Karakter werkverschaffing wordt gewijzigd We luisteren naar... FINANCIEN EERHERSTEL H. HART BARCELONA MINISTERIEELE CIRCULAIRE Als een magneet Dagfilm W ater standen VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 Tewerkstelling zal voortaan voor een periode van drie maanden worden vastgesteld Nieuwe regeling gaat 2 April in Voor de groote gezinnen ONDRAAGLIJKE PIJNEN BIJ NAT WEER Rheumatiscke pijnen door zijn heele lichaam DE NEDERLANDSCHE KUST Geen groote veranderingen in nabije toekomst te wachten DERDE ORDE ST. DOMINICUS Studiedag te Utrecht STADSPARK TE NIJMEGEN De „Van der Wijck"- zaak Verschillende getuigen gehoord ZWEMMER Recordpoging Smitshuyzen Bestuur A.D.Z. MISSIEPROCUUR DON BOSCO HELPT HET KATHOLIEKE SPANJE!!! 3-t Zaterdag, 4 Februari KMJ WAAROM MOCHT METZ NIET KOMEN? „De K.N.V.B. moet uitleg geven" VOETBAL IN ENGELAND Westham United in de volgende beker-ronde MARKTEN g S ■S 3* I s - De minister van Sociale Zaken heeft d.d. 3 Februari 1939 aan de gemeen tebesturen het volgende schrijven ge richt: „Zooals u ongetwijfeld bekend is, heeft de regeering besloten, het ka rakter van de werkverschaffing te wijzigen. Vooropstellende de betee- kenis van den arbeid, zal geleidelijk bestrijding van de werkloosheid zelf de plaats innemen van leniging der gevolgen er van, gelijk thans het ge val is. De voorzieningen, welke ter zake moeten wor den genomen, zullen, al staat voortvarendheid ten deze voorop, zich met een zekere geleide lijkheid moeten voltrekken, teneinde den over gang zonder schokken mogelijk te maken. Hierbij zij opgemerkt, dat slechts die arbei ders geplaatst kunnen worden (in het algemeen slechts één uit een gezin), die volgens de gel dende bepalingen eveneens in de rijkssteunre geling zouden kunnen worden opgenomen, be nevens zij, die behooren tot de groep van die kleine zelfstandigen, voor welke de werkver schaffing reeds geldt. De eerste regelingen, die thans, te begin nen met 2 April a.s., zullen gelden, zijn de vol gende le. De duur van tewerkstelling bij de werkverschaffing, welke thans van week tot week gewijzigd kan worden, zal voortaan telkenmale voor een periode van drie maanden worden vastgesteld, behoudens de mogelijk heid, om in verband met arbeid in het vrije bedrijf de tewerkstelling tij delijk te onderbreken. 2e. De gemeentebesturen of namens hen de daarvoor aangewezen bureau (x) zullen, in plaats van de inspecteurs, de personen, die geplaatst kunnen worden, aanwijzen en den duur van de tewerkstelling vaststellen, waarbij naar de volgende regelen moet worden gehan deld: a. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vastgestelde loonnorm voor de werkverschaf fing op 24 cent of lager per uur is bepaald, dienen zij, die, werden zij in de steunregeling opgenomen, wekelijks een steun van ten hoog ste f 4 zouden ontvangen, te worden aange wezen voor een tewerkstelling van acht weken in een driemaandelijksche periode. Zij, die, werden zij in gevolge de steunregeling gesteund, in aanmerking zouden komen voor een steun van meer dan f 4 per week, dienen voor een volle tewerkstelling gedurende drie maanden aangewezen te worden. b. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnormen zijn bepaald op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 cent per uur, ligt de scheiding op de wijze, als is aangegeven onder a., bij f 5 en in gemeenten, voor welke de loonnorm 31 cent of hooger per uur bedraagt, bij f 6. c. In gemeenten met meer dan één loon norm heeft aanwijzing plaats op gelijke wijze, als onder a. en b. is aangegeven. Uit hetgeen onder a. en b. sub 2 is vermeld, blijkt, dat vol ledige tewerkstelling plaats vindt, wanneer de eventueele wekelijksche steun zou bedragen meer dan resp. f 4, f 5 of f 6. De hiernedoelde steun bedragen van resp. f 4, f 5 en f 6 zijn die, welke eventueel zouden kunnen worden uitgekeerd over de week, waarin de belanghebbende zich Voor plaatsing aanmeldt. 