De rede van Hitier New-Yorksche Beurs De conjunctuur in Nederland DINSDAG 31 JANUARI 1939 Het Jodenvraagstuk Kerkvervolging De driehoek Berlijn- Rome-T okio Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy Reactie te Londen Belangrijke rede van den Paus verwacht Televisie in nieuwe banen? FAILLISSEMENTEN Stemming vast; oploopende koersen; slot op het hoog ste punt Lichte verbetering op de arbeids markt, maar de werkloosheid blijft hoog Op vele gebieden nog stagnatie WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 29 Oct. 297a28 - -297a- AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 30 Januari STOOMVAARTLIJNEN holland-australie lijn (Vervolg.) Duitschland moet exporteeren om levens middelen te kunnen koopen en het moet, aan gezien voor dien export voor een deel grond stoffen noodig zijn, die het zelf niet heeft, nog meer uitvoeren om die grondstoffen te kunnen krijgen. Het gaat hier dus om de zorg voor het dagelijksch brood. Wanneer dan door vreemde staatslieden met ik weet niet wat voor economische tegenmaatregelen gedreigd wordt, kan ik hier slechts verzekeren, dat in zulk een geval een economische wanhoopsstrijd be ginnen zou, die voor ons heel gemakkelijk uit te houden is. Een definitieve oplossing van dit probleem kan pas komen, wanneer men heeft leeren inzien, dat handhaven van onrecht niet slechts politiek, maar ook economisch nutteloos is, ja waanzinnig is. Wanneer men de Duitschlahd ontnomen koloniën door bewapening behouden wil, geeft dat misschien winst aan de interna tionale wapenfabrikanten, maar legt dat den volkeren de zwaarste lasten op. Hitier raamde deze kosten voor Engeland in korten tijd op ruim twintig milliard goudmark. Vervolgens wendde spr. zich tegen de opruiing in democratische staten tegen de totalitaire staten, waarbij hy Lloyd George, Duff Cooper, Eden, Churchill en Ickes oorlogsapostelen noemde. Duitschland zal echter altijd op hun aanvallen antwoorden en de wapens zullen er voor zorgen, dat Duitschland een souvereine staat blijft, evenals de keuze van de vrienden van Duitschland. Het Duitsche volk voelt geen haat tegen En geland, Amerika of Frankrijk, maar deze volken worden door hun Joodsche en niet-Joodsche opruiers voortdurend tegen Duitschland en het Duitsche volk opgejaagd. Het nationaal-socialistische Duitschland wil geen vijandschap met andere volkeren en de bewaringen over aanvalsvoorpemens van het Duitsche volk op vreemde volkeren zijn hy sterie of leugens. In verband met de opruiing tegen Duitsch land noemde spr. het Jodenvraagstuk. Het is een beschamend schouwspel, dat de wereld der democratie van medelijden druipt, maar het Joodsche volk niet helpt. Duitschland echter herstelt thans, wat 't Joodsche volk zelf gedaan heeft. De Joden hebben de inflatie veroorzaakt, toen de overige wereld het Duitsche volk zijn bui- tenlandsche kapitalen ontnam en de koloniën wegnam. Het Duitsche volk wenscht niet, dat zijn belangen door een vreemd volk geregeerd worden. Frankrijk voor de Franschen, Engeland voor de Engelschen, Amerika voor de Amerika nen en Duitschland voor de Duitschers. Wij zijr besloten een einde te maken aan het zich nes telen van een vreemd volk, dat alle leidende posities aan zich heeft weten te trekken en wij zullen dat volk afschuiven. Europa kan niet meer tot rust komen, voor het Joodsche vraag stuk is opgeruimd. Ik ben in mijn leven aldus Hitier, zeer vaak profeet geweest en werd meestal uitgelachen. Ik wil thans weer een profeet zijn: Wanneer het het internationale financieele Jodendom in en buiten Europa mocht gelukken de volkeren nogmaals in een wereldoorlog te storten, dan zal het resultaat niet de bolsjewiseering van de aarde en daar mede de overwinning van het Jodendom zijn, maar de vernietiging van het Joodsche ras in Europa. Het volgende punt, dat Hitler in zijn rede aansneed, had betrekking op de kerkelijke pro blemen. Niemand in Duitschland is of wordt vervolgd om zijn religieus standpunt. Duitsch land heeft enorme, steeds grootere sommen in de laatste jaren uit de belastingopbrengsten aan de kerken ter beschikking gesteld, waarbij komt, dat de kerken, na den staat, de grootste grond bezitters zijn. Er is geen kerk gesloten, geen kerkdienst verhinderd, noch invloed uitgeoefend op leer of belijdenis. Priesters, die op den nationaal-socialistischen staat schelden, of op zijn instellingen en lei ders, zullen tot het bewustzijn worden