Haarlem en luchtbescherming SANOSTOL Haarlem, 2 Febr. BELANGRIJKE MEDE- DEELINGEN .BREEMEN LAAT U NIETS AANSMEREN „Brynteg „DE SPAARNESTAD" DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 B. en W. vragen een crediet van f 74.000 voor hulpdiensten en bescherming van gemeente eigendommen Onze kostbare museum schatten KIEST DAAROM EEN OUD-VERTROUWD adres TELEFOON i 10070 Als er een luchtaanval komt Onze kunstschatten Niet alledaagsch „Als je maar 'n verleden hebt" „Het lekkere levertraan-product ALCOHOL EN MISDAAD Sobriëtaswerk in De Graal De dertien lanciers Vrijdag a.s. in het Luxor-theater Stucadoorsbedrijf Haarlem en omstreken Gemeenteraad Onderwijszaken aan de orde Onderwijs AUTOBESTUURDER VERLEEN DE GEEN VOORRANG Meisje levensgevaarlijk gewond VAN ONZE RECHTBANK Inbraak Hillegom Muziek gestolen BURGERLIJKE STAND Jeugdige huid.... AGENDA 3 Februari Bioscopen ZILVEREN PROFESSIEFEEST In Huize St. Bavo te Heemstede Een warme vriend voor zuinige menschen GOEDKOOPE WALES, beter dan Belgische. Afm. 22/35 ƒ2.45 15/20 ƒ2.10 KOLENHANDEL STAD EUWS i De burgemeester heeft reeds eerder aan gekondigd, dat er een groot plan voor de bescherming tegen luchtaanvallen voor onze stad in voorbereiding was. Dit plan is thans verschenen en reeds goedgekeurd door den Inspecteur van den Rijksdienst. Er wordt een crediet gevraagd ran 14.950,voor het aanschaffen van kleeding en materiaal voor het personeel van de hulpdiensten en van 59.179,voor het nemen van maatregelen voor de be scherming van gemeente-eigendommen te gen luchtaanvallen. B. en W. deelen daarover verder het volgen de mede: Het plan verdeelt de gemeente in vijf vakken, baarbij rekening is gehouden met de topografie der gemeente. De vakken zijn onderverdeeld in totaal 19 wijken, bij welke onderverdeeling Weder bijzondere aandacht is geschonken aan eventueele gevarenobjecten. In de wijken zullen n°S blokken worden gevormd om de hulpver lening doeltreffender te doen zijn. Ue hulpdiensten moeten over de geheele ge beente verdeeld worden, teneinde zoo spoedig •hogelijk op de plaats des onheils aanwezig te kunnen zijn. In elk vak moeten de navolgende hulpdien sten worden ondergebracht: le. een geneeskundige dienst; 2e. een vrijwillige brandweer; 3e. een opruimingsploeg; 4e. een bewakingsploeg; 5e. een ontsmettingsploeg; 6e. herstelploegen van verschillende open bare bedrijven, zooals electriciteit, gas, water leiding, openbare werken. In iedere wijk zal aanwezig moeten zijn: le. een eenvoudige eerste hulppost; 2e. een vrijwillige brandweer; 3e. een bewakingsploeg; 4e. een grondwerkersploeg; 5e. een opruimingsploeg; 6e. een gasverkenningsploeg. Tenslotte zal men in ieder blok moeten kunnen beschikken over een vrijwillige brand weer en, zoo mogelijk, over een zeer eenvou dige eerste hulppost. Het personeel voor de verschillende hulp diensten zal bestaan uit technische ambtenaren en werklieden van gemeentebedrijven, aange- ^ld met een groot aantal vrijwilligers. Sedert April 1937 zijn alhier regelmatig cur sussen gehouden voor hen, die genegen zijn daadwerkelijke hulp bij de gemeentelijke lucht bescherming te verleenen. Die cursussen wer den tot nu toe gevolgd door 757 personen 'bannen en vrouwen), van welk aantal 280 een Volledige gasmasker-opleiding genoten. De cur sus in eerste hulpverleening, welke wordt ge houden door den Directeur van den gemeen lijken geneeskundige- en gezondheidsdienst, 's in vollen gang, terwijl binnenkort onder lei ding van den brandweercommandant een aan vang wordt gemaakt met het onderricht van het personeel, ingedeeld bij de vrijwillige brand weer. Zoodra over het noodige materiaal kan Worden beschikt, zullen met de verschillende hulpdiensten praktische oefeningen worden ge houden. De taak van de overheidsorganen bij de pas- Sieve luchtbescherming bestaat uit het geven Van voorlichting, het uitvaardigen van voor- Schriften en het treffen van die voorzieningen, Welke de krachten van de burgerij te boven gaan. Volledige medewerking van de zijde der bevol king is