I De wedstrijd van morgen WÊÊÊÊm INCASSO BANK N.V. IS et raadsel A.D.O. DOOR V.V.E. UITGESCHAKELD? R.C.H. KAN DEN KOP NEMEN HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT van Kronstein ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 Aanstaande kampioenen in Kennemerland Santpoort—Spartaan TWEEDE KLAS I.V.C.B. In I b hebben de kopclubs alle een gemakkelijken dag Staartclubs gaan zich meten in Ia TWEEDE KLAS K.N.V.B. Zullen D.W.V. en Z.F.C. door een gelijk spel Hilversum nog een handje helpen? BEVERWIJK WERKLOOSHEID WEDEROM IETS GESTEGEN ST. JOZEFHARMONIE GEMEENTERAAD VERBREEDING VAN WEGEN EERVOL ONTSLAG Kennemer Zwemclub Geen bijdrage in onderhoudskosten HILLEGOM R. K. Statenkring Leiden Voorloopige samenstelling candid at enlijst VELSEN Benoemd 'n Prestatie zeg in 1919 was CHIEF WHIP reeds populair! Precies—en in 1939 groeit de populariteit nog dagelijks, want 'n verstandig rooker prefereert de beste sigaret voor ieders gezondheid y§iifi IJMUIDEN R. K. STAATSPARTIJ AFSCHEID ZUSTER MARIA PAULO In arrest gesteld R. K. Dam- en Schaakver. G.S. St. Fidelis Missiebond I KRUISWEG 59 loketten te huur van 5.en hooger ROMAN VAN A. HRUSCHKA Een wedstrijd, waarvan bij voorbaat een zekere bekoring zal uitgaan, is voor morgen vastgesteld op het terrein van Santpoort. Het elftal der roodbroeken zal dan den strijd moeten aanbinden met. het Rotterdamsche Spartaan, het elftal dat als aanstaande kam pioen der afdeeling genoemd wordt. In onze wekelijksche voorbeschouwingen heb ben we het den laatsten tijd al eens laten door schemeren, dat in den strijd om het kampioen schap ditmaal geen Haarlemsche clubs zouden worden betrokken. Onze elftallen, vooral die van H.B.C. en Santpoort, beschikken dit seizoen niet over dezelfde sterke ploeg van andere jaren en het onverwachte, overigens prachtig optreden van Onze Gezellen heeft weliswaar korten tijd de hoop doen ontstaan dat deze ploeg in den strijd om het kampioenschap een hartig woordje zou meespreken, op het oogenblik is de situatie echter zoo, dat er van candidaten voor den eere- titel vrijwel niet gesproken kan worden. Spar taan, het stoere elftal uit de Maasstad, vertoont wel een zoodanige superioriteit, dat er voor geen enkele ploeg ook maar eenige kans overblijft. Ket kampioenschap is feitelijk reeds gegeven en het is op het oogenblik nog slechts een kwestie van tijd en de kampioensvlag kan aan den Spar- taanschen mast worden geheschen. Natuurlijk hadden we het graag anders gezien, maar ws moeten toch bewondering hebben voor de uit zonderlijke prestatie van Spartaan en daarom zal iedere Haarlemsche voetbalsupporter ditmaal de eer gaarne gunnen aan de club, welke er het volste recht op heeft. En we kunnen ons voor stellen dat van de gelegenheid om dit Rotter damsche elftal in actie te zien, velen gebruik zullen maken. We treffen het in zooverre met het bezoek van de Rotterdammers, dat zij het thans zullen moeten opnemen tegen een ploeg, welke onder allf omstandigheden tot een ver rassend resultaat in staat moet worden geacht. Gaat het tegen een zwak elftal, dan ziet Sant poort er b.v. geen been in met het grootste ge mak te verliezen, maar daarentegen dient een erkend sterke tegenstander toch altijd op zijn tellen te passen. Ook in dit seizoen heeft Sant poort al meer dan eens bewezen dat men aan zijn prestaties geen touw kan vastknoopen en zonder nu te willen beweren dat het roodbroe- ken-elftal nu morgen voor een aangename ver rassing zal zorgdragen, meenen we toch wel te mogen veronderstellen, dat de club van Nijssen den aanstaanden kampioenen zoodanig partij zal geven, dat het een bezoek aan het fraaie Santpoorterrein volkomen zal rechtvaardigen. Nog verleden week hebben de roodbroeken weer eens zoo'n prachtige prestatie geleverd en waarom zou men voor het geduchte Spartaan