gebracht, dat een vernieling van dezen staat door nie mand geduld wordt en dat priesters, zoodra zjj zfcb buiten de wet plaatsen, door de wet juist zoo ter verantwoording geroepen worden als ieder ander Duitsch staatsburger. Er zijn echter tienduizenden priesters van alle Chris telijke confessies, die hun kerkelijke plichten precies zoo of waarschijnlijk beter vervullen dan de politieke opruiers, zonder dat zij ooit met de staatswetten in conflict zijn geraakt. De staat ziet het als zijn taak hen te bescher men, het is zijn plicht de staatsvijanden te ver nietigen. Wat het inkomen der kerken betreft, zeide- Hitier nog dat, wanneer werkelijk de Duitsche kerken den toestand ondraaglijk mochten ach ten, de nationaal-socialistische staat te allen tijde bereid is, een duidelijke scheiding van Kerk en Staat in te voeren, zooals dat in Frankrijk, Amerika en andere landen het geval is. Wanneer het buitenland en zekere demo cratische staatslieden zoo in het perk treden voor enkele Duitsche priesters, kan dat slechts een politieke oorzaak hebben. Zij zwegen, toen in Rusland honderdduizenden priesters werden afgemaakt en in Spanje tienduizenden pries ters en nonnen afgeslacht werden, terwijl op grond van deze slachtpartijen zich talrijke nationaal-socialistische en fascistische vrijwil ligers ter beschikking stelden van generaal Franco om te helpen verhinderen, dat deze bolsjewistische bloedroes zich over Europa uit breidde. Met vreugde maakte Hitier melding van de verhoudingen tussehen Duitschland, Italië en Japan. In het Italiaansche volk zag hij de belichaming van de klassieke cultuur van Europa, zooals het Duitsche volk de draagster is van de Germaansche cul tuur. Toen Italië den strijd in Abessinië voerde, stond slechts Duitschland het als een i ge vriend ter zijde. VOOR FRIESLAND, GRONINGEN, 1 DRENTE EN OVERIJSEL: lichte vorst tot temperatuur om het vries- H punt, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zwakke veranderlijke wind. 1 VOOR DE OVERIGE PROVINCIES I lichte vorst tot temperatuur om het H vriespunt, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, j| matige tot zwakke Oostelijke wind. g ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: in de eerstvolgende dagen wordt geen H verdere toename van de vorst verwacht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Moge niemand in de wereld zich vergissen over het besluit, dat het nationaal-socialistische Duitschland tegenover dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nut tig zijn, wanneer daarover geen twijfel bestaat, dat een oorlog tegen het tegenwoordige Italië, onverschil lig om welke motieven ontketend, Duitschland aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal-socialistische Duitschland weet welk lot het beschoren zou zijn, wanneer het ooit een internationale macht zou gelukken het fascistische Italië, onverschillig om welke motiveeringen, op de knieën te dwingen. Wij erkennen de consequenties die daaruit moesten voortvloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Het lot van Pruisen in 1805 en 1806 zal zich geen tweede maal herhalen. De nationaal- socialistische staat ziet het gevaar en is vast besloten zich op afweer voor te bereiden. Niet slechts de Ljuitsche weermacht is opgewassen tegen de hoogste militaire eischen, maar ook de militaire macht van Italië. De geschiedenis wordt door mannen gemaakt. Het nationaal-socialistische Duitschland zal voor geen bedreiging terugschrikken en we zul len gemeenschappelijke belangen gemeenschap pelijk verdedigen. De Fiihrer dankte nogmaals, behalve Mus solini, de „beide andere staatslieden", die in de kritieke uren van het afgeloopen jaar de waarde van den vrede hooger aansloegen dan de handhaving van een onrecht. Duitschland heeft tegenover Engeland en Frankrijk geen territoriale eischen, behalve de teruggave van koloniën, waarover ook op vreed zame iFTjze valt te spreken. Zoo zeer een oplossing van dit vraagstuk tot kalmeering der wereld zou bijdragen, zoo wei nig gaat het hier om problemen, die alleen een gewapend conflict veronderstellen kunnen. Een ander feit is de propaganda, welke ge voerd wordt tegen Duitschland door middel van de radio. Als deze radio-uitzendingen in de Duit sche taal niet ophouden, zal Duitschland deze op eigen wijze beantwoorden. Men moet een einde maken aan de internationale leugen campagne. Ik echter geloof aan de mogelijk heid van een