Nieuwjaarsrede van den burgemeester PHILIPS' REIZENDE DEMONSTRATIE ZAAL TERUGBLIK OP 1938 BEZOEKT te IJMUIDEN op 9 Februari a.s. te IJMUIDEN-OOST op 10 Februari a.s. te SANTPOORT op 11 Februari a.s. ELKEN AVOND OPENBARE FILMVOORSTELLING VAN 9.30-10 UUR TOE«AlV€ VRIJ WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK Cijfers van werkloozen- en armen zorg gunstiger dan in 1937 Grondaankoop van drie ton Zonderling adres Subsidie landstorm Gunstige teekenen De grondaankoopen W egenverbetering Huisvesting gemeentediensten Overbodige interpellatie Dit is de lichtmeter, het knappe instrument, dat licht meet vertelt, hoeveel U noodig hebt voor iedere taak. Laat uw in stallateur de oo gen van Uw gezinsleden beschermen door de verlichting in Uw woning te on derzoeken. j-JOEVEEL licht heeft men noodig om gemakkelijk te kunnen zien? Krijgt men thuis genoeg licht? De wetenschap leert ons, dat voortdurend arbeiden bij on voldoende licht één der zeker ste wegen tot bederf der oogen is. Ten gevolge van studeeren bij een onvoldoende of slechte verlichting worden vele kinderen bijziende. Van tien woningen bezit er niet één voldoende licht dat rus tig voor de oogen is en waarmee men zonder moeite kan zien. Laat U in de rei zende demonstratiezaal van Philips demonstreeren aan welke eischen een goede huis verlichting moet voldoen, om onherstelbare schade aan df oogen van U en Uw gezi te voorkomen. Standplaats: Willemsplein Standplaats: Rembr andtlaan Standplaats: Terrasweg GEOPEND VAN 2.30-5 UUR EN VAN 7-10 UUR Deze demonstraties zijn georganiseerd door de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven in samenwerking met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland en de Installateurs Voor de schoolvoeding IJMUIDEN IJmuidens Bloei DE AANVOER VAN AARDBEIEN Werkster en steunaftrek Aanmonsteringbepaling overtreden R. K. Vrouwenbond Kerkzangersretraite bisdom Haarlem RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De raadsvergadering van Beverwijk werd dinsdagavond geopend met een Nieuwjaars- van den burgemeester, Mr. H. J. J. Schol- tens, die allereerst de beste wenschen voor 1939 ®anbood. De burgemeester herinnerde aan de natio nale hoogtijdagen en sprak de hocjp uit, dat de êroote saamhoorigheid der. bevolking tot in 'engte van dagen zal blijven voortduren. Wat het gemeentelijk leven in engeren zin petreft, van een normalen loop der bevolking pon in 1938 evenmin als in het voorgaande laar sprake zijn, daar aan verdere uitbreiding "er wilde bebouwingen geen medewerking is J'erleend en wegens het ontbreken van een uit weidingsplan stelselmatige uitbreiding van de orn van Beverwijk nog nagenoeg niet kon Maats hebben. Desniettegenstaande bedroeg het aantal in woners der gemeente op 1 Jan. 1939 20771, ^i.inde 508 meer dan op den overeenkomstigen "atum van 1938. Deze toeneming is toe te Schrijven aan een geboorte-overschot nevens ®en vestigingsoverschot. Het aantal geborenen '^73) heeft met 300 dat der overledenen (173) Overtroffen. Gedurende 1938 hebben zich 208 tersonen meer in de gemeente gevestigd (1573) öan zijn vertrokken. Ter vergelijking zij eraan "erinnerd, dat de loop der bevolking voor 1937 fen vertrekoverschot van 157 naast een geboor te-overschot van 270 heeft doen zien. Het aantal in de gemeente voltrokken hu welijken heeft 174 bedragen, welk cijfer in '§37 134 was; 7 gevallen van huwelijksontbin- Mng moesten bij den burgerlijken stand wor sen geregistreerd, tegen 4 in het vorige jaar. Door de opening van de Noorderschool is het ®a.ntal openbaar lagere scholen met één toege komen. Alleen als gevolg