Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? 1 Plaats dan een Omroeperj voor 90.000 gezinnen Hudson blijft in Britsche Kabinet ACTIEVE MIDDENSTAND smiimiiniiniiiiiinimiiHiiimiiiiiminiinniiiiiimnnmniimimniininniiiniiiiiiiiinniiiiiiiiHiiniminimii^ DINSDAG 31 JANUARI 1939 muil Aan den intocht van Eindhove- naren ging een tijdelijke uittocht van leveranciers vooraf WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING De wolkenfamilies R.K. SCHAAKCLUB ST. BAVO HAARLEM Overtreding Vestigingswet Een melkbedrijf, dat een kruideniersbedrijf werd „DE DIEPSTE GROND" GEMEENTEZAKEN Verkoop grond Benoemingen VAK- EN ONTWIKKELINGS CURSUSSEN WERKLOOZEN CRICKET IN ZUID-AFRIKA Een fraaie century van Hutton Lezing „Het Nederlandsche Spoorwegbedrijf" Jubileum Instituut „Mercurius" R.K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" Hockey in en om Haarlem B.M.H.C.Hilversum 11 n R.K. STAATSPARTIJ VELSEN Gemeenteraadsverkiezing Oefenwedstrijd der Davisbekerspelers De oefenmeesters geslagen Sluisdeur aangevaren Schade bedraagt ruim f 4000 e DE KONINGIN BEZOEKT TENTOONSTELLING Hilversum 2BMHC 2 11 Alliance wint, HBS speelt gelijk Dames-hockey Rood-Wit nag steeds ongeslagen BDWCAmsterdam 50 APOSTOLAATSWERK ONDER DAKLOOZE MEISJES Chamberlain weigert zijn ontslag te aanvaarden De Lagerhuiszitting van heden Gouddollarproces tegen den Deenschen staat Besprekingen over de Rijnvaart Mr. G. E. LANGEMEYER Benoemd tot rechter te Amsterdam B. Meijlink overleden De 'tsrjaardag van Prinses Beatrix marktniB^s Êl H siiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |ll1linilll1IIMIIIl!iniinilMllllltlllllllllllllllllIII!llli!lllllli!i!llllinill!l!lll!inilll!IMnilll!HII!IIIIIIIIIIII!l!Hinnili STAD Nauwelijks was het bekend, dat in het P.E.N.- gebouw te Efloemendaal een administratie van het Philipsbedrijf gevestigd zbu worden, of de Haarlemsche middenstanders en de collega's uit omliggende gemeenten kwamen in beroering. Adressen van de toekomstige Kennemeri anders werden vergaard, prospecti verzonden, telefoons rinkelden, torentjes reclamemateriaal slonken en de kruideniers, de melkboeren, de s'agers en de bakkers hoopten op nieuwe klanten. Daar was een kans op vergrooting van het afzetgebied en men stelde al 't mogelijke in het werk om te slagen. Een garagehouder vertelde ons hoe hij een kruidenier, een slager en een melkboer uit Haarlem-Noord per taxi naar Eindhoven ver voerd had, die in de plaats van vertrek reeds contact wilden zoeken met de toekomstige Ken- nemerlanders. Zij bezochten in Eindhoven ver schillende gezinnen en mochten dan ook wer kelijk het genoegen smaken met eenige klantjes in petto de terugreis te aanvaarden. De techniek waren zij echter niet zbo vlug meester geweest. Etij het eerste adres belden zij gedrieën aan en deden gedrieën het woord, toen de huisvrouw eenmaal haar hoofd om een hoekje van de deur had gestoken. Met het te verwachten gevolg, dat de ooren van de Eindhovensche begonnen te tuiten en zij weinig of niets van de bedoeling der drie heeren begreep. Als U in Haarlem komt, moet u mij als slager nemen; prachtige kwaliteit vleesch, prompte be diening; hier is een foto van mijn zaak. En dan kwam er een ingelijste fOto van den slagerswin kel en een dito van het moderne melkbedrijf met de noodige aanbevelingen en een prijs courant van den kruidenier en een groote serie strooibiljetten, Deze methode was echter niet alleen moei lijk te volgen, zij bleek ook te overrompelend te zfjn. De deur ging met een betrekkelijken smak weer dicht. Toen bedachten de zakenmenschen iets beters. De melkboer belde aan, terwijl zijn beide tochtgenooten zich onzichtbaar aan een zijde van de deur posteerden Als de melkboer gereed was en een klantje genoteerd had, kwam de kruidenier te voorschijn en sprak eenige be leefd aanbevelende woorden en als de juffrouw dan lachend vroeg of er nog meer waren, liet de slager zich zien. Deze manier viel zeer in den smaak en bleek ook een vruchtbare. Wij