Iangdurigen vrede. Vriendschap tussehen Duitschland en Engeland zou daarvoor een zeer hechte waarborg zijn. Hetzelfde geldt ook voor de ver houdingen met Frankrijk. Voorts wees Hitier op de vriendschappelijke verhoudingen met Hongarije, Polen, Zweden, Denemarken, Nederland en België, en hoopte voorts, dat Tsjecho-Slowakije zijn binnenland- sche moeilijkheden te boven zal komen. De betrekkingen tussehen Duitschland en de Zuid-Amerikaansche staten zijn economisch zeer goed te noemen. Alleen de verhouding met de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika heeft te lijden van een Joodsche-hetze-campagne, waarbij politieke en financieele belangen een rol spelen, welke hetze gedreven wordt door de Joodsche pers. Duitschland wenscht met alle landen, ook met de U.S.A., vrede en vriendschap. Het wijst echter inmenging van het buitenland, ook van Amerika, in haar binnenlandsche aangelegenheden af. Immers ik geloof, aldus Hitler, dat verschil lende staatslieden zich voor zoovele binnenland sche problemen in hun eigen land gesteld zien, welke zij eerst te regelen hebben, dat zij beter deden zich alleen bezig te houden met de op lossing van hun eigen binnenlandsche moeilijk heden. Overigens is men er in geslaagd het Groot- Duitsche Rijk tot stand te brengen, waarbij oude tradities en herinneringen vaak ter zijde moes ten worden gesteld, doch waarbij geen bloedige offers werden geëischt. Tenslotte herinnerde Hitier aan de grootheid van Duitschlands twee- duizend-jarige geschiedenis. In hun commentaar op Hitiers rede juichen Britsche kringen de erkenning door Hitler van de economische problemen toe. Deze, zoo ver klaart men, kunnen alleen door onderhande ling worden opgelost, geen regeering zal uit breiding van den wereldhandel meer toejuichen dan de Britsche. De economische moeilijkheden waarvan Hitier spreekt, hebben in zekeren zin alle landen gemeen, doch men is hier van oordeel, dat Duitschland alleen zijn economi sche politiek kan beoordeelen. Evenals andere landen, zoo merkt men op, moet Duitschland duidelijk zijn positie bepalen en de richting, waarin het gaat, teneinde vast te stellen of de politiek, welke voor een bepaald oogenblik ge schikt is, niet in het licht van gewijzigde om standigheden herzien dient te worden. Het is, zoo zegt men in Britsche kringen, duidelijk, dat de wereldsituatie niet kan ver beteren, tenzij het wereldvertrouwen wordt hersteld. Hitier sprak van de geruchten, die in Europa de ronde doen. Men erkent hier, dat het aanhouden van dergelijke geruchten alleen maar een nadeeligen invloed kan hebben. Hieraan wordt nog toegevoegd dat, terwijl Hitler den nadruk legde op de solidariteit tus sehen Berlijn en Rome, de jongste gebeurte nissen een gelijke solidariteit aan het licht hebben gebracht tussehen Engeland en Frank rijk en hun vastbeslotenheid, hun vraagstukken onder de oogen te zien met den wil, ze te overwinnen. VATICAANSTAD, 30 Jan. (Havas) In kerkelijke kringen te Rome hecht men veel beteekenis aan de plechtige audiëntie die de H. Vader op 11 Februari, aan den vooravond van den zeventienden verjaardag van 's Pausen kroning, aan het geheelé Italiaansche episcopaat zal verleenen. Men gelooft, dat de Paus eer. rede zal houden, waarin Hij de vraagstukken zal behandelen, welke de betrekkingen tussehen den Heiligen Stoel en de fascistische regeering sedert verscheidene maanden moeilijk hebben gemaakt. De Nederlandsche Vereeniging voor interna tionaal radlo-amateurïsme deelt mede, dat het den heer H. J. Krusemeyer te Bloemendaal, student in de wis- en natuurkunde te Leiden, gelukt is een zend- en onfcvangsysteem voor televisie te ontwerpen, waarbij de in beslag ge nomen frequentieband bij dezelfde rasterfijn- heid aanzienlijk kleiner is dan bij de tot nu toe gebezigde systemen Daar het verkleinen van de door een tele visiezender in beslag genomen frequentieband de eenige mogelijkheid biedt om fijnrastertele- visie op langere golflengten zonder storing van ander draadloos telegrafie- en telefonie verkeer te verwezenlijken, is reeds lang ge zocht naar een systeem, welke met een kleinere bandbreedte zou kunnen toekomen. Verschei dene onderzoekers meenden een oplossing ge vonden te hebben. De meeste van deze oplos singen berustten echter op een foutieve phy- sische interpretatie van de Fourier-analyse, terwijl bij een aantal andere het superpositie beginsel is toegepast voor niet-lineaire