De wake op het Vaticaan Program der Koningin >,Paus Pius XI verleent Zijn laatste audiëntie" Het nieuws vanTieden Einde van strijd in Catalonië vereenigde katholieke pers SEN BEZOEK AAN DEN GROOTEN DOODE be aandacht der geheele wereld, maar van Rome In de eerste plaats, richt zich thans op de baar in de Sixtijnsche kapel ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: ÜASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21631 Vele Kardinalen te Rome Het komende Conclaaf Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiinii| IIIHIIIIIIIII Amerikaansche Kardinalen naar Rome Conferentie van Ht M. met Haar Commissarissen in de provinciën Rouwbeklag bij den Internuntius Talrijke betuigingen van deel neming ontvangen Medeleving in Engeland Priesters lezen op het Sint Pietersplein in de dagbladen het droeve nieuws. Op den achtergrond ziel men den koepel der Pauselijke basiliek verrijzen Linksche regeering vestigt zich te Madrid Pius XI en Nederland De Heilige Vader is gestorven. Bij zulk een tijding voelen wij katholie ken hechter dan ooit onze saamge bondenheid in de gemeenschap der heiligen. Wij voelen dezen dood als een groot gemis, wij Nederlandsche katholieken in het bijzonder omdat het deze Paus is geweest onder wiens pontificaat ons land de glorie heeft gekend van het Internationaal Eucha ristisch Congres naar hetwelk Hij als Zijn Legaat zond onzen Nederland- schen kardinaal die hem is voorge in den dood. Hoe groote belang stelling toonde Pius XI in de voorbe reiding, het verloop en het succes van dit wereldgebeuren in de Nederlanden, Toen onze hoofdstad 'n tweede Rome werd. Hij heeft met de innigste inte resse alles gevolgd, heeft zich uitvoe rig door den Kardinaal Legaat laten inlichten en heeft de film willen zien destijds van het congres gemaakt. De groei van den Stillen Omgang ter vereering van het H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam lag hem na aan het hart en hij kende als boe kenkenner nauwkeurig 't boekje van pastoor Leonardus Marius, aat hem in de dagen vóór het congres in een zeldzaam exemplaar werd aangebo den door het propaganda-comité. Voor ons blijft Pius XI de Paus van het H. Sacrament. Onze Romeinsche correspondent seinde gisterenavond: Om vier uur in den middag is het stoffelijk overschot Van den Paus overgebracht naar de Sixtijnsche kapel. Om vijf üur werd tot de kapel toegang verleend, allereerst aan de leden van het Diplomatieke Corps, geaccrediteerd bij den H. Stoel, aan den Romeinscben adel en de hooge geestelijkheid. Een file van auto's, langzaam voortbewegend, voert de hooge bezoekers door de Porta Sant' Anna Vaticaanstad hin tten. De auto's parkeeren op het plein van Sint Damasus. Den aanblik, welken het prachtige plein van Bramante biedt, kennen Vvij van Nieuwjaar en andere groote feestdagen, waarop de gezanten bij den H. Stoel, de Romeinsche adel en de hooge geestelijkheid den H. Vader hun wenschen kwamen aanbieden. Zoo rijst bij ons de gedachte: „De Heilige Vader verleent Zijn laatste audiëntie aan Rome, aan de geheele wereld." ^resident Roosevelt prijst het ijveren van Paus Pius XI voor den vrede herdenking in de Fransche Kamer De vlag halfstok aan het gebouw der internuntiatuur te Den Haag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Prelaten van het Pauselijk Hof bidden bij de baar van den overleden Opper herder. Men ziet in het midden, met de handen gevouwen, den Ceremo niemeester, Mgr. Arborio Mella di Sant' Elia. (Telegrafisch overge brachte foto). weggenomen. Deze bevindt zich nu in geheel gerestaureerden staat. Grootscher en indruk wekkender omgeving dan deze, waar achter het hoog-altaar Christus geweldig op de woiken om het laatste gericht te houden, laat zien voor de droeve plechtigheid van het