Jecovitol l5 I Model-schuilkelder bij de politie Bloembollencul tuur te Hillegom Haarlem, 6 Febr. DE NIEUWE KERK TE BLOEMENDAAL MAANDAG 6 FEBRUARI 1939 Haarlemsche Groenten- veiling aangekocht Regeeringscommissaris Valstar voorzitter Drankbestrijding leerzame propagandavergadering Geschiedenis in kastjes Tentoonstelling van diorama's PERSONEEL BIJ MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON Met den bouw kan dit jaar nog begonnen worden ZONDAGMIDDAG-CONCERT H. O. V. kliste: Sophie West Brown, piano VAN 40-JARIGE HUWELIJKS FEESTEN Alle morgens gaan ze naar de kerk R. K. BLINDENBOND „ST. ODILIA" Programma Radio-Centrale English Association R.K.V.V. Alliance R. K. Gymnastiekvereeniging EXVO Opbrengst collecte BURGERLIJKE STAND Het zestig-jarig bestaan op grootsche wijze gevierd Vele sprekers en vele gelukwenschen Dr. Verhagen spreekt De burgemeester aan het woord Geschenken Een tentoonstelling f 200 gestolen die alle ouders weten moetenI AGENDA Bioscopen ERNSTIGE AANRIJDING TE SASSENHEIM Auto geslipt en tegen tram gebotst IJMUIDEN FEESTAVOND „ST. BONIFACIUS" Triduum R.K. Middenstandsver. De Hanze St. Fidelis Missiebond STAD De begin December opgerichte Haariem- *che Groenten- en Fruitveilingsvereeniging heeft dezer dagen op haar eerste algemeene vergadering besloten de Haarlemsche Groen- tenveiling aan te kocpcn. Een tweede belangrijke gebeurtenis in deze jonge organisatie is, dat de heer F. V. Val star, voorzitter van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland en riïgeeringscommissaris voor den tuinbouw te Den Haag, het voorzitterschap dezer nieuwe veilingvereeniging heeft aangenomen. De Haarlemsche tuinders zullen deze mede deling ongetwijfeld met groote vreugde ont- Vangen. Deze benoeming is via het Centraal Bureau herkregen. Tot bestuursleden werden benoemd d heeren P. H. Koelemeyer, P. J. Kol Gz. (dag. bestuur), J. Beezen en J. Th. Nelis. In de fihancieele commissie namen zitting de heeren G v. Schaagen, M. Kotten en H. Langeveld. De algeheele aansprakelijkheid der leden is ge beld 0p een maximum bedrag van f 100, zijnde "et vereenigingsaandeel. Onder de leiding van den heer Valstar en de hiedewerking van het Centraal Bureau zal onge twijfeld eindelijk rust en welvaart komen, zoo bat de Haarlemsche veilingsmisères tot het ver fden zullen behooren. Het secretariaat is gevestigd: Houtvaartpad 194, Gisterenmiddag werd in het gebouw St. Bavo r® Haarlem door de diverse Katholieke Drank- dstrijdingsbonden een leerzame pïopaganda- ^ergadéring gehouden. lia de opening door den voorzitter, gaf mej. A' A. Kokshoorn, presidente van den Maria- b°nd, een uiteenzetting over het Sobriëtaswerk °hder de vrouwelijke jeugd. Vooral werd hierin naar voren gebracht het phvergetelijke werk van Dr. Ariëns z.g., die ln 1895 de eerste Kruisverbonden oprichtte, Waaruit langzamerhand talrijke jongens- en fïleisjesorganisaties ontstonden. Deze laatste vormden zich in 1929 tot "Graal", waar het zoo prachtige Sobriëtaswerk diepen wortel schoot. Naar aanleiding van dit onderwerp werden door eenige leden vragen naar voren gebracht, Welke deels door mej. Kokshoorn, deels door den geestelijken adviseur, kapelaan Leesberg, beantwoord werden. Na de pauze hield de heer Arnoldus, adjunct- directeur van de Scheveningsche strafgevange nis, een uiteenzetting over het onderwerp: „Al- cohol en misdaad." 