Groote bezorgdheid rondom het ziekbed van den H. Vader Franco's vlag geheschen aan de Fransche grenzen Arabieren worden het eens Het aftreden van Spaak Romeinsche pers verontwaardigd Het nieuws van heden NIEUWE AANVAL VAN HARTZWAKTE JONGEMAN ONVERWACHT NEERGESTOKEN RECHTSCHEN LANDEN OP MINORCA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 10 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD ge. BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per v/eek, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VtJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21630 Alarmeerende berichten blijken gelukkig eenigszins over dreven te zijn Laatste berichten geven meer hoop Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi^ Illllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll De partijen van den Groot Moefti en Nasjasjibi zullen thans ge zamenlijk beraadslagen MacDonald bezoekt Koning George Communiqué der demissionnaire regeering en van de liberale ministers °ond." Vliegrecord Engeland— Kaapstad verbeterd Vermoedelijke dader aangehouden Intusschen worden aam. de Fransche grens nog vele wapenen ingeleverd Over Minorca en de „plutocratische as" Parijs-Londen-Washington Italië beschikt over ruim ÏO millioen man Na de publicatie van de Jtnfoonazione dioto. Italiaansche troepen hebben den opmarsch naar de grens definitief gestaakt Omsingeling van 35000 republikeinen „Officieele ontscheping op Minorca Op elke vijftig meter staat verder een Fransche soldaat BOVEN: ....De onverwachte aankomst der rechtschen stichtte groote verwar ring aan de grens.... ONDER: Gene raal Miaja, de verdediger van Madrid, die volgens geruchten met Franco zou onderhandelen Negrin naar Perpignan Lagerhuis neemt wet over goudvoorraad aan „Maria Larrinaga" vergaan „Veendam" redt de bemanning Overstroomingen in Transvaal Onze Vader In een onzer hoofdsteden, waar het lichtend kruis hoog aan den donkeren avondhemel den stadgenoot en den vreemdeling naar hooger wijst, gloeien in het duister op een der drukste ver keerspunten ook deze woorden: „God is onze Vader". Vroeger stond er: God is liefde. Thans worden we in het jachtend levensbeweeg aan het gebed herinnerd, dat Christus Zelf ons op de lippen legde: „Onze Vader". Vader! Hoe dwaas is het dan, Hem te smaden. Hoe dom klinkt de Ne- derlandsche vloek langs de wegenDe Nederlandsche vloek! Is er iets ridicu ler? Ofwel men gelooft niet in Hem, doch dan is het krankzinnig Hem aan te roepen. Ofwel men gelooft wèl in God. Doch dan is het nog dwazer zijn eigen verwerping van Hem te vragen! Het licht in ons duister vermaant ons: God is onze Vader. We gelooven in Hem. Handelen we er ook naar! i 1' of' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regef. B*j contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Gisteravond bereikten ons opnieuw Zorgwekkende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den H. Vader. Volgens Reuter is Z. H. des middags na den maaltijd in zwijm gevallen. Tijdens een aanval van hartzwakte, die ongeveer drie kwar tier duurde, was Zijne Heiligheid bui ten bewustzijn. Om half negen heeft de H. Vader daarop altjjd volgens Reuter een nieuwen hartaan val gehad, zoodat hij niet meer in staat was te spreken. Men vreesde het ergste. Nog later werd gesproken van een longontsteking, die den toestand nog ernstiger deed inzien. Graaf Ratti, een neef van Zijne Heiligheid, alsmede Zijn zuster en andere familieleden berden aan het ziekbed geroepen. Verscheiden vooraanstaande autoriteiten van het Vaticaan werden tegen het einde van den middag in de appartementen van den H. Vader ontboden. Deze ongewone bedrijvigheid accentueerde de ongerustheid, welke bestond over den ge zondheidstoestand van Z. H. Pius XI. Achtereenvolgens kwamen in de particu- nere appartementen van Z. H. aan: graai franco Ratti, de gouverneur van Vaticaanstad, de grootmeester van het Huis van den Paus, kardinaal Pacelli en vele anderen. Aan deze ernstige berichten wordt ech ter gelukkig het verontrustende karakter voor een deel ontnomen door de inlichtin gen, welke onze eigen correspondent