lomkm \N Moskou in het offensief Aanval op de anti-komintern NEDERLANDS HOUDING Vertroebeling in de atmosfeer Prijsvragen van den K.R.O. Buitenlandsch overzicht VRIJDAG 3 FEBRUARI 1939 Stadhuisbouw te Leiden Officieele opening eerst in het voorjaar van 1940 Lycea met bijzonder leerplan Vrachtauto door trein gegrepen Ontslagen van grens- gangers BRAND TE MIDDELBURG Paard in de vlammen omgekomen EEN AARDIGE VERRASSING VOOR DE KINDEREN! Nieuwe postzegels van Luxemburg Beeltenissen uit het Huis van Oranje ARBEIDSONGEVAL DAT NOG GOED AFLIEP Zware paal viel op twee arbeiders Rath «v I>oo deheef ver Vreeselijk ongeluk in machinefabriek Oplossing prijsvraag A.M.O.R. Alphons Diepenbrock geëerd PRINS BERNHARD BIJ DEN GENERALEN STAF Zomeruniformen voor spoorwegpersoneel Voorstel van den Personeelraad thans aanvaard Lezingen aan het Hof Nederland voert een strikte zelf- standigheidspolitiek. Het wil niets liever dan goede betrekkingen on derhouden met alle Europeesche mo gendheden en wenscht slechts met rust gelaten te worden. Het heeft terecht bij zondere garanties voor zijn zelfstandig heid en onschendbaarheid afgewezen, omdat zijn zelfstandigheid en onschend baarheid zoo van zelfsprekend zijn, dat zij zelfs niet in welke discussie dan ook mogen worden betrokken. Sommige En- gelsche bladen en parlementsleden be wijzen ons dan ook geen dienst, wan neer zij op het gezag van den een of an deren ongenoemde verklaren, dat wij in doodelijke ongerustheid zouden ver- keeren over de mogelijke plannen en be doelingen van Duitschland en dat Enge land nu reeds officieel zou moeten ver klaren, dat het Nederland zal bijstaan in geval van een niet uitgelokten aan val. Nederland wenscht zich niet in de kwesties der groote mogendheden te mengen en kiest geen partij. Het heeft aan zijn eigen zorgen genoeg. Het wil slechts zich zelf zijn en blijven: Nie- hiands belager en niemands vazal. Maar het behoudt zich wel het recht voor vrij en onafhankelijk zijn meening te vor men over de algemeene principieele Vraagstukken en de verschijnselen in de Wereld. Om deze houding te kunnen hand haven, dienen de Nederlanders zich er rekenschap van te geven, dat zij zoowel in het openbaar als privé geen uitlatingen doen, die tot misver stand of een verkeerde voorstelling van zaken in het buitenland aanleiding kun- hen geven, en dient onze regeering op haar „qui vive" te blijven en ieder of ficieel woord, dat over ons land en zijn situatie door de verantwoordelijke lei ders van vreemde mogendheden gespro ken wordt, nuchter en zakelijk te wik ken en te wegen. Zoo verdient het zeker de aandacht, den tekst van Hitler's ver klaring in zijn groote Rijksdagrede, Waarbij hij Nederland noemde, op de keper te beschouwen. Hitier verklaarde biet, dat een aanval op of verdeeling fan Nederland door Duitschland even dwaas geacht moet worden als een be zetting van de volle maan, maar hij Zeide volgens de vertaling van het Na tionale Dagblad van Mussert wij ne men met opzet deze vertaling om niet het verwijt te krijgen, dat wij den Duit- Schen tekst niet meer- dan het volle Pond zouden willen geven letterlijk het volgende: „De bewering, dat het Nationaal-So- oialistische Duitschland binnenkort Noord- of Zuid-Amerika, Australië, china, of zelfs Nederland aanvallen of Verdeelen zal, en wel, omdat daar andere re?eeringssysternen heerschen, zou nog slechts aangevuld kunnen worden met de voorspelling, dat wij in aansluiting daaraan het voornemen hadden onmid- delijk de volle maan te bezetten!" Deze weerlegging van de bewering, dat Nederland binnenkort iets van Duitsch- Jand te duchten zou hebben op grond van zijn ander regeeringssysteem, aan- Sevuld met de vermelding van Neder- land onder de