3e. De inspecteurs voor de werkverschaffing zullen ongeveer veertien dagen vóór het ver strijken van een driemaandelijksche periode aan alle gemeenten in hun ressort opgeven, hoeveel personen uit elk der betrokken ge meenten maximaal bij een of meer werkver schaffingen kunnen worden geplaatst. 4e. De gemeentebesturen zenden een week vóór den aanvang van egn nieuwe driemaan delijksche periode aan de inspecteurs twee lijs ten; de eene, gemerkt I, vermeldt de namen van hen, die voor volledige tewerkstelling (gedurende 3 maanden) en de andere, gemerkt II, van hen, die voor gedeeltelijke tewerk stelling (8 weken in 3 maanden) zijn aange wezen. Kostgangers worden eveneens gedeelte lijk tewerkgesteld (acht weken per drie maan den). Achter de namen van deze laatste cate gorie te vermelden op lijst II wordt een K. geplaatst, terwijl achter de namen van hen, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, N.V. wordt gezet. Achter de namen van de geplaats te z.g. zelfstandigen wordt een Z. vermeld, be nevens achter den naam van ieder der betrok kenen het voor hem gefixeerde steunbedrag. Afschriften van de lijsten moeten berusten voor controle dezerzijds op het gemeente- Gedreven door het verlangen steeds direct op de hoogte te zijn van het nieuws, grijpt ieder mensch eiken dag weer naar „zijn" krant. Het vocabulaire en de gedachten van ons volk worden voortdurend verrijkt en bezig gehouden door woorden en ideeën, die het uit de krant put. Als een magneet verzamelt de krant iederen dag een publiek, dat naar informatie zoekt; niet alleen in de redactioneele kolommen, maar ook in de advertenties. Daarom hoort reclame logischerwijs in de krant thuis, daar waar ze ook nieuws is. Advertenties, die met deze weten schap zijn ontworpen, brengen altoos succes. bureau, dat met de uitvoering van de regeling is belast. Modellijsten zullen uw college zeer spoedig worden gezonden. 5e. De gemeentebesturen kunnen in overleg met de betrokken inspectie de achtweeksche te werkstelling geleidelijk over de driemaandelijk sche periode verdeelen, zoodat zoo noodig en wanneer mogelijk, doch alleen in overleg met de Rijksinspectie, de tewerkstelling ook in „da gen per week" kan worden vastgesteld. Het aantal dagen, dat per week is gewerkt, dient echter duidelijk op de stamkaarten te worden vermeld. 6e. Zoowel zij, die voor volledige als zij, die voor gedeeltelijke tewerkstelliing zijn aangewe zen, moeten over de geheele desbetreffende driemaandelijksche periode als werkzoekende bij het orgaan der arbeidsbemiddeling ingeschre ven blijven. 7e. De tewerkgestelden behoeven in de drie maandelijksche periode, waarin hun tewerk stelling is geregeld, van eventueele verandering in gezins- c.q. eigen inkomsten geen opgave te verstrekken, noch behoeven zij, voor zoover geplaatst, in de z.g. niet-werkweken zich da gelijks te melden. Wel moeten de gemeentebesturen (of de daar voor aangewezen bureaux) bij de aanwijzing van de tewerkstelling voor de volgende drie maandelijksche periode, dus vóór zij opnieuw de lijsten I en II, bedoeld onder 4e. aan de inspecteurs zenden, nagaan, of de betrokkenen nog wel ingevolge de bestaande regelen in de werkloozenzorg mogen worden opgenomen, voor welk wekelijksch steunbedrag zij in aanmerking mogen komen en of eventueel een redelijke wachttijd moet worden doorgemaakt. Het bij de werkverschaffing in de loopende werkver schaffingsperiode van drie maanden verdiende loon moet bij de beoordeeling van een en ander buiten beschouwing worden gelaten. Een even tueele wachttijd wordt gekort op de eerstvol- de driemaandelijksche periode m. a. w. als iemand een wachttijd van een week moet ma ken, mag hij in de driemaandelijksche periode ook maar evenredig korter werken. Wanneer de hierbedoelde gezinsinkomsten zoodanig verminderen, dat in de werkperiode een periodiek geplaatste „vol" zou kunnen wor den toegelaten, zal zoo er voldoende gelegen heid tot tewerkstelling bestaat, in overleg met de Rijksinspectie de plaatsing van den betrok kene „ononderbroken" worden vastgesteld. Wanneer een