hebben dit niet-onvermakelijke voorval slechts aangehaald om te laten zien, dat Je Haarlemsche middenstand als hij 'ook maar ergens een mogelijkheidje ziet, zijn kans niet onbenut laat. Integendeel! De heer J. Kroeskamp van de filiaalinrichting van het Kon. Ned. Meteor. Instituut te Amster dam sprak voor de leden van den Haarlem- schen kring over: „Wolkenindeeling en Wol- kenbouw". Voor den aanvang van de lezing wer den nog eenige woorden gesproken ter nage dachtenis aan den tengevolge van een nood lottig motor-ongeval omgekomen secretaris mr. W. H. E. Vos. In hem verliezen we een goeden en zeer actieven werker en een trouw vriend, aldus zijn opvolger, de heer A. Meddens. De eerste wolkenindeeling, aldus de heer Kroeskamp, was van een amateur, een schaap herder en dateert uit het jaar 1772. Uit hoofde van zijn beroep bevond deze zich veel in de open lucht en had dus een goede gelegenheid de wolken te bestudeeren; van hem dateert dan ook waarschijnlijk de naam „schapenwol ken". In 1802 verscheen de eerste classificatie van wetenschappelijke zijde, van Lamarck, een Franschman, spoedig gevolgd door een indeeling van een Engelschman, Howard in 1803. Hilde- brandsson, een Zweed, kwam in 1879 met de eerste wolkenfoto's en tenslotte bracht het In tern. Meteor. Comité in 1891 orde in den chaos Er verschenen atlassen in 1896, 1910 en de laat ste fraaie atlas was van 1932. Er worden thans vier wolkenfamilies onderscheiden, nJ.: hooge, middelbare en lage wolken, en wolken met ver ticalen opbouw Deze families zijn in tien hoofd soorten verdeeld en die weer in talrijke tus- schenvormen. De hoofdsoorten vertoonen echtér nog steeds een frappante overeenkomst met de vormen en namen, die zoowel Howard als La marck gebruikten. Wat den wolkenbouw betreft moeten we let ten op den vorm en de samenstelling. Een ge wichtige rol spelen in de moderne meteorologie de glijvlakken; Stüve onderscheidde actieve op- güjvlakken, waarbij warme lucht snel en regel matig tegen koudere stijgt en waarbij zich wol ken vormen zonder duidelijke structuur, de z.g. laag-wolken, die ons b.v. in den vorm van nim- bostratus een dag met gestadigen regen geven. Achter de depressie vormt zich een passief op- glijvlak, waarbij de koude lucht zich onder de warme dringt en de warme zich langs het glij- vlak omhoog beweegt. Dit geeft ons de bekende Noordwester buien. De gemiddelde temperatuur van de troposfeer is min 23 gr. Celsius en dus zal in de atmosfeer ook veel water in vasten toestand worden aan getroffen. Men neemt aan dat de groote hoe veelheden regen juist vallen door de aanwezig heid van ijs; waterwolken geven, hoe vreemd het ook moge klinken, meestal slechts weinig regen! Ettt komt omdat de lucht eerder met ijsdamp is verzadigd dan met waterdamp. Met een bespreking van de moderne atmosfeer- onderzoekingen met behulp van vliegtuigen, be sloot spr. zijn interessante voordracht. Vrijdag ontving St. Bavo voor de competitie van het R.K. Schaakverband in het Dioc. Haar lem beide tientallen van het „Witte Paard", eveneens te Haarlem. Zoowel voor het eerste als voor het tweede tiental was de voorloopige uitslag: St. Bavo 3Vi, „Het Witte Paard" 4% en twee afgebroken par tijen. Voor het eerste tiental was de gedetailleerd# uitslag: St. Bavo: „Het Witte Paard"; i. P. A. Puts 1—M. Vermeer 0 - EUWS 2. L. Stevens afgebr.—A. G. Hablous afgebr. 3. C. Bottelier 'A—W. Koster >/2 4. K. Koedooder 0—J. v. d. Kamp 1 5. W. de Boer 1—M. v. d. Berg 0 6. M. Goedemans 1C. Emans 0 7. N. Balk 0—B. Walter 1 8. L. Schreurs afgebr.A. Stam afgebr 9. F. Fictoor 0J. Slewe 1 10. C. Weber 0Th. de Looze 1 De afgebroken partijen worden 3 Febr, a.s. uitgespeeld. wijl bovendien nog zal optreden de heer Larette, de bekende phenomenale kunstenaar in het goochelen. Een programma, dat er zijn kan! In verband met de beperkte ruimte wordt verzocht de plaatsen zoo spoedig mogelijk op te geven. Op 13 September van het vorige jaar had een inwoner van Velsen een