ver schijnselen. Een der hoofdkenmerken van het door den heer Krusemeyer ontworpen systeem, dat phaseselectief zend- en ontvangsysteem ge noemd wordt, is dat aan den ontvangkant voor het scheiden van twee inkomende signalen niet alleen gebruik gemaakt wordt van de frequen tieverschillen der Fourier-componenten dier signalen, maar ook van de phaserelaties van die componenten. Hierdoor is het mogelijk, sig nalen waarvan de Fourierspectra elkaar geheel of gedeeltelijk overlappen en welke gelijktijdig worden ontvangen, aan den ontvangkant te scheiden, hetgeen met behulp van afgestemde kringen alléén niet mogelijk is. De door het nieuwe systeem vereischte bandbreedte maakt het mogelijk, bij dezelfde rasterfijnheid als bij de moderne fijnrastertelevisiezenders op golf lengten boven 20 M. te zenden zonder storing van ander verkeer. Tengevolge van een en ander heeft een televisiezender niet meer de beperkte werkingssfeer van 50 K.M., zoodat men met één zender toekomt waar men vroeger een zeer groot aantal zenders moest bezigen. Door de aanzienlijk geringere bandbreedte is de grootte van het frequentiegebled, waarin de ontvanger lineair moet versterken, ook aan zienlijk kleiner, tengevolge waarvan de effec tiviteit van den ontvanger sterk wordt ver hoogd. Ëen en ander komt tot uitdrukking in den kostprijs en afmetingen van den ontvan ger, den z.g. Puck-receiver Daar de ontvanger uitgerust is met een mechanisch-optisch sys teem, waarbij door samenwerking van ultra- sonore trillingen met lucht het beeld verkregen wordt, is de helderheid van dit beeld veel groo- ter dan bij gebruik van kathodestraalbuizen. De omstandigheid, dat de uitvinding juist nu gedaan is, nu in Engeland een ontwerp door de Marconi E. M. I. Company is ingediend („Television", Januari 1939) voor den bouw van een groot aantal zenders in Engeland, ten einde aldus het geheele land van televisie te voorzien, verhoogt nog aanmerkelijk de actualiteit van de uitvinding van onzen landgenoot, welke een niet geringen invloed zal uitoefenen op de ver wezenlijking van dit plan en dergelijke pro jecten elders in het buitenland. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd'. Handelsinformaties) Surséance 25 Jan.: 1939 is voorloopig surséance van be taling verleend aan Francis Jacobus Adrianus Marie van Beers te Rotterdam, Graaf Florisstr. 42. Verhoor: Dinsdag 21 Maart 1939, des v.m. 10 uur. Bewindvoerder is mr. P. B. Bouman, te Rotterdam. Eb is geen ontwerp-akkoord ter griffie neoergelegd. 26 Jan. 1939 is aan Jacob Salomons, smid' en ijzerhandelaar, Surhuisterveen, definitief sur séance van betaling verleend voor den tijd van l'/2 jaar. Bewindvoerder is mr. F. C. Stoop, Leeuwarden. 26 Jan. 1939 is verlenging van surséance van betaling verleend aan dr. M. J. Th. Vrijdaghs, Voorschoten, voor d'en tijd van één en een half jaar. Bewindvoerder mr. Tj. Mobach te Den' Haag. P. M. ter Wee, vertegenwoordiger te Zaan dam (proc. mr. L. J. Venhuizen te Haarlem) heeft een verzoekschrift ingediend om verlenging van surséance van betaling voor den tijd van drie maanden. Verhoor Zaterdag 4 Maart 1939, dés v.m. 9.45 uur in het paleis van justitie te Haarlem, Jansstraat 81. Bewindvoerder is mr. H. M. C. Dek- huyzen te Zaandam. Failliet verklaard: 28 Jan.: Pieter Wolff, commissionnair in effec ten, Groningen, Schoolholm 1. R.c. mr. H. W. J. NEW YORK, 30 Jan. (Part.) De nieuwe week werd op de New Yorksche effectenbeurs in vaste stemming ingezet. De aarzeling, waarvar, de markt Zaterdag j.l. blijk gaf, scheen heden te zijn overwonnen. Toch was de markt zeer kalm en waren de omzetten van weinig bet?— kenis. De rede van Chamberlain heeft over hel algemeen een goeden indruk gemaakt en bij velen zelfs tot een minder pessimistische be oordeeling van den Europeeschen toestand ge leid, doch van meer belang acht men de rede, die Hitier heden zal houden en in verband met de onzekerheid daaromtrent trad men zeei voorzichtig op en legde men in het algemeen groote terughouding aan den dag, hetgeen ech ter aan de stemming weinig afbreuk deed. De voortgezette stijging op de Europeesche beur zen vormde voor Wallstreet een stimulans en leidde tot een verbetering van het sentiment. Aanbod van buitenlandsche zijde was er niet meer «n daar ook het locale aanbod aanzien lijk verminderd is, vond de op zichzelf niet zeer groote vraag betrekkelijk weinig vlottend materiaal tegenover zich, hetgeen vrijwel