il DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 Verkeerde geest der brigade Nieuwe feiten na 1 April 1938? Gunstig oordeel over gemeentepolitie Derde deel der nota Rehabilitatie van den burgemeester Minister ten diepste gegriefd Bereid tot verdere gedachten- wisseling Post in dienst van de weldadigheid Gunstiger resultaten dan het vorig jaar LEIPZIGER MESSE Nederlandsche inzendingen Een middel tegen zeeziekte? VOORJAARSBEURS TE KEULEN Nederland voor 't eerst na jaren weer aanwezig BELGIË STIMULEERT HET VREEMDELINGENVERKEER Talrijke reducties zulleh worden gegeven LEVERING BEWAPENING Op openbaarheid aangedrongen AAN HAAR BRANDWONDEN BEZWEKEN Nederl. Vereeniging te Parijs WACHTGELDREGELING VOOR OUDERE TYPOGRAFEN Vrij zeker op 1 April in werking ZAAIZAADKEURING Staatsraad Rutgers* treedt op als bemiddelaar ARBITRAGECOMMISSIE IN BEVRACHTINGSZAKEN „Straat Malakka" te water gelaten Ambtsaanvaarding prof. dr. H. W. Julius Geen audiëntie BOEK EN BLAD Partijraad der R.K. Staatspartij Bijeenkomst op 24 en 25 Februari te Den Haag KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 73e jaargang no. 18 SCHAKEN TOURNOOI TE MOSKOU De eindstand VOETBAL IN ENGELAND Everton en Derby winnen WIELRENNEN Het U.C.I.-congres Den genomen maatregel in het licht der feiten, omstandigheden en gedragingen dan overziende, merkt de minister op, een be straffing der brigade of een schorsing niet te hebben gewild en geen oogenblik te heb ben gedacht aan ontslag wegens onge schiktheid. Wel achtte hij het noodzakelijk dat de leden der brigade uit de sfeer, waar in rij verstrikt waren geraakt, werden weg genomen. Hij achtte het bovendien noodzakelijk dat de te verplaatsen ambtenaren hun opspo ringsonderzoekingen te Oss zouden staken omdat hij niet mocht riskeeren, dat nog anderen het slachtoffer werden van hun onevenwichtige ambtsuitoefening. Meer heeft de minister niet beoogd en het is geen oogenblik zijn wensch geweest, wien dan ook persoonlijk, of het wapen der koninklijke marechaussee als zoodanig te treffen. De maatregel is tegen de geheele brigade genomen omdat de onjuiste gedra gingen moesten worden gezien als -ympto men van een bij die brigade heerschenden geest. Tenslotte neemt de minister stelling tegen de meening, dat het aan hem te wijten zou zijn geweest, dat de genomen maatregel noo deloos ruchtbaarheid zou hebben verkregen Over het contact met het korpscoenmandc wordt geciteerd uit het rapport van den advo caat-generaal mr. Massink over het verhandel de op de conferentie van den P. G. met de hoofdofficieren op 1 April. De minister teekent aan, dat uit de omstandigheid, dat zrn tele gram kort na lunchtijd binnenkwam, niet mag worden afgeleid, dat hij zijn beslissing geno men had zonder het oordeel van de hoofd officieren te willen afwachten, daar met den P. G. was afgesproken, dat deze gemachtigd was de opdracht, indien uit de besprekingen nieuwe gezichtspunten naar voren zouden ko men, eventueel niet uit te voeren. Deze hoofd officieren deden tóén echter het afkeurende oordeel over het optreden der brigade Tenslotte wordt in de nota de vraag ge steld, of er na 1 April 1938 nieuwe feiten zijn gebleken, welke hebben uitgewezen dat de maatregel door den minister ten on rechte zou zijn genomen. De minister zegt daarvan het volgende: „Het komt mjj voor, dat, afgezien van de omstandigheid, dat bij onderzoek geen bewijs is verkregen van de mishandeling van den ar beider W. welke mishandeling ik echter ook nimmer als vaststaande heb voorgesteld en van eenige punten van zeer ondergeschikt be lang, hier alleen in aanmerking kan komen het feit, dat de arrestatie van den makelaar bankier Van den H. en de inbeslagneming in zijn woning en kantoor wél met machtiging van den substituut-officier van Justitie zijn ge schied. Ik besprak dit punt reeds hierboven, waarbij ik memoreerde, dat ik deze verandering in des officiers verklaringen uiteraard niet had kunnen voorzien, dat de nadere verklaring den wachtmeester ten aanzien van dit onderdeel van deze ééne zaak wel tot op zekere hoogte kan disculpeeren en dat de wachtmeester