zaak in melk producten en bij-artikelen overgenomen. Die bij-artikelen waren echter in zoo groote verscheidenheid aanwezig, dat hier met recht sprake was van een kruideniersbedrijf, waarvoor ingevolge de Vestigingswet Klein bedrijf momenteel de spertijd geldt. Gistermorgen had de winkelier zich voor den Haarlemschen kantonrechter voor deze vesti ging zonder vergunning te verantwoorden. Een 40-jarige hoofdagent stelde naar aanlei ding van een vertrouwelijke mededeeling een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat het aantal bij-artikelen, waaronder zeep, be schuit, jam, zelfrijzend bakmeel enz. enz., in zoo groote verscheidenheid aanwezig was, dat van een kruideniersbedrijf moest worden ge sproken. Aan den ambtenaar van de Kamer van Koop handel had verd. bij de inschrijving in het re gister slechts opgegeven, dat hij het bedrijf van zijn voorganger overnam, dat stond inge schreven als een zaak in zuivel- en melkpro ducten. Daar voor deze bedrijven de vestigings wet niet geldt, had de ambtenaar verd. inge schreven in het handelsregister. Voor den kantonrechter verklaarde deze de kruideniersproducten slechts als een wassen neus te beschouwen, doch de kantonrechter ver moedde, dat de melkproducten dat eerder zou den zijn. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie wilde geen kwade trouw aannemen. De man had een vergunning van de warenwet, waar op stond, dat hij ook bijproducten mocht ver handelen en bovendien een vergunning van het A.V.M. Het had heel wat moeite gekost hem aan het verstand te brengen, dat een ministe- rieele goedkeuring ook nog vereischt werd. Mocht deze vergunning niet afkomen dan zal de winkelier den verkoop van alle andere dan zuivelproducten op moeten geven. De rechter veroordeelde den man deze eerste maal tot een boete van ƒ5, te vervangen door drie dagen hechtenis. De afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden belegt een vergadering op Woensdag 1 Februari in de groote zaal van „De Leeuwerik", Kruisstraat 30, Op deze tweede vergadering in het nieuwe jaar zal de zeereerw. heer Henri de Greeve spreken over het onderwerp „De diepste grond". Bovendien zullen enkele nieuwe leden geïn stalleerd worden. De bijeenkomst begint om half 9. B. en W. stellen voor tegen den prijs van 17.600 aan A. P. Winnubst, alhier, te ver- koopen 1568 M2. grond aan de Oostzijde van de Planetenlaan voor het bouwen van 8 woon huizen; tegen den prijs van 9 per M2. te ver- koopen aan N.V. Vondelkwartier 286 M2. grond aan de Westzijde van de Tesselschadestraat voor den bouw van een woonhuis, twee gedeeltelijke woonhuizen en een garage. 5 B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal aan de H.B.S. den heer L. Alles; tot onderwijzer (es) aan de Montessorischool W. Hoogeveen te Haarlem of mej. C. P. van Bers te Kloetinge of J. F. van Twisk te Haarlem. B. en W. stellen voor goed te keuren de balan sen per 31 December 1937 betreffende 248 en 21 arbeiderswoningen van de woningstichting „Het Oosten". Vrijdag begon te Johannesburg de wedstrijd tusschen een sterk Transvaalsch XI en de M.C.C. Melville won ditmaal den toss van Ham mond. Transvaal ging batten, doch succesvol was het begin op het bowlen van Farnes, God- dard, Perks en Verity niet.Drie der bests wickets waaronder dat van Rowan vielen voor slechts 44 runs. Mitchell en Viljoen (K.) brach ten daarna een belangrijke verbetering door voor het 4de wicket een stand van 146 runs op te zetten. Kort achter elkaar vallen dan de wickets van Mitchell (83) en Viljoen (76). Op het einde van den eersten dag hadden de Transvalers 260 voor het verlies van 6 wickets bijeen. Zaterdagmorgen was het alleen de bow ler Newson die met een harde 41 not out nog juist de 300 wist te passeeren. Op 304 viel het laatste wicket. Goddard veroverde 4 wickets voor 71, Perks 2—74, K. Farnes 2—80 en Verity 1—30. De Engelschen openden de innings met Hutton en Gibb. De amateur speelde een ver dedigend spel in tegenstelling