Oppositie tegen Roosevelt onder de Senatoren l Nationalisten bezetten Vich Een protest van Mandsjoekwo Weitsjau door Japanners bezet Het nieuws van heden De „onderkoning" van Indië NIEUW POLITIEK BLOK WERD GE VORMD SM LINKSCHE TEGENSTAND DUURT VOORT KAAi\ DE BAROMETER N.V NEDERL.VERZ.MU. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG z o. CATHARIJNESINGEL4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Berlijn noemt de verklaringen van den president buitengewoon verbazingwekkend Dominica wil geen gronden verkoopen Een mededeeling uit Berlijn Razzia te New-York Tegen bende van handelaars in bedwelmende middelen Een onthulling Tegen grensschending door Sovjet- Russische troepen op j.l. Dinsdag Bericht over regeling olieconflict voorbarig Het Weer m - i De aankomst van den Nederlandschen kruiser „Sumatra" in de haven van Valetta op Malta. Op den voorgrond Hr. Ms. „Su matra", daarachter de Britsche oorlogsschepen „Malaya", Shropshire" en de „Sussex", waarvan het laatste schip als gast vrouw dienst doet voor de Nederlandsche officieren en bemanning en zorgt voor het bioscoopje, excursies, enz. Ter controle van,het wapenvervoer langs de zuidkust van China Woe Pei Foe ontstemd over Japansch bericht Hij wil geen voorzitter der pacificatiecommissie zijn Geen anti-Duitsch paviljoen m m De burgemeester van Somerende heer P. J. C. Smulders, d.ie Woensdag zijn koperen ambtsjubileum herdacht, spijkert eigenhandig het naambordje op van de straat, welke door den gemeenteraad naar den jubileerenden bur gervader genoemd werd Barcelona's Bisschop is ongedeerd De Cortes bijeen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 65STE JAARGANG No. 21617 P HO PAGAN HA-VER KOOP WOL Ir. Mussert aansprakelijk gesteld voor financieel nadeel DE MILITAIRE OPLEIDING IN ZWITSERLAND VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter) In den Senaat heeft zich een blok gevormd om verzet te bieden tegen de politiek van Roo sevelt inzake bijstand aan de democratieën. Het is mogelijk dat dit zich even krachtig zal ontwikkelen als het blok, dat den Vol kenbond heeft bestreden. Tot de nieuwe formatie zijn toegetreden de senatoren Nye, Reynolds, H. Johnson, Lodge Austin, Van den Berg, Champclark en Shipstcad. Waarschijnlijk zal ook Borah van het blok gaan deel uitmaken, doch hij is nu ernstig Ziek. Aan den anderen kant word't Roosevelt ge steund door Barkey, Hamilton, Lewis en King. De constitutioneele positie van den presi dent is zeer sterk, daar er geen sprake van is zich vast te leggen aan verdragen. De macht van den Senaat zich op het gebied der buitcnlandsche politiek te brengen hl de zaken van den president is daarom uiterst beperljt. De verklaringen van president Roosevelt voor de Senaatscommissie voor legerzaken zijn, vol gens Havas, voor de oppositie aanleiding te eischen, dat al hetgeen de buitenlandsche poli- Wek betreft, ter kennis van het publiek wordt eebracht. Overigens spreken vooraanstaande Personen van het Staatsdepartement en het Departement van de Schatkist hun voldoening fit over de ontvangst, welke de commissie den President heeft doen deelachtig worden. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld: De verklaringen van president Roosevelt voor de militaire commissie worden in poli tieke kringen alhier buitengewoon verba zingwekkend genoemd. Men heeft den in druk, dat Roosevelt met deze manoeuvre blijkbaar beoogde om niet alleen tegemoet te komen aan binnenlandsch-politieke moei lijkheden, doch ook den indruk te verstoren, dien de rijksdagrede van Hitler in de geheele wereld gemaakt heeft. De politieke gebeurtenissen rond den aankoop van vliegtuigen in de Vereenigde Staten door frankrijk, die op het oogenblik bij de Ameri kaansche openbare meening zooveel opzien wek ken, zijn hier met bijzondere belangstelling