'Hen mag niét onmiddellijk beweren, dat al cohol tot criminaliteit aanzet. Hiervoor is een nauwkeurig -wetenschappelijk onderzoek van ooode. De invloed van het alcoholisme gaat dan ook 'ain kw Ss vele wegen, waar vooral de erfelijkheids- 'estie een groote rol in speelt. Gok het voorbeeld der ouders werkt hier 2eri- funest. Dagelijksche afwezigheid en geregelde twist rijven het kind de straat op, waar het bonte Ven lokt. De diverse statistieken, gemaakt over de ja- b 19011925, geven ons een beeld van ee-n .rijwel parellel loopen van de lijnen, wel- de misdaad en die welke het gemiddelde ®hkmisbruik aanduiden. "ooral de geweldsmisdaad treedt hier sterk P den voorgrond. ~e prikkelbaarheid heeft een motorische ont- ip in§ tengevolge, waarbij ondoordacht hande- d tot verwonding en doodslag drijft. Toch neemt deze vorm van misdrijf sterk af, rigeen een gevolg is van den gunstigen in- ^d der drankbestrijding. ,Spreker besloot met den wensch, dat het So- 'étaswerk nog vele gunstige vruchten mocht Werpen, vooral inzake hfet verkeer, waar al- VeleGele onthoudine zo° sterk va't aan te be- precies vijf uur werd de vergadering geslo- Mej. Sophie West-Brown vervulde de veel- eischende piano-partij uiterst verdienstelijk, met een iets koeler afgestemd temperament dan men over het algemeen bij deze muziek van Grieg gewend is. Een kwestie van land aard, waarschijnlijk, en van school. Sterk emo tioneel was. de interpretatie niet, ofschoon technisch en muzikaal volkomen aanvaardbaar en gaaf. De pianiste, die ook met het kleinere Beethoven-werk veel succes oogstte, kreeg ook voor deze vertolking een welverdiend langdurig applaus en veel bloemen om haar te danken en te huldigen voor beide zoo uiteenloopende pres taties. J. S. In de tweede H.B.S. B aan het Santpoorter plein zijn thans een aantal door den leeraar W. G. L. Wieringa en door de leerlingen ver vaardigde diorama's tentoongesteld, die den toe schouwer terugvoeren naar het Romeinsche Keizerrijk, de middeleeuwen, de dagen van Na poleon en andere tijdperken uit de historie. Jaren geleden reeds is de heer Wieringa met het ontwerpen van diorama's begonnen en zijn leerlingen hebben zijn voorbeeld gevolgd, zoodat ook van hen op deze tentoonstelling een tweetal groote stukken zijn te bewonderen. Het grootste is „De triomphtocht door Rome", waar men de tempels en poorten, de paleizen uit het oude Rome op verkleinde schaal maar minu tieus afgewerkt kan bewonderen. De ronde tem pel van Vesta met offerende Maagden, de poort van Janus met haar vier ingangen, den tempel van Ceres, enz. En langs deze imposante gebou wen trekt de triomphstoet, waarvan de figuren tinnen poppetjes uit Neurenberg in pas sende kleedij zijn gestoken. Een tweede diorama, een tuinfeest bij August den Sterk, treft door zijn weelderig-romanti- schen opsmuk, doch de romantiek viert hoogtij in het Parijs-bij-maanlicht van omstreeks 1555, waar twee edellieden diïelleeren om een schoone markiezin. Prachtig is ook het diorama „Na den slag bij Smolensko", waar Napoleon over een troostelooze verlatenheid naar de puinhoopen van de stad staart. Amsterdam uita De Gouden Eeuw, het beleg van Den Bosch, de thuiskomst der Vikin gen, de markt in Athene in de tweede eeuw voor Christus, het zijn slechts enkele grepen uit de groote verscheidenheid van diorama's, die de heer Wieringa vervaardigde en die ieder voor zich kunststukjes zijn. De leerlingen vervaardigden ook nog den in tocht van Maximiliaan, juist op het moment, dat hij op het marktplein tusschen het