NIlUWl nmUILLlvIvLilL LU U If AN i Kuststrook boven Barcelona over groote lengte bezet Chamberlain rechtvaardigt zijn vredespolitiek Het nieuws van heden NASSAULAAN 5, - TEM3864 - CIRO 2288, I jP I ff |f F Ij 1 D [110 PU t P f) l i D l UT Massa-ontslag aan Nederlanders Communisten uit het Parlement Lord Winterton afgetreden OOK CALDETAS DOOR RECHTSCHEN VEROVERD BETEEKENIS VAN HET ACCOORD MET ROME DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 29 JANUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE - - m tmm. m M M ma m m MB a Aai H m mi» VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21610 onze Agenten z/ySCT. per week, DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM o Toenemend aantal vluchtelingen Ook de Belgische fortificaties zijn gemoderniseerd. Het interieur van een kazemat Telegrammen tusschen Mussolini en Franco Door besluit der regeering te Praag verliezen 39 afgevaardigden hun mandaten De rechtspositie der Duitsche volksgroep Britsche vredesoproep niet in Duitsche pers Hij wordt echter door de regeering bestudeerd Het WeeriNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiimjj Bij betoogingen wegens den toestand in Spanje Polain wordt Belgisch agent te Burgos f „In de bewapening worden dage lijks vorderingen gemaakt in versneld tempo" De nationale dienst van vrijwilligers Kardinaal Ver dier in Rome aangekomen Het bezoek houdt geen verband met zijn jongste rede Gasontploffing in kolenmijn Groot aantal opzeggingen bij Duitsche textielbedrijven Nadere bijzonderheden Er bestond geen meenings- verschil tusschen hem en zijn ambtgenooten Fransche ministerraad vergadert Het vraagstuk der Spaansche vluchtelingen besproken Japanners bezetten Yunglochen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Onze patroon Steenkoolbesprekingen Naar een internationale overeenkomst Huisinstorting eischt twaalf dooden Geen onderzeebootdoch een race-boot op de Seine te Parijs, welke een snelheid van 28 knoopen per uur kan bereiken f OR r:; An-rA A»«„u« 071 ,4 <-4 nar waalr PSf regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voor per kwartaal f 3.58 klein© annonces „OmroeDert" *1© d© rubriek de centrale zone onkwetsbaar te maken. Daarom geven zij de voorkeur aan de bestaan de versterkingen en bouwen zij geen nieuwe Stellingen. BURGOS, 28 Jan. (Havas). De rechtsche troepen hebben Caldetas bezet. Zij bevinden zich thans op 40 kilometer ten Noord-Oosten van Bar celona. De voorposten zijn aangeko men bij Arenys del Mar. De geheele kustlijn tusschen beide steden is in hun bezit. De troepen, die Barcelona bezet hebben, vertrekken weer naar het front, en de guardia civil neemt den ordedienst in de stad waar. Volgens Havas verklaren welingelichte krin gen te Perpignan geen bevestiging te hebben ontvangen van het bericht, dat rechtsche troe pen geland zouden zijn te Portbou. Volgens in lichtingen zou een ontscheping verricht zijn te Port Rosas, 20 kilometer ten Zuiden van de Fransche grens. De regeeringsvloot ligt thans, naar Reuter meldt, voor Rosas geconcentreerd. Volgens de laatste berichten uit Burgos heb ben de troepen van Franco aan het Catalaan- sche front de stellingen Bares, Aleia en Cal lers in het Vilascagebergte genomen. Te Marseille wordt formeel ontkend, dat pre sident Azana zich aan boord van den Engel- schen kruiser „Devonshire" zou bevinden. Aan het front van Estremadura hebben de regeeringstroepen aldus meldt Havas uit Valencia op last van het opperbevel zich genesteld in de stellingen, waarin zij zich vóór