landen, waarmee Duitsch land vriendschappelijke betrekkingen °hderhoudt, zal niet nalaten de laatste festen van de kogelgaatjes-historie en de daaromheen gevoerde agitatie te hei- Pen liquideeren. Overigens was en is de door Hitler in de door hem geformu leerde termen vervatte en als volkomen dwaas gekarakteriseerde bewering niet de meest gangbare in ons land. Het feit, dat Hitier dit keer niet de vroegere Duit- Sche koloniën terug eischte, maar de koloniale kwestie als een algemeen pro bleem zonder eenige beperking behan delde, kan ons iets te zeggen hebben. In ieder geval koesteren wij niet de hhnste aprioristische vrees of verdenking ^h aanzien van wien of wat ook, maar °m ons zelf onder alle omstandigheden eh tegenover een ieder zoo krachtig mo- PeHjk te handhaven, zullen wij moeten Voortgaan met het nemen van noodza kelijke maatregelen, die in de huidige Wereldsituatie door geen woorden, hoe Geruststellend en uit welken mond die °°k mogen klinken, overbodig kunnen Worden gemaakt. Immers, de interna- Honaal-politieke situatie is niet steeds Afhankelijk van den wil van één man eh tan zelfs den machtigsten man dwingen tegen zijn wil en voornemen handelen. Naar de architect van het Leidsche stad huis, ir. C. J. Blaauw, uit Haarlem, tijdens een P«rsbezoek mededeelde, is de officieele opening Plet voor het voorjaar van 1940 te verwachten. Van den toren woei juist vandaag de natio- Paie driekleur in verband met de voltooiing' van de koperen torenspits, welke de Utrechtsche edelsmeden, gebroeders Brom vervaardigden, ■^an de steenen in- en uitwendige bekleeding van het betonframe, wordt momenteel de laatste hand gelegd, evenals aan het dichtmaken Vah den kap, zoodat over eenige dagen een aanvang kan worden gemaakt met het stuca- doorswerk en de verdere afwerking van het iötërieus. Over eenige dagen 12 Februari zal het frtfst io jaar gelegen zijn, dat het oude stad huis in vlammen opging. Onderwijsleiders steunen den minister De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarin het eindexamen van scholen voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, die een bij zondere leermethode en een bijzonder leerplan volgen, geregeld wordt. De indiening van het wetsontwerp is aan leiding geweest tot het vormen van een co mité onder leiding van prof. dr. J. van Dam te Amsterdam, welk comité beoogt door het wekken van meer belangstelling voor het dringende vraagstuk van dit onderwijs den minister van onderwijs te steunen in zijn poging deze zaak thans spoedig te rege len. In dit comité hebben zitting vertegen woordigers van het Amsterdamsche Mon- tessori-lyceum, het Kennemer-lyceum, het Stichtsche Montessori-lyceum, het^ Rot- terdamsche Montessori-lyceum, het nieuwe lyceum te Hilversum, het nieuwe lyceum te Bilthoven, de Dalton H. B. S. te 's-Gra- venhage en het Rijlandsch. lyceum te Was senaar. Het wetsontwerp wordt in de kringen van het middelbaar onderwijs aldus verklaarde prof. dr. J. van Dam in een te Amsterdam gehou den persconferentie van zeer groote beteeke- nis geacht, omdat wanneer deze wet in het Staatsblad zal zijn verschenen men hoopt, dat dit nog voor het einde van dit zittingsjaar van de Staten Generaal het geval zal zijn een einde zal zijn gekomen aan een toestand, die zeer belemmerend werkt op de ontwikkeling van het middelbaar en het voorbereidend hoo ger onderwijs in ons land. Twee inzittenden gedood Een ernstig ongeluk, dat twee slachtoffers heeft geëischt. is vanmorgen omstreeks negen uur gebeurd ter hoogte van het station Oude molen, gelegen tusschen Assen en Vries. Een vrachtauto van den bode Ganzeveld uit Vries, komende uit de richting Oudemolen is op den onbewaakten overweg bij dit plaatsje door een Dieseltrein