag „wat is kunst?" ging spreker uit van de definitie welke dr. Bierens de Haan gaf, n.l.: kunst is vorm geving van de gedachte. In zijn verdere beschouwing ging spreker na, hoe de principes der aesthetiek van toepassing zijn op de filmkunst, waarbij hij er op wees, dat evenals bij andere kunstvormen, ook bij de film een scheppend centrum aanwezig moet zijn, n.l. de cineast, die zijn abstracte sensaties concretiseert in de beweging en het filmrhythme. Wat de uitdrukkingsmiddelen van de film be treft, gaf de heer Van Ek een samenvatting van de functies van het beeld, het geluld en de montage, die tezamen den vorm uitmaken. Wil de film echter een kunstuiting zijn, zoo zeide spreker, dan moet zij een eenheid zijn naar vorm en inhoud, zij moet een ordelijke en schoone eenheid vormen. Aan het slot van zijn lezing zeide spreker, dat het niet aangaat de film te propageerer. als het alleenzaligmakende middel. Zij moet bestaan naast de andere kunsten, de kunste naar mag slechts naar de film grijpen, als hij uitsluitend in deze stof zijn abstracties, de idee, kan vastleggen. Wanneer het beter gaat in een anderen vorm, dan moet hij dien kiezen. Als de film echter tot volledige ontwikkeling wil ko men, moet bovenal de kostprijs van het mate riaal dalen. Eerst dan is het voor den kunste naar mogelijk te experimenteeren, waardoor hij de stof leert beheerschen. Programma I: Jaarsveld. Programma II: Hilversum I en II. Programma III: 8.00 Keulen; 9.50 pauze; 10.00 Parijs Radio; 10.50 diversen; 11.20 Parijs Radio; 12.35 Ned. Brussel; 2.20 Danmarks Radio of di versen; pl.m. 2.40 Radio PTT Nord; 3.20 Keu len; 4.35 pauze; 4.40 London Regional; 5.20 Ned. Brussel; pl.m. 6.30 Keulen; 10.20 Ned- Brussel; 11.20 Danmarks Radio of diversen Programma IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 diver sen; 10.35 London Regional; 12.05 Droitwich 2.20 London Regional; pl.m. 3.15 Droitwich; 6.40 Fransch Brussel; 7.00 Droitwich; 7.50 Straats burg of diversen; 8.20 Fransch Brussel; pl.m 8 35 Beromunster of diversen; 9.20 Droitwich, 10.40 Droitwich. Programma V: 8.007.00 diversen; 7.008.00 eigen gramofo niplatenconcert. Bont Allerlei. 1. Gipsy Fid les; 2. Says my heart; 3. Moeder heeft een rijbewijs; 4. The rambling yodler; 5. Piano Medly of Strauss Waltzes; 6. Cityland nr. 9 en 10; 7. Ich hab' vielleicht noch nie geliebt; 8. Accelerationen; 9. Über Land und Meer; 10. I heard; 11. Rou couldn't be cuter; 12. Merci mon ami; 13. How I'm doin'; 14. Res tanten; 15. A wild cat woman and a torn cat man; 16. Marching along together. 8 0012.00 diversen. Gisterenmiddag werd den kinderen tier leden van den R.K. Vrouwenbond in gebouw St. Bavo een filmmiddag aangeboden, onder leiding van de presidente, mej. Teppema. Het geheele be stuur en de geestelijke adviseur, kapelaan P. Poppen, waren eveneens aanwezig. Geen dankbaarder object dan een kinder middag. Een waarheid, die onomstootelijk vaststaat en waarvan ook de R.K. Vrouwenbond op de hoogte blijkt te zijn. Maar het organiseeren van zoo'n kindermiddag is nog een h'eete kunst. Het is zaak den kinderen een feestmiddag te geven, die nog zeer langen tijd in hun geheugen blijft voortleven, de kinderen te amuseeven. hun een middag van uitsluitend pret te geven. En hoe dit te bereiken? De R.K. Vrouwenbond zou de R.K. Vrouwenbond niet zijn, als daarvoor geen oplossing te vinden was. En zoo is de kindermiddag voor de kinderen der leden van den R.K. Vrouwenbond een feestmiddag geworden. Een middag, die er we zen mocht. Kapelaan Poppen opende, waarna een aantal aardige filmpjes werden geprojecteerd, filmpjes die blijkens de spontane applausjes en het in tense meeleven wel bijzonder in den smaak moeten zijn gevallen. De heer G. Elsnerus zorg de met zijn accordeon en met de piano voor de noodige muzikale afwisseling. In de pauze wer den de bezoekertjes getracteerd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BURGOS, 25 Jan. (Havas.) Radio Natio nal heeft een uittreksel uitgezonden van het door het groote rechtsche hoofdkwartier uit gegeven communiqué. Hierin wordt