Z. H. PAUS PIUS DE ELFDE Een ultimatum aan het adres van Lord Halifax 1922 6 Februari 1939 Sir Deterding overleden De stad Gerona bezet Het nieuws van heden DAARNA BEGONNEN DE BOMAANSLAGEN DE KABINETSCRISIS IN JOEGOSLAVIË hetOUDE vertrouwdeADRES VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 5 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATE: NASSAUIAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DC M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21622 KIND DOOR WOLVEN VERSCHEURD Nog meer mutaties bij de Reichsbank Z. H. Paus Pius XI Het Weer Twee oude medewerkers van Schacht vervangen In den ouderdom van 72 jaar door een hartverlamming getroffen Oud-directeur-generaal van de Koninklijke „Weg met Gandhi!" Betoogingen bij de opening van het Bengaalsche congres W ^ffsïw<4 Zestig jaar getrouwd Londen bestelt in de V. S. 200 vliegtuigen Zuidpoolgebied voor de Ver. Staten LAME RIS De terreur in Engeland zou uitgaan van het verboden Iersche republikeinsche leger Het onderzoek in vollen gang Plannen der Iersche terroristen Uit Vaticaanstad Na de bomaanslagen in de stations van den ondergrondschen spoorweg heeft de Engelsche politie bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen Franco's troepen bevinden zich thans op een knooppunt van wegen, 33 KM. van Figueras Regeerïng verlaat Figueras Spaansche kunstschatten te Le Perthus DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN Kijk goed uit! Tswetkowitsj belast met de vorming van een nieuw kabinet De Kroatische be weging van Matsjek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inpez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 :ent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Morgen is het zeventien jaar geleden, dat boven de Sixtijnsche kapel het blauwe rook- suiltje opsteeg, dat voor de Christenheid be- teekent; Habemus Papam. Tot de allerhoog- waardigheid op aarde, tot plaatsvervanger *an Christus, was gekozen Kardinaal Aehille ïtetti, Aartsbisschop van Milaan. Nadat dit öen volke van de loggia boven het midden- Portaal van den Sint Pieter verkondigd was, Sebeurde er iets vreemds, iets zeer verras sends: de nieuwe Paus verscheen zelf op het halcon om van daar Urbi et Orbi zijn zegen geven. Dit was, sinds den Paus de wereld- Mike souvereiniteit ontroofd werd, niet meer Eebeurd. Paus Pius XI gaf met dit gebaar °ogenblikkelijk na zijn keuze Italië en de w®reld te kennen wie Hij was en wat men Van Hem verwachten mocht. Hij stelde zich aan Italië en de wereld voor als de Paus der Verzoening. Zeventien jaren zijn sindsdien verstreken; Italië en de wereld hebben in die zeventien Jaar keer op keer mogen ondervinden, dat T'aus Pius XI met dat eerste zegenende gebaar Ttrbii et Orbi een regeeringsprogram onder- weckende. Wanneer dit jaar de kroning van Paus Pius XI herdacht wordt met een pontificalen dank dienst, niet, zooals andere jaren, in de Six tijnsche kapel, maar in den Sint F'ieter, dan gebeurt zulks om tevens uitdrukking te geven aan 's Pausen groote dankbaarheid voor de conciliatie tusschen Italië en den H. Stoel, tl Februari is het n.l. tien jaar geleden, dat in ct paleis van Lateranen de overeenkomst tverd onderteekend, waarbij de H. Stoel in z'jn wereldlijke souvereiniteit hersteld werd €11 de Kerk in Italië weer de plaats werd her- Seven, waarop Zij in de staten recht heeft. He dank voor de kroning van Paus Pius XI etl de dank voor de conciliatie vloeien samen en ai is de oorzaak hiervan het feit, dat de ver- Jaardagen der beide gebeurtenissen bijna sa menvallen (de kroning van Pius XI vond op 12 februari plaats), zoo kan dit ons toch niet Weerhouden om daar een treffend* symboliek w*1 te zien. He kroning van Paus Pius XI en de ondertee- kening