Haarlem, 26 Jan. 4 ft DONDERDAG 26 JANUARI 1939 Uit den Gemeenteraad LEDENCONCERT H.O.V. Soliste: Lotte Leonard, zang STADSSCHOUWBURG Rina Nikova en haar Yemeniten- ballet Doopsgezind Zangkoor „Het speelgoed van een Prins" Inzegening der gebouwen van het werkkamp „Drakenburg" door den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong (links) De vulpennenwinkel Eigenaar ontslagen van rechtsver volging voor overtreding vestigingswet Voordracht over Philips' radio Programma Radio-Centrale Moore's school R. K. Sportcentrale Haarlem-Beverwijk Vergadering te Beverwijk GEMEENTERAAD Rede van den heer Castricum Operette op Brederodeduin Erwtensoep met kluif in blik 20-jarig bestaan Woningbouwver. „De Voorzorg" Voor behoeftige musici AGENDA Bioscopen Verduistering bij de posterijen f170.verduisterd om schulden te betalen ERNSTIGE AUTOBOTSING Inwoner van Beverwijk gewond BURGERLIJKE STAND STAD De redevoering van den leider der katholieke Raadsfractie, mr. dr. P. A. Bijvoet, is gisteren ui de eerste vergadering, weike aan de ge- meentebegrooting-1939 gewijd was, ongetwijfeld de „topic of the dagy" geweest. Als eerste spreker aan den begrootingsfeest- disch had de woordvoerder der S.D.A.P., de heer F. S. Noorahoff, ontegenzeglijk naast zeer betwistbare beweringen, o.a. omtrent de waarde van het Zweedsche voorbeeld inzake werkloosheidsbestrijding en de alléénige voor treffelijkheid van het Plan van den Arbeid, als ook omtrent de samenstelling van het college van Burgemeester en Wethouders, ook een aan tal behartigenswaardige opmerkingen en wen schen ten beste gegeven. Over het algemeen heel prijzenswaardige op merkingen, wenschen en vragen in een voor B. en W. zeer vriendelijk en hoffelijk betoog. Maar mat was het allemaal; geen vuur van overtui ging, geen sprankeitje humor. Alleen werd er hier en daar in den Raad even gemeesmuild, toen de heer Noordhoff vertelde, dat hij het rapport betreffende de werkloos heidsbestrijding in Zweden bij zich had, maar dit niet zou voorlezen, omdat het in het Zweedsch gesteld was en dus voor hemon verstaanbaar! Maar nogmaals; mat was het allemaal. Het was een genoegen zoowel de mede- als de tegenstander zal het erkennen den leidei der katholieke fractie hierna aan het woord te hooren, hoewel deze in den aanvang zijner rede allerminst lichtende perspectieven opende: terecht maakte de heer Bijvoet zich bezorgd over de financieele toekomst onzer gemeente, terecht vreesde hij, dat er na de eventueele totstandkoming der nieuwe belastingwetten te Haarlem besloten zal moeten worden tot in voering van een nieuwe gemeentelijke inkom stenbelasting, terecht noemde hij de toe komst hoogst onzeker, nu nog absoluut niet vaststaat, wat er van de belastingplannen der Regeering in de practijk terecht zal komen, en bij dat alles moest hij in de Haariemsche belastingheffing „de grens van het toelaat bare" benaderd noemen. Zuinigheid dus en financieel wijs beleid! Maar deze eischen behoeven ons nog niet bij de pakken te doen neerzitten; integendeel: hoe méér werk, hoe méér uitgaven misschien, des te méér economische kansen. In het afdeelingsverslag vroegen „eenige leden", of ten behoeve van de uitvoering van groote openbare werken niet een paar leenin gen zouden kunnen worden gesloten met langen looptijd tegen den huidigen lagen rentevoet; wel drukt dan, zoo werd er geredeneerd, in de komende jaren een grootere last voor rente en aflossing op den gewonen dienst, maar aan den anderen kant vermindert dan de post werkloo- zensteun. „Kan niet eens een berekening worden op gemaakt, wat in dezen het voordeeligst zou zijn?" Het anwoord van B. en W., dat eigenlijk geen antwoord was, omdat daarin meer uitsluitend de nadruk werd gelegd op de door B. en W. ontkennend beantwoorde vraag, of er geen (spoediger) uitvoering van méér openbare wer ken mogelijk zou zijn, terwijl die mogelijkheid naar het inzicht van zeer velen ongetwijfeld bestaat, kon den katholieken woordvoerder be grijpelijkerwijze niet bevredigen, en met klem herhaalde hij persisteerend de vraag: Wat is voordeeliger? Wij zijn er benieuwd naar, of de hoogst accu rate wethouder van Financiën in zijn antwoord- rede het rekensommetje zal blijken opgelost te hebben, al dan niet bij wijze van huiswerk. De heer Bijvoet heeft zich in zijn redevoering