m Aspirin We luisteren naar... FINANCIEN II Regeeringsbeleid in bespreking Dagfilm W aters tanden WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 EERSTE KAMER Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting Autobus op trailer gereden Conductrice kreeg een hersenschudding Wild-West-scène te Waalwijk Schietpartij op vluchtende smokkelaars NA DE EXPLOSIE TE WEESP Toestand der patiënten Vrachtauto in ravijn gestort Vier dooden en 26 gewonden JOODSCHE VLUCHTELINGEN NEDERLANDSCHE EN DEENSCHE BOTER Wij voeren nog slechts kort naar Engeland uit NAAR DEN STILLEN OMGANG Zuid-Limburg komt met twee extra-treinen één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Aspirin nemen! RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING Amendementen ingediend ECONOMISCHE TOESTAND IN DRENTE Resultaten der boerenbedrijven van 1931 tot en met 1937 Waardoor zonk de „Van der Wijck"? Rapport over onvoldoende lekstabiliteit FAILLISSEMENTEN MARKTEN Donderdag 9 Februari 479e STAATSLOTERIJ 8 s ■2 o.oc o.co Aa.n de orde zijn de algemeene beschouwingen over de Rijbsbegrooting voor 1939. De spreektijden worden voor de R.K. en S.D. Fracties op 75 en voor de overige op 45 minu ten in eersten termijn en op resp. 30 en 25 mi nuten in repliek vastgesteld. De heer DE ZEEUW (S.D.) stelt ten aanzien van het vluchtelingenbeleid de vraag of de naastenliefde wel voldoende in acht wordt ge nomen. Hij zal thans op dit vraagstuk niet in gaan. Verder vraagt spr. zich af of wij ten aan zien van het economisch en financieel beleid wel gerust kunnen zijn. In de tegenwoordige omstandigheden staan wij er niet minder moeilijk voor dan in 1933, toen een ministerie optrad, dat uit den nood was geboren. Gevaren, die wij in 1933 nog niet kenden, zijn in de jaren welke daarop volgden naar voren gekomen. Het ministerie van 1933 was in de hoofdzaak van zijn gedachten 'n een heid, doch deze is in het tegenwoordige kabi net afwezig. In het plan-Westhoff ziet spr. niet anders dan studie-materiaal voor een deel van onze staatslieden. In de Torensche allee onder Brammen is Dinsdagavond een dienstbus van de Gelder- sche Tramweg Maatschappij, die uit de rich ting Dieren kwam, achter op een voor hem rijdenden trailer gereden. De botsing was vrij hevig. De trailer, afkomstig uit Groningen en bestuurd door S., werd aan de achterzijde in gedrukt. De bus, die na de botsing tegen een boom terecht kwam, werd ernstig beschadigd. Een van de vijf passagiers kreeg lichte hoofd wonden.- De chauffeur liep verwondingen aan de hand op. De conductrice, mej. P. uit Dieren, was er het ernstigst aan toe. Een geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding. Zij werd naar haar woning vervoerd. De beide andere gewonden werden eveneens naar hun woning overgebracht. De bestuurder van den trailer kwam met den schrik vrij. Omtrent de oorzaak van de botsing verklaar de de bestuurder van den bus, dat bet achter licht van den trailer niet had gebrand, zoodat hij even voor de botsing het voertuig pas had waargenomen. In Waalwijk heeft zich Dinsdag een ware Wild-West-scène afgespeeld. Even voor de stad troffen enkele ambtenaren van den crisisop sporingsdienst een onverlichten auto aan op den berm van den rijksweg. Uiteraard trok dit de belangstelling van de heeren, die hun auto tot stilstand brachten om eens een kijkje te nemen. Zij hadden hun eigen wagen echter nauwelijks tot stilstand gebracht, toen de on verlichte- auto er plotseling van door ging. De reactie was al even snel en spoedig zat het vlugge wagentje der commiezen achter den snel rijdenden vluchteling aan. Het racende duo stormde Waalwijk binnen, waar de com miezen het welletjes vonden. Zij losten enkele waarschuwingsschoten, doch deze hadden bij de vluchtelingen geen enkel effect. Aan het einde van den Parallelweg gekomen, maakten de beambten een einde aan het spel en schoten op den auto. Dit had in zooverre succes, dat