De laatste klanken van de Rallye 1939 ANGST Everton's kansen weer verbeterd m Het Bentincks Weduwenhuis exit ONZE DEELNEMERS WEER THUIS WIJZIGINGEN IN DE RALLYE 1940? NA 400 JAAR BESTAAN TE HEBBEN ZONDAG 29 JANUARI 1939 AUTOMOBILISME Het einde van den langen tocht en de diverse proeven bleken nog niet de finale te zijn Lof voor rijders en materiaal De finale Na gedanen arbeid Aan de grens bij Wernhout Vele gebreken in den huidigen opzet aan het licht gekomen SCHAKEN Interacademiale schaak wedstr ij den De strijd in zeskamp en tweekamp DAMMEN Nederlandsche Dambond SKISPORT De wintersportweek te Garmisch WIELRENNEN EEN ELFSTEDENTOCHT OP DE FIETS! Ook weer een Nederland België-toer SCHAATSENRIJDEN Europeesch kampioenschap kunstrijden heeren BOBSLEEËN Zwitserland op weg naar den wereldtitel? VOETBAL IN ENGELAND Stoke City kraakt Derby County met 30. - Chelsea verliest, maar Arsenal wint &éfcÊÊÊHÊhÊÊt Ondergebracht in het St. Catharina Gasthuis Stukje oud-Arnhem Aan „De drie gasthuizen" GEMEENTEN NALATIG? Aanvulling van Wegenwet en W aterstaatswet 1900 JONGEN DOOR SCHOT HAGEL GEDOOD Droevig ongeval in Koegras PAARDENFOKKERIJ IN ONS LAND Een goed organisatorisch stamboekwezen DE AANBOUW VAN DE „CERONIA" R.K. Universiteit Academische examens Landbouwhoogeschool (Van een büzonderen medewerker) Een heerlijk Riviera-zonnetje staat aan de strak-blauwe lucht en de diverse overwin naars van den Sterrit 1939 rusten weer op hun lauweren. Deze lauweren zijn voor de meeste rijders een sport op zich en, in den vorm van prachtige bekers, schalen en pla- quetten, een eervol bezit. Ook de geldelijke belooning vormt een wel kome bekroning voor de geleverde prestaties, want ondanks alle medewerking blijven de kosten van een rallye toch altijd een uitgave van beteekenis. In totaal zijn 21 geldprijzen beschikbaar ge steld tot een waarde van 292.000 francs. De eerste prijs van 50.000 francs met bijna kilo's zware bekers zal dan ook ieder jaar opnieuw liefhebbers lokken, evenals de overige beloonin gen voor de minder goede Ofgelukkige coureurs. De meeste deelnemers waren, zooals reeds gemeld, evenals vorig jaar weder strafpuntloos Monte Carlo binnengeloopen. Bij de acceleratie- en remproef deden de kopstukken en favorieten niet voor elkaar onder, zoodat alles zich con centreerde op de laatste bergklimproef. Deze af te leggen bergroute was tot het laatste mo ment zorgvuldig geheim gehouden. Uit het pare fermé werden de wagens in colonne naar de plaats van den strijd gebracht. Het bleek on geveer 8 K.M. van Monte Carlo te zijn en bestond uit een slechts 1 K.M. lang bochtig klinker weggetje, schilderachtig gelegen bij de Grano Corniche met een heerlijk uitzicht op de Mid- dellandsche Zee. Tenminste dit laatste hebben ze ons verteld, want zelf hebben we er weinig van kunnen zien. Dat kwam doordat we het te druk hadden met onzen leegen radiator, waarvan de gummi toevoerslang bij aankomst in Monte Carlo gebarsten was, van water te voorzien. Dit was geen gemakkelijk karwei, gezien de strafpun- ten, die we er mede konden oploopen en het ontbreken van eenige gelegenheid voor die watervulling. Volgens het reglement was het nu eenmaal vriendelijk doch dringend verboden met onze vingers aan onzen bloedeigen wagen te komen anders dan achter het stuur. Dank zij listig bedachten plannen, eenige spuitwater- flesschen, een gietertje, ergens opgediept in een garage langs den weg en wat hard loopen, konden we erger voorkomen en de proef zonder risico voor den motor afleggen. De tien straf- punten, die we echter daarbij opliepen, konden we niet voorkomen. Men zegt, dan is het goed rusten. Of dit ook gedaan is, betwijfel ik ten sterkste. Neen, dan begint pas het lieve leventje. De organisatie houdt rijders en hotelgasten, evenals het pu bliek van ver uit den omtrek voortdurend bezig. Bezichtiging der wagens, concours de