KOUSEN 58' De huisvesting der gemeentelijke diensten Menschen springen van drie hoog VERBETERING IS DRINGEND NOODIG ROOSEVELTS POSITIE ONAANTASTBAAR VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 BEVERWIJK Kennemer Oudheidkamer krijgt een beter onderdak Voorloopig nog geen nieuw raadhuis Ruimtegebrek Nieuw tehuis Tentoonstelling van Handel en Industrie Van 6 tot 14 Mei ZONDERLING ADRES BOVENHUIS UITGEBRAND SANTPOORT Gemeenteraad Heemstede Rente verstrekt kapitaal aan de gemeentebedrijven vastgesteld Verkoop grond Rooilijnen Straatbelasting HILLEGOM OVERVEEN ZAANDAM Moeder en drie kinderen redden zich bij feilen brand JONGSTE BEDIENDE VAN MORGEN Iets bijzonders in ui Ulodohuis Het beschikbaar komen van het kleine ge bouw der voormalige Huishoud- en Industrie school in de Raadhuisstraat, alsmede de eigen- domsverkrijging van het perceel Breestraat 41, hebben het gemeentebestuur voor de vraag ge steld, op welke wijze deze tot het stadhuiscom plex behoorende panden thans kunnen worden benut, teneinde een zeer noodzakelijke verbete ring in de huisvesting van enkele gemeente diensten te verkrijgen. Tevens is overwogen welke voorzieningen onvermijdelijk zouden zijn om de twee genoemde perceelen voor hun nieu we bestemming in te richten. Daarbij zijn B. en W. uitgegaan van de gedachte, dat het niet wenschelijk en zelfs niet mogelijk is thans de vraag onder het oog te zien, hoe in een verdere toekomst, na voortgezetten aanwas der bevolking, het vraagstuk der huisvesting van den zetel van het gemeentebestuur en van de gemeen telijke diensten tot een definitieve oplos sing zal moeten worden gebracht. Derhalve wordt nu uitsluitend gedacht aan behoeften voor de naaste toekomst. Slechts in één opzicht dient, gelijk tot dusvei ook telkens is geschied, steeds rekening te worden gehou den met verdere toekomst. Men zal er n.l. voorshands bij het treffen van voorzieningen op bedacht moeten zijn, dat deze niet min of meer aansturen op een bepaalde oplossing van het huisvestingvraagstuk in de verdere toe komst. Daarvoor dienen, naar de overtuiging van B. en W., zooveel doenlijk alle mogelijkhe den te worden opengehouden, opdat ter gelege ner tijd, zoo vrij mogelijk en zonder te groote gebondenheid aan plaats of ruimte, het vraag stuk eener definitieve oplossing zal kunnen wor den bezien. Dit in het oog houdend, moet tevens voor opgesteld worden, dat oogenblikkelijke voorzie ningen met het oog op de kosten van zeereen- voudigen aard moeten zijn en dat ook de be stemming van de twee voormelde perceelen zich daarnaar in zekere mate zal moeten richten. Bovendien is het van belang bij de verdeeling der beschikbare ruimten rekening te houden met de waarschijnlijkheid van eenigen groei der gemeentelijke diensten in de komende ja ren, zoodat eenige speling, welke thans veelal geheel ontbreekt, waar mogelijk, dient te wor den geschapen. De tegenwoordige inrichting van verschillen de gebouwen en de daarin aanwezige dienst ruimten zijn door B. en W. nagegaan. Ten stadhuize beantwoordt de beschikbare ruimte niet aan de eischen, die daaraan door de huidige administratie en het overige gebruik van het huis der gemeente worden gesteld. Het bureau van politie vereischt eveneens wat zijn inrichting betreft, herziening en uit breiding, terwijl het bureau van den dienst voor Sociale Zaken reeds langen tijd ernstig met ruimtegebrek te kampen heeft. Ook de huisvesting van de Kennemer Oud heidkamer verdient in dit verband de aandacht. Zooals bekend is deze zoo gewaardeerde in stelling in 1930 gesticht en sindsdien gevestigd in een lokaal van het stadhuis; het daarvoor in gebruik gegeven vertrek is grootendeels van gemeentewege