het offensief bevonden. De terugtocht geschied de in volmaakte orde, buiten weten van den vijand, en niets behoefde te worden achter gelaten. Met het oog op de gebeurtenissen In Catalonië streven de regeeringstroepen er naar PRAAG, 28 Jan. (Ceteka). Het Hooge Admi nistratieve Gerechtshof heeft in een arrest vast gesteld, dat de mandaten van alle communisti sche senatoren en afgevaardigden op 28 Decem ber 1938 hun geldigheid hebben verloren. Dit arrest treft 25 afgevaardigden en 14 senatoren. Verder bericht Havas, dat Duitschland aan Tsjecho-Slowakije de gemeente Chwalkovice te ruggegeven heeft. Een D.N.B.-bericht uit Praag meldt: De leider der Duitsche volksgroep, de afge vaardigde Kundt, is met de Tsjecho-Slowaak- sche regeering overeengekomen, dat ter bevre diging van de juridische aanspraken der Duit sche groep een paritaire commissie wordt ge vormd, die de loopende zaken en mogelijke be zwaren zal behandelen. Voorzitter is de minister van Justitie. De kwestie van de toekomstige rechtspositie der Duitsche bevolking zal behan deld worden in speciale besprekingen tusschen Kundt en twee leden der Tsjecho-Slowaaksche regeering. BERLIJN, 28 Jan. (Reuter) De oproep, door 18 vooraanstaande Britten tot de leiders ln Duitschland gericht, wordt door de bladen genegeerd, en ook het Duitsche Nieuwsbureau maakt er geen melding van. Door het minis terie van Buitenlandsche Zaken en dat van Propaganda wordt thans de tekst bestudeerd. Zij weigeren echter een Officieel commentaar te leveren. Hun opvatting schijnt te zijn, dat, daar deze oproep niet onderteekend is door een regeerend staatsman in diens kwaliteit van lid der regee ring, hij ook niet kan worden beschouwd als de officieele Britsche houding. Ten andere heeft Reuter in Duitsche wel ingelichte kringen vernomen, dat het beroep een vriendelijken weerklank heeft gevonden. Het is moeilijk te zeggen, hoeveel particu liere luisteraars te Berlijn dezen oproep hebben gehoord, doch vernomen wordt, dat een tame lijk groot aantal menschen geregeld naar de uitzending van Britsche persberichten in hec Duitschluistert. De stroom vluchtelingen neemt steeds grootere afmetingen aan, aldus meldt Havas uit La Junquera. Gisteravond wachtte een lange rij voertuigen tusschen Pigueras en La Junquera. Vanmorgen verdrong zich weer een groote rij voor den grenspost La Junquera. Dui zenden vrouwen, kinderen en grijsaards schrij den in een onbeschrijfelijke wanorde langs de wegen voort. De redering wil de departementsdiensten zoo spoedig mogelijk in beknopten zin installee- ren. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken functionneert gedeeltelijk in Gerona. De an dere belangrijke departementen hebben zich gevestigd in het fort San Fernando te Figue- ras, De Zweedsche regeering heeft den Rijksdag een crediet van 1.500.000 kroon ten hoogste ge vraagd, bestemd voor de internationale hulp aan de Spaansche vluchtelingen. Stefani bericht uit Rome: Mussolini heeft aan Franco het volgende telegram gestuurd: „Het Italiaansche volk is vol geestdrift over uw schitterende over winning van Barcelona, welke de inleiding vormt voor de eindoverwinning, die een nieuw, eensgezind en sterk Spanje moet maken. Aanvaard met mijn groeten mijn beste wenschen voor de toekomst van uw volk. Arriba Espana". Hierop heeft Franco geantwoord: „De over winning van Barcelona, welke de schitterende verrichtingen in Catalonië voltooit, is een be wijs van de vitaliteit der volkeren, wanneer zij vervuld zijn van een leerstelling vol idea len. Als