echter niet tot de financieele en economische zakelijkheid beperkt; integendeel (en daar voor zijn wij hem juist zoo dankbaar) hij heeft ten aanzien van verschillende principieele vraagstukken woorden gesproken, die als daden waren. Hij noodigde B. en W. met sterken aandrang Uit, nog meer steun te verleenen aan net gees telijke en cultureele leven, dat zich in Haarlem baan breekt, overtuigd als hij ervan ls, dat een volk, 't welk hooge geestelijke goederen weet te waardeeren, veel meer immuun zal zijn tegen verderfelijke invloeden (en hier doelde de spr. natuurlijk ook op staatkundige ideologieën, Welke elders godsdienst en christelijke zeden vernietigen) dan een zuiver materialistisch en on- of anti-godsdienstig opgevoed volk. Het was ons uit het hart gegrepen, dat de heer Bijvoet den burgemeester, na diens ont wijkende verklaring omtrent de afgelaste bij eenkomst van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, afdeeling Haarlem, de pertinente vraag voorlegde: hoe staat de burgemeester tegen over dergelijke vergaderingen? De felle bekamper van genoemden Bond toon de zich een strikt rechtvaardig jurist door te betoogen, dat een aflasting van bedoelde bij eenkomst niet gegrond kon zijn op de wet van 1855 op vereeniging en vergadering, noch ook op de bioscoopwet, maar des te meer kiemt de vraag van den heer Bijvoet: hoe denkt de bur gemeester? Principieel was ook het betoog van den ka tholieken fractieleider ten aanzien van de „Vrijdenker" in de Openbare Leeszaal; zeer gevoeglijk kon de spreker ertoe concladeeren, dat de ter lezing legging van het in alle op zichten funeste orgaan, in strijd is met de Rijkssubsidie-voorwaarden, zeer adrem kon hij ook ironiseeren, dat B. en W. de gemeente lijke autonomie-rechten er geen dienst mee be wijzen, als zij in een aangelegenheid als deze „aanleunen" tegen een hooger, althans een ander gezag, c.q. het bestuur der Centrale van Openbare Leeszalen; maar belangrijker dan de geste in dit speciale geval is ook naar onze meening de mentaliteit van B. en W., welke daaruit spreekt: hier valt een symptoom op te merken; het betreft hier de verhouding tus- schen mensch en Opperwezen; wij leven hier in een Christelijken Staat, en al kunnen wij daarin gelet op de huidige bevolkingsgroepen en op den inhoud der grondwet niet alle atheïstische lectuur verbieden, een christelijke overheid mag toch zeker niet medewerken aan de verspreiding van lectuur, welke haar eigen gezag en haar zelf ondermijnt. Moge deze taal aan de overzijde van de groene tafel verstaan en begrepen wordei^! De Burgerwacht is natuurlijk in het geding gekomen. De sociaal-democraten bleven op hun standpunt staan en de vrijzinnig-democraat mr. v. Daur bleek ook tegen een subsidie te zijn, Zoodat het er weer om zal houden of de rehabilitatie ditmaal een feit zal worden. Nadat de financieele expert der S. D. A. P., de heer Westerveld, een als altijd interessant betoog had gehouden, bracht de heer Weustink een kwestie ter tafel, die ook heel wat stof zou doen opwaaien. Hij constateerde, dat er in de Openbare Leeszaal slechts één R. K. blad is, terwijl er eenige tientallen tijdschriften van andere richting met soms zeer denigreerende artikelen over het katholicisme te yinden aiin. Het was de jurist mr. Drilsma, die namens zijn S. D.-fractie opnieuw de strijdbijl oppakte om over de principieele punten, die onze frac- tie-genooten hadden aangesneden, geestelijk te kampen. De vorige maal noemde hij de houding van de katholieken ten opzichte van het Nieuw Malthusianisme begrijpelijk, maarté een zijdig. Ditmaal kon hij de waardigheid, die ver leden jaar het debat hoogstaand maakte, geenszins handhaven. Hij heeft het punt, waar alles om draaide, n.l. de vraag of de overheid de basis waarop ze berust niet ondergraaft, wanneer ze de verspreiding van atheïstische (of andere soortgelijke) lectuur steunt, niet in het middelpunt van het debat geplaatst. Er zelfs geen antwoord op gegeven. De heer Peper had reeds gezegd: „Schei nou uit met die onverdraagzaamheid, katholieken", de h: v Drilsma onderstreepte dezen uitroep. Hij meende dit in salonstijl te doen, maar hij trok op een onbehouwen wijze tekeer, waardoor het debat wrang en zuur werd. Eenige woorden uit de vocabulaire van den opponent: „Iedere wetenschappelijke