voor een effectieve uitvoering van de luchtbeschermingsmaatregelen onontbeerlijk. Te dien einde zijn reeds, door tusschenkomst Van de af deeling Haarlém van de Nederland- niet iedereen heeft verstand van brandstoffen. Dat is ook niet noodig I Wel moet ge ver trouwen kunnen stellen in Uw brandstoffenLEVERANCIER. sche Vereeniging voor Luchtbescherming, in enkele wijken comité's opgericht en het laat zich aanzien, dat dit jaar de oprichting daar van in alle wijken tot stand zal zijn gekomen. In de Wet is geregeld, welke kosten verbon den aan het nemen van maatregelen ter be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen ten laste van het Rijk en welke voor rekening van de gemeente komen. De Regeering heeft tot heden aan deze gemeente 42G gasmaskers verstrekt, terwijl nog 200 zijn toegezegd. Met de reeds van gemeentewege aangeschafte exemplaren heeft het Hoofd van den luchtbescher mingsdienst thans de beschikking over 622 gasmaskers. Voorts zijn 2 sirenes van het Rijk ontvangen, waarmede door het G.E.B. proeven zullen worden genomen voor het alarmccren der bevolking. De zorg voor de aanwezigheid van brand- bluschmaterieel, voor zooveel dit uitsluitend met het oog op de luchtbescherming noodig is, be rust voor deze gemeente mede bij het Rijk. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken hebben wij verzocht nog dit jaar brandweermateriaal met toebehooren ten behoeve van de vijf vak ken, waarin de gemeente is verdeeld, ter beschik king te stellen. Het treffen van voorbereidende maatregelen voor het van centrale punten uitdooven der openbare verlichting kan achterwege blijven, aangezien volgens verkregen inlichtingen in tijd van oorlog door de Regeering' een verbod tot het ontsteken van de openbare verlichting wordt uitgevaardigd. Een belangrijke uitgave is daardoor vermeden. Het is noodzakelijk, dat verschillende voor de luchtbescherming vereischte maatregelen reeds in vredestijd zoo goed mogelijk worden voorbe reid. teneinde in tijden van luchtgevaar ten spoedigste voltooid te worden. Het behoeft geen betoog, dat een volledige uitvoering van de maatregelen en voorzieningen ten behoeve van de luchtbescherming groote bedragen eischt en dat de tot nog toe in de gemeente daarvoor beschikbaar gestelde gelden onvoldoende zijn om met eenige kans van slagen de gevolgen van een luchtbombardement te beperken. In de eerste plaats zullen de openbare bedrij ven de noodige beschermingsmaatregelen moe ten nemen, om te bereiken, dat zij bij een lucht bombardement niet direct worden uitgeschakeld, terwijl daarnaast de gemeentelijke geneeskun dige- en gezondheidsdienst, de ontsmettings- dienst. de brandweer en de dienst van openbare werken zoodanig moeten worden uitgerust, dat zij onverwijld kunnen ingrijpen om de directe gevolgen van een luchtaanval te bestrijden. Daartoe zijn verschillende maatregelen ont worpen, welke thans geen langer uitstel meer kunnen lijden. De openbare gebouwen moeten aan den binnenkant der daken worden bestre ken met brandwerende verf, zoldervloeren en platte daken met gewapende eternietplaten af gedekt, zandzakken moeten worden aangeschafo vor het blindeeren van muren en ramen. Ten behoeve van de watervoorziening van de gasfa briek is een reservepomp met benzinemotoraan drijving noodzakelijk. Voor 't personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven, welke vor een luchtaanval zeer aantrekkelijke objecten zijn, moet- een scherfvrije en gasdichte schuilplaats voor plm. 250 personen worden ingericht. Voorts dienen de noodige stalen observatiecellen met telefoonaansluiting op de terreinen der bedrij ven aanwezig te zijn, waarin posten kunnen worden geplaatst om het bedrijf gaande te hou den, eventueele schade te melden en maatrege len te nemen, dat de bestrijding van de gevol gen zoo spoedig mogelijk wordt aangevangen. Ook is in het plan voorzien de koppeling van het hoofdbuizennet der waterleiding met ander? waterleidingen. Ten behoeve van de bescherming van kunstschatten in het Frans Halsmuseum zijn