DE amera scura P Een uitnoodiging RADIO Haarlem, 8 Febr. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 Aan Haarlems Katholieken H. C, J. SONDAAL Voor de laatste maal Gevonden voorwerpen DE SUBSIDIE AAN DE H.O.V. En een „betreurende" minister „Kerk en Politiek" Beatrix-marschen Programma Radio-Centrale BESLUITEN VAN GEDEPU TEERDE STATEN 40-jarig huwelijksfeest R. K. Damvereeniging S.D.O. BURGERLIJKE STAND Het Haarlem van 1839 HONDERD JAAR OUD Veertig jaar Carels Pensioenfonds het jubileum geschenk der directie op den feestavond De Carels Broodfabrieken bestaan 40 jaar en ter gelegenheid van dit heuglijke feit is gisteravond te Haarlem een feestavond gehouden, waaraan directie en personeel uit Haarlem en Amsterdam deelnamen HAGEMAN Tel. 12762 PHILIPS en ERRES ook in huurkoop Ged. Oude Gracht 32 Haarlem AGENDA Bioscopen 9 Februari Ironie van het noodlot Ratelwachthuisje met ratelwachter in den goeden ouden tijd sii niniiummininHiinniiiiHiiuiiiunnniniinmiuiiiiunnmimiui Met groote vreugde maak ik mij heden tot den tolk van het Comité voor Katholieke Actie te Haarlem, om alle lezers van dit blad uit te noodigen tot bijwoning van een massale bijeenkomst op Maandag 13 Februari a.s. in het Gemeente-Concertgebouw alhier, waar Rector Drost de bekende redenaar uit Amsterdam, een rede zal houden over het Katholicisme in de branding van dezen tijd. Doel en opzet van deze bijeenkomst is te zamen te overwegen de groote beteekenis van het leven in en door het geloof en wel voornamelijk voor den opbouw van een betere samenleving, van een nieuwe gemeenschap. Het is de taak van den spreker uiteen te zetten, dat wijl dit ideaal van een nieuwe gemeenschap verwerkelijkt worden hiertoe van ons zal worden gevraagd de beoefening van de Goddelijke deugden Geloof, Hoop en Liefde op een wijze, die méér dan eenig programma of eenige leuze het respect van den tegenstander zal opwekken en een heerlijk enthousiasme zal doen oplaaien in de harten van hen die door onverschilligheid of teleurstelling zich van ons hebben afgewend. Var» ganscher harte hoop ik dat Katholiek Haarlem in al zijn geledingen dezen avond present zal zijn. ik reken op de arbeiders, op de werkloozen, op de middenstanders, op hen die door positie en kennis vooraan staan in het maatschappelijk leven; voor hen allen is deze avond belegd, voor hen allen geldt het gebod van naastenliefde, dat meer dan ooit ons dwingt de handen ineen te slaan om samen te getuigen, samen te werken, samen te bidden en samen te offeren- Katholieken, wie gij ook zijt, stelt mij en het ijverig Comité en den spreker niet teleur, komt allen naar deze vergadering! Deken van Haarlem ffi STAD Reeds meermalen hebben wij tot den Haar- j«rn,schen redacteur van „Het Volk" journalistie- e verwijten moeten richten; deze heer toch ®eeft nu en dan. blijk van een mentaliteit, welke met de journalistieke eerlijkheid niet al te öauw neemt. Rog in ons blad van Zaterdagavond hebben hem moeten wijzen op de ergerlijke misdra ag: dat hij onze opmerkingen omtrent onze ^hbehaag'lijke en onvoldane stemming na af- °°P der begrootingsdeoatten verdraaid en ver- valscht had in dién zin, dat wij in deze stem ming verkeerd zouden hebben uit teleurstelling °ver het optreden van onze katholieke fractie, OIschoon wij, zooals Zaterdag nog extra door ons ^erd gereleveerd, juist heel ostentatief hulde kebracht hebben aan onzen voornaamsten ^oordvoerder, Mr. Dr. F. A. Bijvoet, voor de Uitmuntende wijze, waarop hij (en met hem ?