Cn DE DUITSCHE HELD J Kerkelijk leven ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 Sterftekansen in ons land Volgens nieuwste statistiek de laagste van Europa Mr. G. KIRBERGER Eervol ontslagen als raadsheer in den Hoogen Raad ELECTRICITEITSBEDRIJF IN FRIESLAND Eerste Kamerlid stelt vragen over defensieplannen Contingenteering verglaasde muur- en wandtegels MAATSCHAPPELIJKE WERKERS Opleidingscursussen in voorbereiding VLEESCHMACHINES DETAILZAKEN IN Lever Brothers en Unilever N.V. denken niet aan plaatsing AANVARING IN DEN KETELMOND Duitsch schip gaf geen mistsignalen ONDER TRAM GERAAKT EN GEDOOD Klachten der landbouw organisaties Varkenshouderij niet rendabel NEDERLANDER AANGE HOUDEN IN DUITSCHLAND Hulp verleend aan Joodsche vluchtelingen VIJF KINDEREN DOOR HET IJS GEZAKT Na veel moeite door voorbij gangers gered Kind verdronken PRINS BERNHARD BIJ DEN GENERALEN STAF Verscheidene bureaux bezocht BRAND IN BIOSCOOP-CABINE Het publiek verliet kalm de zaal EFFECTENKANTOOR GING TEN ONDER 70-jarige voor den rechter PAST OP VOOR GLADDE WEGEN Afgevallen rijp kan opvriezen VERZOENINGSCOMMISSIE Vw.. Stoomveerboot aan den grond geloopen Passagiers per roeiboot van boord gehaald NED. SPOORWEGEN CONTRA FA. MATSER BRAND TE OUDE PEKELA LANDGOED „DER HIRTLER" Verkoop van voor verbouwing bestemde terreinen TENTOONSTELLING „HET LEGER" De „Sumatra" te Palermo PASTOOR B. P. AALBERSE BEGRAVEN Groote belangstelling bij de uitvaartplechtigheid Jhr. BEELAERTS VAN BLOKLAND Diner aangeboden aan vice-presi dent Raad van State DOOR AS VAN MACHINE GEGREPEN Jonge arbeider overleden NEDERLANDERS IN BARCE- .LONA ONGEDEERD UIT DE STAATSCOURANT V er zekeringskamer Deurwaarder Onderscheiding Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen nieuwe „Sterftetafels voor Neder land" afgeleid uit de waarnemingen in de pe riode 1931—1935 het licht doen zien. Bij verge lijking met de uitkomsten van de sterftetafels 1S311930 (verschenen als deel VI van de volkstelling 1930) blijkt, dat de sterftekansen lner te lande thans wederom belangrijk lager fcijn dan in het vorige decennium. De sterfte is in Nederland sinds 1875 zeer be langrijk afgenomen. Zooals bekend, is sedert het midden van de vorige eeuw vooral de zuigelingensterfte zeer sterk verminderd. De verbetering van de sterftekansen blijkt ook hit de stijging van de percentages der overle venden op verschillende leeftijden. Terwijl b.v. volgens de sterftetafel 18701879 slechts 7.6 pCt. Oer geborenen den 80-jarigen leeftijd zou be reiken, bedraagt dit percentage volgens de Sterftetafel 1931—1935 ruim 25 pCt. Bij vergelijking van de nieuwe sterftetafels voor Nederland met die, welke in de laatste Jaren voor de belangrijkste landen zijn gecon strueerd. blijkt, dat de sterftekansen in ons land tot de laagste ter wereld behooren. Allee,, in Australië en Nieuw-Zeeland zijn voor de vrouwen de sterftekansen nog iets gunstiger. In Europa hebben na Nederland de Scandinavi sche landen de gunstigste sterfte. Aan mr. G. Kirberger is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag ver leend als raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging' voor de Vele en gewichtige diensten, door hem in ver schillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Mr. G. Kirberger is 8 Februari 1869 te Am sterdam geboren. Hü volgde het gymnasium te Nijmegen en promoveerde op 26 November 1893 te Utrecht op het proefschrift: „Eenige Vragen betreffende het endossement en de or- nerclausule". In dat jaar vestigde hij zich ais advocaat en procureur te Amsterdam, waar hij id 1912 tot raadsheer werd benoemd. In die functie bleef hij werkzaam tot zijn benoeming °P 26 Februari 1925 als raadsheer in den Hoo ien Raad. In 1929 is hij op zijn verzoek eervol ontsla gen als plaatsvervangend voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart. Hij is lid geweest Van het algemeen college van toezicht, bij stand en advies voor het