argumenta tie was bij den heer Bijvoet zoek", „ik vraag me af of de katholieken niet lijden aan een min derwaardigheidscomplex", „de debatten, die in de raden door katholieken over deze onderwer pen ontketend worden, leiden naar anti papismenaar tyrannie en dictatuur", etc. Het blijkt juist te zijn geweest, dat onze voor mannen de kwestie hebben aangesneden. Het is alleen maar jammer, dat de opponenten de kern van de zaak volkomen terzijde hebben gescho ven, waardoor de bovengenoemde concrete vraag nogmaals duidelijk en scherp gesteld zal moeten worden. Intusschen zien wij met belangstelling het antwoord van de tafel van B. en W. tegemoet. Gastdirigent voor dezen avond was Klaas de Rook, die, zooals men enkele dagen geleden in ons blad heeft kunnen lezen, dirigent is geweest van het Stedelijk Orkest te Zwolle, en thans leider is van het koor van Toonkunst en van het Twentsch Kamerorkest te Enschede. Hij was als cellist verbonden aan het Residentie-orkest, en we mochten dus, zonder meer van hem te weten verwachten, dat hier een geroutineerd vakman deze uitvoering zou leiden. Met de Derde Symphonie (in F. gr. t. op. 90) van Brahms had Klaas de Rook zich geen lichte opgave gesteld. De overige propaganda-num- mers vielen niet buiten het normale kader. Met de suite „Castor et Pollux" van Philippe Rameau werd geopend. Wat grooter strakheid van directie zou hier in verschillende deelen zeker aan het geheel ten goede gekomen zijn zooals bijvoorbeeld in Tambourin en in de Passe- pied, die nogal rommelig aandeden, terwijl het fugato-gedeelte, dat 't slot der Chaconne vormde, ook veel inboette van zijn kantige schoonheid. Nu was 't typeerend, dat bij deze wat te soepele directie het vierde deel der Suite „Air gai" hier van juist te weinig kreeg, en veel van de me lodische lijn verloren ging. Over het geheel genomen evenwel kreeg deze Suite een goede, gezond muzikale vertolking, waarvoor dirigent en ensemble een hartelijk applaus ten deel viel. De uitvoering' van het Brahms-werk viel ons onder deze directie waarlijk mee, ofschoon het nu en dan leek alsof Klaas de Rook, vooral wat de dynamiek betreft, het ensemble nog niet volkomen in zijn macht had. Toch mocht deze interpretatie aanspraak maken op tal van goede, zij het dan niet overrompelende momenten, voor wat de klankschoonheid en de klankkleur be treft. Het hout, met een kleine inzinking voor de klarinet speelde in het Andante een werke lijk mooie partij en het koper, vooral de hoorn- selist, liet in het derde deel (Pocco Allegretto) een, bij de vorige auditie vergeleken, zeer fraaie partij hooren. Het druk bewogen Allegro slotdeel was een goede bekroning van een altijd zwaar te spelen werk, met zijn moeizamen strijd van mineur naar majeur. Het warme applaus, dat de gastdirigent Klaas de Rook en zijn ensemble hier mochten oogsten was voor beiden welverdiend, en de dirigent liet dan ook zijn kunstbroeders en medewerkers hartelijk en welverdiend hierin deelen. Lotte Leonard was de soliste van dezen avond, met een wel zeer zwaar en uitgebreid program ma. De Lucretia-Cantate van Handel stelt stimmlich wel zeer hooge eischen. Dramatisch kan deze operazangeres de partij wel uitstekend aan, maar, door indispositie of andere oor- Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan in onzen tijd, het algemeen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland. zaak liet de zuiverheid van intonatie nogal eens te wenschen over en waren de topnoten piet steeds even fraai en nobel van klank. Toch waren er enkele opmerkelijk mooie momenten, vooral in de sterk voorgedragen recitatieven en in het Larghetto dolorosa, en het Arioso (Ada gio) tot aan het slot, waarin de zangeres de volle maat gaf van haar groote zangkunst. De Clarchen-liederen uit Beethoven's „Eg- mor.t" deden het uitstekend. Voor haar presta ties, die door de aanwezigen hoogelijk werden gewaardeerd, werd de zangeres met bloemen gehuldigd, en met geestdriftig en langdurig ap plaus. De begeleiding door het orkest had in Handel iets exacter kunnen zijn, al was ze over het algemeen bevredigend en in de muziek van Beethoven zelfs goed. J-S. Het is inderdaad ontroerend schoon en fraai dit ballet soms zelfs van een diepe religieuze ontroering, welke een-grooten indruk maakt en den toeschouwer meesleept in een