niet een dergelijke verrassing in petto hebben? In elk geval zijn we er van overtuigd, dat het trotsche record van Spartaan aan het wankelen wordt gebracht, maar evenzeer mogen we ervan verzekerd zijn. dat de Rotterdammers den strijd tegen de Santpoorter club nog als een der zwaar ste rekenen ap hun weg naar 't kampioenschap en de wetenschap dat een nieuwe overwinning bijna de eindzege beteekent, zal hen tot groote inspanning inspireeren. We mogen dan ook van beide ploegen verwachten, dat zij met overgave van al hun krachten, zich in den strijd zullen werpen en, zonder op iets te willen vooruitloo- pen, willen we toch aannemen, dat deze wed strijd van morgen ditmaal wel zeer bijzondere aandacht verdient en van groote propagandis tische waarde kan zijn voor het R.K. voetbal in Kennemerland. Daarom kunnen we een be zoek aan het Santpoortterrein warm aanbevelen. In la zijn vooral de staartsclubs morgen in een fel gevecht gewikkeld. H.M.S. 2 is in de minst gunstige positie, want het loopt bij Saes- tum wis en zeker een nederlaag op. Actif en V.V.Y. bekampen elkaar op het veld van eerst genoemde. V.V.Y. is misschien niet zoo zwak als zijn onderste plaats wel zou doen vermoe den. Reden waarom we het met hard werken zeker een puntje meenen te kunnen voorspel len. M.S.V. hoeft in zijn uitbeurt tegen Hertha evenmin te wanhopen. Ook hier zal het resul taat wel om een gelijk spel draaien. In de situatie aan den kop voorzien we weinig ver andering. Zwal. Vooruit moet thuis van L.V.V. kunnen winnen en S.D.O. zal zijn kleine kansje in Bussum tegen R.K.B.V.V. zeker niet verspelen. In lb zal er aan de leiding ook weinig ver andering komen. St. George wint in Spierdijk van V.I.C., terwijl D.OS.S. zijn stadgenoci Constantius wel een been zal uittrekken. Zwalu wen heeft vorige week den leiders op keurige wijze een punt ontfutseld, maar Alw. Forward is gewaarschuwd en zal het ditmaal zoover niet laten komen. V.V.A. 2 kan misschien zijn nog steeds wankele positie wat verbeteren ten voordeele van Volendam 2, dat in de hoofdstad op bezoek komt, maar R.K.A.V. mag al blij zijn, wanneer het bij The Victory één winstpuntje behaalt. In Ila is V.V.E.—A.D.O. de wedstrijd van den dag. Wint A.D.O., dan keeren de kansen van de andere clubs weer terug; blijft de zege aan de gastheeren. wat wij waarschijnlijker achten, dan hebben deze, met nog drie te spelen wed strijden en een voorsprong van twee punten uitmuntende kansen. A.D.O.'s kansen zijn dan practisch van de baan. O.I.V. gaat naar B.S.M. Het feit, dat een nederlaag hen weer een stapje dichter bij den afgrond brengt, zal de IJmui- denarenzeer zeker alles op alles doen zetten. D.E.M. houdt zijn kansje in eere, door Vitesse met leege handen naar Castricum terug te sturen. D.S.SIH.—Santpoort 2 is waarschijnlijk een kleine zege voor de gastheeren. Ook de tweede klassers van den K. N. V. B. gaar- inhalen In Ia staat R C H nog een wed strijd en een punt achter op E. D. O., maar de ontmoeting tegen O. S. V. zal hen én beide punten en de leiding verschaffen. West-Frisia en H. R. C. kunnen zich met een puntje verrijken in hun resp. thuiswedstrij den tegen Alcmaria en Alkm. Boys. Zeer ten ongerieve natuurlijk van H. F. C., welks positie er daarmede niet beter op wordt. In I b zien we A.F.C. in Amsterdam van H. V- C. winnen, waardoor de gastheeren hun positie nog iets verbeteren. Z. F. C. en D. W. V. kunnen Hilversum geen grooteren dienst bewijzen dan gelijk te spelen. Dit zou in Zaandam ook best het geval kunnen zijn. Hedenmorgen stonden bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs 1222 werkloozen ingeschreven, waaronder 179 uit de gemeente Heemskerk. De vorige week bedroeg het aantal werkloo zen 1217, waarvan 176 uit Heemskerk. Onder leiding van den dirigent, den heer P. J. F. Eggermont, heeft de St. Jozef-harmonie in het K.S.A.