rijkstucht- en opvoe dingswezen en voorzitter van den Marineraad De heer Kirberger is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het Michiel Adrz. de Ruyter-eereteeken in goud. Het Eerste Kamerlid Pollema heeft aan de ministers van Algemeene Zaken van Defensie van Duitenlandscho Zaken gevraagd of het Juist is, dat door de regeering aan Gedepu teerde Staten van Friesland, desgevraagd, te bennen is gegeven, dat een voldoende lucht verdediging van het provinciaal clectriciteits- I?6drijf slechts kon worden verkregen, indien t bedrijf, al of niet met financieelen steun Wn enkele particulieren, bereid was de kosten an het noodzakelijke afweergeschut, benevens n eerste munitieuitrusting aan het Rijk te Wrgoeden. Heeft de regeering er kennis van genomen Qat dit geschut bediend zal worden door eigen Personeel der centrale, niet of buitengewoon dienstplichtig, toegevoegd aan den vTijwilligen landstorm? Is de regeering niet van oordeel, dat de de fensie uitsluitend rijkszaak behoort te blijven dat elke inbreuk daarop het nationaal ka- abter ervan zou schaden? Is de regeering bereid, met de meeste nauw gezetheid te bevorderen, dat de volkenrechte lijke positie der vrijwilligers-bddieningsman. chappen volstrekt zuiver zij en is zij alsdan niet an oordeel, dat te dien einde deze manschappen U voorkeur niet deel behooren uit te maken an het eigen personeel der te verdedigen cen- *ale Of fabriek? Met ingang van 1 Februari is de invoer ge- °°ntingenteerd van verglaasde muur- en Wandtegels, welke tot dusver waren uitgezön- dei'd van de contingenteering van muur- en Wandtegels, verglaasd of met gekristalliseerd lazuur, waarvan de grootste dikte niet meer dan 20 mm of waarvan een der vlakken niet grooter is dan 400 vierk. cm. Deperiode is vastgesteld op een jaar, ter wijl het percentage 100 pCt van den gemid delden invoer per jaar in het basistijdvak 1 April 1936 tot 1 April 1938 bedraagt. Indiening der aanvragen om vergunningen bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken vóór 16 Februari a.s. Naar men ons mededeelt is in het leven ge roepen de Stichting voor opleiding van maat schappelijke werkers. Het algemeen bestuur van die stichting, die het werk van de commissie voor opleiding van maatschappelijke werkers zal voortzetten, is samengesteld uit personen be noemd door de Vereeniging van directeuren van Maatschappelijk Hulpbetoon, Vereeniging van directeuren van Arbeidsbeurzen, Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen, Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, Vereeniging van secretarissen van armenraden en Nederlandsche vereeniging voor gemeentebe langen, terwijl voorts daarin zitting hebben ver tegenwoordigers van de volgende organisaties van ambtenaren: Algemeene Nederlandsche Christelijke Ambtenaarsbond, algem. Roomsch- Katholieke Ambtenaarsvereeniging. Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond, Nationaal ver bond van gemeente-ambtenaren en Nederland sche bond van gemeente-ambtenaren. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de lieeren Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, S. C. de Haas van Dorsser en J. Wiarda. De besprekingen, welke ter verdere voorberei ding van de organisatie zijn gehouden, hebben tot eenige wijzigingen in den opzet geleid. Door deze wijzigingen zijn de bezwaren, welke van de zijde van de ambtenaarsorganisaties aanvanke lijk waren gerezen, weggenomen. Zij, die nadere inlichtingen wenschen over de op te richten cursussen, kunnen zich wenden tot den administrateur van de stichting, Verspronck- weg 101, Haarlem, tel. 19716. De Lever Brothers en Unilever N-V. hebben aan het bestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond te 's-Gravenhage, het volgende schrijven doen toekomen; Uit courantenberichten hebben wij kennis genomen van den inhoud van een door u aan den minister van Economische Zaken gerichten brief. Daarin komen mededeelingen voor