°k andere leden van rechtsch) het katholieke, het christelijke princiep hadden gediend. Ra deze-terechtwijzing hadden wij mogen v®i"Wachten, dat de redacteur van „Het Volk" fout had erkend en excuus had aangeboden, fhthans te kennen had gegeven, dat hij 't zoo h^aad niet bedoeld had. Ren minimaal journalistiek fatsoen had zulks Seëischt. Tot onze pijnlijke verbazing heeft de bedoel- journalist echter niet alleen nagelaten aan bezen eisch te voldoen, doch heeft hij in zijn h|ad van gisterenavond nota bene zich op hieuw aan de vervalsching en verdraaiing van bze woorden schuldig gemaakt; het slot van artikel in „Het Volk", waarin op oneven- "'chtig-uitbundige wijze de loftrompet gestoken ™°rdt over de roode fractie, eindigt immers hldus; „Neen, wij kunnen het de r.k. „Nieuwe Haarlemse Courant" niet nazeggen, dat wij °hs onvoldaan en onbehagelijk voelen, wan neer wij aan deze raaösdebatten terug- henken. Daarvoor heeft de sociaal-democra tische raadsfractie zich te goed en met te- teel positief resultaat, geweerd." Of een raadsfractie al dan niet positief resul- bereikt is natuurlijk geen maatstaf voor "ar optreden; ondanks het subliemste optre- ha - h®h van een fractie toch kan een of andere •^eerderheid, die zich niet wil laten overtuigen, ®®hiakkelijk in onwil of in onverstand triom- bheeren, maar hoe durft de redacteur van .net Volk" nu wéér de onwaarheid debiteeren, hat Wij over het optreden van onze fractie in ?ake de behandelde principieele punten onhe uglijk en onvoldaan gestemd geweest zouden 'lm. - Rn nog wel na de afstraffing, welke wij hem atérdag toedienden. °e man van „Het Volk" speculeert blijkbaar ei heel bijzonder op de veronderstelling, dat hn lezers waarschijnlijk toch geen kennis ne- ben van wat el. in ons bla[j verschijnt; dit atste ontslaat hem evenwel niet van den t 'cht, eerlijk te blijven en zijn journalistiek h'°en te bewaren. Z-tf hij daartoe in het vervolg niet bereid, dan e^ -en wij hem niet langer als collega erkennen van zijn geschrijf geen kennis meer nemen. Wij sdmmeeren hem nu voor de laatste maal. Un'ichtingen aan het Bureau van Politie, -edestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur „THE ROYAL KILTIES BAND", 5?' Engelsche „Junioren-orkest', dat fh Vrijdag a.s. af in het Rembrandt om }er op t°oneel zad verschijnen, tiiL voorstellingen van de geestige „Die verduivelde waarheid", met Irene Dunne en Cary Grant, op te luisteren. Eenig geld: de Rooy, Thomsonlaan 46; hee renhandschoen: chef Binnendienst, Expeditie N. S., Stationsplein; kinderhandschoen: Keijzer, Spaamwouderstraat 116; portemonnaie met in houd: Bur. v. Politie, Smedestraat; parapluie: Nolf, Kruisstraat 26; rijwielbelastingplaatje: Kaptein, Vogelenzangscheweg 35, B-loemendaal; heerenrijwiel: Bureau van Politie, Smedestraat; shawl: v. d. Linden, Dr. Schaepmanstraat 75; tasch: de Graaf, Nagtzaamplein 8. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zegt in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer o.m.: Voor het Haarlem- sche orkest geldt inderdaad niet, dat het rijks subsidie van vroeger gehandhaafd is. Het werd reeds vroeger gehalveerd, omdat het eigen ge meentebestuur was voorgegaan. Toen de ge meentelijke bijdrage met 50 was verminderd, moest het rijk, dat zich bij zijn subsideering moet richten naar de plaatselijke belangstelling en offervaardigheid, volgen. Dat dit voor de leden van het Haarlemsche orkest funeste ge volgen heeft gehad, is begrijpelijk. De minister betreurt het, maar kan er niets aan veranderen. Vrijdag 10 Febr. a.s. 's avonds te half negen zal de bekende spreker Prof. Dr. Alphons Steger in het Jeugdwerkgebouw aan het Teylerplein Haarlem-Oost een uiteenzetting geven over het bovengenoemde tegenwoordig zoo in de branding staande onderwerp. Zeker 'n mooie gelegenheid om van een zoo bekwaam deskundige hierover een duidelijk ant woord te ontvangen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de uitslag van den Beatrix-marsch afdeeling Jeugdgroepen in zooverre verbetering behoeft, dat de eerste prijs werd gewonnen door de Verkenners St. Jan en de tweede door K.J.C. St. Bavo. Donderdag 9 Februari Programma 1: Jaarsveld Programma 2: Hilversum I en II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.00 