Tegenstand in Catalonië opgegeven President Azana naar Parijs üSlillipifi Italianen blijven voorloopig nog in Spanje Linksche autoriteiten vluchtten over de Fransche grens; laatste weerstand der linksche troepen gebroken Spaansche troepen naar Frankrijk it i Nieuw kabinet in Joego-Slavië Het nieuws van heden TOT EINDOVERWINNING VAN FRANCO GRENSINCIDENT NABIJ UNGVAR DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAAK DAG 6 FEBRUARI - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bii vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM RYM1111E HUT BE KLOK Per Liierkmik f 3.75 PERPIGNAN, 6 Febr..Zondag heeft Catalonië den strijd tegen generaal Franco opgegeven. De hoogste Spaansche autoritei ten zijn over de grens naar Frankrijk gevlucht evenals de generale staf van de republikeinsche vloot. President Azana, de president der Catalaansche Generaliteit, Companys, de voorzitter der vroegere Baskische regeering, Aguirre en eenige ministers uit het kabinet-Negrin hebben het land verlaten en de Fransche grens overschreden. De naar Frankrijk uitgeweken Spaansche autoriteiten zouden zich verzetten tegen de politiek van Negrin Negrin naar centrale zone in Spanje De minister-president der linksche Spaansche regeering, Negrin Frankrijk staat open voor de vluchtelingen Vluchtelingen overvallen een Fransch dorp Minister Bérard te Burgos Üil Aan mr. D. Kruseman, oud-president van het Amsterdamsche Gerechtshof, werd Zaterdag te Amsterdam voor de eerste maal de medaille der „Mr. D. Hiidig- stichtinguitgereikt. De heer Bloemers, burgemeester van Arnhem, verrichtte de uitreiking Het Weer VROUW VERBRAND Spanje moet volkomen bevrijd van roode benden en ver nielende invloeden in de omgeving" Resoluties van den Fascistischen Raad De vroegere premier Stojadino- witsj werd er niet in opgenomen VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21623 Een opkomende griep DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VEILIG, SOEPEL, DUURZAA/V. FISK safti-flight NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Dat is het signaal, waarmede om vyf uur het diner feestelijk wordt ingeluid en neemt U het middagmaal tusschen 12 en 2 uur, ook dan is een oude Rynbende vooraf 'n dagelijks terugkeerende tractatie Tusschen de Spaansche en Fransche regeering is een accoord getroffen over de toelating van de regeerings- troepen, welke zich nog in het repu blikeinsche gebied bevinden. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat van eeniger- mate belangrijk verzet der republi keinen in Catalonië geen sprake meer kan zijn. De conferentie werd gehouden te Le Perthus. hieraan werd deelgenomen door den Fransehen generaal Fagalde, de Fransche grensautoriteiten, "k Spaansche autoriteiten van La Junquera en ^orts o.m kolonel Somossa, militair, bevelheb ber van La Junquera. De conferentie heeft zich bfczig gehouden met de regeüng der modalitei ten voor het overschrijden der Fransche grens ö°or Spaansche troepeneenheden der regeering, öie thans aan de grens staan en naar Frankrijk Zullen uitwijken De uittocht der regeeringstroepen naar Frank- rÜk werd als volgt geregeld: Eerst zullen alle burgerlijke uitwijkelingen de grens passeeren, ban volgt het automobielpark, en daarop komen be troepen over de grens. Zij zullen, zoodra zij 0ver de grenslijn zijn, de wapens neerleggen ^e mitrailleurs worden links van den weg neer gelegd, de geweren, handgranaten en andere 'hdividueele wapens rechts van den weg. De j"°ldaten zullen door het plaatsje Le Perthus hekken, tusschen rijen Fransche troepen door. 9*P drie kilometer aan den anderen kant van he Perthus zullen zij geconcentreerd worden op ®eh sportveld onder aan den weg van Perpignan. rjr heerschte Zondag volkomen orde in Le