laatste eerbetoon der wereld aan den gestorven Paus Pius XI niet denken. En aan de baar van den Paus valt alle on derscheid in rang en stand weg in diepen rouw Velen met tranen in de oogen trekken de geloo- vigen langzaam voort, allen slechts kinderen van een Vader der Christenheid, die hen ver weesd heeft achtergelaten. Nooit in de geschiedenis van het Pausdom is het voorgekomen, dat de meerderheid van het College der Kardinalen op den dag zelf van den dqod des Pausen zich in Rome bevond en dat veertig kerkprinsen een paar uur na Zijn over lijden zich voor den ritueelen handkus over het verstijfde lichaam van den H. Vader konden .neerbuigen. Alle Italiaansche Kardinalen waren sinds gis teren in de Eeuwige Stad aangekomen voor de audiëntie, die Paus Pius XI z. g. morgen ter gelegenheid van Zijn kroningsfeest had willen verleenen. Maar in plaats van zich voor te bereiden op deze ontvangst, waaraan ook in politieke kringen groote waarde gehecht werd, moesten zij vanmorgen in alle vroegte de eerste voorbereidselen treffen voor een langdurig ver blijf in Rome. Na het bezoek aan de sterfkamer hebben de Kardinalen zich teruggetrokken. Morgen, Za terdag, komen zij te zamen voor de eerste al- gemeene congregatie van het H. College, die ih het Vaticaan gehouden wordt. Intusschen ver gaderden Vrijdagmiddag de hoofden der drie kardinaalsorden, n.l. Kardinaal Granjto Pigna- telli di Beimonte, voor de Kardinaal-bisschop pen, Kardinaal Ascalesi, voor de Kardinaal priesters en Kardinaal Caccia Dominioni vooi de Kardinaal-diakens, onder voorzitterschap van den Kardinaal Camerlengo Z.Em. Pacelli. In deze voorbereidende congregatie zijn de eer ste maatregelen vastgesteld voor de uitvaart, die men Dinsdag a.s. verwacht. Den eeheelen dag reden auto's de Klokken- poort binnen. Om tien uur arriveerde Donna Camilla Ratti, zuster des Pausen, in begelei ding van Graaf Ratti. In de sterfkamer geko men wierp zij zich weenend op de knieën en bleef lang in gebed verzonken. Dan beschouwde zij minutenlang het rustige, bijna Franciscaan- sche gelaat van haar Broeder en kuste snikkend zijn handen en voeten. Met zachten drang heelt men haar uit de sterfkamer geleid. Velen kon den hun tranen bij dit moment niet bedwingen. Immers, zij was voor Hem een zuster, Hij voor haar een heilige. Het was wellicht het aangrij pendste moment van den dag. In Vaticaankringen kan men den nauwkeuri- gen datum, waarop het Conclave zal bijeenko men, nog niet aangeven. Vóór de verkiezing van Fins den elfden was het de traditie' dat het Conclave negen dagen na den dood van den Paus bijeenkwam, doch de overleden Opper herder heeft dezen regel gewijzigd door een maximum termijn van achttien dagen vast te stellen, opdat ook de Kardinalen uit de over- zeesche gebieden op tijd te Rome kunnen aan komen, om aan het Conclave deel te nemen. De Kardinaal-Camerlengo heeft de bevoegdheid het Conclave eerder bijeen te roepen, wanneer alle Kardinalen vóór het afloopen van den termijn van achttien dagen in het Vaticaan zijn aan gekomen. In de Romeinsche „Gazetta Ufficiale" wordt volgens Stofani medegedeeld, dat de regeering nauwkeurige opdrachten heeft gegeven ter uit voering van artikel 21 van het verdrag van Lateranen, opdat vocral de volledige vrijheid zal worden gewaarborgd van de Kardinalen, en op Italiaansch gebied geen daden worden begaan, 9 VOOR HEX GEHEELE LAND: E Zacht weer, wisselende bewolking. Geen E regen van beteekenis. Matige Westelijke EE tot Zuid-Westelijke wind. 1 ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: E Aanhoudend zacht weer. die op eenigerlei wijze de bijeenkomsten van het Conclaaf zouden kunnen storen. Koning Victor Emanuel heeft, naar Stefani uit Rome bericht, wegens het overlijden van Z. H. den Paus voor