Parijs Radio, 10.50 Diversen, 11.20 Parijs Radio, 12.35 Brussel Ned., 2.20 Mötala of Diversen, 2.35 Pauze, 2.40 Radio PTT Nord, 3.20 Keulen, 4.20 Diversen, 4.35 Londen Reg., 4.55 Diversen, 5.20 Brussel Ned., 6.05 Radio PTT Nord, 6.35 Brussel Fr., 7.25 Brussel Ned., 7.50 Straatsburg of Diversen, 8.20 Brussel Fr., 9.35 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 11.20 Danmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 2.20 Londen Reg„ 3.35 Droitwich, 6.45 Pauze, 6.50 Brussel Ned., 7.00 Droitwich, 8.20 Brussel Ned., 9.05 Straatsburg of Diversen, 9.20 Droitwich. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Eenigen tijd geleden heeft de raad van Haar lem besloten tot het onbewoonbaar verklaren van een aantal woningen o.a. aan de Oranjeboom straat. Ged. Staten hebben dit besluit nu goed gekeurd, behoudens de perceelen Oranjeboom straat 75, die niet onbewoonbaar zijn. Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den raad van Haarlem betreffende den aan leg van sportterreinen in de omgeving van de Kleverlaan, zoodat men spoedig zal kunnen be ginnen met den aanleg hiervan. Morgen 9 Februari hoopt het echtpaar J. AssendelftM. Visser den dag te herden ken waarop het voor veertig jaar in het huwe lijksbootje stapte. Ongetwijfeld zullen de beide echtelieden mor gen veel belangstelling ondervinden. Zij wonen in de Kruistochtstraat no. 50, Haarlem-Oost. Deze vereeniging hield op Maandag 6 Febr. een ledenvergadering. Veel is daar besproken en nog meer zal er gedaan worden om het R.K. damleven in Haarlem Oost tot grooten bloei te brengen. Maandag 13 Febr. begint voor I.D.O. de onderlinge competitie. Deze is verdeeld in 2 groepen, namelijk A en B. Bord 1 tot en met 7 vormt groep A en de rest vormt groep B. Zij die interesse hebben voor het damspel gelieven zich op te geven bij den secr.. Het lidmaatschap van S.D.O. eischt, dat men lid moet zijn van de St. Jozefs Gezellen. Ook mag men geen lid zijn van een andere damclub. Het bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter eerw. praeses van Rijn, vice-voor- zitter S. v. Bakel, 1ste secretaris N. Blom, Zuid- Polderstraat 89, Haarlem, 2e secretaris A. v. d. Maat, le penningmeester W. Hubbers, 2e pen ningmeester J. Nijhuis. Vermelden wij nog dat de heer W. Hubbers den topscore prijs gewonnen heeft van de af- geloopen bondscompetitie. Ondertrouwd: 8 Febr.: J. F. L. Disco en G. M. Boeree, H. van Bakel en E. A. de Graaff; P .Stijnman en C. J. Kiekens; A. M. Diermanse en H. Kuchta; A. C. Stevens en W. Dirks; F. Sperling en J. van Schie; J. Kampman en G. Oiekmann; J. M. Prikker en A. M. de Bruin; K. Bosma en F. C. Vos; J. G. W. Bonk en M. Telege. Getrouwd: 8 Febr.: P. C. J. Romijn en J. de Graaff; B. W. Metz en H. C. Schmidtke; J. C. verwer en A. van Scherpenzeel; B. J. Beneker en T. F. Hofman; P. C. Deen en Geijteman; A. W. F. Smit en H. van Schaik; P. van Veen en A. G. Bouw; J. L. Schaefer en M. Anspach; B. J. Hoogendoorn en M. Fennis; W. Pannekeet en H. Serné; G. Gnesin en R. Herskovits. Geboren: 6 Febr.: d. v. G. Vergers—ten Have: 5 Febr.: z. van A. M. SilevisBlokker; 7 Febr.: d, van M. M. v. d. HaakHeinsbergen; d. van A. AlphenaarBoxs; z. van M. G. Zweers Lijnzaat; 4 Febr.: d. van W. A. HssinkKoop man; 8 Febr.: d. van W. SchaapGerrits; 7 Febr.: d. van P. M. A. v. d. BroekRheo; d. van N. W. Heimering de Vries; 8 Febr.: z. van H. M. N. Schneiderste Kloese. Overleden: 5 Febr. M. T. Boeijing'Vester, 62 jaar, Brouwerskade; 6 Febr.: R. H., 4 mnd., z. van J. Wolfraad, Hazepaterslaan; 7 Febr.: J. P. de Boever, 33 j., Lotterstraat; M. C. Schle- baumv. d. Toom, 85 jaar, Buitenrustlaan; J. Hammingade Zeeuw, 64 jaar, Riouwstraat. c Ob $0* Amsterdamsch sleetje en „sleeper" met smeerlap omstreeks 1830, de „taxi" van dien tijd Haarlem zag er, honderd jaar geleden, on geveer net zoo uit als twee, drie eeuwen