hiervan kon het aan- Jp' leerkrachten met twee worden uitgebreid. Dp 16 Sept. j.l. werden de openbare scholen Voor gewoon 1. o. bezocht door 1017 leerlin- keh, waarvoor beschikbaar zijn 27 leerkrach- Gemiddeld is thans per 37 2/3 leerling één Oerkracht beschikbaar. De o. 1. school te Wijk aan Zee en de cen trale school voor het 7e en 8e leerjaar buiten beschouwing latend, is voor de overblijvende pcholen gemiddeld per 40 leerlingen één leer kracht in dienst. Gelet op de klachten, welke 'n- den laatsten tijd in allerlei toonaard worden Waargenomen, geven de hier weergegeven cij- er-s reden tot tevredenheid. Het aantal leerlingen, woonplaats hebbende m Beverwijk, dat gemiddeld over 1938 de ver killende openbare en bijzondere scholen voor Sewoon 1. o. in deze gemeente bezocht, be joeg 3016. De buiténleerlingen zijn hierin dus niet ."repen. Van deze 3016 leerlingen bezochten in totaal 9201/3 of 30.5 pCt. de openbare Scholen en 2095 2/3 of 69.5 pCt. de bijzondere Scholen. De burgemeester herinnerde hierna aan de ^gebruikneming van de nieuwe huishoud- en Mdustrieschoo! Ofschoon de toename van 't aantal leerlingen bW dagschool tot tevredenheid stemt, is er reden oor de verwachting, dat dit aantal nog bedui- "Ohd zal kunnen stijgen. Bij besluit van 10 Mei 1938 werd de op richting en instandhouding van een R. K. Daghuishoudschool noodig verklaard. De Koninklijke goedkeuring is op dit besluit hog niet verleend. Terwijl in 1937 't totaal aantal schepen, hetwelk hze haven binnenkwam, 946 heeft bedragen, ''as in 1938 dit aantal 912, waaronder niet zijn Fei'ekend de 20 geabonneerde schepen. Hieronder "vonden zich 36 (in 1937: 35) zeeschepen. 'n het afgeloopen jaar liet de opbrengst Ppr haven-, kade- en marktgelden in vergelij- ?'hg met 1937 een stijging zien, namelijk van 7435.56 in 1937 tot f 8225.94 in 1938. Het gemeentelijk gasbedrijf heeft in 1938 ingekocht 3.086.425 M3 gas, of 115.610 M3 hieer dan 's jaars te voren. Deze toeneming hiet 3.89 pet. toont aan, dat in de afgifte een stijgende tendenz werkzaam is. Einde '§38 waren er in het verzorgingsgebied 186 hieters meer geplaatst dan einde 1937. Het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van het sebieci der voormalige gemeente Beverwijk 6eft 45.555 K.W.U. of 4.01 pet. meer ingekocht ah in 1937. Het op het einde des jaars genomen besluit Mdde er toe, dat dit bedrijf met ingang van 1 anuari laatstleden heeft opgehouden te bestaan. j'entengevolge kwam een einde aan het direc- ^hrschap van dit bedrijf, dat door den heer J- de Groot gedurende zooveel jaren op be- Warne wijze is uitgeoefend. Aangaande het gemeentelijk slachthuis kan orden opgemerkt, dat ten opzichte van het jaar 37 een toeneming van het aantal slachtingen e' Waar te nemen en wel van 5.67 pet. l Als gevolg van de geleidelijke toeneming van aantal slachtingen in de laatste jaren doet lch meer en meer een gebrek aan beschikbare 'achtruimte gevoelen, waarin slechts zal kun- en worden voorzien door den bouw van een Parte slachthal voor kleinvee. tie van den gemeentelijken dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling is aan gevangen, welke, zooals reeds is gebleken, niet zal nalaten het onmisbaar vertrouwen in dezen dienst, vooral in werkgeverskringen, aanzienlijk te versterken. De gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken heeft ook in 1938 het hoofd moeten bieden aan een omvangrijke taak. Wat de werklooze arbeiders aangaat zijn over 1938 gemiddeld in zorg (steun, werkverschaf fing, kastoeslag en contra-prestatie) geweest 561 personen, over 1937 heeft dit aantal 606 en over 1936 654 bedragen. Ook het aantal gesteunden ingevolge de Ar menwet over 1938 vertoont eenige verbetering ten opzichte van het voorafgaande jaar. Terwijl in het jaar 1937 gemiddeld in steun waren 434 armlastigen (1936: 376), bedroeg dit cijfer over 1938: 396. Over het jaar 1938 waren gemiddeld in de werkverschaffing tewerkgesteld rond 16 per sonen. Alleen aan werkioozensteun, armenzorg, ziekenfondstoeslag en krankzinnigenverple ging is in 1938 zeer globaal f 610.000.