acht dagen den rouw aangenomen. Op de openbare gebouwen zal de vlag tot de uitvaart van Pius XI halfstok hangen. Alle openbare vermakelijkheden zijn vandaag gean nuleerd. Theaters en scholen zullen tot de uit vaart gesloten zijn. Mussolini heeft aan Kardinaal Pacelli het volgende telegram doen toekomen: „De dood van den Paus der verzoening is een verlies voor de Kerk en de Italiaansche natie. Als tolk van de gevoelens van het Italiaansche volk betuig ik u de hartelijke deelneming van de fascistische regeering en van mij persoonlijk". Kardinaal Mundelein, die met vacantie in Florida vertoefde, heeft naar Havas uit New York verneemt den trein naar New York genomen, waar hij zich morgen waarschijnlijk zal inschepen naar Rome. Kardinaal Dougherty, de Aartsbisschop van Philadelphia, bereidt zich eveneens op een reis naar Rome voor. Men twijfelt er echter aan of Kardinaal O'Connell, de Aartsbisschop van Boston, die zich thans wegens gezondheidsrede nen op de Bahama-eilanden ophoudt, de reis naar Rome zal kunnen maken. Het eerste commentaar uit de Vereenigde Sta ten over den dood van den H. Vader kwam van den vroegeren gouverneur Alfred Smith, die destijds den titel van Pauselijk Kamerheer had ontvangen. Smith zeide: „Met diepe ontroering heb ik vernomen van het overlijden van den Heiligen Vader. Hij zal in de geschiedenis geboekt staan als een van 's werelds werkelijk groote mannen. Wij verliezen hem op een tijdstip, dat wij hem het meest noodig hebben." Staatssecretaris Huil heeft uit Washington aan Kardinaal Pacelli het volgend telegram gezonden „Roosevelt wenscht u uitdrukking te ge ven aan zijn innige deelneming met het overlijden van Z. H. Paus Pius XI. Diens grootmoedige hoedanigheden, zijn ijveren voor vrede en verdraagzaamheid hebben hem de harten doen winnen van alle rassen en alle Godsdiensten. Het bericht van zijn dood heeft in de harten van alle Amerikanen diepe droefheid veroorzaakt Uit Parijs meldt Havas, dat de president van de Kamer, Herriot, vanmiddag in de Kamer hulde gebracht heeft aan de nagedachtenis van Paus Pius XI. De Kamer heeft deze woorden staande aanhoord. Op den dag der begrafenis van den H. Vader zal te Brussel een kerkelijke plechtigheid plaats vinden. Men meldt ons van officieele zijde: H. M. de Koningin heeft Vrijdag ten paleize Noordeinde te Den Haag een bijeenkomst gehouden met de Commissarissen der Koningin in de provinciën ter bespreking van de mo gelijkheden, welke zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden ten grondslag lig gend aan de geestelijke en moreele herbewapening. De minister van Binnenlandsche Zaken was bij deze bijeenkomst te genwoordig. Bij de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Gra- venhage zijn talrijke telegrafische en andere betuigingen van deelneming in verband met het overlijden van den Paus ontvangen. Van de gelegenheid tot teekening van het rouwregister hebben verscheidene leden van het corps diplomatique en vele autoriteiten, o.w. minister Steenberghe, gebruik gemaakt. Ook de minister van Koloniën, de heer Ch. Weiter bracht een rouwbezoek. De Pauselijke Internuntiatuur te 's-Graven- hage maakt bekend, dat zoowel de kerkelijke plechtigheden als de receptie, welke Zondag 12 Februari gehouden zouden worden ter gelegen heid van den verjaardag van de kroning van Z. H. Paus Pius XI, zijn vervallen. De R.K. Studenten Vereeniging „Sanctus Vir- eilius" te Delft heeft met ingang van 10 Fe bruari rouw aangenomen voor den tijd van een week Ook in Engeland heeft, volgens Reuter, het bericht van 's Pausen overlijden diepen indruk gemaakt. Het was nog geen maand geleden, dat de Paus Neville Chamberlain en Lord Halifax in audiëntie ontving. Men legt vooral den na druk op het vredeswerk van den overleden Op