voor dit doel ingericht. Door ge leidelijke uitbreiding van de verzameling is de ruimte te beperkt geworden en komt de be hoorlijke uitstalling en bewaring van de voor de streek Kennemerland zoo belangrijke voor werpen en bescheiden te zeer in het gedrang. In verband hiermede heeft het bestuur der Kennemer Oudheidkamer zich tot B. en W. ge wend met het verzoek aan de oplossing van dit vraagstuk mede te werken. Gelet op de belangrijke plaats, die de kamer in deze gemeente inneemt, en op het belang dat de gemeente als zoodanig bij een behoorlijk ingericht en gehuisvest streekmuseum kan heb ben, komt het B. en W. alleszins gewettigd voor, aan het verzoek tegemoet te komen. Na rijp beraad stellen B. en W. den raad ter oplossing van een en ander het volgende voor: Aan het College ware machtiging te verlee- nen om de Kennemer Oudheidkamer van het stadhuis te verplaatsen naar de voormalige huishoudschool. Het stadhuis wordt daardoor tevens ontlast van vele kasten en andere voor werpen. Het ligt in de bedoeling het aldus vrij gekomen benedenvertrek te bestemmen tot bur gemeesterskamer. Voor verbouwing van perceel Breestraat 41 is een schetsplan ontworpen, waardoor de noodige uitbreiding van het bureau van politie wordt verwezenlijkt en tevens een kantoor voor den gemeente-ontvanger, tevens hoofd van den op haal- en stortingsdienst wordt verkregen. Blij kens het plan is het mogelijk om het pand zoodanig te verdeelen, dat op den beganen grond (straatzijde) is ontworpen het kantoor van den gemeente-ontvanger. Geheel afge scheiden van dit kantoor is aan de achterzijde ontworpen een vertrek voor de brigadiers-ma joor der politie. Van de verdieping kan aan de straatzijde worden gevonden een werkkamer var den inspecteur van politie met een afzon derlijke ruimte voor de politie-administratie, terwijl de tuinzijde in beslag genomen wordt door het fotografisch atelier met donkere ka mer en den dactyloscopischen dienst. Al deze lokalen krijgen verbinding met het naastgele gen politiebureau. Door het passend vernieuwen van den voor gevel zal het pand, zonder groote kosten een uiterlijk aanzien krijgen, dat aan eischen van welstand voldoet. In het tegenwoordige politiebureau zullen verschillende veranderingen worden aange bracht, terwfjl bovendien van de gelegenheid kan worden gebruik gemaakt om de onder het cellengebouw van het politiebureau aanwezige kelderruimte (welke destijds met aarde en puin is volgestort) geschikt te maken als schuilplaats bü luchtgevaar, een gelegenheid, die bij een voor den publieken dienst bestemd centraal ge bouw als het stadhuis met aanhoorigheden eisch is geworden. Ten behoeve van de Kennemer Oudheidkamer zou kosteloos aan de bestuurderen dezer stich ting in bruikleen kunnen wordèn gegeven het gebouw der voormalige huishoudschool met uitzondering van het vroegere keukenlokaal. Zoodoende zou deze instelling de beschikking verkrijgen over zoodanige museumruimte, dat zü haar verzameling beter tot haar recht kan laten komen en zich onbelemmerd kan ontwik kelen. Overigens zal de verhouding tusschen de gemeente en de stichting tengevolge van deze verplaatsing geen wijziging behoeven te onder gaan. Het resteerendc gedeelte van de voormalige huishoudschool kan worden benut als instruc tie- en oefenlokaal voor de politie, voor den luchtbeschermingsdienst en zijn hulpdiensten enz. De kosten der voorgenomen verbouwing, in richting en der overige kleine voorzieningen worden in totaal begroot op hoogstens f 8500. Ged. Staten hebben bereids te kennen gegeven, dat tegen de besteding van een zoodanige som van hun kant geen bezwaren bestaan, mits dit bedrag in geen geval wordt overschreden. B. en W. stellen