Slotaccoord zonder sensatie Laatste Nieuws Waar de filmband rolt 'M Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een Omroeper' voor 90.000 gezinnen m m De rede van den duce STEUNPERIKELEN DE AANSPRAKEN VAN ITALIË Jlfli mmêÈÊrn^ ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 [tniiiiuiniiMiiiniiiiiiiuiiiiiiiimifiiiiiHiiHmiiHiiiiniiifiiniiiiiiiiHKHiiiiiiiHiiiiuniiHiiiiiiiifiHirmiriHiiiiiTj GEMEENTEBEGROOTING VAN HAARLEM Weth. v. Liemt: jongens inplaats van meisjes in Haarlemsche ateliers en fabrieken Propaganda voor de bedrijven De dienstbode Incident De bedrijven Belastingen Stemmen in een andere gemeente Resolutie der Fransche Kamer „De Fransche souvereiniteit is ondeelbaar" „Kleine Theresia-Stichting" BEVERWIJK LANG GEWENSCHTE WEGEN VERBETERING De Relazioni Internazionali over den internationalen toestand PALACE-FAMILIE-CINEMA Nanon De Wildemah LUXOR-THEATER Dertien Lanciers FRANS HALS-THEATER De rebel van Texas MOVIAC-THEATER „Ein Lied geht um die Welt" AA" Koninklijke dank betuigingen Prinselijk Paar dankt jeugdvereenigingen |llllllllllllll!lllllllllll!lll!lllllllllll!llllll!!lllllll!lll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllll||||||||||||||||||||l!liy Üillllllllllllllllll!illllllllllllllllillllllllllll!llllllillllllllll!lllll!llllll||||||||||||||||||||||]||||||||||[||||||ll|[l!lllll|||||| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii STAD De gemeenteraad kwam Vrijdagmiddag op nieuw bijeen en zette de algemeene beschou wingen over het hoofdstuk „Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen" voort. De heer WOLZAK (A.R.) becijferde dat in 1937 per week en per geval aan ondersteunden is uitgegeven f 8.78. Haarlem stond daar door op de 4e plaats n.l. na Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. In de Memorie van Antwoord wordt een bedrag van f 10.54 ge noemd, waaruit blijkt, dat vele factoren dit cijfer kunnen maken en vergelijking met andere gemeenten dus zeer moeilijk is. Spr. hoopte, dat de controle bij Maatschap pelijk Hulpbetoon zóó intensief is, dat de uit gaven aan de gesteunden volledig verantwoord blijken te zijn. De heer NOORDEWIER (C.P.) behandelde de indertijd door hem gestelde vragen betref fende het overbrengen van een groot aantal le den van vakorganisaties van den crisisdienst naar Maatschappelijk Hulpbetoon, op grond van langdurige werkloosheid. Spr. meende, dat elke overbrenging van tot werken in staat zijnde werkloozen, alleen omdat zij door omstandig heden buiten hun wil geen arbeid kunnen vin den, schadelijk is voor de betrokkenen en voor het belang der gemeente-financiën. De heer MARS (S.D.) stelde vast, dat het hier geen afvoering van werkloozen uit de steunregeling betreft, maar van verzekerden die hun eigen premie betaalden. Het gaat den heer Noordewier slechts om 20 menschen. Spr. noemde de vragen van den heer Noorde wier onjuist. Tenslotte wees hij op de willekeurige uitvoe ring van de Rijkssteunregeling b.v. inzake de rijwielvergoeding voor tewerkgestelden te Half weg uit Haarlem' en Amsterdam. De Amster dammers krijgen de helft meer voor een soms minderen afstand. De heer KLEIN (R.K.) bracht hulde aan den heer v. Liemt die voor de werkloozen doet, wat maar eenigszins mogelijk is. Spr. was verbaasd over de opmerking van den heer Wolzak, dat de salaris-uitgaven voor M. H. te hoog zouden zijn. De heer Wolzak heeft zelf den uitbouw van het voormalige Burgerlijk Armbestuur mee gemaakt en hij kan door vergelijkingen zijn eigen uitingen logenstraffen. Het meerendeel van de menschen wil gelukkig werken, aldus spr. Maar er zijn nog te veel uitzonderingen. Zoo heeft spr. laatst het geval gehoord van een werkster, die niet meer wilde uittrekken, om dat daardoor een gedeelte van den steun van haar man werd afgetrokken. Zoo is de vrijstelling van aftrek van het dienstbodenloon niet bedoeld voor de mevrou wen, zooals is geïnterrumpeerd. Het dienstboden- vraagstuk is oud en thans nijpender