met zijn clubge noot Hutton die den aanval met gemak be speelde. Op 118 werd Gibb door S. Viljoen ge bowld voor een langzame 40. N. W. D. Yardley werd voor 0 op Mitchell gestumpt. Hutton en Hammond lieten daarna zeer fraai batten zien. In ruim één uur tijds werd het totaal met 100 runs omhoog gebracht. Hutton ging voor een prachtige, kanslooze 148 l.b.w. op Newson. Het was Hutton's 4de century v.d. toer. Hammond werd op Viljoen's bowlen voor 'n snelle 79 ge vangen. Op het eind van den 2den dag bedroeg de score 2904, waarvan Valentine 15 en Ames 4 not out. J, W. G. SCHMEINK Op Woensdag 1 Februari 1939 's avonds 8 uur zal de heer G. van Seumeren, van de commer- cieele afdeeling der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, in het gebouw der school een in leiding houden over de ontwikkeling van het Nederlandsche spoorwegwezen. De lezing wordt gehouden met een groot aan tal lichtbeelden en een muzikale illustratie. Op 1 Februari a.s. zal het een halve eeuw ge leden zijn dat mejuffrouw Sophia Mechelina Schwab bij de familie A. H. H. Balk als huis houdster in dienst trad. Bij de aan het Instituut „Mercurius" aan het Houtplein alhier gehouden examens in machineschrijven zijn geslaagd; de dames: B. Bruins te Heemstede (45 lett.gr. per minuut); E Kreijger te Haarlem (55 lgr.)E. A. Kalmthout te Haarlem (55 lgr.) en W. Keijser te Heemstede (50 lgr.); de heeren: A. A. Drenth te Haarlem (50 lgr.); H. J. SOmbroek te Haarlem (45 lgr.); F. Snuijff te Zandvoort (55 lgr.) ij H. H. Lok te Haarlem (45 lgr.) en A. J. P. de Loor te Haarlem (50 lgr.). Evenals de vorige jaren, zijn wederom uit- noodigingen verzonden aan de begunstigers en genoodigden tot het bijwonen van den kunst feestavond, die zal gegeven worden op Dinsdag 14 Febr. a.s. des avonds 8.15 uur in den Stads schouwburg te Haarlem. Medewerking wordt verleend door mej. S. Ankersmit, Deventer, blinde zangeres, alsmede door mej. Fr. Bartelet, Maastricht, gediplomeerde blinde pianiste, ter- In een over het geheel genomen matigen wedstrijd heeft BMHC uit den wedstrijd tegen het sterk geachte Hilversum een kostbaar punt weten te veroveren. De thuisclub verscheen zon der A de Roos en ook Schmeink in de voor hoede. De linkervleugel werd door Verschoor- De Wit gevormd. De gasten traden onmiddel lijk aanvallend op en hielden het spel meer open dan de BMHC'ers. Slechts aan het uitstekende werk van Dalmeijer onder de lat is het te dan ken dat niet Hilversum overeenkomstig het spelbeeld, maar BMHC door Gunning, na een snelle uitval van Mulder en een fout in de Hilversumsche achterhoede, de leiding nam. Hoewel de linksbuiten van Hilversum zich een fraaie kans door Dalmeijer ontnomen zag, bleef de Haarlemsche verdediging meester van 't ter rein Eerst in de 2de helft gelukte het Hilver sum door C. v. d. Hagen uit een strafcomer gelijk te maken. Van de Hilversumsche voor hoede ging weinig meer uit en ook de aanval len van BMHC waren niet gevaarlijk Het bleef I1, ondanks de energieke pogingen aan beide zijde gedaan, om het begeerde winnende doelpunt te maken. De achterhoede van BMHC speelde een goeden wedstrijd. De stand in de Westelijke 1ste klasse is thans- 't Gooi 11 6 4 1 29—16 16 Amsterdam 10 6 1 3 14—12 13 Hilversum 11 4 5 2 20—16 1? HDM 11 4 2 5 19—19 10 Togo 11 4 1 6 19—19 9 HHIJC 11 4 1 6 15—24 9 HOC 10 2 4 4 11—16 8 EMHC 2 4 13—18 0 Het Centraal-Bestuur in de gemeente Velsen der R.K. Staatspartij roept alle stemgerechtig de leden op ter vergadering, tot het stellen van candidaten voor. de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Het bestuur rekent er stellig op, dat alle leden der R.K. Staatspartij zullen medewerken aan deze candidaatstelling, teneinde door een krach tige en fiere eenheid te komen tot een vertegen woordiging in den gemeenteraad, overeen komende met onze numerieke sterkte in de ge meente. Candidaten kunnen vóór de vergaderingen bij de resp. besturen worden ingediend. Bovendien heeft elke groep van 50 stemge rechtigde leden het recht, een candidaat bij het Ceptraal-Bestuur voor te dragen. De afdeeling Ijmuiden II vergadert Maan dagavond 30 Jan. te 8.15 in het St. Fidelis- gebouw. Velsen-Noord op Woensdagavond 1 Februari te 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Santpoort-Driehuis op Donderdagavond 2 Fe bruari te 8 uur in 't Huis te Velsen, aan den Hagelingerweg. De afdeelingen IJmuiden I en Santpoort' Station zullen nog nader convoceeren. Het secretariaat van het Centraal-Bestuur is J. N. M. Stolp, Wüstelaan 15, Santpoort-Stat. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Gedurende de laatste twee maanden waren enkele onzer beste spelers onder leiding van Leembruggen en den trainer Gourovich te Am sterdam intensief in training gegaan om te trachten eigen spelpeil op te voeren, teneinde voornamelijk op internationaal wedstrijdgebied, betere resultaten te kunnen behalen. Deze trai ning was voornamelijk gericht op de techniek der slagen en de tactiek van het spel, waaroil natuurlijk het laatstgenoemde deel voornamelijk van theoretischen aard kon zijn. Een wedstrijd tusschen deze spelers en de oefenmeesters kon op voortreffelijke wijze belichten of de training inderdaad vruchten had afgeworpen en in dit verband heeft men Zondagmiddag in het R.A.I.-gebouw met zekere voldoening kunnen constateeren, dat vrijwel overal een belangrijke vooruitgang viel te boeken. De vier amateurs, Van Swol, Hughan, D Brauw en Wiegers, hebben allen hun enkelspel gewonnen, resp. tegen Waasdorp, J. Goedraad, M. Goedraad en De Mos. In het spel van Van Swol viel inderdaad een belangrijke voor uitgang waar te nemen. Met uitzondering van enkele inzinkingen was hij zeer vast. zoo vast zelfs, dat Waasdorp's meerderheid in dit opzicht niet den doorslag kon geven. Dat Van Swol zijn slagenrepertoire duchtig onderhanden had ge nomen, bleek o.m. uit zijn service, waarmede hij talrijke aces sloeg. Verder was zijn smash uit stekend, beheerschter, dan wij vroeger van hem zagen. Trouwens, zijn spel was over het alge meen rustiger geworden, rijper, zelfbewuster, terwijl niettemin het varieerend karakter be houden bleef. Hughan was enkele dagen ziek geweest, het geen zijn spel tegen Jan Goedraad minder gun stig beïnvloedde. De oefenmeester bood slechts bij vlagen goed tegenspel, en daar het bekend is, dat Hughan alleen door een sterken tegen stand tot uitstekende prestaties geïnspireerd wordt, viel zijn spel wat tegen. Wel was het een vlotte partij, maar er kwamen te veel missers van zijn racket. Hij maakte een onzekeren in druk; ja, er lag zelfs iets onrustigs in zijn spel, waardoor er geen gaaf geheel ontstond. De Brauw bleek goed vooruit te zijn gegaan, zijn diepe drives stelden zijn tegenstander vaak voor moeilijke situaties, zijn service was krachtig en soms met listig effect, zijn snelheid, welke hij tijdens de vier sets volledig behield, stelde hem in staat verscheidene moeilijke ballen van Goedraad af te maken. Veel meer zou hij nog door meer tactisch spel kunnen bereiken, indien Wij alleen maar denken aan het te weinig sprei den van zijn spel en het te weinig varieeren van zijn slagen. Het spel van Wiegers is eveneens sterk voor uitgegaan. Zijn overwinning op De Mos was geen moment in gevaar; met 62, 64, 64 werd het vierde enkelspel der amateurs tegen de oefenmeesters gewonnen. Aan het slot van den middag werden nog enkele dubbels gespeeld. De uitslagen luiden: H. van SwolJ. Waasdorp 62, 64, 57, 119. T. HughanJ. Goedraad 75, 46, 60, 63. Jhr, de Brauw1M. Goedraad 26, 64, 64, 75. H. WiegersDe Mos 62, 64, 64. Hughon en Van SwolWaasdorp en M. Goedraad 2—6, 6—1, 6—1. De Brauw en Wie gersJ. Goedraad en De Mos 62, 26, afgebr. Gistermiddag omstreeks een uur kwam het motorschip „Eemstroom" van de firma Ruiten beek, welke een beurtaienst onderhoudt Amers foortZaandam, kapitein D. van Veen, de Oranjesluizen te Schellingwoude binnenvaren. Doordat de motor weigerde achteruit te slaan, ramde het vaartuig een sluisdeur, welke ge heel werd ontzet. De schade bedraagt ruim f 4000. De deur is zoo zwaar beschadigd, dat deze gelicht moet worden. De reparatie zal waarschijnlijk eenige weken duren. Op het oogenblik wordt met een halve sluis geschut. De „Eemstroom" heeft de reis naar Zaan dam voortgezet. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) H. M. de Koningin heeft gisterochtend een onverwacht bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van werken van Anton Mauve in het ge meentemuseum te Den Haag. H. M. werd bij afwezigheid van den directeur rondgeleid door den hoofdconservator dr. Knut tel en heeft met groote belangstelling de ten toonstelling bezichtigd. Ook IMHC 2 kwam met een winstpunt uit Hilversum terug. Het was meer dan eigenlijk verwacht werd en ook in dezen wedstrijd waren de verdedigers den voorhoedespelers doorloopend de baas. Over het geheel was het een goede partij hockey, in aanmerking nemende dat het aanvallende spel het moeilijkste is Hilversum verkrepg na de rust de leiding en wist deze tot twee minuten voor het einde te behouden. Van Geyn hield tot het laatste vol en sloeg onder groot enthousiasme van zijn team den gelijk maker in het net. De BMHC-reserves zijn thans weer een punt op Amsterdam II, dat verloor, uitgeloopen Voor Zandvoort was het een goede dag, door dat uit den wedstrijd tegen HDM II één pun* binnengehaald werd en Alkmaar met 61 door Victoria geslagen werd. Alliance maakte te Heemstede korte metten met BMHC III, dat met 60 ten onder ging. De uitslag wijst er al op, dat het verschil in kracht groot was. De achterhoede van BMHC was niet bepaald op dreef en stelde zich ook. niet goed op, zoodat de goed combineerende voorhoede van Alliance steeds de openingen vond DOor het gelijke spel van HEIS tegen HOC 2 op het lastige Uilennest, dat dit jaar door de hockeyers verlaten moet worden, is Alliance met een wedstrijd minder gespeeld, in puntental met HBS gelijk gekomen. De wed strijd AllianceHBS op 26 Februari zal van beslissenden invloed kunnen zijn voor de be zetting van de eerste plaats. Van de lagere BMHC-elftallen bracht het vierde het er met een 43-nederlaag tegen Zandvoort II nog het beste af. De overige elf- tallen kregen met stevige cijfers klop, het zevende zelfs met dubbe'e (120) tegen het goed spelende te Werve II. Opmerkelijk zijn de resultaten der Juniores- eiftallen (4) die een uitzondering op den regel maken en alleen verliezen als zy tegen elkaar uitkomen Rood Wit speelde Zondagmorgen op het Uilennest tegen HOC een wedstrijd, die Rood Wit de laatste jaren zelden gewonnen heeft doch thans werd de negende achtereenvolgende overwinning behaald zonder eenige kans voor de tegenstandsters. Voor den wedstrijd bood mej. Rollin Couquerque mevr. Kesller-Leeuwen- berg, die haar laatsten wedstrijd tegen HOC speelde, namens haar vereeniging een paar fraaie souvenirs aan en zij hoopte dat de zoo eervolle hockey-loopbaan van mevr. Kessler met een kampioenschap van Rood Wit afge sloten werd, een wensch, die een luid applaus van de aanwezigen ontlokte. Rood Wit had voor het eerst in dit seizoen mej. Vreede weer in het elftal, die de rechts- achterplaats bezette Mevr. Kessler speelde nu rechtsbuiten en mej. Paardekooper-Overman was naar de middenvoorplaats verhuisd. HOC heeft weinig tegen het goed sluitende spel van Rood Wit in te brengen gehad. Reeds voor de rust maakte mej. Paardekooper-Over- man de twee doelpunten en er zouden ook na de rust meerdere bijgekomen zijn, als het spel meer open gehouden en de rechtsbuiten mee" in den strijd betrokken was. Alles ging naar links. De middenlinie van Rood Wit met mej. Jauke Goeting aan het- hoofd, speelde weer zeer goed De achterhoede had een rustigen ochtend en was het onsamenhangende spel van de Haagsche voorhoede meester. Rood Wit won gemakkelijk en verdiend. BDHC bleef door een stevige overwinning op Amsterdam in de running vOor het kampioen schap. Beide elftallen waren niet op volle kracht. De