SCHUDT UW LEVER WAKKER De Fransch-Italiaansche krachtproef uitgesteld Situatie in Spanje nog niet gunstig D HET PARTICULIER GEWETEN Fransche grenzen geopend Watersnood in onze Oost De tijd werkt Hoor Mussolini Ongerepte natuur verdwijnt Buitenlandsch overzicht MAANDAG 6 FEBRUARI 1939 Prinses Fawzieh trouwt op 16 Maart Een onafzienbare menigte vluch tende burgers en soldaten stroomt Frankrijk binnen Verklaring van Aguirre DE ZEDEN-AFFAIRE IN INDIË Nieuwe arrestaties Eenige dessa's staan geheel onder water Dominicaansche Derde Orde Haar verhouding tot de Katholieke Actie Welverzorgde handen! Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Speciale commissie moet regeering spoedig adviseeren over be schermingsmaatregelen Tweeërlei belangen Het overlijden van Sir H. Deterding Stoffelijk overschot wordt naar Mecklenburg vervoerd Hulde van B. P. M.-personeel Varkenshandelaren Li moeilijkheden Telegram aan H. M. de Koningit Het woord „gewetensdwang" wterkt op de meeste menschen als een bloed- roode lap op een temperamentvollen stier. Terecht, want gewetensvrijheid is een der hoogste rechten van den mensch. Maar in den politieken strijd worden de woorden gewetensdwang en gewetensvrijheid niet zelden op volkomen onjuiste wijze uitge speeld om stemming te maken tegen de een of andere partij of den een of anderen voor genomen wettelijken maatregel. Wanneer de katholieken openlijk protest aanteekenen tegen de actie en de propaganda van den Neo-Malthusiaanschen Bond en een cam pagne op touw zetten om tot een wettelijk verbod van den Bond en zijn drijven te ko men, dan wordt dat van bepaalde zijde uit gekreten voor een streven naar het opleg gen van gewetensdwang. Wanneer de minis ter van Justitie een -Wetsontwerp op stapel zet om een einde te maken aan de onsmake lijke comedie, waardoor echtscheiding door onderlinge toestemming tegen den zin en de bedoeling der wet nog mogelijk is, en om de het gezinsleven ontwrichtende echtschei dingsepidemie zooveel mogelijk tegen te gaan, dan heet dat weer een uiting van de zucht tot het uitoefenen van gewetens dwang, welke zucht dan bij voorkeur den Roomschen wordt aangewreven. Het libe ralisme in het bijzonder en in het algemeen ook de democratie zijn hier te lande nog zwaar besmet met een extremistisch indivi dualisme. dat iederen mensch den eenig competenten rechter acht in eigen zaak en het particuliere geweten van een leder een souvereiniteit wil toekennen, die, tot in laatste instantie consequent geëerbie digd, zou moeten leiden tot een volslagen anarchie. Zeker, de mensch heeft recht op ge wetensvrijheid, maar dat wil nog niet zeggen, dat het particuliere geweten van den mensch een volkomen onafhanke lijke en zelfstandige Wetgever zou zijn, die zich aan geen God of gebod zou hebben te storen. Practisch wordt dan ook zelfs door de meest felle voorstanders van individueele gewetensvrijheid geen volstrekte vrijheid van geweten aanvaard. Een ieder vindt het volkomen normaal, dat moord, diefstal, fraude. enz. wettelijk zijn verboden en wor den gestraft. Niemand acht dit een vorm van onoirbaren gewetensdwang en toch zijn er individuen met een zóó verworden en ruim gerekt .geweten, dat zij dergelijke mis daden onder bepaalde omstandigheden niet zoo heel erg vinden en ze bedrijven. Wan neer men volstrekte gewetensvrijheid zou willen eischen voor iedereen, zou men ook misdadigers geen enkelen dWang mogen op leggen. Het is echter merkwaardig, dat zij, die zoo gaarne met de woorden gewetens vrijheid en gewetensdwang schermen, dit fdleen doen, wanneer dit om de een of an dere reden in hun kraam te pas komt. Zij mogen bedenken, dat niet alleen zij, maar ook de overheid er een geweten op nahoudt. Het particuliere geweten van den mensch kan een zuivere en