daarom den raad voor in bo- vengenoemden zin een besluit te nemen en het benoodigdecrediet op den kapitaaldienst van het loopende jaar beschikbaar te stellen. Het algemeen bestuur van de Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer heeft besloten om de drie-jaariyksche tentoonstelling van han del en industrie B. E. T. E. genaamd, ook dit jaar wederom te doen houden en wel van 6 tot 14 Mei a.s„ in het gebouw van de Vereenigde Veilingen aan de Breestraat. De noodige voorbereidingen worden reeds ge troffen. De organisatie is opgedragen aan een commissie, waarin zitting hebben de heeren H. J. de Groot, G. Langendijk en P. Japies. Voorts is besloten op 30 Juli een sport- feest te organiseeren. Het programma bevat o. m. een afstandsrit, terwijl de wedstrijden in het gemeentelijk sportpark zullen worden ge houden. De voorbereiding is opgedragen aan de heeren mr. Moens, H. J. Blaauw en H. J. de Groot. B. en W. deelen den raad mede, dat een adres is ingekomen van J. H. Mulder, waarbij een tweetal vragen worden gesteld. (Het zijn, naar wij meenen te weten, in vragenden vorm eestelde beschuldigingen of verdachtmakingen). Het college is voornemens zijn standpunt ten aanzien van deze „missive" in de vergadering van den raad, welke a.s. Dinsdag wordt ge houden, mede te deelen, en voor te stellen, dit stuk in handen te stellen van justitie. Hedenmorgen omstreeks 4 uur is brand uit gebroken in de bovenverdieping van het perceel Baanstraat 111, waar gevestigd is de schoen makerij van den heer v. d. Mey. De bewoners, die door het hevig geknetter uit hun slaap wa ren gewekt, moesten ijlings de vlucht nemen, waarbij slechts enkele kleedingstukken konden wordèn meegenomen. Onmiddellijk werd begonnen met het in vei ligheid brengen van de verschillende machines, die beneden in de schoenmakerij waren opge steld. Een buurman waarschuwde inmiddels de politie, die op haar beurt de brandweer alar meerde. Toen deze ter plaatse verscheen sloe gen de vlammen reeds door het dak. Met twee krachtige stralen op de motorspuit werden groote hoeveelheden water in den feilen vuur gloed geworpen, waardoor men binnen een half uur den brand volkomen meester was. Het nablusschen vorderde echter nog gerui- men tijd. Daarbij ontdekte men nog een begin van brand in een kast in het belendende per ceel. Het bovenhuis is totaal uitgebrand. Zoowel de bewoner als de eigenaar van het perceel waren tegen brandschade verzekerd. De oor zaak is niet bekend. Vergadering van de R.K. Staatspartij. Gis teravond is een ledenvergadering gehouden van de afdeeling Santpoort-Station van de R.K. Staatspartij. De voorzitter, de heer Strijbosch, heette de aanwezigen en in het bijzonder het Slatenlid den heer P. Heilker uit Hoofddorp welkom. Spreker deelde mede. dat binnen enkele we ken weer een vergadering zal worden belegd voor de candidaatstelling voor de a.s. gemeente raadsverkiezing. De heer P. Heilker, lid van den Stater.kring Velsen, kreeg hierna gelegenheid voor het uit spreken van zijn rede. Spreker wil met een enkel woord tngaan op de verhouding van Kerk en Staat. In zes punten zette hij het stelsel van de N.S.B. in Duitschland uiteen. Ie Ondermijn he* vertrouwen in de leiders. 2e Ontneem aan het volk het vertrouwen in zich zelf. 3e Ondermijn het stelsel in het staatswezen. 4e Systeem van Hitier: stel uw „beweging" op één lijn met de regeering. 5e Laat het voorkomen of het alter natief is Nat. Soc. of Communisme. 