verheven sfeer. De melodieën zijn soms melancholiek en weeklagend, soms blij en gelukkig, doch altijd betooverend en grootsch ondanks den eenvoud en bescheiden vorm. Er moet werkelijk bij Rina Nikova een groote liefde voor de kunst aan wezig zijn geweest om een dergelijke gave groep te kunnen samenstellen en daarmee een zoo geperfectionneerde uitvoering te kunnen geven Hoewel zelf een Russin van geboorte, heeft zij lange jaren door de streken en vlakten van Palestina gedwaald, talrijke dorpen bezocht en onder de Yemeni ten, Arabieren en Bokhariërs geleefd als een der hunnen. En die geheele at mosfeer heeft zij vast weten te leggen in een aantal simpele dansen en soms geïdealiseerd, en dan weer zuiver gecopieerd, doch altijd in eer. sublieme omraming. De grootste inslag van het ensemble is na tuurlijk joodsch, daar de Yemeniten de joden zijn, welke tijdens de verwoesting van den tem pel Palestina verlieten en zich toen in Zuid- Arabië vestigden, maar Nikova blijkt toch ter dege een open oog en oor gehad te hebben voor de inheemsehe Arabische dansen, want de in vloed daarvan is heel duidelijk merkbaar. Het zijn zeker niet de slechtste melodieën, zooals bijvoorbeeld de zang in de woestijn, welke van een sombere, verlaten grootheid is. Toch overheerschen uit den aard der zaak de zuiver Joodsche gezangen en gebruiken in de heele voorstelling en uit iedere melodie klinkt als 't ware de tragiek van dit ras. Ontroerend schoon \das b.v. Psalm 137 „Wij zaten aan de dateren van Babyion en wij weenden bij de herinnering aan Zion", evenals ook de Bijbel- sche scène, waarbij Elisar Rebecca bij de bron ontmoette, een dans van zeer voornamen stijl was. Trouwens, de zuiverheid van compositie en de prachtige aankl&a^jng, viel het geheele pro gramma door op. Van al de 15 nummers was er geen enkel dat niet om een of andere reden wist te boeien. Onverschillig of het vroolijke zorgeloosheid was. gelijk bij „Comedianten op straat" of „Koohie", dan wel beschouwend, zooals bij de „Zonen van Profeet" of de „Harem", het bleef altijd even voornaam en indrukwekkend als de gezangen en dansen, welke intens weemoedig of puur religieus waren. Het was dan ook een avond van absoluut en zuiver kunstgenot en w'aar ooit dan heeft Rina Nikova bewezen, dat het mogelijk is, enkel en uitsluitend met zang en dans in eenige oogen- blikken tijds een voor ons geheel vreemde wereld klaar en helder voor oogen te stellen en dat op een wijze, welke ongetwijfeld bij dé, helaas niec al te overtalrijke aanwezigen, een diepen in druk zal hebben gemaakt. Het publiek was dan ook enthousiast en uitte dat in een applaus dat aan een ovatie grensde. V-t Op Dinsdag 31 Januari a.s. zal door Doops gezind Zangkoor een uitvoering worden gege ven in het Doopsgezinde kerkgebouw. Als so liste verleent hierbij haar medewerking Corrie Bijster, sopraan. De zang zal werden afgewisseld door een in strumentaal kwartet en quintet. Het kwartet D-dur van W. A. Mozart zal worden'uitgevoerd door Mart. J. Ltirsen, Jan Hoeben, K. H. Kerkhoff en Ph. Vlessing, terwijl het beroemde clarinet-quintet van Mozart ten gehoore zal worden gebracht door K. Hollander, Jan Hoeben, Nel de Jager, K. H. Kerkhoff en Ph. Vlessing. Het koor zingt o.a. Drei geistliche Lieder van Mendelssohn, waarbij Bep Misset-van Andel als alt-soliste optreedt en de bekende Hymne van denzelfden componist. De begeleiding zal wor den verzorgd door Jac. Zwaan en Gosse Kroese. Het cohort St. Franciscus van Sales der Kruis vaart (parochie H.H. Elisabeth en Barbara) geeft op Zondag 29 Januari in Gebouw St. Bavo aan de Smedestraat des avonds om kwart over 8 zijn jaarfeest. O.m. zal worden opge voerd het tooneelspel van kapelaan Fr. Ep- pings: „Het speelgoed van een Prins." Dit stuk werd bekroond met den tweeden prijs van het „Leekenfonds." Het zal onder regie staan van Jan Icas van Dijk. In den spertijd voor den kantoorbehoeften- handel n.l. op 8 September had een 36- Jarige Haariemsche winkelier een zaak in vul pennen, inkt, vulpotlooden en potloodstaafjes geopend in de Groote Houtstraat. De winkelier was van meening, dat zijn zaak zoodanig gespecialiseerd was, dat hij niet on der de Vestigingswet viel. In hooger beroep stond hij twee weken gele den voor de rechtbank terecht. Als deskundigen werden gehoord, een ambte naar van