van het verdrag van Lateranen vormen in zekeren zin maar één feit. Toen Pius XI de tiara werd opgezet, kroonde de Deken der Kar dinaal-diakenen een Paus, die de verzoening Wsschen Italië en den H. Stoel met geheel zijn Wil 'begeerde. Wat dat beteekende? Het betee- kende, dat de conciliatie reeds zoo goed als 6611 feit was. De wereld, die op top-prestaties hl het geestelijk leven doorgaans weinig acht slaat, maar voor records op sportgebied een enorme belangstelling heeft, kon dat vermoe den, waar zij Aehille Ratti had leeren kennen nis een der stoutmoedigste en taaiste alpinis ten. Pius xi had zich voorgenomen het steile doel der conciliatie te bereiken; dat voornemen, geweldige wilsmensch als Hij is, bezegelde als ware reeds het welslagen. Dit jaar is wel een heel bijzonder jaar voor Paus Pius XI. De Paus viert dit jaar ook zijn diamanten priesterfeest (20 December) en voorts wengt dit jaar het vierde lustrum van zijn bisschopswijding (28 October). Deze dag, de eriaardag van de Pauskeuze, opent den stoet der eestelijke herdenkingen. Ook deze regels wil- dn openen, willen inluiden; zij willen geenszins, Verondersteld, dat hun dat mogelijk ware, uit bottend zijn en niet alleen het eerste, maar ook hst laatste woord spreken. Het zij ons daarom ^«gund van de eerste regeeringsdagen van Paus Pius XI oogenblikkelijk over te gaan op *at nauwelijks verleden mag heeten. 1939, zoo schreven wij, is een heel bijzonder Jaar voor Paus Pius XI en wij somden de fees telijke data van dit jaar op. Maar wie denkt, Wanneer hij dit jaar voor den Paus bijzonder h°emt, niet allereerst aan dat zéér bijzondere, hat meest bijzondere, dat wonderbaarlijke, de voerwaarde sine qua non voor de bijzonder heid van dit jaar: dat Paus Pius XI leeft. Wie toch, die zich dan niet den Novemberdag van het vorig jaar herinnert, waarop plotseling hot bericht kwam: Paus Pius XI is levensge- Vaarlijk ziek? Den volgenden dag ontving de Paus al weer Kardinaal Pacelli bij zich om htet dezen de dagelijksche bestuursaangelegen heden van de Kerk te bespreken. Toch was het hcricht volmaakt juist geweest de Paus, plot seling getroffen door een ernstigen hartaanval, had meerdere uren in stervensgevaar verkeerd. Wanneer Paus Pius XI toen gestorven ware, 2Ün glorierijke regeering zou geëindigd zijn, Sooals zij begon; in één groot verlangen naar verzoening. Datwerd stralend klaar voor al len, die moedwilligheid niet blind en doof hield, °P den Vigiliedag van Kerstmis J.I., toen Paus *hus XI de kerstwenschen van het H. College van Kardinalen beantwoordde. Pius XI sprak l°en over de schending van het concordaat door he nieuwe Italiaansche huwelijkswetgeving, over aanvallen in Italië op de Katholieke Actie, over he smadelijke bejegening, welke Kardinaal Schuster. Aartsbisschop van Milaan, had onder banden; gebeurtenissen, welke den Paus ver hinderden het tiende jaar van de conciliatie biet die reine vreugde in te gaan, waarmede hij hat zoo gaarne had gedaan. Maar toen wéér hood Paus Flus XI de hand der verzoening, in béö warme bewoordingen, dat het klonk als een Shieeken. Pius XI leeft! God bewaarde den Paus der Verzoening voor het jubileum-jaar der verzoe king. Een gunst voor den Paus? Och, de herdenking van de conciliatie is met bitterheid vermengd. Een gunst voor de Kerk en voor Italië. Zij hebben nog altijd den Paus der verzoe king noodig, hard noodig. WARSCHAU, 4 Febr. (PAT). In de bosschen Tan het district Dzisno in Polen is een 11- Jaïig meisje, dat van school huiswaarts keer de. door een troep wolven verscheurd. H VOOR HET GEHEELE LAND S meest matige Zuid-Westelijke wind, be- jij trokken tot zwaar of half bewolkt, weinig j= of geen regen, toenemende dooi. A&GEMEENE VOORUITZICHTEN: wind uit Zuid-West tot