arbeider tijdens de z.g. rust- weken waarin hij geen hulp ingevolge de steunregeling mag ontvangen uit zijn werk- loozenkas kan trekken, bestaat daartegen geen bezwaar. Met deze uitkeering behoeft bij de vaststelling van de plaatsing in de volgende werkperiode geen rekening te worden gehou den. 8e. Wanneer een tewerkgestelde in een aan gewezen periode van drie maanden, voor het aanvaarden van vrij werk, zijn tewerkstelling onderbreekt en hij meldt zich in die periode weder voor plaatsing aan, dan zal, zoo er ge legenheid bestaat, na overleg met den inspec teur, onverwijld herplaatsing geschieden. Bij de regeling van de tewerkstelling voor de volgende driemaandelijksche periode moetéven- wel het in het vrije bedrijf verdiende loon in de beoordeeling voor de vaststelling van den eventueelen wachttijd worden betrokken. 9e. Ook in den loop van een driemaandelijk sche periode mag in overleg met de inspectie tot tewerkstelling worden overgegaan, mits er gelegenheid voor plaatsing bestaat en de duur van de tewerkstelling gelijk voor de hand ligt, naar evenredigheid wordt bepaald over eenkomstig de regelen in deze aanschrijving ge geven. Dit beteekent dus, dat door of vanwege het gemeentebestuur steeds duidelijk wordt aan gegeven een boeking op lijst I of II, zooals be paald onder 4e. Wekelijks dienen daarom aan de Rijksinspec tie te worden opgegeven de namen van de personen, die niet meer om de een of andere reden voor plaatsing in aanmerking kunnen komen, benevens van hen, die tusschentijds dienen te worden geplaatst. Van deze opgaven moeten afschriften worden gehouden. 10e. Bij de beoordeeling omtrent de voort zetting der plaatsing, dus telkenmale na een driemaandelijksche periode, dient in het bijzonder met de belangen van de groo te gezinnen rekening te worden gehouden. Voorts kan in het belang van deze gezin nen ook worden toegestaan de tewerkstel ling (acht van de dertien weken) van een tweeden persoon, mits hiervoor door mij toestemming is verleend. lie. Ten behoeve van de beoordeeling der plaatsing dient vóór elke werkperiode door den betrokkene een aanvraag-formulier volledig en juist (zooals dit ook voor de steun verleening gebruikelijk is) te worden ingevuld, waarvan de gegevens van gemeentewege moeten worden gecontroleerd. 12e. De tot nu toe geldende rouleerregelin- gen worden, te beginnen met 2 April 1939, in getrokken. Wanneer het aantal voor plaatsing in aan merking komende personen het aantal, dat tot de werkverschaffing kan worden toegelaten, overtreft, dient de rouleering om de drie maan den plaats te vinden, in overleg met de in spectie voor de werkverschaffing. Echter zal, tenzij de omstandigheden hoeveelheid werk, gezinsinkomsten, vrij werk e.d. zulks niet toelaten, de plaatsing van het hoofd van een groot gezin ononderbroken worden vastgesteld. 13e. Ten aanzien van de tewerkgestelden, die in kampen zijn gehuisvest, kan in verband met de praetische uitvoerbaarheid in overleg met het departement door tusschenkomst van de Rijksinspectie van vorenstaande rou- leeringsregeling worden afgeweken. 14e. Alle bestaande regelen, zooals aftrek van vijftig cent voor niet-verzekerden, toeken ning b-steun, levensmiddelen, het niet aftrek ken van inkomsten verkregen door huishoude- lijken arbeid, etc., blijven, totdat eventueel daaromtrent t.z.t. anders zal zijn beslist, volle dig gelden." Tot zoover het ministerieele schrijven aan de gemeentebesturen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de vele administratieve bezwaren aan de voorbe reiding van de nieuwe regeling verbonden, het niet mogelijk maken de invoering vóór 2 April a.s. te doen plaats vinden. (Ingezonden Mede deeling) De heer N. M. werd jarenlang gekweld door rheumatiek; vooral bii nat. weer leed hii het meest. Maar dat is nu allemaal voorbij dank zij Kruschen. Hij schrijft ons: „Ik leed jarenlang aan rheumatiek. Bij nat of vochtig weer hield de pijn geen oogenblik op en was niet te beschrijven. Het is in enkele ledematen