Kou, die millioenen kostte BERICHT VOOR DE ABONNE'S Grondboringen in Twente? SCHADE AAN TUINBOUW DE NIEUWE LOON- EN DEVIEZENREGELING ZATERDAG 4 FEBRUARI 1939 Het eerste directe verlies wordt geraamd op 30 a 40 millioen gulden Arbeid van jaren vernield Werken van Rubens Tentoonstelling in museum Boymans te Rotterdam FEESTDAG IN HET NARREN- RIJK Vorst Jocus te Venlo verwacht den nieuwen Carnavalsprins Weer juweelenroof in de residentie Dieven maakten voor f 2500 buit RECHT VAN VEREENIG1NG EN VERGADERING Eenige amendementen ingediend Besprekingen met landbouwers- grondbezitters Prinselijk gezin naar Soestdijk Oprichting van aluminïum-industrie Aandeelen-uitgifte N.V. Billiton Mij. NED. TOONEEL TE GENT Ned. kunstenaars in België Geen herhaling der strenge vorst Voorloopig echter wel licht vriezend weer Hoofdaalmoezenier K. Roncken In het bisdom Roermond DE ONTSPORING BIJ OUDEMOLEN Een zilveren trio Stichting „Nationaal Centrum" Ernstige stagnatie in de Duitsche textielbedrijven in het grensgebied Hollandsche krachten 300 personen kwamen om het leven hij de instorting van een "bioscooptheater tydgns de ernstige aar dbevingscat asirofe in CMU. Wat er van het gebouw overbleef, (Van onzen specialen verslaggever) Ruim een heele week heeft het in December van het vorige jaar ge- Vroren, een barsche temperatuur heerschte, doch na die eene week ■Was het weer afgeloopen en we von den, dat we er barmhartig van afge komen waren. Maar in die eene week, of beter nog in die paar allerhardste trachten, is voor millioenen guldens schade aangericht aan de kweeke- rijen in Nederland. Een natuurramp heeft de tuinderij getroffen, een ramp, die de tuinders niet meer dragen kunnen, omdat hun economisch weer standsvermogen reeds tot het uiter ste toe is verzwakt. In het begin liet alles zich nog niet zoo ernstig aanzien; het leek, onog wel drie kwart der planten behouden was, maar toen daarop de dooi inzette en het weer zachter Werd, bleek eerst hoezeer de vorst had huis gehouden onder de jonge planten, hoe groote ravage was aangericht in die paar nachten. Niet meer dan 5 pet. is behouden; 95 pet. is kapot gevroren en weggerot bij den dooi En dit op alle bedrijven, behalve dan in de kassen Waar gestookt wordt, Of die verwarmd zijn Nlaar ook deze bedrijven hebben de duurte Van het koude weer ondervonden, want er wa- ren er bij, die op een dag vijf en twintig ton kolen hebben moeten verstoken om de kassen Warm te houden; vijf en twintig ton is twee en ^n halve spoorwagon, op één dag! Een andere kweeker verstookte in een nacht voor zeventig gulden, en hij moet nu maar afwachten, of zijn bloemen en planten goed gebleven zijn. En daarbij, hoe kan men een bedrijf rendabel ex- Woiteeren, als men zulke groote bedrijfsonkos- ten moet maken? Deze tuinders behooren nog tot de aller grootsten, die misschien nog een stootje verdragen kunnen. Tragischer is het lot der kleine bedrijven, die volkomen verwoest zijn en die thans geheel en al aan den grond zitten. Op uitnoodiging van het district Zuidholland van den Nederlandschen Tuin- dersbond hebben wij een tocht gemaakt langs een aantal bedrijven in die provin cie; een tocht, die het droevige karakter heeft gekregen van een gang langs kerkho ven, waarop niet alleen een deel der Ne- derlandsehe welvaart ligt begraven, maar °ok veel persoonlijk geluk van de tuinders eh hun gezinnen. In het Westland was een klein koud glas eh koude grond tuinbedrijf, zooals er honder den zijn in die streek. Deze bedrijven werken met een flink aantal verschillende producten, food at zij altijd wat aan de markt kunnen brengen. Thans is alles dood en in het komen de seizoen, in Maart, April en Mei, is er niets ClTl te verkoopen. De prei is rotgevrOren, de tortelen zijn dood. Aan deze laatste groenten düeen al had het bedrijf, dat we bezochten. 