vanuit het Vaticaan verkreeg. Gnze Romeinsche correspondent seinde ons donderdagavond Ge Qsservatore Romano deelde in het com muniqué, dat zij hedenavond over den gezond heidstoestand van den H. Vader uitgaf, mede, dat de toestand van Zijne Heiligheid vandaag stationnair is gebleven. Op grond van inlichtingen, welke wij in Va- ticaansche kringen inwonnen, moet dit com muniqué echter wel wat te rooskleurig worden genoemd. De H. Vader heeft verhooging ge kregen en bovendien, zoo deelde men ons mede, is in den middag een aanval van hartzwakte opgetreden, welke drie kwartier duurde, en ge durende welken de H. Vader eenigen tijd buiten bewustzijn was. Voorts trad een storing in de circulatie op, om welke reden prof. Luigi Bo- nanome, een specialist, werd geraadpleegd. In den loop van den middag ia deze nog eenmaal teruggekeerd. De toestand was hedenavond veel gunstiger en de H. Vader genoot een rustigen slaap. In het dekenaat Rome is een tnduum voorgeschre ven om van God af te smeeken, dat de H. Va der spoedig moge herstellen en de viering der a.s. feestelijkheden onder vreugdevolle omstan digheden moge zijn. Onze correspondent seinde later nog het volgende; In bevoegde Vaticaansche kringen de menteert men het bericht van Reuter, vol gens hetwelk de H. Vader door een twee den hartaanval zou zijn getroffen en lijden de is aan longontsteking. Prof. Rocchi zal den geheelen nacht in het Vaticaan blijven. Volgens de laatste inlichtingen, die Havas op het Vaticaan ontving, rust de Paus in zijn vertrekken op de derde verdieping. Vier Fran ciscanen bevinden zich geregeld bij het ziek bed van den hoogen Lijder. De polsslag her stelde zich, waardoor nieuwe hoop op beter schap werd gewekt. Stefani deelde na middernacht mede, dat de toestand van Z. H. den Paus niet ver andert. In de kringen van het Vaticaan is de kalmte weergekeerd. De geneesheeren denken, dat Pius XI een rustigen nacht zal hebben. De Kardinalen buiten Rome werden te legrafisch over den toestand van den H. Vader verwittigd. Dr. Rocchi blijft vannacht aan het ziekbed van Z. H. den Paus. Hij wordt bijgestaan door vier Franciscaner monniken, die als verplegers optreden. Dr. Rocchi en dr. Bonanome, de specialis in uraemie, hebben in het begin van den avond consult gehouden. In de omgeving van den H. Vader zegt men, dat zijn wil om te leven tot hij zijn toespraak gehouden heeft tot de 200 bisschoppen van Ita lië op Zaterdag a.s., gelijk afgesproken was, zóó groot is, dat de mogelijkheid bestaat, dat hij er doorheen zal komen. VOOR DE KUSTSTROOK: H Krachtige, tijdelijk stormachtige, meest Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien, S iets zachter dan gisteren. VOOR HET BINNENLAND: Matige tot krachtige, meest Zuid-Weste- s lijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien, iets zaeh- M ter dan gisteren. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST: j§ 2G Geseind gisteravond te 20.35 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". LONDEN, 9 Febr. (Reuter) In den loop van den middag werd bevestigd, dat de beide groepen der Arabische delegatie ter Palestjjnschc conferentie tot overeenstem ming zijn gekomen. Op grond hiervan zullen beide groepen een enkele delegatie vormen om met de Britsche regeering te beraadslagen. De Nationale Verdedigingspartij zal worden vertegenwoordigd door Raghed Bay Nasjasjibi, haar president, en Yacoub Farraj, haar vice-pre sident, die tevens hoofd is van de Grieksch- katholieke gemeenschap in Palestina. Yacoub Farraj bevindt zich thans te Jeruza lem. Hij is door de delegatie van Nasjasjibi tele grafisch naar Londeft ontboden. Minister MacDonald, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de onderhandelingen inzake de ArabischJoodsche conferentie over Palesti na, is vanmiddag door den Koning in het Buckinghampaleis ontvangen. Hij heeft verslag over den toestand uitgebracht. De Joodsche vertegenwoordigers vergaderden vanochtend in aanwezigheid der commissie van advies. Weizmann en Sjertok hebben verslag uitgebracht over de gisteravond met MacDonald en andere leden der Britsche regeering ge voerde besprekingen. Er volgde een bespreking over de toekomstige politiek. Een belangrijk deel der besprekingen was gewijd aan de proce dure van morgen. De Britsche regeering heeft beloofd dan haar commentaar te geven op de openingstoespraak van Weizmann. 