gegrepen. De twee inzit tenden zijn hierbij om het leven gekomen. Het zijn de zestienjarige H. Hogenberg uit Vries en de 20-jarige Meertens uit Grootegast. De vrachtauto had 50 M. vóór den onbewaak ten overweg van Oudemolen gestopt, om den molenaar Evers, uit Vries, die tot daar was mee gereden, te laten uitstappen. De auto was daarna doorgereden en moest bij den onbewaakten overweg stoppen om een rangeerlocomotief, die de chauffeur van den vrachtauto uit de rich ting Assen zag aankomen, te laten paseeren. Vlak achter deze locomotief wilde de be stuurder van den vrachtauto den overweg passeeren. Echter kwam juist uit de tegen overgestelde richting met zeer groote snel heid een dieseltrein, welke om negen uur uit Groningen was vertrokken. De auto werd door den trein gegrepen. Met een ontzettenden knal werd de wagen in stukken gereten. Tengevolge van de he vige botsing vloog het voorste gedeelte van het eerste treinstel uit de rails. Eerst 800 meter verder kwam de trein tot stilstand. Doordat het Imkervoorwiel van den trein steun vond tegen den binnenkant van de rechterrails, werd voorkomen dat de trein den spoordijk afvloog. De cabine van den wagenvoerder werd to taal vernield. De bestuurder, die op zijn plaats was blijven zitten, liep echter geen letsel op. Stukken van den vrachtauto vlo gen 500 tot 600 meter in het rond. De inzittenden, die er uit waren geslingerd, werden op slag gedood. De officier van justitie te Assen heeft de lijken in beslag genomen; zij zijn naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Spoorwegautoriteiten uit Assen, die zich on middellijk naar de plaats van het ongeluk be gaven, namen direct de noodige maatregelen om het treinverkeer zoo weinig mogelijk stag natie te doen ondervinden. Het achterste trein stel. dat in de rails was gebleven en niet be schadigd was, werd van het voorstel afgekop peld. en werd naar Groningen teruggereden. Ook de passagiers in dezen trein, die geen van allen letsel hadden verkregen, gingen naar Groningen terug. Het spoorwegverkeer op de lijn AssenGro ningen was echter geruimen tijd gestagneerd. Eerst na een uur slaagde men er in een spoor vrij te maken, waarover voorloopig het trein verkeer op deze lijn werd geleid. Naar wij uit Losser vernemen, hebben zich tot Donderdagavond 106 arbeiders, die op 1 Februari uit 't textielbedrijf over de grens zijn ontslagen, bij de arbeidsbeurs, aldaar, aange meld. Hedenochtend omstreeks vijf uur is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken in 't Kalvermarkt te Middelburg. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, be streed het vuur. Zij kon echter niet verhin deren, dat het pand en de daarin geborgen voorwerpen, alsmede een wagen met manufac turen, een prooi der vlammen werden. Het paard van den eigenaar kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. De naast het verbrande pakhuis gelegen werk plaats van de Zeeuwsche Vereeniging tot Werk. verschaffing aan Blinden, wist men voor het vuur te sparen. „Een vrouw is niet ouder dan zij er uit' ziet!" En de vrouw, die wil behagen, weet, dat men er jong blijft uitzien door een fris sche teint en een zachte, gave Wij bieden U 6 mooie, in kleuren gedrukie uiiknipkaarien aan, met voorstellingen van Sneeuwwitje, den Prins, de 7 dwergen en de dieren uit het woud (totaal 32 figuren), speciaal door Walt Disney geteekend voor Palmolive. Zij worden franco toegezonden tegen inzending van 3 zwarte Palmolive-bandjes en 2 post- zegels van 5 cent aan Palmolive, Afd 13 Postbus 635. Amsterdam-C. Met toest Wan Disney Mickey Mouse De teint der jeugd is een der grootste charmes van een vrouw. Pas daarom de Palmolive-schoon- heidsbehandeling toe: masseer Uw gezicht, hals en