600..schade; aan andere producten dezelf de sbm en door dit verlies zijn deze bedrijven totaal geruïneerd Op andere en grootere tuin derijen was het niet beter. Kassen sla en wor- telen zijn totaal leeggevroren, en van de an dere groenten was evenmin iets overgebleven. Net was zoo in de geheele provincie. Op onzen tocht bezochten we bedrijven in Delft, Rotter dam, Gouda en Leiden, maar nergens kon men °hs een beteren toestand laten zien. Het was ®en vrij deprimeerend gezicht pp dezen kouden winterdag, die de boomen en struiken bedekt jh®t een versiering van rijp; een kille mist hing over het land en verborg de doode be drijven, waar alles weggevroren was en waar het zeer lang zal duren voor het leven weer Zijn gewonen voortgang vindt. De directe schade wordt officieel ge raamd op dertig tot veertig millioen gulden. Maar de indirecte schade is veel ernstiger "Want de tuinders hebben na de vorst periode nieuwe, gewassen in den grond ge zet en als deze gegroeid zijn en geveild kunnen worden, zal alles tegelijk komen en kan men voor de producten weer geen be hoorlijken prijs maken. Ernstiger nog is de toestand in Boskoop Waar men voornamelijk sierteeltgewassen kweekt. Bij de meeste soorten duurt het enkele jaren voor zij verhandelbaar zijn, bij sommige zelfs tien of vijftien jaar. De ar- beid, dien men in de afgeloopen jaar aan heze gewassen heeft besteed, is thans met ^n siag vernietigd en daarbij komt nog. dat de kweekers in Boskoop over vijf of Zes of zeven jaar de gevolgen van deze strenge vorst nog zullen ondervinden, om dat het nog jaren zal duren voor zy weer weldoende gewassen hebben gekweekt. Meer dan aan deze sierteeltgewassen bemer ken de bewoners van de stad aan de groenten, hoezeer de vorst heeft huisgehouden. Er zijn ijna geen groenten en die er zijn, moet men fobrikkelijk duur betalen. Hieruit besluit men Wellicht al te gemakkelijk, dat de tuinders dan *°ch wel een aardigen cent moeten verdienen P hun producten. Dat moge al waar zijn, maar an moet men toch ook begrijpen, dat de vijf y die nog verkoopbaar zijn, bnmogelijk het erlies van 95 pet. bevroren gewassen goed kun- hen maken. Men kan de schade, die de tuinders geleden ebben, op twee wijzen bekijken. Men kan lp5fVan de sociale zijde zien, het persooniyke e«, de armoede der gezinnen; en deze is ~®er erg. Men kan echter ook kijken naar de onomische zijde van deze ramp, en voor de ervaart van geheel Nederland is dit een zeer fhstig verlies. In totaal immers zoo zeide e heer W j, van Kampen, voorzitter van het istrict Zuidholland, in een korte" uiteenzetting ha den tocht leven in Nederland 600.000 •hehschen direct van den tuinbouw, hierby kan 3ffiiO00 measciiteB teUgs» wigr bggJagjj,- indirect van den tuinbouw afhankelijk is, zoodat ongeveer tien pet. van het Nederland- sche volk afhankeiyk is van dit bedrijf. Daar bij is tuinbouw altijd een van de economische steunpunten van ons land geweest en uit de wyze, waarop de regeering steun verleende blijkt, dat ook deze in den tuinbouw een alge meen maatschappelijk belang ziet. Thans wordt dit door de overgroote vorst- schade met ondergang bedreigd. Men kan terecht op het standpunt staan, dat de tuinbouw zijn eigen bedrijfsrisico heeft op te vangen, maar men mag daarbij toch niet vergeten, dat het economische weerstandsver mogen der tuinders gebroken is. Tot 1929 is het goed gegaan, maar daarna kwamen de groo te slagen. De export naar Duitt'chland, onzen grootsten