Roosevelt sprak niet over grenzen aan den Riin u Men onderschatte de macht van Engeland niet" 500 dooden te Figueras De molestatie van minister Spaak a Scotland Yard is waakzaam Het nieuws van heden EEN LATE TEGENSPRAAK DOOR DEN PRESIDENT HALIFAX SPREEKT OVER DE HERBEWAPENING "«tÉS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21620 De politiek der Vereenigde Staten is in niets veranderd en zal ook niet veranderen Fel artikel van de Giornale d'Italia Amerikaansche stap te Rome Een rede van Rudolf Hess SÉ 99 LAMEPIS Engeland blijft echter streven naar den opbouw van een wer- kelijken vrede Waardeering voor het werk van Chamberlain De vrijwillige nationale dienst Duitschland en de wereld handel De stad tot zesmaal toe door de rechtsche luchtmacht gebombardeerd Rechtschen bezetten Villalta Baron Paul d'Anethem in verband met den aanslag gearresteerd Het Weer mmmum Scherpe controle op de stations van de „tube" Vragen in het Lagerhuis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek WASHINGTON, 3 Febr. (Reuter). In een persconferentie heeft president Roosevelt verklaard, dat het bericht, Volgens hetwelk hij in de legercom- tnissie van den Senaat gezegd zou Hebben, dat de grenzen der Veree nigde Staten in Frankrijk of aan den Rijn zouden liggen, een „bewuste leugen" is. De president vatte de buitenlandsche politiek 115 de vier volgende punten samen: 1 De Vereenigde Staten zijn tegen verstrik kende bondgenootschappen. 2. De Vereenigde Staten zijn voorstanders Va-n handhaving van den wereldhandel voor iedereen. 3- De Vereenigde Staten stemmen volkomen 1,1 met elke poging tot vermindering of beper king (jer herbewapening. 4. Het volk der Vereenigde Staten stemt in met vreedzame handhaving van de politieke, etonomlsche en sociale onafhankelijkheid van alle volken ter wereld. De president verklaarde met klem, dat de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten niet veranderd is en ook niet zal veranderen. Eenige leden van het Congres en eenige dag- bladeigenaren hebben die politiek welbewust ,verkeerd uitgelegd. De president oefende een bittere critiek op de pers. Vele berichten over Amerikaansche defensie en de buitenland ode politiek, die verspreid zijn, waren zuivers Verzinsels. Wijzende op een aantal bladen, die °P zijn bureau lagen, zeide hij: „Er is geen be ticht of geen kop in de kranten, die niet een Verkeerden indruk wekken." De Amerikaansche politiek as volledig uit- Ongezet in de boodschappen aan het Con- Sfcs: <jie politiek is zeer eenvoudig en bevat bots nieuws. Roosevelt zeide in de persconferentie ferder, dat er geen sprake was geweest van geheimen bij zijn laatste besprekingen met de commissie van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Het eenige element van geheimhouding had rekking op een zekere mededeeling, die ver ged®,611 was door de kanalen van den inlichtin- 2 Itenst. Indien die mededeeling gepubliceerd tin Worc'en> 2011 he bron daarvan geen inlich ëen meer opleveren. Roosevelt verklaarde voorts, dat de partij- itiek of gedachten aan de naderende ver- 0TZingscampagne geen invloed moeten uit- 11° Ut ie k 06 bespreking her buitenlandsche fterf0011 Journalisten hem nog verder vroe- V* naar de verklaring over de grenzen van de la ,eenigc'e Staten, zeide de president glim- üomtnd: ..Met die verklaring moet een of andere kop zijn weggeloopen." Hij voegde hieraan a{ dat hjj die verklaring niet alleen niet had hein u3, maar dat °°k he inhoud geen waar in oevatte. Hij zeide te weten, dat de ver en rin? in Engeland en Frankrijk instemming Uit bi Duitschland en Italië aanvallen heeft aan D°ch zoowel de instemming als de vallen berusten op een vergissing. Roosevelt deze woorden nu al of niet besproken heeft, opmerkelijk is en