schouders tweemaal daags met het overvloe dig schuim van Palmolive Zeep. Uw uiterlijk zal zeker er bij winnen escherm Uw teint tegen elke weersgesteldheid met olijfolie, die de huid zacht en mooi maakt. Palmolive. de olijfoliezeep, is om deze re den het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, speciaal voor hen die sport beoefenen Ter gelegenheid van het Eeuwfeest van Luxemburgs onafhankelijkheid, zal binnen kort een serie zéér fraaie postzegels verschij nen. Een viertal dezer zegelsc zal de beel tenis dragen van Koning Willem I, Koning Willem II, Koning Willem III en Prins Hendrik der Nederlanden, den jongeren broer van Willem III, die van 1850 tot zijn dood, in 1879, Stadhouder van Luxemburg was. Deze zegels zijn, evenals de bekende Luxemburgsche St. Willibrorduspostzegels, bij de firma Enschedé te Haarlem vervaardigd. Donderdagnacht waren eenige werklieden op het terrein van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij aan de Rosestraat te Rotterdam bezig met 't plaatsen van een drie ton zwaren betonnen zinkput in een daartoe gegraven kuil. Zij maakten daarbij gebruik van een hijsch- stelling met behulp waarvan het zware voor werp in een strop werd opgetakeld, om het daarna langzaam in den kuil te laten zakken. Op den zinkput stonden twee arbeiders, de 30-jarige timmerman A. van B. uit Numansdorp en de 27-jarige arbeider A. de R. uit Mijns- heerenland. Op een gegeven oogenblik knapte een der palen van de stelling af, met 't gevolg, dat de zware betonmassa, waarop de twee ar beiders zich bevonden, naar beneden stortte. Het zware stuk van den afgeknapten paal sloeg op de arbeiders neer. Dit ongeval is even wel merkwaardig goed afgeloopen. A. van B. had eenige weinig beteekenende kwetsuren, maar A. de R. had een hersenschudding opgeloopen. Met een auto van den G.G.D. is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Alleen stalenboeken met dit merk op de kaft, bevatten R&D behangsels in de mooie, aparte „Fixa-col or" kleuren. Vraag ze Uw behanger nog heden op zicht! Als U de nieuwe R&D series 16 - 47 - 48 - 49 - 50 of 51 doorbladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! 'n Nieuwe kamer, kunstzin nige wanden, lichter, zonniger, rui mer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Metaalbewerker met hoofd tusschen draaibank In een machinefabriek te Hengeloo (O.) is hedenmorgen een zeer ernstig arbeidsongeval gebeurd, dat den 44-jarigen gehuwden metaal bewerker G. Westenberg het leven heeft ge kost. Tijdens zijn werkzaamheden is de man met zijn hoofd tusschen een draaibank geraakt. Toen men hem bevrijd had, bleek dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Terwijl men in het Westen in spanning of met gelatenheid de rede afwacht, waarin Mus solini naar men veronderstelt de Italiaansche eischen ten aanzien van Frankrijk zal formu leeren, geeft Oostelijk Europa weer eens een intermezzo te zien, dat niet nalaten zal invloed uit te oefenen op de diplomatieke gebeurtenis sen in de naaste toekomst. Allereerst is daar de Russische beer, die gromde tegen de Hongaren. Bij alle snelheid, waarmee in den huidigen tijd de politieke si tuaties veranderen, kan het niet onopgemerkt blijven, dat Moskou, kort tevoren nog zoo desolaat in een uithoek van het continent weg gedrongen, plotseling weer de belangstelling trekt. Verschillende groote mogendheden de anti-komintern-leden niet uitgesloten lieten hun vertegenwoordigers te Moskou sondeeren, en het Narkomindel voelt zijn buitenlandsche en ook zijn buitenlandsche- positie ver sterkt. Sterk genoeg, om op het onverwachts een zeer verrassenden zet op het diplomatieke schaakbord te doen: het verbreekt de betrek kingen met Boedapest. Dat de Hongaren over