■O f m Laatste Nieuws MentMjftont: Garage R.A.B.O. Haarlem, 3 Febr. STAGNA TIE OP DUITSCHE SPOORLIJNEN EMSER-WATER VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 Het nieuwe Adresboek Binnenkort zal het verschijnen LUCHTBESCHERMING IN WIJK I Voorlichtingsvergadering op 6 Februari VAK- EN ONTWIKKELINGS CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN De ontwikkeling van het Spoorwegbedrij f filmvoorstelling voor WERKLOOZEN Gevonden voorwerpen en dieren voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Casthuisvesf 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS EERE-AVOND CAREL v. HEES HAARL. REDDINGSBRIGADE Wijlen molen „De Adriaen" Een herinnering HISTORISCHE DIORAMA'S Vandalisme? Het onderhoud van de Haar- lemsche boomen Boomen, een onmisbaar element in het stadsbeeld GELOOF EN WETENSCHAP Twee interessante lezingen Liefdadigheidspredicatie R.K. Reisvereeniging Aanbestedingen R.K.V.V. Alliance Echt VOETBAL VRIENDSCHAPPELIJK H.F.C.D.F.C. R.C.H.—O.S.V. Programma Radio-Centrale Rusthuis „Ons Thuis" Josephine Butler-vereeniging V.U.C.—v.s.v. AGENDA Bioscopen 4 Februari Bioscopen SCHAKEN H.S.G. 6Het Oosten 3 VELSEN DE VISSCHERIJ IN JANUARI Personalia Correspondentie BURGERLIJKE STAND Wegens technische moeilijkheden, vooral in het Zuiden van het Rijk Wonderbare genezing te Lourdes bevestigd Een Franqaise herstelde in September 1937 RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD: Naar wij vernemen zal deze maand nog een Aanvang worden gemaakt met het drukken van het nieuwe Haarlemsche adresboek, dat door den heer G. Eikelenboom wordt uitgegeven. Waarschijnlijk zal het nog voor den zomer Bereed komen. Voor de zeer velen, die met de adressen de beroepen, de voorletters en de namen van hun hiedeburegers te maken hebben, voor wie het van belang is te weten hoeveel bepaalde be drijven er zijn en door wie de straten bevolkt borden, zal dit een verheugend bericht zijn. Nog steeds moet Haarlem het doen met het adresboek van 1936. En men zal geconstateerd hebben, dat in den '°°P van drie jaar veel gewijzigd is. Het verschijnen van het nieuwe adresboek, dat minutieus verzorgd is, wordt met vreugde begroet. De activiteit der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescher ming is schier onbegrensd. Reeds zijn in vele dijken van onze stad bijeenkomsten gehouden voorlichting van de bevolking. Thans is Wiik I aan de beurt. Wijk I beslaat dat gedeelte Van de stad, dat begrensd wordt door de Nieuwe acht (Noordzijde), Kenaupark, Staten Bol werk, Kennemerplein, Prinsen Bolwerk, Frie- Sche Varkensmarkt en Hooimarkt. °P Maandag 6 Februari zal de heer H. J. M. artels in „Lion d'Or" aan den Kruisweg, des vonds om 8 uur, een inleiding houden over het hel, het nut en de noodzakelijkheid van ge- r®aniseerde luchtbescherming. Er zullen cursussen georganiseerd worden, m de bewoners op te leiden voor de verschil' ®nde diensten, die in tijd van gevaar door de Woners zullen moeten worden verricht. Ook. voor gezinsbescherming zal een cursus °vden georganiseerd. Het is van groot belang, dat de bewoners de Jeenkomst bijwonen Voor de deelnemers aan bovengenoemde cur sussen werd Woensdagavond een zeer interes sante lezing gehouden over de ontwikkeling van ftet Spoorwegwezen in Nederland. De spreker, de heer G. van Seumeren van de ommercieeie afdeeling der Spoorwegen uit trecht, schetste op zijn bekende humoristische 'jze het ontstaan van het bedrijf van de be- hPeriode af tot den huidigen toestand. Va 6en duidelijk betoog zette hij de werking h de verschillende technische bijzonderheden, k o.a. op gebied van het seinhuiswezen, uit- ^en. Voort: ho S gaf bij een