over de geheele linie koersverbeteringen veroorzaakte, die bij de opening varieerden van K tot, 1 dollar en in een enkel geval daar nog bovenuit gingen. Bepaald stimuleerend nieuws uit het bedrijfs leven was er niet. Voor deze week wordt een vrijwel onveranderde bedrijvigheid in de staal industrie verwacht. De automobielproductie blijft op een hoog peil. Daartegenover zijn de verkoopen de laatste dagen verminderd, doch dit acht men niet verontrustend, daar het in hoofdzaak te wijten schijnt te zijn aan de uiterst slechte weersomstandigheden in een groot deel van het land. Voor de public-utilities verwacht men in de komende dagen gunstige beslissingen ten aanzien van de samenwerking met de regeering en in verband hiermene lagen deze waarden dan ook vast in de markt en boekten zij verhoudingsgewijze aanzienlijke win sten bij vrij levendigen handel. Daarnaast tra den staal-, automobiel- en vliegtuigwaarden op den voorgrond. Echter ook in deze fondsen waren de omzetten niet groot. In totaal werden in het eerste uur dan ook niet meer dan 190.000 shares afgedaan. Na de eerste transac ties traden geen groote veranderingen in. De markt bleef kalm en slechts tijdelijk veroor zaakten winstnemingen eenige weifeling, doch deze bleken vlot geabsorbeerd te worden, zoodat de kleine reacties, die na opening vielen te constateeren, in het tweede uur weer werden uitgewischt en meerendeels het openingspeil weer ongeveer werd bereikt. Door de vliegtuig fondsen kon zelfs een verder avans worden ge boekt. De omzetten in het tweede uur bedroe gen 90.000 shares. In het verdere verloop gaven de koersen aan vankelijk slechts kleine schommelingen te zien, waarbij de opwaartsche richting echter kon worden voortgezet. In het laatste uur, toen een gedeelte van de rede van Hitier bekend werd en de spanning omtrent den inhoud wat ver minderde, verkreeg de vraag de overhand en bij gebrek aan aanbod konden meerdere koersen flink verbeteren en het slot was over de geheele linie op het hoogste punt van den dag. Van de staalwaarden waren het vooral Bethlehem Steel, die in het laatste uur goede vraag ont moetten. Om 2.30#gold nog een koers van om en nabij 65 V,, om nadien scherp te verbeteren tot 67, aldus een winst boekende van 5 punten. Van de overige staalwaarden konden U.S. Steel, National Steel en Youngstown resp. 2 3/8, 2/ en 2 y2 dollar monteeren en Republic Steel boekten een winst van bijna 2 dollar. De be drijvigheid was tegen veler verwachting hoo ger, n.l. 52,8 pet. tegen de vorige week 51.2 pet Ook automobielwaarden en meer in het bijzon der Chrysler waren zeer vast, met een winst van ruim 4 dollar, terwijl General Motors ruim 2 punten monteerden. Hier vormden mede een gunstigen factor de bemoedigende verkoopen van nieuwe wagens. Ook Westinghouse waren willig Kloppenborg. Cur. mr. T. Bout, Ossenmarkt 1, Groningen. 30 Jan.: Nalatenschap van C. G. van Egmond, overleden te Amsterdam, 25 October 1938, laatste lijk gewoond hebbende te Amsterdam, Herman Gorterstraat 13 en zaak gedreven hebbende te Amsterdam, Rokin 109 m onder den naam' Hol land Malag Trading Co. R.c. mr. G. J. Jutte. Cur. mr. Th. F. Boerlage, Amsterdam, Prinsengr. 460. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis- sementen van: A. N. Gerritsen, Arnhem; E. J. Schott, Den Haag; J. Bos, Sneek; L. W. A. de Reuver, Rotterdam; H. de Vries, Rotterdam. Het in gemeenschappelijk overleg door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Ne- derlandsch Economisch Instituut opgestelde overzicht, dat gelijktijdig verschijnt in „De Ne derlandsche Conjunctuur" en het „Economisch Statistisch Maandbericht" karakteriseert de ontwikkeling der conjunctuur in het laatste kwartaal van 1S38 als in hooge mate aarze lend. Er kwam een lichte verbetering op de ar beidsmarkt, gevolg van velerlei factoren, maar de werkloosheid blijft nog hoog. De orderposi tie in den scheepsbouw ging achteruit, overi gens vertoonde de productie van duurzame goederen geen teekenen van verslapping, ver schillende industrieën van verbruiksgoederen eerder eenige verbetering, waarin zich o.a. de nog steeds, sinds de opleving van 1936/'37 be trekkelijk bevredigend inkomstenpeil van ver schillende groepen der bevolking afspiegelt. De toestand van den landbouw ging gedurende 't tweede halfjaar vrij sterk achteruit. In de handelsbeweging kwam weinig veran dering. Voor de zeescheepvaart is de daling van het pond uit