om trent het vermeende optreden van de tot or.s concern behoorende unoxfabrieken, mededee lingen, die u vermoedelijk door weinig scupu- leuze tegenstanders van ons concern zijn ver strekt. Zij zijn althans ten eenenmale onjuist. Zij komen hierop neer, dat wij het aan kruide nierswinkels of dergelijke, in de onmiddellijke omgeving gevestigd van plattelandsslagers, die weigeren zouden, de Unoxproducten te voeren, gemakkelijk zouden maken, onze vleeschwaren te verkoopen, door, zoo noodig, voor de plaat sing van vleeschmachines te zorgen, waardoor wij „economischen dwar.g'' zouden toepassen. Wij kunen u de meest stellige verzekering geven, dat hiervan geen sprake is en dat wij met het plaatsen van vleeschmachines in detailzaken direct noch indirect ooit iets hebben te maken gehad en hoegenaamd niet voornemens zijn, ons in de toekomst voor het plaatsen van vleesch machines te interesseeren. Vrijdag is d epostboot „Von Geusau" van de Urker Stoombootmaatschappij, welke om tien uur van Kampen vertrekt, tengevolge van den dikken mist, in aanvaring gekomen met het Duitsche motorvrachtschip „Adolf Hubert". Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De beide schepen liepen aanzienlijke schade op. De „Adolf Hubert", welke in den Ketelmond voor anker lag, had geen mistsignalen gege ven. Het schip kon, hoewel het een lek had gekregen, op eigen kracht naar Kampen op varen. De „Von Geusau" kon eveneens de reis naar Urk voortzetten. Vrijdagmorgen omstreeks acht uur is de 53- jarige L. van Wingerden, wonende Noorderha- venkade te Rotterdam, die op den hoek van de Bergschelaan en den Schieweg per fiets vooi langs een tram van lijn 6 wilde rijden, onder die tram geraakt. Zijn hoofd werd verbrijzeld. De man was op slag dood. De drie centrale landbouworganisaties, t.w. de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond en het Koninklijk Ne- derlandsch Landbouwcomité, hebben in een schrijven aan den minister van Economische Zaken aangedrongen op verhooging san den prijs, waarvoor de bacon- en zware varkens uit de markt worden genomen. De organisaties betoogen o.m. het volgende: „De varkenshouders hebben steeds teleur stellingen ondervonden in den prijs bij den af zet van hun varkens. Eind September, begin October, zijn 10.000 zware varkens uit de markt genomen, welke in geslachten toestand naar Duitschland zijn uitgevoerd. De overnemingsprijs voor deze var kens was per K.G. geslacht gewicht 64 cent voor varkens boven 150 K.G. en 65 cent voor varkens beneden dit gewicht. Met ingang van 21 November volgde de extra-afneming van zouters, waarvan tot mid den Januari 50 a 60.000 stuks zijn geleverd en die nog steeds doorgaat. Thans echter is de overnemingsprijs bepaald op 57 cent p*r K.G. geslacht gewicht voor varkens boven 135 K.G. en 58 cent voor varkens beneden dit gewicht. Dit is pl.m. 23 cent per pond levend gewicht. Tegelijk met het besluit om zware varkens uit de markt te nemen, is besloten om de prij zen van de baconvarkens, welke op 30 October en op 14 November 1938 reeds telkenmale met 4 cent zijn verlaagd, wederom met 4 cent per K.G. te verlagen. Dit beteekende dus voor de varkenshou ders in drie maanden tüds een vevlaging van 3x4 cent, is 12 cent per K.G. Deze prijspolitiek wijst in de richting vaneen aanpassing van de overnemingsprijzen aan de door vraag en aanbod bepaalde prijzen op de vrije markt. De prijs der baconvarkens zal dan ongeveer bedragen pl.m. 59 cent per K.G. levend gewicht. De organisaties wijzen den minister erop, dat het bij dezen prijs niet mogelijk is de bacon- mesterij loonend te maken. Volgens een recente productiekostenbereko- ning voor zware varkens van de selectïemesterij GiessenNieuwekerk geeft een prijs van 27 ct per pond levend gewicht een winst vau slechts f 5 per varken. Dit cijfer toont aan. welke verliezen er worden geleden bil een prijs van 23 cent. Aan een varken van 300 pond wordt dus bij een prijs van 