West, aanhouden- g de dooi. Aanvankelijk met weinig of geen I neerslag. llllllllllllllllimtHlltlHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiii^ BERLIJN, 4 Febr. (Reuter). Hitier heeft nog twee directeuren der Duitsche Rijksbank van hun functies ontheven, n.l. dr. Elirhardt en dr. Blessing. Zij waren beiden zeer nauwe medewer kers van dr. Schacht, toen deze tijdelijk belast was met het ministerie van Economische Zaken. Zij behoorden tot de oude school van conser vatieve bankiers. Hun werkzaamheden worden overgenomen door drie personen, n.l. dr. Wil helm, die reeds directeur der Rijksbank is, Mi- nisterial-direktor dr. Kurt Lange van het mi nisterie van Economische Zaken en Ministerial- rat dr. Bayrhesser van -het ministerie van Fi nanciën. Beide laatstgenoemden behouden hun func ties aan hun onderscheiden ministeries. Sir Henry Deterding, oud-directeur- generaal van de Koninklijke Neder- landsche Petroleum-maatschappij, is Zaterdagmiddag, 72 jaar oud, plot seling aan een hartverlamming te St. Moritz (Zwitserland) overleden. Henry Wilhelm August Deterding werd in 1866 te Amsterdam geboren. Hij doorliep daar ter stede de hoogere burgerschool en trad in 1882 bij de Twentsche Piank in dienst. Daar bleef hij tot 1888, waarna hij bij de Neder- landsche Handelmaatschappij in dienst trad. In 1889 ging hij naar Indië en werd voor de Handelmaatschappij waarnemend agent in Medan, later gevolgd door zijn aanstelling tot sub-!agent in Penang. In 1896 trad hij in dienst van de Koninklijke, waar hem een zware taak wachtte. Aanvanke lijk als inspecteur, later als waarnemend direc teur en ten slotte, in 1901, als directeur, diende hij de belangen dier maatschappij. Als een van de voornaamste successen, welke onder zijn bestuur tot stand zijn gebracht, moge genoemd worden het stichten van de Koninklijke Shell, de combinatie tusschen de Nederlandsehe en de groep van Engelsche maatschappijen. In 1902 werd hij benoemd tot directeur- generaal en verkreeg daarmee de opperste lei ding van het concern. Op grond van zijn vele verdiensten werd hij in 1928 door de Technische Hoogeschool te Delft benoemd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen. Zonder eenigen twijfel is Deterding de man geweest, aan wiens energie, aan wiens koopmanschap en aan wiens zakelijk beleid 't te danken is, dat de Koninklijke van een nationale onderneming geworden is een concern van wereldvermaardheid en wereld- beteekenis, doch dadelijk moet daarbij ge voegd worden, dat het ook Deterding ge weest is, die de Koninklijke in al haar grootheid en in haar internationale ont wikkeling steeds geleid heeft als een zuiver Nederlandsehe onderneming, en de zaak van de Koninklijke steeds heeft beschouwd als een nationale zaak. In 1936 heeft de heer Deterding zijn ontslag genomen en sinsdien was hij commissaris van de Koninklijke. Als directeur-generaal volgde jr. J. E. F. de Kok hem op. BOMBAY, 4 Febr. (Reuter). De opening der politieke conferentie van het Bengaalsche Con gres te Jalpargoeri is gekenmerkt door een in cident, dat zonder precedent is. Leden van den bond van socialistische studenten begroetten den nieuwen president van het Congres, Soebhas Bose, die tevens de leider van den linkervleugel is, met den kreet „Weg met Gandhi!" Men be schouwt het incident als een reactie op een onlangs door Gandhi afgelegde verklaring, waar in hij zefde teleurgesteld te zijn door de benoe ming van Bose. Hij had de voorkeur gegeven aan den meer gematigden Sitaramaya. Op 15 Febr. hopen de echtelieden C. Hans- hande—Kolken te Onderdijk, gem. Wervers- hoof, den dag te herdenken waarop zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Beide oudjes zijn uitstekend gezond. LONDEN, 4 Febr. (Reuter) Volgens