0 Brussel, 9 Febr. (Belga.) De om kwart tVer twaalf begonnen kabinetsraad heeft ge- Ullrd tot vijf minuten over half drie. „Aa-n het einde der vergadering heeft de heer ®aak het volgende communiqué voorgelezen: »De liberale ministers hebben den raad doen eten, dat indien dr. Martens geen ontslag zou vethen als lid der Vlaamsche Academie van Ge- ^eskunde, het hun onmogelijk zou zijn hun 'bewerking aan de regeering te blijven voort- ^tten. j. minister-president, van meening dat deze hem verhindert te regeeren, heeft be- ten den Koning het ontslag van het kabinet ij te bieden. ministers Balthazar en van Aspremont jma'en hebben den kabinetsraad niet bijge- tien6 Bberale ministers hebben na afloop van n kabinetsraad het volgende communiqué uit- «geven; 0'De heeren Max, Henricot en Couionveaux, Vj fscheidenlijk voorzitter van den linker- kef1?61 der liberale Kamergroep, van den lin- aei,V gel tier liberalen in den Senaat en van Cv Nation alen Raad der partij hebben tegen- tj.7 öe heeren Janson, Dierckx en Jennissen ft,-?05 een hun op 8 Februari gebracht bezoek s- ^Bedeeld, dat indien dr. Martens niet ont- sch 2011 nemen als lid der Koninklijke Vlaam bihi Academie van Geneeskunde, zij van mee- 'tistf Z^n' dat de medewerking der liberale ml- be ers aan de regeering onder deze omstandig- onmogelijk zou worden, bij gebrek aan ören steun der liberalen in het parlement, heeren Janson, Dierckx en Jennissen b T^n den heer Spaak gevraagd den Koning ais frz°eken hun ontslag te willen aanvaarden 1(i der regeering." Woensdagavond omstreeks half acht fietsten enkele kerkgangers van Tricht (Geld.) naai hun woonplaats Hellouw. Op den rijksstraatweg GeldermalsenZaltbommel voegde zich een jengeman bij het gezelschap, die dan eens het troepje voorbijging en dan weer achter de groep aan reed. Even vóór Meteren schoot de man het gezelschap voorbij. Toen het gezelschap het dorp binnenreed, stond de jongeman daar te wachten. Hij trok een mes, waarmede hij den niets Vermoedenden 20-jarigen A. van Vngt een steek toebracht. De getroffene zakte hevig bloedend ineen. Hij v/erd de woning van den varkenshandelaar van Hilten binnengedragen. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, kon hij naar huis worden vervoerd. De dader heeft met achterlating van zijn rij wiel de vlucht genomen. In den loop van Don derdag heeft de politie den vermoedelijken ple ger van het misdrijf, een jeugdig inwoner van Meteren, aangehouden. SÉ f li Ri Henshaw bpGRDEN, 9 Febr. (Reuter) gel rien afstand KaapstadGravesend al- va[~®ti in 39 V2 uur, waardoor hij het op naam de Globston en mrs. KirbyGreen staan- record met 514 uur heeft verbeterd. &ii larjgg 11 aankomst op Gravesend moest de 24- Hij h Jaeger uit zijn toestel gedragen worden. ge2ic,ati een neusbloeding gekregen, zoodat zijn gepüt ri bloed bedekt was, en was zoo uit lij Rij niet kon staan, biet r!corci voor de heen- en terugreis heeft hij 8ebra h 6 uur en 45 nunuten verbeterd en tier vsr, op 4 tiagen, 10 uur en 15 minuten. Na- rtit gemeld, dat hij te 13.51 uur geland is. ROME, 9 Febr. (Havas) De Italiaansche pers bespreekt met verontwaardiging de gedach te, dat de regeering van Franco zonder de hulp van Italiaansche legioensoldaten en met mede werking van een Britsch oorlogsschip Minorca in bezit zou kunnen nemen. De „Piccolo" schrijft, dat geruchten hierover in omloop zijn, welke spreken van „een Brit sche manoeuvre met het doel te verhinderen, dat legioensoldaten deelnemen aan de bezetting van het eiland". „Popoio di Roma" schrijft, dat de manoeuvre zich ontwikkelt. De bezetting van Minorca door Franco wordt aanbevolen door Engeland, mits geen legioensoldaten aan de operatie deelnemen. Londen zou zelfs vlooteenheden ter beschikking willen stellen van de nationalisten. matica" van gisteren erkennen de Italiaansche bladen thans de hechtheid van de as Londen— Parijs, welke