23 cent ongeveer 7 gulden verloren. Thans worden tegen dezen verliesgeven- den prijs zware varkens uit de markt ge nomen- Het is zeer te betwijfelen of door deze handelwijze de prijs van de zware varkens tot een loonend peil zal stijgen. Daar de voederprijzen onveranderd zijn gebleven en de varkenshouders door deze maatregelen zeer ernstige verliezen lijden, worden de klachten steeds luider." De Gestapo te Gronau heeft in arrest gesteld den 27-jarigen gehuwden Nederlander B. K., in woner van Glanerbrug. K. wordt ervan verdacht Duitschen Joden behulpzaam te zijn geweest bi) hun pogingen om uit Duitschland te vluchten, als mede van overtreding der deviezenbepalingen Ook is thans het eerste vonnis geveld in het eerste proces, dat in het Munsterlandsche grensgebied is gevoerd tegen een Duitscher, die Duitsche Joden had helpen vluchten. Het betrof den Gronauer S. Hij werd door de strafkamer te Coesfeld veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. De eisch was acht maanden. Vrijdagmiddag waagden zich te Opheusden rijf Jongens op het ijs van de onder water ge- lcopen uiterwaarden, dat pas sedert een nacht was dichtgevroren. Aangezien het nog niet sterk genoeg was zakten de jongens er allen doorheen. Een hulpbehoevende, die in de omgeving woont, zag van zijn woning uit het nogeluk gebeuren en waarschuwde door luidkeels roepen eenige voorbijgangers, die onmiddellijk reddingspogin gen in het werlc stelden. Met veel moeite konden de kinderen op het droge worden gebracht. Vier hunner kwamen er met een nat pak af. De vijf de, een jongen van tien jaar, was buiten bewust zijn geraakt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij kon spoedig bij kennis worden gebracht, waarna de knaap naar zijn woning werd vervoerd. Een vierjarig jongetje B. G., wonende in de Eullstraat 38 te 's-Gravenhage, is Vrijdagmid dag door het ijs in de Laakkade gezakt en ver dronken. Hij had een takje op het ijs gegooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jongen verdween in de diept. B., wonende Spilstraat 26, bracht den knaap op het droge en de geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar men nog geprobeerd heeft met toepassing van kunstmatige ademhaling den jongen in het leven te houden, doch tevergeefs. Zooals reeds gemeld, heeft Z.K.H. Prins Bern- nard Vrijdag een bezoek gebracht aan den ge- neralen staf. De Prins arriveerde om half elf in gezel schap van zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Hij was gekleed in de uniform van ritmeester der huzaren. In de hal van het gebouw werd Prins Ber.n- hard ontvangen door luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf. kolonel N. T. Carstens, sous-chef van de.n staf en ka pitein L. J. A. Schoonenberg, adjudant van den chef van den generalen staf. De Prins bracht een bezoek aan de verschil lende bureaux van het hoofdbureau van den generalen staf, waar de hoofden der secties hem op de hoogte stelden van de werkwijze der afdeelingen. Hij toonde zeer veel belangstelling voor de organisatie van het hoofdbureau. Na den rondgang bracht de Prins nog eeni- gen tijd door te midden van de officieren en ambtenaren van het hoofdbureau van den ge neralen staf, waarna hij te half één per auto vertrok, uitgeleid door luitenant-generaal I. H. Reynders. Donderdagavond omstreeks negen uur ge raakte tijdens de voorstelling in de bioscoop „Bij de Waag" te Sneek een film, welke te dicht bij een electrische lamp kwam, in brand. De vlam tastte ook eenige andere films aan met het gevolg, dat de cabinq in een oogwenk in lichter laaie stond. De operateur wist zich tijdig in veiligheid te stellen, terwijl het publiek snel, doch volkomen kalm, de zaal verliet. De politie, die onmiddellijk ontboden werd, v/as spoedig met eenige snelblusschers en een slangenwagen aanwezig en ha den brand gauw onder de knie, zoodat de schade zich beperkte tot de uitgebrande cabine, eenige verbrande films en een