Goti sche stadhuis en prachtige fontein zijn intrede deed, vanaf een tribune geestdriftig begroet door een serie edellieden en stadsbestuurderen. Alle kleinighedenzijn fijn afgewerkt. De tentoonstelling werd reeds bezocht door den burgemeester, wethouder v. d. Wall en den gemeentesecretaris, mr. Th. A. Wesstra. bene vens eenige onderwijsautoriteiten. En ongetwij feld Nillen velen op Woensdagen en Zaterdagen tot 19 Februari langs deze historie wandelen. De opbrengst komt ten goede van de Ver. „Va- cantiebezigheden voor schoolkinderen". Zaterdag en Zondag orgo.niseerde de Eerste R.K. Haarl. Wandelsportvereen. „Sportief" Beo.trix-wandelmarschen waarvoor zoowel van publiek als deelnemers zeer groote belangstelling bestond. De eerste groep deelnemers opent den sloet en geeft het sein tot vertrek De heer Johs. Visser, lid van den Haarlem- schen Raad, heeft aan Burgemeester en Wethou ders en den Raad der gemeente Haarlem de vol gende vraag gericht: Kunnen Burgemeester en Wethouders in de eerstvolgende Raadsvergadering mededeeling doen aan den Raad, hoe groot het getal tijdelijk aangestelde beambten en (of) andere tijdelijk aangestelde werkkrachten is, op heden in dienst zijnde bij het Maatschappelijk Hulpbetoon in deze gemeente? Toelichting Deze vraag had de heer Johs Visser willen stel len na het antwoord, deze zaak betreffende, dat hem in de Raadsvergadering van Vrijdag 3 Fe bruari j.l. door Burgemeester en Wethouders werd gegeven. Daar de gelegenheid hiertoe hem op dat tijd stip niet werd toegestaan, wordt thans deze vraag schriftelijk gesteld. Pastoor L. J. Willenborg te Bloemendaal heeft gisteren onder alle H.H. Missen, na mens het kerkbestuur der Drievuldigheids- parochie belangrijke mededeelingen gedaan over de nieuwe kerk. Indien de gevraagde medewerking naar wensch verloopt, kan dit jaar op 't terrein van de Bispinck-stichting nog met den bouw begonnen worden en kan eind 1940 de consecratie geschieden. Z. H. Exc. Mgr. Huibers heeft zijn hooge goedkeuring aan het plan geschonken. Het kerkbestuur deelt het volgende mede: Dank zij de edelmoedigheid van de familie Bis- pinck, die „Sparrenheuvel" tot een monument van dankbaarheid voor Gods overvloedige zege ningen heeft willen maken, en de schoonste verwezenlijking harer idealen gezien heeft in den bouw der nieuwe kerk op Sparrenheuvel, zal volgens de statuten van de Bispinck-stich ting, die Sparrenheuvel moet beheeren voor godsdienstige of liefdadige doeleinden onder de minst bezwarende voorwaarden 't terrein voor de nieirwe kerk ter beschikking worden gesteld. Bovendien zal de alhoewel oude toch nog bruik bare woning, die nu reeds volgens de statuten der Bispinck-stichting dienstbaar is aan het Liefdewerk van het Zieken-Apostolaat en de R. K. Parochieele Leesbibliotheek, gedeeltelijk ingericht worden als pastorie. Dit ontlast dus de parochie van de verplich ting een ander en duur terrein aan te koopen en een andere pastorie te bouwen. Die parochia nen, die nu 3 a 4 min. gaans verder van de kerk verwijderd zullen zijn, zullen dit bezwaar licht achten tegenover de groote voordeelen, zonder welke wij de eerste jaren nog niet aan een nieu we kerk zouden kunnen denken. De finantieele mogelijkheid dringt ons, de nieuwe kerk daar te bouwen, waar dit met de minste kosten geschie den kan. Elke andere plaats dan Sparrenheuvel zou de stichtingskosten enorm doen stijgen. Dit is dan ook de reden, waarom Z. H. Excellentie de