dan ooit. De heer Klein juichte den maatregel van den minister toe en als de maatregel ook gaat gel den voor meisjes in verplegingsdienst zal dit eveneens zegenrijk zijn. Spr. bestrafte daarna den heer Visser voor zijn opvattingen omtrent de steunnormen. Alle werkloozen prefereeren werken boven steun, maar niet den arbeid als door den heer Visser regelmatig wordt aangegeven. De heer VAN DER VELDT (R.K.) bracht mede hulde aan den wethouder van Armen zorg, vooral in verband met den aan kleine tuinders verleenden steun, waardoor dezen hun bedrijf gaande kunnen houden; in den vorm van de bijslagregeling schuilt intusschen een kiem tot misbruik; inplaats van werkvermeer- dering kan er wel eens werkvermindering ko men. Ook in het bloembollenbedrijf is een der gelijke methode wel voorgekomen. Uitvoering van het plan-Westhoff kan voor Haarlem belangrijk zijn; Haarlem heette steeds de bloemenstad, maar dit karakter verdwijnt daar de bloembollen- en groententeelt wegtrekt als gevolg van de steeds intensievere bebou wing; de bedrijven gaan heen, omdat zij elders goedkooper werken kunnen, maar het werkvolk laat men hier, en dezen kunnen hier geen werk meer vinden. Krachtig keerde de spreker zich vervol gens tegen den heer Van der Winden, (S.D.), die na aanvankelijk hulde ge bracht te hebben aan minister Romme op zonderlinge wijze den nieuwsten minis- terieelen maatregel n.l. dien ten aanzien van niet-aftrek van den steun der inkom sten uit hoofde van huishoudelijken arbeid; het geldt hier een stap in de goede rich ting, maar deze wordt door den heer v. d. Winden afgekeurd! Omdat de gunstige re geling niet voor alle arbeidende vrouwen geldt! Alsof daardoor de maatregel in zich slecht zou worden. De heer VAN DER WINDEN (S.D.)„Het is staatsrechtelijk onjuist!" (Groote hilariteit, vooral van de zijde der heeren juristen). De heer VAN DER VELDT (R.K.)De heer Van der Winden gewaagde gisteren van „po litiek" der ministers, maar hij schijnt zelf aan „politiek" te willen doen, aan ondermijning van het huidige gezag. Hoe is er indertijd niet geageerd tegen „het kwartje van Romme"! De werkloozen, zoo heette het, zouden het later wel van hun steun bedrag afgetrokken krijgen. Maar intusschen werkt de regeling, uitste kend, en door de agitatie is alleen maar bereikt, dat talloozen zich benadeeld hebben. De heer PEPER (C.P.) deelde de critiek van den sociaal-democraat v. d. Winden op den dienstbode-maatregel van den minister slechts gedeeltelijk. Betere huisvesting van den Dienst van M. H. bliift drineend. geboden. Wethouder W. J. B. v. LIEMT (R.K.) dankte voor de waardeering door vele sprekers jegens B. en W. en de hoofden van de Diensten ge uit. Ons werk is niet volmaakt, aldus spr., maar er is geen dienst in de gemeente, waar zoo moeilijk, zoo zwaar en in zulk een tempo wordt gewerkt. Er moet gesteund worden waar de noodzaak is en naar behoefte. Soms moet oogenblikkelijk opgetreden worden en daaruit volgt, dat een en ander, bij nadere beschouwing, wel eens beter gekund had. Spr. besprak den nood der kleine tuinders, die hard werken met soms poovere resultaten. Het verheugde spr., dat er tevredenheid over de genomen maatregelen bestaat. Op de gemiddelde cijfers, die per week aan ondersteunden bij Armenzorg worden uitge keerd, is geen peil te trekken, hetgeen uit de debatten duidelijk is gebleken. B. en W. zullen overwegen wat er te doen is voor de gesteunden, die door ziekte van de steunregeling naar Armenzorg zouden moeten overgaan. De overgangstoelage is in Haarlem volkomen juist geregeld, aldus spr. De organisaties blij ven in onze stad zeer lang een woordje mee spreken; zijn er meeningsverschillen dan kun nen ze in de contactcommissie gebracht wor den. De opmerkingen over de ijsventers, die na hun werken minder steun zouden ontvangen dan daarvoor, ontzenuwde spr. De voorgeschre ven schaal wordt gehandhaafd en overigens worden zulke gevallen wel eens verkeerd bere kend door