betrouw bare verklikker zijn, die waarschuwt tegen het kwaad en aanspoort tot het goed, maar dan moet het ook precies ingesteld zijn op den wil en de wet Gods en geregeld onderhouden en verzorgd worden met de olie van Gods genade. Helaas is dat niet altijd het geval. Er zijn heel wat onzuivere of niet werkende gewetens, heel wat gewe tens, die uitsluitend zijn ingesteld op egoïs me en eigenwijsheid, op genot- en gemak zucht, op het uitsluitend tijdelijke en stof felijke. Wanneer dergelijke gewetens volle dige vrijheid voor zich willen bedingen, kan en mag een van haar verantwoordelijkheid bewuste overheid, en zeker een positief Christelijke overheid, aan dit verlangen niet toegeven zonder in ernstige mate haar meest elementairen gewetensplicht te verzuimen. Even goed als zij het koppensnellen der Dajaks en den slavenhandel heeft tegen te gaan, heeft zij de onafwijsbare taak de in de natuurwet wortelende moraal voor zoover het binnen haar vermogen ligt te doen eer biedigen ook door hen, wier onzuiver ge weten die moraal niet meer erkent cf wil naleven. Wil men een verbod van den Neo- Malthusiaanschen Bond en het bemoeilijken van de thans al te gemakkelijke echtschei ding als gewetensdwang qualificeeren, dan aarzelen wij niet te verklaren, dat het hoe® tijd wordt bepaalden vergroeiden en misvorm den gewetens op dit gebied een zekeren rede lijken dwang op te leggen. Men kome ons nu niet met de drogreden aan boord, dat deze verklaring in strijd zou zijn met het protest, dat de katholieken laten hooren tegen den gewetensdwang, die hun op be paalde punten in het nationaai-socialisti- sche Duitschland wordt aangedaan, want daar richt dit protest zich niet tegen een gewetensdwang, die er op gericht is de wet ten Gods te doen eerbiedigen, maar tegen een gewetensdwang, die tot doel heeft in bepaalde gevallen de wetten Gods te doen overtreden. Een particulier zuiver geweten stelt zich in geval van een conflict tusschen de wet Gods en de wet van welken mensch ook aan de zijde van God tegenover dien mensch. CAIRO, 6 Pebr. (Reuter) Het huwelijk tusschen den Kroonprins van Iran en de 17- jarige prinses Fawzieh, zuster van Koning Fa- roek van Egypte, zal 16 Maart as. in Cairo gesloten worden. De bruidegom komt de vol' gende maand in Egypte aan, met den voorzitter van het Iraneesche parlement en den minister van Justitie. Hij zal een maand lang de gast zijn van Koning Faroek. Tot den uitzet, welke voor de bruid in gereedheid wordt gebracht, behooren juweelen ter waarde van 55.000 pond sterling. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult '8 morgéns „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Ow lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v^elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrü te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bü apothekers en drogisten. L 0.75. LE FERTHUS, 6 Febr. (Havas) Te 7.45 uur hebben de Fransche militaire autoritei ten de afsluitingen, die de menigte van vluchtelingen nog tegenhielden, geheel doen openen, zoodat de massa zonder ophouden binnenstroomt. Men ziet steeds meer solda ten, ook eenige subalterne officieren. Aan de grens worden de binnenkomenden snel gefouilleerd en ontwapend. Het is van La Junquera tot Perthus één menschenmassa die zich langzaam voortbe weegt. De ravijnen aan de Spaansche zijde der grens zijn bezaaid met geweren en andere schietwapenen, die de vluchtende soldaten heb ben weggeworpen. Afdeelingen karabiniers hou den toezicht bij de aankomst van vrachtauto's, waarop zich gewonden en vrouwen bevinden. Volgens de bewoners van La Junquera strekt de colonne vluchtelingen zich uit tot vijf kilo meter van Figueras. Daar bevinden zich ook re- publikeinsche afdeelingen. die in voortdurende gevecht en met