dezen stap van de Sovjet-regeering diep be droefd zullen zijn, mag men wel ten zeerste be twijfelen: de relaties zijn nooit zoo erg harte lijk geweest, sedert de Magyaren het roode juk van Béla Kun afwierpen. Wat de onmiddellijke diplomatieke betrekkingen betreft zal deze stap dan ook v'el geen belangrijke veranderingen brengende strekking van dezen stap is veeleer, dat Moskou tot den aanval overgaat en zich richt tegen den anti-komintern-bond, daarbij, zooals in de strategie gebruikelijk is, het zwak ste punt aanvallend. Voor de trotsche Hongaren is het natuurlijk niet prettig, dat zij door een groote mogend heid niet meer als onafhankelijke staat erkend worden; doch ondanks het verzet van binnen- landsche politici, die waarschuwen tegen te nauwe aansluiting bij Duitschland, valt geen wijziging in de houding van het kabinet-Im- rédy te verwachten; zelfs dreigen de tegenstan ders ervan zich door schijnbare gelijkgezind heid met Moskou te disqualificeeren. Doch voor Berlijn heeft deze stap een andere betee- kenis: Moskou neemt thans den handschoen, door de anti-komintern toegeworpen, op, en vertroebelt daardoor de internationale situatie. Waar thans een periode van diplomatieke wrij ving' verwacht wordt, is dit resultaat van de Sovjet-manoeuvre althans in zooverre gunstig, dat een eventueel agressief-gestemde zich, vooral na een gelijksoortig optreden in de V S., wel geducht zal bedenken alvorens hij zijn plannen ten uitvoer brengt. Niet in elk troebel water is het goed visschen. Opmerkelijk is, dat Moskou, ofschoon de zor gen van Londen en Parijs eenigszins verlich tend, tevens naar die zijde door zijn officieele persbureau Tass liet weten, dat het van Müh- chen, als „oorzaak van de onderwerping van Hongarije" niets wil weten, en voor een herha ling vJaarschuwt. De manoeuvre van het Narkomindel bewijst in elk geval, dat, ondanks de talrijke nederla gen van verleden jaar, Rusland een invloed ook op het Europeesche continent heeft, dien mer niet moet onderschatten. Togen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuvraehtiglieid, gebruike men de Zenuwstillondc en Zenuwsterkende Mijjnliardt's Zenuw tabletten. Buisje 7.5 et. Uitnoodiging aan Nederlandsche componisten Ter gelegenheid van de opening der nieuwe studio's heeft de K.R.O. aan enkele van Neerlands jongere kunstenaars op drachten verstrekt tot het speciaal voor die opening componeeren van orkest- en koor werken. Voortbouwend op de gedachte, die daar aan ten grondslag ligt, wil de K.R.O. ook in het jaar 1939 kunstenaars gelegenheid bieden van hun talenten blijk te geven door het uitschrijven van enkele prijsvragen en wel één op klassiek muzikaal gebied en één op amusementsgebied. Voor de inzending op klassiek muzikaal ge bied wordt verlangd een compositie voor ge mengd koor, desgewenscht met ten hoogste twee solisten, met begeleiding van kamer orkest, op een tekst, welke betrekking heeft op de Goede Week of op den Vastentijd in het al gemeen. De daarvoor te gebruiken tekst kan naar ver kiezing Latijn of Nederlandsch zijn, lezen we o.m. in de voorwaarden voor deze prijsvraag Bij de keuze van den tekst wordt de componist geheel vrijgelaten, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat deze tekst voor den K.R.O. ge schikt moet zijn. De tijdsduur van het werk mag ten hoogste 30 minuten bedragen. Als prijzen worden uitgeloofd: Een 1ste prijs van f 400.een 2de prijs van f 250.en een 3de prijs van f 100.terwijl het aan het oor deel van een jury wordt overgelaten, een of meer prijzen niet toe te kennen, indien de ingezonden werken niet aan de verwachting beantwoorden. Wordt een werk met een prijs bekroond, en is voor dat werk een tekst gebruikt, waarop een auteur recht