— uitgegeven, van welk bedrag rond f 270.000 geheel door de gemeente wordt gedragen. Zooals men zich wellicht herinnert, zijn deze cijfers, hoezeer zij nog een donkere schaduw doen vallen op ons budget, in ver gelijking met 1937 niet ongunstig te noemen. Met het oog op het bouw- en woningtoezicht zijn door den dienst van openbare werken be handeld 95 bouwaanvragen, waarvan 46 voor nieuwbouw. De kosten van uitvoering dier plan nen zijn begroot op rond f 240.000.—. Het aan tal in 1938 gesloopte oude woningen bedraagt 16. Aan de verbetering van het stadsdeel is ook in 1938 zooveel mogelijk aandacht geschonken. In het bijzonder moge vermeld worden de in samenwerking met den Rijkswaterstaat tot stand gekomen verbreeding en vernieuwing van den Velserweg, gepaard met een aanzienlijke verbetering der verbinding met de Vondellaan, het aanbrengen van een moderne straatver lichting en den aanleg van een nieuw riool, passende in het ontworpen rioolstelsel. Na een langdurige voorbereiding kon worden overgegaan tot uitbreiding en verbetering der rioleering en tot den bouw van een rioolwater- zuiveringsinrichting. In October besloot de raad tot reorganisati van den gemeentelijken reinigingsdienst. Bij wijze van werkverschaffing is nabij de Pijp een nieuwe vuilnisbelt gemaakt. Na uitbreiding van het wagenpark en personeelsvoorziening had met ingang van het loopende jaar de reorganisatie haar beslag gekregen, zoodat het ophalen van haardasch en vuilnis in voormalig Wijk aan Zee en Duin door den gemeentelijken dienst wordt verzorgd. Veel zorgen zijn ooigewijd aan de voor bereiding van de uitbreidingsplannen. Het college koestert de hoop, dat het over enkele weken het ontwerp van een belangrijk partieel uitbreidingsplan met bijbehoorende voorstellen als vrucht daarvan zal kunnen aanbieden. Een groot deel van onze gezamenlijke arbeids kracht, aldus de burgemeester, werd ook in 1938 in beslaggenomen door voorzieningen die als gevolg van de samenvoeging der ge meenten in 1936 noodzakelijk waren. Ook 1939 zal in dit opzicht extra arbeid vragen. Samenvattend, zeide mr. Scholtens, dat 1938 een ongekend vruchtbaar jaar mag heeten. Hij dankte den raad en het gemeentepersoneel voor hun arbeid in dezen. De burgemeester eindigde met de bede, dat Gods onmisbare zegen ook over het ingetre den jaar mag worden geschonken. Benoemd werden: tot leden der commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren v. Doorn. Steijn en van Groningen; en tot leden van de commissie van overleg voor de werklieden de heeren Passchier, Vink en Wernke. ming aan de perceelen Breestraat 41 en Raad huisstraat 5, behoorende tot het raadhuiscom plex, alsmede betreffende de huisvesting van verschillende diensten. Voorgesteld wordt o.m de Kennemer Oudheidkamer in de voormalige Huishoudschool aan de Raadhuisstraat te ves tigen en het perceel Breestraat 41 te bestem men voor bureau van den gemeente-ontvanger en voor het bureau van den inspecteur van po litie en van de politie-administratie. De kosten van een en ander worden geraamd op 8500 In verband met dit voorstel worden maatre gelen bepleit om het wachten bij het