reeds maatregelen getroffen. De mees terwerken van grooten omvang zullen tijdig worden ondergebracht in den kelder van de aula op de Noorder begraafplaats, terwijl de kleinere stukken in den kelder van het mu seum worden geborgen. De opvattingen omtrent 't nut van het maken van openbare schuilkelders voor de burgerbevol king hebben zich in dsn loop der jaren telkens gewijzigd. Onze Regeering hecht er thans geen bijzondere waarde meer aan; het bijeenbrengen van een groot aantal personen in een beperkte ruimte is niet doelmatig, waarbij dan nog komt de psychologische factor angst. Bovendien is het practisch onmogelijk om ze in voldoende aantal aan te leggen. Van veel meer waarde moet wor den geacht het bevorderen van den aanleg van schuilloopgraven door particulieren op eigen terrein, waarvoor advies-kan worden ingewon nen bij de afdeeling Haarlem van de Ned. Ver eeniging voor Luchtbescherming. Voor de leden van uw Raad is op de binnenplaats van het hofdbureau van politie een modelloopgraaf te bezichtigen. Het aanleggen van dergelijke loopgraven bij de schoolgebouwen (voor zoover deze niet door militairen zullen worden in gebruik genomen) en andere openbare gebouwen is bij ons College in overweging. Het is onze bedoeling althans bij één der scholen als proef een schuilloopgraaf te laten maken. Tenslotte moet voor het personeel van de hulpdiensten in alle wijken kleeding en hulp materiaal in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn om te bereiken, dat zij hun taak bij het eerste alarm ter hand kunnen nemen. Hedenmorgen stond voor de Haarlemsche Rechtbank terecht een 19-jarige Beverwijksche monteur, terzake van het roekeloos oversteken van den Rijksstraatweg te Heemskerk op 16 October, tengevolge waarvan een motorrijder hem had aangereden. Zoowel motorrijder als voetganger werden zeer ernstig gewond. De voetganger was meermalen door voorbij gangers gewaarschuwd, maar niettegenstaande dat, was de monteur min of meer brooddron ken. doorgegaan met! het loopen midden op den lij weg. De motorrijder, die zijn vrouw op de duo had, wilde hem nog ontwijken, maar deze po ging mislukte. Hij en de aangereden monteur werden zeer ernstig gewond. De vrouw van den motorrijder was er nog goed van af gekomen. Hedenmorgen werd de motorrijder een 21- jarig Haarlemsch garagehouder in de zaak tegen den werkloozen voetganger als getuige gehoord. Hij verklaarde nog pogingen te heb ben aangewend om den jongeman te ontwijken. Dit mocht niet meer baten. Hij had een her senschudding en een rechterarmbreuk bekomen. Pres.: „Kent U den verdachte?" Get.: „Ik heb twee weken naast hem in het ziekenhuis gelegen." Pres.: „Hebt U nog met hem over het on geval gesproken?" Get.: „Daar hebben we het maar niet meer over gehad." Een 18-jarige timmerman als getuige ge hoord, verklaarde, dat verd. slingerend over den rijweg had geloopen. De Officier van Justitie achtte het optreden van verd. in hooge mate roekeloos. Met het oog op de omstandigheden vroeg hij drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger, m-r. H. O. Drilsma, wees op de ernstige gevolgen, die de verd. lichamelijk had moeten ondervinden. Hij vroeg een lichte voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Wegens de groote belangstelling geeft het ge zelschap Jan Musch op Zondag, 5 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem, nog een voor stelling tegen zeer populaire prijzen van „Als je maar 'n Verleden hebt!" het kostelijke blijspel in drie bedrijven van Arnold en Bach. De heer Jan Musch speelt daarin zijn bekende komische creatie van Max Stieglitz, terwijl de overige rollen worden vervuld door: Elly van Stekelenburg,' Mary MuschSmithuysen, Lena Kley, Nina Begsma, Nel Ligthart, Jaap van der Poll Adolphe Hamburger Ferd. Koolbergen en Marcel Berckmans. Dat is, wat Uw kind noodig heeft, maar zelfs in den zomer ge woonlijk niet voldoende krijgt. Hoe dubbel noodzakelijk is het dus, Uw kind in dert winter Sanostol te geven: een natuurlijk, volwaardig levertraan-product, rijk o.a. aan vitaminen A en D, maar nog verrijkt met vitamine B uit het verwerkte mout en vitamine C uit het toegevoegde sinaasappelsap, dat Sanostol zoo'n heerlijken smaak geeft. Extra voordeelig is de Sanostol- „familieverpakking" a f. 2.75, die 2 <4 x zooveel bevat als de gewone flacon a f. 1.40. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Op Zondag 5 Februari a.s. wordt in het ver- eenigingsgebouw St. Bavo, Smedestraat, een middagvergadering gehouden, die groote be langstelling verdient, en dit niet alleen van degenen die afzonderlijk tot het bijwonen van die bijeenkomst zijn uitgenoodigd. Het is een z.g. studievergadering, zooals ieder jaar door het Kruisverbond in het Bisdom Haarlem en de Propagandacommissies wordt belegd, met dit verschil, dat voor deze gelegenheid ook de me dewerking van den Mariabond en zijn commis sies voor beide provincies is verkregen. Er zullen twee onderwerpen behandeld wor den. Mej. A. M. A. Kokshoorn, presidente van den Mariabond, geeft een uiteenzetting van het Sobriëtaswerk in de Katholieke Jeugdbeweging De Graal, en de heer Arnoldus, adjunct-direc teur van de Scheveningsche strafgevangenis houdt een inleiding over Alcohol en Misdaad. Over beide onderwerpen kunnen in de verga dering vragen gesteld worden, ter beantwoor ding door de inleiders. De vergadering, die te twee uur begint en te vijf uur geëindigd zal zijn, belooft zeer interes sant te zullen worden, want de spreekster en de spreker zijn op hun gebied volkomen bevoegd en beschikken over het talent om hun gehoor te boeien. Dansende woestijnbewoners in de film „De dertien landers" Deze film is van 'n bijna klassieken eenvoud: de plaats der. handeling beslaat enkele tien tallen vierkante meters midden in een Aziati sche woestijn en verder de woestijn en nogmaals de woestijn, waarvan de eindeloosheid door een navrante stilte wordt gesuggereerd. Het drama komt nauwelijks uit dezen engen kring, waar de stilte heerscht en de dood en waar een emmer water een leven symboliseert. Een patrouille van elf man, plus een geoloog en een vrouw trekt uit de woestijn huistoe met groot verlof. Zij zoekt een bron en vindt haar gevuld met machinegeweren en patronen. Een dun straaltje water wordt gierig uitgebuit en enkele keteltjes vol is de oogst. Water en wa penen wijzen er op, dat roovers in de buurt zijn: de bende van een langgezocht en moord dadig hopman, die de teekenen wijzen er op terug zal komen. De taak van de „ver lofgangers" is de bende op te houden tot een versche patrouille zal aanrukken om hulp te verleenen. Een vervallen versterking dient den mannen tot verschansing als de vijand nadert, smachtend van dorst en moordlust. Geratel van mitrailleurs en geweerschoten, karige woorden verbreken nu en dan de moordende stilte, die als een afschuwelijke dreiging in de lucht hangt. Water en kogels! Daar hangt het leven van af en als de stilte op haar hevigst is, fluit een kogel en zakt het eerste slachtoffer in elkaar: een gillende muziek zet in en sterft snel weg als een leven, dat met één slag wordt geveld. Het wachten rekt zich. Water en ko gels en gedulden achter de glooiing de onzichtbare vijand en de verschrikkelijke ein- delooze woestijn. Een koerier is uitgezonden naar een verren post. Hij dronk zich genoeg en met afgewende gezichten stonden zijn ka meraden er bij vol eerbied voor deze plechtig heid, het drinken van kostbaar levenbrengend water. We volgen het spoor, een langen weg: het kadaver van een paard, een leege veld- flesch, een ransel, een geweer en eindelijk te gen een duin een uitgeput lichaam. Intusschen vallen de mannen één vooi één. Op onver wachte oogenblikken. Een soldaat, wiens zand zakken zijn weggeschoten, trekt zijn kiel uit om hem met zand te vullen. Nog steekt zijn hoofd in zijn tuniek en een kogel slaat hem neer. Zoo sterft het troepje uit: de comman dant, zijn vrouwtot er nog twee overblij ven, die elkaar geforceerde grappen maken om de stilte, de martelende stilte niet te hooren. Zij laten hun machinegeweren ratelen om