blijft de factie, die deze z.g. verklaring in het uitenland teweegbracht de^6 en he Italiaansche pers hebben t e gelegenheid gretig aangegrepen om zich de Ver. Staten te keeren. In verband 'mede, aldus verneemt Havas uit Rome, heeft Amerikaansch ambassadeur aldaar, William hipps, op het Palazzo Chigi een nota doen °Verhandigen, waarin de aandacht van Ciano he houding der fascistiscne pers ten aanzien n den persoon van den president der Veree- S5^e Staten gevestigd In de Vrijdagmiddag uitgekomen Italiaan- hagbladen worden nog hoofdartikelen ge- 'Jh aan de „oorlogszuchtige" verklaringen van v losevelt. De Giornale d'Italia begint met te klaren, hat de oorlogsverklaring van Roose- e t aan de autoritaire regimes ter verdedi- 'hg van de democratie de Italiaansche hatie niet verontrust. Zij is, evenals de VClUHWUbb, £JlJ iö, CVCIlfcUd mtsche natie, gewend aan harden strijd tp'^St niet terug voor een uitbarsting van bui- niandsche vijandschap: zij zal er slechts de tr 1?seciuenties voor haar actieve defensie uit Velt en' Het blad voegt hieraan toe, dat Roose- eat d00r zUn verklaringen een oorlogsprovo- tor is gebleken en olie op het vuur heeft ge- is F!?en' Want het resultaat van zijn woorden in U.ecllts geweest de oorlogszuchtige partijen Groot-Brittannië en Frankrijk aan te moe- ai®eb cn het werk van de vredesvrienden, zoo- Chamberlain, Mussolini en Hitler, te sa- v tee''en. Hieruit volgt „de noodzakelijkheid" f; r Italië, Duitschland. Japan en andere na- |.p s. oth nog nauwer de gelederen te sluiten en luister tijd in den uitgebfeidsten omvang de an non en middelen voor hun verdediging te «niseeren. En aangezien het offensief van °°sevelt wil doordringen tot het hart van Europa, tot den Rijn en de Alpen, is het na tuurlijk, dat de verdediging om dat offensief te bestrijden, zich uitstrekt tot de Rio Grande del Norte, ja verder nog, tot aan de linie van het Panamakanaal. Na er vervolgens op gewezen te hebben, dat de nieuwe interventie van Roosevelt ten gunste van de oorlogspartijen geschied is na het be zoek van Eden aan Washington en zijn daar gevoerde propaganda, wijst het blad er op, dat de persoonlijke steeds uitgebreider en machti ger dictatuur van Roosevelt de Vereenigde Sta ten van tevoren betrekt in een Europeeschen oorlog, nog voor die is uitgebroken en zulks zonder zich in het minst te bekommeren om den wil van het Congres en de volksstemmin gen, die karakteristiek behoorden te zijn voor het democratische regime. Ten slotte schrijft de Giornale d'Italia, dat de beschuldigingen van Roosevelt jegens de poli tiek van Duitschland, Italië en Japan pre cedenten hebben in het optreden der Vereen. Staten zelf, die, gelijk in de Vereenigde Staten geconstateerd is, honderd maal van de hon derd vijftig keeren de wapens hebben gedragen buiten hun nationale gebied in een verove- rings- of represaille-oorlog. Ook de plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess, heeft zich tegen Roosevelt gekeerd en verklaard Het nationaal-socialisme zal voor het Duit- sche volk consequent zijn levensgrondslagen behouden en beveiligen. Daaraan zal noch een perscampagne iets veranderen, noch radioleu gens of parlementsdebatten. Daaraan zullen ook de ophitsers in de Westelijke over den Oceaan gelegen democratieën niets veranderen, ook al zouden speculatie- en wapenzaken daaronder lijden. Uit Etogelsche en Amerikaansche bladen heeft Duitschland vernomen, dat een leidend politicus van een democratie aan gene zijae van het groote water de grens van zijn land naar Frankrijk, of direct aan den Rijn ver plaatst wil hebben. Daarbij komt niet duide lijk tot uitdrukking, of deze grens vóór of ach ter de fortificaties van de Westelijke grens ge dacht is. De Duitsche grens ligt in ieder geval