-gebouw een concert gegeven, waaraan medewerking Werd verleend door het zangkoor en de tooneelclub der St. Jozefsgezel len. Het concert werd geopend met een welkomst woord van den voorzitter der Harmonie, den heer J. Kuys, die zich daarbij in het bijzonder richtte tot den beschermheer, den heer H. J. Bremmers. Spr. spoorde aan om de Harmonie met do naties te steunen. De Harmonie opende hierna met een pittigen marsch, „Koning Voetbal", van Schootemeüer. die gevolgd werd door de „Vlinderpolka", een compositie van den heer Eggermont, waarna het eerste deel besloten werd met de wals „Do- nauwelken" van Ivanovici. Er werd met veel toewijding gemusiceerd, waarvoor dankbaar ge- applaudiseerd werd. Het Gezelienkoor, onder leiding van den heer L. Tervoort, zong een viertal liederen, o.m. „Ave Maria" van T. Witt en „Christus Ster vende" van H. Andriessen. Voorts „Zeemans lied" van A. Claessen. De zang was zeer goed verzorgd, zooals men dat trouwens van dit koortje reeds gewend is. Een leuk intermezzo vormden het tooneel- stukje „Studentenwraak", waarom hartelijk gelachen is. Tot slot werden door de Harmonie nog eeni ge lichtere werkjes uitgevoerd, o.a. de marsch „Linea Recta", gecomponeerd door den dirigent en opgedragen aan den beschermheer, waar voor luid geapplaudiseerd werd. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente gehouden op Dinsdag 7 Fe bruari a.s., des namiddags 7.15 uur ten Raad- huize. De agenda vermeldt o.m.: Herstemming om trent het voorstel, strekkende tot het over 1939 wederom toekennen van een subsidie aan de Gewestelijke Commissie van den bijzonder vrij- willigen landstorm; Voorstel tot het aangaan van een geldleening; Beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de premie-verlee ning voor het verbeteren van arbeiderswoningen Wijziging van de verordening op de heffing van haven- en kaaigeld; Overname van een woonstraat langs den Hoflanderweg; Voorstel tot het toestaan van een crediet voor de ver betering van een gedeelte der Beecksanghlaan en van den Schulpweg; Voorstel tot het toestaan van een crediet voor de verbreeding der Boo gaardlaan; Voorstel betreffende de bestemming van de perceelen Breestraat 41 en Raadhuis straat 5, alsmede de huisvesting van verschil lende diensten en van de Kennemer Oudheid kamer. Voor het verkrijgen eener behoorlijke aan sluiting der in het ontwerp-uitbreidingsplan getraceerde wegen op het bestaande wegennet is het noodig, dat laatstbedoelde wegen voor een deel worden verbreed. Deze noodzaak doet zich onder meer gevoelen ten opzichte van het Noordelijk gedeelte van de Boogaardlaan, waar een aansluiting moet worden gevonden tusschen de bestaande kern der bebouwing en de ten Westen van den Noor derwij kweg gelegen gronden. Het ligt in de bedoeling, aldus schrijven B. en W. aan den raad, dit deel van dien weg met 4 M. te verbreeden, zoodat de totale weg- breedte, gemeten tusschen de aangrenzende voortuinen op 14 M. wordt gebracht. Aan weers zijden zal een voortuin, ter diepte van onder scheidenlijk tenminste 2.50 M. en 3.50 M., be houden kunnen blijven. De eigenaar van de aangrenzende gronden is bereid den voor de verbreeding noodigen grond kosteloos aan de gemeente af te staan, zoodat voor de uitvoering van dit plan, welke vanwege de gemeente en, voorloopig althans, voor haar rekening zal geschieden, alleen rekening moet worden gehouden met de aanlegkosten en de kosten van verlegging en verplaatsing van de werken, die in den grond zijn aangelegd of daar op geplaatst zijn, zooals riool- en kabelverbin dingen, gas- en waterleidingbuizen, straatlan taarns enz. Deze kosten worden op ongeveer f 5.300.