onbeves tigde berichten in financieele kringen te Los Angeles heeft het Britsche ministerie van Luchtvaart tweehonderd gevechtsvliegtuigen, ten bedrage van tien millioen dollars, besteld bij de North American Aviation Inc. De directie van deze maatschappij weigert hierover inlich tingen te verstrekken, zeggende, dat desbetref fende mededeelingen moeten afkomen van Lon den. HOBART (Tasmanië), 4 Febr. (Reuter) De Amerikaansche ontdekkingsreiziger Ellsworth is Zaterdag te Ilobart aangekomen. Hij heeft op 430.000 vierk. mijl Zuidpoolgebied voor de Ver. Staten beslag gelegd. Ellsworth heeft onlangs reeds beslag gelegd op een pas-ontdekt gebied van 80.000 vierk. mijl. UURWERKHANDEL LEID5CHESTRAAT 18 10 11 12 1 2 9 3 8 7 6 5 LONDEN, 4 Febr. (Reuter). In officieele kringen van Whitehall is vandaag onthuld, dat Lord Halifax op 13 Januari een mede- deeling ontvangen heeft, welke afkomstig heette te zijn van het verboden Iersche republikeinsche leger. Deze mededeeling had den vorm van een ultimatum en eischte de terugtrekking van de in Ierland gelegerde Britsche gewapen de macht en wel binnen vier dagen. Vier dagen na den datum van het ultimatum begonnen de aanslagen op electrische centrales en electrische palen in verschillende deelen des lands. Aan de mededeeling was toegevoegd, dat de aanwezigheid van de Britsche soldaten in Ier land de beroering en burgerstrijd in de hand werkte. Voorts werd gedreigd dat, indien de troepen niet werden teruggetrokken, men zou overgaan tot een actief optreden in het mili taire of handelsleven van Groot-Brittannië, aangezien de Britsche regeering zich bemoeide met Ierland. Het onderzoek der politie naar aanleiding van de ontploffingen, welke zich Vrijdag in de stations van den ondergrondschen spoorweg hebben voorgedaan, is in vollen gang. Vrijdagavond zijn te Liverpool twee mannen gearresteerd, terwijl Zaterdagochtend nog een andere man werd gearresteerd. Door het geheele land zal een onderzoek worden ingesteld naar de aanwezige voorraden ontplofbare stoffen, aangezien men meent, dat een enorme hoeveelheid hiervan nog verborgeir wordt gehouden Het onderzoek zal zich uit strekken van kleine fabriekjes tot de inrich tingen van het ministerie van Oorlog en van de admiraliteit, en tot de perceelen der groote rijksaannemers. De Londensche politie heef; Zaterdag meer dan honderd adressen bezocht en de detectives hebben eenige geheime aan wijzingen gevonden, welke wellicht tot een snelle ontknooping leiden. Speciale voorzorgs maatregelen heeft men getroffen te Windsor. Bezoekers van Windsor Castle, die tasschen of pakjes bij zich hebben, wordt verzocht den in houd te toonen. Gedurende het weekeinde zal de politiecontrole te Manchester verscherpt worden, en zullen gewapende manschappen de kwetsbare punten der stad bewaken. Op Scotland Yard heeft men een document ontvangen, dat plannen van Iersche terroris ten onthult. Het document was te Belfast door Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 4 Februari: Z.Exc. dr. N. Petresco Comnène, buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigde van Roeme nië bij den H. Stoel, heeft, heden in plechtige audiëntie ontvangen, den H. Vader zijn geloofs brieven overhandigd. Hij vertegenwoordigde Roemenië vroeger ook reeds bij den H. Stoel maar niet in den rang van ambassadeur. Tot den rang van ambassade is de vertegenwoordi ging van Roemenië bij den H. Stoel eerst thans verheven. In openbare audiëntie ontving de H. Vader heden o.m. 35 Zusters der Ursulinen, die ter audiëntie waren gekomen onder leiding van haar Generale Overste. De H. Vader wees de Zusters er op, dat zij met hun roeping een bijzondere genade van God hadden ontvangen. de politie in beslag genomen Het zou bijzon derheden