bevelhebber en Spanjaard ben ik et trotsch op in mijn gelederen te tellen de schit terende zwarthemden, die aan de zijde van hun Spaansche kameraden die roemvolle bladzijden tegen het internationale Communisme hebben geschreven. Gelieve met mijn beste wenschen voor uw rijk mijn hartelijke groeten te aan vaarden. Arriba Italia". De vereeniging voor vriendschappelijke be trekkingen tusschen Japan, Duitschland en Italië aldus meldt Domei uit Tokio heeft door bemiddeling van den Spaanschen gezant aan generaal Franco een bronzen beeldje van een Japanschen nationalen héld doen toeko men. VOOR HET GEHEELE LAND: Eji Geleidelijk iets kouder, geen neerslag van 7= beteekenis, nevelig tot betrokken of zwaar |j bewolkt, matige, later iets toenemende Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllli Incidenten te Parijs PARIJS, 28 Jan. (Havas). Op de boulevards hebben zich vanmiddag verschillende kleine in cidenten voorgedaan tijdens betoogingen voor de opening van de Fransch-Spaansche grens. Hier bij is de afgevaardigde Marceau Pivert, die aan het hoofd van een groep betoogers liep, naar het politiebureau opgebracht, omdat hij weigerde door te loopen. Ernstige incidenten deden zich niet voor. Te half acht waren naar schatting vijfhonderd arrestaties op de boulevards verricht. Verschei dene personen werden in hechtenis genomen wegens beleediging van agenten of het dragen van verboden wapenen. BRUSSEL, 28 Jan. (Belga) De Belgische regeering heeft den heer Polain, consul-gene raal en oud-zaakgelastigde van België in Siam, benoemd tot Belgisch agent bij de regeering van Franco. LONDEN, 28 Jan. (Reuter). Minister president Chamberlain heeft vanavond aan een maaltijd van de juweliers vereeniging te Birmingham zijn aangekondigde rede ge houden. Hij zeide onder meer: „Zonder een verbetering in de Britsch-Itali- aansche betrekkingen had ik in September van het vorige jaar nooit de medewerking van Mussolini kunnen verkrijgen en ik geloof, dat zonder die medewerking de vrede niet gered had kunnen worden. Er is veel kritiek geoefend op de overeen komst van München en tegen de actie, die ik ondernam', toen ik door persoonlijk contact trachtte een vredelievende oplossing te bewer ken van het probleem, dat een wereldramp van de eerste grootte zeer dichtbij had gebracht. Die kritiek, aldus de premier, komt van ver schillende zijden, maar de uitingen hebben één kenmerk gemeen: niemand heeft de verant woordelijkheid, die op mijn schouders ligt en niemand heeft de volledige kennis van alle om standigheden, die slechts aan de Britsche regee ring bekend zijn. De overeenkomst van München is slechts een etappe geweest in de duurzame en onwankelba re vredespolitiek. Ik ga zelfs nog verder en ver klaar, dat het behoud van den vrede in Sep tember slechts mogelijk is gemaakt door de gebeurtenissen, die daaraan voorafgingen, door de briefwisseling tusschen Mussolini en nrij in den zomer van 1937 en het Britsch-Italiaan- sche verdrag van Februari 1938. Op de reis, die Halifax en ik naar Rome heb ben gemaakt,, is kritiek geoefend door men schen, die blijkbaar vastbesloten zijn obstructie te voeren tegen iedere poging tot vervulling van den wensch der Britsche en Italiaansche volken, die in goede vriendschap en weder zij dsch begrip willen leven en geschillen willen beslechten door besprekingen en niet door ge weld. Dat geldt niet alleen voor Italië en En geland, maar ook voor Frankrijk en Duitsch la.nd. Laat ons de vriendschap tusschen de vol ken bevorderen. Dat kan gedaan worden door