confort, groot feesthal, concours de bonne pre sentation, autoparade, prijsuitdeeling enz. enz. En dan tot slot het gala-diner, aangeboden door het comité van de internationale sport club voor allen, die ook maar iets met een auto te maken hebben. Na dit feest is het afgeloopen. Monte Carlo Is weer stil en gewoon- Allen zijn' dan weer vertrokken naar hun respectievelijke woon plaatsen. Allen, ik geloof het zeker, met een voldaan gevoel en een meer of minder sterk gevoel en verlangen naar de Rallye 1940! Ook voor Ons land is de Rallye 1939, met al hetgeen daartoe behoort, - weer historie geworden. Verwelkomd door familie, vrien den en bekenden, zijn de Nederlandsche deelnemers via de grens bij Wernhout weer naar hun haardsteden teruggekeerd. De ontvangst der Rallye-ryders is een der weinige gebeurtenissen, die in staat zijn op schudding te verwekken in het eenvoudige Brabantsche dorpje en dit is ook dit jaar weer het geval geweest. Al was de belangstelling niet zoo groot als bij vorige gelegenheden, tcoh was er een ongewone drukte bij de „controle", welke ditmaal niet officieel was en ook niet streng op de tijden der binnenkomende deelnemers lette! De eerste equipe, welke in zicht kwam, was het D.K.W.-team, dat omstreeks 10 uur de Nederlandsche grens bereikte. Cornelius en Buise werden hier ontvangen door den voor zitter van de sportcommissie der K.N.A.C., Baron D. van der Goes van Dirxland. Na deze korte ceremonie werd het geduld van de wachtenden eenigen tijd op de proef gesteld, maar tegen 11 uur kwam ook de Ford- karavaan in zicht en kón de officieele huldi ging een aanvang nemen. Daarvóór echter waren de Rallye-rjjders natuurlijk reeds op hartelijke wijze door hun familie en vrienden begroet. Toen de drukte van de eerste begroeting voorbij Als waarschijnlijk mag worden aangenomen, dat de Rallye de Monte Carlo 1940 een aantal ingrijpende wijzigingen zal ondergaan. De hui dige opzet van den Sterrit heeft dit jaar dusda nige gebreken getoond, dat ernstige pogingen in het werk zullen worden gesteld, om hierin ver andering te brengen. Naar wij nog vernamen, zouden deze mutaties n.eer van technischen dan van organisatorischen aard zijn. was, nam opnieuw Baron van der Goes van Dirxland het woord om allereerst hulde te brengen aan de kranige equipe Mutsaerts— Kouwenberg, welke immers op de eervolle derde plaats in de rangschikking beslag hac gelegd. Achtereenvolgens werden de equipes van der HoekTon. Bakker SchutNortier, GatsonidesBarendrecht en de dames van Vredenburchvan Stockum en v. Strienv Velzen in het zonnetje en daarna in de bloe men gezet. Ook de heer F. Kappe heeft, namens den directeur van de Fordfabrieken, de teams toegesproken en met bloemen gehuldigd, waar na eenige tijd werd besteed om het den foto graven en filmoperateurs naar den zin te ma ken. t Vervolgens werden de wagens met de bloemen en kransen gesierd en met de muziek voorop, in feestelijken stoet naar Tilburg geleid, waar door de Nederlandsche Fordfabrieken aan de Ford-rijders, officials en persvertegenwoordigers een lunch werd aangeboden. Mede zaten aan de loco-burgemeester van Tilburg en de burge meesters van Rijsbergen en Zundert. Verschillende sprekers hebben hier op harte- lijken toon en velerlei wijze rijders en materiaal de eer gegeven, die beiden ook inderdaad toe kwam. De verdere uitslagen der interacademiale schaakwedstrijdeR te Rotterdam zijn: UtrechtRotterdam 14. AmsterdamLeiden 3/2iy2. UtrechtAmsterdam 23. LeidenDelft 3*1*. en één afgebroken partij. Om het persoonlijk kampioenschap werden ge speeld de partijen: Van de Hulst (USR)—Snoek (RSG) 1—0. Orbaan (USA)— Hoeffelman (USLB) 10. Van de Hulst (USA)—Orbaan (USA) 0—1. Hoeffelman (USLB)—Lekkerkerker (DSB) 0—1. De hangpartij uit de vijfde ronde, in Utrecht gespeeld, is na voortzetting te Amsterdam door Pirc tegen Muilwijk gewonnen. De stand in den