Bisschop zijne hooge goedkeuring aan dit plan geschonken heeft. Het edelmoedige voorbeeld van de familie Bis- pinck kan en zal zeker een opwekking zijn voor vele parochianen, om ook naar vermogen bij te dragen voor den bouw en de meubileering der nieuwe kerk. Indien deze bijdrage echter niet of niet in voldoende mate geschiedt, dan zullen de jaar- lijksche inkomsten f 4000.hooger moeten zijn dan tot nu toe het geval is. Voor dit laatste ge val is nu een finantieel vijf-jaren-plan ontwor pen, waaraan alle parochianen zullen deel nemen. Dit, goed bezochte Zondagmiddagconcert o®rid geleid door Marinus Adam, die met zijn bete getrouwen een reprise gaf van de voor- j^airiste nummers van het programma van het atste ledenconcert plus twee eerste uitvoerin- ■Het de Chaconne voor strijkorkest van den "gelschen componist Henry Purcell, uit de Ze- ritierjde eeuw, ewrd het programma ingezet. ®Ze auditie bevestigde den levendigen indruk c'kc dit werk ook de eerste maal op ons taakte en van een warme, bewogen muz ri, welke het strijkensemble uitstekend weute net strijaensemuie unstexena tot ®a,r recht liet komen. Net Rondo in Bes gr. terts van L. v. Beet- ven, waarin mejuffrouw Sophie West-Brown t® °bligaat-pianopartij vertolkte, behoort niet t Beethoven's sterkste werken. Er vallen hier k 's vrij gewone om niet te zeggen banale tgcleidingsmotieven in de linkerhand op te ®rlten, welke waarschijnlijk er toe hebben ge- j lc* dat dit werk klaarblijkelijk uit Beet- aven's vroegste periode in den loop der ja- °P den achtergrond hebben doen geraken p uun avritcigxv/iru ircMucii uucii 11 totaal overschaduwd door de geniale com pities welke er op zijn gevolgd. De piano- .^riij klonk nogal mager tegenover het orkest, mogelijk met wat grooter terughouding had uhnen spelen. Gok de Balletsuite van Max Reger, die door ®b ontijdig applaus werd onderbroken had men - een deel vergeten te vermelden? klonk „,let bijster overtuigend en leek ons geen sterk Werk tei ofschoon enkele deelen voor Reger's chniek toch wel kenmerkend waren, zooals oagietto molto tranquillo en Harlequin. Het best speelde nochtans over het algemeen ®Uraat en vol overgave deze, voor uitvoeri.ni ?t ballet zeker uitstekend geëigende muziek. jj.Net beroemde en altijd indrukwekkende anoconcert in a kl. t. van Ed. Grieg vulde j G een reprise van Smetana's „Die Moldau" de eode programmahelft, Op de binnenplaats van het Haarlemsche po litiebureau of beter gezegd in de binnen plaats is een modelschuilkelder aangelegd, zooals die door den Luchtbeschermingsdienst voor particulier gezinsgebruik wordt aanbevolen. Het bouwsel, vervaardigd van gewapend beton, is in overleg met den dienst van Bouw- en Woningtoezicht en op aanwijzing van den heer E. H. Tenckinck, hoofd van den Luchtbescher mingsdienst, door de N.V. de Ringvaart te Hil- legom geconstrueerd. Deze model-kelder is 1.20 meter diep, 2.40 meter lang en tachtig cM. breed, en biedt plaats aan 3 personen, doch hij kan zeer eenvoudig wat langer worden gemaakt, zoo zelfs, dat hij een gezin van tien personen plaats biedt. Door een luik, dat afgesloten wordt met een dobbel houten schot een ijzeren schot ware wel vei liger, doch zou bij een eventueele opeenstape ling van puin den uitweg belemmeren be treedt men langs een trappetje het interieur, waarin zich een lange bank bevindt, benevens een schot met gereedschappen, en waar door een afgedekt kokertje frissche lucht kan binnen komen. In