ge volgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaalde poli tieke betrekkingen duidelijk geworden zijn, die de zoogenaamde liefde voor den vrede van be paalde figuren der Amerjkaar.sche politiek in een eigenaardig daglicht stellen. Men neemt al gemeen aan, dat de Fransche vliegtuig-aan- koopen geschied zijn met de hulp van den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt, een der intiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger een nauwe relatie van Lenin, alsmede met behulp van den minister v. Finan ciën, Morgenthau, wiens politieke richting aidus het semi-officieele bericht als bekend mag worden verondersteld. Associated Press meldt uit Washington: Een lid der militaire Senaatscommissie heeft onder het zegel van anonymiteit verklaard, dat Roo sevelt tijdens de bijeenkomst gesproken heeft over een bereidheid der Vereenigde Staten om oorlogsmateriaal te verkoopen niet alleen aan Engeland en Frankrijk, maar eveneens aan an dere „onafhankelijke staten" in Europa, die zich verzetten tegen de bedreiging van een agressie door de dictaturen. Hij voegde hieraan toe dat uit de gedachten- Wisseling, die zich ontspon tusschen Roosevelt en de leden der commissie over de politiek der regeering ten opzichte van den verkoop van mi litaire vliegtuigen aan Frankrijk, duidelijk bleek hoe de president aanbeval om andere naties zooveel oorlogsmateriaal te laten koopen in de Vereenigde Staten als zij contant konden be talen. Hij wees er op, dat de conferentie hoofd zakelijk betrekking had op de niet totalitaire landen, die werden aangeduid als „onafhanke- NEW YORK, 1 Febr. (Reuter). Met de re volvers in de hand hebben vijfentwintig agen ten van het Departement van Financiën der Ver. Staten» een overval ondernomen op een aantal huizen in de wijk San Juan Hill in New York, teneinde „de verdervenste en grootste bende handelaars in verdoovende middelen op het Westelijk Halfrond" te arresteeren. Min stens zeven politiemannen zijn de laatste jaren in deze wijk gedood. Majoor Garland Williams, die de leiding had over den overval, verklaarde, dat er tunnels bestonden, onder de straten, die ineenliepen in een ondergrondsch netwerk, dat zich uitstrekte tot onder tientallen huizen. Ruim veertig personen zijn in arrest gesteld om verhoord te worden. lijke staten", en niet alleen Frankrijk en En geland zouden omvatten. De republikeinsche afgevaardigde Maas heeft, volgens een Havas-bericht uit Washington, in een bijeenkomst van de vlootcommissie van het Huis van Afgevaar digden verklaard, dat hij inlichtingen heeft ontvangen volgens welke Duitschland, met toestemming van Japan, de Carolinen-eilan- den zou versterken. De legatie der republiek Dominica te Washing ton dementeert, dat president Trujillo zich naar Berlijn zou begeven om er met Hitier te onder handelen over den verkoop van gronden aan het Duitsche rijk. De legatie herinnert er aan, dat de regee ring der republiek getrouw blijft aan de pan- Amerikaansche solidariteit. Uit Guantanuamo (Cuba) meldt Havas: Ge zaghebbende kringen deelen mede, dat Roose velt een deel der manoeuvres van de Ameri- kaansche vloot in de Caraibische zee zal bij wonen aan boord van den kruiser „Houston". De manoeuvres moeten met name aantoonen of de vloot met succes een blokkade van het geheele Amerikaansche continent kan verze keren ter verdediging tegen een mogelijken uit Europa komenden aanval. HSINKING, 2 Februari (Domei). De regee ring van Mandsjoekwo heeft op 1 Februari een krachtig protest ingediend bij de Sovjetregee- ring, door bemiddeling van den Russischen consul te Charbin, tegen een nieuw geval van onwettige overschrijding der westergrens door Sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde Sovjet-Russische militairen trokken bij Mengkosili, op ongeveer 100 kilometer ten