vernield filmapparaat. Veertien dagen geleden heeft voor de Rot- terdamsche rechtbank terechtgestaan een 70- jartge verdachte, een der eigenaars van een in 1937 failliet gegaan Rotterdamsch effecten kantoor, verdacht van verduistering. Zijn zoon is eenigen tijd geleden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Het O.M. had tegen den vader dezelfde straf geëischt als tegen den zoon. Vrijdag besliste de rechtbank, dat de heropening van het onderzoek zal geschieden in de terechtzitting van Vrijdag 17 Februari De K.N.A.C. waarschuwt de weggebruikers voor de mogelijkheid van gladheid op de ge deelten van wegen, waarlangs zich boomen be vinden. De mogelijkheid is namelijk niet uit gesloten. dat bij opvriezend weer de van de boomen gedooide rijp gladde plekken doet ont staan, waarop plotseling remmen zeer gevaar lijk kan zijn. Den weggebruikers wordt er op gewezen, dat zij goed zullen doen daarmede bij hun gedrag op den weg rekening te houden. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat bij K. B., van 30 Januari 1939 benoemd is tot Nedcrlandsch lid van de bestendige verzoeningscommissie, ingesteld op grond van het 22 Januari 1930 te 's Graven- hage tusschen Nederland en Roemenië geslo ten verdrag tot beslechting van geschillen door rechtspraak, arbitrage en verzoening, jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissa ris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant. hristus heeft aan Zijn Kerk voor- jj i speld, dat zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren. Zalig zij, j die vervolging lijden om de Gerechtig- heid, want hunner is het Koninkrijk 5 der Hemelen. Vrijdagmiddag om vijf uur is de stoomveer boot „Hoofdingenieur van Elzelingen", welke van Maassluis naar het eiland Rozenburg was ver trokken, tengevolge van den mist en den sterken stroom afgedreven en tegen een steenen dam in de rivier gevaren, waardoor de roerketting brak Het schip is daarna nog een heel eind door de eb meegevoerd en op een zandplaat geloopen 150 meter van den oever en anderhalven kilo meter van het eiland verwijderd. Er bevonden zich 26 passagiers aan boord, onder wie de burgemeester van Rozenburg, mr. N. Vernède, en de predikant ds. Brou wer. Voorts waxen er drie personenauto's en een autobus van den dienst Maassluis Brielle op de boot. De passagiers zijn in het begin van den avond met een roeiboot van het schip gehaald en naar het eiland ge bracht. De mist bemoeilijkte deze wijze van transport zeer. De veerboot kwam na eenigen tijd vrijwel droog te zitten als gevolg van het ebgetij. Ge tracht zou worden bij hoog water het schip met behulp van een sleepboot vlot te krijgen. De Arnhemsche rechtbank heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tusschen de Ned. Spoorwegen en de fa. H. Matser te Arnhem, waarbij de Spoorwegen stopzetting hadden ge vorderd van de diensten ArnhemAmsterdam en ArnhemDen Haag. De Spoorwegen werden niet-ontvankelijk ver klaard in de vordering, op de gronden destijds door den president der rechtbank bij kort ge ding aangenomen. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de aar. de zg. Grootstukken gelegen behuizing, toebehoorehd aan den heer A. Eefting en bewoond aoor het gezin H. Bruintjes. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhinderen, dat de geheele behuizing tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Huis en inboedel waren slechts laag ver zekerd. De raad van de gemeente Doorn heeft be sloten tot verkoop van alle voor bebouwing be stemde terreinen van het landgoed „Der Hit- Ier", tot een gezamenlijke grootte van ongeveer 17 H.A., aan den makelaar F. N. van Dijk Jr. te Doorn, in opdracht, voor een bedrag van 80.000. Onder leiding van den generaal-majoor, jhr. J. Th. Alting von Geusau, heeft de militaire commissie voor de tentoonstelling „Het Leger" een bijeenkomst gehouden ter voorbereiding van de militaire demonstraties tijdens de tentoon stelling en van de inzendingen uit de weer macht. De hallen van Houtrust te 's-Gravenhage, waar de tentoonstelling van 1 fot en met 16 Juli 1939 zal worden gehouden, werden in ocgenschouw genomen en nagegaan hoe de be schikbare ruimte kon worden verdeeld. Voor de demonstraties werden vastgesteld de Zaterdagmiddagen van 1, 8 en 15 Juli en de Woensdagmiddagen van 5 en 12 Juli. Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel var. den kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, is te Palermo binnengeloopen. Nadat Donderdagmiddag de talrijke paro chianen van oud-Voorburg en omgeving in de rouwkapel van St. Antoniushove bij de djkbaar van wijlen em.-pastoor B. P. Aalberse hadden gebeden, zijn Donderdagavond in de parochie kerk van St. Martinus te Voorburg de Metten der overledenen gezongen. Na de Lauden droeg Vrijdag Kanunnik J. Aalberse, broer van den ontslapene, de H. Requiemmis op. Het parochiekoor zong de Mis van Perosi. In het priesterkoor zaten een groot aantal Eerw. Heeren geestelijken, o.a. Mgr. H Taskin uit Warmond, Proost van het Kathedrale Ka pittel te Haarlem. Mgr. J. J. J. Nocrdman. hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot Mgr J. M. v. d. Tuyn, deken van Den Haag. Mgr. J. Dankelman. Deken van Delft en oud-prof. J. Th. Beysens, eere-kanunnik van het Haarlem- sche Kapittel. Vooraan in de kerk hadden de broeder van wijlen pastoor Aalberse. Z. Exc. de minister van Staat pr. mr. P. J. M. Aalberse en verdere lamilie leden plaats genomen. Een zeer groot aantal belangstellenden vulde verder het kerkgebouw. Na de H. Mis hield pastoor J. B. W Möller naar aanleiding van Jac. 1-4: „Doch de lijd zaamheid worde slechts in U volkomen", een treffende lijkrede. Mgr. v. d. Tuyn verrichtte de absoute, waar na de baar onder het gezang der priesters, die het „In Paradisum" aanhieven, naar he» naast gelegen Kerkhof werd gedragen. Nadat Mgr. v. d. Tuyn de beaardinpsplech- tigheden had verricht, werd het stoffelijk over schot in den Priestergrafkelder neergelaten. H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Bomhard, de leden van den Raad van State en de secretaris van dit college hebben Don derdagavond in Hotel des indes te Den Haag een diner aangeboden aan den vice-president van den Raad van State en mevrouw Beelaerts van Blokland. Hierbij zaten mede aan de hoofdambtena ren van den Raad van State en jhr. mr. Bee laerts van Blokland, zoon van den vice-pre sident. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur is te Woerden op de dakpannenfabriek van de firma Brunk een ernstig arbeidsongeval gebeurd. De 18-jarige v. S. geraakte by zijn werkzaam heden vermoedelijk met de kleeren tusschen een drijfas. Ernstig verwond is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den middag is overleden. Blijkens een van den Nederlandschen consul te Barcelona ontvangen telegram, zijn bij de inneming van Barcelona de aldaar vtjnende Nederlanders ongedeerd gebleven. Benoemd is tot adjunct-commies in tijde- lijken dienst bij de Verzekeringskamer te Am sterdam: A. Jonker, thans werkzaam op ar beidsovereenkomst bij gemelde kamer J. Ph. Muller, onbezoldigd deurwaarder bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, is tevens aangewezen voor de waarneming van den dienst en de verrichtingen van den over leden deurwaarder H. A. Schmitt. Bepaald is, dat de candidaat-deurwaarder F. Kruijthof blijft belast met de waarneming van de vacature van deurwaarder bij de arrondis- sements-rechtbank en het kantongerecht te Utrecht, ter standplaats Maarssen, totdat in deze vacature zal zijn voorzien, dan wel zal zijn beslist, dat die vacature niet zal worden vervuld. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan mej. Z. Pullen, huishoudster in dienst van den heer J. van Holthoon, te Coevorden. ^en roman van Enrica von Handel-Mazzeffi 75 En beloof je vader nu nog iets, mijn kind; °cef me je kleine hand, je kunt eigeniijk nog iet zweren, maar in de hand van je stervenden adr kun je het wel. Priester, neem het kruisbeeld! Zoo, mijn jongen let nu op hetgeen zeg, en spreek 't me na." Bewegingloos stonden dè bewakers; tranen vloeiden over de wangen van den priester. Bo- bij de trap stonden zusters en verborgen hun gezicht in hunzakdoeken. De vader nam u® kleine hand van den knaap in de zijne en hief haar tot zich op, de jongen stak de beide v°orste vingers omhoog, terwijl de vader sprak: «Ik zal nimmer dulden, dat iemand zegt: Aartshertog Karl heeft onrecht gedaan aan mijn vader." Zacht snikkend herhaalde Willy woord voor woord. Als iemand dat zegt, zal ik antwoorden: De artshertog heeft meer geleden dan mijn vader, Ubidat mijn vader sterven moest; de aartsher- heeft de ziel van mijn vader gered; het Uriiaam heeft hij niet kunnen onttrekken aan öe straffende eerechtiaheid." Weer sprak de knaap de woorden van zijn vader na. Wit als sneeuw was zijn gezichtje, hij rilde over het geheele lichaam; de kleine hand, vaarmee hij zwoer, beefde, maar zijn stem was de stem van een engel des Heeren, want door de aardsche smart heen straalt de bovenaard- sche waarheid. „Als iemand zegt, de aartshertog is aan mijn arme moeder en aan ons kinderen schuldig, dan zal ik dat niet dulden, maar antwoorden: Ook God laat menschen worden en vergaan en is aan weduwen en weezen niet schuldig. Mijn vader heeft een moord begaan, dat God hem vergiffenis schenke." „Moet ikdat.... ook zeggen?" Droef als een geknakte bloem, hing het hoofd van den knaap neer en zijn hand trok trillend samen. Kwaad gedaan, als je liever wilt." „Mijn vader heeft kwaad gedaan, dat God hem vergiffenis schenke, en ik heb hem lief, altijd, altijd, o zoo lief!" klaagde het kind met hartroerende stem. Aartshertog Karl heeft echter geen moord bedreven, maar het welzijn der burgers en van het leger beschermd en gewaarborgd wat beteekent daartegenover een schuldig leven? Niemand mag een blaam op hem werpen, nie mand hem belasteren, ik zal het niet dulden, ik heb het mijn stervenden vader beloofd. Zoo waar helpe mij God almachtig, Amen." „Zoo waar helpe mij God almachtig. Amen." zei de knaap, door snikken geschokt als door he vige koorts, en het was als snikten in de holle gangen de zielen van allen, die hier ooit geleden hadden en gestorven waren, mede. De priester echter dacht, in diepe ontroering, aan een an deren vader, den Franschen koning, die dertig jaren geleden vermoord werd door het gepeupel, en die ook, op den vooravond van zijn dood, zijn zoon liet zweren, zijn moord niet te zullen wre ken, en zijn moordenaar niet te vervolgen; die koning was een heilige, deze mensch hier is een misdadiger, maar groot was gene en groot is deze. „Nu, mijn kind, vaarwel! Denk aan hetgeen je gezworen hebt. Wees goed voor je heilige moeder; wat je vader aan haar en aan jullie te kort gekomen is, wascht hij met bloed af." Tessenburg poogde, de bevende hand van het 't kind van zijn gordel los te wringen; hij kon 't niet, zonder den knaap ruw van zich weg te duwen; ze waren zoo genaderd tot de deur van de apotheek; de deur stond op 'n kier, en de zusters keken bleek en verschrikt naar buiten; de groote poort stond wijd open en het onge lukkige kind zag in het verblindede morgenlicht bajonetten blinken de mannen, die zijn vader ter dood voerden. De opperstafprovoost Caspar trad, met harde uitdrukking op zijn stroef gelaat en ln de para depas naar buiten. „Ptak," zei Tessenburg met troostelooze stem. „Het kind moét nu weg neem hem weg van mij maar doe hem geen pijn Ptak wrong met aarzelende vingers de kleine hand van den gordel los. „Jongen, wees nu braaf. Je doet je vader ver driet, in zijn laatste oogenblikken." 