afnemer, werd sterk verminderd en ook andere landen begonnen hun grenzen te sluiten of den invoer te belemmeren. Tot 1934 heeft de tuinbouw zelf de slagen kunnen op vangen, maar toen waren de reserves opgeteerd De regeering begon met het verleenen van steun, eerst vijf millioen, later negen en ten slotte twaalf. In het begin moest het bedrijf 50 pet. van het risico zelf dragen; dit ver minderde geleidelijk en thans draagt de re geering voor 90 pet. bij. Deze toch in verhou ding kleine lasten kan de tuinbouw al niet meer dragen, en zoo begon men te leven van zijn crediet; de bedrijfsinventaris werd ver waarloosd, eenvoudig, omdat er geen geld was Om dezen op behoorlijk peil te houden. Thans is het bedrijf ondermijnd; er is geen enkele reserve meer; er is geen weerstandsvermogen meer, en nu juist kwam de felle vorst, die voor de tuinders den vorm van een natuurramp heeft aangenomen. Datgene, wat het bedrijf door den winter moest helpen, is weg. Er is geen kapitaal te krijgen, want het gebruikelijke crediet op den nieuwen oogst wordt thans niet gegeven. De tuinders zelf hebben dit reeds lang zien aankomen. Zij hebben van het begin af aan de regeering gezegd, dat de wijze van steunver- leening verkeerd was, want dat zij, alleen als zij den vollen kostprijs zou garandeeren, het economisch weerstandsvermogen der tuinders zou kunnen behouden. Thans blijkt, hoezeer zij gelijk hebben gehad, want door deze fellé vorst zijn alle bedrijven zoo erg getroffen, dat zij er niet meer bovenop kunnen komen. De tuinders verwachten nu, dat de regeering zal helpen, maar het is niet hun verlangen de schade van thans vergoed te krijgen. Dit zou beteekenen, dat een .sociale steun wordt uit gekeerd en dat wenscht men niet. Deze kwee kers hebben hun fierheid en zij achten het be neden de waardigheid van hun bedrijven, die toch tot de beste in gansch Europa gerekend mogen worden, aan te gaan kloppen aan het departement van Sociale Zaken en daar hun hand op te gaan houden. Zij wenschen, dat de regeering hun zal terugbetalen, wat zy in de afgeloopen jaren tekort zyn gekomen op den kostprijs, zy achten de richtprijzen niet juist berekend en willen, dat een andere berekening wordt toegepast en dat de regeering aan de hand van de nieuwe berekening met terugwer kende kracht over de laatste drie jaren zal uitkeeren, wat de tuinders tekort zijn gekbmen. Op deze wijze zullen de bedrijven zelf het risico dragen, dat zy ook zelf dragen willen, omdat zij wel economischen steun wenschen, maar geen socialen, al zal het dan voor velen nog zeer zwaar zijn, aan de mOeiiykheden het hoofd te bieden. Naar wij vernemen, zal de tentoonstelling van teekeningen door Petrus Paulus Rubens, welke in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel zoo zeer de aandacht trekt, in haar geheel naar het Museum Boymans te Rotterdam worden overgebracht. De expositie is samengesteld uit bruikleenen van het Louvre-museum te Parijs en de musea van Stockholm, Antwerpen, Oxford, Amsterdam en Rotterdam, benevens de verzamelingen van den hertog van Devonshire, F. Koenigs, L. Burchardt, mr. Chr. P. van Eeghen e.a. Morgen is het een van de belangrijkste dagen in het Rijk van Vorst Jocus te Venlo. Dan zal n.l. de nieuwe Prins Carnaval officieel bekend gemaakt worden op een grootsch gecostumeerö bal te zijner eere gegeven. Met deze gebeur tenis opent Vorst' Jocus den carnavalstyd. De Raad van Elf heeft reeds de noodige voorbereidingen getroffen voor zijn feestelijke ontvangst. Het concertgebouw is vanaf zeven uur ge opend, om den Jocus-monarchisten en den velen vreemdelingen, die steeds by de installatie