zü gisteren nog ontkenden. De Telegrafo, het orgaan van de familie Ciano, publiceert een door Giovanni Ansaldo onderteekend artikel, waarin met name wordt verklaard: „Dat een FransehBritsche solidari teit bestaat, hebben wij nimmer betwijfeld en nimmer hebben wij bij onze commentaren deze werkelijkheid uit het oog verloren. Wij willen daar nog aan toevoegen, dat er een Franseh— EngelschAmerikaansche solidariteit in de lucht hangt, een beetje vaag en rekbaar, doch even eens bereid in actie te komen, indien zich zekere omstandigheden zouden voordoen. De mogelijk heid van een as ParijsLondenWashington leidt niet tot de gedachte, dat wij, Italianen, onze natuurlijke aanspraken zouden moeten op geven, zooals men na een feest vlaggen inhaalt". Volgens den schrijver .zou deze as een coalitie zijn van rijke volken, groote bezitters en rente niers die de uitsluiting wenschen van Duitschers, Italianen en Japanners bij de deelneming aan de rijkdommen der wereld, d.w.z. streven naar „verdediging tot het uiterste van het op kracht gebaseerde onrecht". Ansaldo verklaart ten slotte: „Wij weten niet hoe deze plutocratische as, wanneer zij gevormd wordt, zal worden gebroken, maar wij weten zeer zeker, dat wanneer zij zich vormt, zij ge broken zal worden". In het Staatsblad wordt een verorde ning gepubliceerd inzake de weermacht. Hieruit blijkt, aldus de „Tribuna", een aan merkelijke toeneming der weermachtsorgani saties, die in overeenstemming met den voortdurenden aanwas der bevolking in geval van ernst de mobilisatie mogelijk maakt van meer dan 10 millioen LE PERTHUS, 9 Febr. (Havas). Even over 14 uur hebben de recht- sche troepen aan de grens bij Le Perthus de vlag van het rechtsche Spanje geheschen. De onverwachte aankomst der rechtsche troe pen stichtte groote verwarring aan de grens. Dc bewoners van de op Spaansch gebied lig gende huizen haastten zich naar het trottoir aan de overzijde van dc straat, dat op Franschen bodem ligt. Eenige republikcinsche soldaten, die het nieuws niet wilden gelooven en zich naar den post der karabiniers wilden begeven, werden door de mobiele garde tegengehouden. De deuren van alle Spaansche huizen staan wijd open, een beeld van de wanhopige vlucht der bewoners. Alleen op den weg zijn posten der mobiele garde opgesteld. Op elke vijftig meter staat verder eer Franseh soldaat met de bajonet op het geweer. Na de aankomst der rechtsche troepen heeft een twintigtal soldaten de door de republikei nen achtergelaten auto's doorzocht. Een delegatie van officieren betrad daarna het dorp in gezelschap van Fransche autoritei ten. Commandant der rechtsche troepen is luite nant-kolonel Ruiz. Deze eerste troepen bestaan uit Navarreezen en Phalangisten. Er is tijdens de bezetting geen schot gelost. Volgens niet bevestigde geruchten zou den de rechtschen 11a een stoutmoedige manoeuvre tusschen Figueras en La Jun- quera 35.000 man regeeringstroepen hebben kunnen omsingelen. Uit Burgos wordt door Reuter vernomen, dat de rechtsche troepen het industriecentrum San Juan de la Sabadesas ten Noord-Oosten van Ripoll bezet hebben. Zij blijven oprukken in de richting van Camprodon. Het Romeinsche blad „Piccolo" meldt, dat het corps van Italiaansche vrijwilligers den op marsch naar de Fransche grens definitief ge staakt heeft. Vanuit Burgos werd aan Reuter medegedeeld, dat d'e rechtschen zijn overgegaan tot een „of ficieele ontscheping" op Minorca. De rechtsche troepen zijn vanochtend te Ciudadela aan de Westkust van Minorca geland. Eenheden van het plaatselijke garnizoen, die tegen de republikeinsche autoriteiten in op- stand zijn gekomen, sloten zich bij hen aan. Verklaard wordt, dat de meeste republikeinsche ieiders van Minorca zijn gevlucht, en gezegd wordt, dat het eiland zich vrijwel geheel in handen der rechtschen bevindt. De landingstroepen bestonden uit twee batal jons infanterie, twee batterijen artillerie, een afdeeling genietroepen en hulpdiensten. Toen de troepen aan land gingen waren de dissidente plaatselijke troepen, onder bevel van kolonel Rodriguez, reeds meester van het groot ste deel van het eiland. Gisteravond