particulieren, door handelsmenschen en door de meer officieele vertegenwoordigers. Wij kunnen niet vergeten, dat, terwijl er twee noodig zijn om vrede te sluiten, één den oorlog kan ontketenen. Zoolang er dus geen duidelijk wederzijdsch begrip is, waarin alle politieke spanning verdwijnt, moeten wij ons voorberei den op de verdediging tegen een aanval op ons and, ons volg of onze beginselen van vrijheid, waaraan ons bestaan als democratie gebon den is. ;->N* Het is daarom, niet uit een oogpunt van aan val maar van verdediging, dat wij de herbe wapening met onverzwakte energie voortzetten, met de volledige instemming van het land. Het heeft ons veel tijd gekost, doch thans worden dagelijks op elk gebied vorderingen gemaakt in versneld tempo". Chamberlain gaf daarna een opsomming van den vooruitgang, die in het afgeloopen jaar in alle takken van dienst gemaakt is. Op 31 Maart zal de vloot in een jaar tijds zijn uitgebreid met zestig nieuwe oorlogsschepen, die te zamen 130.000 ton meten. In de volgende twaalf maan den zal de groei nog grooter zijn: dan zullen 75 schepen met een tonnage van 150.000 ge bouwd worden. Ook de luchtmacht breidt zich voortdurend uit, in hetzelfde opmerkelijke tempo. In de laatste maanden is het tempo der vliegtuig productie verdubbeld en de recruteering maakt goede vorderingen. De leemten in de luchtbe scherming, die in September aan het licht ge komen zijn, zijn voor een groot deel opgeheven. Ten aanzien van den vrijwilligen nationalen dienst zeide Chamberlain nog: „Wij streven niet naar een uitgebreid corps voor de burger verdediging, dat georganiseerd zou moeten zijn als een beroepsleger in oorlogstijd en de burgers zou ontheffen van de verantwoordelijkheid voor hun eigen verdediging." Zijn rede besluitende, zeide de minister het te betreuren, dat zooveel tijd en een zoo groot gedeelte van het nationale inkomen aan oor logsvoorbereidingen moeten worden besteed. „Ik geloof", zoo zeide hij, „dat het thans tijd is, dat anderen een bijdrage leveren. De lucht is vol van geruchten en verdenkingen, die men niet langer mag laten bestaan. Want de vrede kan alleen in gevaar worden gebracht door een uit daging, waarop de president der Vereenigde Sta ten in zijn nieuwjaarsboodschap wees: n.l. den eisch door geweld te overheerschen. Dat zou een eisch zijn, waartegen de democratische sta ten zich, zooals president Roosevelt en ik reeds eerder hebben gezegd, onvermijdelijk zouden moe ten verzetten. Ik kan niet gelooven, dat men voornemens heeft tot die uitdaging, want de gevolgen van een oorlog zijn zoo ernstig, dat geen regeering licht vaardig den strijd zou ontketenen. Bovendien blijf ik er van overtuigd, dat er geen geschillen, hoe ernstig ook, zijn, die niet zonder oorlog kunnen worden geregeld door overleg en onder handelingen, zooals ook is neergelegd in de ver klaring van München." Onze Romeinsche corespondent seinde d.d. 28 Januari: Hedenavond is Z. Em. Kardinaal Verdier, Aartsbisschop van Parijs, te Rome gearriveerd, aan het station o.m. verwelkomd door Mgr. Tar- dini, secretaris van de Congregatie voor Buiten gewone Kerkelijke Aangelegenheden. Toen eenige dagen geleden bekend werd, dat Kardinaal Ver- dier verwacht werd, deed al spoedig het gerucht de ronde, dat hij was ontboden in verband met zijn jongste rede. De H. Stoel, zoo heette het, kon de politieke strekking van de rede niet bil lijken. Vooral de passage waarin gezegd werd, dat heden de Kerk in de groote democratieën, met name Frankrijk en zijn Imperium, een be vestiger