6e Zeg vooral aan de kiezers, dat ze nu eens de ter- veur leeren. Aan de hand van deze punten zette hij de wantoestanden in Duitschland uiteen. Komende op economisch terrein zei spr., dat het werkloozenvraagstuk niet makkelijk natio naal is op te lossen. De landen, die vele produc ten van ons afnamen zijn daarvoor nu gesloten. Daar zit de verstopping. Met woorden alleen komt men er niet. Daden moeten worden ge steld. Na de samenstelling van de Prov. Staten en haar werkwijze was uiteengezet, had de stemming over het politiek advies plaats, dat met op één na algemeene stemmen werd aan genomen Het advies luidde: 1. P. Heilker, Hoofddorp: 2. P. G. van Wees, Amstelveen; 3. Mr. J J. P. Tonino, Santpoort; 4. Mr. P. J. J. Boelens Nieu- wer-Amstel; 5. Mr. A. G. H. H. Roeffen, Aals meer; 6. J. N. M. Stolp, Santpoort; 7. J. N. M. Kamerbeek, Heemstede; 8. J. Beemster. IJmui- den. Bij de rondvraag, waarin o.a. ter sprake kwam het request-Klauwers, gezonden aan den gemeenteraad, hetwelk door het R.K. raadslid J. Heeremans werd verdedigd, doch niet vol doende ondersteund werd door andere R.K. fractieleden, werd terzijde gelegd voor een vol gende vergadering. Hierna sluiting. Het plan bestaat, om huize „Waterland" te Velsen, het vroegere landgoed van wijlen mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, tot. mu seum in te richten. Deze patriciërswoning uit de zeventiende eeuw bezit een kost bare collectie oude schilderijen, meubels en boeken Gisteravond kwam de raad der gemeente Heemstede in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. J. P. W van Doorn. Wegens ziekte was wethouder dr. Droog op de vergadering niet aanwezig. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor zijn beter schap en! memoreerde, dat het in den loop dei- jaren zeer zelden was voorgekomen dat dr. Droog de zittingen van den raad niet bijwoon de. Vervolgens wenschte hij den leden nog het beste voor 1939, waartoe hij tijdens de behan deling der begrooting wegens ongesteldheid niet in staat was. De heer ANDRETSCH wenscht den voor zitter geluk met zijn herstel De rente van het over 1938 aan de gemeente bedrijven verstrekte kapitaal, voorzoover daar voor nog geen geldleening werd aangegaan, werd vastgesteld op 3% pCt E. en W. stellen voor te verkoopen 610 M2 grond aan de Oostzijde van de Zomerlaan nabij de Molenlaan, bestemd voor den bouw van een villa, voor f 4500; een perceel bouwterrein, groot 715 M2 aan de Oostzijde van de Troel- strastraat, voor den bouw van drie huizen voor f 5200. Goedgekeurd. Ter verkrijging van een beteren toestand langs den Glipperwèg, Zuidelijk van de Glip- perbrug, stellen B. en W. voor lijnen vast te stellen, welke bij het bouwen, vernieuwen, ver anderen of uitbreiden van woningen en an dere gebouwen niet mbgen worden overschreden. Goedgekeurd. Voorgesteld werd het raadsbesluit van 18 Nov 1938 betreffende de .-straatbelasting in te trekken, zoodat dan de bestaande verordening weder kan worden toegepast en terstond tot de aanslagregeling kan worden overgegaan. Bij de rondvraag vroeg de heer VOORS (C.H.) óf het niet mogelijk was, dat bij den ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk ge- planten boom een aanduiding van zijn be- teekenis wordt geplaatst. De voorzitter deelde mede, dat een herinne- ringsbank daar zal worden aangebracht. De bloembollenbeurs. De beurs werd giste ren bezocht door 183 betalende bezoekers. Dat het bezoek echter grooter was dan de verhan deling der producten zal men wel begrijpen. Toch is de handel in gladiolen nog steeds le vendig. Ingebonden was een narcis, die nog geen naam draagt, of waarvan de eigenaar den juis- ten naam niet wist. Het gewas is nu juist niet zoo heel erg mooi, zoodat de belangstelling voor deze inzending niet heel erg groot was. Toch schijnen de handelaren optimistisch ge stemd te zijn. Feestavond van den R. K. Volksbond. lederen winter geeft de R. K. Volksbond