is een rechtsche divisie onder bevel van kolonel Lopez Bravo uit Barcelona naar Minorca vertrokken ter versterking der troepen, die daar onder bevel van kolonel Rovira aan land zijn gegaan. Twee watervliegtuigen van den dagelijkschen dienst MarseilleAlgiersMarseille zjjn Don derdag normaal te Fomell, de landingsplaats op het eiland Minorca, gedaald. De dagelijksche dienst van de Air France zal, volgens Havas, geen wijziging ondergaan. Donderdag tegen den middag is Negrin, naar Havas meldt, uit Le Perthus vertrokken. Voor afgegaan door een auto waarin del Vayo zich bevond, begaf Negrin zich naar Perpignan. Men weet nog niet of hij daar zal afstappen of dat hij zijn reis zal voortzetten. Even later zijn alle Spaansche autoriteiten vertrokken. Drieduizend uit Catalonië afkomstige miliciens, die den wensch hadden uitgesproken, zich naar het rechtsche Spanje te begeven, zijn vanmid- g de internationale brug te Hendaye ge passeerd. Reuter verneemt uit Londen, dat de Fransche ambassadeur Corbin kort geleden een oezoek aan het Foreign Office heeft gebracht in verband met het ongekend groote aantal Spaansche vluchtelingen in Frankrijk. Corbin zou er op gewezen hebben, hoe ernstig het gebrek is, vooral aan medicamenten, en ge vraagd hebben, wat voor hulp Engeland zou kunnen geven. Men gelooft, dat de zaak hier in welwillende overweging is genomen. In welingelichte kringen te Londen verneemt men, volgens Havas, dat de Britsche regeering zich bereid verklaard heeft financieel met de Fransche regeering samen te werken bij het onderhoud der in Frankrijk gekomen Spaansche soldaten. In officieele Duitsche kringen spreekt men de geruchten tegen, als zou de Duitsche regeering aan het niet-inmengingscomité hebben medegedeeld, dat zij voornemens was niet meer te betalen voor het controlebureau en het waarnemingsplan. LONDEN, 9 Febr. (Havas) Het Lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming het wetsont werp nopens de bankbiljetten-circulatie aange nomen. dat voorziet in herwaardeering van den goudvoorraad van de Bank van Engeland en de wekelijksche schatting hiervan volgens den goudprijs. De wet zal thans in het Hooeerhuis warden in gediend. Groote bezorgdheid rond het ziekbed van Z. H. den Paus. De rechtschen bereikten te Le Perthus de Fransche gTens. Op de Palestij nsche conferentie werd overeenstemming tusschen beide groe pen Arabieren bereikt. Het eiland Minorca werd officieel door de Spaansche nationalisten bezet. Vergadering der contact-commissie voor het mijnbedrijf. Voortgezette behandeling in de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot regeling van het recht van vereenigen en vergaderen. De algemeene beschouwingen over de begrooting 1939 in de Lerste Kamer. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Dr. J. Kalf eervol ontslagen als directeur van het Rijksbureau voor de Monumen tenzorg. New-Yorksche Beurs: Onbelangwekkend voorkomen, stemming lui. Stijging niet voortgezet. O NEW YORK, 9 Febr. (Reuter) Het stoomschip „Aurania" heeft een wrak waar genomen bij de plaats, welke het stoom schip „Maria Larrinaga" als zijn laatste positie had opgegeven en wel op ongeveer 1500 mijl van New York. Men vermoedt dat de „Maria Larrinaga" vergaan is. Uit New-York wordt gemeld, dat de s.s. Aura nia en Scanmail het zoeken naar de Maria de Larrinaga opgegeven hebben. Volgens de laatste Reuter-berichten meldt de HollandAmerika lijn, dat de Veen- dam bezig is met het redden der bemanning van het schip. JOHANNESBURG, 9 Febr. (Reuter) In het Westen van Transvaal heeft een ongekend zware regenval uitgebreide overstroom in gen tot gevolg gehad. Een aantal inboorlingen is verdronken. Te lijdensburg is een vrouw door afgeknapte electrische draden getroffen en door den stroom gedood. De st?.d Standerton staat gedeeltelijk onder water. Het spoorwegverkeer tusschen Johannes burg en Lourenco Marques is gestremd, doordat tijdens een aardverschuiving een enorme kei steen van 300 ton op de spoorbaan is terecht gekomen. Stand op Vrydag 1 uur v.m.: 763.1 VorUre stand: 762.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1