thuisc'ub miste mej. v. Bueren, die door mevr Kammeijer-Strebs vervangen werd en Amsterdam was nog sterker verzwakt door het ontbreken van de dames v. Grinsven en Faber in de voorhoede. De gasten brachten er vooral na de rust weinig van terecht en het was niet dbor sterk spel "dat BDHC zoo gemak kelijk won. Voor de rust wist Amsterdam de Te Utrecht bestaat een jonge Zustercongre gatie: de Zusters Augustinessen van St. Mo nica. Dit is een contemplatief actieve Congrega tie, die heel bijzonder doet aan inlandsche mis- sionneering. Zij heeft een vormingstijd van zeven jaren, waarin een studieprogram ligt van vijf jaren. Het doel van haar apostolaatswerk is, aldus schrijft pater S. v. Nuenen O.E.S.A., de gees telijkheid bijstaan in ieder werk van buitenge wone zielzorg, waar dit verlangd wordt. Zij geven godsdienstonderricht in clubs en persoonlijk, in hun klooster en aan huis, ze gaan naar de allerarmste gezinnen, om daar 't huishouden te doen, omdat Moeder thuis of in 't ziekenhuis ziek ligt, of omdat een arm moe dertje nog te zwak is om het huishouden al leen te doen, of waar een oud, vergeten menschje ligt, en ze vragen niet: ben je goed Katholiek of ben je niet Katholiek, of kun je ons voor ons werk wat betalen of niet. Zoo werken ze nu een vijftal jaren in Utrecht en zoo willen ze straks graag in steeds rrfeer plaatsen van O. L. Heer vertellen. En nu gaan ze dit jaar in Utrecht en ook dit willen ze graag mettertijd ook in andere omgevingen doen openen een tehuis voor daklooze vrouwen en meisjes. En ook dit tehuis willen ze open stellen voor iedereen. Er zijn honderden en honderden vrouwen en meisjes, die geen dak boven hun hoofd hebben. Daarover vertel ik den volgenden keer, over een paar dagen. Dezen keer nog alleen niet. Er heeft zich een comité gevormd om het geld voor de verzorging van daklooze vrouwen en meisjes bijeen te brengen. Voor dat doel heeft dit comité een loterij op touw gezet. Velen hebben een kans in die Geluksrace 1939 door de post thuis bezorgd gekregen. Wie dit niet heeft gekregen, kan even schrij ven naar postbus 2004 Utrecht, dan krijgt hij per omgaande post zoo'n kans. Met een kans op den eersten prijs ter waarde van vijfduizend gulden, aangekondigd onder het motto „We halen U drie jaren uit de zorg; U kunt in drie jaren voor de waarde van vijf duizend gulden voor U of Uw huisgezin be steden en 't wordt voor die waarde aan U be taald". Rood Wit Hilversum BDHC HHIJC Amsterdam De Britsche minister van Overzeeschen Handel, Hudson, heeft Maandagochtend den minister-president zijn ontslag aange boden, doch Chamberlain heeft hem ver zocht verder met de regeering te. willen samenwerken. Hierin heeft Hudson toege stemd. Hudson heeft tezamen met Dufferin, den on derstaatssecretaris van Koloniën en Strath- cona, den vroegeren onderstaatssecretaris van Oorlog, den minister-president medegedeeld, het niet eens te zijn met het tempo van de herbewapening. De minister-president zag echter geen re den om het ontslag van Hudson te aanvaar den. Lord Dufferin is tot het besluit gekomen, dat na 't onderhoud tusschen Hudson en Cham berlain hij zelf geen stappen behoeft te onder nemen Hij blijft dus ondersecretaris van Ko loniën. Omtrent de zitting van het Lagerhuis ver neemt Havas uit Londen, dat alleen het Lager huis morgen (Dinsdag) van reces terugkomt. Het Hoogerhuis zal zijn eerste vergadering eerst de volgende week houden. Tusschen drie uur en kwart voor vier, d.w.z. in het vragenuurtje, zal Chamberlain verkla ringen afleggen over zijn reis naar Rome. Tegen vier uur zal Attlee de debatten ope nen over Buitenlandsche Zaken. Deze debat ten zullen worden voortgezet tot des avonds elf uur. Waarschijnlijk zal Chamberlain tusschen vijf en zes uur nog het woord nemen. Behalve op de reis naar Rome zullen de op de agenda staande vragen onder meer betrekking hebben op uiterst talrijke en uiteenloopende onder werpen, o.m. den toestand in China, Tsjecho- Slowakije, Spanje, den