bevatten van plannen tot het doen ontploffen van bommen in Buckingham Palace, het kasteel van Windsor, het Lagerhuis, Scot land Yard en de Bank van Engeland. Ook zou worden gesproken over moordaanslagen op hooge politie-autoriteiten te Londen. Van andere zijde wordt vernomen, dat ue politie gisteren bij huiszoekingen te Stoke en Newington ten Noorden van Londen een lijst van agenten der speciale sectie van Scotland Yard ontdekt heeft. In het te elfast gevonden document zou een lijst van inspecteurs voor komen, die „ter keuze" van de terroristen waren: het document voorzag in een offensief der terroristen in begin Februari. De detective Pearce is Zaterdag in de buiten wijk Dalston door twee individuen aangevallen. Men weet niet, of deze aanval met de laatste aanslagen in verband staat. Leden van het par lement hemmen anonieme brieven ontvangen, waarin hun wordt aangeraden „voorzichtig te zijn met hetgeen zij doen." De politie gelooft belangrijke aanwijzingen te bezitten, en zoekt in de eerste plaats naar twee Ieren, die de laatste aanslagen te Londen georganiseerd zou den hebben. BURGOS, 4 Febr. (Reuter). Om half elf Zaterdagmorgen zijn de troepen van Franco de stad Gerona binnengerukt. Het Navarreesche legercorps, dat langs d«n hoofdweg van Barcelona was opgerukt, en de gemengde legion- nairsafdeelingen, die van Casa de la Selva naderden, trokken tegelijker tijd Gerona binnen. De legionnairs hadden verzocht aan de be zetting te mogen deelnemen, hoewel Gerona buiten hun actiegebied ligt. Het Navarreesche corps moest eenigen tegenstand der republi keinsche troepen Overwinnen. Een onafzienbare stoet van vluchtende sol daten en burgers heeft zich naar Figueras op weg begeven. Generaal Efitossi, de commandant der Ita liaansche divisie Littorio, werd tijdens den opmarsch naar Gerona gewond door een mi trailleurkogel, die hem in het been raakte. On danks zijn verwonding, heeft hij het commando echter niet prijsgegeven. Met de verovering van Gerona hebben de rechtschen een knooppunt van groote wegen bereikt, en bevinden zij zich thans op 33 kilo meter afstand van Figueras. Reeds Vrijdag zijn ruim 60.000 menschen uit Gerona naar Figueras vertrokken. Zij instal- leeren zich in deze stad zoowat overal; in café's, in portieken van huizen, en koken in de open lucht op het stadsplein. Thans echter blijven de vluchtelingen hier niet. Opgeschrikt door de hevige bombardementen die het stadje gisteren tot zesmaal toe hebben geteisterd, zetten zij hun tocht voort naar Junguera en de Fransche grens. De Fransche prefect van het Departement Pyrenées Orientales raamt het aantal der thans in Frankrijk vertoevende Spaansche vluchte lingen op 80.000, waarbij nog komen een 10.000 tot 15.000 geïnterneerde militairen e.a. In Perpignan is een delegatie der Catalaan- sche generaliteit aangekomen, om terstond maatregelen te nemen ten gunste van de Cata- laansche en Spaansche intellectueelen en voor aanstaanden, die zich in de Fransche vluchte lingenkampen bevinden. De eerste vrachtauto's met Spaansche kunst schatten zijn vanmorgen over den pas van Perthus gekomen. De andere auto's kunnen ieder oogenblik aankomen Zij bevatten 400 schilderijen van groote meesters. Behalve de werken van de meest representatieve schilders der verschillende Spaansche scholen, n.l. Velas quez, Murillo, Goya en El Greco, waren er ook doeken bij van beroemde buitenlandsche mees ters als Rubens, Rembrandt en van schilders uit de Fransche school. Sinds gisteravond be vinden zich de heeren Jaujard, onder-directeur van de Fransche nationale musea, en MacLa*-en, van de National Gallery te Londen, aan den pas van Perthus, om de kunstschatten in ont vangst te nemen. Volgens te Perpignan ontvangen berichten verlaat