degenen, die de reglementen niet kennen. Ten opzichte van het dienstbode-vraagstuk wenscht spr. alleen nog op te merken, dat het van groot belang is, juist voor de arbeidersklas se, dat de meisjes de fabrieken verlaten en als dienstmeisje gaan dienen. Zij worden daardoor betere huisvrouwen en de huishoudelijke voor lichting is dan niet meer noodig. Men kan niet verwachten, dat een fabrieksmeisje een allround huisvrouw is. Voor de kleine zelfstandigen is een betere regeling in voorbereiding. Spr. schetste het voordeel, dat de gemeente heeft door het bestaan van het Borgstellings fonds. De controle bij Maatschappelijk Hulpbetoon is intens, maar fraude geschiedt nog dag aan dag, maar.... wordt dan ook veelal ontdekt. Personeel is daar echter voor noodig. Spr. he kelde de ondeskundigheid vn den communist Peper, die klachten uit zonder er het juiste van te weten of die volkomen onwaar zijn. De heer v. d. WiNDEN (S.D.) wenschte te verklaren, dat hij de spaarregeling van minister Romme van den beginne af aan heeft toege juicht. Wethouder VAN LIEMT wees nog even op de wijziging van de voorschriften voor de werk verschaffing. Het karakter blijft nog wel be houden, maar we zijn weer een stap verder op den goeden weg. Verder is de medewerking gevraagd en ver kregen van de directeuren van ateliers en fa brieken om meisjes te vervangen door jongens. De heer VISSER (C.H.): Ik wil nog weten hoeveel tijdelijke krachten bij Maatschappelijk Hulpbetoon zijn aangesteld. Wethouder REINALDA (S.D.) Deze vraag is niet in de afdeelingen gesteld, zoodat ik er nu geen antwoord op kan geven. De heer VISSER: Dat is geen antwoord De VOORZITTER: Meneer Visser, zwijgt U nu U moet tevreden zijn met dit antwoord De heer VISSER: Ik ben (gehamer. De heer Visser loopt boos de zaal uit.) Het hoofdstuk werd daarna goedgekeurd Aan de orde kwamen daarna de begrootin gen van de bedrijven. De heer BLOKDIJK (S.D.) becijferde nog eens de winst, die op de installatie-huur is ge maakt. De toenemende winsten op de bedrijven achtte .spr gevaarlijk en onbillijk, ze vormen een te vast element in de gemeentelijke huis houding. Maar de prijzen van de producten zijn juist daardoor te hoog. Is de verlichting van de arbeiderswoningen niet gebrekkig door de hooge stroom prijzen? Kan niet eens een onderzoek worden ingesteld? Warmwaterreservoirs, koelinrichtingen, worden matig gebruikt, ook al door de duurte. Spr. kor niet begrijpen, waarom men tegen toonkamers i.s. Er wordt voor het electriciteitsbedrijf niet voldoende reclame gemaakt en men moet een lesje gaan nemen bij het P.E.N Spr. zou wen- schen, dat zeker de prijs van het gas niet veel boven den kostprijs zou liggen. De heer v. KESSEL (R.K.) sprak over de verlichting van de marktkramen. De koop lieden betalen hier, in vergelijking met andere steden, te hooge prijzen. In Amsterdam kan men 5 a 6 dagen terecht voor f 70.20 per jaar, hier betaalt men voor 1 dag per week f -56.40 per jaar. Het contract biedt bovendien veel haken en oogen en wordt door den leverancier zeer slecht nagekomen. Gewenscht wordt, dat de gemeente de ex ploitatie overneemt, wanneer het contract met den huidigen exploitant is geëindigd. De koop lieden willen' gaarne hun bezwaren nader be kend maken. De heer ALBRECHT (S.D.) wenschte meer propaganda voor den Stortings- en Ophaal dienst, een instelling, die juist in deze dagen zooveel goeds kan doen. De heer v. d. WINDEN (S.D.) besprak de le vering van het G.E.B. aan de grootbedrijven, de concurrentie van het particulier opwek- kingsbedrijf en de prijzenpolitiek. Spr. wilde echter een lans breken voor de kleine onder nemers, die den stroom ook billijker moeten hebben, waardoor de afzet ongetwijfeld zal stijgen. Wethouder v. d. WALL (C.H.) antwoordde den heer Eilokdijk, dat in het gebouw van het G. E B. demonstratie-kamers aanwezig zijn of gedeeltelijk nog zullen komen. Nu de meterhuur is vervallen hebben bij het gasbedrijf al 300 petro'eum-gebruikers