plechtigheden tegenwoordig zijn, gelegenheid te geven een plaatsje te veroveren. De Vorst zal om 9 uur 11 met zijn Raad van Elf verschijnen, terwijl precies een uur later bazuingeschal de komst van den nieuwen Prins zal aankondigen. Evenals voorgaande jaren ver schijnt de Prins gemaskerd in avondkleeding te midden van zijn gevolg in de zaal, waar hy be groet en toegesproken wordt door den Vorst. Daarna maakt de Prins zich bekend, waarna hij omhangen wordt met de teekenen van zyn waardigheid. De Jocus-hofkapel zal de dansmuziek ver zorgen, terwijl er voor de mooist en origineelst gecostumeerden fraaie verrassingen wachten, welke de nieuwe Prins zelf zal uitreiken. Het Haagsche inbrekersgilde maakt de residentie gedurende de laatste maanden wel buitengewoon onveilig. Byna iedere week moet gemeld worden, dat men een ge slaagden aanval heeft ondernomen op een magazijn, waarin groote buit kan veronder steld worden. Vooral de juweliers hebben het hard te ver duren, omdat de inbrekers bij voorkeur hun winkels tot terrein van hun werkzaamheden kiezen. In twee maanden tijd werd viermaal in een juweliersmagazijn ingebroken en tel kenmale liep de buit tot in de duizenden. In den afgeloopen nacht zijn de inbrekers wederom op pad gegaan, waarbij zij het oog hadden op het magazijn van de firma Kan in de Spuistraat. In de linker-vitrine naast de deur bevona zich een aantal kostbare sieraden. Men for ceerde eerst een stalen beschermingsraam en brak toen de sloten van de vitrine open. De inbrekers schijnen in hun werk gestoord te zijn, want er bleven verschillende kostbaarhe den onaangeroerd, hoewel toch voor ongeveer 2500 werd gestolen. De buit bestaat voomamelyk uit paarlen en briljanten halssnoeren, waarvan de pryskaar- ten nog in de etalage lagen. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Donker c.s. heeft eenige amendementen ingediend op het wetsontwerp houdende wijziging en aanvulling van de wet van 22 April 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht tot vereeniging en vergadering en van eenige daar mede verband houdende artikelen van de wet boeken van strafrecht en strafvordering. Een der amendementen beoogt de Neder- landsche staatkundige vereeniging, welke haar werkzaamheid uitstrekt tot het buitenland, niet strijdig te achten met de openbare orde. Verder wordt voorgesteld, de .bepaling, dat met de openbare orde strijdig wordt geacht de Nederlandsche staatkundige vereeniging. waaraan vreemdelingen door lidmaatschap of op andere wijze deelnemen, niet van toepas sing te doen zijn indien in een geval van deel neming van vreemdelingen aan een vereeniging het bestuur of, ontbreekt dit, de feitelijke lei ding van de vereeniging met het feit, dat vreemdelingen aan de vereeniging deelnemen, niet bekend was en ook geen enkele aanleiding had om dit te vermoeden. Een ander amendement beoogt, te schrap pen de voorgestelde bepaling, dat de politie vrijen toegang heeft tot niet-openbare verga deringen van meer dan tien personen, uitslui tend of mede door vreemdelingen bijgewoond. Op het verbod aan vreemdelingen om het woord te voeren in vergaderingen, ook niefc- cpenbare, waarin uitsluitend of mede de Ne derlandsche staatkunde in algemeenen zin wordt behandeld, stelt een volgend amende ment de beperking voor „behoudens vergun ning van Onzen minister van Justitie". Tenslotte wordt voorgesteld, dat de wet ver- valle met ingang van 1 Januari 1944. Onze abonnés, wien allen een dezer dagen per post de gele kaart van de „Geluksrace 1939" is toegezonden, worden er aan herinnerd deze kaart, ingevuld, zooals duidelijk staat aangege ven, in te zenden aan het