zeskamp is hiermede: 1 V. Pirc 4 punten plus 1 hangpartij: 2. N. Cortlever 3J/2 punt; 3. Th. v. d. Tol 2i/2 punt, plus 1 hangpartij; 4. T. D. van Scheltinga 2 pun ten, plus 1 hangpartij; 5. drs. Th. Kok 1 punt; 6. J. Muilwijk 0 punten, plus 1 hangpartij. De derde partij uit den tweekamp Szabo- Landau, die was afgebroken, werd ten slotte remise gespeeld, zoodat hierna de stand, na vijf gespeelde partijen 2i/22I/2 luidt. Uit het jaarverslag van den eersten secreta ris van den Nederlandschen Dambond blijkt, dat het aantal leden van den bond gedurende 1938 t.eruggeloopen is tot 3506, een belangrijke achter uitgang ten opzichte van 1937, welke ten deele tc wijten is aan het uittreden van den Zeeuw - schen Dambond. Hoogstwaarschijnlijk zal de jaarvergadering van den Nederlandschen Dambond ook dit jaar wederom te Utrecht plaats vinden, op Hemel vaartsdag 18 Mei 1939. Zaterdag werden de ski-wedstrijden, welke in het kader der wintersportweek te Garmisch worden gehouden, voortgezet met de slalom en het springen der combinatie. Zelfs prof. Carp, die een humaan mensch is, houdt het er voor, dat de oorzaak van den angst een gewetensconflict is. Er zijn ook onmen- schelijke psychiaters, 4die hun patiënten als t ware het mes op de keel zouden zetten met de woorden: „Beken uw zonden! Of liever, ik zal het je zelf wel zeggen: dat en dat hebt gij ge daan." Gelukkig is het, dat deze patiënten niet terugkeeren naar zulke psychiaters en daarom stellen deze psychiaters zich tevreden met het schrijven van boeken. Maar een feit is, dat voor de genezing nood zakelijk is, dat de patiënten opbiechten; waar schijnlijk is het niet in elk geval noodig, dat zij alles opbiechten, maar toch mogen zij niet zwijgen. Hierin nu ligt voor den arts en voor den pa tiënt een groote moeilijkheid. Want deze pa tiënt voelt er juist zoo bitter weinig voor, om op te biechten. Laten wij een eenvoudig geval be schouwen, dat helaas nog al eens voorkomt. Een man van 35 jaar oud kan, om het kort te zeg gen, zijn heerschzuchtige neigingen niet be- heerschen. Maar de stem van zijn geweten waar schuwt hem, dat er iets niet in orde is. Deze man nu denkt na en wanneer hij nu heersch- zuchtig is en hij wil zijn houding rechtvaardi gen, wat zal dan het resultaat zijn van zijn na denken? Natuurlijk, dat hij inderdaad hooger staat dan de menschen, over wie hij zou willen heerschen; want, zegt hij bij zichzelve, als ik mij boos maak over de vooraanstaande positie, die Piet en Alfred In de maatschappij innemen, dan doe ik dat met recht, want ik ben voor die positie veel geschikter en bovendien zou het aan de gemeenschap ten goede komen indien ik die positie inn$,m. Nu verzoek ik den lezer te bedenken, dat de patiënt hier een houding aanneemt, die niet ge heel en al onredelijk is. Wanneer een kunste naar afgunstig is op de schoonheid van een filmster, is hij volkomen onredelijk, maar wan neer een echte kunstenaar zich boos maakt om dat een knoeier alle eer ontvangt, is dat iets anders. De patiënt, die aan angsten lijdt en heersch- zuchtig is, stelt zich dus voor, of maakt zich zelve wijs, dat hij niet de plaats inneemt, waar op hij recht heeft. Hij vindt, dat hij de plaats van minister Colijn of van professor Huizinga moest innemen. En wel omdat hij niet alleen intellectueel, maar als mensch, als redelijk wezen hooger staat. Welnu, iemand, die zoo over zich zelf denkt, zal het moeilijk vinden om waar berouw te heb ben over zijn heerschzuchthij vindt immers, dat hij een bijzonder fijn geweten heeft en inderdaad heeft hij dat en daarom valt het hem moeilijk, zijn fouten te bekennen; juist om- De uitslagen luiden: Slalom: 1. Rudi Cranz (Duitschland) 69.9 sec en 72.4 sec., totaal 142.3 sec; 2. Hans Hansson (Zweden)3. Pfeiffer (Duitschland; 4. Jenne- wein (Duitschland); 5. Berg (Noorwegen). Combinatie afdaling en slalom: 1. Hans Hansson 483.2 