de voorhoede van Franco zeer langzaam terugtrekken." De president der Baskische regeering, Aguirre, is van Perpignan te Parijs aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde hij: ,,De troe pen hebben bevel gekregen Catalonië te ont ruimen. De soldaten komen in kleine afdeelin gen, in goede orde, over de grens". Toen journalisten hem vroegen, wat hij wist van vredesonderhandelingen, zeide hij ontwij kend: „Ik heb al veel over vredesonderhande lingen hooren spreken." Hij voegde hieraan toe: „Wij zullen over winnen". BATAVIA, 6 Febr. (Aneta) De officier van justitie heeft nog een Europeaan in de buurt van Tjiandjoer gearresteerd. Reeds eer der kwam deze met de justitie in aanraking. Te Soekaboemi is eveneens een Europeaan in preventieve hechtenis gesteld. Te Magelang zijn drie Europeanen, een Me- nadonees, een Ambonnees en acht inheemschen gearresteerd. De Raad van Justitie te Medan zal 13 Fe bruari de behandeling der zedenzaken aan vangen. TOELOENGAGOENG, 6 Febr. (Aneta.) Door den hevigen regen, gedurende de laatste dagen gevallen, staan eenige dessa's geheel onder water. Een muur om een voetbalveld is omge vallen. De rijstvelden zijn geïnundeerd. MODJOKERTO, 6 Febr. (Aneta). Ook hier staan geheele streken onder water. KEDIRI, 6 Febr. (Aneta.) Zondag is de spoor dijk op de lijn KertosonoKediri onder water komen te staan. De trein moet thans op een bepaald punt stoppen. De Staatsspoorwegen ia ten de passagiers en goederen per autobus verder vervoeren. In verschillende dessa's staan de huizen een meter en de sawahs twee meter onder water. Een viertal dessa's is geheel geïnundeerd. De bewoners moesten elders een onderdak vinden. Het Binnenlandsch bestuur verleent hulp. DJOMBANG, 6 Febr. (Aneta.) Ook hier is een dessa overstroomd. Zondag kwam te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de Dominicaan sche Derde Orde van Nederland bijeen tot het houden van het jaarlijkschen studiedag. Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. De promotor provincialis, pater C. Piels O.P. leidde het onderwerp in: De verhouding van onze Derde Orde tegenover de Katholieke Actie. De negen Stellingen, waarin het standpunt van de centrale leiding dezer Derde Orde was ver vat, werden nader verklaard, waarbij de pro motor voorop stelde, dat het gebiedend nood zakelijk is, dat de Derde Orde volgens één vaste lijn te werk gaat. Het staat vast, dat de Derde Orde van St. Dominicus uit den aard van haar organisatie haar leden roept tot het leeken-apostolaat. Maar dit leeken-apostolaat is niet hetzelfde als de Katholieke Actie door Paus Pius XI ge sticht. Deze laatste bestaat alleen, als leeken onder leiding van de hiërarchische geestelijk heid georganiseerd worden, om volgens door haar gestelde richtlijnen, onder haar onmid dellijke leiding met haar uitdrukkelijke zen ding apostolisch te werken. Dat deze opvatting de éénig ware is, blijkt duidelijk uit de offi- cieele begripsbepaling, die de Paus zelf er van gegeven heeft, wat spreker met verschillende teksten bewees. Het zou derhalve vruchteloos en onvruchtbaar werk zijn te pogen om hierbij ook de hiërarchie van een Orde met dezelfde rechten te willen betrekken. Maar waartoe zou het ook dienen? De Katholieke Actie immers maakt geen inbreuk op het Derde Orde-leeken- apostolaat, heft de bestaande werken geenszins op, maar steunt ze veeleer en moedigt ze aan. Daarom moet er wederkeerjge goedgezindheid, hartelijke verstandhouding en onderlinge sa menwerking bestaan. Opheffing van de be staande vereenigingen wenscht de Paus aller minst, doch het is Zijn uitdrukkelijke wil, dat de Katholieke actie zich bedient van de hulp der Derde Orde. Waar het hoogste kerkelijke gezag zelf de verhouding van de Derde Orde tegenover de Katholieke Actie