zijn leden een prettigen avond. Over een drietal avonden wordt dat zoo ongeveer verdeeld. Gis terenavond was het de laatste avond. Opgevoerd werd het drama „Het huis zonder zon" van Charlotte Kramer en Jan Freidingen. Nu het was werkelijk een huis zonder zon, of het moet de altijd goedgeluimde huishoudster zijn geweest, maar telkens als de oude heer Tom van Hees de houtvester naar binnen kwam verdween dat zonnetje achter de wolken. Het is een moeilijk spel, dat bijzonder rauw en ruw leven laat zien van een gezin in de wildernis, van een vader die zijn kinderen te kort houdt en daarvan de narigheid ondervindt. De vertol king van dit, naar het leven geschetste drama, was heel goed. Er werden nog al wat zakdoeken voor den dag gehaald toen het laatste bedrijf gespeeld werd. De voorzitter, de heer Seijsener, vertolkte de dank van het talrijke publiek aan de spelers. De dames kregen bloemen en de heeren een buitengewone pluim op hun hoed voor het keu rig en aangrijpend spel. De band „The Oké Rhythtn. Stars" zorgde voor afwisseling en „Crescendo" onze flinke har monie zette den avond in met vroolijke mar- schen en walsen. De R. K. Volksbond kan op een aantal heel goed geslaagde avonden terugzien en de too- neelvereeniging „Kunst na Arbeid" een extra compliment. De BVL Op 16 Februari organiseert de BVL een feestavond in Hotel Flora. Het is de bedoeling dan een tooneelstuk op te voeren en wel het historische spel „De Deserteur" uit de jaren 18121815. Door de keuze van dit stuk belooft het een echte Landstorm-avond te worden. Het is een mooi nationaal stuk, waarin de liefde en aan hankelijkheid aan Oranje tot uitdrukking komen. Het verplaatst ons in de jaren der Fransche overheersching. Het spel is een nationaal spel, dusallen die nationaal voelen komen onzen BVL zien en daardoor steunen! Op 16 Februari in Flora! Veertig jaren koorzanger. Dezer dagen herdacht de heer J. Bekkers den dag, dat hij gedurende 40 jaren koorzanger was, vanaf de oprichting der St. Josephsparochie is hij lid van het koor; daarvóór was hij verbonden aan het zangkoor van O. L. Vr. Hemelvaart te Vo gelenzang. Op de laatste vergadering van het zangkoor werd de heer Bekkers door den directeur en den voorzitter van het huldigingscomité gefe liciteerd en tevens werd hem namens directeur en leden een stoffelijk bewijs van waardeering als aandenken geschonken. De jubilaris dankte daarvoor hartelijk. De heer Bekkers is een lid van het zangkoor der St. Josephsparochie, dat nooit mankeert, noch op de repetities, noch bij de kerkelijke plechtigheden. Daarom was het wel zeer juist hem op zijn 40-jarig jubileum te huldigen. Nog vele jaren wenschen wij hem van harte toe. Openbare verkooping. Gisteravond werden in het openbaar verkocht in Hotel Sistermans, t. o. v. de notarissen J. Wildschut te Haarlem en D. Lodder te Hillegom: a. een woonhuis a. d. Mariastraat, eigendom van H. v. d. Water es. Het perceel is gem. no. 52 en groot 1.75 A. De inzet werd gedaan door den heer W. Harding te Hillegom, op 2325.—; b. een woonhuis, eveneens aan de Maria straat no. 54, van denzelfden eig. Dit perceel is groot 1.68 are; het werd ingezet op 2175.