vroe ger. Wel waren in 1824 de Groote Houtpoort en de Zijlpoort afgebroken en door een hek vervangen, maar pas na 1850 begon, evenals in andere steden van ons land, de groote sloop woede van ons gemeentebestuur en vielen wal len en poorten onder den slooper,smoker, wer den verschillende grachten gedempt en moesten tal van schitterende oud-Hollandsche geveltjes het afleggen tegen de voortbrengselen van de prullerige architectuur der negentiende eeuw. De buitensingels, de Burgwal en de Nieuwe Gracht vormden in Hildebrands tijd nog vrij wel de grenzen der stad. Zij was doorsneden door tal van fraaie grachten met helder water en daaroverheen alleraardigste bruggetjes b.v. in de Zijlstraat bij de kruising van de Nassau- laan (toen Kraayenhorstergracht) en Ged. Oude Gracht. De bestrating bestond in hoofd zaak uit puntkeien en dan nog alleen maar in het centrum van de stad. Groote en groot- sche winkels waren onbekend. Uithangborden waren de eenige reclame voor overdag en des avonds. De winkelier was n.l. van meening, dat hij het hebben moest van „de gunst en de recommandatie". Zijn winkel moest zich zelf aanbevelen, vond hij. Op de grachten en in de hoofdstraten zag men tal van statige patriciërs woningen, zooals het tegenwoordige gebouw van Trou in de Groote Houtstraat b.v.. Te genover het Proveniershuis, weerklonk den heelen dag het geklop van een hoefsmederij en zoo waren er tal van ambachtslieden, die in pothuizen of vóór hun woning hun vak uit oefenden. De straatverlichting bestond in de buitenwijken uit oliepitjes, gloeiende spijker koppen, en in de voornamere straten uit straatlantaarns en geweldige over de straat gespannen reverbères. De eerste gaslantaarns kwamen pas in 1854. Des nachts werden de poorten en watertoegangen tot de stad ge sloten. De politie bestond in hoofdzaak uit nachtwachts, die danig leven konden maken met hun ratels. Sterk was dit korps in aan tal. ja veel sterker, in verhouding tot de uit gebreidheid van de stad en het aantal inwo ners, dan thans. Er waren 6 sergeanten en 57 wachten, benevens 3 noodhulp-sergeanten en 12 nood hulp-nacht wachts. De sergeanten wa ren ieder gewapend met een sabel en een stok, de nachtwachts met sabel of stok, voor zien van een ijzeren punt. Bovendien waren zi; in het bezit van een houten klap (van daar de naam klapwacht), die door middel van een riem of koord om het lijf werd ge dragen. Bij de rondes waren zij genoodzaakt twee maal bij zeer kleine tusschenpoozen twee slagen meh dien klap te doen en vervolgens het uur uit te roepen. Hadden zij hulp noodig, dan deed dezelfde klap dienst als alarmsein. De stad, zoo vertelt Overmeer, leverde, slecht verlicht als zij was, door de vele stegen en poorten een goede schuilplaats aan hen, die het waakzaam oog der politie ontvluchten wil den en het was werkelijk een kunststukje voor de ordebewaarders hier in het duister een goed heenkomen te zoeken. Het jagen op dieven was niet hun eenige werk. Wie vroeg uit de veeren moest, kon gewekt worden door de nachtwachts. Zij hielden verblijf in de „wachthuisjes", het houten hokje, dat ver warmd werd door de turven in hun „buurt" opgehaald. Er waren in Haarlem niet min der dan 19 van die wachthuizen. Aan de in gangen van de stad had men bovendien de commiezen en voorts rekenden de stadspeil- ders, de roeiers, de stadsarchitect, de rooi meesters, de houtvesters en opzichters, de buurtmeesters, de laanmeesters, de doctoren, de chirurgijns, de schippers en allerhande amb tenaren aan de veren, de hooistekers, de be- grafenisnooders met hun noodhulpen, de gra venmakers, de baardragers, de brandspuitbe ambten, de wegers enz. enz., enfin allen, die in eenigerlei functie aan de stad verbonden wa ren, het zich tot een plicht, het politiegezag te helpen handhaven, zoodat het aan toezicht, ze ker overdag, niet ontbrak. Op de torens deed elk uur