heeft bepaald, hebben leiders en leden, die niet voor eigen belang, maar voor algemeen kerkelijk belang werken, den plicht om deze bepaling niet enkel als een feit te er kennen maar er zich ook eerbiedig aan te on derwerpen en practisch naar te handelen. Om dat de Derde Orde in de Katholieke Actie is ingeschakeld als hulpwerk, kan en moet zij het centraal initiatief van de Katholieke actie ijve rig te hulp komen. Het ware verregaande roekeloosheid nalatig te zijn in 't meehelpen aan de verwezenlijking van een instituut, waarmede de Paus wellicht bedoelingen heeft gehad, die veel verder gaan dan ons bekend is. Daarom moeten de Derde Orde-leden het diep besef hebben, dat zij zich zoo veel moge lijk bekwaam maken voor de katholieke actie en vooral practisch daaraan deelnemen. Na de uiteenzetting der stellingen wekte de promotor de Derde Orde-directeuren en leden nog eens krachtig op tot elk apostolaatswerk. In de namiddagvergadering van dezen studie dag werd van gedachten gewisseld over verschillende vragen, die na de inleiding van den promotor bij de centrale leiding waren in gekomen en die tot genoegen werden beant woord. Friesland heeft geprofiteerd van de gelegenheid. Hoewel het water op het ijs stond, werd Zaterdag te Stavoren een hardrijderij voor mannen gehouden. Een tweetal deelnemers in actie Dam po-ver koudheids-balsem, Pot 50, Doos 30 ct. Dampo-hoestbon bons, Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuitje 60 ct. Eigenlijk heeft het toch nog langer geduurd dan verwacht werd. Met den val van Barcelo na, zoo meende men, moest het afgeloopen zijn met het Verzet der Catalanen, die in wanorde terugtrokken, totaal gedemoraliseerd. Men moet Negrin de eer nageven, dat hij geslaagd is in een krachtproef, door nog eenmaal zijn mannen om zich te verzamelen en weerstand te bieden aan den overrompelenden opmarsch der nationalistische legers, in de hoop nog een laatste stukje autonoom Catalonië te hand haven. Hoewél iedereen wel inzag, dat dit een hopelooze hoop was. Vich, Gerona en thans Figueras hebben het pleit beslecht en van Ca- talaansch verzet is geen sprake meer, zoomin waarschijnlijk ais van autonomie in dat gebied. In den laatsten kabinetsraad, te Figueras gehouden, schijnen hartige woorden gezegd te zijh. De Catalanen, die slechts voor hun eigen onafhankelijkheid gestreden hebben, geven thans het verzet volledig op en denken er nief meer aan den strijd elders voort te zetten. De leiders zijn reeds over de Fransche grens ge- ylucht, hun troepen achterna, en zullen als po litieke vluchtelingen in het buitenland wel hun heil zoeken. Azana, de president van het repu- blikeinsche Spanje, zou, wil men de berichten gelooven, het hopelooze van verder verzet heb ben ingezien en eveneens naar Frankrijk ge vlucht zijn: om via Parijs met Franco over overgave te onderhandelen, zeggen sommigen, terwijl anderen zelfs meenen, dat hij er heele- maal den brui van heeft gegeven. De minister president, Negrin, en Dei Vayo echter denken nog niet aan capitulatie en zouden over het Water naar het centrale gebied getrokken zijn, om daar het verzet verder voort te zetten. Uiteraard vallen, in de verwarring van de eerste uren na de Catalaansche capitulatie, de situa tie en de juistheid der berichten moeilijk te beoordeelen, doch in den bovenstaanden vorm is het naaste verloop van den toestand in Spanje wel waarschijnlijk te achten. Er kan weinig sprake van zijn, dat Negrin c.s. aan het centrale front nog een kans hebben, doch in dien zij den tegenstand verder willen organi- seeren, zullen zij den strijd nog geruimen tijd kunnen rekken. Het offensief tegen Catalonië was een krachtproef, die Franco, naar men zegt, onder zwaren buitenlandschen druk en ten koste van veel menschen en materiaal heeft