ver antwoordelijk blijft voor zijn voorlichting te dezen. In dit verband maakte ik melding van de ter zake betrekkelijke beschouwing van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, welke mij zeer juist voorkomt. Men kan in het algemeen de vraag stel len, of de substituut-officier van Justitie, die ten slotte de brigade heeft laten begaan, haar optreden niet op verschillende punten heeft gedekt. Ik heb op 7 April reeds te kennen gege ven niet alleen verwacht <?n gewenscht te hebben, maar ook daarvan reeds aanstonds te hebben doen blijken, dat deze functiona ris minder sterk onder den invloed ware geweest van het kordate optreden van som mige leden der brigade. Dit oordeel is sinds dien niet gewijzigd. Intusschen moge billijkheidshalve niet worden uit het oog verloren, dat deze substituut-officier van Justitie, zijn ambt aanvaardend na de groote zuivering van Oss, niet onontvankelijk kan zijn gebleven voor de in de pers bij voort during tot uiting gekomen verheerlijking der Ossche brigade, gepaard met scherpe kritiek op de gemeentepolitie en haar hoofd." De titel van het tweede deel der nota luidt: „Het oordeel der regeering over het beleid van de gemeentelijke politie te Oss." Wij citeeren de voornaamste passages: „Evenmin als het aangaat het aandeel van de gemeentepolitie in de opruiming te verklei nen, even onredelijk ware het haar te verwij ten, dat de misdadigheid zoo lang heeft kunnen voortwoekeren. Immers, daargelaten nog, dat de meerderheid der groote misdrijven buiten de gemeente Oss is gepleegd, zoodat de gemeente politie met het opsporingswerk' geen recht- streeksche bemoeiing kon hebben, ook vóór 1934 was de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss gevestigd en onderzocht deze verscheidene in haar bewakingsgebied gepleegde groote mis drijven, zonder er in te slagen deze op te hel deren. Ook haar was het niet gelukt de mis dadigheid van het „Ossche milieu" den kop in te drukken. Dat in dien tijd juist de ge meentepolitie ondeugdelijk zou zijn geweest is uit niets gebleken. Nadat eenmaal een vaste greep in de mis- dadigerswereld was verkregen en daarmede voor de politie de mogelijkheid ontstond om door onvermoeiden arbeid het geheele net der onopgehelderde wandaden te ontrafelen, heb ben zoowel de marechaussee als de gemeente politie gedaan wat zij maar konden om een goed resultaat te bereiken. Gelijk men weet, is dit resultaat bereikt. Beide korpsen hebben zich daarbij verdiensten verworven, verdiensten, die in Koninklijke onderscheidingen hun er kenning hebben gevonden. Van den ijver van de gemeentepolitie mo gen de volgende cijfers een beeld geven. Met de groote opruiming werden 72 mis dadigers aan de justitie overgeleverd, waar van 54 door de gemeentepolitie en 18 door de marechaussee. Ook bij deze gelegenheid is niets geble ken van minderwaardigheid van het Ossche politiekorps. Ook daarna zijn ernstige tekortkomingen bij de politie der gemeente Oss niet gebleken. Uiteraard moesten, met den groei der ge meente, ook in dit korps geleidelijk verbeterin gen worden aangebracht. Zulks is geenszins na gelaten en daarmede wordt geregeld, gelijk ook elders, voortgegaan. Het hoofd der plaatselijke politie, de burgemeester van Oss, is te dezen ten zeerste diligent." Als bijvoegsel is aan de nota nog toegevoegd een bijlage van het rapport van den Commis saris van de Koningin, waarin hij een aan tal geruchten, welke over Oss de ronde hebben gedaan, van commentaar voorziet en de onge grondheid constateert. In het derde deel van de nota wijdt de minister o.m. beschouwingen aan zijn ver houding tot zijn ambtgenoot van Defensie, waaromtrent hij betreffende het geval Oss tal van bijzonderheden mededeelt. De minister meent, dat hij terecht heeft verklaard, dat reeds op 1 April de instem ming van den minister van Defensie inzake de verplaatsingen voor zoover deze in stemming noodig was was verzekerd. Eenige beschouwingen wijdt de minister daar na aan de behartiging der rijkspolitiezorg en de organisatie der rijkspolitie, alsmede aan hef beginsel „rechtszekerheid en