kantoor van Sociale Zaken te bekorten. Uit het antwoord van het college bleek dat zulke maatregelen in de voordracht liggen op gesloten. De voordracht werd hierna goedgekeurd. Op hun verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mej. W. Oosterwald te Haarlem en mevr J. M. Sonneveldtvan Mensch, als leeraressen aan de gemeentelijke Huishoud- en Industrie school en aan den heer J. C. Versteeg als leeraar aan de gemeentelijke Nijverheidsavond school. Ingekomen was een verzoek van de N. V. Transportbedrijf Gebr. Duiker, om een tege moetkoming in de onderhoudskosten van haar vaartuigen (welke kosten door den toestand van het havenwater zeer hoog zouden zijn). De heer VISSER bepleitte inwilliging van het verzoek. De heer VINK merkte op, dat, zoolang niet met cijfers kon worden aangetoond, dat inder daad schade is geleden, op het verzoek niet kan worden ingegaan, hoe gaarne spr. dit ook zou willen. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat deze zaak door B. en W, zorgvuldig is onderzocht. Op grond van een deskundig rapport is echter komen vast te staan, dat er geen sprake is van aangerichte schade door het havenwater. Dat kan niet worden aangetoond. Daarom moet het verzoek worden afgewezen. Het advies van B. en W. werd met 15 tegen 2 stemmen aanvaard. De adressen van de afd. Beverwijk van den Ned R. K. Bond voor groote gezinnen, houdende ver zoeken de politieverordening aan te vullen met een verbod tot het verkoopen van anti-concep- tioneele middelen en om medewerking te ver- leenen voor den bouw van goede arbeiderswo ningen voor kinderrijke gezinnen, werden in handen van B. en w. gesteld om advies. Vervolgens moest herstemming plaats hebben over het voorstel van B. en W. om aan de Ge westelijke Commissie van den Bijz. Vrijw. Land storm over 1939 een subsidie te verleenen van f 50. Bij de behandeling van de begrooting staak ten hierover de stemmen. Het voorstel werd nu aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Omtrent den toestand der plaatselijke arbeids markt valt het volgende op te merken. Het ge- m'ddeld aantal mannelijke werkzoekenden uit gemeente, bij de ook voor Heemskerk werk- aihe arbeidsbeurs ingeschrevenen, bedroeg in 361001, in 1937: 917 en in 1939: 943. Geconstateerd mag worden dat er over de 'aatste drie jaren een weliswaar langzame, 111 aar toch regelmatige en positieve verbete- r'ng van de locale arbeidsmarkt zich vol trekt, welke zich naar het zich thans laat aanzien evenzoo zal voortzetten. Dit ver schijnsel is voorzeker een reden tot verheu genis, al behoeft niet te worden verheeld, dat öe huidige cijfers nog groote zorg baren en hieer normale omstandigheden nog niet in "et zicht zijn. Wat de werkloosheidsverzekering aangaat be- toeg het aantal verzekerden in het ressort der toeidsbeurs over 1938: 1848 (waarvan 1594 in "verwijk), terwijl deze getallen over 1937 wa- etl 1708 (1473) en over 1936: 1572 (1354). Deze °e'eidelijke toeneming van het aantal verzeker- eh wijst eveneens eenigermate op den 'terug- k®er naar gunstiger verhoudingen al heeft hier- de aanwas der bevolking ook overigens in- '°^d gehad. Tenslotte mag niet onvermeld worden dat P het einde des jaars een grondige reorganisa- Na een korte geheime zitting stelde het col lege voor, een geldleening aan te gaan van f 300.000 tegen een rente van 2% pet. per jaar. Door de gemeente zijn n.I. enkele com plexen gronden aangekocht, waarvan de kosten, die van overdracht inbegrepen, heb ben bedragen f 308.280.78. Aangezien de ge zamenlijke oppervlakte bedraagt 35.12.24 H.A., bedraagt de kostprijs per M2, de waar de van de