hecht: achter haar zal geen vreemd soldaat zijn voet plaatsen, ook al verplaatsen de Engel- schen en Amerikanen hun grenzen, waarheen zij willen. Te Cardiff in Engeland werkt men koortsachtig aan het in massa vervaardigen van materiaal om schuilplaatsen te bouwen. Op eenvoudige wijze worden binten en bedekking aan elkander geschroefd, waarna het geheel in den grond wordt inge graven UURWERK HANDEL LEID5CHESTRAAT.18* LONDEN, 3 Febr. (Reuter)De Engelsehe minister van Buitenlandsche Zaken, Halifax, heeft Vrijdag te Huil een rede gehouden, waarin hjj den nadruk legde op de betee- kenis der Britsche herbewapening van de laatste twee tot drie jaar. Hij zeide, dat hij niet den minsten twijfel koesterde over het antwoord, dat het Britsche volk, hoezeer het ook naar den vrede verlangt, zou geven en wat de uiteindelijke uitslag zou zijn, indien Engeland de strijd wordt onge- drongen. Hij ontkende krachtig, dat, zooals Hitler Maandag gezegd heeft, de laatste oorlog is ge voerd om Duitschland van den wereldhandel uit te sluiten. Ter zee, te land en in de lucht is Engeland een goed stuk op weg om zijn oude kracht te herwinnen en degenen, die zouden denken, dat Engeland, indien het tot een con flict zou komen, slecht voor den dag zou ko men, zouden een zeer ernstige vergissing be gaan Wij zouden natuurlijk, aldus Halifax, moeten lijden, want de oorlog is een verschrikkelijk ding en wij moeten al het mogelijke doen om hem te voorkomen. Halifax sprak over de scherper geworden in deeling van denkbeelden in de wereld en zeide „Het is deze botsing van philosophieën. die naast de geheele erfenis van gevoelens en ver warringen, welke de wereldoorlog ons heeft nagelaten, verantwoordelijk is voor de bestaan de atmosfeer, waarin onverdraagzaamheid vaak wordt beschouwd als een teeken van kracht en verdraagzaamheid als een bewijs van zwakheid. In deze atmosfeer zijn het volk en de regeering van Engeland geroepen om te streven naar den opbouw van een werkelijker» vrede." De minister prees den arbeid van Chamber lain en vervolgde: „En zelfs, als al onze pogingen in het be lang van den vrede zouden mislukken en wij een oorlog onder de oogen zouden moeten zien, zou ik er niet aan twijfelen, dat wij vol komen gelijk hadden, toen wij onze pogingen in het werk stelden om Europa een beteren weg aan te geven. Want in dat geval zou het geheele Britsche volk, onverschillig tot welke partjj men behoort, schouder aan schouder staan Het zou een onoverwinnelijke overtui ging 'van het recht hebben en de uitwerking daarvan op de meening der wereldmoraal zou van onschatbare waarde zijn. Ik behoor niet tot diegenen, die den oorlog als onvermijdelijk beschouwen," Tenslotte zeide Halifax, dat de Spaansche kwestie zoowel in Engeland als in Frankrijk ongerustheid heeft gewekt. „Daarom, aldus vervolgde hij, hechten wij het grootste belang aan de verzekeringen, die Mussolini ons gege ven heeft. Zoolang echter de FranschItaliaan sche betrekkingen zullen blijven, zooals zij thans zijn, zal dat ook een bron yan bezorgd heid voor ons zijn, omdat nauwe samenwerking niet Frankrijk, die gebaseerd is op de gelijk heid van belangen, van fundamenteel belang voor onze buiten1 andsche politiek is en wij ook betrekkingen van hartelijk vertrouwen met Italië wenschen te onderhouden. Minister Halifax rechtvaardigde nogmaals de Britsche politiek van niet-Inmenging In Spanje. Tk twijfel er niet aan, zeide hij, dat, als zij alge meen werd opgegeven, dit onmiddellijk de kans, dat de Spaansche burgeroorlog uitgroeit tot een algemeenen Europeeschen oorlog, gevaarlijk zou doen toenemen. f Sprekende over de talrijke geruchten, welke de laatste dagen in omloop zijn, zeide Halifax: „Hoezeer ik ook onnoodige alarmeeringen be treur, het eenige