— geraamd en komen uiteindelijk ten laste van het te vormen fonds voor algemeenen stadsaan- leg. Om de bebouwing langs de Boogaardlaan, voor zoover deze in verband met dit ver- breedingsplan geen voortgang kan hebben, zoo min mogelijk te storen, dient met de uitvoering van dit plan ten spoedigste'te worden aange vangen. B. en W. hebben hierin enkele maanden geleden reeds aanleiding gevonden om zich met het oog op de financieele consequenties tot de Regeering te wenden; de zekerheid is verkre- een, dat tegen de voteering van de noodige gelden van die zijde geen bezwaar wordt ge maakt. Zij stellen derhalve voor goed te keuren, dat de gelden, tot een maximum van f 5.300. voor het aangegeven doel beschikbaar worden gesteld en hun voorts te machtigen het noodige voor de totstandkoming van het plan te ver richten. B. en W. stellen den raad voor mej. W. Oos- terveld, te Haarlem, mevr. J. N. Sonneveldt— van Mensch, te Krommenie en aan den heer J. C. Versteeg alhier, op hun verzoek eervol ontslag te verleenen als leerares, resp. leeraar aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrie school en aan de gemeentelijke Nijverheids avondschool. Zaterdag 18 Febr. houdt de Kennemer Zwemclub haar jaarlijksche feestavond in het Kennemer Hotel. Medewerking verleent de heer H. Rensink en de band „The White Crows", terwijl het geheel wordt afgewisseld door diverse attracties. De N.V. Transportbedrijf Gebr. Duiker heeft aan den raad verzocht een tegemoetkoming te verleenen in de onderhoudskosten der bij deze N.V. in bedrijf zijnde voertuigen. B. en W. stellen den raad voor op dit ver zoek afwijzend te beschikken. Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur De oudste afdeeling van de Algem. Vereeniging viert vandaag feest. Haar zestig jarig bestaan. In het jaar 1878 staken eenige ondernemende kopstukken uit deze gemeente de hoofden bij een en besloten tot de oprichting van een ver eeniging voor bloembollencultuur. In 't begin van 1879 en wel op den 4den Februari van dat jaar werd de vereeniging gesticht. De heer J II. van Waveren werd haar eerste voorzitter, naast hem namen zitting in het bestuur de heeren G. H. v. Waveren, P. H. van Waveren, Hogervorst, P. Goemans, P. H. van Waveren Lzn. en P. Hopman. Niet alleen is deze afdeeling de oudste, maar ook is zij de grootste en een der meest actieve Door het bestuur van den R. K. Statenkies- kring „Leiden" is de voorloopige candidaten- lijst, voor de verkiezing van leden der Provin ciale Staten van Zuidholland, als volgt vast gesteld A. C. van Berkel te Wassenaar; Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden; W. P. van der Geest te Leiderdorp; Mr. C. C. A. van Haren te Was senaar; J. W. A. Lefeber te Lisse; B. N. Loer akker te Hillegom; H. Lombert te Leiden; H. J. van Mil te Zoeterwoude; S. W. Neefjes te Noordwijk; A. C. Paardekooper te Zoeterwoude; P. A. van Reisen te Voorhout en J. C. Sclnama te Sassenheim. Door het orgaan belast met het uitbrengen van een advies, volgens artikel 8 van de rege len voor de verkiezing, zijn geadviseerd de heeren: 1. Mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden (aftr.)2. B. N. Loerakker te Hillegom. De stemming voor de officieele candidatenlijst moet worden gehouden op Zondag 19 Februari 1939. Bij het P.E.N. zijn door Gedeputeerde Staten commissies ingesteld voor medezeggenschap in dit bedrijf. Voor de Centrale te Velsen zijn be noemd ir. A. J. Ludwig, J. de Klerk, J. J. v. Doorne, J. Stek en A, Sterkei. van de Algem. Vereeniging. Als eersten mijl paal van haar bestaan vinden wij vermeld de viering van het vijf en twintigjarig bestaan Wel werden er voor dien tijd tentoonstellingen gehouden, waarvan de eerste in 1880, maar het betroffen daarna allemaal alleen gebroeide tul pen. In 1904, toen de vereeniging 25 jaar be stond werd er een bloemencorso georganiseerd in de maand September. Dit corso slaagde bij zonder goed en trok veel bezoekers naar onze gemeente. Aan de Van