mede-aangekochte bebouwde eigendommen buiten beschouwing gelaten, f 0.88. Deze uitgaven zijn voorloopig gefinancierd uit de opbrengst van tijdelijk aangegane geldlee- ningen. Het is evenwel noodzakelijk, thans naar een meer definitieve dekking om te zien. In aanmerking nemende, dat in den loop van het jaar enkele uitgaven zijn te doen voor het bouwrijp maken der gronden, ware het bedrag der aan te gane leening te bepalen op f 300.000. Wat den aflossingsduur betreft, onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan veilig wor den aangenomen, dat na verloop van 5 jaar de beschikbaar komende bouwterreinen geheel of bijna geheel zullen zijn verkocht. Aangezien aflossing der leening kan geschie den uit de opbrengst van te verkoopen bouwter reinen stelden B. en W. voor, den duur der lee ning te bepalen op 5 jaar. De voordracht werd z.h.s. aanvaard. Ten behoeve van de premie-verleening voor het verbeteren van arbeiderswoningen werd een crediet verleend van 1000. Goedgekeurd werden voorstellen tot wijziging van de verordening op de heffing van kaai- geld en tot overname van een woonstraat langs den Hoflanderweg. Voor de verbetering van een gedeelte der Beecksanghlaan en van den Schulpweg werd een crediet toegestaan van 3150. Voorts werd een crediet van 5300 verleend voor de verbreeding van een gedeelte der Boo gaardlaan, teneinde een behoorlijke aansluiting te krijgen op de in het uitbreidingsplan getra ceerde wegen. Aan de orde was hierna het voorstel van B. en W. betreffende het gevèn van een bestem- Ondér de ingekomen stukken bevond zich een adres van J. H. Mulder, waarbij een aantal vragen worden gesteld, eigenlijk in vragenden vorm gestelde beschuldigingen tegenover amb tenaren. De VOORZITTER deelde mede, dat het col lege zich hierover beraden heeft. Het heeft zich afgevraagd bf iemand, zooals deze adres sant, de aangewezen persoon is om al of niet vermeende feiten naar voren te brengen, De betrokkene, die was opgenomen in de steun regeling voor kleine tuinders, heeft de ver- eischte Opgaven niet gedaan, waarvoor hij ge straft is en tot 1 Nov. uitgesloten is geweest van steun. De indruk bestaat, dat deze zaak terug te brengen is tot een vulgaire wraakneming. Wat den vorm zelf betreft, deze is dus danig verachtelijk en minderwaardig, dat het college voorstelt het stuk in handen te geven van de Justitie. Zonder een zweem van bewijs worden een reeks punten opgenoemd. Op deze manier had adressant het aantal vragen wel tot 1000 kun nen uitbreiden. Iemand, die zóó optreedt, ver beurt het recht op eenig antwoord en is niet waard verder aangekeken te worden. O.a. worden in het adres vragen gesteld omtrent de werkverschaffing. Inderdaad is daar 5- of 6 jaar geleden een sterk gebrek aan discipline geweest. De ge meente heeft daar zwaar leergeld voor be taald. Maar het was te wijten in de eerste plaats aan de tewerkgestelden zelf. Spr. noemde nog andere punten uit het adres, die 6 of 7 jaar geleden zouden zijn voor gevallen, waarvoor geen enkele reden bestaat om er thans op terug te komen. Spr. wilde er verder geen woorden aan ver spillen. Het college stelde den raad voor hier over niet van gedachten te wisselen en het zonder meer dóór te zenden aan de Justitie. De communist ROLLENEIERG evenwel wenschte een commissie van onderzoek, terwijl de heer VISSER .