de Spaansche regeering Figueras. Naar verluidt is dit besluit genomen in verband met den val van Gerona en den aanhoudenden opmarsch der rechtschen. Het staat nog niet vast, of de regeering zich onmiddellijk naar de zone van Valen cia en Madrid zal begeven of nog eenige dagen aan de Catalaansche kust zal blij ven, tot de rechtsche opmarsch haar zal dwingen ook vandaar te vertrekken. Halifax zou vóór de bomaanslagen in Engeland een ultimatum hebben ontvan gen van het Iersche republikeinsche leger. Voorbereidingen te Rome voor het feest der Pauskroning en de herdenking der conciliatie. De Duitsche en Italiaansche pers acht Roosevelt's démenti niet overtuigend. Minister Tswetkowitsj heeft opdracht ge kregen tot vorming van een nieuw kabi net in Joego Slavië. De stad Gerona door de troepen van Franco bezet. Sir Henry Deterding oud-directeur- generaal van de Koninklijke, is plotseling te St. Moritz overleden. Vestigingseischen vastgesteld voor kan- toormachinehandel, kantoorboekhandel en schoenbedrijf. Dreigend conflict in de textielfabriek van Nico ter Kuile te Enschede opgelost. Wagon van dieseltrein bij Terschuur heet geloopen; motorruimte uitgebrand. Nederlandsch ijshockeyteam door Polen met 90 uitgeschakeld. N.W.U.-voorstel tot instelling van een wereldkampioenschap achtervolging door het U.C.I.-congres aanvaard. Voetbal in Engeland; Beurs van New York: Stemming vast. We zagen vlak voor ons een man doodrijden door een auto. „De be stuurder had geen schuld", zal in het krantenbericht komen te staan. Want het slachtoffer had beter moeten op passen. Hij stak in een groote stad de trambaan over, van vluchtheuvel tot vluchtheuvel, er niet aan denkend, dat óók daar auto's mogen rijden. Hij had nog 'uitgekeken naar trams die niet aankwamenmaar op den moordenden auto lette hij niet. We kunnen nooit te voorzichtig wezen met het snelverkeer, we kunnen moei lijk te voorzichtig wezen met den loe renden dood elk oogenblik naast ons. Zoo ook in heel het leven. We kennen dag noch uur en we kennen niet alles wat ons belaagt. We moeten daarom oppassen! Elk oogenblik dienen we waakzaam te zijn; niet indutten, niet op de welwillendheid of waakzaam heid van anderen vertrouwen. Zelf goed uit de oogen zien! Zelf voor uw bestaan waken. Kijk goed uit links en rechtsmet een ontstellende vaart vliegen de gevaren op u aan! Het leven is een renbaan en de ren ners vermorzelen u zonder pardon. Oppassen dusgoed uitzien. Wees waakzaam! BELGRADO, 4 Febr. (Reuter). Tswetko witsj, minister van openbare gezondheid in het demissionnaire kabinet van Joego-Slavië en een der vijf ministers, die den stoot tot de crisis helfben gegeven, is belast met de vorming van een nieuwe regeering. De vijf afgetreden ministers hebben aan den minister-president, Stojadinowitsj, een brief gestuurd, waarin zij zeggen de meeningsver- schillen te hebben geconstateerd in den boe zem der regeering over het Kroatische vraag stuk, en van oordeel te zijn, dat deze kwestie zoo spoedig mogelijk moet worden opgelost. In haar huidige samenstelling vormt deze re geering een belemmering voor de oplossing van dit ernstige probleem, en daarom hadden zij gemeend hun portefeuilles ter beschikking te moeten stellen. De regeeringscrisis in Joego-Slavië was sinds verscheidene weken latent, vooral sedert ae verkiezingen van 11 December 1938 die dui delijk de kracht der Kroatische beweging van Wladimir Matsjek en van de met hem ver- eenigde Servische oppositie in het licht heb ben gesteld. Te Belgrado zijn reeds voorspellingen gedaan over den afloop der crisis: Men verlangt de vorming van een regeering van nationale een heid met deelneming der Servische en Kroati sche oppositie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1