de wagen gestopt werd, maar.... de twee inzittenden vluchtten de donkere pol ders in. De beambten stelden een achtervolging in en 6laagden er tenslotte in een der vluchtelingen te grijpen, die door een schampschot in zijn been niet snel genoeg uit de voeten kon komen. Deze bleek te zijn zekere S.; zijn compagnon wist te ontkomen. In den auto der smokkelaars werden zes ba len Belgische suiker gevonden. S. is ter beschik king van den officier van justitie te Den Bosch gesteld. Na de hevige explosie, welke zich twee we ken geleden in de PhilipsVan Houten fabriek te Weesp heeft voorgedaan, was aller aandacht zoozeer geconcentreerd op degenen, die het ernstigst door brandwonden getroffen waren, dat de belangstelling voor de minder gevaarlijk gewonden onwillekeurig eenigszins op den ach tergrond geraakte. Toch liet ook hün toestand zich in den beginne wel ernstig aanzien, maar naar ons bij een ingesteld onderzoek gebleken is, maken zoowel dr. J. v. Vliet, die in zijn wo ning te Utrecht verpleegd wordt, als de instru- HET LEZEN VAN DE KRANT IS EEN PRIMAIRE BEHOEFTE „Onthoudt iemand een dag of drie „zijn" krant, en hij zal het gevoel krijgen of hij zich geestelijk niet geschoren, of de tanden niet heeft gepoetst", zei onlangs schertsend, maar niet zonder grond van waarheid, een autoriteit op publiciteitsgebied. Inderdaad, onze krant nemen wij te vaak als iets vanzelfsprekends, maar oh wee, wanneer die krant eens een uurtje te laat is, of ze U in de vacantie een dag niet wordt toegezonden. Vandaar ook, dat deskundig opge stelde advertenties in couranten hi"- doel niet kunnen rmss01"1 ment-glasblazer, de heer G F. Gorter te Weesp het op dit oogenblik zeer goed. Ook naar den toestand van de heeren Kruuk, Koel en van Gemert, die nog in het Burgerziekenhuis te Amsterdam worden ver pleegd, hebben wij Dinsdagmiddag geïnfor meerd. Volgens de verklaring van een der zus ters maakten de drie patiënten het best. DONGGALA, 8 Febr. (Aneta). Gisterenmid dag is een vrachtauto, waarmede dertig per sonen werden vervoerd, in het bergterrein in een ravijn gestort. Vier menschen werden ge dood. De overigen werden allen zwaar of licht gewond. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Van Embden (V.D.) betreffende de terugleiding van Duitsch-joodsche vluchtelingen, heeft de min. van Justitie o.m. geantwoord, dat hij zich tot zijn leedwezen genoodzaakt heeft gezien te bepalen, dat de mannelijke vluchtelingen, die van 9 Nov. af tot 17 December 1938 ons land onregelmatig waren binnengekomen, in bijzondere kampe menten zouden worden ondergebracht en voorts, dat vluchtelingen, die na laatstgenoemden da tum zonder toestemming de Nederlandsche grens nog mochten overschrijden, met name wanneer zij in grootere getallen in eenige gemeente worden aangetroffen, zouden worden terugge leid naar het land van herkomst. Met betrekking tot laatstbedoelden maatregel is uitdrukkelijk bepaald, dat terugleiding ach terwege dient te blijven in gevallen, waarin di rect levensgevaar aannemelijk kan worden ge acht. Overigens is nog een nadere aanwijzing gegeven, ingevolge welke onder omstandigheden, ook zonder dat van direct levensgevaar sprake is, niet mag worden uitgeleid. Werd nog een procedure met verweermiddelen ingesteld, dan zou het wel zeer geruimen tijd duren, voordat een beslissing zou kunnen wor den gegeven. De minister ziet zich genoodzaakt, tot zijn leedwezen, doch op grond van zijn dagelijksche ervaring in volle overtuiging te verklaren, dat onder de tegenwoordige zeer uitzonderlijke toe standen het verstrekken van nader gedetail leerde inlichtingen ter zake slechts de positie der vluchtelingen, de georganiseerde hulpver leening en ten slotte ook de veiligheid des lands ernstig kan schaden. Met het oog op zijn zware verantwoordelijk heid ten deze moet hij volstaan met nogmaals te bevestigen, dat hij bij de maatregelen, welke hij op dit gebied neemt, zooveel als maar eenigs zins mogelijk is, rekening houdt met de belangen der vluchtelingen, doch dat hij gelijk in niet mindere mate zijn plicht is waakt voor de belangen van het Nederlandsche volk en van de openbare orde hier te lande. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis (S.D.) in verband met het verschil tusschen de Nederlandsche en de Deensche bo- ternoteering, heeft de minister van Economi sche Zaken o.a. geantwoord, dat hij niet de meening deelt, dat de naam van de Nederland sche boter in Engeland een belangrijke wijzi ging in ongunstigen zin heeft ondergaan. Hi." is wel van oordeel, dat datumstempeling, gepaard met zekere voorschriften inzake den ouderdom van de te exporteeren boter er toe zal kunnen bijdragen den naam -"an de Nederlandsche bo ter te verbeteren. Aan het voorstel, wederom over te gaan tot het systeem van restitutie van de heffing, gel dende op den dag van productie, zijn evenzeer bezwaren verbonden als aan het huidige systeem. Voorts zij er op gewezen, dat de minister in October j.l. te kennen heeft gegeven, dat in het bedrag der heffing zoo weinig mogelijk wijzi ging zal worden gebracht, zulks juist met de bedoeling speculaties op het bedrag van heffing en toeslag te voorkomen. Verder zij opgemerkt, dat de invoering (in No vember 1937) van het huidige systeem tot een aanmerkelijke inkrimping van bezuiniging op 't zuivelsteunapparaat heeft geleid. Hierdoor kwam de voorheen door de boterproducenten ten be hoeve van de zuivelcentrale te voeren admini stratie vrijwel geheel te vervallen. Ongetwijfeld zullen kwaliteitsverbeterende maatregelen uitgaande van het onder rijks- toezicht staande Zuivel-kwaliteitscontrdle bu reau zooals reeds genomen zijn, en waarbij ook een datumstempeling en verbod van uitvoer van boter, ouder dan 3 weken, in overweging is, invloed kunnen uitoefenen op het prijspeil onzer boter in Engeland. Het prijsprobleem is even wel daarmede allerminst opgelost. Er zijn tal van andere factoren, die het prijspeil beïnvloe den. Ten aanzien van dit vraagstuk zijn o.m. de volgende punten van beteekenis: a. De Deensche boterproductie is meer gelijk matig over het jaar verdeeld dan de Neder landsche productie (verschil in zomer- en win- terproductie)waardcor Denemarken in staat is de Engelsche markt regelmatiger van boter te voorzien. b. De afzet van Denemarken is reeds vele jaren lang ingesteld op de Engelsche markt, waardoor dit land zich een eigen positie op deze markt heeft weten te veroveren. Nederland daarente gen, welks afzetgebied voorheen meer op Duitschland was gericht, is eerst de laatste jaren begonnen belangrijke hoeveelheden boter naar Engeland uit te voeren. Nederland bezit dan ook op de Engelsche markt niet een eigen positie in den zin, zooals de Deensche boter deze heeft. Het vordert eenigen tijd om ook de in hun soort goede hoedanigheid van het Neder landsche product door den consument te doen waardeeren. Onder deze hoedanigheden treden de voortreffelijke eigenschappen van reuk en smaak op den voorgrond. c. De wijze, waarop onze boter wordt afgezet, vertoont zekere gebreken, welke zoowel de aan dacht van belanghebbenden als van den minis ter hebben Zuid-Limburg zal dit jaar met twee extra- treinen deelnemen aan den Stillen Omgang te Amsterdam, onder leiding van aalmoezenier Roumen te Maastricht. Zeer vermoedelijk zal het aantal deelnemers uit Zuid-Limburg, die in den avond van 18 Maart naar Amsterdam zullen vertrekken, 1800 bedragen. De eene extra-trein loopt vanuit Kerkrade, de tweede vanuit Maastricht. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI Op het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering heeft het soc.