toestand der herbewa pening, de Palestij nsche Zaken, Landbouw etc. O.a. zal den premier verzocht worden te antwoorden op de vraag „of door Hitier eenig antwoord is gegeven op zijn oproep tot vreed zame samenwerking van 19 December en of nieuwe onderhandelingen tusschen de Britsche en Duitsche regeering onder oogen worden ge zien." score nog blank te houden, doch in de tweede helft, toen het eerste doelpunt door mevr Kammeijer gemaakt was, gaf Amsterdam den moed vrijwel op. Twee toegewezen strafbuily s leverden evenveel doelpunten op, zonder dat de bal in het doel verdween. Door overtreding der spelregels werden twee strafgoals toege kend. De voorhoede van Amsterdam, waarvan niets' uitging was tegen de hechte Bloemen- daalsche achterhoede niet opgewassen. Mevr. Kammeijer, die twee doelpunten voor haar rekening nam en mej. Cuypers die de rechts binnenplaats bezette, gaven BDHC tenslotte een 5o-overwinning. De stand in de Westelijke 1ste klasse is thans; 9 9 0 0 35—14 18 8 5 12 2622 11 7 5 0 2 255 10 8 5 0 3 2513 10 9 4 14 18—21 9 HOC 8 8 2 1 5 1320 5 't, Gboi 8 1 0 7 1240 2 HDM 9 0 1 8 5—25 1 BDHC II werd na een spannenden strijd met het kleinst mogelijke verschil door Togo ge slagen, waardoor de Haagsche club de leiding in de Westelijke Overgangsklasse behield en FtDHC, na het goede begin danig afgezakt is. De strijd om de eerste plaats gaat tusschen Togo, BHV en Leiden. RDod Wit 3 moest te Heemstede de meer derheid van HBS erkennen in een doelpunten- rijke wedstrijd, die met 53 door HBS gewon nen werd Met tactischer spel van de Rood witte achterhoede waren minstens twee doel punten van de bezoeksters te voorkomen ge weest. HBS wbn niettemin verdiend. BDHC 5 werd volgens de regelen der kunst door het vierde elftal met 50 geslagen. BDHC 3 deed te Amsterdam op een zwaar veld goed werk door THC met 5—2 te slaan. De promo tiekansen zijn nog niet verkeken, doch de leid sters zullen zich wel niet laten verdringen Zandvoort 2 sloeg PDHC 6 met 21 en Rood Wit 4 wisselt overwinningen met nederlagen al en moest na de nederlaag van den voorafgaan- den Zondag winnen, wat dan ook gebeurde. BDHC 7 verloor te Bloemendaal met 3—0. De „Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam" heeft geëischt, dat de Deensche Staat de rente van de leeningen 1925 en 1928, voor een totaal bedrag van 85 millioen dollar op goudbasis, in goud zou betalen. Het Deensche gerechtshof heeft den Deen schen Staat in gelijk gesteld en de Hooge Raad heeft dit vonnis thans bevestigd. De eischeres is veroordeeld tot het betalen van de kosten ten bedrage van 6.000 kronen. Bij navraag te bevoegder plaatse hebben wi i) vernomen, dat vertegenwoordigers van de Bel-- gische, Nederlandsche en Fransche regeeringem. besprekingen hebben gehouden omtrent de Rijr, -f vaart, in den loop waarvan ook de kwestie dt c surtaxes d' entrepot ter sprake is gekomen. De besprekingen hadden een voorloopig karakter Het resultaat daarvan zal aan de betrokken re - geeringen worden voorgelegd. Bij Koninklijk Besluit van 24 Januari is be- noeml tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Amsterdam mr. G. E. Langemeijer, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de Kantongerechten in het arrondissement 's-Gra/enhage. Te 's-3ravenhage is op 75-jarigen leeftijd overledei de heer B. Meijlink, oud adjunct-di recteur dj den dienst der Posterijen. B TA VIA, 30 Januari. (Aneta). De heer Boe len (Vad. Club) heeft een schriftelijke, yi'aag mgdiend, of bij de regeering bezwaren be stan, om in de komende jaren de verj»n.rcjag vai Prinses Beatrix als officieele feest0 g te don gelden. OTTERDAM. 30 Jan. Blnnenlandsch®,,f£a^«h (pe 100 kg.). Haver 6—6.50, Gerst CheV*70_a'-75 —315. Gerst winter 7.507.80, Rogge gro-10- Pelvruchten (per 100 kg.). Erwten, klei" ne 9—10.25, schokkers 10.7512.25. katw "ijne Kaden: blauw m'aanzaad 303 Lal w" aa,d 20—21. koolzaad 12—13, lijnzaad 't- bl/em 11—1*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4