— door den heer A. Roeland te Hillegom; c. het burgerwoonhuis no. 320 a. d. Stations weg, groot 2 a. 88 c.a., dit perceel werd ingezet op 3975.door den heer M. J. de Vreugd te Hillegom. Van alle perceelen is de afslag bepaald op Donderdag 9 Februari e.k. De Brouwerskolk als ijsbaan. Nu een twee de winterperiode haar intrede heeft gedaan en de weersverwachtingen van dien aard zijn, dat „matige tot lichte vorst" voorloopig nog geen afscheid zal nemen (buitenmenschen beweren echter, dat „ruige vorst" zooals van «en af- geloopen nacht zeer spoedig door oooi ge volgd wordt!), bestaat er alle kans, dat de schaatsen weer voor den dag zullen komen. Nu moet ons echter deze opmerking uit de pen: men schijnt heelemaal vergeten te zijn, dat er nog zoo iets als een Brouwerskolk bestaat, dat dit Brouwerskolkje vroeger altijd een zeer ge liefd ijsbaantje is geweest, dat 't ijs h;er vaak al zeer goed te berijden was, als 't buitenwater nog onbetrouwbaar was. Vooral voor kinde ren was de kolk vaak de aangewezen plaats. Maar wat hebben we nu in de vorige vorst periode gezien? Dat de kolk voortdurend ge sloten is gebleven, dat ze sterk was, maar dat door de vracht sneeuw die er op lag, ze totaal onberijdbaar was. Wel was er een begin van een baan gemaakt, maar men kreeg den indruk of 't werk .plotseling, als op beyeU was stop gezet. Er is toen verder geen werk van ge maakt en de kolk is toen als ijsbaan onbenut gebleven. En dit was zeer te betreuren Daar om rijst de vraag: Kan de kolk bij voortgaand vriezend weer niet weer in eere hersteld worden? We kunnen begrijpen dat „men", na het groote waterballet van voor eenige jaren, waarbij een aantal personen door het ijs zak te, eenigszins voorzichtig is geworden, maar tusschen voorzichtig zijn en heelemaal niets doen, ook al is 't ijs sterk genoeg, is een groot onderscheid.. Een onfortuinlijke schipper. Bij een poging om met een kabeltouw zijn schip vast te leggen aan een ter plaatse liggende motor boot, raakte een jeugdige schipper met zijn arm bekneld, tengevolge waarvan deze brak. Aan het gemeentelijk ziekenhuis werd de on fortuinlijke schipper behandeld. V. V. Z.-nieuws Morgenavond 8 uur wordt in het R. K. Jeugdgebouw een spelregelavond gehouden. Toegang voor seniores, belangstellen den en commissieleden. Zondagavond opvoering van de V. V. Z.- revue „Daar gaat ie weer". Medewerking van de V. V. Z. girls, artisten, groot orkest, het ge heel onder leiding van G. Reymerink. De athletiekafdeeling heeft reeds den eersten trainingsmiddag achter den rug. Een tweetal nieuwe leden konden genoteerd worden. Elftalopgave: Voor de maand Februari is het eerste als volgt samengesteld: J. Schaap, A. Huysman, P. Maas, J. Bicker, H. Daub, J. Beerepoot, N. Wybenga, N. N., Jolie, J. C. Sturk en A. Blakenburg. R. K. Voetbal Voor de V. V. Zi-elftallen is voor Zondag a.s. het volgende programma vast gesteld V. V. Z. 1—De Meer 1, 2.30 uur. Scheidsrechter j. Holterhues. U. S. V. 2—V. V. Z|. 2, 2.30 uur. Vertrek 1.40 uur per trein. V. V. Z. 4—Wilskracht 4, 12.30 uur. V. V. Z. wit shirt Meervogels 2V. V. Z. 5, 2.30 uur. Vertrek per auto 1.15 uur v. d. kerk. V. V. Z. a—A. D. O. a, 12 uur. Scheidsrechter B. Kok. S. V. A. a—V. V. Z. b, 2.30 uur. Vertrek per fiets 1.30 uur v. d. kerk. S. V. A. b—V. V. Z. c, 1 uur. Vertrek per fiets 12 uur v. d. kerk. Vitesse b—V. V. Z. jun. d„ 1.15. Vertrek per trein 12.10. V. V. Z\. eA. D. O. jun. c, 1.15. Scheids rechter W. Wybenga. V. V. Z. h—V. V. Z. jun. g, 2.30. Scheids rechter J. v. Breukelen. Jubilecrend sluispersoneel Bij de Uitwa- terende sluizen in Kennemerland en West- Friesland herdacht de sluismeester W. Dil dezer dagen zijn 35-jarig dienstverband. Tevens vierde de sluisknecht Smit dit zelfde jubileum. Draagt elkanders lasten Naar mij is ge bleken, aldus de burgemeester, heeft het ernstige woord van H. M. de Koningin over geestelijke en zedelijke herbewaping ook in Zaandam weerklank gevonden. Een vage en dadelooze sympathie heeft echter weinig te beteekenen. Wil het woord zijn doel bereiken, dan is het noodig, dat alle handen worden ineengeslagen en alle krachten worden samengetrokken om eenerzijds het kwaad der werkloosheid zooveel mogelijk terug te dringen en