-dem. Tweede Kamerlid Donker een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is, de in het nieuwe tweede lid van artikel 3 bedoelde deelneming door vreemdelingen te beperken tot de twee belangrijkste vormen, waarvan ook een con crete omschrijving mogelijk is, nl. die door lid maatschap of door financieelen steun. Voorts heeft het R.K. Tweede Kamerlid Truijen een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is, den bestaanden toestand te handhaven, dat aan belanghebbenden de vrij heid wordt gelaten, voor vereenigingen, welke de in artikel 1 der wet op de coöperatieve vereenigingen genoemde kenmerken bezitten, den associatie vorm van de wet van 22 April 1855, dan wel dien der wet op de coöperatieve ver eenigingen te kiezen. De Kamerkringvereeniging Assen der Christe lijk Historische Unie heeft in een harer verga deringen in Februari 1938 een commissie be noemd met opdracht den economischen toestand der boeren en landarbeiders in Drenthe te be- studeeren. In het thans verschenen rapport neemt de commissie eerst de bedrijfsresultaten van de bedrijven in Drenthe gedurende de jaren 1931 tot en met 1937 onder de loupe. Aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal komt zij o.m. tot de conclusie, dat een boer ge durende het boekjaar 1936/37 in de gunstigste omstandigheden zuiver had verdiend een bedrag van ruim f 30.— per H A. De verbeteringen, die de commissie noodig acht, zijn dé volgende: Het stelsel der richtprijzen moet omgezet wor den in een stelsel van garantieprijzen. Het bedrag van den basisteun van kleine boe ren ad f 9.moet verhpogd worden tot f 13.50. Art. 10 sub a der steunregeling moet afgeschaft worden. De steunnormen moeten verhoogd worden. Het vraagstuk der ouderdomsverzekering moet afgedaan worden. Als bijlage bij het rapport voegt de commissie een uittreksel uit een rapport opgemaakt naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld naar den economischen toestand van werklooze arbei ders in de gemeente Emmen. BATAVIA, 8 Febr. (Aneta). De Raad van Justitie hoorde heden in de „Van der Wijck"- zaak den vijfden werktuigkundige, den heer Smeets. Deze heeft op den bewusten avond van vier uur tot acht uur dienst gehad, toen alleen van bakboord werd gestookt. Te acht uur zette getuige de stookinrichting over naar de stuur boord-tank. Vervolgens zijn verschillende getuigen ge hoord, die het O. M. en de verdediger hadden opgeroepen. Deze legden verklaringen af omtrent ervaringen, opgedaan met lekke pijpen e.d. en de mogelijke gevolgen daarvan. Hierna werd voorlezing gedaan van het rapport van ir. H. Goedkoop, scheepsbouwkundig ingenieur van het marine-etablissement te Soerabaja, die de volgende conclusie trok: De vraag, of door de open patrijspoorten vol doende water kon binnenstroomen om de helling, die de „Van der Wijck" had, zoodanig te ver- grooten, dat de poorten onder water kwamen, of dat er toch nog een andere oorzaak voor het vergrooten van de helling is geweest, is van betrekkelijk ondergeschikt belang. De hoofdzaak is, dat toen de poorten eenmaal water schepten, het geheele compartiment 2 vol moest loopen. Dat het schip hierdoor gekenterd is, moet als een zeldzaam feit worden beschouwd en is te wijten aan de onvoldoende lekstabiliteit van het schip, waarvoor geen der opvarenden verant woordelijk kan worden gesteld. Op de vraag, wat geschied zou zijn, indien met gesloten poorten een lek in tusschendek 2 zou zijn ontstaan, moet volgens den rapporteur worden geantwoord: Indien de lekkage boven het tusschendek was ontstaan, zou het schip op volkomen dezelfde wijze misschien iets sneller, misschien wat minder snel vergaan zijn. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Uitgesproken 6 Febr.: H. Meursing, Honselerdijk, gem. Naaldwijk, Nieuweweg 19. R.c. mr. A. J. Paulus, curator mr. J. B. A. Marcus, Honselersdljk. M. F. van Zuidenda Silva Rosa, openbare koopvrouw, Den Haag, Zoutmanstraat 72. R.c. m<r. F. J. de Jong, curator mr. A. O. H. Telle- gen, Den Haag. W. F. Kapaan, Leiden, Prinsenstraat 68. R.c. mr. A. Ikman van Brurck, curator mr. G. K. E. Nord Thomson, Leiden. Nalatenschap van H. G. van Harreveit, ge woond hebbende te Wassenaar, Burchtlaan 5. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. curator mr. H. A. Tels, Den Haag. Cornells de Bree, landbouwer. Vrouwenpol der, Platteweg. R.c. mr. C. E. Muller, curator mr. W .H. Vermaas, Middelburg. AMSTERDAM, 8 Febr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 225 vette kalveren: le kw. 68 —72 ct. en enkele hooger, 2e kw. 5466 ct., 3e kw. 42—52 ct. per Kg. levendgewicht; 100 nuch tere kalveren f 58 per stuk; 140 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 5758 ct., zware varkens 5657 ct., vette varkens 55 56 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel kalm, eerste kwaliteit, waarvan weinig aanvoer, goed te plaatsen, andere lui en moei lijk prijshoudend; nuchtere kalveren gewone aan voer, slepende handel, prijzen lager; varkens matige aanvoer, handel slepend, aelfde prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Febr. 21000 kg. Roodc kool 3.505.90, 23000 kg. Gele kool 3.20 5.70, 49400 kg. Deensche Witte kool 3.404.50, 10800 kg. Uien 5.30—5.70, grove 4.50—5.20, drie lingen 4.104.20, 1300 kg. Peen 1.90, 3200 kg Bleten 34.70. CULEMBORG, 7 Febr. Eiermarkt. Aanvoer 15000 heneieren 3.353.70, 5000 kipeieren 4.00 per 100 stuks. UTRECHT. 7 Febr. Vereen. Eierveiling Utrecht. Eieren wit 33.41. NOORDSCHABWOUDE, 3 Febr. Aangevoerd: HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. 11.30 Declamatie. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 2.00 Voor de -rouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 AVRO-Week-Kaleidoscoop. 5.30 AVRO-Salonorkest. 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal. 8.20 Concertgebouw-orkest. In de pauze: Literaire causerie. 10.30 Disconieuws. 11.00 Berichten ANP. 11.10 „Orchestre Chevalier". 11.40 Orgelspel. HILVERSUM II, 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NORV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12 15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Trioconcert. 6.45 C. N. V.-kwartiertje. 7.00 Berichten 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christ. Mannenkoor JSursum Cor- da". 9.15 Vervolg concert. 9.30 All Round Sextet. 10.00 Berichten ANP actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.05 Pianovoordracht. 12.35 Al Collins Dansorkest. 1.05 Alfr. v. Dam's orkest. 1.50 Orgelspel. 3.35 Stcd. Orkest v. Bournemouth solist 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Fred Hartley's sextet. 7.00 BBC-orkest. 7.50 Gevarieerd programma. 9.50 Pianovoordracht. 10.55 BBC-Harmonie-orkest. 11.35 Billy Bissett's Canadians. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.00, 10.00, 10.25 en 11.20 Gramofoon. muziek. 12.35 Zang. 1.05 Zie Droitwich. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.35 Zang. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Zang. 3.50 Vioolvoordracht. 7.20 Cantrellc-orkest. 8.35 Harpvoordracht. 8.50 Nat. Orkest en solist. 10.50 en 11.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Kielnorkest. 1.30 Populair concert. 3.20 Kielnorkest en soliste. 4.40 Koor en solist 5.55 Trioconcert 7.30 Barnabas von Géczy's orkest. 7.50 Radiotooneel met muziek. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Kurt Rehfeld's orkest, Stuttgarter Volksmuziek en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 en 1.30 Gevarieerd programma. 5.20 Orkest. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest. 9.20 Wiener Sangerknaben. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 RL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1 30 Orkest. 1.50 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuz. 8.20 Orkest. 8.50 Zie Radio-Paris. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.00 Otto Dobrindt's orkest. 8.50 Zie Radio-Paris. 11.05 Gramofoonmuziek. 