een aan vrage om aansluiting gedaan. Het onderzoek naar het gebruik van stroom zal weer ge schieden, men kan van de noodige propaganda voor de bedrijven verzekerd zijn. Het punt door den heer v. Kessel aangesne den is in onderzoek. Het contract is in overleg met de organisaties van de kooplieden samen gesteld Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat wij zulke belangrijke contracten met groot-bedrijven kun nen afsluiten; want daardoor daalt de leverings- prijs voor particulieren. Ook de klein-industrie kan op medewerking van B. en W. rekenen. Wethouder v. LIEMT (R.K.) gaf enkele in lichtingen over het verbranden van het stede, lijk huisafval. Momenteel heeft de gemeente een pachter, die het vuil naar Leimuiden brengt. De besturen der groote gemeenten be- studeeren de kwestie van het verbranden van stadsafval. Ook het Kon. Instituut van Inge nieurs bekijkt de kwestie en de directeur van onzen Reinigingsdienst zit in 'n commissie, die uit deze vereeniging is gevormd Het cultiveeren van land door stadsvuil wordt ook in aanmer king genomen. Leiden heeft zijn vuilverbran ding,soven weer gesloten op een uitgebreid rap port moet eerst gewacht worden derwagen, met een huilende baby er in, zag staan. Dan zoudt u den meer bekenden dan beminden Nurks moeten overtreffen, wanneer ïi zich norsch zoudt afwenden en r.iet een hand zou uitsteken om die stumper ergens onder dak te brengen. Dat behoeft u niet meer persoonlijk op te knappen, de „Kleine Theresia-Stichting" doer- het voor u. maar helpen moet u ons!! U kunt dit doel op zeer aangename wijze bereiken, door de toor-eelvoorstelling te komen bijwonen van ..'n Zomerzotheid" op Donderdag 16 Februari as., 's avonds precies 8.15, in den Stadsschouw burg te Haarlem. Mogen er in het Haarlem van heden weinig Nurksen zijn; vele verwaarloosde zuigelingen en kleuters zijn er tevens mede gebaat. Kaarten zijn (indien bij den Stadsschouwburg uitverkocht) nog verkrijgbaar bij mevr. M. KubatzBrugman, Lucas van Leydenlaan 6, te Heemstede (tel. 14842). (Gedeeltelijk gecorrigeerd De heer v.d. STORM (Wild) noemde den be lastingdruk voor den middenstand ondraaglijk en pleitte vooral voor het café- en restaurant bedrijf. De oude heffing voor het hebben van een vergunning zou spr. terug willen zien en een wijziging van het „muziekrecht" zou hem dankbaar stemmen Wethouder v. d. WALL (C.H.) zegde toe. dat de muziekbelasting nog eens bekeken zal worden. Wethouder REINALDA (S.D.) deelde mede, dat B. en W. hebben besloten aan de herboren Middenstandscentrale advies te vragen over de ontwikkeling van de win kels in bepaalde stadskwartieren. Hierdoor wordt de middenstand zelf ingeschakeld bij het nemen van beslissingen. Wethouder v. d WALL deelde nog mede, dat de verhhoging van het subsidie aan „Haar lems Bloei" uit den post onvoorziene uitgavfn geput zal worden. De kapitaaldienst gaf geen aanleiding tot beschouwingen, waarna de begrooting met 341 stem werd goedgekeurd. De heer Peper stemdP tegen_ De gebruikelijke dankwoorden besloten deze begrootingszitting 1939. De ambtenaren van hoog tot laag kregen daarbij een pluim en wethouder van Liemt, die de vergadering het laatste uur leidde, wees op de goede harmonie die hier, ondanks de verschillen van inzicht, steeds heerscht. De amicale geest maakt het werken des te aangenamer. De raadsleden ap plaudisseerden. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat bij de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten, ingevolge de artikelen 57b tot en met 57j der Kieswet, de kiezer in een andere ge meente in dezelfde provincie dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming kan deelnemen. Het verzoek daartoe moet uiterlijk 14 dagen vóór den dag der stemming, derhalve vóór of op 5 April a.s., in persoon (niet schriftelijk) worden gedaan ter secretarie eener gemeente; te Haarlem aan het Bureau Burgerlijken Stand, Bevolking en Verkiezingen, Zijlstraat no. 70. (geopend van 9 