verklaring over de ver- jjl u~ing tusschen bus en spoorwegen, waaruit ek, dat de spoorwegdirectie niet gekant is v ®®h bet busverkeer, doch dat de Spoorwegwet fmndert maatregelen te nemen. Met een groot aantal lichtbeelden stelde hij n heelen ontwikkelingsgang vanaf de begin periode voor. Na de pauze zong hij eenige zeer humoristi- ibederen, daarbij zichzelf op de piano bege leidend. Tot slot werd een loflied op de ^Spoorwegen et refreinzang gegeven. Spreker wekte de aan een op binnenkort bij het 100-jarig be- aan een bezoek te brengen aan het Spoorweg museum te Utrecht. Na afloop bracht de algemeene leider hem h woord van dank voor den avond, dien hij eh cursisten had geschonken. E>e heer Bakker, directeur van het Rembrandt heater, had Donderdagmorgen j.l. wederom lh theater ter beschikking van het Centraal mité voor Werkloozen gesteld. Een volledig ogramma werd den bezoekers, die het thea- bori de laa^s';e Plaats hadden bezet, aange- jj, en. Vertoond werd het journaal, een teeken- w.® en de hoofdfilm „De Big van het Vreem delingen-Legioen". de w aflo°P van de filmvoorstelling werd door J U"is"band van het Rembrandt Theater de <»ebr Band" eenige nummers ten gehoore Mru aCllt' die een gr°ot succes mochten oogsten. Okit buitengewoon groot succes trad daarna licl t 06 beroemde goochelaar voor het voet- Oku Mct zÜn bekende slagvaardigheid voerde Kito een aantal geraffineerde goocheltoeren bp °kito hield geruimen tijd de aanwezigen ~^zig, een uitbundig applaus was de dank, dien ®n hem daarvoor bracht. De heer Luijken, secretaris van het Comité, ank te in het bijzonder den heer Bakker, die eeds zooveel tot het welslagen van het orga- iseeren van ontspanning heeft bijgedragen en rder den medewerkenden van dezen ontspan- "Uigsochtend. gjmbubtingen aan het Bureau van Politie, medestra.at, uitsluitend tusschen li en 13 uur. ankbiljet; Adelaar, Spaanschevaartstraat JEUWS 59. Bankbiljet; Rembrandt Theater, Groote Markt. Hond; Stouten, Paviljoenslaan 1. Twee katten; Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 24. Portemonnaie met inhoud; Gerrits, Oost Indiëstraat 82. Portemonnaie met inhoud; Bur. v. Folitie, Smedestraat. Kindertaschje met in houd; Viergever, Duvenvoordestraat 30. Het bestuur der Kon. Letterlievende Vereeni ging „J. J. Cremer" heeft het initiatief geno men om onzen stadgenoot, den heer Carel van Hees, oud-acteur en oud-directeur van onzen Stadsschouwburg, een eere-avond aan te bie den naar aanleiding van het feit, dat de heer van Hees onlangs het tijdstip herdacht, dat hij vóór veertig jaar het plankenland betrad. Een uitgebreid eere-comité hoopt men samen te stellen en de heer van Hees zal op de slot- voorstelling van „Cremer" op 26 April a.s. in den Stadsschouwburg gehuldigd worden. Het ligt in de bedoeling, dat het nog nader te kie zen stuk door den jubilaris geregisseerd zal worden. Carel van Hees, die in onze stad een sympa thieke figuur is, zal het ongetwijfeld op dien eere-avond niet aan belangstelling ontbreken. Maandag 6 Februari, des avonds 9 uur, zal in Stoop's Bad aan Mevr. J. A. v. d. Heiden- Friedrichs en Mevr. J. Schuver-de Baat Doel man door de Haarl. Reddingsbrigade een be kertje worden uitgereikt, ter herinnering aan het feit, dat zij in het jubileumjaar der H.R.B. als oudste in jaren, het diploma als geoefend zwemster hebben behaald; n.m. in de zwemin richting aan de Kleverlaan en Stoop's Bad. Ter gelegenheid van deze huldiging zal onder leiding van den chef-badmeester van Stoop's Bad een komisch intermezzo worden uitge- Molen „De Adriaen" voerd en zal de door de Directie van Stoop's Bad aangeschafte duikpop ten doop worden