resultaat er van is, voor zoover ik heb kunnen waarnemen, een vergrooting van de nationale solidariteit en de kalme vastbera denheid van ons volk. Reeds meer dan een mil- lioen vrijwilligers zijn ingeschreven voor de verschillende luchtbeschermingsdiensten. Hoe zeer het Britsche volk ook den vrede wenscht, het voelt instinctief, dat er dingen zijn, zonder welke het leven, zooals het dit kent, niet de moeite waard zou zijn om geleefd te worden en als de nood aan den man kwam, zou het spoe dig uitmaken welke deze dingen zijn, uitgaande van de gedachte, dat voor dit volk het leven der natie niet slechts bestaat uit materieel bezit, doch ook in de verzekering Van zijn onafhanke lijkheid en z;jn vrijheid. Een paar weken geleden hoorden wij op tref fende wijze aan deze denkbeelden uiting geven door Roosevelt. Het was de stem van een volk, dat zijn onafhankelijk bestaan als natie dankt aan zijn liefde voor de vrijheid. Dezelfde geest is vandaag nog even sterk als hij altijd geweest is en het is dezelfde geest, die de mannen van dit land, die het Britsche gemeenebest hebben op gebouwd, heeft bezield." Hitier, zoo vervolgde spreker, heeft een dezer dagen verklaard, dat de Duitsche natie moet leven, hetgeen naar hij zeide beteekent, dat het moet uitvoeren of ten onder gaan. Zonder twij fel is dat juist voor Duitschland en zeer zeker is het waar voor het Vereenigde Koninkrijk. Doch wat volkomen onwaar Is, aldus Halifax, is zijn verklaring, dat de oorlog gevoerd is om Duitschland van den wereld handel uit te sluiten. Duitschland was Engelands beste buitenland sche klant voor den oorlog. Zijn handel bloeide toen de onze bloeide, hij verminderde toen de onze verminderde. Waarom zouden wij toen of thans Duitschland wenschen uit te sluiten van den wereldhandel? Wij g'elooven, dat in dagen van ontwikkeling, voorspoed en vrede de concurrentie den handel overal bevordert. Doch wat den handel vernietigt, is ten deele de verspilling van ener gie, uitgedrukt zoowel in kapitaal als in werk kracht, voor een onproductief doel, zooals be wapening. En bovenal gebrek aan vertrouwen ,en vrees yoor oorlog. Hitier heeft, een langdu rige periode van vrede voorspeld, en niemand hoopt meer dan ik, dat deze voorspelling vervuld zal worden. Geef de wereld een werkelijke ver zekering van den vrede en de handel zal ople ven en economische ontwikkeling mogelijk zijn. Zoolang» de wereld echter een gewapend kamp blijft, zullen de tegenwoordige moeilijkheden voor allen in min of meer sterke mate voortduren. Een vrede, die verzekerd en gehandhaafd wordt, is de uitsluitende basis voor nationaal herstel en verbeterde levensstandaarden. De basis voor de economische standaarden kan niet verbeterd worden tenzij alle naties voor het algemeen welzijn samenwerken. Daartoe zijn wij te allen tijde bereid, als anderen ons de hand willen reiken in het oprechte verlangen dezen vooruitgang voor alle volken tot stand te bren gen. De totstandkoming van de overeenkomst tusschen de Britsche en Duitsche steenkoolin dustrieën noemde Halifax een hoopvol teeken voor de toekomst, daar hij meende, dat Britsch- Duitsche samenwerking niet alleen wenschelijk, doch ook noodzakelijk is. Halifax haalde de verklaring aan, die Cham berlain Dinsdag in het Lagerhuis heeft afge legd toen de premier- zeide, dat er geen kwes ties tusschen de naties zijn, hoe ernstig ook, die niet door een rondetafelconferentie kunnen worden opgelost, doch natuurlijk, zoo voegde Halifax er aan toe, heeft het, naar de premier deed uitkomen, geen zin, besprekingen te ope nen voor algemeene regeling van geschillen, be vrediging- van verlangens en het wegnemen van grieven, tenzij de atmosfeer gunstig is. Geen succes kan verwacht worden, zoolang in Europa niet een