de tuinen van onze Haarlemsche huizen kunnen deze kelders worden aangelegd zonder dat zij het aanzien van het. misschien vertroe teld tuintje schaden. Het grondwater ligt n.l. zoo diep, dat de geheele kelder in den grond kan worden gebouwd, zoodat het dak nog benut kan worden als rotstuintje of iets dergelijks. De geheele installatie, die uit den aard der zaak slechts een bescherming geeft tegen puin hoopen, splinters en scherven en natuurlijk niet tegen een vallende bom, kost slechts honderd gulden. Het model kon de goedkeuring weg dragen van B. en W. en is vrij te bezichtigen. Op onze foto ziet men den heer J. Smit na een tijdelijk verblijf in den door hem geconstru- eerden drie-persoonskelder het daglicht en den heer Tenckinck begroeten. Op 8 Februari is het 40 jaar geleden, dat de heer P. Burggraaf met zijn gade, mevrouw K. B. BurggraafWezelenburg, in het huwelijks bootje gestapt. Nu is hij 84 jaar, zijn vrouw is 70. Maar niettegenstaande hun hoogen ouder dom gaan zij nog iederen morgen naar de kerk en jaarlijks naar de retraite. Ongetwijfeld zal het echtpaar, dat op het Res. Novaplein 22 in Heemstede woont, veel be langstelling ondervinden. Vandaag zal het Politie-muziekcorps van 89 uur een serenade brengen aan het echtpaar Spoor, Brouwersvaart 86, dat vandaag 40 jaar getrouwd is. Dengenen, die van de uitnoodiging van den R.K. Blindenbond „St. Odilia" voor den kunst feestavond op Dinsdag 14 Febr. in den Stads schouwburg, Wilsonsplein, gebruik willen ma ken en de plaatsen nog niet hebben opgegeven, verzoekt het bestuur beleefd de geperforeerde strook met opgave van plaatsen zoo spoedig mogelijk te willen inzenden, opdat het voor hen, die met de verdere afhandeling belast zijn, wat gemakkelijk gemaakt wordt. Dinsdag 7 Februari Programma 1: Jaarsveld Programma 2: Hilversum I en II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 9.30 Radio PTT Nord, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Motala of Diversen, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, 5.20 Brussel Ned., 6.50 Keulen, 9.20 Boedapest of Diversen, 9.35 Brussel Fr., 10.20 Keulen, 11.20 Parijs Poste Par., Programma 4: 8.00 Brussel Ned„ 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 1.10 Pauze 1.15 Droit- wich, 2.20 Diversen of gramofoonmuziek, 2.35 Parijs Radio, 2.50 Londen Reg., 4.25 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.00 Droitwich, 7.50 Straats burg of Diversen, 8.20 Droitwich, 8.35 Londen R. 8.50 Droitwich. Op Dinsdag 14 Februari houdt mr. H. W. Filman, des avonds om 8 uur in Brinkmann aan de Groote Markt, voor de „English Asso ciation" een lezing over de Mount Everest- expeditie van 1938. De lezing wordt met licht beelden geïllustreerd. Zondagavond werd in 't parochiehuis „Domi" te Overveen een soirée gehouden, georganiseerd door de R. K. V. V. Alliance. Door de smaakvolle versiering en het succes vol optreden van The Rhythm Maniacs, heersch- te er spoedig een opgewekte stemming, hetgeen voor het welslagen van een soirée ten zeerste noodig is. Zeer verdienstelijk was het werk van de Hot- club des Pays Bas; ook de verschillende dans- attracties mochten er zijn. Daar de Leonarduszaal a.s. Woensdag niet vrij is zal het oefenuur voor dames en meisjes gehouden worden in de zaal aan de Cruquius- straat en wel op de gewone tijden. De opbrengst van de collecte na de Zondag door den zeereerw. pater Gardiaan A. de Hart O.F.M. gehouden Liefdadigheidspredikaties voor de armen in de St. Jozefparochie was f 350. Ondertrouwd: 6 Febr. J. F. Jansen en J. E. W. Metten. Geboren: 2 Febr.: T. HollenbergPaap, z. 3 Febr.: E. F. HensenHaasbeek, z. 4 Febr.: A. v. d. Kaaijv. d. Leemkuile, z.; J. C. DeenKoster; L. A. Vlaar—Lode, z. 5 Febr.: C. P. ter Poortenv. d. Meer, z.; A. v. d. HaveHendrikx, 2 z.; A. Zandberg Numan, d. 6 Febr.: A. HeesemansRavenhorst, z.; T.H. BoeréeGoosen, d. Overleden: 3 Febr.: J. Walter—Wensing, 86 j., Westerhoutpark. 