rechtsgelijkheid". De minister betoogt, dat de rijkspolitie, ook de marechaussee, voor wat de uitoefening van haar taak betreft zonder voorbehoud staat on der de bevelen van den minister van Justitie. Voor zoover de minister van Justitie de door het rijkspolitiebesluit op hem gelegde taak niet persoonlijk uitoefent, geschiedt zulks namens hem en onder zijn bevelen door de procureurs generaal. Het rijkspolitiebesluit wordt dan uit voerig geciteerd, evenals de instructie voor de procureurs-generaal. In de geciteerde bepalin gen is, aldus de nota, de consequentie getrok ken, dat het dragen van verantwoordelijkheid voor de uitoefening van het rijkspolitiegezag ge paard moet gaan met intensieve bemoeienis met het politieapparaat. De procureurs-generaal die nen hun belangstelling en hun toezicht uit te strekken tot alle aangelegenheden, de rijks politiekorpsen betreffende, die mede voor de uitoefening van de rijkspolitiezorg van belang kunnen zijn. Dit beteekent practisch, dat hoe zeer voor tal van bemoeiingen andere autoritei ten dan de procureurs-generaal zijn aangewe zen, hun controleerende taak vrijwel onbeperkt is. „Hoewel daarnaar in de motie niet met zooveel woorden wordt gevraagd, is het wellicht gewenscht te dezer plaatse aan laatstgenoemden gezagsdrager een enkel woord te wijden. Hiertoe bestaat te ge- reeder aanleiding, omdat de persoon van burgemeester Ploegmakers in verband met de onderhavige aangelegenheid van ver schillende zijden in het geding is gebracht, waarbij in het openbaar grieven jegens hem tot uiting zijn gekomen, zonder dat yoor hem de gelegenheid tot verweer heeft open gestaan. Te dezen kan worden verklaard, dat de heer Ploegmakers zoowel bij de leden van het kabinet, die met zjjn ambtsverrichtin gen bemoeienis hebben, alsook bij het pro- vinciaal gouvernement, bekend staat als een bekwaam, volijverig en onkreukbaar magis traat en bij de justitie als een tactvol en bekwaam hulpofficier. De procureur-generaal, fungeerend directeur van poltie te 's Hertogenbosch, beoordeelt nem als een goed hoofd van plaatselijke politie. Als hoofd van politie heeft de heer Ploegmakers zeer veel voor de verbetering van zijn korps gedaan. Omvang en peil van zijn bemoeiingen op dit gebied liggen boven het gemiddelde Ge lijk hierna nog zal blijken, onderscheidt hij zich door initiatief en persoonlijken moed Op verzoek van den ministervan Binnen- landsche Zaken en van den minister van Jus titie heeft de commissaris der Koningin in Augustus 1938 een rapport ingediend, waarin zijn inlichtingen over het gemeentebestuur van Oss zijn neergelegd. De aanhalingen uit dit rapport zijn wederom uitvoerig. De Commissaris der Koningin blijkt lof te hebben voor het optreden van den bur gemeester op politioneel gebied (hij arresteer de persoonlijk de daders van den roofmoord te Oyen). Ook voor den tegenwoordigen inspec teur van politie heeft de Commissaris lof. Toch heeft hij ook wel kritiek, met name op al te optimistische uitlatingen van den burgemeester over de criminaliteit te Oss en Over de houding van den vorigen inspecteur van politie. Geleidelijke uitbreiding van het corps te Oss acht de Commissaris noodig. Hij eindigt als volgt: „Resumeerend kom ik tot de con clusie, dat op het hoofd der gemeente politie van Oss nauwelijks aanmerkingen zijn te maken, dat in het algemeen de heer Ploegmakers en zijn gemeentepolitie flink en goed werk hebben gedaan, dat zij tot de „groote schoonmaak" den stoot hebben ge geven en bij die schoonmaak niet zijn achtergebleven. Aan den heer Ploegmakers kan dus de leiding der gemeentepolitie veilig toevertrouwd blijven. Voor wat het corps betreft, moet onderscheid gemaakt worden tusschen den tijd, waarin dit corps diende onder inspecteur van K en daarna. In eerstbedoelden tijd mocht het corps redelijk genoemd worden, maar was de geest minder goed. Thans is de geest in het corps voortreffelijk en is er alle reden te ver wachten, dat het steeds ten volle berekend zal blijken voor zijn taak." Wat tenslotte de rechtszekerheid en de rechtsgelijkheid betreft, erkent de minister, dat ingrijpen