kan doen gelden, dan wordt als voorwaarde gesteld, dat de componist hier omtrent met den tekstauteur een overeenkomst gemaakt heeft, zoodat de tekstauteur ten aan zien van den K.R.O. geen financieele aanspra ken meer kan doen gelden. Een desbetreffende verklaring van den auteur moet bij de inzen ding gevoegd worden. Wordt een werk met een prijs bekroond, dan verwerft de K.R.O. daardoor het volledige eigen domsrecht. Inzendingen moeten geschieden onder motto De deelneming is uitsluitend opengesteld voor katholieke componisten van Nederlandsche na tionaliteit. De uiterste termijn van inzending is 1 Sep tember 1939. Een jury zal vóór 31 December 1939 uitspraak doen. Op deze uitspraak is geen be roep. De jury is als volgt samengesteld: voorzitter Pater Lr. J. Dito, voorzitter van den K.R.O.; le den: Willy d'Ablaing, muziekadviseur van denK R.O., Ed. v. Beinum, Henri Hermans, Dr. Rud. Mengelberg en Pierre Reinards. Als secretaris zal. fungeeren H. J. R. Schaffers, programma chef van den K.R.O., Heerengracht 118, Amster dam-C., aan wien de inzendingen moeten ge schieden. Nadere inlichtingen kunnen uitsluitend schrif telijk gevraagd worden aan den secretaris van de jury. Voor de prijsvraag op amusementsgebied zijn o.m. de volgende voorwaarden gesteld: Verlangd wordt een orkestcompositie voor z.g. Jazz Symphonisch orkest, als volgt samengesteld: Strijkkwintet, 3 altsaxofoons-klarinet, 1 tenor saxofoon-klarinet, 1 fluit-gitaar, 1 fluit, 1 hobo, 1 fagot, 2 hoorns, 3 trompetten, 2 trombones, dubbel slagwerk, 2 klavieren, celesta en harp. De compositie moet origineel zijn, en geen be werking van bestaande composities. De tijdsduur van het werk mag ten hoogste 15 minuten bedragen. Als prijzen worden uitgeloofd: Een lste prijs van f 150.een 2de prijs van f 100.en een 3de prijs van f 50.terwijl aan het oordeel van een jury wordt overgelaten een of meer prijzen niet toe te kennen, indien de ingezonden werken niet aan de verwachting beantwoorden. Voorzitter van de jury is pater Lr. J. Dito voorzitter van den K.R.O.; leden: Willy d'Ablaing, muziek-adviseur, Marinus van 't Woud, Piet Lustenhouwer, Paul Godwin. Als se cretaris zal fungeeren: H. J. R. Schaffers, pro grammachef van den K.R.O., Heerengracht 118, Amsterdam-C., aan wien de inzendingen moeten geschieden. Nadere inlichtingen kunnen uitsluitend schriftelijk gevraagd worden aan den secretaris van de jury. De overige voorwaarden zijn gelijkluidend aan die van de eerste prijsvraag. De uitslag van de verloting onder de goede oplossers van de prijsvraag van „A.M.O.R." in de Katholieke Hlustratie van 23 December luidt als volgt: lste prijs: Dames- of Heerenrijwiel, gewon- nei door J. Karsten, postkantoor, Obdam. 2de prijs: Dames- o" heerenreiskoffer, ge wonnen door Johan de Jager, Nijverstraat 40, Tilburg. 3de prijs: Koffergramofoon met enkele platen, gewonnen door mej. E. J. Nijssen, Burgemeester de Roocklaan 35, Bengen op Zoom. De oplossing van den rebus luidde als volgt: „In October 1939 zal in Amsterdam gehouden worden een grote Nationale Missieweekl" Tweejaarlijksche compositieprijs onder zijn naam Het Genootschap van Nederlandsche Com ponisten is overgegaan tot het instellen van een tweejaarlijkschen compositieprijs, waarvan de geldmiddelen van belangstellende zijde ter beschikking zijn gesteld. De bedoeling is, in overeenstemming met wat in vele landen ter wereld geschiedt door de instelling van een „Prix de Rome", een bedrag ter beschikking te stellen aan een jongen com. ponist, opdat deze zijn studies in het buiten land kan voltooien. Teneinde den componist te eeren, die den eersten stoot tot vernieuwing der Nederlandsche muziek heeft gegeven, heb ben de stichters besloten dezen prijs den