begonnen, maar het duurde niet lang of de pijn zat door mijn heele lichaam. Toen ik Kruschen Salts begon te nemen, be merkte ik, dat het mij meer goed deed dan eenig ander middel, wat ik daarvoor had ge probeerd en thans ben ik geheel bevrijd van mijn pijnen, zelfs bij nat weer. Ik kan Kru schen Salts van harte aanbevelen aan ieder, die aan rheumatiek lijdt." Rheumatische pijnen zijn meestal een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen Salts los sen het urinezuur op, terwijl andere bestand- deelen de natuur op krachtige wijze helpen, dit langs de natuurlijke kanalen te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bü apothekers en erkende drogisten. In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap te Middelburg heeft ir, J. P. Walland, hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat in Zeeland, een voordracht gehouden, getiteld: „Technische wandeling langs strand en duin." Spr. behandelde daarbij uitvoerig de strand en duinvorming, den opbouwenden arbeid van de zee in rustigen tijd en de afbrekende werk zaamheid der zee bij stormweer, benevens de maatregelen, die de mensch kan nemen en neemt ter bescherming van de strand- en dui- nenkust. In een nabije toekomst zijn geen groote ver anderingen van het Nederlandsche kustbeeld te verwachten, aldus spr.'s geruststellende con clusie. Zondag 5 Februari zal in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een studiedag gehouden worden voor bestuurs- en raadsleden der afdeelingen van de Dominicaan- sche Derde Orde. Behandeld zal worden: „Katholieke Actie en onze Derde Orde". Deze studiedag sluit geheel aan bij vroeger gehouden studiedagen, het is een voortzetting en nadere uitwerking van het toen behandelde. Te Nijmegen zal dezen zomer vermoedelijk in Juli as. het nieuwe, stadspark, waaraan drie jaar door honderden werkloozen is gearbeid en waarin een groot stadion en openluchttheater werden gebouwd, worden geopend. BATAVIA, 2 Febr. (Aneta). De Raad van Justitie zette vanmorgen de behandeling voort van de zaak tegen den eersten stuurman van de „Van der Wijck", waarbij een aanvang werd gemaakt met het verhoor der getuigen. De derde stuurman van de „Van der Wijck", de heer "verseput, die belast was met de bela ding van luik twee, verklaarde o.a., dat daarin 5 condensors moesten worden geladen. Deze kwamen echter zoo laat aan, dat een dezer condensors op het dek moest blijven. Getuige betrok onmiddellijk na de lading, om 9 uur des avonds, de wacht, welke hij had tot midder nacht. Hij merkte zelf geen helling van het schip op, doch vernam dit wel van den kapi tein. Bij de belading van luik twee werd veel oponthoud ondervonden door zware ijzeren platen. Overigens was het een normale lading, die op gewone wijze werd gestuwd. Om de patrijspoorten heeft getuige niet gedacht. Hij zou dit wellicht wel gedaan hebben, indien hij geweten had ,dat het schip zoo diep lag. Van dit laatste echter had getuige niets gemerkt. Ongeveer twee uur des middags had hij gezien, dat de poorten open stonden, doch daaraan verder niet meer gedacht. Tevoren had hii nooit iets met de patrijspoorten te maken gehad. Wel was er na het vertrek uit Boeleleng een order om de poorten te sluiten bij toenemenden wind en zee en ook na Soerabaja gaf getuige deze order nog aan zijn opvolger op wacht door. Over de primaire oorzaak van het gebeurde kan spreker niets verklaren. Als volgende getuige wordt dan voorgeroepen de derde machinist van de „Van der Wijck" de heer Geysen, die om 12 uur 's nachts de wacht in de machinekamer overnam. Hij kreeg van zijn voorganger te hooren, dat uit de stuur boordtank werd gestookt. Later bleek, dat de stuurboordtank vrijwel vol was en die aan bak boord vrijwel leeg. Getuige trof onmiddellijk maatregelen om over te pompen, doch toen was het reeds te laat. Ook deze getuige had geen idee over hetgeen de oorzaak kan zijn van de ramp. Voorts wordt nog gehoord de getuige-deskun- dige W. van Wijngaarden, surveyor van de K.P.M., die voor het vertrek van de „Van der Wijck" uit Tandjong-Priok voor de laatste reis nog een survey verrichtte, en, waar noodig, herstellingen liet verrichten aan de pijpleidin gen, enz. Volgens getuige is het niet mogelijk, dat spoedig daarna een groot lek is ontstaan. Maandag wordt de behandeling voortgezet. Op de onderlinge wedstrijden van de Am- sterdamsche Dames' Zwemclub, welke op 28 Februari as. in het A.M.V.J.