de Endelaan was het feestterrein ingericht. De vrlichting evenwel viel jammerlijk in het water. De feestrede werd gehouden door den heer P. H. van Waveren Lzn. Zooals men wel be speurt is de naam van Waveren in den loop der jaren altijd zeer nauw verbonden geweest met Hillegom en de schenkingsacte in ons ge meentehuis zal daaraan altijd blijven herinne ren. In al de oude geschriften, de notulen en verslagen is het deze naam die den boventoon voert. Het is het geslacht waaraan de vereeni ging dan ook naast de vele andere stoere wer kers veel te danken heeft. Van de zes praesides die in deze zestig jaren den voorzittershamer hanteerden waren er drie, die den naam van van Waveren droegen. In 1909 had er een vollegrondstentoonstelling plaats van 8 April tot 8 Mei. Deze vollegronds tentoonstelling werd gehouden op de gronden om en bij het Hof (tegenover gemeentehuis). Bij het vijftigjarig bestaan in 1929 werd een dergelijke tentoonstelling gehouden in het Vei- lingsgebouw. Groot was wederom de belang stelling. De strenge winter echter van dat jaar hielp mee aan de opruiming, want nog voor de sluiting waren alle bloemen befroren. Het ledental nam steeds toe. Bij de oprich ting waren er 26 leden In 1939 is dit kleine plantje gegroeid tot 'n stevigen boom; vanaf het begin tot heden is deze afdeeling gebleven de grootste in aantal en is thans met haar 456 leden een voornaam deel der Algemeene Vereeniging. Het zestigjarig bestaan wordt gevierd met een feestvergadering in hotel Sistermans, he den-, Zaterdagavond, om 8 uur onder leiding van den heer W. Jonkheer, die de afdeeling thans voor het tiende jaar als voorzitter leidt. De overige leden van het bestuur zijn de heeren J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode, secr.; P. H. Hulsebosch, penningm.; C. Kraip.ei;, 2e. secr.; J. V. Veldhuizen v. Zanten, vieë-voorz. Wij besluiten dit overzicht met den wensch, dat de afdeeling Hillegom van de Vereeniging' voor Bloembollencultuur een periode tegemoet ga van nog grooteren bloei, maar vooral dat de oorzaak daarvan moge zijn betere toestanden in den handel en een florissante en glorieuze verbetering van de economische toestanden in de geheele wereld. De heer J H. van Waveren, de eerste voorzitter van Bloembollencultuur Den bestuurderen en leden onze gelukwen- schen. St. Josephsgfezellen vereeniging. Zondag na de Hoogmis vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Onder het Lof is de zaal gesloten. Algemeene H. Communie in de St. Joseph-kerk. Intentie: Beter begrijpen en dan beter bijwonen van en meer vruchten trekken uit de H. Mis. Maandag kaart- en biljartclub, na beëindiging van het Lof in de St. Martinusparochie; dus kwart voor negen. Dinsdag Damclub. Woensdag Debatingclub. Donderdag verplichte vergadering. Spreker: Kapelaan J, van Ettinger. Onderwerp: Leeft Christus een werkelijk leven in de Katholieke Kerk? Zaterdag vrije bijeenkomst tot 10.15 uur. Zondagsdienst doktoren. De Zondagsdienst van de doktoren wordt morgen waargenomen door Dr. Wijkmans, Stationsweg. E.H.B.O. tele foon 5415. De huidige voorzitter, de heer W. Jonkheer THEE DOETJE Gisterenavond hield de R. K. Staatspartij IJmuiden I in de Zusterschool aan de Kerk straat een ledenvergadering. De voorzitter, de heer P. d Jong, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heeren Van Beem en Stolp als leden van den Centralen Kieskring. Na voorlezing der notulen en ingekomen stukken vond de.vaststelling plaats van het politiek ad vies voor de verkiezing der Provinciale Staten. Dit advies luidde als volgt: 1. P. Heilker, 2. P. v. Wees, 3. mr. Tonino, 4. mr. Boelens, 5. mr. A. Roeffen, 6. J. Stolp, 7. J. Kamerbeek, 8. J. Beemster. Hierna vond de candidaatstelling plaats voor den Gemeenteraad, welke luidde als volgt (in alphabetische volgorde)1. Heeremans, 