naam „Alphons Diepenbrocksprijs" te geven. De prijs zal voorloopig alle twee jaar y 2000 bedragen. Mededingen mogen Nederlanders be neden 31 jaar, benevens buitenlanders binnen die leeftijdsgrens, indien zij in Nederland ge vestigd zijn en een belangrijk deel van hun op leiding in ons land hebben genoten. In den regel zal worden verlangd de inzending van een ka mermuziekwerk en naar keuze een frag ment van een symphonisch werk, een muziek dramatisch werk of een gedeelte van een ora torium. De prijswinnaar zal een jaar in het bui tenland moeten vertoeven en na een half jaar nog eenige proeven van compositie moeten in leveren. De „Alphons Diepenbrockprijs" wordt be heerd door een curatorium van vijf leden, waar van twee zijn aangewezen door het Genootschap van Nederlandsche Componisten, twee door de stichting „Nederlandsche Muziekbelangen" en één door het hoofdbestuur der Kon. Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging. Het curatorium is thans samengesteld uit M. A. Brandts Buys Jr.. dr. K Ph. Fernet Kem- pers, Jan van Gilse, mr L. P J. Michielsen en Paul P. Sanders. VOor de adviseering bij toe- kenning van den prijs wordt telkens een com missie van drie componisten van naam gevormd, waaronder bij voorkeur een buitenlander Het ligt in de bedoeling dezen prijs voor het eerst in den loop van dit jaar uit te schrijven Z. K. H. Prins Bernhard heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan het gebouw en de heeren van den generalen staf te 's-Graven- hage, ten einde zich van het werk van den staf op de hoogte te stellen De directie van de Ned. Spoorwegen heeft be sloten voor bepaalde groepen van het personeel zomeruniformen in te voeren, waarmede in het komende zomerseizoen zal worden begonnen. Hiervoor komen in aanmerking wagenvoer ders, conducteurs en hoofd-conducteurs, die nogal dik gekleed zijn, hetgeen bij warm weer minder aangenaam is. Vooral de wagenvoerders in hun kleine ca bine op de electrische treinen ondervinden daar nog al hinder van. Het idee voor genoemde personeelgroepen een zomeruniform in te voeren is overigens niet nieuw en reeds enkele jaren geleden heeft de Personeelraad een voorstel in dien geest aan de directie der Ned. Spoorwegen gedaan. Ongeveer veertien dagen geleden werd de zaak uitvoerig met een der chefs van dienst besproken, waarna de directie goed vond, thans tot het nemen van dezen maat regel, welke het betrokken personeel onge twijfeld zal toejuichen, over te gaan. De zomeruniformen zullen een eenvoudig tuniekmodel hebben en wijken nog al sterk af van de bestaande kleeding. Belangrijke sprekers over tal van onderwerpen Wij vernemen, dat wederom dezer dagen' ten paleize Noordeinde te Den Haag in tegenwoor digheid van Prinses Juliana en van Prins Bern hard eenige lezingen gehouden zijn, waarbij als toehoorders een vijftigtal dames en heeren uit het geheele land uit universiteitskringen en uit het maatschappelijke zakenleven aanwezig wa ren. Als sprekers zijn opgetreden: Jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude over: „Waterstaat"; Prof mr. P. J. M. Aalberse over: „Sociale maatrege len, in het bijzonder sedert 1900"; Luit.-Gen. b.d. Jhr. W. Röell over: Nederlands defensie; Prof. dr. Ph. Kohnstamm over: „Ontwikkeling van het Nederlandsch Onderwijs"; en mr. dr. A. van Doorninck over: „Ontwikkeling van de Nederlandsche budgetpolitiek en van het be lastingstelsel" Na 'de inleidingen was er telkens gelegenheid voor gedachten wisseling, waarvan een ruim ge bruik is gemaakt. Het ligt in het voornemen, binnenkort we derom dergelijke lezingen te organiseeren, waar voor andere sprekers en toehoorders zullen worden uitgenoodigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9