van den nacht de torenwachter zijn hoorn schallen. Wij Dat veertig jaar in staat zijn een solidai- ren, eensgezinden, prettigen en kameraad- schappelijken geest te brengen onder het personeel van een onderneming, is gister avond wel gebleken in het gezellige zaaltje van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat; de N.V. Luxe broodfabrieken v. h. H. J. Carels herdacht n.l. haar veertigjarig bestaan en ter gelegenheid van dit feit werd den leden van het personeel een feestavond aangebo den, die er in vele opzichten zijn mocht. De opening geschiedde door den heer C. J. Talen, directeur der N.V., waaTna de heeren Benzen en Metz, personeelleden van het filiaal in Amsterdam, aan hun Haarlemsche zuster- afdeeling hulde brachten bij dit veertigjarig jubileum. Hun voorbeeld werd gevolgd door den heer Geerlings, lid van het personeel der jubileeren- de Haarlemsche afdeeling, die uitvoerig schetste hoe het bedrijf groeide in den loop der jaren. Hij huldigde de buitengewoon prettige samen werking tusschen superieuren en personeel, den goeden geest, die steeds in het bedrijf heerschte, enz. Hij hoopte dat de fabriek in Haarlem in denzelfden geest zou opgaan naar het gouden jubileum. Namens het personeel bood hij een neonverlichting voor de fabriek aan. De heer de Ruijter, gedelegeerd commissaris der N.V. v. h. H, J. Carels, bracht het perso neel dank voor de hulde, die het had gebracht en hij dankte voor het zoo practische neonver lichtingscadeau. Hij had echter ook nog een groote ver rassing in petto. Ter gelegenheid van dit ju bileum had men een pensioenfonds ingesteld, ten behoeve van oude werkkrachten, en men had daarin onmiddellijk f 25.000 gestort. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. Namens verschillende afdeelingen werden nog enkele bloemstukken aangeboden. Gedurende het verdere feestelijke verloop van den avond bleek wel, welk een uitstekende kameraadschap er onder het personeel van de N.V. Carels heerscht. De avond verliep vlot en enthousiast, iets waaraan het community singing niet geheel vreemd bleek te zijn. Conferencier was de heer F. Dumee, die de stemming" boven het vereischte peil wist te houden en die, toen de juiste sfeer er eigenlijk pas goed in zat, vele succesjes oogstte. In de pauze sprak nog de bedrijfsleider van het Haarlemsche filiaal, de heer Wanders. Deze wekte het personeel op, steeds zijn krachten en zijn energie aan de zaak te geven, zooals dit was geschied in de afgeloopen jaren. Dit is voor een zaak onontbeerlijk. Hij ihaakte bekend, dat de Directie een prijsvraag had uitgeschreven, voor dat lid van het personeel dat echter geen leidende positie mocht innemen dat de best uitvoerbare en de doelmatigste middelen wist te bedenken, voor uitbreiding van de ver koopmogelijkheden, of van iets anders, dat de fabriek ten goede zou komen. Voor de oplossin gen had men aanzienlijke geldprijzen uitgeloofd. Na de afwerking van het aardige programma "volgde een gezellig samenzijn, waarbij de heer F. Dumee wederom als conferencier en een lid van het Amsterdamsche personeel als balleider optrad. s ...J Hildebrand, de schrijver van de Camera Obscura, in 1837 kunnen daar nu even om glimlachen, maar men denke zich dat nachtelijke Haarlem van 1839 eens in, met zijn geveltjes en luifeltjes en stoepbankjes, met zijn negentien wachthuisjes, waar de nachtwachten met hun ratels en pun tige stokken om een gloeiend haardvuur zaten en daar hoog boven op den toren de toren wachter! Als er brand was hing hij een roode lantaarn uit aan de zijde, waar de brand uitgebroken was, plaatsten alle inwoners van Haarlem, volgens stedelijk reglement daartoe verplicht, een brandende lantaarn buiten het huis om den brandwachts, waartoe vrijwel alle mannelijke Haarlemmers behoorden, den ren naar den brand te vergemakkelijken, en zetten een paar emmers water gereed. Openbare