punten; 2. Rudi Cranz; 3. Pfeif fer. Springen der combinatie: 1. Eisgruber (Duitschland) 54 en 55 meter; 2. Lahr (Duitsch land). Combinatie 16 km. en springen: 1. Berauer (Duitschland) 4461 punten; 2. Sverre Brohdal (Noorwegen); 3. Mehrganz (Duitschland). De Amsterdamsche Sportclub „Olympia" or ganiseert bp 27 en 28 Mei as. een West-Frie- schen Elfstedentocht op rijwielen voor toeristen De afstand bedraagt plm. 220 K.M. Vertrek Zaterdag 27 Mei 's nachts 12 uur. Aankomst Zondag 28 Mei n.m. 4 uur. Op 30, 31 Juli, 1 en 2 Augustus a.s. wordt voor de derde maal een Vierdaagsche gehou den, eveneens op rijwielen voor toeristen, de NederlandBelgië-rit. Gereden wordt plm. 160 K.M. per dag met een gemiddelde snelheid van 16 K.M. per uur. Zaterdag zijn te Davos de Europeesche kam pioenschappen in het kunstrijden voor heeren aangevangen met de verplichte figuren. De stand na de verplichte figuren luidt: 1. Graham Sharp (Engeland) 1197 punten. 2. Horst Faber (Duitschl.) 1191.4 punten. 3. Gerschwiler (Zwitserland) 1126.4 punten. 4. Fred Tomlins (Engeland) 1119.2 punten. 5. Edi Rada (Duitschland) 1093.4 punten. De eerste wedstrijd om het wereldkampioen schap bobsleeën, welke Zaterdag werd gehouden in de bekende wintersportplaats Cortina, tus- schen de equipes van Italië, Zwitserland, Frank rijk, Engeland, De Vereenigde Staten van Ame rika, Duitschland, België en Roemenië, werd ge wonnen door de Zwitsersche equipe, onder aan voering van den kampioen Feirhaben. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelsche league, luiden; Eerste afdeeling: Aston VillaArsenal i3 Bolton WanderersLeicester City 40 Charlton AthleticMiddlesbrough 30 ChelseaManchester United 01 EvertonHuddersfield Town 32 Grimsby TownBlackpool 2—0 Leeds UnitedLiverpool lI Preston Northend—Birmingham 50 Stoke CityDerby County 30 SunderlandBrentford 13 Wolverhampton Wanderers—Portsmouth 3—0 46—31 51—28 46—20 46—38 38—32 45—35 43—44 55—46 34—38 37—34 41—47 36—42 28—24 42—39 37—39 31—44 45—48 36—40 33—50 24-43 31—49 41—54 1—5 3—0 2—1 5—1 3—2 2—2 2—2 0—0 0—1 2—2 2—2 Derby County 26 15 5 6 35 Everton 25 16 2 7 34 Wolv. Wand. 25 12 7 6 31 Liverpool 26 11 8 7 30 Charlton Athl. 24 12 4 8 23 Bolton Wand. 25 9 9 7 27 Leeds Un. 25 10 7 8 27 Middlesbrough 25 10 7 8 27 Sunderland 26 9 8 9 26 Manch. Un. 25 8 9 8 25 Stoke City 25 9 7 9 25 Grimsby Town 26 9 7 10 25 Arsenal 24 8 8 8 24 Aston Villa 25 10 4 11 24 Preston N. E. 25 9 6 10 24 Blackpool 26 7 8 11 22 Chelsea 25 8 5 12 21 Huddersfield T. 26 8 5 13 21 Brentford 24 7 6 11 20 Portsmouth 24 6 8 10 20 Leic. City 26 6 8 12 20 Birmingham 26 7 4 15 18 Tweede afdeeling: BradfordFulham BurnleyNorwich City ChesterfieldBury Coventry CityNottingham Forest Manchester City—Blackburn Rovers Plymouth Argyle—Millwall Sheffield UnitedLuton Town SouthamptonNewcastle United Swansea TownSheffield Wednesday Tottenham HotspursWestbromw. Albion Tranmere RoversWest Ham United De stand aan den kop is nu: Blackburn Rovers 28 16 3 9 35 6843 Sheffield Un. 26 11 11 4 33 43—27 Coventry City 25 14 4 7 32 43—29 Sheffield Wedn. 25 13 5 7 31 63—43 Newcastle Un. 26 13 5 8 31 44—28 v.- - Het Bentinck s Weduwehuis te Arnhem dat hü meent dat een fijn geweten hetzelfde is als zedelijke uitstekendheid. Daarin ligt de eer ste moeilijkheid voor den arts. Wanneer deze als een soort boeteprediker optreedt, dan vraagt de patiënt zich af, of de arts, alleen om het feit, dat h(j op de universiteit gestudeerd heeft, het recht heeft, als biechtvader en heilige boete prediker op te treden. Maar slaat de arts een gemoedelijken toon aan en geeft hij den patiënt te kennen, dat wij allen gewone menschen en zondaars zijn en dat er dus voor den patiënt geen bezwaar behoeft te bestaan, zijn verkeerde daden of fantasieën te openbaren, dan denkt de patiënt, dat die arts een gewoon, vulgair, min of meer onschuldig mensch is, en dus niet