adres van het „Comité tot Verzorging van Daklooze Vrouwen en Meis jes van alle Gezindten" te Utrecht, postbus 2004. Alléén de abonnés, die hun kaart inzonden, trekken met de daarop gereserveerde nummers, mede in de groote Nationale Loterij (Geluksrace 1539), waarvan de trekking, reeds 28 Februari a.s. ten overstaan van notaris Merens te Utrecht, zal plaats vinden. Hoofdprijs is, zooals bekend: 3 jaar zonder zorgen f 5.000. Totaal ruim f 10.000 aan prijzen. Abonnés, die aan deze origineele „Geluksrace" deelnemen, ontvangen 8 dagen na de trekking gratis en franco een officieele trekkingslijst. Hun, die nog geen kaart ontvingen, raden wij aan een of meer kaarten aan te vragen, welke kosteloos door het comité, Postbus 2004 te Utrecht, worden toegezonden. (Adv.) Op de Vrijdagavond gehouden vergadering in café Nijhuis in de buurtschap Mander te Tub- bergen was een vijftiental landbouwers-grond bezitters uit Mander en Hezingen aanwezig ter bespreking van het volgende: Een zekere Velzink uit Ulze (D.) had by het verrichten van grondboringen nabij de Neder landsche grens op Duitsch grondgebied een be paald soort ijzer gevonden. Deze vinder heeft daar melding van gemaakt met als gevolg, dat een privé-combiuatie uit Duitschland zich daar nu voor gaat interes seeren om onderzoekingen te doen. Men is van meening, dat een dergelyke yzer laag zich op Nederlandsch grondgebied in de omgeving van Mander en Hezingen bevindt. Teneinde bij den minister van Waterstaat de vereischte vergunning tot het doen van grond boringen te verkrijgen, wil men eerst de toezeg ging van de grondeigenaren hebben tot het mo gen graven en boren in hun gronden. Vrydagavond was Velzink aanwezig m gezel schap van zekeren dr. Takken uit Münster (D.), zijn advocaat en procureur. Deze deskundige in dergelijke onderzoekingen gaf een uiteenzettting van het voorgenomen plan. Hij vroeg prijzen voor de gronden vast te stellen. Vrijwel algemeen liet men nem de heidegronden tegen een prijs van f 500 per ha en de cultuurgronden voor f 1.000 tot f 1.200 per h.a. Zoodra nu met de boringen wordt aan gevangen, wordt de prijs voor den grond uit betaald. Dit geldt dan in het eerste begin voor ten minste één h.a. Voor heidegronden, die men nog niet gebruikt voor het doen van ooringen. betaalt men f 10 per jaar apart; voor cultuur gronden de dubbele pacht, die wordt geschat op f 80 per h.a. Hoeveel jaren men zich dan als grondeigenaar verbinden zal, is niet ts>zeg- gen. De gronden, die worden ondergraven, wor den bedrijfsklaar weer opgeleverd, zoodat de eigenaars er eerder beter dan slechter van wor den. Mocht het onderzoek resultaat opleveren, dan is men voornemens een of meer wegen aan te leggen voor het vervoer van het product, dat men uit den grond haalt. Het gevolg van deze bespreking was, da., eenige grondeigenaren er al dadelijk op ingin gen en zich wel wilden verplichten. Naar het scheen, was dr. Takken de grondprijs van de boeren niet tegengevallen. De grondeigenaren, die niet ter vergadering aanwezig waren zullen persoonlijk worden be zocht. Het ligt in het voornemen, de zaak ver der te bespreken met den burgmeester van Tubbergen. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn in den loop van den ochtend naar Soestdijk vertrokken. Wij vernemen van de Billiton Maatschappy het volgende: De Billiton My. zal 3500 aandeelen uitgeven, elk groot f 1000.nominaal. De koers van uit gifte is vastgesteld op 250 pet. De inschrijving wordt opengesteld Vrijdag 10 Februari ajs. bij de kantoren van de Ned.