tot 2 uur, Zaterdags tot 1 uur). Van de mededeelir.g, dat de kiezer in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt, wenscht te stemmen, wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan 'n afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. In deze verklaring wordt o.m. vermeld het adres in de gemeente, in welke de kiezer aar, de stemming wil deelnemen. Aan dit adres ontvangt hij te zijner tijd een oproepingskaart voor de stemming; hij behoort alsdan tot de kiezers var, het stemdistrict waarin het op gegeven adres is gelegen en neemt aan Je stemming deel in het stembureau op de op roepingskaart vermeld. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dar, die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan deze stemming wil deel nemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge artikel 70b Jei provinciale wet PARIJS, 3 Febr. (Havas). Bij het be gin van de bijeenkomst der Fransche Kamer is bij acclamatie en zonder debat de vol gende resolutie aangenomen: „De Kamer van Algevaardigden verklaart plechtig, dat, op dezelfde wijze als het continentale Frankrijk, alle deelen van het rijk onder de bescherming van het vaderland worden geplaatst, met de bevolking, welke die dee len herbergen. De Kamer verklaart plechtig, dat de Fransche souvereiniteit ondeelbaar is en niet overgedragen, gedelegeerd of ver deeld kan worden." Italiaansche nacht aan het Fransche hof in de film „Kanon" (Palace-Familie-Cinema) Verschikkelijk zou het zijn, indien u in den Haarlemmerhout rustig wandelde en plotseling cnder een grooten boom een onbeheerden kin- Het is bekend dat de aan de buitenplaats ..Scheijbeeck" grenzende gedeelten van de Beecksanghlaan en den Schulpweg, in zeer slechten staat verkeeren. Bedoelde wegen liggen deels op het grond gebied van Velsen en dat van onze gemeente: het onderhoud wordt vanwege eerstgenoemde gemeente verzorgd, die jaarlijks van onze ge meente een bijdrage ontvangt in de daaruit voortvloeiende kosten. Ten behoeve van de wegverbetering moest derhalve met die gemeente overleg worden ge pleegd. Het resultaat hiervan is, dat Velsen be reid is een afdoende voorziening, welke be staan zal in het uithakken der tegenwoordige beharding en het aanbrengen van een klinker bestrating, te treffen en de kosten voor haar rekening te nemen, mits onze gemeente daarin bijdraagt voor het gedeelte, dat tot haar grond gebied behoort. Dit gedeelte heeft een op pervlakte van ongeveer 850 M2. De kosten der voorziening worden op pl.m. f 3.50 per M2. be groot, zoodat de aar, de gemeente Velzen te be talen bijdrage.: met inbegrip van de .alge meene kosten, ongeveer f 3150,zal bedragen B. en W. stellen den raad voor op den kapi taaldienst 1939 voor dit doel een crediet tot ge noemd bedrag beschikbaar te stellen en hen te machtigen het noodige voor de uitvoering van dit werk te verrichten. ROME, 3 Febr. (D.N.B.) De Relazioni Internazionali schrijft Vrijdag in een artikel omtrent den internationalen toestand, dat men niet over het hoofd mag zien. dat de natuurlijke Italiaansche aanspraken het voornaamste probleem van het oogenblik vormen. Europa moet zich er op voorbereiden, het raagstuk van deze aanspraken, alsmede het Duitsche koloniale vraagstuk op te lossen. De democratieën moeten zich vertrouwd maken met de gedachte, gebieden over te dragen en rechten te erkennen. Na verklaard te hebben, dat Frankrijk zelf de waarde van het Sovjet-Russische bondgenoot schap ondervonden heeft, merkt het tijdschrift op, dat de solidariteit tusschen Rome er. Berlijn een beslissend element is, dat tegelijkertijd de Europeesche verhoudingen stabiliseert. Daaren tegen heeft het bondgenootschap LondenParijs noch dezelfde ideëele grondslagen, noch dezelfde practische basis. Bij de totalitaire bewindsvor- men heerscht tusschen leider en volk volkomen overeenstemming. Er zijn geen leiders, die den oorlog willen, terwijl de volken voor den vrede zijn, J^eide willen den vrede. Tusschen de be doelingen van den leider en den wil van het volk is geen onderscheid. Ten aanzien van de natuurlijke aanspraken dei volken is er maar een ding te doen: hun de stelselmatige ontwikkeling vergemakkelijken. In het andere geval noemt het blad een mogelijk optreden met de wapens legaal. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiimimiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii Erna Sack is een zangfenomeen. Haar specia liteit is coloratuur en zij zingt zoo ontzettend hoog, dat ge niet meer weet, of deze geluids productie zingen of gillen genoemd moet wor den. Enfin, in ieder geval is het een kracht prestatie en vanzelfsprekend moet die op de film worden vastgelegd. De film heet Nanon, hetgeen weer de naam is van de waardin uit het Gouden Lam, 'n herberg waar geheel uitgaand Parijs vertier zoekt. Nanon bedient haar gas ten met 'n parelende stem en 'n guitigen lach en iedereen is verliefd, behalve Nanon zelf. Maar dat gaat over. Enfin, ziet u zelf maar. - Er zijn aria's, duetten en koren, er zijn prach tige décors en weelderige costuums en zelfs de balletten en de pathetische opera-gebaren ont breken niet. Het verhaal speelt in Frankrijk, hetgeen men kan merken aan het Louvre en aan de Bastille. De personen echter vermogen weinig schijn van Fransche geestesgesteldheid en mentaliteit te suggereeren. Alleen Otto Gebühr heeft in een sympathieke rol van den grooten tooneelmees- ter Molière voor ons een charmanten Parijze- naar doen leven. Johan Heesters is de robuste tegenzanger van Erna Sack. Volwassenen, die van zang en mooie kleeren houden, zullen aan deze film plezier beleven. In ..De Wildeman" is het alles Laughton wat de klok slaat. Hij maakt een Ned. Indisch eiland je onveilig door als een halve wilde rond te zwerven en alle mogelijke wettten te overtreden. Hij valt in handen van den Nederlandschen bewindsman, die hem met zachtheid behandelt, maar hem niet veel beter weet te maken. Van den regen in den drup komt hij door zijn on- gewenschte kennismaking met een Engelschen zendeling, die een mallotige zuster bij zich heeft en met haar wedijvert in edelmoedigheid en vervelende en zelfs beleedigende boetpreeke- rjj. Na veel vijven en zessen vinden deze zuster en de wildeman elkaar in de eenzaamheid waar hun beider leven wordt bedreigd en daar leert zij hem kennen als een goed mensch, van betere komaf en met een edele ziel. Men verbaast zich dan ook niet, wanneer men aan het slot van de film 'n frisch en verzorgd echtpaar bijeen ziet op het oogenblik, dat Charles en zijn vrouw afscheid nemen van hun klanten. Zij exploiteeren n.l. een café'tje in een Engelsch stadje en de wildeman is afschaffer gewordenHet kan verkeeren Deze Russische film, waarin een sober ge geven op grandioze wijze wordt uitgewerkt, waarin men een prachtig staaltje van film kunst te genieten krijgt, werd door ons reeds eerder besproken, zoodat wij thans kunnen vol staan met een warme aanbeveling. Het uitgebreide voorprogramma bevat naast het wereldjournaal een genoeglijk teekenfilm pje, een gekleurd indrukje uit Mexico en een nummertje uit de uitgebreide serie van „Our Gang", waarin de filmkinderen lachwekkende situaties scheppen. De vrijheidsoorlogen in Zuid-Amerika zijn al menigmaal onderwerpen van een filmhistorie geweest. „De rebel van Texas", welke dit ge geven nogmaals*' op het witte doek brengt, schenkt den filmliefhebber dan ook niets nieuws, zelfs kunnen wij nog voldoende pro ducten opsommen, die dit object beduidend" pakkender en vollediger hebben weergegeven. Daarmede zij echter geen veroordeeling over ..De rebel van Texas" uitgesproken, want dit filmgebeuren beweegt zich op eenigszins ander terrein, begeeft zich niet direct in het strijd gewoel, doch beschrijft veel meer de gesteldheid van de menschen, toen de eerste vernietigende slagen gevallen waren. De haat tegen den on derdrukker leeft echter nog ten volle en waar dit maar mogelijk is, wordt