-zwembad worden gehouden, zal Smitshuyzen trachten het Neder- landsch record 500 meter schoolslag te verbe teren. Recordhouder op dit nummer is P. Kruit hof van de Rotterdamsche Zwemclub met een tijd van 7 min. 41,8 sec., gevestigd op 28 Maart 1935. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de Amsterdamsche Dames Zwemclub werd het bestuur als volgt samengesteld: mevr. S. W. de Dood-Koenen, presidente, mevr. E. G. Fran sen, vice-presidente, mej. C. Hordijk, secreta resse, mej. N. Slag, tweede secretaresse en mej. W. van Poppel, penningmeesteresse. De monumentale Votiefkerk van het Heilig Hart, gesticht door den H. DON BOSCO op den berg TIBIDABO te Barcelona gedeeltelijk verwoest en geheel leegg.ehaald. Giften voor restauratie: ONDER MOTTO H. HART, aan: Javastraat 27a DEN HAAG GIRO 114821 3- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. VARA-Ultzending (8.00—10.00; 10.20—7.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten, 1.30 Fantasia. 2.00 Causerie. 2.15 Quatre-mains. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Residentie-orkest en solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Reportage. 5.45 Filmland. 6.00 John van Brück's orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Groningsche uitzending. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.00 Berichten ANP. 8.20 Voor schakers. 8.21 VARA-orkest en solist. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nuOké!" 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-Singing. 11.00 Souvenir-orkest. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. KRO-Uitzending (8.00—4.00 en 5.00—12.00) 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esoerantonleuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Z.-Afrik. Letterkunde 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie m. muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Melodisten en solist. 9.15 Revue-programma. 10 00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelspel. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Hippodrome-orkest van Bristol. 2.20 Zang en pianoduetten. 4.35 BBC-Schotsch orkest. 5.20 Harry Roy's orkest. 7.05 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Music-Hall-programma. 10.00 BBC-Theater-orkest. 11.20 Jack Harris' Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.05 Conservatorium-orkest. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.30 Zang. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Pascal-orkest. 2.50 Zang. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 5.05 Cembalovoordracht. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Van de Walle-orkest. 8.35 Zang. 8.50 Pianovoordracht. 9.05 Zang. 9.20 Zie Brussel 322 M. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 J. Bouillon en zijn orkest. KEULEN, 456 M. 11.20 Waldemar Hasz' orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Gevarieerd programma. 5.35 Populair programma. 7.30 Carnavalsprogramma. 9.50 Orkest 11.20 Gevarieerd concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Orkest. 1.50, 2.35 en 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Conservatorium-orkest en solisten. 6.20 Orkest en solist. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-orkest en Desclln-kwar- tet. 10.50 Populair concert. 11.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20, 1.00, 1.30, 2.55 en 3.10 Gramofoon muziek. 3.20 Symphonie-concert m. m. v. solist. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.05 Cellovoordracht. 5.35 Dansorkest. 6.35 Concert. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest, vocaal ensemble en solisten. 10.30 Dansorkest. 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest, kamerkoor en solisten. 10.20 Otto Dobrindt's orkest. A 1 BAYER) VERWEKT GEEN KRAMP Bij apothekers en drogisfen in verpakkingen van 10, 30 en 60 tabtetten. De K.N.V.B. heeft, zooals men weet, gewei gerd toestemming te geven voor een ontmoeting tusschen Feijenoord en de voetbalclub Metz. welke wedstrijd in het komende voorjaar in ons land zou plaats vinden. De K.N.V.B. heeft aldus het Fransche sportblad l'Auto voor deze weigering geen enkele reden gegeven. Maar wij weten en het is trouwens nogal duidelijk dat deze weigering is ingegeven door den wensch, dat men Bakhuys niet meer op de Hollandsche velden wil zien verschijnen. De K.N.V.B. heeft Bakhuys echter in de prof-klasse geplaatst; hij heeft Bakhuys toege staan als professional te contracteeren met een Fransche club, zonder daar ook maar een en kele voorwaarde aan te verbinden. Men be grijpt derhalve niet waarom de K.N.V.B. Bak huys weigert een wedstrijd in Nederland als beroepsspeler te spelen met de club, waarvan hij thans deel uitmaakt. In elk geval heeft de F. C. Metz recht op eenigen uitleg van de zijde van den K.N.V.B., aldus besluit l'Auto. De F.C. Metz is niet ge schorst, evenmin valt er op deze club iets aan te merken. Het is niet juist, indien het Neder landsche publiek den indruk krijgt, dat de F.C. Metz om één of andere reden in Nederland ■niet gewenscht wordtaldus besluit l'Auto. De voor de vierde Cupronde voor de tweede maal overgespeelde wedstrijd tusschen West- li am United en Tottenham Hotspur werd door Westham met 21, na verlenging, gewonnen. De ontmoeting was op Highbury gespeeld. Voor de tweede afdeeling der league won Sheffield United, uitspelend, met 21 van Nor wich City. AMSTERDAM, 3 Febr. Visch. Aangevoerd door 6 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vischhal De Ruyter- kade, Amsterdam. Besomming van de botters 43.00—234. Handschol 6.50—7.50, Pufschol 3— 4.50, kleine Schol 5.506.70, Schar 2,30—6, Bot 2.50—3.40, Wijting 1.502, kleine Schelvisoh 2.40 per kist van ongeveer 35 kg. Kabeljauw 0.50 3 per stuk. Koolvisch 6080 cent per 5 stuks. Schelvisch 0.852.90 per 10 stuks. Groote Ton gen 5666 cent, middel Tongen 6080 cent, kleine Tongen 68—62 cent per kg Spiering 11 cent per pond. Roodbaars 1580 cent per 10 st. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Bot 1418 cent, Spiering 1416 cent per pond. Ver- sche Bokking 1.252.50, Harder Bokking 2.50 per 100 stuks. Garnalen per kistje van 15 kg. 22 75 ALKMAAR, 3 Febr. Kaasmarkt. Aanvoer 26 stapels, 40.000 kg. 25 fabr. kl. 21.00, 1 boeren kl. 20.00. Handel matig. AMSTERDAM, 3 Febr. Aardappelmarkt. De prijzen waren heden onveranderd. Aanvoer 37000 kg> BODEGRAVEN. 2 Febr. Eierenveiling. Aange voerd werden 9669 stuks eieren. Kipeieren: wit 3.103.50, bruin 3.404, eendeieren 3.40 per 100 &tBROEK OP LANGENDIJK. 3 Febr. 14100 kg. Roode kool 4.60—7 50, 12400 kg. Gele kool 4.90— 6.60, 29000 kg. Deensche Witte kool 4.305.20, 160f0 kg. Uien 6.601.40, grove 6.506.80, drie lingen 4.90—5, stekuien 2.50—3.10, 3150 kg. Peen 3.304.70, kleine Peen 1.902.30, 850 kg. Bieten 3.80—4.20. LEEUWARDEN, 3 Febr. Veemarkt. Aan gevoerd werden 65 Enterstieren 45140, 82 Twenterstieren 140330, 360 vette koeien 120 260 per stuk, 38—65 ct. per kg., 681 melk- en kalfkoeien 120—280, 72 pinken 40—155, 10 vet te kalveren 20—60, 980 nuchtere kalveren 4— 7.50, 1210 vette schapen 9—20, 125 weidescha- pen 914, 530 vette varkens 45145 per stuk, idem 3849 ct. per kg., 37 magere varkens 22 —45, 104 kleine biggen 9—17, 26 bokken en gei ten, 38 paarden. Totaal aanvoer 4314 stuks. Overzicht. De aanvoer was in totaal istsgroo- ter, als gevolg van ruimer aanbod van wolvee: de handel in stieren was zeer kalm en goed of niet geehel prijshoudend; vette koeien, melk en kalfkoeien handel gedrukt, prijzen iets te ruggaand; de beste soorten evenwel prijshou dend; pinken (graskalveren) redelijk goed; vet te kalveren weinig aanvoer, handel kalm; nuch tere kalveren ruim aanbod, goede soort prijs houdend, overigens iets minder; varkens han del Iets vlugger, prijzen vaster, kleine biggen prijshoudend, wolvee goede soort nog ongeveer prijshoudend, overigens wegens ruim aanbod, minder. Gisteren nam de N. V. C. 100 varkens over en vandaag 345. De regeering nam heden weer een aantal koeien uit de markt. LEEUWARDEN, 3 Febr. De F. N. Z.