noordoosten van Mandsjoeli, de grens over. ZAj kwamen uit Kailastzevsky. Om tien uur 's morgens trokken zij over de grens en vuurden op een Japanschen grens post, welke het vuur beantwoordde. Na een gevecht dat langer dan een uur duurde slaagden de Japansche grenspatrouilles er in de Sovjet-Russische indringers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie man werden gewond, terug te drijven. De Japanners heb ben geen verlies geleden. WASHINGTON, 2 Febr. (Havas). Het in het Mexicaansche blad Novedades gepubliceer de bericht omtrent een accoord inzake het pe- troleumconflict tusschen Washington en Mexico wordt in bevoegde kringen als voorbarig be schouwd. De advocaat van een groote petro- leummaatschappij verklaarde, dat de bespre kingen tusschen het Staatsdepartement en den Mexicaanschen ambassadeur inzake de ont eigeningskwestie nog voortduren. VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR HET GEHEELE LAND: zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoos telijke wind, nevelig of betrokken tot ge deeltelijk bewolkt, droog weer, lichte tot matige vorst. Zon op 7.42 - onder 16.47 - Licht op 17.17 Maan op 14.52 onder 5.50 4 Februari V. M. TOKIO, 2 Febr. (Domei). Vice-admi- raal Kanazawa, chef van het persbureau der admiraliteit, heeft medegedeeld, dat de Japansche marine het eiland Weitsjau, ten Zuiden van Pakhoi in de golf van Tongking, om strategische redenen tijdelijk heeft bezet. Kanazawa geide, dat de Japansche marine haar aandacht wil gaan besteden aan het ver voer van wapenen met Chineesche jonken langs de zuidkust van China. Tevens deelde hij mede, dat de commandant van het Japansche eskader in de Zuid-Chineesche wateren op 1 Februari de autoriteiten der andere mogendheden in China op de hoogte heeft gesteld van de tijde lijke bezetting van het eiland Weitsjau, en hun verzocht heeft niet met vliegtuigen binnen 15 mijl van het eiland te naderen, en niet hoo ger dan 500 meter te vliegen. Op 31 Januari heeft een vliegtuig van onbe kende nationaliteit boven Weitsjau gevlogen De Japanners hebben het toestel verdreven. PEIPING, 1 Febr. (Reuter). Personen, die in nauw contact staan met maarschalk Woe Pei Foe hebben heden verklaard, dat de maar schalk woedend is over de berichten, volgens welke hij het Japansche aanbod betreffende het voorzitterschap der pacificatiecommissie zou hebben aanvaard. Zij voegden hieraan toe, dat de maarschalk de aanbiedingen niet aan genomen heeft en verklaarden zelfs, dat hij de terugtrekking van de Japansche troepen uit sommige deelen van China wenscht, teneinde hem het werkelijke bevel in dit gebied te laten. Wanneer dit niet geschiedt, zoo verklaren zij, zal de maarschalk niet uit zijn teruggetrokken heid te voorschijn komen. NEW YORK 2 Febr. (Havas). Het plan voor den bouw op de wereldtentoonstelling te New York van een „vrijheidspaviljoen" dat het Duitschland van gisteren en het Duitschland van morgen laat zien moest door de organi satoren worden opgegeven. Verklaard wordt, dat er gebrek aan middelen ig en dat er te weinig tijd over is voor een goede organisatie. Het plan zou 250.000 dollars hebben gevergd. Het Nederlandsche ijshockey team, dat deel zal nemen aan de Europeesche en wereldkampioenschappen ijshockey te Bazel en Zürich, is Woensdag middag uit Amsterdam vertrokken. De spelers op het Centraal Station voor het vertrek BURGOS, 2 Febr. (Havas) Nadat eerst uit den centralen sector van het Ca- talaansche front de bezetting was gemeld van La Carriga, dat op den weg naar Vich ligt, werd naderhand officieel bericht dat het strategisch belangrijke Vich is ingeno men. In het communiqué van het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca wordt melding gemaakt van den opmarsch aan het Cata- laansche front, waar weer verscheiden dor pen werden bezet en 2100 