de stilte uit elkaar te scheuren. Het is niet meer te dragen. Zoo juist hebben zij met een regen van kogels een krankzinnig geworden kame raad neergeschoten, die naar den vijand rende om te zeggen, dat er heelemaal geen water was. De vijand mocht immers de waarheid niet weten, moest blijven voortleven in den waan dat hij zijn doodelijken dorst hier zou kunne* lesschen. Voor een emmer water vraagt men alles in de woesstijn en de gezochte schurk moest om alles in de wereld opgehouden wor den Onder de gemaakte conversatie door, die de twee overgeblevenen op een afstand van elkaar onderhouden, stokt plotseling een stem en in vertwijfeling roept de ander om een antwoord. Het komt niet De man rent naar zijn kame raad, giet hem' het laatste keteltje water over het gezicht maar houdt een lijk, het elfde in zijn armen. Hij trekt zich terug in de ruïne en wacht af. Een gejuich zegt hem dat een over macht in aantocht is en hij smijt handgrana ten om zich heen. Dan ratelen plotseling vele snelvuurgeweren: de patrouille, die den uit- geputten koerier heeft gevonden, drijft den vijand uit elkaar en de eenige overlevende meldt zich bij den commandant als „towaritsj Aktjoerim, dienstplichtige met groot verlof". De groote roover is gevangen en de strijd is niet vergeefsch geweest. Men verheugt zich een film al.s „De dertien lanciers" te kunnen begroeten en men zou wen- schen, dat al degenen, die zoeken naar een niet al te kostbare verfilming van een sobere materie te rade gingen bij de vaklieden die deze Russische film hebben mogelijk gemaakt vaklieden, die ons zeker niet zullen tegen spreken wanneer wij beweren, dat „De dertien lanciers" verre blijft van wat men met opge blazen en slechts van lucht vervulde borst gaarne een „millioenenfilm" noemt. Zij is er het tegendeel van. Films als deze zouden ook in ons land mogelijk zijn. Ja, zij "zijn de aange wezen films voor een volk, welks taal- en landgebied zoo begrensd zijn als het onze. 'Een wijdere uiteenzetting van deze stelling zou in het kort bestek van een filmbespreking niet op haar plaats zijn. Zij is nochtans gemoti veerd en zal ongetwijfeld nog elders aan de orde komen, omdat zij om een nadere behan deling vraagt. De diverse Bouwvakarbeidersbonden hebben zich den laatsten tijd sterk gericht op een be hoorlijke belooning der werkzaamheden van stucadors in Haarlem e.o. Sinds 1 Januari 1939 zijn de organisaties van patroons en arbeiders het eens geworden over de tariefsbepaling en geldt sindsdien het le klasse tarief voor aangenomen werk. Allen, die in het bedrijf zijn, hebben nu, als werkgevers, den eersten plicht tariefswerk te geven, als werknemers niets dan alleen d i t te verlangen. De voornaamste artikelen van de aanvullende plaatselijke arbeidsovereenkomst zijn: Art. 1: In het rayon Haarlem zal in woning en scholenbouw, in tarief worden gewerkt. Art. 2 geeft de tarieven. •Art. 3. Vanaf 29 Augustus 1938 zal op nor male wijze worden gestukadoord, d.w.z. dat de stukadoors het hun aangewezen werk rapen en afwerken. Art. 4. Stukadoors, die in tariefloon werken, mogen niet meer werk klaar maken, dan dat gene wat hun, aan de hand van de metermaat, recht geeft op 45 maal het uurloon, verhoogd met 10 pet. Art. 5. De commissie, bedoeld in art. 21 van de Landelijke Collectieve Arbeidsovereenkomst, heeft mede tot taak te controleeren, of het be paalde in de artikelen 2, 3 en 4 wordt nageleefd en zoo dit niet het geval is, alle geoorloofde maatregelen te nemen, die tot herstel van de geschonden bepaling kunnen leiden. Art. 7. Werkgevers, wel of niet woonachtig in het rayon Haarlem, moeten op ieder bouw werk tenminste 50 pet. Inwonende stucadoors en 50 pet. inwonende opperlieden te werk stel len. De stukadoors-organisaties hopen, dat allen zullen medewerken, zoodat er naast een sterke aaneensluiting en onderlinge solidariteit, een vergroote kameraadschap zal ontstaan. De raad kwam hedenmiddag om half 2 op nieuw in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. De VOORZITTER verzocht den indieners