-noteering voor Fr'cache kaassoorten is heden als volgt vastgesteld (in centen per kg.): Goudsche 20 plus 1820, idem 40 plus 3435, ide mvolvet 4446. Edammer 20 plus 1920, idem 40 plus 34 35, Broodkaas 40 plus 3435, Leidsche 20 plus 2021. Stemming bevredigend. LEEUWARDEN, 3 Febr Zuivel. Nagelkaas 21 25, Edammerkaas 2340. Aanvoer 4499 kg. Vei- lingboter 1.331.35 per kg. Aanvoer 5/6 vaten. Commissie 85 Eierhandel. 16000 kg. kipeieren 3.254.5 cent per stuk. 62.572.5 cent per kg. 80 kg. eendeie ren 3.253.75 cent per stuk, 42.545 cent per kg. Pluimvee. 25 slachthanen 0.601, 100 slacht- kippen 0.6Ó1.25, 20 jonge hanen 0.751.50 per stuk. kaas 20 plus 99.50, ido m40 plus 1717.50, Goudsche 20 plus 99.50, idem 40 plus 17 17.50, Volvette kaas 40 plus 22.50—23, Broodkaas 40 plus 17—17.50. Leidsche kaas 20 plus 9.50—10 per 100 kg. Stemming goed. Vereen. van Zuivelmaatschappijen. Edammer NOORDSCHARWOUDE, 3 Febr. 76100 kg. Roode kool 4.70—7.80, 57100 kg. Gele kool 4.90— 6.90, 158300 kg. Deensche Witte kool 4.30—5.30, 21300 kg. Uien 6.60—7.10, grove 6.70—7.10, drie lingen 4.60—4.90, 21000 kg. Peen 4.30—5.40, idem kleine 3.10—3.30. 75 kg. Bieten 3.00. ZWOLLE, 3 Febr. Boter. Aanvoer 3 1/8 vaten, 1 1/16 vat en 94 stukken van een pond. Prijs 1.60 per kg., per 1/8 vat van 20 kg. prima 28.50, per 1/16 vat van 10 kg. 14.25. 85000 kipeieren 3.50—4.25 per 100 stuks. Veemarkt. Men besteedde voor: neurende en versch gekalfde koeien 150.00250, dito vaarzen en schotten 140.00235, gustekoelen voor de vetweide of stal 105.00180, dito vaarzen 110.00 180, voorjaarskalvende koelen 110.00170, l1/>- larige springstieren 75.00175, 1 '/-jarige pinken 90.00135, jonge fokkalveren 30.0080, nuchtere kalveren 4.009. vette koeien en ossen aan bou ten 4862 cent, dito stieren 5258 cent, dito kalveren 6080 cent. dito schapen 10.0020, 6-weekscbe biggen 9.0011, 14-weeksche dito 12.50—15, drachtige varkens 0.60—1, magere dito 45.0078 per stuk, vette dito 4045 cent per kg. Veemarkt. Aangevoerd 2655 stuks, als: 1011 runderen, 329 graskalveren, 747 nuchtere kalve ren, 56 schapen, 187 schrammen, 39 varkens, 286 bigaen. Overzicht. Vetvee handel en prijzen station- nair; gebruiksvee meer aanvoer, handel stug met neiging tot dalende prijzen. Varker s en pinken handel slepend. Graskalveren slepende handel. Schapen iets fleuriger. Vette varkens stationnair. Dragende varkens goed te plaatsen, orijzen iets hooger. Magere varkens, loopers en biggen han del stationnair, prijzen iets fleuriger. Huiden. Koehuiden 11 cent, pinkenvellen 31 cent, stierenvellen 9 cent, vette vellen 17 cent, gras vellen 15 cent per pond. Paardenhuiden 6.50 per stuk. Handel stationnair. De goudprijs te Londen "bleef op 148/7/2 onveranderd. 609.000 werd aan goud om gezet. De beurs te Parijs nam met voldoening kennis van de Amerikaansche berichten, volgens welke Roosevelt voornemens zou zijn de democratische landen, ingeval van een Europeesch conflict, te helpen. Ten andere vond zij reden tot terughoudendheid in verband met de Zaterdag a.s. te houden redevoering van Mussolini. Na de zeer vas te houding dervorige dagen ging men ter beurze tot winstneming over. De Standard Oil of New Jersey heeft den benzine-prijs te New York af tankwagen met M dollarcent per gallon verlaagd. De Republic Steel boekte in 1938 een netto-verlies van 7.99 millioen tegen een netto-winst van 9.04 millioen in 1937. In 37 Oostelijke Amerikaansche Staten hadden de woningbouw-contracten in Januari een waarde van 8 50.09 millioen te gen 23.63 millioen in Januari 1937. Zoo'n hoog bedrag