Economische Zakten en mr. Veckens van de Kamer van Koophandel, die beiden ge adviseerd hadden te openen maar uitsluitend met vulpennen. De officier van justitie was van meening, dat, wil er een overtreding plaats hebben, er vol gens de wet moet zijn: een verscheidenheid van artikelen, artikelen, di£ weer verschillend van soort, kwaliteit en afmeting moesten zijn. Dit was niet het geval. Daarom vroeg hij vernieti ging van het vonnis van den kantonrechter en ontslag van rechtsvervolging voor den winke lier. De rechtbank ontsloeg den eigenaar heden morgen van rechtsvervolging. Donderdagavond 2 Februari a.s. zal de heer ir. H. Wetterau van de Philips' Fabrieken te Eindhoven, onder auspiciën van de Radio Technische School „Haarlem", in de muziek zaal van restaurant Brinkmann aan de Groo Markt te Haarlem een voordracht houden over radio-apparaten van dit seizoen. Daarbij zullen in het bijzonder behandeld worden de drie dioden-schakeling, drukknop-afstemming, au tomatische frequentiecorrectie en negatieve terugkoppeling. Gedemonstreerd zal worden met behulp van toongenerator en kathode- straalbuis. De aanvang is gesteld op 19.30 uur (half acht). Een beperkt aantal introducties is bij voor uitbespreking verkrijgbaar aan de school: Zijl- weg 23, Haarlem. Programma 1: Jaarsveld. Programma 2: Hilversum I en II. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 9.50 Parijs Radio, 10.40 Radio PTT Nord, 12.20 Brussel Ned„ 2.20 Motala of Diversen, 3.20 Keulen, 4.20 Droitwich, 4.50 Keulen, 5.20 Brussel Ned., 6.20 Keulen, 7.15 Div of gramofoonmuziek, 8.20 Keulen, 9.50 Leipzig, 10.20 Brussel Ned., 10.30 Boedapest, 11.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 1.05 Parijs Radio, 2.05 Londen Reg., 5.20 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.20 Droitwich, 9.45 Diversen of gram.muziek, 10.05 Droitwich. Programma 5 8.001.00 DIveren, 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Potpourrieën. 1. Six Hits of the day, 2. Marsenpotp. van Sousa, 3. Popular Melodies, 4. Quick Step Medley, 5. Medley of Stephen Forster Melodies, 6. Klange um Johann Strauss, 7. Shirley Temple Songs, 8. Studentenliederen, 9. Ernst- en Luim, 10. On with the waltz. 8.0012.00 Diversen. Voor de laatst gehouden praktijk examens, zooals Mercurius, Vereeniging van Leeraren, Woensdag vergaderde de sportcentrale voor Haarlem en Beverwijk, onder voor zitterschap van rector van Zon, die met een hartelijk welkomstwoord de vergadering opende en alsnog alle afgevaardigden een zalig nieuwjaar toewenschte. Hij wees hier bij op de belangrijkheid 'van de sportcen trale, welke in het afgeloopen jaar weer veel goed werk heeft verricht. Betreurd wordt nog steeds, dat de katholieken in de gemeentelijke commissie van Lichamelijke opvoeding onvoldoende zijn vertegenwoor digd. Hierop is door de R.K. sportcentrale de aandacht gevestigd van burgemeester en wethouders, die het voorstel tot uitbrei ding van het aantal katholieke afgevaar digden in overweging zullen nemen. Verder vestigde zijn eerw. er nog de aandacht op, dat de katholieke sportbeweging op princi pieele gronden niet heeft deelgenomen aan de sportweek in Haarlem. Hierna bracht de secretaris, de heer S. Hboy, een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarbij op de eerste plaats gewezen werd op de bestuurs wisseling in het afgeloopen jaar en waarbij speciaal werd stilgestaan bij het bedanken door den heer F. Duyn, met wien een pionier van de R.K. sportbeweging is verdwenen, die jaren lang zitting heeft gehad in de sportcentrale, waarvan niet minder dan 18 jaar als penning meester. Dit jaar is de tot standkoming van cte districts-honkbalbond een feit geworden en in den afgeloopen zomer is er. reeds een halve competitie gespeeld. Waar ook Onze Gezellen tot dezen honkbalbond is toegetreden, zal het mogelijk zijn in den komenden zomer een ge heele competitie te verspelen. In Bennebroek is de gymnastiekvereeniging O.B.K., welke reeds practisch verdwenen was, geheel opgeheven, opdat weer pogingen konden wbrden gedaan een nieuwe vereeniging op te richten, welke pogingen zooals het zich liet aan zien thans wel spoedig een meer vasten vorm zullen aannemen. Dit jaar werd ook de zwemvereeniging St. Bavo gereorganiseerd en is hiervoor in de plaats gekomen de zwemvereeniging V.O.Z., welke