van den hoogsten chef uitzon dering moet blijven, omdat op dit gebied een maatregel tot bescherming van de rechtszekerheid den schijn zou kunnen wekken van eenige verstoring der rechts gelijkheid. Dat neemt niet weg, dat tegen machtsoverschrijdingen onverwijld handelen geboden is in sommige gevallen. De minister is niet zoo naïef geweest geen rekening te houden met mogelijke verwaten, voortkomende uit de omstandigheid, dat geestelijken in een der zaken betrokken wa ren. Hij heeft zich echter door de moge lijkheid van valschen schijn niet van zijn plicht laten afbrengen. Hij herhaalt, dat in dien er ten aanzien van deze geestelijken van strafbare feiten gebleken ware, zij den zelfden weg hadden gevolgd als iedere an dere burger in Nederland. De van sommige zijden aangewakkerde twijfel hieromtrent en de openlijk uitgesproken aantijgingen heb ben hem ten diepste gegriefd. De minister eindigt zijn nota dan als volgt: „Men kon uit mijn eigen ambtsvervulling weten, wat mijn gedragslijn is, wanneer zich betreurenswaardige strafbare feiten, als waarop hier gedoeld wordt, voordoen. Uit het feitencomplex in deze zaken, zoo als dit in deze nota is samengevat, kan men zeker nu ook weten, welke mijn houding in deze zaak is geweest. Niets anders heb ik beoogd (en ik durf te zeggen ook bereikt) dan de richtige opsporing van strafbare fei ten te bevorderen. Zoowel door de uitspra ken van het ambtenarengerecht te 's Gravenhage d.d. 16 Juli 1938 als door die van den Centralen Raad d.d. 22 December 1938 is niet alleen mijn formeele bevoegdheid tot het nemen van den maatregel, maar met name ook mijn. oogmerk buiten iederen redelijken twijfel gesteld. Ik heb mij in deze nota vrij uitvoerige citaten veroorloofd uit hetgeen ik op 7 April 1938 in de Kamer gezegd heb. Ik meende daartoe gerechtigd te zijn. nu ik na 7 April voor het eerst zelf weer over deze aangele genheid met de Kamer in contact treed, nadat hetgeen ik in volle overtuiging aan stonds gezegd heb, onder een stroom van uitingen van anderen dreigde bedolven te worden. De Kamer zal waarde hechten niet aan constructies achteraf, maar aan het geen ik zonder terughouding aanstonds in het openbaar heb gezegd. In het eerste ge deelte dezer nota heeft, hetgeen inmiddels nader zou zijn gebleken, passende bespreking gevonden. Natuurlijk zal ik in de verdere gedachtenwisseling gaarne volle medewer king verleenen tot opheldering van hetgeen de Kamer nog van belang mocht achten." De Centrale propagandacommissie voor de weldadigheidspostzegels, orgaan van den Ne- derlandschen Bond tot Kinderbescherming be legde Zaterdag een bijeenkomst in de industrieele club aan het Vreeburg te Utrecht. Op deze bijeenkomst werd verslag uitgebracht omtrent de laatste uitgifte der kinderzegels en kinderbriefkaarten, waartoe voor de eerste maal sinds het jarenlange bestaan alle plaatse lijke comité's waren uitgenoodigd. Na een inleidend woord van den voorzitter, mr. H. de Bie, uit Rotterdam, werd het woord verleend aan jkvr. mr. M. J. E. B. Alting von Geusau voor het uitbrengen van het jaarver slag. Blijkens de voorloopige opgaven van het hoofdbestuur der P.T.T., aldus deelde spreekster mede, hebben de postzegels ruim f 181.500. boven de frankeerwaarde opgebracht, dac is ruim f 5000.'meer dan verleden jaar. De opbrengst der prentbriefkaarten zal, naar de voorloopige gegevens, zijn te ramen op f 45.000, dat is eveneens f 5000.meer dan verleden jaar. In aanmerking nemende, dat er veel kerst groeten en weinig series Pieck zijn teruggeko men, zal de opbrengst niet ver van f 45.000 zijn. Op of omstreeks 10 December verscheen, evenals vorige jaren, de prijsvraag in de bla den, onder den titel: „De rónde door Neder land." Uit dit onderdeel van de December- actie is nog ruim f 10.000.te verwachten. Evenals verleden jaar heeft de A.V.R.O. eer. grooten luister wedstrijd georganiseerd op den eersten Kerstdag Aan de hand van gegevens van verleden jaar is een extra bate van f 8000.hieruit te wach ten. De gezamenlijke baten zullen, in aanmerking nemende giften en renten, ongeveer f 246.00ii bedragen. Besloten