4 Febr.: J. v. MeertenFokkens, 79 j., Anslijn- straat; M. Fonville, 54 j., Schotersingel; M. A. Rondev. d. Waals, 73 j., Gooruitgangstraat; A. Groenendaal—Uijlenburg, 76 j., Koninginne weg. 5 Febr.: J. K. Seegers, 61 j., Olycanstraat; N. v. Geldorp, 57 j., Mrt. v. Heemskerkstraat; J. Weerets, 53 j., de Clercqstraat. 6 Febr.: J. Buckens, 58 j., Kamperlaan. Het zestigjarig bestaan van Bloembollencul tuur te Hillegom is op schitterende wijze in ho tel Sistermans gevierd. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door burgemeester O. van Nis pen tot Pannerden. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, heette al len van harte welkom. Met bijzondere vreugde heette spr. voorts welkom den heer Gerrit Biemond, het oudste lid der afdeeling. (De heer Biemond is thans 57 jaar lid). Voorts installeerde spr. het be stuurslid C. Kramer Lz. Door de feestcommissie was in overleg met 't bestuur besloten, om het zestigjarig bestaan sober, maar toch feestelijk te vieren. Daarom had men de perken en plantsoenen in onze ge meente beplant en een voortuintjeswedstrijd georganiseerd. Er werd besloten voor de bestrijding der on kosten van het feest f 500.uit te trekken. Spr. herinnerde aan de oprichting der ver- eeniging, zestig jaar geleden. In zijn overzicht memoreerde spr. o.a. dat eens het geheele kas saldo der afdeeling verloren ging. In de eerste vijf jaren na het vijftigjarig be staan spr. beperkt zich tot een bespreking van de laatste tien jaren ging alles rustig en hadden de zaken een rustig verloop. Toen ech ter de tijd kwam van de vrijwillige inlevering van hyacinten, van de saneering enz., was alle rust voorbij. Toen werd het ook in de ver gaderingen der afdeeling vaak onrustig en wa ren de meeningen erg verdeeld. Toch werd na iederen strijd weer spoedig ingezien, dat het goed is om personen van zaten te onderschei den. Indertijd werd op een vergadering beslo ten om het mudgoed in het vervolg per kg. te verhandelen en niet meer per H.L. Echter is gebleken, dat men zich aan dit besluit niet heeft gestoord. Nog altijd wordt per H.L. ver kocht. Spr. herinnert aan de oprichting der beurs in 1932 en aan de vertooningen van de film „Van bol tot bloem". Met het droevig feit der hya cintenvernietiging memoreerde spr. het verdwij nen van de stoomtram der N. Z. Maatschappij. De devaluatie acht spr. in het voordeel van den handel. Op 't voorstel van den hr. van Egmond tot het houden van een „ziek-zoek-wedstrijd" wordt door spr. gewezen. Onder applaus der vergadering herinnerde "spr. er aan, dat het de afdeeling Hillegom was, die dr. Verhagen het eerst candidaat stelde als opvolger van den heer Krelage, als voorzitter der Algemeene Vereeniging. Tenslotte herdacht spr. het groote verlies voor de afdeeling door het heengaan van den oud-voorzitter, den heer Rutger Veldhuizen van Zanten. Daarna herinnert spr. nog aan de be planting van tuinen van het paleis te Soest- dijk. Na deze openingsrede en het