in staat, om het verfijnde geweten en de hooge idealen van den patiënt te begrijpen. En er is nog'n tweede moeilijkheid. In de brie ven van Paulus staat (Gal. V. 17)„Het vleesch begeert tegen den geest, en de „geest begeert tegen het vleesch." Welnu, deze strijd wordt in de ziel van den angstigen mensch gestreden. Hij vreest voor den aandrang van zijn eigen harts tochten, hij vreest, dat hij daardoor overweldigd en verdoemd en vernietigd zal worden, maar te gelijkertijd wordt hij door zijn geweten bedreigd met den grooten gewetensangst. Maar, zult gij zeggen, is dat nu niet met ieder een het geval? Neen, want het eigenaardige is, dat het geweten van den angstige een bijzon der, een apart soort geweten is. Iedereen, die intiem met'angstige menschen heeft kennis ge maakt, of zelf angsten doorleefd heeft, weet, dat die angst op een bepaalde wijze door den pa tiënt gekoesterd wordt. De psychiaters begrijpen dit zoo, dat de patiënt zichzelf straft voor zijn zonden, voor zijn begeerten, fantasieën, of nei gingen. Het is nog sterker: hij wenscht in zeke ren zin dien angst te behouden, omdat hij aldus zich zelve straft en daardoor voor zichzelf ge rechtvaardigd wordt. Dit nu doet de „gewone" mensch niet. De gewone mensch wenscht vergiffenis, en vraagt niet om meer straf, dan hij krijgt, en is blijde, als hij de vergiffenis gekregen heeft. Daarvoor is een zekere mate van nederigheid noodig. Iemand, die waarlijk hoogmoedig is, wil geen vergiffenis, maar hij kan zich zeer goed schik ken in straf, want de straf is rechtvaardig. Zoo wil dan de angstige mensch vaak zijn angst behouden, om zichzelf te straffen en aldus over zich zelf recht te spreken. Een arme man, die van een millionnair 10.000 gulden steelt, wordt ontdekt, nadat hij het geld opgemaakt heeft. De millionnair, een beste ke rel, wil hem de schuld kwijtschelden, maar de arme man wil liever twintig jaar honger lijden, dan de schuld aan te zuiveren. Dan behoeft hij niet „dank je" te zeggen. Hij heeft een zeer fjjn geweten, maar ik meen, dat hij ook hoogmoedig is. Zoo is het ook vaak met den angstigen mensch'. En nu is het verder ook begrijpelijk, dat deze mensch zich niet alleen beschuldigt van werkelijk kwaad, maar ook van geheel on willekeurige fantasieën en geheel onwillekeurige neigingen. In die fantasieën en neigingen ligt n.l. een groote vernedering voor den mensch. Zich zelf te betrappen op gedachten van ja- loerschheid op zijn besten vriend, is inderdaad vernederend, ook, indien men om de daad hem geen enkel nadeel zou willen doen. Bij zichzelve plotseling te bemerken, dat er een gedachte door het hoofd ging, welke mogelijkheden er zouden zijn, indien deze of gene eens stierf, is evenzeer vernederend, en voor iemand, die zich zelf voor bijzonder hoogstaand en nobel houdt, zelfs ondraaglijk. En toch wemelt het in menig, misschien wel in elk hoofd, van dergelijke on willekeurige gedachten. Joseph de Maistre zei- de: „Men vroeg mij, hoe het er wel uit mocht zien in het hart van een slecht man. Ik heb een blik geslagen in het hart van een goed man en ik heb gesidderd." Maar de Kerk leert ons, dat er slechts zonden is, wanneer er vrijwillige instemming is en ken nis van zaken is. Het geweten van den angstige is daarmee niet tevreden, maar ziet behalve de werkelijke harts tochten, ook nog talrijke spoken; de spoken nu zijn onwillekeurige fantasieën en onwillekeurige neigingen; en hü neemt zün eigen hoogheid zoo ernstig, dat hij liever de straf van zyn angst draagt, dan dat hü tot zichzelve moet zeg gen, dat hij maar een gewone knul is. Evenwel: de angst is niet gemakkelijk te dragen, en maakt den mensch murw; prof. Carp zegt terecht, dat hü aldus teruggebracht wordt tot den toe stand van een hulpeloos kind. Te langen leste smeekt hij om genade en als de genezing vol komen is, is het resultaat een groote eenvoud en nederigheid. David