van het voorstel, waarin B. en W. worden uitge noodigd om in de eerstvolgende vergadering met voorstellen inzake de stichting van een school voor imbecielen te komen, den termijn iets te verschuiven, opdat een behoorlijk prae-advies kan worden uitgebracht. De volgende agenda heeft bovendien al twee zware punten. De heer DRILSMA (S.D.) meende namens de mede-onderteekenaars te kunnen zeggen, dat daartegen geen bezwaar is, indien dan de Maart-vergadering de behandeling zal brengen. De VOORZITTER deelde namens wethouder Boes mede, dat deze de geheele kwestie in kan nen en kruiken wil hebben vóór zijn aftreden. Dan begonnen de discussies over het hoofd stuk „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen". Mevr. MAARSCHALL—KOMIN (S.D.) schets te de toestanden op de scholen voor voorberei dend onderwijs, ontstaan door de ernstige be zuinigingen. De sociaal-pedagogische beteekenis schijnt men niet te begrijpen. Spr. diende een motie in, waarin B. en W. worden verdocht in andere gemeenten, soortgelijk aan Haarlem, een onderzoek in te stellen naar de financiering van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, en waarin het college tevens verzocht wordt met eventueele verbeteringen te komen voor 1 Januari 1940. Spr. wees erop, dat de kinderziekten afnemen, maar dat het aantal ongevallen bij kleuters stijgende is. Kleuterzorg is dringend noodig. (De vergadering duurt voort.) Gisterenavond om 11 uur reed uit de Velser- straat in de richting Marnixstraat een taxi ondernemer, die door onoplettendheid geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts, waardoor een 29-jarige wielrijdster, een dienst bode uit Bloemendaal, tegen den wagen opreed, met bet hoofd tegen de voorruit sloeg en op straat viel. Zij werd, na door een dokter te zijn behandeld, naar het St. Elisabethgasthuis ver voerd. Het slachtoffer had een scheaelbasis- fractuur opgeloopen. De toestand is ernstig, doch zonder direct levensgevaar. Zoowel de auto als de fiets zijn in beslag ge nomen, terwijl tegen .den chauffeur proces-ver- baal is opgemaakt. De 37-jarige Amsterdammer, die in den avond van den 25sten October in Hillegom, onder in vloed van sterken drank, een inbraak had ge pleegd, is heden door de Haarlemsche Recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Een 61-jarige abonné van de Hillegomsche Radio-Centrale, die in Juni van het vorige jaar zijn abonnement had opgezegd, en sindsdien „muziek gestolen had" door zijn luidspreker met de afgesloten leiding te verbinden, werd heden veroordeeld tot een geldboete van 30,of 15 dagen gevangenisstraf. De Rotterdamsche geneesheer, waartegen wegens roekeloos rijden 200,geëischt was, werd veroordeeld tot een boete van100, Ondertrouwd: 1 Febr. H. J. Bessem en M. J. C. Nies; 2 Febr. C. A. Lamberts en W. C. J. Engelberts; W. van. Leeuwen en G. Addiks. Getrouwd: 1 Febr. G. No! en H. J. W. Tolk: 2 Febr. G. A. Lamp en M. J. A. Janssen; F Blum en P. J. van Vliet; H. N. Hopman en A. N. Scholten; J. Vermaas en'G. Hoenderdos. Geboren: 31 Jan. J. Verstraten-Lokken, d.; H. Drogtop-de Nobel, d.; W. F. Kaag- man-Collard, d.; 1 Febr. H. M. Hagemeijer- Boot, z.; J. F. H Meier-v. Hoorik, z.; E. A. RozijnArentsen, z.; E. J. W. v. d. Drift- Geeven, z. Overleden: 31 Jan. M. v. Iperen-Michel, 72 j., Kamperlaan; 1 Febr. D. Giskes-Krab, 73 j., Hazepaterslaan; P. A, de Levie, 51 j., Lorentz- kade. bezit het vermogen zich snel te vernieuwen. Alles, wat dit proces bevordert, moet ook het jeugdig uitzien begunstigen. Sulfoderm-poeder, het wetenschappelijk gefundeerde huidver- jongingsmiddel van de goed verzorgde vrouw, vernieuwt van buiten af onopgemerkt de huid en doet tevens bij dit vernieuwingsproces foutjes in de huid verdwijnen. Gebouw St. Bavo: „Het Raskonijn", 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; „Katholieke Actie", 8 uur. Kunstzaal De Beis: Expositie. 