(SDAP) er over wenschte te discussieeren. Hij vond dat een publiek belang. De heer STEIJN (V.D.) wilde het adres zon der meer naar de prullemanö verwijzen en de Justitie er buiten laten. Er is al teveel eer aan besteed. De heer VINK (R.K.) verzette zich hier tegen. De Justitie zal het moeten onderzoeken. Waar zou het heengaan, wanneer men zulke dingen maar zonder meer liet passeeren. Spr. ondersteunde het voorstel van B. en W. Wethouder VAN DOK (SDAP) verdedigde het standpunt van het college. Laat de Justitie het onderzoeken. Zit er wat in, dan kan zij het eruit halen. Het gaat toch niet aan om in het wilde weg personen en instanties te beschul digen. En verder zit er nog deze goede kant aan, dat adressant misschien zelf met de Jus titie te maken krijgt. De VOORZITTER merkte op, dat hjj het standpunt van den heer Visser zóó iets onge looflijks vond, dat hij er het zwijgen toe deed. Op dit adres in te gaan is beneden de waardig heid van eiken gemeenteraad. De samenleving zou niet meer veilig zijn, wanneer iedereen op deze manier met insinuaties benadeeld kon worden. Na nog eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 15 tegen 2 stemmen Tegen stemden de heeren Steijn en Munt- jewerf. Aan de orde was hierna het verzoek van den heer VISSER tot het houden van een interpel latie inzake de toepassing van den onderstand ingevolge de armenwet ten aanzien van gezin nen, tot welke dienstboden behooren, alsmede ten aanzien van de toepassing der Rijkssteun regeling voor kleine tuinders. B. en W. stelden voor deze interpellatie, voor zoover de materie zich daartoe leent, toe te staan. De heer VINK vond deze interpellatie mis plaatst. De heer Visser wist, dat het College naar deze materie een onderzoek instelde. Dan eischt het politiek fatsoen, dat men zich terug trekt. De heer Visser echter stelt bewust vragen, waarvan hij het antwoord al weet. Spr. noemde dat een onwaardige houding. Dat ruikt naar verkiezingen. Maar wanneer iemand zich verlaagt om de nooden der menschen te misbruiken voor verkiezings-reclame, doet hü iets zeer minderwaardigs. De heer Visser weet ook dat de raad ten aanzien van de Rijksstunregeling geen enkele bevoegdheid heeft. Wanneer hij hierover wil interpelleeren, moet hij een landelijke partij stichten en de regeering interpelleeren. Spr. wees er verder op, dat het College ge toond heeft de nooden der menschen te begrij pen. De heer VISSER kwam er tegen op, dat men hem verkiezings-reclame verweet. Hij ging daar verder op in, zoodat de voorzitter hem tot de orde moest roepen. Spr. verklaarde dat hij het standpunt van B. en W. in het openbaar had willen hooren. De VOORZITTER merkte op, dat dit een vreemde en zeer ongebruikelijke manier van - I interpelleeren is. Men stelt eerst vragen en ziet dan of er reden is om te interpelleeren. Maar de heer Visser vraagt, tegelijk met zijn vragen, reeds een interpellatie aan, zonder te weten of die reden van bestaan heeft. Daarvoor is het instituut van vragen niet ingesteld. Het is den aad noodeloos ophouden. Wethouder OUT, de eerste vragen van den heer Visser beantwoordend, wees er op, dat het gemeentebestuur zich moet houden aan de wet ten, welke de regeering ten deze gesteld heeft. De heer Visser weet zelf heel goed, dat B. en W. in de door hem bedoelde richting gewerkt heb ben. Het College blijft doen wat mogelijk is. Wethouder VAN DOK zette uiteen dat de tuinderssteun gedeeltelijk in natura moet wor den geven. Met veel moeite heeft het College gedaan gekregen, dat een toeslag met terugwer kende kracht mocht worden uitbetaald. Na 1 Jan. hebben de tuinders f 45.