gehouden; vervolgens wordt door leden van de Haarl. Reddingsbrigade een demonstratie ge geven in vervoer- en bevrijdingsgrepen. Tevens zal op Donderdag 23 Februari des avonds om 8.15 uur de 26ste Algemeene Jaarlijksche Ver gadering worden gehouden in hotel „Royal" aan het Stationsplein. In den tijd, dat Haarlem nog omringd was door wallen en poorten, stond er ter hoogte van de Cathriinebrug een zoogenaamde water poort, de St. Cathrijnepoort geheeten, maar collectief meer bekend als de Cathrijnetorens. Ze stonden op de beide oevers van het Spaarne en waren gesticht in de veertiende eeuw. Een ervan werd den 2en Juli 1573 door de Spanjaar den platgeschoten. Ook de andere werd in het beleg zwaar gehavend. Den 3en Juli 1589, dus dit jaar drie en een halve eeuw geleden, begon men ze te herbouwen, volgens het ontwerp van den „stadsmetselaar", meester Willem Dirixz den Abt, en den 12en November van dat jaar waren ze voltooid, blijkens deze aanteekening in de rekening van den stadsfabrijk: .Betaeld aen meester Floris Cornelisz, die zeeckere twee steenen aan den thoornen bij de Ste. Cathe- rijnen brugge met vergulde letteren geteychent heeft van de date van 't jaar tzamen tien stuver." De toren op den Westelijken wal, aan den kant van den Koudenhorn dus, heette de Zan- derstoren; die op den Oostelijken oever van het Spaarne, aan de zijde van de gevangenis, de Goede Trouw. Zij hadden aan de buitenzijde den vorm van rondeelen met zevenhoekige spitstoeloopende leien daken, over de zijmuren zadeldaken, aan de binnen- of stadszijde waren zij met een vlakken trapjesgevel gemetseld en opgetrokken in baksteen, afgewisseld met berg- steenen, randen en kantstukken. De toren met den grond op den Oostelijken oever werd den 24sten April 1778 door burge meesteren en regeerders, naar het schijnt, kos teloos afgestaan aan Adriaan de Booys, om na volbrachte slooping, op het vrijgekomen terrein een verf-, tras-, cement- en taanroolen te bou wen. Deze molen kreeg den naam van De Ari aen. De Haarlemmers herinneren zich nog wel het fraaie, ranke bouwsel, dat het Haarlemsche stadsbeeld, vooral uit den trein gezien, zoo aar dig stoffeerde en nog beter herinneren zij zich den treurigen avond, dat De Adriaen den vlam- mendood stierf. Sindsdien is er veel gesproken over den wederopbouw en de raad heeft on langs zelfs een bedrag van tienduizend gulden gevoteerd om hem in werkverschaffing weer te doen herrijzen. Gedeputeerde Staten hebben echter tegen deze uitgaaf in dezen tijd bezwaar gemaakt. Of er nu nog ooit iets van komen zal? Wij vreezen het ergste. Wij vergeten zoo gauw en straks zijn er aan het Spaarne misschien zooveel veranderingen aangebracht, dat een nieuwe „Adriaen" er zelfs niet meer passen zou. Zou dit bericht de laatste herinnering aan den mooien molen zijn? In de 2e Gemeentelijke H.B.S.-B aan het Santpoorterplein wordt van 419 Februari ten bate van de vereeniging „Vacantie-bezig heden voor schoolkinderen" een tentoonstelling gehouden van historische diorama's. Het zijn diorama's die verschillende histori sche feiten uit de Grieksche en Romeinsche geschiedenis voorstellen, o.a. de triomftocht op het Forum Boarium (vervaardigd door 12 leer lingen), de intocht van Maximiliaan I (werk van leerlingen in 1934). Verder zijn er diorama's van verschillende steden in Vroeger tijden. Deze diorama's zijn vervaardigd onder leiding van den heer W. G. L. Wieringen. De tentoonstelling is geopend: op 4 Februari van 3.305 uur. Verder 's Woensdags en Zater dags van half 35 uur en van half 8 tot 9 uur. Boomen worden gesnoeid. Tot dicht bij den stam worden zij ge snoeid. En dan veranderen majestueuze iepen kruinen