een grooten bloei heeft genomen. Gepoogd zal worden in samenwerking met de Graal een sportveld te huren gedurende de Zomermaanden, waardoor meer onafhankelijk heid zal worden verkregen. Ten slotte wees het jaarverslag nog op de medewerking van de vereenigingen in verband met het plaats gehad hebbende Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin. Verschillende sprekers voeren hierna het woord over het jaarverslag. H.B.C. vraagt inlichtingen over de gemeente-sportweek en over eventueele deelname, indien aan de bezwaren wordt tege moet gekomen. Onze Gezellen zag gaarne een uitspraak van de sportcentrale over de even tueele aanneming van R.K. bedrijfsvereenigin- gen, waartegen z. i. ernstige bezwaren zijn en welke in ieder geval uit katholiek verband ge weerd dienen te worden. Na beantwoording wordt hierna het jaarver slag onder dankzegging voor het vele werk dat de secretaris ook dit jaar weer heeft verricht goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester wees op het groot aantal vereenigingen, dat nalatig bleef den hoofdelijken bmslag te voldoen, waar door in vorige jaren dikwijls een nadeelig saldo te boeken was. Eten woord van dank bracht spr. aan den R.K. Haarl. Voetbalbond, welke d-e contributie bij zijn leden inde en afdroeg aan de sportcentrale, waardoor verder werken mo gelijk was. Door een rentelooze leening van den R.K. Haarl. Voetbalbond, de K.J.C. en den R.K. Turn bond, was het mogelijk het tekort van de sport dagen van twee jaar geleden, welke door slecht weer een tekort hadden opgeleverd, geheel weg te werken. In het vooruitzicht werd gesteld, dat eenige van die leeningen waarschijnlijk in schen kingen zouden worden omgezet. De kas sloot dit jaar met een batig saldo van 46,87. Na het verslag van de kascommissie werd de penningmeester onder dankzegging ge dechargeerd voor zijn gevoerd beleid. Bij het verslag over het beheer van het sport park werd allereerst dank gebracht aan den heer Duyn, die als beheerder van het sportpark wegens gezondheidsredenen had' moteten be danken. Het sportpark was thans verbeterd, o.a. door het aanbrengen van waterleiding, wat mede door de medewerking van Geel-Wit en D.S.S. was mogelijk geworden. De heer Molenaar bracht rapport uit over de medische sportkeuring, waarbij nog eens extra de medewerking der vereenigingen werd inge roepen, gezien de noodzakelijkheid van de keu ring van onze sportlui. Het bleek dat de R.K. sportcentrale wederom wil trachten eenige sportdagen te organiseeren. Gedacht is aan drie sportdagen, nl. één voor voetbal, athletiek, honkbal, en wandelsport, één voor wielrennen en gymnastiek en een afzon derlijke dag voor zwemmen. Hiervoor zal nog een commissie worden benoemd om deze plan nen nader uit te werken. Na een korte rondvraag, waarbij de heer van Turnhout aan het slot dank bracht aan de sportcentrale voor het vele werk dat het in het afgeloopen jaar wederom voor de R.K. sport heeft gedaan, sloot rector van Zon met een kort öankwobrd de vergadering. enz., slaagden 8 der candidaten, opgeleid door Moore's School of Commerce, en wel voor En- gelsch mej. D. Barette (Ver. v. Leeraren), de heer J. Kikkert (Liteh), G. J. Kriek (Mere.), v. d. Stadt (Ver. v. Leeraren) en Hans Giesen; voor Duitsch mej. M. Bakkenhoven en de hee- :en J. Kikkert en H. Kuipers (allen Vereen, v. Leeraren). Voor de examens machineschrijven op 21 en 25 Januari slaagden de 12 aangemelde candi daten, en wel de dames N. Kuipers, M. Beltzer, G. Douma, G. Pesman, allen te Haarlem; mej. A. Dias Santilhano, Heemstede, mej. L. J. Koops, Heemstede, mej. M. B. Kwast, IJmuiden en mej. P. van Schuilenburg te Zandvoort; en de heeren J. Smit, B. Hardemeets, W. van Lien- den en J. Warnaar, te Haarlem; allen leerlin gen van Moore's School. In de Donderdagmiddag voortgezette alge- meene beschouwingen over de gqmeente-begroo- ting 1939, was allereerst het woord aan den heer ENGELGEER (C. H.), die vaststelde, dat Haar lem goed wordt beheerd en dat er veel bezuinigd is. Zeker ten opzichte van andere steden meen de hij, dat de rekening over 1939 wel mee zou vallen. De heer CASTRICUM (R.K.) drong aan op spoediger uitvoering van groote werken. Wat duurt het toch lang vcor aleer men met de op hooging van de spoorbaan kan beginnen. Het havenplan schiet ook slecht