Ferthus. Enorme vrachtwagens denderen ron kend voorbij. Aan den Spaanschen kant van de grens neemt be menigte, ondanks den ernst van den toestand de dreigende nabijheid van de rechtsche toepen, iedere minuut toe. De menigte blijft e°hter rustig en volstrekt lijdzaam. Alvarez del Vayo is Zondagmorgen de grens ®ePasseerd. Hij begaf zich in de richting van b Junquera. In het begin van den avond was 'j nog niet naar Fransch gebied teruggekeerd. De Fransche militaire autoriteiten deelen ficieel mede dq,t de linksche Spaansche troe- heh in overleg met het Spaansche opperbevel let voor hedenochtend (Maandag) worden °egelaten. Omtrent de krijgsverrichtingen wordt nog vernomen, dat Zondag in den loop van den avond Figueras in handen van de Franco -troepen is gevallen. Op een kleine strook bij de grens na is nu geheel Cata lonië in handen van de nationalisten. Met buitengewone snelheid zijn de rechtsche h-°epe,n aan het Catalaansche front opgerukt. °e verslaggever van Havas aan het Catalaan sche front meldt, dat de troepen, afgezien van Pen nieuwen uitval naar de kust, die hen zon b.er strijd in het bezit bracht van Palamos, 2lch Zondag tot zuiveringsacties hebben be- Perkt. Van strijd kan feitelijk niet meer ge sproken worden. De opmarsch geschiedt overal 11 vrachtauto's, die voorafgegaan worden door, unks en met machinegeweren bewapende au »s. Nu het verzet aan het Noord-Oostelijke front gebroken is, weigeren de Catalaansche troepen dringen tot in de nabijheid van Negrin en eeni ge andere ministers, heeft vernomen, dat alle schikkingen zijn getroffen voor het overbren gen der Spaansche regeering naar de centrale zone. De nieuwe zetel der regeering staat ech ter nog niet vast: Valencia, Murcia en Car- thagena zouden in aanmerking komen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Del Vayo, die gisteravond in Spanje is terugge keerd' was vergezeld van den minister van Fi nanciën, Mendez Aspe. Zondagavond te 20 uur is de regeering in de nabijheid van Agullana bijeengekomen. Beslo ten werd, dat Negrin onverwijld naar de centrale zone zou vertrekken. Negrin is dan ook in den nacht van Zondag op Maandag te 3.45 uur de Fransche grens gepasseerd in gezelschap van den minister van Staat Hospitaiet, den minister van Onderwijs, Blanco, den minister van Justitie, Pena, en den minister van Binnenlandsche Zaken, Gomez. Het geheele gezelschap reisde in acht auto's waarvan één de sporen van schoten vertoonde. Twee escadrilles van twaalf jachtvliegtuigen eik, toebehoorende aan de Spaansche regeering zijn zondag tegen 15 uur 20 ophet vliegveia Salvaza in Frankrijk geland. De burgerlijke en militaire autoriteiten hebben zich terstond derwaarts begeven. Uit Bordeaux wordt gemeld: La Petite Gi- ronde verneemt uit Illats, dat Zondagmorgen tegen 11 uur drie Spaansche regeeringstoestel- len daar geland zijn. De bestuurders verklaar den, dat zij moesten vluchten voor een rechtsch escadrille. De Spaansche president Azana is Zondag in gezelschap van Giral, minister zonder, porte feuille in het huidige kabinet-Negrin, te Parijs aangekomen. Companys heeft ergens in de buurt van Per pignan zijn intrek genomen. In welingelichte kringen denkt men, aldus Havas, dat de reis van den president betee- kent, dat Azana, en in het algemeen, alle De president van Spanje, Azana naar Frankrijk uitgeweken linksch-Spaan- sche figuranten, niet geneigd zijn de door Negrin voorgestane wijze van verzet te steu nen en dat zij bijgevolg de z.g. „centrale zone" (MadridValencia) niet wenscnen te verdedigen. De verklaringen, afgelegd door talrijke repu blikeinsche figuren, die op het oogenblik in de nabijheid van de grens vertoeven, schijnen deze meening te bevestigen. Deze verschillende persoonlijkheden schijnen voor