in smakelooze, lange boonenstaken van een respectabele dikte. En dan is het niet één Haarlemmer, die met een boozen blik den man bekijkt, die dit snoeiwerk verricht. Immers: de Haarlemmer, die van zijn stad houdt, ziet graag mooie boomen op de plei nen, langs de straten en langs de wegen; boomen, die een kalen weg een warm aan zien kunnen geven. En als de boomen dan zoo radicaal „gekortwiekt" worden Neen, dan nog maar liever heelemaal geen boomen, want die lange galgenmasten kan men allesbehalve een warme decoratie van de straten en singels noemen. Men mag echter zoo maar niet a bout iets veroordeelen, waarvan men niets weet. Zoo is het ook met het diep insnoeien van boomen. Vandalisme? Verre van dat. Het is uitsluitend in het belang van den boom zelf. Nemen we b.v. den iep, een boom, die hier in Haarlem wel het meest langs de straten aan geplant is. Deze ontwikkelt al spoedig een mooie volle kruin en is een waar sieraad voor de binnenstad. Bovendien kan de iep zich buitengewoon goed aanpassen aan het leven in een stad; een reden te meer, om den iep te gebruiken voor aanplantingen langs grach ten enz. Erg sterk is de iep echter niet. Het bezit van zijn groote volle kruin brengt veel zorgen mee, want zijn wortels dringen niet zoo ont zettend diep in den grond, tengevolge waarvan de fundeering ook al niet al te stevig is. Na een storm zijn het dan ook doorgaans de iepen, die het tegen den wind hebben moeten afleg gen, en die, met medeneming van een grooten plak grond, zich tegen moeder aarde hebben aangevlijd. Om dit nu te verhinderen door te zorgen, dat de wind niet zooveel „vat" op de boomen heeft worden de kruinen aanzienlijk beknot. De radicale methode, die bij de beknotting ge volgd wordt, is echter geenszins nadeelig voor den groei van den boom. Na een paar jaren prijkt hij weer met een nieuwe frissche en zeer fatsoenlijke kruin. Men zal begrijpen, dat het insnoeien van de boomen dus een werk is, dat van het grootste belang voor boomen en veiligheid geacht moet worden. Niettegenstaande de vele zorgen, die eraan besteed worden, bereiken ook de boomen een bepaalde grens. Na het over schrijden van die grens kunnen zij niet meer geduld worden in de gemeenschap van de 18000 Haarlemsche boomen. Zij worden dan gevaarlijk, zijn aangetast door iepenziekte, of door zwammen, komen wan kel te staan, eneen storm doet de rest. Zoover mag het begrijpelijkerwijs niet komen. Reeds lang voor dien tijd komt de houthakker met zijn zaag en met zijn vlijm scherpe bijl. Vader Iep versuist naar de eeuwige jachtvelden. Aan die bepaalde grens zijn de iepen aan de Nieuwe Gracht nu bijna gekomen. Zoo is het ook met de Iepen langs den Kleverweg. En zij verdwijnen, de een na den ander. En de Haarlemmer, die kwaad kijkt en van vandalisme mompelt, neemt een verkeerd, maar dan ook een totaal verkeerd standpunt in. Het is te betreuren, maar het is noodzakelijk. Haarlem wordt in de laatste jaren veel iepen armer. Dat is een feit. Vele iepen verdwijnen, om plaats te maken voor een jongere generatie. Vandalisme? Neen, noodzaak! Monseigneur A. F. Diepen en Monseigneur J. P. Huibers bezoeken de Vrouwen van Nazareth op „De Tiltenberg" op Maria Lichtmis Op de dertiende bijeenkomst van „Geloof en Wetenschap", Vrijdag 10 Februari des avonds cm 8.15 uur in den Stadsschouwburg zal Prof. Dr. F. J. J. Buytendijk uit Groningen een voor dracht houden over „Rassenleer en Weten schap". Een groote openbare vergadering wordt door het Comité van Katholieke Actie gehouden op Maandag 13 Februari des avonds om kwart over 8 in het Gem. Concertgebouw. Speciaal de leden van „G. en W." worden uit- genoodigd, deze vergadering