concurrentieoogpunt een on gunstige factor. Overigens blijkt uit verschil lende gegevens, dat Nederland zijn positie in het zeeverkeer wel kon handhaven, de voor uitzichten zijn echter onzeker. De lusteloosheid op de geld- en kapitaalmarkt hield aan. Het overzicht besluit als volgt: Bovengenoemde ontwikkeling geeft den in druk, dat op vele gebieden feitelijk nog stag natie heerscht, terwijl een uitgesproken verbe tering of achteruitgang over het algemeen niet is vast te stellen. De thans werkende facto ren maken het ook waarschijnlijk, dat deze phase nog niet geheel is overwonnen. Een algemeene beschouwing van den achter grond, waartegen de conjunctuur in Nederland zich ontwikkelt, levert n.l. weliswaar eenige meer gunstige aspecten op; hiertegenover staan echter verschijnselen, die althans de bestaan de onzekerheid zuilen kunnen doen voortduren. Als gunstige factor kan de opleving in de Vereenigde Staten wel in de eerste plaats wor den genoemd. Het aldaar in Juni 1938 ingetre den herstel vindt over het algemeen vrij goe den voortgang. Ook in Engeland is een lichte verbetering- in het economisch leven waar te nemen. Afgezien van de beteekenis hiervan voor het economisch leven van Nederland, heeft de opleving in de Vereenigde Staten vooral ook directen invloed op de conjunctuur in Nederlandsch-Indië. Als positieve factor dient ook de grootere activiteit der regeering op het gebied van de uitvoering van plub. werken en defensie in- aanmerking te worden genomen. De stimu- leerende direct en indirecte invloed hiervan is niet te verwaarloozen. Daarbij komt nog, dat de binnenlandsche markt, als nawer king van de opleving in 1936 en 1937, nog een vrij groote koopkracht bezit en zoodoen de dus een remmende werking op den in vloed van ongunstige factoren kan uitoefe nen. Tegenover deze, eventueel tot eenig optimis me aanleiding gevende elementen staan even wel andere factoren, die den invloed der gun stige krachten op het bedrijfsleven compensee- ren of in ieder geval sterk remmen. Hiervan moet In de eerste plaats de voort durende algemeene onzekerheid als gevolg van de politieke spanningen in de geheele wereld worden genoemd. Verder moet niet worden vergeten, dat het herstel in de Vereenigde Sta ten nog verschillende onzekere elementen be- vat. Een andere ongunstige factor is de daling van het pond in het laatste kwartaal van 1938. Vooral de positie van de Nederlandsche scheepvaart en van den uitvoer wordt hier door bemoeilijkt Wat deze laatste betreft, moet tevens rekening worden gehouden met de voornamelijk door Duitschland en Engeland ingezette export-offensieven, welke de moei lijkheden voor onzen uitvoer zeer zeker nog kunnen vergrootej* en ruim" 4 dollar beter. Vliegtuigwaarden ont leenden een stimulans aan berichten van groote vraag van de zijde van het buitenland. Douglas Aircraft liepen ruim 3 dollar op. Koperwaarden, sporen, warenhuisfondsen, rubbers, equipment- shares. kunstzijde-aandeelen en aandeelen in telegraaf maatschappij en verlieten de markt tot 3 punten hooger. Ook chemische waarden en van de oliewaarden Texas Corp. waren goed gedisponeerd. Van eerstgenoemde rubriek waren Du Punt 2 boven Zaterdag. Public-utilities, amusementsfondsen en tabakken lieten zich eveneens van hun goeden kant kennen, doch de voordeelige verschillen bleven hier tot 1 dol lar beperkt. De omzetten bedroegen in totaal slechts 790.000 shares, waarvan nog in het laat ste uur 270.000 stuks. Laatst gedane koersen Jan. 30 28 27 Ulied Chemical 174 173 173% American Can Co. 92 92 91 Am. Car. F.dry 27% 24% 25 Am. Roll. Mills 17% 17 16% Am Smelt. Ref. 4474 42% 43 Am. Tel. Tel. 153% 1503/4 151% \m. Tobacco B. 85% 84% 84% Am. Waterworks 12% 12 127s Anaconda Copper 29 2774 2774 Atchison Topeka 35% 34 34 Baltimore Ohio 674 67s 6 Bethlehem Steel 67 62 633/8 Canadian Pacific 57s 4% 43/4 Case Treshing 81 80% 8274 Chase National B. 30 293/4 29% Ches. Ohio 3474 3374 33% Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 72% 68 3/s 6974 Cities Service 73/8 6% 6 3/4 Consol Gas N.Y. 31 3/8 30% 31 Continental Oil 2774 -6% 27 7 Dawesl. 