2. E. v. Kaam, 3. C. Maas, 4. H. Meyer, 5. J. Nijssen, 6. J. Stolp, 7. C. Straatsburg, 8. Stevens, 9. Mr. Tonino, 10. Vorstman. Vervolgens werd de bestuursverkiezing gehou den waarbij de voorzitter er op wees, dat er vooral contact gezocht moet worden met de jongeren. Het bestuur had de heer K. Zijlstra candidaat gesteld; deze werd met algemeene stemmen gekozen. Bij de rondvraag dankte de heer Van Beem den actieven voorzitter dezer afdeeling voor zijn onvermoeid werken, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Het bericht, dat de eerw. zuster Maria Paulo, hoofd der R.K. meisjesschool aan den Zeeweg, naar het Missiegebied op Java zou vertrekken, werd door velen met verdeelde gevoelens ont vangen. Eenerzijds is het jammer, dat zij de parochie en het onderwijs gaat verlaten, an derzijds stemt het weer tot vreugde, dat zij on der de zwartjes van Malang haar vruchtbaar werk zal kunnen voortzetten. Dat velen haar een warm hart toedroegen, bleek wel op den afscheidsavond, welke op initiatief van het on derwijzend personeel in samenwerking met de leerlingen in de school werd gehouden. Vele geestelijken en zusters waren aanwezig. Op diverse wijzen werd zuster Maria Paulo dank gebracht voor de vele diensten, die zij verricht heeft, vooral bij het onderwijs. pater Frumentius memoreerde in zijn af scheidsrede de prettige samenwerking, die hij als catechismusleeraar steeds heeft ondervon den en bood namens de oud-leerlingen een ge schenk aan. In de groote zaal van het St. Fidelisgebouw werd den volgenden morgen afscheid genomen door vele anderen met wie de scheidende zuster samenwerkte. Toen zuster Maria Paulo, ver gezeld van de Moeder-Provinciaal die hiervoor uit Maastricht was overgekomen, de zaal binnen trad zongen de leerlingen der hoogste klassen eenige welkomstliederen. Een der kinderen vertolkten de gevoelens der leerlingen en bood haar een enve loppe met inhoud aan. In een treffende af scheidsrede sprak pater rector namens de kloos terlingen, het schoolbestuur en de parochianen haar toe en overhandigde hij een enveloppe met inhoud. Hierna dankte de voorzitter van de R.K. Speeltuinvereniging „Vrij en Blij" en liet zijn wenschen van bloemen vergezeld gaan. Tot slot dankte zuster Maria Paulo ontroerd met eenige treffende woorden voor dit zoo onverwachte en hartelijke afscheid. Het door de politie alhier ingestelde onder zoek naar aanleiding van de gepleegde diefstal len heeft geleid tot aanhouding van een vrouw, die te Amsterdam verbleef en verdacht wordt aan deze feiten debet te zijn. Zij werd naar. he.t Hoofdbureau yap,! politie alhier overgebracht en in arrest gesteld In de gehouden ledenvergadering Van de R. K. Dam- en Schaakvereeniging G. S. werd in de vacature van secretaris voorzien door de be noeming van den heer P. F. v. d. Klooster, Ruysdaelstraat 31. In de parochie van den H. Gregorius wordt as. Zondag een missietentoonstelling en missie avond gehouden. De avond wordt verzorgd door K.Z.O.S., die zal opvoeren het blijspel „Graaf Loodgieter". De tentoonstelling van Missie goederen wordt geopend na de H. Mis van kwart over negen, alwaar tevens voorverkoop is van toegangskaarten voor het blijspel. Ge zien het mooie doel is een woord van opwekking haast wel overbodig. tegen zakelijke ol persoonlijke zeker heid i 33 Dat is waar, en je kunt me natuurlijk niet blijder maken dan door hier te blijven. Zet dus een stoel naast mijn fauteuil en laten we praten. Marc nam plaats bij zijn vader, en spoedig waren zij in een levendig gesprek gewikkeld. Vragen en antwoorden vlogen heen en weer. Graaf Klemens vertelde van Ilse en sprak over zijn ziekte, waarvan nu het ergste voorbij scheen te zijn. Ik moet jodium nemen, zei hij, omdat Dr. Wenk het wil, en Zonnestraaltje, die kleine dwingeland, er op staat, dat ik gehoorzaam. Maar, weet