kon maar niet uitge sproken komen over het „vermorzeld hart". Nu is vergiffenis zonder liefde ondenkbaar. En daarom is een arts, al is hü in zün vak nog zoo knap, voor dergelijke menschen niets waard, wanneer hij niet de groote menschelijke ge negenheid heeft. Die genegenheid brengt mede, om niet hoog op den rechterstoel te gaan zitten en den angstigen mensch streng te veroordeelen. Bovendien is het volkomen onbillijk, want een werkelüke willens- en wetens-zondaar is niet angstig: hij heeft zich over zijn gewetenscon flicten heengezet. En zoo mag het dan zelfs humaan schijnen, om de moraal en het geweten er heelemaal buiten te laten en den angst een even eenvoudige aandoening te vinden als een brandwond. Daarmee is echter aan de waarheid te kort gedaan. Daarom zeide ik in 't begin, dat zelfs een humaan mensch als prof. Carp de oorzaak van de angstneurose in een gewetens conflict zoekt. Het is een groote unst, zich zelf lief te heb ben. De angstige is vaak in staat, om zün naaste lief te hebben. Waarom heeft hü dan zich zelf niet lief en moet hij altüd maar zich zelf pla gen? Dat is inderdaad een zeer wonderlük ding. DR. TH. H. SCHLICHTING Wü vernemen, dat het pand aan de Beek-., straat 81, waarin meer dan 400 jaar hot Bentincks Weduwenhuis gevestigd is gc- weest, aangekocht is door de Fa. Wed. J. Kaspers, die in het as. voorjaar het oude, bouwvallige huisje ozal laten afbreken en den dan vrügekomen grond, zal bestemmen voor de uitbreiding van haar brandstoffen- handel. Het Bentincks Gasthuis, thans genoemd Ben- tingeks Weduwenhuis, dagteekent reeds van het begin der 16e eeuw en is gesticht met het doel hulsvesting te verleenen aan vier wedu wen, die daarenboven jaarlijks een toelage van f 30.zouden genieten. Omtrent de stichting van het Bentincks We duwenhuis valt slechts weinig met zekerheid te zeggen. Het bestond echter al in 1527, want in dat jaar ontving het gesticht van de stad de „derden pan", toen het met „hard dak" werd gedekt. A. Markus schreef n zijn boek over Arnhem (blz. 286), dat dit Weduwenhuis gesticht werd door een vrouwelijk lid van de familie Bentinck en ook mr. J. W. Staats Evers is in zijn „Be schrijving van Arnhem" (blz. 143) van dezelfde meening en schrijft er zelfs bij, dat dit We duwenhuis hij testamentaire beschikking werd opgericht. Maar geen van beide schrijvers ver- vermeldt er bij, op welke gronden zij tot die wetenschap gekomen zijn. Op grond van een uittreksel uit raadssignaten van het jaar 1588, meent J. S. van Veen te mogen beweren, dat het bovenstaande niet juist is en dat Alexan der, ook genaamd Sander Bentinck, die burge meester van Arnhem was en in 1582 aan de pest overleden is, de stichter van het Ben tincks Gasthuis zou zijn geweest. Dit uittrek sel, agedrukt in deel XV van de Werken van Gelre (blz. 360) luidt als Volgt: Den 9 Aprilis Henrick Bentingh, drost tho Culenburch, is ter cameren gefordert und versochtt siin meinungh tho willen verclaren upt schrie- vens ahn siin L. uut dem namen van die magistraet van wegen Bentings gasthuis gedaen; die gjesacht, diewiell siin vader (Alexander of Sander Bentinck) z. 1. dat- selve huis met grote devotie gestifftet und by syne frundtschap daerin verscheidene dona- tiën gegeven siin und vorder gegeven mogen warden, soil hy vur syne person und mede als momboir synes broders ur.mundiger kynder sich beswaertt fynden darin tho consentieren, dat den nham und den stam (vermoedelük wordt hiermede bedoeld: be stemming) desselven huises sol verandert warden. In het jaar 1602 vermaakte Derrsken then Hondt aan Reinier Kempinck, als huismeester van Bentincks arme-vrouwenhuis, „geleghen op den hoick tegen auer dye Brugh van die Nüestadt eene jaarlijksche rente van drie Rij ders guldens". In het laatst der 16e eeuw kwam het gesticht onder het bestier der stad, doch onafhankelijk van het gezag van eenig