middelen van vervoer waren er in de stad niet. Naar buiten bestonden zij al leen uit wagendiensten en veerschuiten. Alles onder zeer strenge contröle van de overheid, dif scherp op de tarieven lette. Men kon behalve met de diligence des zomers 15 maal per dag met de trekschuit naar Amsterdam, des win ters tien- of twaalfmaal, mits bij open water De dienst naar Leiden was meer beperkt. Naar Amsterdam kostte de vracht 9 stuivers en 5 duiten, wanneer men zich tenminste de weelde niet kon veroorloven om een plaatsje in de roef te huren voor 13 stuivers en 3 duiten. Kinde ren betaalden halven prijs en een heele schuit kon men afhuren voor 9 gulden, 14 stuivers en 4 duiten. De duiten schijnen in dien tijd den zelfden dienst te hebben gedaan als tegenwoor dig de halve centen, of het dubbeltje beneden een afgerond aantal guldens bij een uitverkoop Kranten werden weinig gelezen. Ze waren te duur, zoodat alleen de gegoede ingezetenen zich de weelde van een abonnement veroorloof den De burger, die de krant wilde lezen of op de hoogte wilde komen, ging naar het kof fiehuis of de herberg en kreeg daar reeds bij het binnenkomen door een knecht van den waard zijn pijp, een lange Goudsche. gepresen teerd. Die koffiehuizen waren niet zoo luxueus in gericht als tegenwoordig, maar wel gezellig met hun schoon zand op den vloer en in het midden het groote billard. De heeren droegen hooge hoeden, hooge kra gen, breede wit-zwarte stropdassen, getailleer de jassen met kostbare vesten en jabots, lange nauw om het been sluitende pantalons met souspieds of soms hooge laarzen over de broek heen. Hildebrand geeft van den fat van der Hoogen de volgende schilderachtige beschrij ving. „Deze persoon was gekleed in een zeer nauwen, groenen rok met zeer kleine vergulde knoopjes en zeer nauwe en korte mouwtjes, een zeer wijde pantalon, met zeer spits toe- loopende pijpen, en een gebrocheerd zijden vest, Een zwart satijnen strop, in welks slippen een zeer lange, zeer dunne gouden doekspeld stak. met een klein goud snoertje daaraan vast. stroo-gele handschoenen en zeer puntige laarzen voltooiden zijn kleeding. Nog slinger de er zich een gouden horlogeketting, saam- gesteld uit lange, magere schakels, over zijn vest en wees de verbeelding den weg naar een zeer dun, goud horloge a cylindre, terwijl aan een bijna onzichtbaar elastiek koordje een klein vierkant lorgnet bengelde". Al kort na den slag van Waterloo kwam voor ce dames de luifelhoed in de mode, eenvoudig opgemaakt of rijk met bloemen versierd. In huis werd een veel geplooide muts gedragen. De blouses hadden nauwe aan de schouders opgepofte mouwen; de korte rokken lieten coquet de lage schoentjes met linten zien. De winter bracht groote moffen, lange mantels met bont afgezet, sjaals en douilletten van gekleurd satijn. De eenvoudige man kon zulk duur goed na tuurlijk niet betalen. De dienstboden droegen katoenen jakken; de deftigsten een kornet. Er bestond in Haarlem, zooals in andere ste den, gelegenheid naar een concert te gaan. Uit de viering van het 125-jarig bestaan van de Haarlemsche Orkestvereeniging eenigen tijd geleden bleek, dat in 1839 reeds de muziek der schutterij bestond, en ook de zangvereeniging Zang en Vriendschap heeft haar eeuwfeest al gevierd. Er waren voorts letterkundige gezel schappen, waaronder het in 1789 opgerichte dichtlievend gezelschap Democriet, dat in den tijd der Patriotten ook een politieke rol had gespeeld, doch, volgens het Aardrijkskundig Woordenboek van v. d. Aa, in 1840 nog maar negen leden telde Van der Aa vermeldt voorts het bestaan van de sociëteit Trou Moet Blijc- ken; van verschillende Rederijkerskamers, zang- en muziekgezelschappen, zonder ze met name te noemen; van een comediezaal buiten dc Houtpoort, op het tegenwoordige Houtplein; de kunstgalerij van schilderijen en andere kunst werken van levende