in de maand Januari is sedert 1929 niet voorgekomen. In de herwaardeering van den goudvoor raad bij de Bank van Engeland ziet men te New York een teeken, dat de Britsche in stanties afzien van een verdere koersver- laging van het Pond Sterling en inzien dat o.a. op de Zuid-Amerikaansche markten met ruilovereenkomsten meer is te bereiken, dan met monetaire manipulaties. De Amerikaansche minister van Handel, Hopkins, zal over eenige weken een radio rede houden, waarin hij mededeeling zal doen van een constructief program tot ver betering in de betrekkingen tusschen de regeering en het particulier bedrijfsleven. De Aimerikaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, verklaarde, dat het niet in het algemeen belang is, de operaties van het Valuta-Egalisatiefonds openbaar te ma ken. Tegenover de verdachtmakingen van eenige Senatoren merkte hij op, dat het fonds noch direct, noch indirect gebruikt wordt om de buitenlandsche regeeringen bij den aankoop van oorlogsmateriaal op de Amerikaansche markten te helpen en dat hei zich veeleer bezig houdt met de vraag stukken van het economisch herstel, de werkloosheid en den politïeken vrede. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank werd in ae week per 1 Februari 14.25 millioen goud uit Engeland inge voerd, 11.25 millioen uit Nederland, 5.51 millioen uit Japan en 3.99 millioen uit Australië. Sears Roebuck boekte in de eerste vier weken aan omzetten 31.49 millioen, het geen 6.3 pCt. meer is dan in dezelfde periode van het vorig jaar. In het jaar per 28 Januari 1937 534.74 millioen of 6.7 pCt. meer dan in het voorafgaande jaar. Du Pont de Nemours zal 10 millioen aanwenden voor den bouw van kunstzijde fabrieken in Nylon_ De productie zal niet voor 1940 aanvangen. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag j.l. 1.84 millioen lb.; in de maand Januari 15.507 ton tegen 15.080 ton in De cember j.l. De export-koperprijs daalde van 10.28 dollarcent tot 10.20 dollarcent per lb. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.68'/'28.69/1 (v. sl. 8.69%); de Dollar op l.85%—1.87% (v. sl. 1.85%); de Frank op 4.90%—4.91% (vorig slot 4.91%); de Belga op 31.30—31.37'A (vo rig slot 31.40%) en de Zwitsersche Frank op 41.9041.97% (vorig slot 41.97). De Nivas verkocht 211 ton superieure sui ker voor consumptie en 2416 ton superieur voor export. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 28 Januari ten opzichte van de voorafgaande week met 4000 wagons tot 594.400 wagons gestegen en ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaai met 41.200 wagons gestegen. VRIJDAG 3 Febr. Waar- nemingspunten 00 O CO oq CD «O to •-» 3 «o S; f,. (D O w Sedert Gisteren Keulen 6 u. Lobith Nijmegen Kamnen Wester voort Deventer St. Andr. W Arnhem Vreesw. 1. w. Maastr. H.s. 1) Borgh Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 13.10 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.53 43! 23 14.17 13.70 7.61 3.74 3867 11.96 9.70 4.48 9.59 1.4b 10.14 4.33 0 38 42*56 1218 5.70 2.18 Beneden de sluis 0.00 0.00 0.C0 0.00 0-00 0 00 0.00 0.00 0.00 0 00 0.00 0,00 Cj-00 0.00 ^00 1 0.27 0.33 0 30 0.34 0.27 0.29 030 0 30 0,03 0.00 0.27 0.72 0.00 0 17 0.50 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn bij geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22. Stuwen open te: Borgharen, Linnen, Roer mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. AMSTERDAM Kanaalwater 5 u 0 45— AP 12 u 2 u 8 u 12 u 2 u 0.52— AP 0.51- AP Stadswater 0 45— AP 0.52— AP 051- Ap Amstelwater 8 u 0.45- AP 12 u 0.52— AP 2 u 0 51— AP IJselm. water S u 0.04— AP 12 u 0,02+ Aj 2 u 0.03— AP WATERSTAND OP DEN RIJN 3 Febr. 2 Febr. 3 Febr. 2 Febr. Rheinf. 0.— 1,94 Ems Breisach 1.79 1.84 Oaub 2.30 2.47 Kehl 2 15 2.15 Coblenz 2.59 2.76 Maxau 3.62 371 Trier 1.22 1.39 Mannh 3.85 3.98 Keulen 2.59 3.00 Diedesh Dusseld 2.21 2 49 Lohr Ruhrort 1.52 1.83 Mainz 2^89 3.10 Wesel 1.72 198 Bingen 202 2.16 Emmerik 2.98 3.26

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6