openbaar bestuur, werd het beheer gevoerd door een lid uit het geslacht, dat dit weduwenhuis had gesticht. Zoo werd reeds sedert een lange reeks van jaren het beheer uitsluitend gevoerd door de heeren Van Pallandt van Rosendael, als op volgende het geslacht Torek van Rosendael. Toen in 1937 R. J. C. Baron van Pallandt van Keppel als eenig regent afstand van het beheer deed over het Bentincks Weduwenhuis> dat in een vervalen staat was geraakt en ook niet meer beantwoordde aan het gestelde doel, moesten volgens bepalingen in de Armenwet, Gedeputeerde Staten van Gelderland voorzien, in de wijze van beheer. Het bestuur van „De Drie Gasthuizen", dat het beheer voert over verschillende instellingen, die een gelijksoortig doel beoogen als het Bentincks Weduwenhuis, verklaarde zich bereid, onder voorwaarde, dat dit Weduwenhuis niet verder als een zelfstan dig tehuis moest worden beheerd, de bezittin gen over te nemen, waartoe bü Kon. Besluit machtiging werd verleend. Het is dus thans met het Bentincks Wedu wenhuis gegaan als met het in 1650 opgerichte Nassausch Weduwenhuis, dat in 1790 in het St. Catharina Gasthuis werd opgenomen. Het Nassausch Weduwenhuis, dat in de Kerkstraat stond, was gesticht door Willem Frederik, graaf van Nassau Catzenellbogen, Stadhouder van Friesland. Bü de overdracht werd de bepaling gemaakt, dat de stadhouder of zijn opvolgers het recht hadden een weduwe naar hun keuze in het Gasthuis te doen opnemen zonder daar voor huisvesting, kost en drank te betalen en die geheel op denzelfden voet als de andere kostkoopers zou verpleegd worden. Van dat recht wordt nog door H. M. de Koningin ge bruik gemaakt bij het vergeven van het z.g- „Koningshuisje". Gedurende de laatste vier jaren werd het Bentincks Weduwenhuis gratis bewoond door een ouden man, die het huis onderhield, want reeds geruimen rijd hadden zich geen weduwen meer aangemeld voor opname in dit tehuis Voorts was er nog maar één vrouw, die een uitkeering van f 25 per jaar van deze stichting genoot. Aan het eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wüziging en aanvulling van de Wegenwet en de Waterstaatswet 1900 is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen werd vrij algemeen instemming er mede betuigd. Wel gaven enkele leden als hun meening te kennen, dat de minister al te mild oordeelt over de nalatigheid van een groot aantal ge meentebesturen om uitvoering te geven aan het bepaalde bij artikel 55, eerste lid, der We genwet. Was immers, aldus spraken deze leden, bü de tot stand koming van die wet in 1930 de hoop gewettigd, dat binnenkort een ordelijke toestand zou worden geschapen met betrekking tot de leggers, als worden bedoeld in artikel 27, zoo moet thans worden geconstateerd, dat aan die verwachting niet is beantwoord, en wel ten gevolge van het beschamende feit, dat tal van gemeentebesturen in dezen in gebreke zijn ge bleven. Deze leden verklaarden te billijken, dat een voorstel tot verlenging van den in artikel 55 vastgestelden termijn was ingediend, al be treurden zij de reden, welke tot die indiening had genoopt te weten de nalatigheid der gemeenten ten zeerste. Krügt die verlenging haar beslag, dan bestaat de mogelükheid, dat het negen jaren zal hebben geduurd, eer aan een wetsvoorschrift, aan welks uitvoering drin gend behoefte bestond, gevolg werd gegeven. Of zulks aan den eerbied voor het gezag ten goede komt, mag, dus betoogden de leden, hier aan het woord, in twijfel worden getrokken. Toen Zaterdagmiddag de ongeveer 45-jarige R. Noot, veehouder, wonende aan den rijksweg in Koegras, in gezelschap van zün 7-jarig zoon tje op zijn erf op jacht was naar een bunzing, ging opeens het geladen geweer af. De lading hagel kwam in het lichaam van den jongen te recht. In hoogst ernstigen toestand werd hij per brancard van het vliegkamp „De Kooy" naar het St. Liduina-ziekenhuis te