medegedeeld, dat de Llobre- gat is gepasseerd in het geheele beneden deel van den rivierloop en dat de recht- schen op verscheidene plaatsen over de Rubi zijn getrokken. Woensdagmiddag is het Noorden en Zui den van Tarrasa omsingeld. In den Noordelijken sector werd Solsona b«zet en thans beheerscht men den weg SolsonaManresa. In den Zuidelijken sec tor werd behalve Castell Biscal ook Rubi bezet. De rechtsche omsingelingsbeweging om Bar celona vordert en men gelooft, dat de val va» de Catalaansche hoofdstad op handen is. Langs den Oostelijken oever van de rivie" LJobregat, zoo meldt een telegram van het ter rein van den strijd hedenavond, is alle weer stand van de regeeringstroepen gebroken. In den Noord-Westelijken sector van Llobre- gat, waar de rivier wegbuigt van Barcelona, hebben de rechtschen naar hun zeggen een op- marsch van vijf mijl ten uitvoer gelegd. De Navarreezen naderen thans de buitenwij ken van Barcelona. Zij hebben Rubi veroverd, welke plaats aan den voet der heuvels rondom Barcelona ligt en zijn reeds verder getrokken. De divisies van Maestrazco, die ten Noordefl van Tarrasa opereeren, hebben colonnes gezon den naar het Zuiden van die stad, terwijl ar tillerie is aangevoerd om de defensie van Tar rasa en Sabadell te bestoken. Het Marokkaansche corps heeft volledig® controle verworven over de twee bruggehoofden \an de rivier Llobregat ten Zuiden van Bar celona. Woensdagavond heeft Yvonne Vandekerk- hove te Ostende een poging gedaan het wereldrecord 500 meter schoolslag te ver beteren. De Belgische zwemster slaagde hierin en bracht het wereld-, tevens Euro- peesch en Belgisch record op 8 min. 1.6 sec. Het oude record stond op naam van de Deensche zwemster Inge Soerensen met een tijd van 8 min. 1.9 sec., gevestigd op 1 Mei 1937 te Kopenhagen. De Belgische zwemster begon vrij snel. E*® 100 meter legde zij af in 1 min. 29.8 sec. P tweede 100 meter in 1 min. 36.6 sec., zooda voor de 200 meter dus een tijd van 3 min. sec. genoteerd werd. Voor een poging het re cord over 500 meter te verbeteren, is deze tüa bijzonder snel. Naar verwacht mocht worde! zakte het tempo op de volgende 100 mete iets af. Wel bleef de Belgische zwemster zee regelmatig zwemmen, maar of het wereldrecof over 500 meter verbeterd zou worden, hing va de laatste 100 meter af. De 300 meter werd ai- gelegd in 4 min. 45 sec., de 400 meter in 6 mmj 23.8 sec. Ondanks het feit, dat Yvonne Va»' dekerkhove niet over een eindspurt bleek te be schikken, hetgeen moge blijken uit de tijoe< welke zij over de twee voorlaatste en de tw laatste banen maakte, resp. 49.2 en 49.6 seS- bleef de Belgische zwemster juist nog metc"e. sec. beneden het wereldrecord van Inge So® rensen. Nadat, zooals gemeld, Prinses Juliana Woens dagmiddag in het koninklijk paleis aan he^ Noordeinde te Den Haag was aangekomen, in den loop van den avond ook Prins Bernhaf en Prinses Beatrix aldaar gearriveerd. Onder auspiciën van de Vrouwelijke Je"^„ beweging voor Kath. Actie werd een decian torium uitgevoerd, getiteld: „De Tnomph g het Woord Gods in het Mysterie Zijner hei Menschwording". Aan dit Declamatorium, samengesteld kapelaan Ferd. van Buuren, werkten Clara Dommekragt, declamatie; mej. Jv Bekkers, piano; de Kruiskinderen, leden Apostolaatssectie en van het zangkoor Maria-Congregatie, terwijl het geheel gei ,e treerd werd met muziek en met geprojecte religieuze beeldende kunst. rv>ni" Deze avor.d werd een groot succes. Mej. J-J" - mekragt kweet zich zeer verdienstelijk van n omvangrijke taak en mej. Bekkers toonde een muzikale begeleidster. c<>red Het zou ons te ver voeren over ieder et afzonderlijk uit te weiden; wij volstaan r onze bewondering te uiten over hetgeen is gepresteerd. Een woord van bijzor.deren t komt toe aan kapelaan van Buuren die slechts de leiding had, maar ook de aanvU,iog, de teksten maakte en de geheele voorberei met alle details aan deze uitvoering verbon met de grootste toewijding verzorgde, w.®aUeft hij het geheel tot een kunstzinnig peil a weten op te voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4