afgelegd; voor een nieuw offensief van beteekenis zal hij wel eenigen tijd noodig heb ben, al was het alleen maar om zijn krachten te hergroepeeren en zijn troepen den tijd te gunnen om op adem te komen. Nog schijnt de burgeroorlog, die zooveel bloed gekost heeft, niet ten einde. Te Rome ziet men, meer dan waar ook, met belangstelling naar het verloop van de gebeur tenissen in Spanje. Wie gemeend heeft en dat waren er niet weinigen dat de Duce de situatie van Frankrijk na den val van Barce lona précair genoeg zou oordeelen om met de formuleering van zijn eischen voor den dag te komen, is bedrogen uitgekomen: het commu niqué, dat de Zaterdagavond laat vergaderende Groote Fascistische Raad heeft uitgegeven, is ten aanzien van wat men begin vorige week ervan verwachtte, een „ridiculus mus", nadat de profeten de bergen hadden doen kraken Toch onderschatte men de twee punten van de resolutie «niet: Rome ziet een omsingeling van Frankrijk in zijn verbinding met Berlijn en het Madrid van morgen; het is juist op dit laatste, dat het Wachten wil, om zeker te zijn van zijn zaak. En intusschen werkt de tijd voor Mussolini; de Franschen kunnen intusschen gewend raken aan de idee van een capitulatie. Daartegen helpen geen resoluties of redevoe ringen; het „nedamy se" der Tsjechen heef het bewezen. Het wachten is dus op den val van centraal Spanje. Inmiddels maakt de „Times" zich wel wat laat ongerust over een artikel van Gayda in de „Giomale d'Italia". Volgens dezen ge woonlijk goed geïnformeerden publicist zal Italië de geëischte overwinning van Franco eerst definitief beschouwen, wanneer de naav Frankrijk gevluchte linksche troepen van de Spaansche grenzen verdwenen zijn en Spanje „van den vernielenden invloed van hun vrien den in de omgeving" bevrijd is. Aan het eerste zal Parijs vermoedelijk maar al te gaarne wil len meewerken, doch de verdwijning van zich zelf kan Parijs moeilijk bewerkstelligen. Fin toch schijnt zulks noodig te zijn, wil Mussolir.j althans zijn gegeven woord gestand kunnen doen en zijn troepen uit Spanje terugtrekken. Frankrijk kon die situatie dan Wel eens gaan opvatten als een daadwerkelijke bedreiging van zijn overzeesche verbindingen en overgaan tot een bezetting van Minorca, waarmee in de Britsche pers zelfs al eens gedreigd is. Zonder pessimist te zijn kan men toch niet anders dan een krachtproef tusschen Parijs en Rome voor zien, die eigenlijk reeds in deze dagen verwacht werd. Dat de Duce het oogenblik daartoe nog niet gekomen acht, wil nog lang niet. zeggen dat hij ervan afziet. Frankrijk moet op de knieën gedwongen worden; en dat Rome thans nog niet overging tot een poging daartoe, om dat het de situatie in Spanje nog niet gunstig genoeg acht, beteekent niet anders dan een uitsteL Het vluchtelingenprobleem bezorgt de Fransche regeering veel overlast. Onder geleide van Senegaleesche soldaten verzorgen leden van het uit Catalonië gevluchte republikeinsche leger de fourageering van een kamp te Boulou Bij de installatie van de commissie voor de voorbereiding van een wetsontwerp op de na tuurbescherming heeft de minister van Econo mische Zaken, mr. P. L. M. Steenberghe, heden de volgende rede gehouden: De instelling uwer commissie is ran vele zij den met instemming begroet. Hier en daar echter heeft men zich afgevraagd, waarom de regeering uitsluitend ambtenaren als leden heeft benoemd. Gretig maak ik daarom ge bruik van de ongezochte gelegenheid, welke de installatie uwer commissie mij'biedt, om de redenen van deze handelwijze te ontvouwen. Ik geef toe, dat de instelling van een staats commissie in grooten stijl geheel in overeen stemming zou zijn geweest met het belang, het welk het Nederlandsche volk heeft bij en ge lukkig ook stelt in het behoud van de natuur