veel grootere mate van ver trouwen en samenwerking bestaat, zoowel op politiek als economisch terrein. Het is het doel van onze politiek, dit vertrou wen en deze samenwerking tot stand te bren gen en wij zijn thans en te allen tijde bereid samen te werken met ieder, die met goeden wil met ons wil samenwerken om tot dat doel con crete en practische maatregelen te formuleeren. PERPIGNAN, 3 Febr. (Reuter). Figueras is Vrijdag tot zesmaal toe gebombardeerd. Bij deze luchtaanvallen zouden 500 personen gedood zijn. Talrijke huizen zijn verwoest. Het aantal slachtoffers is zoo abnormaal hoog, doordat juist in dit district zooveel vluchtelingen bijeen zijn. Tijdens den derden aanval, die laat in den middag geschiedde, brachten de Finsche gene raal Hollander en de Fransche kolonel Bach van de internationale commissie voor de eva cuatie van de buitenlandsche vrijwilligers een bezoek aan de Spaansche regeering in het oude slot buiten Figueras. De bommen kwamen in de nabijheid van het slot neer en een van de chauffeurs der com missie, die een officier naar de stad moest brengen, werd gedood. Een bom zou het huis getroffen hebben, waarin het Fransche con sulaat is gevestigd. Vrijdagavond trok een stroom van doode'ijk verschrikte vluchtelingen en inwoners uit Figueras naar alle richtingen, uit vrees voor de luchtaanvallen. Volgens den correspondent van Havas daar entegen hebben de bombardementen 150 dooden, en meer dan 200 gewonden geëischt. De cor respondent meldt voorts, dat de stad Gerona vandaag 16 maal hevig gebombardeerd Is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Laat in den avond meldden de rechtsche troepen de bezetting van Villalta. dat op 11 K.M. van Gerona is gelegen. Omtrent de reis van den Franse hen minister Bérard wordt vernomen, dat deze gedurende zijn verblijf te Burgos met de rechtsche auto riteiten besprekingen zal hebben over de re geling van dringende vraagstukken, die voorai betrekking hebben op de repatrieering der Ca- talaansche vluchtelingen, het lot der politieke gevangenen en den rechtschen opmarsch naar ae Pyreneeën. In den loop van de volgende week keert Bé rard terug. De kwestie van een officieele vertegenwoor diging van Frankrijk te Burgos zal pas later behandeld worden BRUSSEL, 3 Febr. (Eelga) In verband met de molestatie van minister-president Spaax heeft de procureur des Konings den rechter van onderzoek Tinei opgedragen, een instruc tie te openen op grond van de artikelen 275, 278 en 280 van het Wetboek van strafrecht, tegen bedreiging en handtastelijkheden tegen parlementsleden en ministers. Spaak heeft vanochtend op zijn departement gewerkt. In den namiddag zijn de ministers in raads zitting bijeen geweest onder voorzitterschap van den eersten minister, Spaak. Namens de ministers heeft minister Marck bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven aan de sympathie der leden der regeering voor den premier in verband met den aanslag die gis teren op hem is gepleegd. De rechter van instructie heeft te zijner be schikking doen stellen Baron Paul d'Anethem, wisselagent te Brussel, geboren 19 Mei 1893 te Lausanne, oudstrijder en reservekolonel in het eerste linieregiment. d'Anethem had een brok beton in den zak, toen hij gearresteerd werd. De agenten, die hem ir. arrest stelden, verklaren, dat zij gezien hebben, dat hij Spaak sloeg. VOOR HET GEHEELE LAND: H zwakke tot matige. Zuidelijke tot Zuid- =E Westelijke wind. nevelig tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende bewol- king, droog weer, matige tot lichte vorst in den ochtend, overdag om het vries- punt, ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: mooi winterweer met afnemende vorst, later toenemende bewolking en dooi. De weduwe A. v. d. Heydende