-Ind. Handelsbank. De inschrijving is uitsluitend opengesteld voor aandeelhouders. Aan drie aandeelen kan het recht tot inschrijving op een nieuw aandeel worden ontleend. De betaling der toegewezen stukken moet 2 Maart 1939 geschieden. In het prospectus wordt verder melding ge maakt van het besluit der N.V. Billiton Mij. en de N.V. Gemeenschapp. Mijnbouwmij. Billiton om gezamenlyk over te gaan tot de oprichting van een aluminium-industrie in Nederlandsch- Indië. Het is de bedoeling de aluminiumfabriek aan vankelijk op te zetten voor een productie van 5.000 tons per jaar, dus slechts 1% van het tegenwoordige wereldverbruik. De oprichting van een waterkrachtwerk, aluinaardefabriek en aluminiumfabriek wordt ter hand genomen, waarmede enkele jaren zul len gemoeid zijn. Zoolang de eigen aluminium fabriek nog niet in productie is, zal het ruwe aluminium uit het buitenland worden betrok ken, waardoor men spoedig in de gelegenheid is een markt voor aluminiumproducten te ontwik kelen. Worden dus de fabrieken voor het be werken en verwerken van aluminium op Java gevestigd, de aangewezen plaats voor de alumi niumfabriek is op Sumatra nabij de daar op te richten waterkracht-centrale. De verschillende ondernemingen zullen wor den ondergebracht in de volgende vennoot schappen: N.V. Mij. tot expl. van Waterkracht in de Asakan-rivier „Mewa", waarvoor een kapi taal noodig is van zeven millioen gulden, de Billiton Mij. zal hierin deelnemen voor f 4.170.000.—, de N.V. Ned. Ind. Aluminium Industrie, kapitaal 9% millioen gulden, waarin de Billiton Mij. deelneemt voor f 3.680.000, de Ned. Ind. Aluminium Verwerkings Industrie met een kapitaal van 1.4 millioen, deelname Billi ton Mij. f 540.000— en de Ned. Ind. Aluminium Producten Industrie met een kapitaal van f 100.000.waarin de Billiton Mij. voor f 60.000 deelneemt. Voor de financiering van deze vennootschap pen dient de aangekondigde kapitaalsemissie. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert, Albert van Dalsum, A. Defresne was deze week te gast bij onze Zui derburen. Het Nederlandsch Tooneel gaf te Gent voor een uitverkocht hius in den Konink lijken Vlaamschen Sehouwburg een voorstel ling van Ibsen's Nora, met mevrouw Annie van der Lugt Melsertvan Ees in de titelrol. Zoo wel de hoofdrolspeelster als het geheele en semble oogstte by het opgetogen publiek een ui£bHnd& succes. Ontwerp »van architect Simon Switzar Jr. voor de groote Missietentoonstelling A. M. O. R. welke dit najaar te Amsterdam wordt gehou den. Het hoofdmonument, 12 meter hoog, is ge projecteerd in het uiteinde van de zaal als af sluiting van het geheel. In het centrale punt is het kruis gesteld, omlijnd en verfijnd door Neonlicht. De aureool en stralenbundel zijn sa mengesteld uit glasstaven, welke een hel indi rect licht ontvangen. Onder het kruis de we reldbol, 3% meter in doorsnede, waarop met kleine lichtjes de missiestatiën zijn aangege ven en de correspondeerende nummers van de stands. Op den aardbol ingesloten het cyfer 25 en er onder een M, uitdrukking gevend aan het De langzame doch gestadige afkoeling heeft op den duur geleid tot een tweede vorstperiode, die de schaatsenrijders verlangend doet uitzien naar den tijd, dat het ijs dik genoeg zal zijn geworden. Deze toenemende vorst hadden wij te danken aan een geleidelyke afkoeling door uitstraling en niet door aanvoer van koude lucht uit een gebied van strenge vorst. In Centraal-Europa heeft zich een gebied gevormd met vrij strenge vorst en dit gebied reikte in het Westen tot over onze Noordgrens heen. Daar de vorst- grens niet ver ten Westen van ons land ligt, brengt een geringe verschuiving van dit gebied naar het Oosten al spoedig dooi in ons land. Het gaat er dus maar om of dit