78200 Kg. roöde kool f 3.86—6.50; 36200 Kg. gele kool f 4.80—6; 154.300 Kg. Deensche witte kool f 3.50—4.60; 23500 Kg. uien f 5.20—5.70, grove uien f 55.50, drielingen f 4.304.80, nep f 2.40; 5900 Kg. peen f 3.50—4 90, kleine peen f 1.30 230; 2100 Kg. bieten f 1—4; 450 Kg. rammenas f 2.50. UTRECHT, 7 Febr. Vereen. Groenten- en Vruchtenveilmg „Utrecht en Omstreken" Fruitveiling. Appels: Bellefleur 1023, Bendpr- zoet 1623, Blenheim Pippin 522, Culemans 1523, Goudreinetten 1646, Hooilaars 1526, Jaspapel 8—23, Klumpjcs 10—24, Laxton Super be 14—22, Zoete Paradijs 7—22. Alles in guldens per 100 kg. WOERDEN, 8 Febr. Aanvoer 21 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f 2626.50, idem 2e kw. f 23.5025. Handel matig. WINTERSWIJK, 1 Febr. Aanvoer 136 biggen 13.0016. H;.ndel matig. Onder de menschelijke ondernemin gen, dit durf ik zonder overdrijving zeggen, is er geen, die hooger en edeler kan genoemd worden, dan de op richting van een Universiteit. Kardinaal Newman in zijn lezing over „Christendom en wetenschap pelijk onderzoek". (Niet officieel) 5de klasse, 15de lijst Trekking" van Woensdag 8 Februari 1939 Hooge Prijzen 2000.— 18535 ƒ1500— 8216 18423 f 1000-— 2747 5343 6721 10539 12603 16623 21605 400— 6133 19389 f 200— 3477 14465 17157 39486 21874 100 3444 5537 5671 5754 11378 12784 12973 14664 15057 15905 20009 Prijzen van 70. 1375 1555 1606 1842 1881 1956 2100 2312 2346 2353 2564 3143 3254 3258 3368 3479 3681 3694 3714 3847 3965 4349 4381 4457 4485 4602 4889 5113 5174 5187 5342 5563 5676 5807 5894 6027 6341 6374 6449 6506 6545 6884 6983 7041 7297 7637 7827 7890 7903 7941 7980 8302 8411 8632 8648 8672 9958 10027 10076 10225 10272 10302 10368 10515 10544 10914 11027 11078 11122 11365 11496 11623 11733 11777 12110 12119 12129 12260 12290 12467 12589 12667 12697 12810 12907 12942 12960 12970 12974 13119 13203 13206 13214 13242 13381 13463 13466 13612 13635 13638 13728 13817 13821 14026 14198 14237 14260 14269 14452 14626 14701 14717 14771 14925 15016 15055 15078 15159 15174 15197 15265 15387 15454 15468 15539 15618 15671 15725 15768 15800 15891 15916 15982 16030 16047 16137 16154 16278 16293 16323 16611 16717 16773 16944 17066 17090 17164 17179 17187 17219 17312 17357 17479 17516 17559 17597 17603 17622 17778 17S35 17931 18083 18167 18184 18399 18509 18568 18700 18825 18836 18895 18931 18944 18974 19026 19085 19153 19329 19354 19487 19507 19559 19575 19664 19714 19758 19766 19772 19853 19915 19983 19986 20021 20024 20091 20200 20204 20280 20533 20584 20627 20700 20736 20886 20950 20988 21104 2114b 21168 21369 21271 21505 21565 21596 21597 21598 21623 21632 21768 21863 Nieten 1164 1214 1964 1971 2070 2823 3584 4055 4750 5434 6066 6768 7725 8220 9330 2816 3484 4027 4711 5363 6049 6579 7678 8014 9232 2908 3672 4212 4886 5532 6109 6801 7785 8293 9810 1004 1015 1030 1051 1110 1135 1152 1174 1227 1352 1453 1480 1502 1584 1620 1750 1758 1766 1829 1885 1899 1902 1988 2009 2018 2058 2123 2256 2272 2311 2320 2360 2383 2407 2480 2481 2501 2503 2508 2533 2538 2558 2561 2573 2613 2619 2625 2660 2718 2730 2768 2800 2832 2856 2915 2923 2962 2963 2970 2979 2989 3046 3076 3101 3105 3122 3124 3135 3146 3178 3265 3283 3291 3328 3367 3429 3506 3525 3551 3564 3593 3613 3680 3715 3725 3729 3749 3764 3766 3806 3856 3870 3898 4001 4040 4104 4108 4129 4131 4143 4169 4174 4178 4190 4215 4241 4380 4439 4453 4469 4479 4511 4567 4656 4666 4689 4692 4705 4709 4760 4776 4779 4784 4826 4833 4895 4932 4989 4991 4994 5011 5024 5027 5050 5086 5117 5119 5131 5133 5150 5216 5229 5251 5296 5321 5375 5397 5498 5502 5534 5640 5721 5795 5845 5867 5956 5963 5980 5995 6031 6041 6064 6075 6092 6117 6139 6145 6185 6249 6264 6274 6280 6294 6309 6312 6332 6337 6345 6351 6468 6491 6499 6520 6550 6710 6719 6754 6769 6776 6812 6842 6896 6902 7050 7148 7151 7164 7190 7220 7272 7291 7358 7383 7387 7404 7420 7421 7546 7554 7574 7583 7586 7607 7755 7767 7813 7848 7852 7885 7991 8000 8026 8030 8101 8117 8120 8169 8172 8198 8260 8420 8438 8439 8474 8531 8573 8581 8585 8606 8633 8705 8713 8730 8787 