perherder. Ook de koning werd vanochtend on middellijk in kennis gesteld van 's Pausen kalm heengaan. De Aartsbisschop van Canterbury heeft op de vergadering van de Anglicaansche kerk ge zegd, dat Pius XI een man van groote educatie en ernstig en vurig geloof was. Hij droeg de geweldige lasten van zijn hooge roeping met nimmer falende waardigheid en moed. Wij zul len steeds zijn treffende pogingen in dienst van den vrede gedenken. De vergadering nam een minuut stilzwijgen in acht uit eerbied voor den grooten doode. De oorlog in Catalonië is beëindigd. Conferentie van H. M. de Koningin met Haar Commissarissen in de provincies. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defensie-begrooting. New-Yorksche Beurs: Lustelooze stem ming, kort herstel na eerste uur, beter slot. O MADRID, 10 Febr. (Reuter). Negrin heeft medegedeeld, dat Madrid het officieele hoofd kwartier zal zijn der republikeinsche regee ring. Het officieele communiqué van het groote hoofdkwartier in Salamanca deelt mede, dat de oorlog in Catalonië werd beëindigd. In het rechtsche legerbericht van Vrijdagavond wordt gezegd, dat „de rechtsche troepen onver poosd doorgingen met de bevrijding van de rest van Catalonië bij de Fransche grens". Boven- iien wordt gemeld, dat de linkschen langs de wegen een groote hoeveelheid wapens en ma teriaal hebben achtergelaten. Dnze correspondent te Rome was gelukkig een bezoek aan de j^*bjnsche kapel te mogen brengen. IJ seinde ons het volgende: be i 6tre n- en uitgangen van het plein worden bewaakt door carabinieri en Zwitsers, Caar) Vele Romeinsche burgers, die met Vatl- een wei™S vertrouwd zijn, trachten bA', sderlei omwegen het voorrecht der hooge ^ers te deelen. Oh 2aI straks ook aan het volk toegang V'oqj, en verleend, maar reeds thans ziet h<^ bronzen poort op het St. Pietersplein II'dV etl zwart van de wachtenden. Een krioe- bijpn klomp menschen hangt als een enorme Öp 2Werm tusschen de kolommen, die voor q'0riZrn poort oprijzen, kar,,.. a°bt uur hedenavond werd de Sixtijnsche V Sesloten. ten Sn zullen dan teleurgesteld huiswaarts kee- Dw tfaax- zij kunnen hoop koesteren voor J'ëen. Wji 6®fst zijn zoo gelukkig geweest ons bij de ïV .bezoekers te kunnen aansluiten. ila&l. "ft brengt ons naar de eerste verdieping, Vatl be rijk-gestyieerde loggia, welke het plein tahtai; ?amasus aan drie zijden insluit. Een St. p Sch uitzicht wordt ons geboden op het hog .leterspiein en eerst nu kunnen wij zien t)e 'V "et daar is. ^Ui2e ^ri°elende massa daar moet op enkele g,, ben geschat worden. *0q angt een onwezenlijk rood licht nu de van bbbergaat. Het is beklemmend die onrust a^enschen in den zeer rustigen en serenen fciliW Sch(fr. terwijl langzaam van onder de jjjp8ariS van Bernini de schemer aansluipt. onrust geldt den Paus, den Vader der 'stenheid, die dood is. Wij gaan door de zalen, die als portalen voor den ingang der Sixtijnsche kapel liggen. Wij zien officieren van de Pauselijke eerewacht en lijfgarde, kamerheeren met kap en degen en hooge prelaten, maar hun aanwezigheid dringt maar vaag tot ons door, want nauwelijks had den wij de eerste zaal betreden, of wji zagen door de openstaande poorten, welke toegang verleenen tot de Sixtijnsche kapel, de met pur per bekleede katafalk oprijzen, waarop de Paus ligt opgebaard. Dit neemt onze huiverende aandacht geheel in beslag. De katafalk is meer dan anderhalve meter hoog, zoodat de Paus op oogshoogte van de defileerende geloovigen ligt. Hij is gekleed, zooals wij dat hedenmorgen van een toto uit de sterfkamer beschreven. Ook nu geen bloe men, geen praal, tenzij de grandiozen van Mi chel Angelo's fresco's. Nog niet zoolang geleden zijn de laatste steigers uit de Sixtijnsche kape>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1