van zijn land. Ik geef toe, dat in voldoende getal ter beschikking zouden hebben gestaan personen, die buiten elk ambtelijk verband hun sporen hebben verdiend in den strijd voor het in meer dan één opzicht schoone ideaal .der natuurbescherming. Er is echter één factor, welke deze over wegingen van haar kracht berooft en die is: tijdsgebrek. De natüurruimte is zóó be perkt geworden in ons land. dat het thans levende geslacht gevaar loopt de ongerepte natuur goeddeels te zien verdwijnen en aan zijn opvolger weinig of geen ruimte meer voor natuurgenot en recreatie te kunnen nalaten. Wie dit wil voorkomen, moet han delen zonder verwijl. In het besef hiervan streeft de regeering niet naar het meest volmaakte ontwerp van een natuurbeschermingswet, doch naar het meest gereede Het is duidelijk, dat zij onder die omstandig heden de voorbereiding het beste kon toever trouwen aan een commissie uit haar naaste medewerkers. Dit bekort het interdepartemen taal overleg en verzekert een handelen in den geest der regeeri'ng, terwijl niettemin door het hooren van derden profijt kan worden getrok ken van de buiten de ambtelijke practijk ge wonnen ervaring. In ontveins mij niet, dat de taak van uw commissie moeilijk zal zijn. Gij zult mogen trachten het belang van een arbeidzaam, naar levensruimte worstelend volk, in overeenstem ming te brengen met het belang, hetwelk juist datzelfde volk heeft bij natuurbehoud. Het is u uiteraard wel bekend, maar ont gaat in den regel aan de openbare meening, dat het belang der natuurbescherming geen eenheid vormt. Dit blijkt al uit het feit, dat het van twee tegenovergestelde polen uit wordt benaderd, namelijk de landontginning en den stedebouw. De wetenschap, de behoeften aan natuurgenot en recreatie, de volkshuisvesting en de volksgezondheid, het landschapsschoon en het tourisme, zij zijn alle belangen, welke zich richten op behoud en bescherming der natuur, maar op verschillende wijzen. Ook deze belangen zult gij tegen elkander moeten afwegen. Voor elke activiteit, welke de natuur be dreigt, zal evenals voor de practijk der na tuurbescherming zelf moeten gaan gelden het gulden devies: primum non nocere. De ko mende regeling zal allereerst eerbied moeten afdwingen voor elk eerbiedwaardig belang. Kwetsing daarvan zonder redelijken grond of op een wijze, welke verder gaat dan in rede lijkheid verantwoord mag worden geacht, zal in elk geval onmogelijk moeten worden ge maakt. Dat de tijd op dit gebied dringt, blijkt ook uit de tweede, aan uw commissie gegeven op dracht. Het Nederlandsche volk heeft van oudsher toegetast in de goederen der natuur. Dat was zijn goed recht, want God heeft ze den mensch ter beschikking gesteld om ze te gebruiken voor zijn instandhouding en volmaking. Het is heden ten dage nog zijn goed recht. De regee ring is dan ook bereid daarbij tot leniging van den nood der werkloozen de behulpzame hand te bieden. Ik doel hier op het voornemen, om in het belang van de werkverschaffing grond te ontginnen op ruimere schaal dan tot nu toe geschiedde, zulks naar aanleiding van het rap port van Ir. J. Th. Westhoff, die aan de uit voering van de tweede opdracht uwer commis sie zijn gewaardeerde medewerking verleent. Nu is de oppervlakte nog niet in cultuur ge bracht, doch voor ontginning vatbaren grond in Nederland niet meer zoo uitgestrekt, dat aan het ontginningsbedrijf de vrije loop zou mogen wordên gelaten. De ministers, die de verantwoordelijkheid voor dat bedrijf zullen aanvaarden, zijn dan ook van meening, dat tweeërlei voorziening behoort te worden getrof fen. De eerste geldt de bij de natuurbescher ming betrokken belangen. Vervolgens moet worden voorkomen, dat de ontginningen de vrijheid prejudicieeren, om nu of in de toekomst ten aanzien van de