8827 8830 8880 8883 8928 8952 8983 9009 9013 9019 9029 9090 9099 9132 9144 9185 9228 9258 9314 9337 9382 9397 9474 9548 9594 9595 9608 9609 9617 9644 9713 9736 9842 9859 9872 9944 9988 10010 10016 10068 10132 10223 10234 10335 10369 10404 10408 10579 10670 10673 10693 10696 10701 10706 10743 10748 10768 10776 10785 10822 10831 10880 10984 11037 11038 11048 11124 11149 11152 11191 11203 11213 11232 11237 11244 11251 11252 11272 11349 11362 11396 11418 11419 11423 11428 11429 11439 11529 11544 11562 11592 11656 11660 11681 11750 11762 11768 11774 11816 11825 11828 11831 11855 11869 11873 11886 11897 11950 12007 12014 12105 12158 12185 12191 12236 12239 12247 12264 12268 12396 12404 12415 12456 12473 12484 12493 12494 12501 12517 12548 12598 12647 12668 12691 12714 12718 12738 12752 12770 12789 12811 12845 12862 12917 13069 13075 13117 13144 13162 13177 13217 13218 13224 13276 13301 13308 13309 13333 13355 13392 13414 13432 13439 13445 13473 13478 13536 13602 13606 13633 13726 13741 13793 13794 13811 13848 13850 13916 13947 14005 14006 14031 14046 14049 14088 14089 14129 14146 14149 14163 14244 14249 14254 14313 14325 14355 14369 14383 14390 14413 14417 14419 14429 14486 14489 14490 14493 14588 14597 14609 14642 14645 14671 14676 14709 14749 14780 14817 14846 14875 14883 14932 14945 14969 14981 14984 15007 15027 15035 15063 15124 15127 15150 15170 15260 15261 15263 15314 15346 15370 15426 15479 15527 15533 15543 15565 15566 15588 15627 15638 15688 15727 15744 15766 15838 15924 15925 15944 15947 15970 16006 16007 16027 16040 16060 16128 16133 16158 16251 16295 16310 16333 16337 16345 16351 16373 16407 16427 16473 16520 16523 16525 16566 16610 16665 16675 16734 16748 16782 16796 16806 16809 16815 16817 16841 16907 16976 17011 17038 17042 17043 17047 17065 17153 17154 17168 17192 17252 17282 17288 17298 17300 17326 17350 17356 17384 17410 17416 17453 17455 17472 17509 17605 17630 17675 17677 17816 17853 17861 17865 17939 17940 17968 17984 18086 18127 18133 18189 18150 18180 18185 18207 18241 18248 18303 18390 18438 18444 18450 18459 18498 18508 18583 18597 18602 18653 18SG3 18665 18728 18741 18752 18789 18823 18856 18865 18877 18918 18920 18936 18995 19017 19023 19087 19106 19125 19147 19170 19172 19180 19183 19192 19204 19222 19257 19272 19294 19362 19404 19410 19579 19637 19643 19665 19697 19712 19761 19779 19782 19784 19821 19834 19854 19904 19907 19916 19939 19950 19962 19978 20023 20037 20047 20055 20061 20073 20117 20169 20222 20281 20303 20317 20335 20368 20387 20447 20448 20449 20500 20566 20568 20596 20597 20614 20626 20635 20673 20711 20747 20750 20767 20780 20788 20790 20887 20891 20904 20940 21021 21027 21084 21086 21113 21214 21238 21254 21259 21316 21356 21408 21454 21466 21478 21545 21567 21573 21609 21635 21673 21826 21895 21913 21958 21981 5e Klasse, 14e Hjst, 1951 m. ƒ70, 13041 m. 70 en 20299 m. 7o moeten zijn met niet. 17890 m. z. met 70. De beurs te Parijs houdt zich thans, on danks de ruime geldmarkt en de voor Frankrijk bemoedigende verklaring van minister Chamberlain in het Lagerhuis, met de Spaansche kwestie allereerst bezig. Zij verwacht nieuwe moeilijkheden, nu de Spaansche oorlog ten einde loopt, de ver houding tot Franco allerminst 'duidelijk is en waarschijnlijk weinig vlottende onder handelingen te wachten staan met het oog op de onvriendelijke betrekkingen met Italië. De beurs te Londen reageert gunstig op Chamberlains verklaring in het Lagerhuis nopens den Britschen steun aan Frankrijk wanneer dit land tot een oorlog mocht viorden gedwongen. Tevens op de verster king van het Èngelsch Valuta Egalisatie fonds tot verdediging van de aanvullen op het Pond Sterling. In verband met de vaste houding van het Pond Sterling, daalde de goudprijs tc Lon den met lVz d. tot 148/4. 