man werden ge vangen genomen. De luchtmacht heeft de haven van Carta gena gebombardeerd en schade toegebracht aan een oorlogsschip. Bij dit bombardement vielen, naar Havas' uit Cartagena bericht, twee dooden en 25 gewonden. Valencia werd gisteravond, naar Reuter uit Madrid bericht, in vier uur tijd tot drie malen aan toe uit de lucht bestookt. Er zijn zeven per sonen gedood en twintig gewond. Vele gebouwen en warenhuizen zijn ver woest. Union Radio heeft, naar Havas uit Madrid meldt, een communiqué van het ministerie van Nationale Verdediging verspreid, waarin mel ding wordt gemaakt van een verwoed gevecht, dat aan het front in Catalonië voortduurt. De vijand heeft zijn linies in den sector van Mal- grat iets kunnen opschuiven. In alle overige sectoren houden de regeeringstroepen den vüan delijken druk tegen. f Vijandelijke vliegtuigen hebben dorpen langs de kust gebombardeerd. Onder de burgerbe volking zijn dooden en gewonden gevallen. Radio Nacional deelt mede, dat de recht- schen in Januari 55 vijandelijke vliegtuigen heb ben omlaag geschoten. Waarschijnlijk is dit aantal zelfs 18 hooger. De Cortes zijn volgens een Havas-bericht or het slot te Figueras bijeengekomen. Met algemeene stemmen werd de politiek van tegenstand der regeering goedgekeurd. Twee en zestig afgevaardigden vertegenwoor digden de anti-fascistische partijen, 106 anderen hadden zich laten verontschuldigen en zich accoord verklaard met de genomen besluiten. Naar door Havas uit Burgos wordt gemeld hebben de gewezen Koning van Spanje, don Alfonso, en de infant don Juan elk 'n telegram gezonden aan Franco, waarin zij hem gelukwen- schen met de successen der rechtsche troepen. Franco heeft beiden dank gezegd voor hun gelukwenschen. Mgr. Emmanuel Irurita Almandoz, Bisschop van Barcelona, van wien men sinds het begin van den opstand niets had vernomen, is weer voor den dag gekomen. Hij verklaarde verborgen te hebben geleefd en slechts gekleed als werkman uit zijn schuil plaats te zjjn uitgegaan. Zijn leven was, naar hij zeide, verscheiden malen in gevaar geweest. Een Havas-bericht meldt uit Burgos, dat generaal Jordana, de minister van Buitenland sche Zaken der rechtsche regeering, aan een specialen verslaggever van Havas een interview heeft toegestaan, waarin hij o.a. zeide: „De ver overing van Barcelona is van de grootste be- teekenis, daar zij het mogelijk maakt, de leugen achtige methoden aan de kaak te stellen, welke door de rooden gebruikt worden om de inter nationale politiek van den waren weg te doen afwijken. Hoe kunnen zoo zeide hij voorts de tot nu toe bedrogen landen nog vertrouwen hebben in deze wanordelijke massa, welke wij op de vlucht hebben gejaagd? Het uur is gekomen om openlijk te erkennen, dat er geen andere regeering is dan de onze, en om op te houden met het geven van steun uit menschlievendheid aan deze caricatuur van een regeering aan beide zijden van de grens. Erkenning de jure van de rechtsche regeering is een eerste eisch. Het zou het einde van den oorlog beteekenen. Als dit geweigerd wordt, zal het alleen nog maar het bloedvergieten eenige dagen doen voortduren en den vrede in Europa verstoren." Onder Amerikaansche senatoren werd een oppositieblok tegen de buitenland sche politiek van Roosevelt gevormd. De Franco-troepen zetten hun opmarsch in Noord-Catalonië voort. De Japanners hebben het eiland Weitsjau om strategische redenen bezet. In hooger beroep is 20 jaar gevangenis straf geëischt tegen den moordenaar van een meisje te Almeloo. De oplichting te Ginneken. Oudste ver dachte vrijgesproken; de jongste krijgt 1 >2 jaar. Civiele procedure van ir. Van der Laa- ken tegen ir. Mussert. Principieele overeenstemming bereikt tusschen gemeentebesturen betreffende een streekplan Kennemerland-Zuid. Dankbetuiging van H. M. de Koningin aan de