de gelegenheid dankbaar aangegrepen om te toonen, welke ge dachten men over de Yankees koestert. Verder bekommert de eenvoudige boer zich alleen om zijn vee en raakt hij over het algemeen slechts in vuur en vlam. wanneer men daar de hand op tracht te leggen. Dit is ook de clou van het verhaal. Joan Bennet, hier als bekoorlijke rancher, heeft vernomen, dat een belasting op haar 10.000 koppige kudc.e zal worden geheven, maar door deze over de rivier en daarmede over de Mexicaansche grens te brengen, weet zij dit gevaar te ontloopen. Daarmede niet te vreden dient de staatsambtenaar een aanklacht in en hij krijgt permissie de kudde te achter volgen. Inderdaad slaagt men er in de colonne te bereiken, doch een gevecht met Indianen komt de vluchtelingen te hulp en de ambtenaar wordt, zij het dan ook niet door de roodhuiden, onschadelijk gemaakt. De militairen die deze onwettige achtervolging slechts tegen hun zin ondernamen, bieden hun vroegeren slachtoffers nu de helpende handen, brengen hen aldus na veel moeiten en gevaren naar de plaats van bestemming, waar het vee wordt verkocht. Er is in deze film natuurlijk ook nog een liefdes historie, waarin naast Joan Bennet. Randolff Scott het leeuwenaandeel heeft. Voorts zijn er tal van karakteristieke figuren en enkele zeer geslaagde fragmenten, waarvan we het over trekken van de rivier door de vluchtende kudde als een van de beste noemen. Een film, die toe schouwers van eiken leeftijd een aangenamen middag of avond kan bezorgen. „Ein Lied geht um die Welt", een reprise van Joseph Schmidt's eerste zangfilm in Moviac; een film, waarin dramatiek en romantiek op de juis te wijze afgewisseld, een prettig geheel vormen. De romantiek wordt uitgebeeld door het rijke, afwisselende kunstenaarsleven achter de cou lissen. De dramatiek in het feit, dat het meisje der droomen van den filmheld njet de ware liefde blijkt te bezitten en meer voelt voor zijn vriend. Het is een film met veel zang en met veel spel en een rijk slot, waarin Joseph Schmidt zijn liefde geeft aan de kunst. Een rolprent, die er in zeer veel opzichten zijn mag. De rebel van Texas (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) BERLIJN, 3 Febr. (Reuter) In welin gelichte kringen te Berlijn verwacht men. dat de rede, die Mussolini morgen in den grooten fascistischen Raad zal houden, niets sensationeels zal bevatten. In Italiaan sche kringen zegt men, dat het een gewone toespraak zal zijn en geen groote politieke redevoering. Als antwoord op het adres van hulde en ge- lukwensch dat namens de Katholieke Jeugdor ganisaties de Interdiocesane Jeugdcommissie bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix aan H. M. de Koningin had gezonden, is de volgende dankbetuiging ontvangen; Secretaris G. Bannenberg Interdiocesane Jeugdcommissie Den Bosch. De Koningin draagt mij op, U Harer Majes- teits dank over te brengen voor uwe gelukwen- schen met verjaardag van Prinses Beatrix. H. M. waardeert bijzonder den weerklank, dien Hare radiorede ook bij de Katholieke Jeugd van Nederland gevonden heeft. (w.g.) Van Heemstra, secretaris. De gezamenlijke jeugdvereenigingen. die de boodschap ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix onderteekenden, mochten het volgende telegram van Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvangen: „H.H.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard dragen ons op aan de Jeugdver eenigingen, die de aan Prinses Beatrix ge richte boodschap hebben onderteekend, hun hartelijken dank over te brengen voor dit zeer gewaardeerd blijk van medeleven na mens zoovele jongeren in den lande met de jeugdige Prinses, waarvoor H.H.K.K.H.H. zeer gevoelig zijn, evenals voor het feit, dat zoovele vereenigingen dit gemeenschappelijk deden, waarin zij een weerklank hooren van het beroep in de radiorede van H.M. de Koningin". (w.g.) de particulier-secretarissen BAUD en DEDEL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4