was van de Christelijke orde, werd, zoo als men zei, sterk betreurd, daar deze uitlating voedsel gaf aan de beschuldiging, dat de Kerk aan politiek doet. Het bezoek evenwel werd reeds een maand geleden vastgesteld. Het houdt met de jongste rede van den Kerkvorst niet het minste verband, zooals ons in het Vaticaan en ook door geestelij ken, die den Kardinaal begeleiden, verzekerd werd. FOEKOEOKA, 28 Jan. (Domei). In een kolenmijn in het district Foekoeoka in Japan, heeft zich een gasontploffing voorgedaan. Van de 61 mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, konden slechts 25 ongedeerd door de reddings colonne naar buiten gebracht worden. De lijken van 24 slachtoffers zijn geborgen. Twaalf arbeiders zijn in een ziekenhuis opge nomen. Zaterdagmiddag is aan ongeveer de helft der Nederlandsche arbeiders van de spinnerij „Eilermark" te Gronau schriftelijk medege deeld, dat de directie zich tot haar leedwezen genoodzaakt ziet, hen met ingang van 1 Fe bruari te ontslaan, daar alle pogingen van de directie, om de oude deviezenregeling ge handhaafd te doen blijven, hebben gefaald. Een dergelijk ontslag is ook op verschillende andere fabrieken bekend gemaakt, o.a. van die der firma Nichüs Dütting te Nordhom, waar o.m. 200 arbeiders uit de gemeente Denekamp zijn ontslagen. Men krijgt den indruk, dat on geveer de helft van de Nederlandsche arbeiders nog aan het werk kan blijven. Er wordt nog steeds bij de betrokkenen op aangedrongen, in Duitschland te gaan wonen. Over het ontslag, dat eenige honderden Ne derlandsche textielarbeiders in Duitschland, r.abij de grens van Twente, heeft getroffen, vernemen wij nog, dat in de fabriek „Bussmaa- te" van de fa. B. Rave en Co. te Nordhom 50 procent der Nederlandsche arbeiders monde ling met ingang van 1 Februari is opgezegd. Nog Donderdag 26 Januari hadden de Neder landers een briefje ontvangen, waarin de fir ma verklaarde, dat zij niet ongerust behoefden te zijn, want dat de firma nog tot 31 Maart verlof had, met hen op dezelfde wijze door te werken. Te Nordhom werken ongeveer 500 Nederlan ders, van wie 68 bij Rave en Co. en de overigen bij Niehues Duetting. In deze plaats vallen on geveer 250 ontslagen. De ongehuwden bij Niehues Duetting ontvin gen Zaterdagmiddag een brief, waarin mede gedeeld werd, dat van 1 Februari af het loon niet meer in Nederlandsche guldens uitbetaald mocht worden. Om kost en inwoning in Duitsch land te krijgen, kon men zich wenden tot het bureau der fabriek. Ook te Gronau zijn ongeveer 250 Nederland sche textielarbeiders om dezelfde reden ontsla gen. Zij vormen 50 tot 55 pet. van de Neder landers, die bij de fa. G. van Delden, bij de fabriek Jannink, bij Jordaan en bij Stroink werken. Hier zijn bij de ontslagenen ook gehuwden. Het aantal door ontslag getroffenen bedraagt te Losser en Overdinkel 300, te Denekamp en omgeving 200. Ook in andere takken van nijverheid hebben in Duitschland werkende Nederlanders wegens dezelfde reden ontslag gekregen. LONDEN, 28 Jan. (Reuter) Lord Win terton, de kanselier van het Hertogdom Lancaster, is afgetreden als lid van het Britsche kabinet. In antwoord op Winterton's brief, waarin deze zijn portefeuille ter beschikking stelt en den minister-president verzekert, dat er geen meeningsverschil bestaat tusschen hem en zijn ambtgenooten, heeft Chamberlain den aftre denden minister een waardeerend schrijven ge stuurd, waarin hij zegt, het ontslag ongaarne te aanvaarden, en waarin hij hem dankt voor zijn onbaatzuchtige medewerking. PARIJS, 28 