werd een telegrafische dankbetui ging te zenden aan den directeur generaal der P.T.T. om het personeel van de P.T.T. op deze wijze dank te brengen voor de medewerking en steun bij de prachtige actie ondervonden. Ten slotte besprak de inleidster de wijze van propaganda van het centraal comité. Volgens een mededeeling uit Leipzig zal de opening van de aldaar te houden Voorjaars- Messe zijn 5 Maart. Er worden ongeveer 9800 exposanten verwacht, waarvan 2/3 in de alge- rr.eene afdeelingen, die geopend blijven tot 10 Maart en de rest op de groote Technische Mes- se en Bouwvak-Messe, welke zal duren tot 13 Maart. Van het gebruik, dat de groepen voor textielgoederen en confectie-kleeding, sportarti kelen en meubelen iets vroeger sloten, wordt thans afgeweken. Deze deelnemers zullen even eens tot 10 Maart aanwezig, zijn. Om te voor zien in de vermeerderde vraag naar plaatsruim te voor de tot de techniek en het bouwbedriji behoorende inzendingen, is een nieuwe hal ge plaatst, terwijl verschillende reeds bestaande hallen zijn verbouwd en vergroot. Er komt wederom een belangrijke collectieve tentoonstelling, betrekking hebbend op Neder land en zijn Koloniën. Deze organiseert de Economische Voorlichtingsdienst, in samenwer king met het bestuur van de Koninklijke Ne derlandsche Jaarbeurs en de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. De tentoonstelling komt in het „Ring-Mess- haus", waar andere landen eveneens de belang stelling voor hun producten zullen vragen. Ook de Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer en de K.L. M. behooren tot de deelnemers, verder de besturen van onze groote havens. Nog verne men wij, dat in hetzelfde gebouw de Neder landsche Spoorwegen en de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" vertegenwoordigd zullen zijn. Bovendien hebben zich eenige afzonderlijke Nederlandsche exposanten aangemeld, welke komen in de groepen, waartoe hun artikelen behooren. Dr. W. M. Boothby te Rochester in den staat Minnesota beweert een middel gevonden te neb ben tegen zeeziekte. Aan boord van de mail boot „Lady Nelson" heeft de geneesheer tijdens een tocht van een maand naar Bermuda en West-Indië drie passagiers behandeld. Een zuurstofmasker bevrijdde de passagiers van de zeeziekte, bracht hen terug op het dek, maakte een eind aan hun duizeligheid en deed den eet lust terugkeeren. Het rubbermasker, dat een toevoer verzekert van honderd procent zuurstof, laat den mond vrij, zoodat de patient tijdens het inademen van de zuurstof kan eten en spreken. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's Gravenhage deelt mede: De Keulsche voorjaarsbeurs wordt dit jaai van 19 tot 21 Maart gehouden. Het algemeen? deel van deze jaarbeurs omvat de afdeelingen huis- en keukenbenoodigdheden en woningin richtingen. Als bijzonder deel zijn ditmaal de afdeelingen van het buitenland en de tech nische afdeelingen „gas in de huishouding" en „geruischvermindering in drijfwerken" aan de jaarbeurs verbonden. Deze bijzondere afdee lingen zullen tot 26 Maart geopend blijven Nederland, Frankrijk en België zullen dit jaar officieel aan deze voorjaarsbeurs deelnemen, Nederland voor het eerst weer sedert een reeks van jaren. De Nederlandsche stand zal onder leiding staan van den Economischen Voorlich tingsdienst van het departement van Economi sche Zaken. Nadere inlichtingen en legitimatiekaarten zijn ook verkrijgbaar bij de Nederlandsche Kamei van Koophandel voor Duitschland, Bezuiden- houtscheweg 189, 's Gravenhage. De A.N.W.B. meldt ons: Zooals reeds eerder werd bericht, gaat ook België er toe over, aan vreemdelingen reductie te geven op de prijzen van benzine, spoor- an bootbiljetten, enz., zulks ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Deze plannen ne men thans mee# vasten vorm aan. Het „Carnet touristique de voyage" zal binnen kort in Nederland verkrijgbaar worden ge steld; het zal recht geven op een prijsvermin dering op de Belgische spoorwegen, op de toe- tistische bootdiensten, op de toegangsprijzen van alle rijksmusea, musea van groote. steden, op die van de