anderzijds de gevolgen van de crisis zooveel mogelijk te lenigen. Het gemeentebestuur van Zaandam doet, wat het kan, en constateert met vreugde, dat de geheele burgerij zijn pogingen om de werk gelegenheid te verruimen in de werkverschaffing uit te breiden met sympathie begroet. Ook de burgerij zelf heeft echter een taak, ook zij kan de werkverruiming bevorderen door allerlei onderhoudswerk, verfwerk, behangwerk. enz. niet langer uit te stellen. Het ware van belang, dat ieder, die het zich maar even per- mitteeren kan, zijn leven weer normaal ging inrichten en niet uit enkel maar zuinigheid dingen achterwege liet, die eigenlijk behoorden gedaan te worden. Men helpt daardoor niet alleen zijn werkloozen medemensch maar ook den door de crisis geknauwden middenstander En daarom al klinkt het wat roekeloos laat het geld rollen. Ook aan verzachting van de gevolgen van crisis en werkloosheid kan altijd nog meer ge daan worden. Nog is er in menig gezin gebrek aan kleeding, dekking en schoeisel. Getracht wordt daarin zooveel mogelijk te voorzien, maar er is altijd nog meer noodig. Laat ook hierin de burgerij het Koninklijk woord „draagt elkanders lasten" ter harte nemen. Het Brokkenhuis lijkt mij de aange wezen instelling om hierin de leiding te nemen. Wie daaraan steunen wil met giften of goede ren in natura, hij wende zich tot den heer J. van den Brander, directeur van het Armen wezen, telefoon 3423. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) WASHINGTON, 2 Febr. (Reuter). De po sitie van Roosevelt blijft onaantastbaar naar de meening van kringen, die in nauw con tact staan met de regeering, in verband met de laatste ontwikkelingen op het terrein der buitenlandsche politiek. Men is tot deze conclusie gekomen na den toestand overzien te hebben, zooals die gewor den is door de senatoriale uitbarsting tegen de historische verklaring van den president in de militaire senaatscommissie en de redevoe ring van Hoover, die Roosevelt er van beschul digde den vrede der natie in gevaar te brengen. Er worden voor redenen opgegeven voor deze meening: 1. De verklaringen van den president waren geheim en kunnen dus niet doeltreffend tegen hem worden aangehaald. 2. Volgens de grondwet kan de bevoegdheid van Roosevelt om aanbevelingen te doen en de politiek te voeren, die hij heeft aangegeven, niet in twijfel getrokken worden. 3. Voor zoover Hoover nog invloed bezit, weegt tegen zijn veroordeeling de meening op van Stimson, die onder Hoover staatssecretaris was en die de gedachte van een anti-fascis tische boycot steunt evenals het beëindigen var. het wapenembargo voor Spanje. 4. De openbare figuren, die Roosevelt aan tasten, riskeeren den kus des doods te krijgen door de zegening van de Duitsche en Italiaan- sche dagbladen, hetgeen buitengewoon veel na deel zou toebrengen aan hun openbare stan ding. Negen Republikeinsche leden van de commissie van Buitenlandsche Zaken uit het Huis van Afgevaardigden hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij hun leed wezen uitspreken over en protesteeren te gen het weinig neutrale optreden en de geheime methoden van Roosevelt in ver band met den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk. Zjj hebben er bü den president op aange drongen, vast te houden aan de traditioneele buitenlandsche politiek van neutraliteit, niet- inmenging en vrede. Zü verklaren geen be zwaar te hebben tegen den verkoop van Ame- rikaansche vliegtuigen aan welk land ook, waarmede de Vereenigde Staten diplomatieke betrekkingen onderhouden, „doch", zoo voegen zü hieraan toe, „wij blijven erbü, dat zulke geheime en on-neutrale acties ons in buiten landsche conflicten verwikkelen en