445.000 werd aan goud omgezet. De American Tobacco keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 8 1.25 per gewoon aandeel en per aandeel B. De General Motors boekte in 1938 naar raming een netto-ivinst van 102.32 mill; of 2.17 per aandeel, tegen 190.43 mill of 4.38 p.a. in 1937. Vermoedelijk zal de winst over 1939 3.50 per aandeel bedragen, aangezien de Raad van Beheer verwacht, dat de verkoopen in dit jaar 25 pet. hooger zullen zijn dan in 1937 Op de staalschrootmarkt te Pittsburgh weigeren verschillende handelaren orders te accepteeren tegen de geldende prijzen. De president van de Interstate Commerce Commission deelde mede, dat een voorloo- pige overeenstemming in het Witte Huis werd bereikt, aangaande de spoorweg wetgeving. Het betreffende ontwerp 2d' binnenkort bij den Senaat worden inge diend. President Roosevelt verklaarde, dat de transactie tusschen de Tennessee Valley Authority en de Commonwealth and South ern een uitstekende oplossing is van een moeilijk probleem. Hierdoor zal het mis schien mogelijk worden, dat de particuliere openbaar nutsbedrijven hun stroomtarievcn met 20 a 30 pet. zullen verlagen. ijt De Amerikaansche minister van financiën Morgenthau, verklaarde, dat de nationale schuld met 5 milliard boven de bestaande limiet tot 50 milliard zou stijgen. Een dergelijke stijging zou volgens hem de 1l' nancieele structuur van het land niet in gevaar brengen. De leden van het Appro priations Committee hebben zich echter tegen deze meening verzet. De president van de Reconstruction Fi nance Corporation heeft aan het Banking and Currency Committee van het Huis van A.f gevaar dig den verlenging gevraagd van den levensduur der credietverleening tol Januari 1941. De benzine-voorraden bij de Amerikaan sche raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 48.808.00C vaten, tegen 43.174.000 vaten aan het einde der vooraf-r gaande week en de voorraden benzine en stookolie te zamen 137.589.000 vaten, tegen 142.450.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleuvi' productie in Amerika bedroeg in de afgc loopen week 3.442.000 vaten, tegen 3.24S.00" vaten in de voorafgaande iveek. De Standard Brands boekte in 1938 een netto-winst van 8.71 mill, of 0.62 Pe" aandeel tegen 9.S8 mill, of 0.73 p.a. hei lorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.68Y2S.70 (v. slo1 8.69%)de Dollar op 1.85%—1.85% (1.81%'' de Frank op 4.914.93 (4.91'A), de Belga oV 31.30—31.40 (31.37) en de Zwitsersche Frans op 41.95—42.05 (41.97Yz). De Nivas verkocht 1120 tons superieur suiker voor consumptie. WOENSDAG 8 Febr. Waar- lemingspunten O <1) a 5 53 bO Sedert Gisteren bD 2 c 37.81 074 18 47 3.2Ü 48 0.86 9.O6 3.02 J 19 41.79 11 45 Keulen 6 u 39.56 Lobith 13.lt Nijmegen 10.75 Kampen 5.56 Westervoori 10.52 Deventer 3.00 St Andr W 11.11 Arnhem 5.16 Vreesw. 1. w 0-53 Maastr. H.s. 1) Borgh. 43.23 Belfeld 14.17 Venlo 13.70 Grave 2) Sluis 7.61 Lith 3.74 Beneden de sluis 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ëe' acht 0.40 M. hooger te zijn bij geheel geopend® stuw. 2) De waterstand aan de peilschaal te Grav® istad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn 6U geopende stuw Hoogste stand te Keulen tot dusver 43.22 Stuwen open te: Borgharen, Linnen, Roef' mond, Belfeld, Sambeek, Grave en Lith. AMSTERDAM 5.08 1.05 O.uü 0.00 O-CO 0.00 0-00 JOt 0 00 O.OG 0 00 0.00 0.00 0.00 0.00 J.l' j 15 0 18 0.20 j 13 0.04 0.13 0 16 0.02 0.00 0.14 0.47 U.00 0 03 0.24 Kanaalwater 8 u 0.50— AP 12 2 0.50- AP 0.49— AP Stadswater 8 u 0 50— AP 12 u 0.50— AP 2 u 0 49— Ap Amstelwater 8 u 0.50- AP 12 2 0.50— AP 0 49— AP IJselm water u 0.07— AP 12 u 0,06— Ad l u 0.03— AP WATERSTANfl" OP DEN RIJN 8 Febr. 7 Febr 8 Febr. 7 FeW Rheinf 1.82 1.85 Jms Breisach 1.65 1.67 Caub 1.78 1.94 Kehl 1 94 2.00 loblenz 2.03 2.08 Maxau 3.3b 3 3' riei J.87 0.91 Mannh. 2.50 2.53 euien 1.87 2.00 Diedesh Jusseld 1.29 1 44 Lohr ftuhrort 0.47 0.59 Mainz 2.52 260 WeseJ 0 42 0 55 Bingen 1.64 0.— Emmerik 1.84 1.98 flro arb Öpi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 6