jeugdorganisaties. Talpjke voordeelige aanbiedingen Gen. Cronjestraaf 129 - Haarlem (N.) Woensdagmiddag werden voor den Utrecht- schen kantonrechter mr. J. A. van der Mersch de pleidooien gehouden in de civiele procedure tusschen ir. Van der Laaken, oud-organisatie leider van de N.S.B. in Nederlandsch-Indië en ir. Mussert, leider der N.S.B. in Nederland. Als organisatieleider had ir. Van der Laaken op een landdag in 1937 eenige verklaringen af gelegd, welke de goedkeuring van de N.S.B. niet konden verkrijgen en tot gevolg hadden, dat de organisatieleider uit zijn functie werd onthe ven. Deze leed d°or de handelwijze van de N.S.B. groot financieel nadeel, waarvoor hij ir. Mus sert als leider der N.S.B. aansprakelijk stelde en zijn recht zocht in een civiele procedure. De raadsman van ir. v. d. Laaken Was mr. Boon uit. Den Haag, die in zijn pleidooi me moreerde aan een gelijksoortige civiele proce dure voor de Amsterdamsche rechtbank. Om verschillende oorzaken achtte pleiter ir. Mus sert persoonlijk aansprakelijk. Ir. van der Laa ken was destijds als propagandaleider van den N.S.B. in Ned.-Indië aangesteld tegen een sa laris van 500 per maand. Volgens spreker was deze vergoeding kennelijk bedoeld ais loon in den zin van de wet, dus kon hier gesproken worden van een arbeidsovereenkomst. Bovendien, zoo deelde spr. mede, heeft ir. v. d. Laaken op bevel van den leider in Nederland zijn betrekking bij Volkerts' Aaannemingsmaat- schappij moeten opzeggen, waarvoor hij werd aangesproken en een belangrijk bedrag als schadevergoeding moest betalen. Pleiter was van oordeel, dat ook voor dit bedrag de NSB kon aangesproken worden. Tenslotte wees spr. op de terugreis naar Ne derland, welke per vrachtboot moest geschie den, daar de NSB het geld voor deze terugreis niet wenschte te betalen. Pleiter oordeelde het volkomen billijk, dat de minimum eisch van ir. v. d. Laaken f 1000.— ofwel twee maanden salaris alsnog aan hem zouden worden uitgekeerd. Mr. van Vessem te Utrecht pleitte voor ir. Mussert. Spr. wees op het eigenmachtige handelen van ir. v. d. Laaken in Indië, waardoor hij in strijd handelde met de opdrachten, welke hij uit het moederland ontving. Pleiter ontkende, dat ir. Mussert aan ir. v. d. Laaken bevolen had ontslag te nemen uit zijn particuliere betrekking. Wel had ir. Mussert hem verzocht hierover advies uit te brengen. Eovendien genoot ir. van der Laaken geen sa laris, doch kreeg een toelage, nadat hij z'n ont slag had genomen bij de firma Volkerts, om op deze wijze in zijn gezinsonderhoud te voor zien, daar het pensioen, dat hij als gewezen gouvernementsambtenaar ontving, daarvoor niet voldoende was. Hier kon dus niet gesproken worden van een salaris en nog minder van dienstverband. PI. wees er vervolgens op, dat ir. v. d. Laaken ge heel eigenmachtig handelde, door ontslag te nemen bij de fa. Volkerts, dus hierbij de NSB niet aansprakelijk kan stellen voor de schade vergoeding, welke van hem door de fa. Vol kerts werd geëischt. Vervolgens wees pleiter op de motiveering van het ontslag als propagandaleider van de NSB. De NSB heeft, volgens pleiter, ir. van der Laaken een bedrag van f 2150.uitgekeerd, om de kosten te dekken van de terugreis naar Ne derland. De Kantonrechter bepaalde hierna de uit spraak op Maandag 27 Februari. BERN, 1 Febr. (Havas). De Nationale Raad van de Tweede Federale Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij de duur van militaire op leiding gebracht wordt van 90 op 116 dagen voor de infanterie en op 130 dagen voor de dragonders, aangenomen. Het wetsontwerp was reeds aangenomen door den Staatsraad van de Eerste Federale Kamer. H L V V VM m 111111 h 11 1 r r A//7 Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 767.6 Vorige stand: 767-8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1