je. mijn jongen, mijn ziekte was eigenlijk niets anders dan onstuimig en onbe vredigd verlangen naar jou. Ais ik bedenk, hoe koel en vijandelijk wij van elkaar gingen, en dat je mij niet eens zei, waar je heen ging! Ja, dat koele afscheid drukte ook op mij zeer zwaar. Ik was zoo verbitterd, de toekomst scheen mij zoo vreeselijk donker! Ja, het was een smar telijke toestand. Maar eerst toen voelde ik, hoe dierbaar je mij waart, hoezeer ik van je hield, hoewel ik je voor een moordenaar hield! Mij ging het ook zoo, Vader. Op mijn toch ten door Brazilië, in de vele stille uren, pein zend doorgebracht, op de Amazone-rivier, voel de ik aldoor sterker, dat gemeenschappelijk bloed geen water is. Ik had mij geschikt in mijn lot, ook wat 't verlies van Ilse betreft; doch mijn verbittering tegen u week méér en méér. Ik zei bij mezelf, dat u wel zeer ernstige rede nen moest hebben gehad om die vrouw te doo- den; dat ik, uw zoon, u niet mocht veroordee- len; dat het integendeel mijn plicht was, u te helpen om t kruis, door uw eigen schuld op uw schouders rustende, te helpen dragen.... hoe zwaar dat mij ook mocht vallen. Mijn goede jongen! Maar, hoe kwam je er toe, mij voor den moordenaar van Sabine te houden? Dat is en blijft voor mij een raadsel. Ik zal u dat onmiddellijk vertellen, vader; en dan zult u moeten erkennen, dat ik moeilijk iets anders had kunnen veronderstellen.... Ik luister met spanning! U herinnert zich toch nog alles, wat er op dien verschrikkelijken avond is voorgevallen? O ja, maar al te goed! Dan weet u ook, dat onze gasten dien avond vroeger dan gewoonlijk weg gingen, om dat gravin Sabine, die reeds tevoren erg zenuw achtig scheen, plotseling verklaarde, dat zij on uitstaanbare hoofdpijn had. Ja, dat herinner ik mij zeer goed. Zij is toen ook voor eenige minuten naar haar slaap kamer gegaan, om een poeder te nemen, en ik volgde haar. Spoedig zijn we samen terugge keerd in den salon. Juist. De gasten hadden intusschen beslo ten zich te verwijderen, om de gravin de noodi ge rust te gunnen. Dat verheugde mij, want u weet wel, dat de gezellige avonden bij de gravin niets aantrekkelijks voor mij hadden en dat ik slechts om uwentwille erheen ging. Ja, dat weet ik. Je stond op zeer gespannen voet met mijn tweede vrouw. Vader, afgezien nog van vele andere din gen, droeg zij de voornaamste schuld aan de verkoeling tusschen u en mij! Mijn opmerking was geen verwijt, Mare. Ga door. Verbeeld u, hoe vreemd ik opkeek, toen de gravin, in weerwil van de tusSchen haar en mij bestaande vijandschap, mij vóórdat ze heenging toefluisterde: Ik moet je vandaag nog dringend spreken, Mare, en wacht je over een half uur in mijn boudoir. Zij las zeker verwondering en afkeer op mijn gezicht, want onmiddellijk ging zij voort: Je moet zeker komen. Let niet op het buitengewone van mijn verzoek, 't Is ook in je eigen belang.... Ik zal je zeggen, hoe je mij voor altijd uit dit huis kunt verwijderen. En dat is toch je vurige wensch, nietwaar? Op dat oogenblik kwamen andere personen naar ons toe Ik maakte zwijgend een buiging en verwijderde mij. 't Was, zooals u weet, mid dernacht, toen we uiteengingen. Ik vergezelde Turba naar zijn op de tweede verdieping gelegen kamer, praatte nog 'n poosje met hem en ging toen mijn eigen kamer opzoeken. Het nachtelijk rendez-vous met mijn stief moeder stond me geenszins aan. Welke gemeen schappelijke belangen konden er tusschen haar en mij bestaan? En als iemand mij zag wat zou men dan gaan denken van haar en van mij?Maar zij zag er zoo opgewonden uit en had haar verzoek op zoo dringenden toon ge daan Bovendien ik zal 't maar ronduit zeggen was ik 'n beetje nieuwsgierig.... Je ging er dus heen? Ja. Ik had pantoffels aangetrokken om alle gedruisch te vermijden, want in de gang was alles reeds zeer stil, en