zingen van het Wilhelmus sprak dr. Verhagen namens het hoofdbestuur. Spr. feliciteerde de afdeeling met het jubileum en wees er op, dat de afdeeling Hillegom de oudste en grootste afdeeling is. Er is wel geen afdeeling, waarin zooveel verschil van meening is als in deze en zoo komen er vaak goede daden en voorstellen. Spr. wijst op de vele verdiensten van den voorzitter, den heer W. Jonkheer, die nu reeds tien jaar voorzitter is. Ook huldigt spr. den hr. Bijl van Duivenvoorde als secretaris. Spr. wijst ten slotte op het belang van organisatie en sa menwerking. De burgemeester uit dan zij.n vreugde, dat hij namens het gemeentebestuur en tevens als lid \an de afdeeling, zijn gelukwensch kan aanbie den. Met groote belangstelling en waardeering volgt spr. alles wat op de bloembollencultuur betrekking heeft. Spr. wenscht de afdeeling 'n goede toekomst tot aan het diamanten feest. (Applaus) Daarna las de secretaris een telegram voor van den heer K. Velthuis uit Parijs en van den heer de Brabander uit Stockholm. Schriftelijke gelukwenschen kwamen binnen uit Haarlem van de afdeeling aldaar en van de Hillegomsche Middenstands Centrale. De heer B. Reijneveld sprak namens de leden en bood aan den voorzitter en secretaris een zilveren theeservies aan als dankbare herinne ring voor hetgeen zij voor de afdeeling deden. De heer D. van Egmond sprak dan namens de Hillegomsche Veiling. De heer W. v. d. Wal voerde op verzoek van de leerlingen van den loopenden tuinbouwcur- sus het woord en bood als geschenk een mand met bolbloemén aan. Wegens uitlandigheid van den voorzitter van de beurscommissie sprak de secretaris van deze commissie woorden van gelukwensch en de heer D. Nieuwenhuis dank te namens het HBG voor de prettige samen werking. Ter afwisseling gaf de voorzitter daarna het woord aan een bloemlezing van oude notulen. De secretaris brengt hierna dank, voor het mooie geschenk. De voorzitter dankt eveneens voor het ca deau en sluit de officieele feestvergadering. Hierna werd een verloting gehouden. Ter gelegenheid van de feestvergadering van Bloembollencultuur had de heer Bijl van Dui venvoorde, secretaris van deze afdeeling, eeni ge oude documenten tentoongesteld, o.a. een cud koopcontract uit 1798 van de hofstede „Weerestein", „mitsgaders van het speelhuis van genoemde hofstede", groot 2 morgen 50 roeden met uitweg aah den Dooden Weg voor f3550. Een andere koopacte uit 1812, n.l. voor bouw grond, groot 3 H.A. 4 Are en weiland groot 2 H.A., dat verkocht werd voor 9429 fres. of f 4890.Het land werd verkocht door Jan van Teijlingen aan Jan van Waveren. In een oud register stonden bijzonderheden vermeld van den strengen winter 1844. Toen vroor het op 1 December zóó hard, dat men daags daarna reeds op schaatsen reed! Op de tentoonstelling waren nog te zien een inkoopboek uit 1825, catalogussen uit 1820 en 1826 en een prijslijst uit 1845. Deze tentoonstelling trok groote belangstel ling. Vrijdagnacht is ingebroken in magazijn „Ne derland" aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost. De inbreker heeft een cassa opengebroken en een bedrag van f200 meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. 