aan den Nederlandschen bodem gegeven of te geven bestemmingen orde te scheppen. Op uw com missie rust thans de taak binnen korten tijd van raad te dienen zoowel omtrent de in het belang der natuurbescherming te treffen voor ziening als omtrent de wijze, waarop de door mij omschreven prejudice ware te voorkomen. Met de bede, dat God den arbeid der com missie overvloedig moge zegenen, verklaarde de minister de commissie wetsontwerp natuurbe scherming geïnstalleerd. Het stoffelijk overschot van Sir Henry Deter ding zal worden overgebracht naar Dobbin in Mecklenburg, waar de overledene een bezitting had en de laatste jaren geleefd heeft. De zoon van Sir Henry Deterding wordt te St. Moritz verwacht. Ten toeken van deelneming in het overlijden van dv H. W. A. Deterding was Zondag van het gebouw van de Koninklijke Petroleum Maatschappij en van dat der Bataafsche Im port Maatschappij te Den Haag de vlag half stok geheschen. Ook van alle benzinelaadstations in Nedci land was de vlag halfstok geheschen. Aan den voet van het borstbeeld, voorstellende dr. H. W. A. Deterding, door den Amsterdam- schen beeldhouwer Polet vervaardigd en dat in het trappenhuis van de Bataafsche Petroleum Maatschappij te Den Haag is geplaatst, was hedenochtend een groote krans gelegd ter eere van dr. Deterdings nagedachtenis. Het is een groote krans van laurierbladen, versierd met een paars-zilveren lint, waarop te lezen is: Personeel van de Bataafsche Petroleum Maatschappij. Dit borstbeeld is dr. Deterding op zijn zeven tigsten verjaardag aangeboden door het perso neel van de Koninklijke Shell-groep over de geheele wereld. BATAVIA, 6 Febr. (Aneta.) In verband met het overlijden van Sir Henry Deterding werd van alle gebouwen en boorterreinen van <1 B. P. M. half stok gevlagd. 't Hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van varkenshandelaren heeft H. M. de Koningin telegrafisch verzocht bemiddeling te verleenen voor verbetering van de bestaansmogelijkheid der varkenshandelaren. Via het thans gevolgde systeem, aldus adre. sant, worden zij willekeurig, doch volstrekt on- noodig, door de Veehouderijcentrale uit hun kostwinning en bestaansmogelijkheid gestooten en kunnen zij niet deelnemen aan levering van door de regeering over te nemen varkens, die de helft bedragen van den geheelen afzet in Ne derland. Den boeren is wel de productiemogelijkheU1 gelaten, den handelaren evenwel wordt deelname aan het bedrijfsleven meer en meer onmogelijk gemaakt. Als compensatie voor de uitschakeling bij aan koop en export van de baconvarkens wordt ge dupeerden handelaren door de Veehouderijcen trale een schadeloosstelling verstrekt per maand ten bedrage van twee gulden vijf en twintig tot ongeveer zeven gulden per gezin, mits het hoofd daarvan op andere wijze niet in het gezinsonder- houd kan voorzien, noch reserve bezit of rede lijke inkomsten uit andere brond of bezigheden verkrijgt. Voor de regeeringsaankoopen van zwaardere varkens, welke hoofdzakelijk en ook voorheen door de handelaren werden aange kocht en afgezet, wordt hun geen enkele tege moetkoming gegeven. Tengevolge van het thans vigeerende sys teem, terzake den varkensafzet en aankoopen, is de toestand absoluut ondraaglijk geworden. Bi.) rechtvaardiger methode behoeven de varkens handelaren niet de bedrijfs- en daarmee ge paard gaande weliswaar sobere bestaansmoge lijkheid te verliezen. Door eenzijdige toepassing, waarbij de handelsbelangen verdrukt zijn, wor den zij thans tot werkloosheid gedoemd en onnoodig met hunne gezinnen in armoe gedre ven. Als groep van Harer Majesteits trouwe on derdanen wenden zij zich uiteindelijk via het hoofdbestuur van voormelden bond tot de Ko ningin om hare hulp en bijstand. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6