bij te wonen. Aa. Zondag houdt de zeereerw. pater gardi aan A. de Hart O.F.M. een liefdadigheidspredi catie onder alle H.H. Missen in de kerk aan de Jansstraat voor de armen der parochie. De afdeeling Haarlem van de Ned. Reisvereen. voor Katholieken organiseert op Donderdag 9 Februari, des avonds om 8.15 uur in de groote zaal van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat een Jubileum-Feestavond. Op Zondag 12 Februari zal een wandeling ge houden worden en op Woensdag 15 Februari wordt een excursie georganiseerd naar Rath en Doodeheefvers Behangselfabrieken te Amster dam. Hedenmorgen werd namens den heer A. J. van Schooten door den architect M. Kramer openbaar aanbesteed: het verbouwen van per ceel Bloemendaalscheweg 260 te Overveen. Ingekomen waren 28 biljetten. Laagste in schrijvers: J. de Korte, Haarlem, 11.540,—. Hoogste inschrijver was M. Ebbing te Haarlem voor 16.670,—. Op één na de laagste inschrij ver was H. Oojevaar te Amsterdam voor 11.911,—. Bij den Rijkswaterstaat werd hedenmorgen aanbesteed: het onderhoud van rijks-, zee- en havenwerken te Marken voor 1939. Laagste in schrijvers: S. Appel te Marken voor 10.888, Ingekomen waren 6 biljetten, waarvan één ongeldig. Op Zondag 5 Februari a.s zal door de R.K. V.V. Alliance een soirée worden gegeven in het parochiehuis „Domi" te Overveen. Een rendez-vous van alle Alliance-vrienden, waarbij de dansmuziek verzorgd zal worden door „the Rhythm Maniacs" en waar, in het verzorgd programma, de „Hat club der Pays Bas" zal optreden. Let op Vermengd met warme melk het van dit ouds beroemde middel bij m.rk Hoest - Verkoudheid - Griep HFC speelt Zondag aan de Spanjaardslaan een oefenwedstrijd tegen DFC met het onder staande elftal: doel: v. d. Togt; achter: Lan- gendam, Berendsen; midden: Flack, J. ten Have, van Olphen; vóór: Klein de Groot, Kruyer, v. d. Wal, Hoek, Ligtenstein. In dezen voor RCH zoo belangrijken wedstrijd verschijnt de Racing geheel volledig als volgt: doel: Verkaaik; achter: v. Thiel en Kors; mid den Slot, v. Dansik en Pre vost Sr.; vóór: Mul der, Hoogendoorn, v. d. Horst, Biesbrouck en v. Rooden. Scheidsrechter is de heer Aandagt. Met het oog op de belangrijkheid van dezen wedstrijd heeft R.C.H. alle aandacht aan haar terrein besteed en het met stroo afgedekt. Zaterdag 4 'Februari Progr. 1; Jaarsveld. Progr. 2: Hilversum 12. Progr. 3: Keulen 8-.00; Parijs Radio 9.20; Ra dio PTT Nord 9.30; Pauze 9.50; Parijs Radio 10.00; Radio PTT Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20; Keulen 1.30; Parijs Radio 2.50; Fransen Brussel 3.05; Keulen 3.20; Ned. Brussel 5.20; Keulen 7.50; Fransch Brussel 9.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 11.50; Lon don Regional 2.20; Droitwich 4.20; London Re gional 6.50; Droitwich 7.20; Pauze 7.50; London Regional 7.55; Droitwich 8.20. Progr. 5: 8.00—7.00 diversen; 7.00J8.00 eigen gramofoonplatenconcert, verzoekprogramma; 8.0012.00 diversen. In perceel Noorder Stationsweg 13 te Bloe- mendaal is JVoensdag op eenigszins feestelijke wijze geopend het rusthuis „Ons Thuis". De leidster zr. Heiloo had tal van gelukwen- schen in ontvangst te nemen. De Josephine Butler-vereeniging belegt op Donderdag 23 Februari, des namiddags 2.15 uur haar jaarlijksche algemeene vergadering in Lion d'Or" aan den Kruisweg. De agenda bevat o.m. aanvulling van het dagelijksch bestuur met een vice-presidente. Hiervoor heeft zich bereid verklaard mevr. D. BeerNooy. V.S.V.: Michel Broek Van Osch Heins De Vries Kunst Döhring, v. d. Kuil, v. d. Lugt, Balvers, Sterk, Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 u; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Alliance Fran?aise, 8.30 uur. Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „Inter Nos" 8.15 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt „De big van het Vreemdelin genlegioen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema „Dybuk" en „Jimmy erft een dol lar". 2 en 8.15 uur. Luxor „Professor, wat ben je begonnen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Tarakanova", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac „Dik Trom", 2.30, 4.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: „Utile dulci", 8 uur; Geel Wit, 6 uur; Gew. zittingen, 4 en 7 uur. H.B.S.-Santpoorterplein: Diorama-tentoon stelling, 2.305 uur en van 7.309 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 10—5 uur. Cinema: „Nanon", „De Wildeman", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De dertien lanciers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De rebel van Texas", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein Lied geht um die Welt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De uitgestelde competitiewedstrijd HSG 6 Het Oosten 3 is Dinsdagavond gespeeld; het HSG wist een 64 overwinning te behalen. Het nieuwe jaar zet uitstekend in, althans wat betreft den verhoogden omzet van den Rijksvischafslag, welke met ruim 100.000,is gestegen vergeleken bij Januari van het vorig jaar. De Ned. Stoom- en motortrawlers hebben hierin een belangrijk aandeel gehad. Hoewel het aantal reizen terugliep van 162 naar 157 vermeerdere de omzet van 403.132,23 tot 457.301,10. Ook de motorloggers gaven eenzelfde beeld te zien. Ook hier verminderde het aantal reizen van 148 tot 139, doch de omzet steeg van 113.978,tot 129.945,Daar de maand Januari zich kenmerkte door beter vischweer dan vorig jaar, waren de vangsten ruimer en de opbrengst hooger. Voor het candidaatsexamen rechten aan de Leidsche Universiteit slaagden onze plaatsge- nooten R. H. Rutten en R. Smit. Voor 't praktijkdiploma Boekhouden de hee- E. Prins en F. Zijl. Een abonné uit Assendelft zond ons een stuk te plaatsen onder de rubriek „Men schrijft ons". Wij kunnen echter niet tot plaatsing van der gelijke stukken overgaan als het volledige adres van den inzender ontbreekt. Getrouwd: 3 Febr. G. Brakel en A. M. de Kreuk. Geboren: 2 Febr. J. C. Koper-Hessen, z.; 2 Febr. J. v. d. Wal-Flobbe, d.; 2 Febr. A. C. M. Bouckaert-v. Alfen, z.; 2 eFbr. H. W. Spaar garen-Groeneveld, z.; 1 Febr. H. G. Hamans- v. d. Horst, z.; 1 ebr. H. Vonk-v. d. Veldt, z.; IT Febr. C. D. M. Lodder-Dernison, z. Overleden: 2 Febr. J. Wagterveld, 39 j. Haze- paterslaan; 1 Febr. E. A. Veuger, 52 j., Bake- nessergracht; 1 Febr. J. Beumer, 86 j„ Mrt. v. Heemskerkstraat; 2 ebr. J. Bouwer-Stad, 77 j„ Duvenvoordestraat; 2 Febr. C. A. Warreman, 63 j., Kritzingerstraat; 1 Febr. H. A. v. d. Sijnde, 69 j., Hazepaterslaan; 2 Febr. M. A. H. v. d. Vangst-v. d. Veer, 74 j„ Spaarne; 3 Febr. D. Bos, 51 j., Krt. Lakenstraat; 2 Febr. F. H. Wigcherink, 81 j„ Leidschevaart; 2 Febr. A. de Groot-Kuijpere 73 j., Kamperlaan. over: DE H.O.V. Met leedwezen las ik in Uw blad van 29 November 1938 over „den toestand, waarin de H.O.V. verkeert en den toestand van de leden van het Orkest, welke van dien aard is, dat zij een salaris hebben, dat voor hen onwaardig is." Is daar nu niets aan te doen? Het is jammer dat er niet meer subsidie wordt ge geven aan zulk een vereeniging, die dit zul len velen met mij eens zijn een stad als Haarlem toch niet kan missen i Waar er voor Haarlems Bloei zooveel wordt geijverd, daar kan en mag een behoorlijke Orkestvereeniging niet ontbreken en moet zij zeer zeker een reden van bestaan hebben. Er wordt veel