21 2„% 20% 5 V, Young 17% 16% 16 3/s Deieware Huds. 193/4 1 183/4 Douglas Aircrait 6974 667s 66 Dupont de Nem. 145% 143 144 Eastman Kodak 172 169 171 El. Bond Sh. 10% 1074 10% General Electric 39% 333/8 38 3/8 General Motors 4674 447e 44% Good Year 323/a 3074 30% Hudson Motor 7 6 3/4 7 Illinois Central 16% 15 15% Intern. Harvester 553/4 55 54 7a Intern. Nickel 50 487s 47% Intern. Tel. Tel. 8% 8 8 Kennecott Copper 36% 3574 355/8 Missouri Pacific 3/4 a/4 Idem pref. 174 174 174 Montgomery Ward 48% 47 47 7s Nat. City bank 23% 23% 2374 Nat. Dairy Prod. 12% 12% 12% New York Central 18 16% 177s North Am. Av. 16% 16 16 3/s North. Amer. Co. 24% 237s 23% Nortoik Western 167 72 170 170 Pennsylvania 20 74 19% 19% Phillips Oil 3974 38% 38% Proctor Gamble 56 54% 54 Publ. Serv. N. J. 33 32% 32% Radio Corporation 7 7s 6% 7 Rep. Steel 203/8 18% 183/4 Sears Roebuck 68 67 673/4 Shell Union Oil 137s 12% 1278 Socony Vacuum 123/8 17 3/s 12% Southern Pacific 16% 155/g 15% Southern Railway 18% 177s 17 7s Standard Brands 6% 6 72 6 3/8 Stand. Oil of N.-J. 50 49 Vs 497S Tidewater Ass. Oil 12% 1274 123/8 Union Pacific 9274 90 7a 90 United Aircraft 3974 37 7s 33% United Corp A. 374 37s 27s U. S. Leather 43/s 43/s 4% U. S. Rubber 43% 41 3/g, 427a U. S. Steel 577s 547a 55 Western Union 22 20% 20 34 Westingh. Electr. 105% 101 74 103 Woolwortb Building 47% 473/8 47 3/s NEW YORK, 30 Jan. Slotkoersen Jan. Brussel Rome Bern Madrid Oslo A'dam Londen Parijs Berlijn 30 28 27 16 91 16 91 16.903/4 5.26V* 5.2674 5 26% 22.59 22.58 22.5774 23.52 23.51 23.49% 53.95 53 64 53.74 4.671J 4 67% 4.67 2.643/g 2-6474 2.64 40 13 40.16 40.12 30 Jan. Suiker Jan. Mrt. 1.83-84 Mei 1.91-92 Juli 1.95-96 Katoen Mrt. 8 30-31 Mei 8 01 Juli 7 78 Koffie (Rio - Nieuw Dec. Mrt. 4.20 Me' 4 24 Juli 4,2ó Sept. 4 27 Dec. -. Rubber Standaard Mrt. 15 72- f 15 60 1558-f 15.62 NEW YORK, 30 Jan. 28 Jan. 30 Jan. 28 Jan. Sept. 1.99-200 1 98-99 1 82-83 Nov. 2 022 01 1.90-91 Jan. 1.96.97 1.95 97 1.94-45 8.40Oct. 7'45742— 8.10-— Dec. 7 44-— 7 40 7.81-82 Jan. 7.45-— 7,41 contract) (Santos) Dec. 4.17-18 Mrt. 6 23— 0 15 4 21- Mel 6.3.— 6.75- 4.23- Jull 0-37 6.30 4 24- Sept. 6.43 6.35 Dec. 6 48 6 39 Mei Juli Sept. Tin LOCO 15.40-f Oct. 15,26- Dec 15.26 f Jan. 15.29 15.60--j- 15.30 15.65 - 15 31 45 95 45.95 30 Jan. Tarwe Mel 69y8 - JUli 69% -3/8 Sept. 707s- Mais Mel 513/s Jull 523/g Sept. 52%- Reuzel Jan 660 Mrt. 6 90 28 Jan. 69%-% 693/8-3/4 70% 5174 52%-- 52% 6 60 6 90 Termijn 45 95 45.95 CHICAGO, 30 Jan. 30 Jan. 28 Jan. Haver Mel Juli Sept. Mei Juli 283/g287a 2774— 27% 26 7s 27 Rogge 46%-— 46% 47%47% Sept. 48 48 3k - Mel 7,05 Juli 7.25 7.05 7 22% 30 Jan. Tarwe Mel 63 3/s-- Juii 64%- Oct. 64 3/g - Rogge Mel 43 Jull 43% - - Dec Ha vet Mei 29% Juli 297a- 28 Jan. 63% 64% 64% 433/g 44- WINNIPEG, 30 Jan. 30 Jan. 28 Jan. Gerst Mei 37%3- Juli 37%37% Dec. Lijnzaad Mei 146 146 72 Juli (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Young-leening z. verklar. 11% Kon. Olie 305%305 Philips 1961/2 Anaconda 2115/1621 13/16 U. S. Steel 42%4214 Beth. Steel 47%—47% Rep. Steel 14%14% Shell Union 10 Illinois Central 12 Amer. Car and Foundry 20% Heineken 161 Van 4.30—5 uur Kon. Olie 305—304% Anaconda 21% H. V. A. 411 Beth. Steel 4734^7% Rep. Steel 14 9/10 Amer. Car and Foundry 20% binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 28 Jan.: Jo, m.6., D*29 Jan.: Fagervik, s., Hull; Queenworth, s., New castle; Mitra, s„ Riga; Ransa'orp, m.s., Oxeio- sund; Aino, tank, Port Arthur; Quickstep, s., Gdy nia; Poeulau Roebiah, m.s., BTemen; Simon Bo Uvar, Hamburg; Merel, s„ Londen; Patria,s., Gothenburg; Patella, tank, Texas City; Perseus, 6.. Kopenhagen. 30 Jan.: Theano, s„ Fowey; Rhein, s., Nam burg; Hoogland, s., Newcastle; Bothwick, s., Leitn Vliestroom, s., Hull. t Vertrokken 28 Jan.: Cabo, m.s„ Londen; Vecht stroom', .s, Hull; Hontestroom, s., Londen. 29 Jan.: Chelatros, s., R'dam. Aangekomen 30 Jan.: Akershus, s., Oslo; in- ton. s., Hamburg. Vertrokken 30 Jan.: Glanton, s., de ryne. Queenworth, s., idem; Mitra, tank, Tallinn. AMSTERDAM. Aangekomen 28 Jan.: Jo, uan- Big, inklaren, Steiger H.A.L., Wagenborg. 