vorstgebied zich zal verplaatsen naar het Oosten zonder zich tegelijk uit te breiden. Het hangt geheel samen met het gebied van hoogen druk over Midden-Europa, dat weliswaar in beteekenis toeneemt maar langzaam naar het Zuidoosten verschuift. Op den langen duur zal het wel ge heel in het Zuidoosten terugwijken en zal over de Noordelijke helft van Europa de druk dalen, waardoor dit gedeelte onder den invloed zal komen van warmere Westelijke luchtstroomen, maar dit "zal pas hier te lande tot dooiweer leiden als de lage luchtdrukking zich vanuit het Noorden in onze richting uitbreidt en dus als de barometer gaat dalen. Onder deze omstandigheden is geen sterke vorst te verwachten, maar is het voortduren van de vorstperiode in ons land onzeker. Het afbrokkelingsproces bij het genoemde gebied van hoogen druk, dat de basis is van de vorst periode verloopt echter slechts langzaam, zoo dat men voorloopig nog wel op licht vriezend weer kan rekenen, dat iets langer zal duren- dan eerst was te voorzien. Een herhaling van de strenge vorst is niet te vreezen. (Nadruk verboden). Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft op zyn verzoek eer vol ontslag verleend als hoofdaalmoezenier van sociale werken in het bisdom Roermond aan den hoogeerwaarden Heer mgr. dr. H. A. Poels en heeft in zijn plaats benoemd tot hoofdaal moezenier den zeereerwaarden Heer K. W. A. H. Roncken. Verder heeft Z. Hoogw. Exc. benoemd tot: aalmoezenier te Heerlen den weleerw. Heer M. H. A. M. Poels; aalmoezenier te Venlo den weleerw. Heer P. A. H. Loonen. Den dieseltrein, waarvan Vrydagmorgen de eerste truck door een botsing op den onbe- waakten overweg by Oudemolen ontspoorde, heeft men in het begin van den middag in de rails kunnen brengen. De trein is vervolgens naar Groningen gesleept. Omstreeks drie uur werd het verkeer, dat tot dan toe over enkel spoor werd bnderhouden, over beide sporen hersteld. Bij de N.V. Dobbelman te Nijmegen hebben dezer dagen drie employé's hun zilveren jubi leum herdacht, n.l. de heeren A. Boschmar.n, procuratiehouder, Th. v. Berck, expeditie-chef en Th. v. Kempen, chef-etaleur. Zoowel van de directie als van het personeel mochten de jubilarissen tydens een huldigings bijeenkomst tal van fraaie geschenken ont vangen. Jhr. mr. dr. A. van Rijckevorsel, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, is toegetreden tot den raad van by stand van de stichting „Nationaal Centrum". feit, dat deze tentoonstelling in het teeken staat van 25 jaar Missie onder Rome. Het 'geheel verheft zich uit een bassin, waar in water vloeit de bron der levenden ge flankeerd door twee sterk uitgebogen wanden met levensgroote afbeeldingen der twaalf apos telen. Op de hoeken staan zuilen met schalen, waaruit het vuur, zinnebeeld van het geloof, oplaait. De zijarmen van het hoofdmonument zijn verfijnd door geel-witte linten. Zij vertoonen, schematisch uitgebeeld, de zending van Christus en den arbeid der missionarissen. Lichteffecten zullen het geheel een specifieke sfeer verleenen. De overkapping der stands vormt een dub bele coof van licht, gericht op het hoofdmo nument en gesteund door kolommen, samen gesteld uit stalen buizen en ommanteld met geel-wit. Het grensgebied schynt maar niet tot rust te kunnen komen over de deviezenmoeilijkheden en haar gevolgen voor de in de Duitsche fabrie ken werkende Nederlandsche arbeiders. Er zyn een 800-tal Nederlandsche werklieden ontslagen; voor de blijvenden is een loon- en deviezenrege- ling ingevoerd, die heel wat slechter is dan de vóór 1 Februari bestaande. In sommige fabrie ken te Gronau is medegedeeld, dat met 1 Maart opnieuw