ik dacht, dat u, Evert en juffrouw Motika reeds sliepen. Neen, ik sliep nog niet. Dat weet ik; dat wil zeggen: ik vernam het eerst later. De gravin wachtte mij in haar bou doir. En zij begon zonder aanloop: Mare, ik weet, dat je mij de plaats van je moeder in dit huis nooit hebt gegund, en ik moet bekennen, dat ik die plaats ook niet zoo waardig ben als zij. Maar nu kun je, als je wilt, voor altijd van mij afkomen. Ik wil me laten scheiden van je vader, maar hij wil niet. Hij be roept zich op de onverbreekbaarheid van een wettig gesloten huwelijk. Kortom: hij heeft vlakaf geweigerd. En toch wil en moet ik vrij worden!.... Mare, ik smeek het je, help mij! Je moet optreden als mijn advocaat, 't Is toch ook in je eigen belang! Enenals Je me niet helpt, zal er een ongeluk gebeuren, Mare. Geloof me! Ik stond versteld en keek haar sprakeloos aan. En waarom, vroeg ik eindelijk, wilt u zich van mijn vader Jaten scheiden? Dat zal ik je zeggen, antwoordde zij, hevig blozend, ik.... Plotseling zweeg zij, blijkbaar verschrokken, en luisterde in de richting van de belendende kamer, waar een deur door welke men uit uw appartement in den kleinen salon komt was opengegaan. Stil.'t is je vader, hij mag je hier niet vinden. Als hij vermoedde, dat ik je heimelijk tot mijn bondgenoot wil maken, zou alles verlo ren zijnKom terug over een half uur Ik smeek het je: kom terug!Maar ga nu. Ga! Zij had mij intusschen reeds teruggedrongen naar de deur, die op de gang uitkomt. Ik hoorde u nog aan de deur van het boudoir kloppen, vader, en was natuurlijk heel blij, nog tijdig ontsnapt te zijn. Want ik zou natuurlijk niet hebben geweten, hoe u mijn aanwezigheid, op dat uur, in 't boudoir van uw vrouw te verklaren En toen? Ik sloop terug naar mijn kamer, en wachtte. Het stuitte mij vreeselijk tegen de borst, de gravin nog eens te gaan opzoeken, en die afkeer was zelfs sterker dan 't verlangen, haar Kronstein te zien verlaten. Want ik begrepe, hoe smartelijk het u zou vallen die vrouw te verliezen. Dus alleen reeds om uwentwille moest het plan der gravin ver ijdeld worden. Maar ik had haar zóó opgewon den gevonden, dat ik ha.ar tot.vele dingen in staat achtte. Ik moest dus mijn afkeer over winnen en haar nog eens gaan opzoeken, om haar te kalmeeren en te trachten, haar van 't scheidingsplan af te brengen. Ik wachtte nog een kwartier en verliet toen weer mijn kamer. Hoewel ik mijn best deed om onhoorbaar door de donkere gang te sluipen, stiet ik ongeluk kigerwijze tegen een meubel en viel bijna.... Dat was zeker, zeide graaf Klemens, het gedruisch, dat ik hoorde, terwijl ik zenuwachtig in mijn kamer heen en weer liep. Het prikkelde nog mijn wantrouwen, dat iemand pogingen aan wendde om bij Sabine te komen.... Ik begrijp uIk wachtte misschien een halve minuut en ging toen verder, daar alles in huis stil bleef. De gravin scheen inderdaad reeds op mij te wachten, want de deur van haar boudoir stond half open; dat zag ik aan 't licht schijnsel, dat naar buiten drong. En toen.... toen ik de deur verder openstiet, zag ik haar op de chaise-longue liggen, de borst besmeurd met bloed Ik kon nauwelijks een kreet van schrik weer houden; ik wilde alarm maken, roepen, schreeu wen, doch er kwam geen geluid over mijn lip pen. Iets, dat nog veel verschrikkelijker was dan de aanblik van de doode, want bij den eersten oogopslag had ik gezien, dat de gravin reeds dood was, verlamde mij: de gedachte aan dengene, die, naar 't mij toescheen, de dader moest zijn Want oordeel zelf, vader: toen ik de gravin verliet wist ik, dat u haar kwam bezoeken. Sinds dat oogenblik was er nog slechts een half uur verloopen, en in dien tijd had ik niets gehoord. geen kreet om hulp, geen geluid in de gang Wat moest ik denken? (Wordt vervolgd?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2