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 u; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alliance Frangaise, 8.30 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „Inter Nos" 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt „De big van het Vreemdelin genlegioen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Dybuk" en „Jimmy erft een dol lar". 2 en 8.15 uur. Luxor „Professor, wat ben je begonnen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Tarakanova", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac „Dik Trom", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Vandaag viert Zr. Norberta (in de wereld Maria van Zandvoort en een geboren Haarlem sche) haar Zilveren Professiefeest. Bijna 13 jaar heeft zij gearbeid in Huize St. Bavo, met als speciale taak de zorg voor de weesjes en meisjes, doch ook ouder de andere bewoners van het huis heeft zij zich zeer bemind ge maakt. Geen wonder dus dat deze dag voor de beminde Zuster tot een feestdag gemaakt moest worden. De feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis in de met veel kaarslicht en bloemen versierde kapel, opgedragen door den Z'eereerw. heer Pastoor C. van Mierlo, waaronder het Zus- terkoor zeer verdienstelijk uitvoerde de Missa Civarta var, Jasper voor tweestemmig koor. Onder de H. Mis hield Pastoor Van Mierlo een feestrede. Zijn Eerwaarde wees allereerst op het feest, dat de Kerk dezen dag viert nJ. de opdracht van het Kindje in den Tempel, een oud gebruik bij de Joden, maar dat nu de beteekenis had, dat dit Kind zich al opofferde, om dit offer tot den dood voort te zetten, evenals Maria, toen al haar Kindje opdroeg om het lijdenswerk te beginnen. x Als wij den Kerkelijken feestdag zoo bezien, aldus Z. Eerw., is het begrijpelijk, dat deze dag is gekozen om de aan God toegewijden, in het a kloosterleven op te nemen, en zoo werd nu 25 jaar geleden Zuster Norberta door die Heiligs banden met God vereenigd; offerde ook zij zich op aan den dienst van Hem, die zijn geheele leven gegeven heeft voor de menschen. Sinds dien dag zijn een 25 jaar voorbijgegaan; eiken dag vroeg zijn offers. En vandaag moet dit of fer vernieuwd worden met groote liefde en hei ligen trouw. Zijn Eerwaarde besloot zijn rede met een hartelijken gelukwensch, ook tot de Moeder var. het huis en de Eerwaarde Zusters er den wensch aan toevoegend, dat een Hemelsche Kroon eens het loon moge zijn voor de opoffe rende liefde, hier betoond. Om kwart over 11 was er receptie in de fraai met groen en bloemen versierde regentenka mer. Namens de regenten voerde hier het woord de voorzitter, de heer C. A. M. Jonckbloedt. Is het mij altijd een voorrecht een jubilee- rende Zuster toe te spreken, aldus de heer Jor.ckbloedt, vandaag doe ik dit bijzonder gaarne, omdat nauwere vriendschapsbanden tusschen ons hebben bestaan. Wij hadden het genoegen samen de catechismus te volgen, samen mochten wij voor het eerst ter H. Tafel naderen en nu geniet ik het voorrecht als regent van cit huis, u het eerst te mogen feliciteeren. Maar die ge- lukwenschen gaan niet in hoofdzaak uit van onze kinderjaren. 25 jaar hebt gij op bijzondere wijze God gediend, waarvan 13 jaar in dit huis, en dat is geen gemakkelijke taak geweest. Er. door uw blijmoedigheid en hartelijkheid hebt u alle harten gewonnen. Dankbaar zijn wü regenten daarvoor en wij willen deze woorden doen vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van belangstelling. Dit bestond uit de drie medita- tieboeken „In Christus licht", van dr. Benedikt Baur O. S. B. Hierna werd de jubilaresse gelukgewenscht door de Eerwaarde Zusters en het meerendeel der bewoners van het huis. Ook in de meisjeszaal, waar Zuster Norberta de leiding heeft, werd de jubilaresse in ge dicht en zang, gelukwenschen aangeboden, ge paard gaande met stoffelijke blijken van dank baarheid. In deze zaal deelden de bewoonsters ook in de feestvreugde, daar zij verschillende versnape ringen ontvingen. Velen kwamen in den loop van den dag de jubilaresse gelukwenschen, terwijl de dag be sloten werd met een plechtig Lof. M FR.V.ARSÊNMA&Kr 6-IO m.13904

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5