gedaan, gezien de collecten en verderen weldadigheids zin voor de buitenlandsche vluchtelingen, het geen natuurlijk zeer te prijzen is, doch men vergete daarbij niet zijn eigen land- en stad- genooten. Als er geld moet zijn, is het er. Dit wordt bewezen door de bedragen, welke het Comité voor Vluchtelingen ontvangt. Er moet dan ook iets voor deze nuttig, voor Haarlem onontbeerlijke Orkestvereeniging gedaan wor den. Haarlem moet over de brug komen en meer subsidie geven, om de H.O.V. van onder gang te behoeden. Achtend, een Abbonné MüNCHEN, 3 Febr. (Reuter) Hier wordt bekend gemaakt dat vele treinen voor reizi gers komen te vervallen wegens de moeilijk heden in het Duitsche spoorwegverkeer. Bij zondere treinen en extra-treinen zullen niet meer loopen, terwijl ook de dienst van ex cursie- en wintertreinen werd gestaakt. Vol gens spoorwegambtenaren zijn deze maatre gelen niet alleen het gevolg van het verhoog de goederenverkeer. De electriciteitsvoorzie- ning voor het spoorverkeer dreigt thans vooral in Zuid-Duitschland te kort te schie ten. Daarom werden motorwagens door eeni ge honderden stoomlocomotieven vervangen. Het laatste nummer van het „Journal de la Grotte de Lourdes" bevat, naar K. W. P. meldt, een rapport van Dr. Vallet over de plot selinge en wonderbare genezing van Mej. Yvet- te Conen, welke genezing in September 1937 is geschied en na een uitvoerig onderzoek door de geneesheeren is erkend. De ziekte zelf is beschreven door Dr. Baudet uit Binic, die de patiënte voor haar genezing twee een half jaar lang in behandeling had. Yvette Conen, twintig jaar oud, woont te No- tre-Dame de la Cour in Lantic. In Januari van het jaar 1935 kwam zij voor het eerst onder medische behandeling. Enkele jaren was zij ernstig ziek. Voordat zij naar Lourdes ging werd zij onderzocht, waarbij endocarnitis (ontsteking aan het hart) en angina werden geconsta teerd. Kort voor haar vertrek werd buikvliesontste- king geconstateerd. De dokter ontraadde de pa tiënte naar Lourdes te gaan, maar op aan dringen van haar moeder wist zij haar plan toch door te zetten. Op den dag van haar ver trek uit Lourdes verergerde haar toestand. De zieke gevoelde zich zoo zwak, dat zij verzocht om haar maar niet meer naar de grot te bren gen. Op de terugreis staat zij plotseling op en geholpen door haar zuster doet zij eenige passen in den wagen. Te Saint-Brieuc aangekomen weigert de zie ke gebruik te maken van den ziekenwagen, ver laat zonder al te veel moeite het station door den tunnel, steunend op haar zuster, en gaat met een auto naar huis. De dokter constateerde bij haar thuiskomst, dat zij geheel veranderd was. De organen functionneerden weer nor maal. Zij is genezen. Een jaar lang onderzocht de dokter haar re gelmatig om na te gaan of de genezing con stant was. Nu dit inderdaad het geval bleek te zijn, is Yvette Conen in September 1938 opnieuw te Lourdes onderzocht, waarna door de aanwezige doktoren werd verklaard, dat de totale plotselinge genezing een blijvend karak ter draagt en op natuurlijke wijze niet ver klaard kon worden. IJMUIDEN, 3 Febr. Versche visch. Tarbot 0q74—i, Tong 58—78 cent per kg. Griet 11.50— 28 groote Schol 5.807.50, middel Schol 7 60 i „,e„ ho1 U—15.50. kleine Schol 5.30—15.50, a on.10—2.60, Schar 4.20—7, groote Gullen 4.40 —4.80, kleine Gullen 3.60—5, Wijting 2.60—2 90 per 50 kg. Kabeljauw 10.0020 per 125 kg. van de heden binnengekomen TREILERS Vios 5 IJm. 12 115 manden 1290.—, Raaf IJm. 432 95 manden 1490.—, Zeeleeuw IJm 29 115 manden 1350.Jenny Elsa IJm. 88 145 manden 1600. LOGGER Sch. 19 1370.—. KOTTER E. 315 370.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5