29 Jan.: Fagervik, Hull, ledig, Rietlanden, Ea- venbedr. De Rietlanden; Queenworth, Sunderland, steenkolen, Rietlanden, idem; Mitra. Riga, ledig. Petroleumhaven, Ned. Bevr. kant.; Ransdo P» Oxelosund, ledig, Nieuwendammerkade, Ketjen «- Co.; Aino. Port Arthur, gasolie, Zeeburgerkade, van Es van Ommeren; Quickstep, Gdynia, steen kolen, J. P. Coenhaven, Nea'. Steenk. Hand. Mij., Poelou Roebiah, Bremen, stukgoed, Handelskade, Gen. Steam Transp. Comp.; Simon Bolivar, Ham burg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; pa tella, Texas City, dieselolie, Steiger Bat. Petr. Mij- 30 Jan.; Patria, Gothenburg, stukgoed, Zee burgerkade, Verg. Cargadoorskantocrr; Persous, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, idem; Theano, Fowey, stukgoed' en kei, Rietlanden, Idem; Rhein, Hamburg, stukgoed en graan, De Ruyterkade, v. Es van Ommeren; Hoogland, Newcastle, steen kolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij.; n°rt- wiek, Leith, stukgoed. Zeeburgedkade, Cerg. car gadoorskantoor; Vliestroom, Hull, stukgoed, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij. Aangekomen 30 Jan.: Akershus, Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Triton Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, idem. ROTT. LLOÏP DEMPO, uitreis, 30 Jan. te Belawan. SIBAJAK, thuisreis, 29 Jan. van Sabang. BLITAR, uitreis, pass. 29 Jan. Ouessant. GAROET, uitreis, 29 Jan. te Sabang. TO'SARI, uitreis, 30 Jan. van Port Said. KOTA NOPAN, thuisreis, pass. 30 Jan. Flnisterre. BLITAR. uitreis, pass. 30 Jan. Finisterre. INDRAPOERA, uitreis, 30 Jan. n.m. 1 uur van Lissabon. KEDOE, 28 Jan. van Batavia naar Rdam. TAPANOELI, 29 Jan. van R'dam' te Batavia. HOLLAND-AMERIKA lijn DAMSTERDIJK. uitreis, was 29 Jan. 2 uur 15 n.m. 450 mijlen' W.Z.W. van Lands End. LEERDAM, uitreis, was 29 Jan. 10 uur 5 v.m. 50 mijlen O. van Niton. BLÓMMERSDIJK, thuisreis, pass. 29 Jan. v.m. 6 uur Scilly. ROTTERDAM, toerlstenreis, 28 Jan. van New Orleans. BEEMSTERDIJK, 28 Jan. van New York naar Rotterdam. VOLENDAM, uitreis, pass. 29 Jan. Lizard. NOORD AM, uitreis, pass. 27 Jan. Cape Race. NIEUW AMSTERDAM, toerlstenreis. 27 Jan. te Rio Janeiro. BREEDIJK, 27 Jan. van R'dam te Boston. ZAANDAM, 30 Jan. van New-York te R'dam HALCYON LIJN STAD SCHIEDAM, 30 Jan. van Pepel te Vlaar- dlngen. STAD AMSTERDAM, naar Alexandrië, pass. Z» Jan. Gibraltar. FLENSBURG, 30 Jan. van Vlaardingen naar Narvik STAD DORDRECHT, 29 Jan. van Oran naar Agiers. STAD ZWOLLE, 29 Jan. van Bordeaux te Jor- tugalete. ROZENBURG, 28 Jan. van Sfax te Tonnay Charente. KON. NED. STOOMB. MIJ. TRAJANUS, naar Amst., pass. 29 Jan. Gibraltar. DEUCALION, 30 Jan. van Malta te Alexandria. PYGMALION, 29 Jan. van Chios n. Antwerpen. THESEUS, naar Halmstad, pass. 29 Jan. Bruns- huttel. NEREU8, 30 Jan. van Am'st. fce Odense. ORANje NASSAU, 29 Jan. van Madeira naar Plymouth. SOCRATES, thuisreis, 30 Jan. te Havre; vertr. 30 Jan. n.m. 5 uur van Havre en wordt 31 Jan- ,ja 4 uur te Amst. verwacht. CRYNSSEN, 29 Jan. van Curacao naar Puerto Cabello. TRITON, 30 Jan. van Hamburg te Amsterdam. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. CLEODORA, naar Curacao, was 28 Jan. 3 U. 30 n.m. 122 mijlen Z. van Lands End. CYMBULA, naar Avonnrouth, pass. 28 Jan. n.m. Kaap St. Vincent. MAJA, 28 Jan. van Madrae n. Calcutta. KON. FAKETV. MIJ. C'REMER, 27 Jan. van Penang n. Belawan. BUYS. 28 Jan. van Mauritius n. Reunion. TEGELBERG, 27 Jan. van Shanghae te Hong kong. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA, 28 Jan. van Menado te Shanghae. MIJ. NEDERLAND PINTANG, uitreis, 29 Jan. van Suez. ENGGANO, thuisreis,' 30 Jan. van Port Said- JOHAN VAN OLDENBARNEVBLT, uitreis, Jar- te Sabang. ÏOELAU ROEBIAH, 29 Jan. van Bremen to Amsterdam. POELAU TELLO, uitreis, pass. 27 Jan. Gibraltar. TARAKAN, thuisreis, 30 Jan. van Port Said. JAVA-NEW-YORK LIJN MAPIA. naar Java, pass. 29 Jan. Kaap de Goed# Hoo?. TiBINTA, 28 Jan. van Now-York n. Java. TALISSE, 27 Jan. van Java te Halifax. KOTA PINANG, 29 Jan. van New-York w Singapore. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MAD OER A, 26 Jan. van Balbo an. New Orleans. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 28 Jan. van Duala n. Lagos. UlYSSES, 26 Jan. van Sassandra n. Freetown. AMSTEI.KEEK, uitreis, pass. 29 Jan. Dungeness. MIJ. OCEAAN PEISANDER, Java naar Amst., 29 Jan. tan Port Said. _a MJLAMPUS, naar Java, pass. 29 Jan. Dungeness. PKRONTIS, 28 Jan. van Batavia naar Anosv» VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZlJDERKERK, thuisreis, 27 Jan. te Kobe. HOLLAND-AFRIKA LIJN RAVDFONTEIN, thuisreis, 30 Jan. v.m. te Mat* seille JAGERSFONTEIN, 29 Jan. n.m. van Loren-w Marqtes te Beira. ,r BOlCHFONTEIN, thuisreis, 31 Jan. V.m. 11 uu> te Southampton verw. GAlSTERKERK, uitreis, 30 Jan. van Lissabon DIVERSE SCHEPEN LEKHAVEN, 29 Jan. van Antwerpen te Monte video. T-Miin- PAIKHAVEN, 28 Jan. van Havre naar Dum korker. MIESLAND, 30 Jan. van R'dam te Swansea. MAASHAVEN, 30 Jan. van Libreville te Fatm-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2