1 erri3 Jecovifol garandeeren wij minsten* 600 internationale een heden vitamine A (groei- vitamine) en 100 inter nationale eenheden vitamine D (tegen rhachitis of Engelsche ziekte). Op vitaminen geijkte levertraan oesch BROCADES-STHEEMAH PHARMACIA Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot. 8 uur, R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Gec. Slagers, 8 uur; Ledenvergadering Forel, 8 uur; Com. Winterhulp, 8 uur. Kunstzaal de Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Nanon" en „De Wildeman", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De dertien lanciers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De rebel van Texas", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein Lied geht um die Welt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondagavond om kwart over negen uur reed een luxe auto, waarin vier adelborsten waren gezeten, komende uit de richting Leiden naar Haarlem in de Hoofdstraat te Sassenheim. Vanuit de richting Haarlem naderde een elec- trische tram, welke de auto juist op het smalle gedeelte van de Hoofdstraat moest passeeren. De tram rijcjt hier aan den linkerkant van den weg. De autobestuurder week naar links uit om de tram te laten passeeren, waarbij de wagen slipte. Hierdoor botste het achterste gedeelte van den auto ter hoogte van het zijportier tegen de tram aan. Dit gedeelte van den auto werd geheel vernield. De twee achter in den auto zittende personen liepen hierbij tamelijk ernstige kwetsuren op. Een van hen werd opgenomen in het Wijkge- bouw te Sassenheim, terwijl de andere naar het Diaconessenhuis te Leiden werd overgebracht. Naar wij hedenochtend vernamen is de toe stand van de beide slachtoffers redelijk wel. De R.K. Haven- en Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" hield gisteren in de feestelijk versierde zaal der Witte Bioscoop een feest avond. Nadat de voorzitter, de heer E. v. Kaam, op de gebruikelijke wijze had geopend, be sprak spr. in een gloedvolle rede de nieuwe ge- meenschaps-gedachte en lichtte uitvoerig toe hoe deze door den katholieken arbeider gezien moet worden. Hierna kwam het duo Jack en Johnnie als humorist, goochelaar en conférencier voor het voetlicht, die door hun aantrekkelijk en gevari eerd programma menig applaus aan de vele be zoekers wisten te ontlokken. De entre'acte mu ziek was bij Klavers Band in goede handen. Nadat de inwendige mensch wat versterkt was gingen de stoelen aan den kant en volgde tot slot van dezen geslaagden feestavond een geani meerd bal. Hedenavond te kwart over acht zal het Tri duum beginnen, dat voor de leden der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" toegan kelijk is. Dit Triduum, dat in de kapel van het St. Antonius Ziekenhuis wordt gehouden 's morgens om 7 uur en 's avonds te 8.15, zal door Pater Silvius Hartevelt O.F.M. geleid worden. De sluiting vindt plaats Donderdagmorgen. De St. Fidelis Missiebond heeft gisteren een missietentoonstelling georganiseerd in het pa tronaatsgebouw aan den Zeeweg. Talrijke be zoekers uitten hun groote bewondering over het vele, maar vooral fraaie werk, dat door de le den van den Missie-Naaikrans „St. Elisabeth" voor de Missie vervaardigd is. Ook de Missie- naaikrans „VijfhuizenDe Lijnden" had eenige fraaie kerkgewaden ingezonden welke eveneens naar het Missiegebied der 'paters Capucijnen in Borneo en Sumatra zullen worden gezonden. ,THE ROYAL „KILLIES BAND", het Engelsche Junioren-orkest', dat van Vrijdag a.s. af in het Rembrandt- Theater op het tooneel zal verschijnen, om de voorstellingen van de geestige film Die verduivelde waarheid", met Irene Dunne en Cary Grant, op te luisteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5