't Kind ontrukte zich aan de handen van den ouden man. viel op de knieën en omklemde de voeten van zijn vader. Heeft ooit een engel tot een duivel gebeden? En hier gebeurde het. „Papa! Ik smeek, smeek u! Laat mij mee gaan!" „Het laatste wat ik zeg, is, dat je niet mee kunt, begrepen?" zei de vader, plotseling van stem veranderend en de wenkbrauwen fron send. Hij keek den knaap norsch aan en de inspanning die dit hem kostte, was grooter dan de kracht, waarmee hij de helden van Napoleon ovprmppstprrip „Je wilt mee? Weet je. wat je verlangt? Weet je, wat daar gebeurt? Wil je daar staan en toezien, hoe je vader zich schamen moet?" „Papa, ik zal niet kijken! Ik wil alleen maar"', hijgde het kind, „alleen bij u zijn alleen omdat ik zooveel van u houd alleen „En daar wil je zien hoe men je vader de militaire onderscheidingsteekenen afrukt,, dat wil je zien? Jij, dwaas kind! Je geheele leven zou je het voor je zien, en als de schutters mij zoo treffen, dat mijn geheele gezicht verminkt is mij misschien een oog uitschieten dan zal jij „Papa o mijn mijn eigen papa doen zij dat?" stamelde het kind. Zijn handjes werden koud en onmachtig, 'n oogenblik was hij buiten bewustzijn en zijn hoofdje lag bijna on der den voet van zijn vader. „Zusters," zei Tessenburg met gebroken stem, „neemt u het kind, zie, hoe het er uitziet! Ik heb 't te grof gezegd, nu ziet u, hoe hulpe loos een mensch kan zijn, die nimmer rekening hield met de gevoelens van anderen; als hij het ten laatste Drobeert. wordt hii noe ruwer dan ooit. Pater, kom! Laten wij gaan! Bid mij voor!...." De nonnen hielpen den knaap op, en verbor gen met hunne sluiers zijn vader voor hem en leidden hem, half dragend, in de apotheek; een hartverscheurend weegeschrei hoorde de vader nog, toen hij somber, met gebogen hoofd, door de kloosterpoort schreed. Naast hem bad de priester met luide stem deze woorden uit 't ge bed voor stervenden van den aartshertog: „O dood! De grootste smart is de schei ding van mijn geliefden, die mijn hulp en zor gen noodig hebben. Jezus staat mij bij en heiligt ook dezen smartelijken strijd. Gij, o Heer, gaaft mij hen, die ik op aarde het teerst bemind heb, doch Gij hebt hen aan mij geleend; ik beveel hen U aan in mijn sterven; aan hen, evenals aan mij, geschiede Uw allerheiligste wil Aan den rand van de stadsgracht en aan beide zijden van de Seilerstattentor hadden zich reeds toeschouwers opgesteld. De knalroode en hard blauwe japonnen van burgervrouwen en dienst meisjes, hun wapperende witte hoofddoeken; de lichte werkkielen van de arbeiders, de helgroene schorten van de marktvrouwen warrelden door een, doch het was verre van een gedrang; het strenge bevel van den aartshertog om het uur geheim te houden, had zijn uitwerking niet ge mist. Er waren slechts menschen uit de naaste om geving. Zwijgend keken zij toe, hoe de veroordeelde door de hoofdstraat aankwam tusschen zijn be wakers. Toen hü de wallen Dasseerde, hoorde men stemmen, zooals reeds eerder op de Seilerstëtte: „Zie, daar is hij, de moordemaar." „Maar een prachtige kerel is hij toch." „Recht moet er zijn. Hoe lang zou 't nog zoo doorgegaan zijn als hij ook nog gratie gekregen had." Toen viel weer een beklemmend zwijgen. Het eskorte zwenkte rechts af. „We zullen aan de stadzijde afdalen," zei de priester. „Denk er aan, hoe Jezus met het zware kruis op Golgotha aankwam." „Kijk eens daar boven waar het Invaliden huis is die zwerm vogels!" zei Tessenburg. „Het schijnen raven te zijn. Wat moet dat be- teekenen?" „Ik zie niets," antwoordde de priester zacht. Zijn het reeds gedaanten uit de andere wereld, die de ter dood gevoerde ziet? Is 't ijlkoorts? „Weet u pater waaraan deze raven mij her inneren?" vroeg Tessenburg; „aan die arme dui vels, die Fransche tirailleurs bij Freiburg wij reden voorbij, de greppels lagen vol lijken en gewondenLes corbeaux, les corbeaux! U had moeten hooren hoe ze schreeuwden. De ge wonden waren beangst, als zij deze afschuwelijke vogels zagen komen om hen levend in stukken te hakkenWaar zijn zij, de velen, die ik in den oorlog gedood hebKom, nu wachten de raven op mij!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 3