verandering zal komen in de regeling, welke het voor de Nederlandsche werkkrachten nog moeilijker zal maken op hun plaatsen i biyven. Over het algemeen mag aangenomen worden, dat de loonen der Nederlandsche arbeiders, die aan het werk hebben kunnen blijven, guldens lager zijn dan de vóór 1 Februari verdiende Toen toch kreeg een arbeider, die 30 mark verdiend had, 20 mark uitbetaald in Hollandsch geld te gen een koers van 73 cent, is f 14.60, plus 10 mark in Duitsch geld tegen een koers van plm. 30 cent, maakt totaal f 17.60. Thans worden van het loon van dienzelfden arbeider eerst de so ciale lasten afgetrokken, welke zeker 5 mark beloopen. De rekening wordt dus, in het gun stigste geval dat de aftrek niet hooger is, wat ook vaak voorkomt en o.m. afhangt van het kindertal, 16 maal 73 cent is f 11.68 plus 9 maal 3C cent, samen f 14.38. Zekerheid, dit loon te ontvangen is er echter niet voor de volle hon derd procent. De Duitsche textielfabrikanten hebben ni., terecht vreezende voor ernstige stag natie in hun bedrijven, den Nederlandschen ar beiders, die aan het werk konden blijven, ge vraagd met minder Hollandsch geld genoegen ts nemen, n.l. met de helft van het nettobedrag in Ned. munt. Dan zouden de bovenbedoelde arbeiders dus ontvangen 12;/. maal 73 cent is f 9.125 plus 12% maal 30 cent is totaal f 12.87y2. Sommige arbeiders zijn daarmede accoord gegaan, omdat zij met meerdere gezinsleden aan het werk waren en zoo toch nog een gezinsloon konden maken, waarmede ze konden rondkomen, of omdat ze als ongehuwden in Nederland niet in de steunregeling vielen. De onzekerheid is drukkend deswege en omdat een narekenen van het nu te verdienen loon teleurstellende uitkomsten gaf hebben ver schillende Nederlandsche krachten, die aan het werk konden blijven, het land toch verlaten. Intusschen is bewaarheid wat verwacht werd: in Duitsche fabrieken, die meer dan de helft der geschoolde Hollandsche krach ten moeten missen, is groote stagnatie in getreden. Op sommige machines, die door één Nederlander werden bediend, zijn drie Duitschers geplaatst, zonder dat zy er in slaagden de machine op gang te houden. De hoeveelheid afval, die gemaakt wordt, is enorm, doordat de minder geroutineerde krachten de gebroken draden niet spoedig genoeg kunnen herstellen. Voorts zyn Duit schers, die in afdeelingen werkten met hoo- gere loonklasse, in een met lagere loonen geplaatst om daar te helpen den boel op gang te houden. Op de spoelzalen, waar door de Hollanders gemiddeld 25 spillen werden bediend, heeft men cien Duitschers er 40 te bedienen gegeven, om op die wijze den uitval van werkkrachten te ver goeden. Dat is op een mislukking uitgeloopen. Enkele ontslagen Nederlanders, die totaal niet gemist konden worden, zijn door de werkgevers weer opgehaald en te werkgesteld, dat is echter niet voldoende om de productie op normaal peil te brengen en men maakt thans op verschillende fabrieken in Gronau voorbereidingen voor een andere bedrijfsorganisatie, waarbij enkele zalen zouden worden uitgeschakeld, om in de rest Van het bedrijf behoorlijk te kunnen werken. Op de Spinnerij „Eilermark", direct over de grens te Gianerbrug gelegen, zou men zelfs de geheele nieuwe fabriek willen stop zetten om de werk krachten in de oude fabriek te kunnen concen- treeren en op die manier daar de productie nor maal te doen verloopen. De honderden Nederlandsche arbeiders, die gedaan hebben gekregen, hebben thans hun laatste loon ontvangen en zullen nu onder de Ned. steunregeling vallen, voorzoover zij daar voor naar de gestelde regelen in aanmerking komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 9