Den Helder over gebracht, waar terstond operatief werd inge grepen. Dit mocht echter niet meer baten. Kor ten tijd later is de jongen overleden. De tragiek van het gebeuren wordt nog ver hoogd door het feit, dat de veehouder zeer on langs zijn vrouw heeft verloren. De vereeniging tot bevordering der landbouw- tuigpaardfokkerü in Nederland, welke is ont staan uit de beide over midden en Zuid-Neder land werkende stamboekvereenigingen, hield dezer dagen haar eerste algemeene vergadering te Utrecht. Voor den eersten keer was ook vertegenwoor digd Limburg, dat voor kort tot een afzonder lijke afdeeling kon worden verheven. In zün openingswoord heette de voorzitter de vertegenwoordigers van de ministers van Eco nomische Zaken en van Defensie, de heeren ir. Roebroek en majoor Le Heux, directeur-gene raal van den landbouw en directeur van het remontewezen, welkom, alsmede de vertegen woordigers van enkele zusterorganisaties en van den bond voor de Nederlandsche warmbloedfok kerij. Er werden besprekingen van informatorischen aard gehouden over centralisatie der hengsten- keuringen. Ook de uitvoer van warmbloedpaarden kwam ter sprake, hetgeen van het grootste belang moet worden geacht voor een goed functionnee- rende warmbloedfokkerij. Majoor Le Heux betoogde het belang, dat het departement van Defensie heeft bü een goed organisatorisch stamboekwezen. Ook ir. Roebroek betoogde, dat samenwerking van het grootste belang is van den Nederland schen landbouw. De heer Maarsingh wees op het nut van sa menwerking der stamboeken om gezamenlijk de belangen der Nederlandsche warmbloedfokkerij te behartigen. Nadat de heer Heidema nog had gewezen op de taak die bij de wetswijziging °P de schouders der stamboeken wordt gelegd, sloot de voorzitter, de heer H. A. van Beuningen. met dank aan de sprekers, deze zeer geani meerde vergadering. Zaterdag werd op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam uit het betonnen bouwdok te wa ter gebracht het aldaar voor rekening van de Koninklüke Shell-groep in aanbouw zijnde 12.000 ton motortankschip „Ceronia". Dit is een van de vier voor de Kon. Shell-groep nog bij Wilton-Feyenoord in aanbouw zijnde tankschepen. De afmetingen van het schip zün' lengte 460 voet, breedte 59 voet, holte 34 voet. NIJMEGEN Geslaagd zün voor het candi- daatsexamen in de rechten de heeren H. J. A' M. Payens te Oosterbeek, C. A. Schoor te Arn hem en F. A. J. van Rooy te St. Michielsgestel. LEIDEN Geslaagd: doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacie: mej. C. van den Handel, Rotterdam. Doctoraal examen rechten: mej. P. F. Mas- sink, Den Haag. Economisch candidaatsexamen indologie: de heer Raisoelngaskari, Leiden. Doctoraal examen theologie: de heer A. van Biemen, Leiden (cum laude). UTRECHT Geslaagd voor het cand. examen rechten: mej. E. M. G. Verbeeten. Cand. examen geneeskunde: A. B. J. v. ü- Plaats en F. C. Hage. UTRECHT Geslaagd voor het candidaats examen rechten mej. G. E. van Lier. Geslaagd voor het semi-aarts-examen d heeren H. W. Hageman, R. W- von Nordheim en D. Woudstra. Geslaagd voor het arts-examen de heerc" J. H. W. Raeven, J. Spanjaard, J. N. H. Spo°' renberg en E. G. Duurtsema. Geslaagd voor het theoretisch tandheelkun dig examen eerste gedeelte: de heer R. G- Geslaagd voor het theoretisch tandheelkundig examen tweede gedeelte: de heer O. Back® Dirks. WAGENINGEN Geslaagd voor het candié daatsexamen koloniale boschbouw de heer F. Soet. WAGENINGEN Geslaagd voor het ins nieursexamen Nederlandsche landbouw de n ren: H. L. S. Adama, geboren te Nüehaske, J. Alderkamp, geboren te Wapenveld, J- Bekius, geboren te Dronrijp, H. de Bruin, S boren te Leeuwarden, A. E. Bruyning, Se ren te Wageningen, A. J. Reestman, geboren Gorinchem. W. Stehouwer. geboren te HilhS® berg en A. J. van Wijk geboren te Schalkwu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6