op. Haarlem is een mooie stad en er is veel werk om ze te verfraaien te vinden. De raad beslist over werk verschaffing, maar heeft er verder weinig over te vertellen. Men dient de betrokken commis- es weer in te schakelen. Spr. zette uiteen zijn andpunt betreffende de gedwongen werkver schaffing. De arbeid is een gebed. De werkverschaffingen bergen bronnen die de toekomst in gevaar kunnen brengen en daarom dient men voorzichtig te zijn. Kunnen B. en W. al iets mededeelen over de rekening 1938? Zal ze gunstig of ongunstig uit vallen? De overheidsbedrijven zijn in de eerste plaats voor de geheele bevolking en daaruit volgt, dat het niet juist is, om alleen industrie en groot gebruikers vermindertarieven te geven. Ook de minderbedeelden moeten geholpen worden. Spr. besprak daarna de gedachten van de nieuwe gemeenschap en koppelde daaraan de leering voor onze stad vast. Voor opheffing van de zakelijke bedrijfsbe lasting kon spr. geen rechtsgrond vinden. Dan kan men beter de tarieven van gas en electrici- teit verlagen. Wanneer wij ageeren tegen de bpenlijke pro paganda van den N. M. B„ doen wij nat niet alleen omdat wij onze katholieke overtuiging hebben, maar ook, omdat wij die propaganda funest vinden voor het waarachtig belang van de geheele bevolking. Er wordt niets ft gen ge daan, omdat de Raad met één stem meerder heid het kwaad wilde laten voortleven. Maar meer dan vijftig procent der bevolking is er niet van gediend, zoodat de vraag overblijft hoe de burgervader denkt te handelen. (De vergadering duurt voort). Zaterdag a.s. zal de Noordholl. Operette Ver eeniging een opvoering geven van: „Volendam verhuist naar de Noordpool" van Jan Hensen. De medewerkende solisten zijn: mevr. Oudhui zen, mevr. Smit, mej. Kion, Jan Hensen en Jan Vos. Begeleiding van de heeren Jan Rozenkrans, piano, J. Stoffer, viool en B. Nibrig, cello. Door het Departement van Sociale Zaken wordt, bij wijze van proef, ter beoordeeling van de vraag, of 't wenschelijk is met de distributie van dit product een aanvang te maken, een kwantum erwtensoep met kluif in blik beschik baar gesteld, ter verstrekking aan hen, die krachtens de geldende bepalingen ook voor to matensoep in blik in aanmerking komen. De prijs van deze erwtensoep bedraagt 0.15 per blik en wordt uitsluitend op geldige bons, vanaf Donderdag 2 Februari a.s., verkrijgbaar gesteld bij de kruideniers, belast met de distri butie van tomatensoep. Tijdens de proef, zullen nader te bepalen to matensoepbons voor het verkrijgen van erwten soep worden aangewezen, welke bekendmaking op gebruikelijke wijze bij de kruideniers zal ge schieden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de distributie van erwtensoep plaats vindt naast die van tomatensoep, zoodat belanghebbenden gerechtigd zijn beide producten te betrekken. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Woningbouwver. „De Voorzorg" zal het bestuur daarvan op Donderdag 9 Febr. des namiddags van 35 uur in de tuinzaal van het Concert gebouw recipieeren. Bij het begin dezer receptie zal een inleiding worden gehouden over het onderwerp: De volks huisvesting te Haarlem. Het batig saldo van den feestavond door den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond voor be hoeftige musici gehouden, bedraagt f 84.51. Gebouw St. Bavo: Best. RK. Volksbond, 8 u.; Fed. Gr.- en Fr.-handel, 8 uur; RK. Bevolkings bureau, 8 uur; „Onderling Hulpbetoon", half 8. Stadsschouwburg: „Wim Kan met zijn zeven Joffers" 8.15 uur. Ged. Oudegracht 104: H. A. F. V., lezing Ber nard Schaap, 8.15 uur. St. Antoniuskerk, N. Groenmarkt: Opdracht RK. Militairenvereeniging, 7.30 uur. Brinkmann, Gr. Markt: RK. Kinderuitzen ding, 8.30 uur. Gebouw L. Margarethastraat 13: Luchtbe schermingsavond, 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Vier dochters", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Golddiggers", „Het geheim van den vuurtoren" 2 en 8.15 uur. Luxor: „In geheimen dienst", 230, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Middellandsche Zee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Dik Trom", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Hedenmorgen stond voor de Haariemsche rechtbank een 35-jarige assistent le klasse bij de posterijen terecht, die in October en November van het vorige jaar op