grotten en casino's. Tevens zal het boekje recht geven op reductie op den ben zineprijs, waarvan het bedrag nog nader zal worden bepaald. Het hoofdbestuur van de Jongeren Vredes Actie heeft in een adres de aandacht van leden der Eerste Kamer gevestigd op misbruiken en geheime praktijken der bewapeningsindustrie. Bij verschillende gelegenheden, 'o.v bij het onderzoek door de Amerikaansche Senaatscom missie Nye aldus het adres is gebleken, dat leveranciers van oorlogsmateriaal gebruik maken van corruptie, misleidende en oorlogs zuchtige propaganda, geheime internationale prijsafspraken en andere dergelijke middelen om hun afzet of hun winsten ie vergrooten. Groote leveranties van oorlogsmateriaal van uit 'n bepaalden staat aan een anderen staat kun nen een zekere afhankelijkheid van een in dustrie van de bewapening van laatstgenoemden staat veroorzaken, die als politiek drukmiddel kan worden misbruikt. Volgens mededeelingen van den minister van Defensie in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zal een belangrijk gedeelte van dit ma teriaal in het buitenland worden besteld, omdat de Nederlandsche industrie her. gewenschte niet, niet snel genoeg of niet volgens de nieuw ste vindingen kan leveren. Tot nu toe heeft echter geen volledige pu blicatie, in welke staten en bij welke bedrijven deze bestellingen in het buitenland zijn of zul len worden gedaan, plaats gehad. Het hoofdbestuur der Jongeren Vredes Actie verzoekt nu de leden der Eerste Kamer op de grootst mogelijke openbaarheid in dezen bij de regeering aan te dringen. Als u tóch iets moet verliezen #En u hebt 't voor 't kiezen Offert liever dan een uur Da n uw verd'ren levensduur! De 20-jarige mevrouw Mercy v. d. Linden, die Maandagavond in haar woning aan den Feijenoorddijk te Rotterdam te dicht bij een kachel kwam, waardoor haar kleeren vlam vatten, tengevolge waarvan zij met zware brand wonden in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen, is Dinsdag tegen den middag aan de bekomen verwondingen be zweken. De Nederlandsche Vereeniging te Parijs heeft dezer dagen haar algemeene vergadering ge houden in tegenwoordigheid van Hr, Ms. gezant, jhr. Loudon. De zaal was, dank zij een bloem bollenimporteur, met Nederlandsche vroege tulpen en hyacinten versierd. De voorzitter, de heer Labouchère, opende de bijeenkomst, welke door een tamelijk groot aantal leden bezocht was, waarna de secretaris, jhr. De Graeff, het jaarverslag voorlas, dat als steeds sprankelde van geest en den toehoorders menigmaal een vroolijken lach ontlokte. De financieele toestand van de vereeniging mag als gunstig worden beschouwd, daar dank zij een anomieme schenking van 25.000 francs ter bestrijding van de feestonkosten, het boekjaar kon worden afgesloten met een batig saldo. Nadat bij acclamatie de heer Labouchère als voorzitter was herbenoemd, hetgeen eveneens geshciedde met de herkiezing tot leden van het bestuur van de heeren De Graeff, Appelboom, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, ir. B. van Exter, B. J. van Gelder, L. Herckenrath en dr. G. Rutten, stelde de voorzitter nog voor een telegram te sturen aan H. M. de Koningin, naar aanleiding van haar radiorede „Een tweedrie Volgens het Volk bestaat er alle aanleiding, aan te nemen, dat de wachtgeldregeling voor oudere typografen waardoor enkele nonder den werklooze typografen aan den arbeid zullen gaan bij den aanvang van het tweede kwar taal van 1939 in werking zal treden. Ter uitvoering van zijn in de Tweede Kamer gedane toezegging, om te trachten onder leiding van een onpartijdigen Nederlander de kwestie der keuring van zaaizaden in een goed spoor te brengen, heeft minister Steenberghe, naar het Handelsblad bericht, als zoodanig aangewezen Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, oud-gouverneur van Suriname. Te Rotterdam heeft een tiental organisaties besloten, samen te werken tot het oprichten van een scheidsgerecht, ter beslechting van ge schillen, voorvloeiende uit of in verband met het vrachtvervoer te water, met uitzondering van die geschillen, welke vallen onder