den vrede in Amerika in gevaar brengen." Zü dringen er bü den president op aan, de feiten openlijk voor te leggen aan het Amerikaansche volk. dat „ongeacht de partü waartoe het behoort, zich ertegen verzet, door geheime diplomatie gebonden te worden aan eenig oorlogspro gramma." In de Pieter Nieuwlandstraat heeft Donderdagavond te Amsterdam een korte, doch zeer felle brand gewoed. Hierbij moesten zich vier menschen redden door van de derde verdie ping in een vangzeil van de brand weer te springen. In perceel 106 op de eerste étage woont de familie Bootsma. In de keuken van dit gezin, welke aan de achterzüde van het huis is ge legen, had een zoon een brandende marktlamp neergezet. De zoon was hierna de deur uitge gaan en een dochter, die vond dat de lamp te hoog brandde, wilde deze dooven. Zü draaide echter in de verkeerde richting, met gevolg dat inplaats van de vlam te dooven, deze hooger oplaaide en de lamp in brand vloog. De bran dende olie verspreidde zich door de keuken en de aangrenzende vertrekken. De dochter vlucht te met haar moeder het huis uit. Keuken en aangrenzend vertrek stonden reeds in lichter laaie. Het vuur had intusschen het trapportaal bereikt en de vlammen deelden zich mede aan de trappen, die naar de tweede étage leiden. Deze woning stond leeg. De derde étage was echter bewoond door de familie Peyters. Van deze familie was de veertig-jarige vrouw des huizes thuis met haar 20-jarige dochter Marie, het drie-jarig dochtertje Dientje en het achtjarig zoontje Gerrit. Juffrouw Peyters bemerkte het eerst dat er brand bü de benedenburen was ontstaan en wilde met haar kinderen naar bui ten vluchten. Dit bleek echter onmogelük. „In hun vertwüfeling begaven zü zich naar de voorkamer, waar ze het raam open schoven en luidkeels om hulp riepen Op dit oogenblik reden de eerste wagens van de brandweer voor Dadelijk werden de noodige maatregelen genomen. De brand weerlieden haaMen een groot springzeil te voorschijn en vatten onder het raam past. Het was een angstig oogenblik voor de moeder, maar zij zag in dat een sprong 'n het zeil de eenige redding was. Eerst wierp zü het driejarig dochtertje naar beneden, vervolgens het acht-jarig zoontje. Hierna sprong zij ze1! en eindelijk haar 20-jarige dochter Marie Er heerschte op straat een ademlooze stilte. De toegestroomde men- schenmenigte zag in ademlooze spanning toe, maar alles liep goed af, alle vier kwa men in het vangzeil terecht, dank zü de krachtige houding van de brandweer. Met drie stralen was de brandweer het vuur spoedig meester, al kon niet worden verhin derd, dat de eerste étage voor een zeer groot gedee'te door het vuur en door het blusch- water werd vernield Via de magyrusladder verschaften enkele brandwachts zich met gasmaskers voor, toegang tot de tweede en derde, étage, omdatde,, vrees bestond, dat zich daar nog méér menschen zou den bevinden. Dit bleek gelukkig niet het ge val te zijn. Een der brandwachts werd tijdens dezen onderzoekingstocht onwel. Hij werd door den G.G. en G.D., die eveneens was gealar meerd, weer bijgebracht. De commandant van de brandweer, de heer C Gordün, de directeur van den G.G.D. dr. J H. Tuntler, en de commissaris van politie, chef van het bureau Linnaeusstraat, de heer Staal, waren op het terrein van den brand aanwezig. Het spreekt van zelf, dat ook de publieke be- 'angstelling zeer groot was. De politie zorgde echter voor een goede afzetting. KANTOOR gevraagd (mannelijk). Aan melden: Zaterdag van 35 u. KLEINE HOUTWEG 19 zwart Haarlem. WASZIJDE fijn elastisch weefsel, moderne kleuren WASZIJDE links geweven, 1 b sor- Oc tering, diverse kleuren \J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2