verschil lende tijdstippen geldsbedragen had ver duisterd. Het totaal bedroeg ongeveer f 170, volgens zijn eigen bekentenis, het tekort zelf was echter nog bijna f 70 hooger. In Juli 1937 was hij bij de Posterijen ge komen, na eenige jaren lang bij de giro in dienst te zijn geweest. Hij nam toen een postzegelkas over, waar in een bedrag van f 7500 aan geld en zegels was. In verband met verschillende schulden begon hij eind October uit deze kas zich verschillende bedragen toe te eigenen. En na een week was er reeds f 155 van de kas overgegaan naar zijn zak. Daar hij vreesde, dat begin November de kas gecontroleerd zou worden, leende hij van een kennis f 160, doch de controle ging toen niet door. Die geschiedde eenige weken later toen het tekort was aangegroeid tot f 170. Om den controleur om den tuin te leiden be stelde de man voor f 180 aan rentezegels, die hij in de kas stopte maar nog niet betaalde. Dat deed hij pas toen de controleur het geld had nageteld. Hij pakte toen van het reeds ge controleerde geld f 180 en betaalde daarmede de rentezegels. Ondanks deze geraffineerde wijze van camou- fleeren, bleek er toch nog een tekort te zijn van f 68.07. En toen naar aanleiding daarvan de kas den volgenden dag nogmaals gecontroleerd werd, constateerde men een tekort van f 248. De officier schetste den verdachte als een lichtzinnig leven leidend mensch. Reeds vroeger heeft hij een tekort gehad van f 180, waarvoor echter een aanneembare verkla ring gegeven werd en welk bedrag hij dan ook mocht aanzuiveren van zijn weeksala- ris dat f 31.bedroeg. Een ambtenaar, aldus de Officier, moet absoluut betrouwbaar zijn. Daarom achtte hij, ook al uit het oogpunt van generale pre ventie een gevoelige straf op zijn plaats. Hij eischte een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 5 voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. De raadsman van verdachte, mr. Drilsma, merkte op, dat de verduisterde bedragen weer aangezuiverd waren. Hij was het geheel met den Officier eens, dat een ambtenaar volkomen betrouwbaar moet zijn. Maar als een ambtenaar dan ook fraudeert wordt hij ook dubbel gestraft. Deze man heeft reeds twee maanden in voorarrest gezeten. Spr. bepleitte een geheel voorwaardelijke straf, ook al omdat het in dat geval niet uitgesloten is, dat verd. weer, zij het op een andere afdeeling, in dienst genomen zal worden. Uitspraak 9 Februari. Vanochtend om kwart over elf is in den Grooten IJpolder op de kruising van den Vel- serweg en den Noorderweg een ernstig auto- ongeluk gebeurd. Een personenauto, welke in de richting van Amsterdam reed, is in de scherpe bocht ter plaatse in botsing gekomen met een van den anderen kant komenden vrachtwagen. Deze laatste vloog hierbij van den weg af en kantelde in een droge sloot. De personenauto werd grootendeels in elkaar gedrukt. De 54-jarige bestuurder, de heer van den Reeuwijk uit Beverwijk, die alleen in den auto zat, kon spoedig door voorbijgangers uit het vernielde voertuig worden bevrijd. Hij bleek verschillende verwondingen te hebben cpgeloo- pen, o.a. een groote wonde aan het hoofd, ter wijl tevens een lichte hersenschudding gecon stateerd werd. Medische hulp was na korten tijd aanwezig. De geneeskundige dienst had, aangezien het ongeluk aanvankelijk ernstiger gevolgen deed vreezen, twee ambulance-auto's gezonden, ter wijl tevens dokter Rosberger ter plaatse ver scheen. Het slachtoffer is overgebracht naar het Wil- helmina-Gasthuis en zou zoo mogelijk naar het Roode-Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden getransporteerd. De bestuurder van den vrachtauto kreeg slechts een lichte wonde aan de hand. Beide voertuigen zijn door een kraanwagen wegge sleept. Ondertrouwd 26 Jan. '39: P. H. Dik en G. Buijs; T. W. C. Jonkheer en M. Brand; J. W. Comegoor en P. B. Kokon. Getrouwd 26 Jan. '39: N. Jansen en F. Hiel- kema; A. G. Glas en A. Dekker. Geboren 25 Jan.: M. G. Hogervorstv. Dalen, d.; D. C. StegemanHaak, d.: 24 Jan.: C. Th. FaasBos, d.; T. de GraaffMeijlis 2 z. Overleden 25 Jan.: F. Bakker, 74 j„ Velser- straat; 25 Jan: J. H. Booda, 74 j., Leidscheplein; 24 Jan.: E. Knol. 68 j., Schotersingel; 23 Jan.: M. M. Twerda, 26 j., Frans Halsplein; 25 Jan.: M. H, Bink—Alken, 67 j„ Kamerl. Onnesstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5