alles beëindiging van den oorlog op het oog te hebben. De wijze, waarop de gebeurtenissen op elkaar gevolgd zijn, hebben geleid tot verscherping van de meeningsverschillen, die reeds geruimen tijd bestonden tusschen de gematigde leden der re- geering en de voorstanders van het verzet tot het einde. Voorzoover men kan nagaan, bevin den de laatsten zich vooral onder de legerlei ders en de leiders van de arbeidersorganisaties en -partijen, die zich onvoorwaardelijk achter de door Negrin bepleite politiek van verzet gesteld hebben. De Fransche minister van Binnenlandsche Zaken, Albert Sarraut, heeft een rede uitge sproken, waarin hij o.m. zeide: „Frankrijk, een land van 40 millioen inwoners, heeft zijn be volking van buitenlanders in enkele jaren zien toenemen tot een peil, waarop de drie millioen werden overschreden, d.w.z. bijna een tiende deel van zijn bevolking". De minister noemde vervolgens de maatregelen op, die genomen zijn om den stroom van immigranten in te dijken. „Maar Frankrijk wil niet afzien van den geest van liberalisme en menschelijkheid, die een der edelste trekken is van zijn karakter. Wij eer biedigen den mensch op zichzelf, hoe zijn geloof of de kleur van zijn huid ook zij, op voorwaarde, dat hij eerbiedwaardig is gebleven in zijn den ken, zijn doen en zijn leven." In de Z'uid-Fransche departementen worden voorzieningen getroffen voor de interneering van 100 tot 140.000 soldaten van het Spaansche regeeringsleger. Het concentratiekamp te Ar- gèles, bestaande uit voorloopige onderkomens, welke in allerijl gebouwd zijn door een deel der reeds ontwapende Spanjaardèn, zal 100.000 man kunnen opnemen. Twee andere kampen, een te Carcassonne en het andere te Prades, zullen de rest van de te interneeren soldaten herbergen. In 't Fransche dorpje Lamanière, 'n plaatsje van 150 inwoners dicht bij de Spaansche grens, zijn 1200 uitgehongerde Spaansche vluchtelin gen komen binnenvallen. Zij hebben alle win kels geplunderd en verwoestingen aangericht. Voorts zijn ongeregeldheden voorgekomen tusschen gevluchte soldaten en Fransche gen darmes, waarbij schoten zijn gelost. BURGOS, 6 Febr. (Havas) Bérard heeft Zaterdag een onderhoud gehad met Jordana, den minister van Buitenlandsche Zaken te Burgos. Na afloop verklaarde hij zeer voldaan te zijn over de ontvangst in het rechtsche Spanje. Vandaag zou hij een nieuw onderhoud met Jordana hebben. De Fransche generaals Duffieux, Duval, Til- lion en kolonel Seganne zijn Zondag, vergezeld van journalisten, te Irum de grens overgestoken. ■Deze officieren brengen geen officieel bezoek aan het rechtsche Spanje, zij geven alleen maar gevolg aan de uitnoodiging van Franco, die vervat was in het te Burgos gepubliceerde com muniqué, waarin aan buitenlanders de gelegen heid werd geboden, zich ter plaatse te komen overtuigen van de onjuistheid der berichten, vol gens welke aan de Fransche grens versterkings- werken werden aangelegd. op Fr; een ander oorlogsterrein den strijd tegen anco voort te zetten. De Catalaansche auto- Lteiten zijn naar Frankrijk uitgeweken. Het ,'Jkt echter niet waarschijnlijk, dat de Cata- l&an; Mi sche politici in Frankrijk zullen blijven. lp neemt aan. dat zij zich elders in het bui- eland als politieke emigranten zullen vestigen Den correspondent van Havas, die kon door- VERWACHTING geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: VOOR DE KUSTSTROOK: meest matige, Zuidelijke tot Zuidweste lijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. VOOR HET BINNENLAND: zwakke tot matige, Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst in den nacht, overdag weinig verandering in tempe ratuur. Zon o» v.m. 7.35 onder n.m. 4.55 uur. Licht op n.m. 5.25. Maan op n.m. 8.26 onder v.m. 8.06. Laatste kwartier 11 Febr. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn door onbekende oorzaak de kleeren van een 34-ja- rige bewoonster van 'n perceel aan de Van Eg- mondstraat te 's-Gravenhage, mej. Z. P., in brand geraakt. Hoewel bui-en de brandende kleeding doof den en de vrouw naar het ziekenhuis Zuidwal werd overgebracht, is zij toch in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Te Aldsrshot hebben de Schotsche Hooglanders, na inwijding van een gedenkteeken voor in den wereldoorlog gevallen strijdmakkers, voor den koning en de koningin van Engeland gedefileerd ROME, 6 Febr, (Stefani) De Groote Fascistische Raad, die in den nacht, van Zaterdag op Zondag vergaderde, heeft tij dens deze bijeenkomst een resolutie aange nomen, waarin wordt medegedeeld, dat de Italiaansche vrijwilligers Spanje niet zu,llen verlaten vóór de eindoverwinning van Franco. Na de bijeenkomst is het volgende communi qué uitgegeven: „De duce heeft een uiteenzetting van den algemeenen internationalen toestand gegeven. De Groote Raad juichte hem herhaaldelijk toe en zij.n conclusies werden met een geestdriftig applaus ontvangen. Nadat de Duce gesproken had, verduidelijkte Minister Ciano zekere aspecten van de buiten landsche politiek van Italië. Op de belangrijk ste punten van de uiteenzetting van den Mi nister leverde de Duce commentaar. De Groote Raad heeft bij acclamatie de vol gende moties goedgekeurd: 1. „De Groote Raad van het Fascisme geeft uiting aan zijn groote voldoening over de rede, door Hitier uitgesproken ter gelegenheid van den zesden verjaardag van zijn bewind, waarin hij de politieke, ideëele en militaire solidariteit welke de fascistische en de nationaal-socialisti- sche revolutie vereenigt, evenals de toekomst der beide volken opnieuw bevestigde. 2. De Groote Raad van het Fascisme, in ver gadering bijeen op den dag, waarop door de be zetting van Gerona geheel Catalonië van de Barbaarsche bolsjewistische onderdrukking be vrijd is, zendt een vurigen groet tot de held haftige Spaansche strijders en de legionnairs, die eensgezind zijn in het verlangen naar de overwinning en brengt ter kennis van allen, dat de vrijwillige strijdkrachten van het fascisme 't tooneel van den strijd niet zullen verlaten, alvorens de oorlog is geëindigd zooals hij be hoort te eindigen: met een overwinning van Franco." Vervolgens deed Mussolini mededeeling van de schikkingen, die aijn getroffen voor de vie ring van den twintigsten verjaardag der strijd- fasces. Daarna keurde de Raad de volgende motie goed: „De Groote Raad besluit op voorstel van aen Duce, dat ter gelegenheid van den twintig sten verjaardag der stichting van de strijd- fasces de geheele sociale wetgeving verder uit gebreid zal worden." Ten slotte nam de Raad kennis van het alge- meene verslag voor de begrooting over 1937 1938. De Groote Raad zal op 10 Februari, te 22 uur, cpnieuw bijeenkomen." Over de raadszitting schrijft de semi-officieele „Giornale d'Italia" in zijn Zondagseditie, vol gens het D.N.B., dat het rapport van Mussolini een volkomen duidelijk beeld heeft gegeven van de huidige onrustige periode in Europa en de wereld. De vredespolitiek der verantwoordelijke staatslieden schijnt met het oog op de manoeu vres der oorlogsopruiers aan deze en gene zijde van den Oceaan in steeds sterkere mate bedreigd te worden. Tegenover den dagelijks toenemenden aanvalslust der oorlogspartijen moeten de autori taire mogendheden door vereeniging van al hun krachten de voorwaarden voor een effectieve ver dediging in het leven roepen. De ook uit de rede voering van Hitier blijkende volkomen solidari teit der beide op den Brenner elkaar rakende naties bedreigt niemand. Zij dient veeleer tot de verdediging van de vitale belangen