meesters in het Paviljoen, tlians Provinciale Griffie enz. De kinderen konden volop naar school gaan. Gebouw St. Bavo: Best. Bouwvakbond, 8 uur; Collectanten St. Antonius, 8 uur; St. Bavo, 8 uur; Best. Arbeid Adelt, 8.30 uur; Proza, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Gem. Concertzaal: Jeugdconcert met H.O.V, 7.30 uur. Cinema: „Nanon" en „De Wildeman", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De dertien lanciers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De rebel van Texas", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: „Ein Lied geht um die Welt", 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Spoor wegpers., 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. „St. Nicolaas", 8.30 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat: N.R.V.K., 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie 105 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Allereerst naar de stadsburgerschool met 500 leerlingen, öf naar een der veertien bijzondere scholen (dat wil zeggen scholen, die door par ticulieren werden gehouden), waaronder de jongeheeren- en jongejuffrouwenscholen met ge zamenlijk 900 leerlingen, of een van de vier stadsarmenscholen (met 1600 leerlingen)Daar na konden de studies voortgezet worden aan de stadsteekenschool, aan de industrieschool, aan de Latijnsche school (gymnasium) in de Jaco- fcijnestraat of aan de Rijkskweekschool voor schoolonderwijzers in dezelfde straat. Deze had toen een veertigtal kweekelingen. En ook was hier in Haarlem de in 1823 opgerichte Genees- Keel-Verlos-en Artsenijmengkundige school op het Prinsenhof, waar de vader van Hildebrand, apotheker Beets uit de Koningstraat, vele ja ren leeraar was. De katholieken in Haarlem hadden toen hier ter stede zes kerken of beter gezegd staties: één op de Bakenessergracht, toegewijd aan den H. Eernardus, twee aan de Achterstraat, waarvan één aan den H Thomas van Aquine en de an der aan den H. Dominicus was toegewijd; een aan het Spaarne, de Vier Heemskinderen ge- heeten, toegewijd aan den H. Franciscus. één aan het Begijnhof aan den H. Joseph gewijd, en één aan het voormalig Klokkenhuis, toege wijd aan den H. Bavo, waarvoor later de kerk aan de Nieuwe Groenmarkt in de plaats is ge komen. De katholieken waren echter toen niet zoo erg meer in tel als in den tijd der patriot ten, toen iedere partij om hun gunst bedelde er. in den Franschen tijd, toen zij algemeene waardeering genoten ook in het bestuur der stad Haarlem. In den tijd van Hildebrand was er echter op alle gebied een reactie op de door gestane rampen en maatschappelijke verhou dingen. „De Standaard" wijst erop, hoe het commu nistische Rusland thans genoodzaakt is te grij pen naar middelen, die eerst door haar werden verworpen. Groen van Prinsterer zeide eens: de re volutie brengt precies het tegendeel van datgene wat zij belooft. Zij voert tot de consequentie van hetgeen zij bestrijdt. De communisten in Rusland bewijzen zulks weer eens. Thans wordt gemeld, dat in het Russi sche bedrijfsleven niet alleen het stukloon weer is ingevoerd, maar dat alle arbeid naar prestatie wordt betaald, en dat voor bijzonderen ijver belooning, voor luiheid straf wordt gegeven. De arbeider wordt streng aan het bedrijf gebonden en hy ontvangt een arbeidsboekje, waarin hy het beeld van zyn persoon en werk steeds by zich draagt, en waarvan zyn positie en loon afhankelijk worden gesteld. Als hier te lande omtrent zulke maat regelen maar even gekikt werd, zouden de communisten rnpord en brand schreeuwen. In Rusland is het de communistische pers, die er zulke maatregelen voorbe reidt, van hooger hand daartoe bevolen. En den communistischen arbeiders hier wordt verteld, dat de Sovjetunie het paradijs der arbeiders is. Daar zit waarlijk humor in het geval. iWis w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 5