de rege ling van het bindende advies der noteerings- commissie omtrent dagvracht en daghuur. Deze commissie is genaamd: „Arbitragecom missie in bevrachtingszaken van de Groote Koopmansbeurs te Rotterdam". Voorzitter van deze commissie is de heer mr. W. A. C. van Dam. Het secretariaat berust bij den heer H. G. J. M. Drabbe en is gevestigd te Rotterdam in de Wijnstraat 23. Woensdagmiddag is te Krimpen aan den IJsel van de werf der N. V. C. van der Giessen en Zonens Scheepswerven het voor de N.V. Koninklijke Paketvaart-Maatschappij in aan bouw zijnde m.s. „Straat Malakka" met goed gevolg te water gelaten. Mevr. E. A. Brand DuyckinckSander ver richtte de doopplechtigheid. Dr. H. W. Julius, benoemd tot gewoon hoog- leeraar in de gezondheidsleer en de geneeskun dige politie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, zal op Maandag 6 Februari, des namiddags te twee uur, in het groot-auditorium zijn ambt aanvaarden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Vrijdag 3 Februari niet gehouden worden. „SCHIP ZONDER HAVEN", door Willy Corsari. Uitgave van H. P. Leopold's Uitgeversmaatschap pij N.V. 's-Gravenhage. In bijna 600 bladzijden druks heeft de schrijf ster, die wel het meest bekend is van „De weg naar Scutari", een roman voltooid met een wel zeer uitgebreid, doch minder belangrijk gegeven. In de omlijsting van het Vlaamsche activisme in oorlogstijd plaatst zij een liefdes avontuur tusschen Simone Meerlaeg en Lode Deels. Simone is de dochter van een Vlaamschen ad vocaat, Lode de zoon van een ongehuwde moe der en van een vader die als zeeman wegtrok. Beide gelieven ondergaan een spannende jeugd met veei bekommernis in den langen tijd, dat zij elkander niet zien. Doch de enkele keeren, dat zij bij elkander komen en hun maatschappelij- ken afstand vergeten, zien zij ondanks al hun wederzijdsche liefde toch van elkander af. Si mone heeft dan de grens tusschen haar vader land en Nederland getrotseerd, maar Lode niet de grens van zijn liefde. En terwijl Lode de varensgezel, die zich door diploma's opwerkte zijn Simone in het hart blijft beminnen, trouwt hij ten slotte de dochter van een welgestelden fabrikant in Rotterdam. En dan nog is hij niet voldaan; hij heeft heimwee naar de nachtkroe gen in de havenbuurt, doch beheerscht zich voor üet ergste, dat hem er zou kunnen overkomen, Zóó is feitelijk de chronologische gang van het breed-uitgesponnen verhaal. Maar het boek zelf begint met het slot en dan weten wij reeds na het eerste hoofdstuk vrijwel, hoe de intrige verder zal verloopen. Dat ware alleen dan jam mer geweest, indien Willy Corsari méér diep gang in het wél avontuurlijke gebeuren had ge legd. Er zijn ongetwijfeld literaire hoogtepunten aan te wijzen; maar in doorsnee is het boek on voldoende boeiend om het, wat men noemt: in één adem uit te lezen. Dit is dan tevens de verontschuldiging dat deze beoordeeling eerst in dit nieuwe jaar valt. „Schip zonder haven" is een boek, dat om verschillende beschrijvingen aan volwassen lezers moet worden voorbehouden. De 21ste vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij zal wórden gehouden Vrij dag en Zaterdag 25 Februari in den Dieren, tuin te Den Haag. Naast enkele huishoudelijke aangelegenheden vermeldt de uitvoerige agenda dezer vergade- yng een aantal voorstellen der Kringen met de prae-adviezen van het Partijbestuur. We vermelden er het volgende van. De kring Den Bosch stelt o.m, voor het te genwoordige systeem der Rijwielbelasting te vervangen door het Belgische. Tevens, dat de mógelijkheid wordt geboden aan groote gezinnen tegemoet te komen. Verder wordt gevraagd om een studiecom missie 'voor vervroegde arbeiderspensionneering. Het voorstel* betreffende de technische uit voering der Rijwielbelastingwet ontradend, is het partijbestuur gaarne bereid de aandacht te vestigen op de belangen der groote gezinnen in deze zaak. Hoewel het bestuur het voorstel tot ver vroegde pensionneering van arbeiders rfioet ontraden, zal het toch over deze aangelegen heid de noodige inlichtingen en adviezen in winnen bij de sociale organisaties en