van beide volkeren en van de Europeesche cultuur, doch doet ook de vastbeslotenheid zien om verzet te bieden aan ieder complot of iedere poging tot omsingeling. Wat den Spaanschen burgeroorlog betreft, schrijft het blad, dat nieuwe manoeuvres tegen het eengeworden nationale en onafhankelijke Spanje reeds begonnen zijn. Men traent door diplomatieken druk en interventie den opgang in Spanje te remmen. „De overwinning van Franco kan echter niet als zeker beschouwd worden, zoolang de roode wapens in Spanje en in de aan grenzende gebieden, waar de rooden steeds weer onderdak en ondersteuning vonden, niet volledig geliquideerd zijn. Daarom zullen de Italiaansche legionnairs het Spaansche ge bied niet verlaten, zoolang het niet geheel en al van de roode benden en van de vernie lende invloeden van zijn vrienden in de om geving van Spanje bevrijd is". BELGRADO, 5 Febr. (Havas). Na uitvoe rige onderhandelingen is de Joego-Slavische kabinetsformateur, Tswetkowitsj, er in ge slaagd, een nieuwe regeering te vormen. De afgetreden premier, Stojadinowitsj, is niet in dit kabinet opgenomen. De gezant te Berlijn, Markowitsj, krijgt de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. De samenstelling van het nieuwe kabinet is als volgt: Premier en Binnenlandsche Zaken: Tswet kowitsj. Verkeerswezen: Spaho. Oorlog: generaal Neditsj. Buitenlandsche Zaken: Markowitsj. Onderwijs: Tsjiritsj. Justitie: Roejitsj. LandbouwBechlitsj Openbare Werken: Krek. Financiën: Djoeritsjitsj. Boschbouw en Mijnwezen: Pantitsj. Volksgezondheid: Rayakowitsj. Lichamelijke Opvoeding: Tsjejowitsj. Handel en Industrie: Tomitsj. PosterijenAltiparmarkowitsj Ministers zonder portefeuille: Koelenowitsj, Mastrowitsj, Snoj« en Milioesj. Het nieuwe ministerie zal Maandag den eed van trouw afleggen in de handen van prins regent Paul. Tswetkowitsj heeft dit reeds hedenavond gedaan. PRAAG, 6 Febr. (Reuter). In een Zon dagavond door de Karpatho-Oekrainsche regeering uitgegeven officieel communiqué wordt medegedeeld, dat Zondagochtend 25 zwaar gewapende Hongaarsche „terroristen" nabij Ungvar de grens genaderd zijn en met zware machinegeweren net vuur geopend hebben. Het vuren werd in den middag voortgezet. De terroristen zouden gedekt worden door geregel de Hongaarsche troepen. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend. Volgens de lezing van het Hongaarsche tele- graafagentschap is hier sprake van een provo catie van Tsjechische militairen, die de zich op Hongaarsch gebied bevindende Hongaarsche grenswachten Zaterdag en Zondag voortdurend onder vuur hebben gehouden. Het Hongaar sche militaire, commando heeft bij het Tsjechi sche commando krachtig geprotesteerd. Reuter verneemt in militaire kringen, dat Hongaarsche en Tsjecho-Siowaaksche verbin dingsofficieren erin toegestemd lebben, heden bijeen te komen teneinde het incident te onder zoeken Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. Catalonië thans practisch geheel in han den van Franco. De Groote Fascistische Raad besluit de Italiaansche troepen niet uit Spanje terug te trekken vóór de eindoverwinning van Franco. Nieuw kabinet in Joego-Slavië. Tengevolge van hevigen regenval zijn eenige dessa's in onze Oost overstroomd. Dr. W. de Vlugt blijft aan als burgemees ter van Amsterdam. Minister Steenberghe heeft geïnstalleerd de commissie wetsontwerp natuurbe scherming. Studiedag der Dominicaansche_ Derde Orde te Utrecht. Tegen beide verdachten van de moord op Brunssum vijftien jaar gevangenis straf geëischt. Drie IVCB-leiders geklopt. N.W.U.-voorstel tot instelling van een wereldkampioenschap achtervolging door het U.C.I.-congres aanvaard. Stand op Maandag 1 uur ti.m. 770.8 Vorige stand 770.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1