— ontvangen en de bonnen voor steun in natura. Ook spr. vond interpellatie misplaatst. De heer PASSCHIER (A.R.) becritiseerde eveneens deze vragenstellerij. Meent de heer Visser dat de tuinders het aangenaam vinden, dat hun armoede hier weer wordt besproken? Als een kleine jongen vraagt de heer Visser naar den bekenden weg. Niets is eenvoudiger dan zoo'n rijtje vragen te stellen, maar voor de tuin ders is het van geen enkel nut. De heer TERVOORT (R.K.) achtte het zelfs niet in het belang van de tuinders. Na nog eenige discussie werd deze interpella tie, die evengoed achterwege had kunnen blij ven, gesloten. Niettegenstaande de belangrijke bijdrage van de Harddraverijvereeniging konden nog niet alle daarvoor in aanmerking komende kinderen van de schoolvoeding profiteeren, omdat de gemeentelijke middelen niet toereikend waren. De Harddraverijvereeniging heeft thans be sloten om nu een extra-bijdrage ter beschikking te stellen, zoodat geen enkel kind, dat zulks noodig heeft, van de schoolvoeding behoeft te worden uitgesloten. IJmuiden's Bloei heeft haar leden ter alge- meene vergadering opgeroepen in hotel Willem Barendsz. Naast de jaarverslagen en de begroo ting 1938—'39 vindt de verkiezing plaats van 5 bestuursleden. Donderdagavond wordt in hotel Terburg een vergadering gehouden van de Federatie van koopliedenvereenigingen ter bespreking van het vraagstuk betreffende den aanvoer van aard beien. Deze vergadering zal mede worden bij gewoond door vertegenwoordigers van den groothandel en de conservenfabrieken. Ter voorkoming van misverstand en ter aanvulling van het in ons Donder dagavondblad gepubliceerde bericht van den Gem. Dienst van Sociale Zaken, deelen wij mede, dat onder arbeid van huishoudelijken aard, buiten den arbeid als dienstbode, ook worden verstaan werkzaamheden als werk ster, die in huishoudelijken dienst worden verricht. Tegen een schipper van een Urker visschers- vaartuig werd proces-verbaal opgemaakt, omdat hij uitgevaren was, zonder dat de bemanning was aangemonsterd. Vrijdagavond houdt de R. K. Vrouwenbond afd. IJmuiden (O.) in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg een ledenvergadering. Vertoond zal worden de film: „Wonderen van Lourdes", welke toegankelijk is voor leden en introducées. Inzicht in onze historie vordert dat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kerkzangers-retraite Dinsdag 14 Februari a.s. begint. Men kan zich hiervoor nog opgeven bij den diocesanen penningmeester van den kerk- zangers-retraitebond: den heer L. de Haer, 's Gravenweg 36 C Rotterdam (Postgiro 68246) of bij den Eerw. Directeur van het retraitehuis te Bergen (N.H.). IJMUIDEN, 8 Febr. Versche visch. Tarbot 66— 94 cent, Tong 5674 Heilbot 6288 cent per kg. Groote Schol 6.108, middel Schol 8.609.40, Zetschol 15.5019.50. kleine Schol 8.5028. Bot 5—7.30, Schar 4.308.60, Tongschar 17.0035, Poontjes 4.307.10, groote Sehelvisch 12.0015, middel Sehelvisch 9.0016, kleine middel Schel- viech 8.1012. kleine Sehelvisch 6.5011.50, groote Gullen 4.306.80. kleine Gullen 3.70 7.20, Wijting 34.40, Makreel 4.506, versche Haring 6.50 per 50 kg. Kabeljauw 8.5026 per 125 kg. Vleet 1—2.60, Leng 0.40—1.10, Koolvisch 540 cent per stuk. Rog 12.5018 per koop. van de heden aangekomen TRAWLERS Limburgia 54 550 manden 2730.Dirkje R. O. 53 560 manden 2860.Knikker IJm. 4 215 manden 2200.Oostzee IJm. 147 140 manden 1850.Poolzee IJm. 77 225 manden 2220. Prinses Beatrix IJm. 117 900 manden 2940. Martha IJm. 165 205 manden 1790.—. Rotter dam IJm 112 590 manden 2330.—. Reiger IJm. 1VB 130 manden 1520.Walrus IJm. 24 1250 manden 3700. LOGGERS IJm .201 680.—, K.W.159 2030.—, 45 640—, 46 560.—, 52 480. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 8 Februari 9 Februari 10 Februari 5.49 6.33 7.18 1.27 2.11 2.54 6.11 6.54 7.40 1.49 2.33 3.18

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 7