zieh na der beraden. Metbetrekking tot een voorstel van den kring Arnhem-Nïjmegen inzake de monopolis tische positie van bedrijven stelt het bestuur voor aan den betrokken minister den termijn over te laten, waarop deze bewindsman het mogelijk acht om dit moeilijke vraagstuk in zijn wetgevenden arbeid te betrekken. Met den kring Arnhem-Nijmegen is het partijbestuur van meening, dat een studie commissie moet worden ingesteld, die de vraag stukken van het platteland in hun vollen om vang zal onderzoeken. Verschillende kringen dringen alsnog aan op verbetering der leerlingenschaal. Het partij bestuur acht echter het oefenen van nieuwen aandrang bij de Kamerfractie volstrekt over bodig en mitsdien onraadzaam. Zaterdagmórgen 25 Februari zal te 8.15 uur in de kerk van den H. Jaccbus te Den Haag een H. Mis worden opgedragen voor de R K. Staatspartij en haar leden. Met een interessante foto-serie wordt de ar tikelenreeks in dit nieuwe nummer geopend: de Amsterdamsche bereden politie komt op het tooneel en maakt een kranig figuur. De wereld reis per "luchtexpres wordt voortgezet met een bezichtiging van San Francisco, die vele heuvels en dalen blijkt te hebben. Aan den tachtigsten verjaardag van den banneling van Doorn wor den tvyee pagina's gewijd en dan is de aandacht voor vier van Gods lieve Heiligen, die in een beknopte levensbeschrijving naar voren komen Henri de Greeve spreekt over De poorten van het mysterie. Op drie bladzijden bewonderen we liet beroemde aquarium van Monte Carlo schilderachtige beesten, die visschen! Er worden vervolgens een paar blijspelen besproken en een tocht door het Westland levert tal van aardige kieken op. Na de actualiteiten en de sport ko mende nieuwe voorjaarshoedjes op de proppen en enkele artikelen over handwerken lichten de dames nuttig in. Die met fraaie foto's geïllustreerde artikelen v/orden afgewisseld met enkele kleurplaten, die een vroolijke noot in het nummer brengen. Er is veel verhalende lectuur. Lambert Lucasz geeft een Brabantsche vertelling: De brave moorde naar; De Dames Vogel worden voorgesteld in de serie: Jarigen op kamers; Esse Thoma dient een „gekke" geschiedenis op: Zou je me een blauw oog willen slaan? Er is ook nog een interessante schets van de opname van ©en radio-hoorspel. Een nieuw vervolgverhaal zet pakkend in: Om twaalf uur, wees op uw hoede! In de Narrenkap vinden we weer de bekende rubrieken, een massa humor en gezellige ver halen. Okki blijft niet achter met prettige lec tuur voor de jeugd, en zoo vormt deze nieuwe aflevering als gewoonlijk een ruime verzameling geestelijke kost, die verschillende smaken zal bevredigen. De partfj tusschen Loewenfisch en Ragozin, welke gisteren in de zeventiende ronde was afgebroken, is Woensdag voortgezet en door Loewenfisch gewonnen. Dit bracht eenige ver andering in den eindstand, welke nu luidt: 1. Flohr 12 punten; 2. Reshevsky 10)/ punt; 3., 4., 5. en 6. Loewenfisch, Ragozin, Lilienthal en Makagonov, ieder 10 punten; 7. en 8. Belave- netz en Rabinnovich, leder 9punt; 9. en 10. Kan en Alatortzev, ieder 9 punten; 11. Kon- stantinopolsky S/ punt; 12. en 13. Keres en Smyslov, ieder 8 punten; 14. Goglidze 7punt; 15. Tolouch 7 punten; 16. Romanovsky 6 punten; 17. Bondarevsky 5 punten; 18. Fanov VA punt. Voor de league werden Woensdag de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste af deeling: ArsenalWolverhampton Wanderers 00 Derby County—Grimsby Town 4—1 PortsmouthEverton 01 Tweede af deeling: Westbromwich Albion—Burnley 1—2 Het jaarlijksche voorjaarscongres van de Union Cycliste Internationale zal worden ge houden op Zaterdag 4 Februari te Parijs. De Nederlandsche Wielren Unie zal op dit congres vertegenwoordigd worden door de volgende ge delegeerden: jhr. A. P. A. Elias van Stabrouck, B. Swaab de Beer en J. D. Viruly. De voorzitter der N.W.U., jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, zal het congres bijwonen in zijn kwaliteit als bestuurslid van de U.C.I. n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. nisme sterk-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6