Greef te Nuenen bij Eindhoven herdacht Donder dag haar lOOsten verjaardag. De burgemeester van Nuenen, jhr. mr. C. T. Jvan Rijckevorsel, feliciteert de eeuwlinge, die 300 nakomelingen heeft, en grootmoeder js van niet., minden dan 100 kleinkinderen LONDEN, 3 Febr. (Reuter). Na de vreese- lijke bomontploffingen in de stations van den ondergrondschen spoorweg op Tottenham Court Road en Leicester Square worden alle tube stations bewaakt. Indien de ontploffingen zich later zouden hebben voorgedaan, zouden zij vele dooden en gewonden hebben veroorzaakt. Scotland Yard is een groote razzia begon nen. Alle depots worden onderzocht en niets wordt in bewaring aangenomen, tenzij de bren gers laten zien wat het is. Volgens Havas hebben autoriteiten van Scot land Yard tegenover Press Association ver klaard er van overtuigd te zijn, dat deze ont ploffingen opnieuw het werk zijn van lieden die sympathiseeren met leden van het Iersche republikeinsche leger. De politie zal opnieuw in de kringen der Ieren te Londen een onderzoek instellen. Zij zoekt reeds eenigen tijd naar twee verdachte personen. De beide ontploffingen, welke zich vanoch tend hebben voorgedaan in de „tube"-stations Tottenham Court Road en Leicester Square te Londen hebben den leider der oppositie Attlee aanleiding gegeven vragen te stellen, waarop de minister van Binnenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare antwoordde. Hoare noemde de ontploffin gen ernstig en voegde hieraan toe: „Ik betreur te moeten zeggen, dat twee personen ernstig werden gewond en dat ernstige schade werd aan gericht. Naar het schijnt, zijn de ontploffingen veroorzaakt door bommen met tijdlonten, welke des nachts in de bagagedepets werden bewaard. Het onderzoek is in vollen gang". Begin bij u zelf We moeten bouwen aan een nieuwe toekomst en we dienen de wereld te hervormen: alles herstellen in Chris tus volgens het icoord van den on- vergetélijken Paus. Maar willen we slagen, dan moeten we beginnen met ons zelf. Het ivcis dezer dagen vijf-en- twintig jaar geleden dat een van Ne derlands grootste retraltenhuizen be stond en dit feit moet ons tot naden ken stemmen over de groote waarde der retraite, zooivel voor ons zelf als voor de gemeenschap. Sinds de Hei lige Vader ter viering van zijn gou den priesterfeest zijn encycliek uitgaf over de retraiten, staat dit grandioos werk voor ziel en samenleving midden in de aandacht van alle katholieken. De Paus sprak over de kwalen van onzen tijd, over de oppervlakkigheid en onnadenkendheid: de kennis van onze eigen ziel, de verdieping van ons innerlijk leven kunnen de redmidde len zijn voor de wereld. Verbeter de wereld door bij u zelf te beginnen. De retraite is een „schier onmisbaar middel tot bloei van ieders geestelijk leven en ieders apostolaatsleven in zijn omgeving," volgens het woord van een onzer bisschoppen. Roosevelt spreekt de geruchten over zijn „verklaring" tegen. Heden vertrekt de delegatie der Arabi sche verdedigingspartij naar de confe rentie te Londen. Arrestaties in verband met de molestatie van minister Spaak. Rede van Lord Halifax over de betee- kenis der Britsche herbewapening. Een resolutie van de Fransche Kamer verklaart Frankrijks souvereiniteit voor ondeelbaar. Inwoner van Glanerbrug in Duitschland gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt Joden geholpen te hebben bij hun pogingen om te vluchten. Mr. G. Kirbergen is eervol ontslag ver leend als raadsheer in den Hoogen Raad. Veerboot bij het eiland Rozenburg aan den grond geloopen; passagiers per roei boot van boord gehaald- Duitsche firma wil onder de gemeente Tubbergen boren naar delfstoffen. Beurs van New York: Koersen liepen iets terug; slot gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1