Jan. (Havas) Onder voorzitter schap van president Lebrun hebben de ministers vanmorgen in het Elysée vergaderd. Bonnet gaf een uiteenzetting van den buitenlandschen poli- tieken toestand. Tevens overlegde hij met Sar- raut om de door de regeering getroffen veilig heidsmaatregelen aan de Spaansche grens m overeenstemming te brengen met de plichten van menschelijkheid. f Reynaud legde den president ter onderteeke- ning twee decreten voor: le. een vermindering der voor het wegennet bestemde credieten met 200 millioen francs; 2e. een decreet betreffende de gemeentelijke uitgaven. Tevens zette de minister van Financiën de resultaten uiteen van de gevoerde monetaire en economische politiek. Jean Zay, de minister van Onderwijs, verwierf de goedkeuring op het wetsontwerp tot viering der 150-jarige herdenking van de Fransche Revolutie, en op het ontwerp tot deelneming van Frankrijk aan de Olympische spelen van 1940 te Helsinki. TAIYOEAN, 28 Jan. (Domei). Een Japansch detachement heeft Yunglochen in de provincie Sjansi bezet. De Chineezen lieten 250 dooden achter. Chamberlain verdedigt zijn politiek in een rede te Birmingham. Caldetas werd door de rechtsche troe pen veroverd. De regeering te Praag heeft aan de com munistische afgevaardigden hun manda ten ontnomen. Lord Winterton nam ontslag als lid van het Britsche kabinet. Massa-ontslag aan Nederlandsche arbei ders in Duitschland. Minister Steenberghe zal 16 Februari het nieuwe pand van „St. Homobonus" openen. Voorloopig Verslag ,der Eerste Kamer over het „noodwetje" inzake de wilde autobussen. Oproep van den burgemeester van *s-Gravenhage naar aanleiding van de radiorede van de Koningin. Naklanken van de Rallye de Monte Carló Huldiging der Nederlandsche deel nemers. Ingrijpende veranderingen voor den Ster- rit van het volgend jaar? Verrassende resultaten in de Engelsche voetbalcompetitie. Lid van den Indischen Volksraad spoor loos verdwenen. New-Yorksche beurs: stemming gemak kelijk. O In het Noorden ver waar loozen we te veel de mooie gewoonte onzer Zuider- lijke broeders om den naamdag te vie ren. We feesten op onzen geboorte dag maar de meesten weten niet eens wanneer het hun naamdag is: den feestdag van den geboorteheilige. We hebben onder Maria's altijddurenden bijstand in het bijzonder twee vrien den bij God: onzen engelbewaarder en onzen schutspatroon of patronesse. Roepen wij hun hulp wel in? Denken we wel eens aan hen in 's levens moeilijkheden? De engelbewaarder is ons immers door God zelf toegewe zen om ons bij te staan. En onze naamheiligen zijn onze schutspa troons of patronessen wier leven ons tot voorbeeld dient cn wier krachtda dige hulpe ons tot zeer bijzondere bemiddeling dient. Het is aanbeve lenswaard een goede levensgeschiede nis van onzen naamheilige te lezen en de hulp dezer vrienden van God en van ons in te roependagelijks. LONDEN, 28 Jan. (Reuter). Vandaag is be kend geworden, dat bij de besprekingen der Britsche en Duitsche vertegenwoordigers van den steenkolenhandel, die te Londen gehouden zijn, alle geschilpunten geregeld zijn. Men heeft thans voorgesteld de onderhandelingen tusschen de Europeesche landen, die steenkolen produ- ceeren, te hervatten, opdat een internationale overeenkomst tot stand kan worden gebracht. CAIRO, 28 Jan. (Reuter) Een woonhuis van vier verdiepingen, waarin zich 71 personen bevonden, is ingestort. Twaalf bewoners von den den dood en velen werden gewond. Stand op Zondag 1 uur v.m.; 761.0 Vorige stand: 760.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1