Deelneming vein Duitschland Na de bezetting van Hainan Puigcerda door Franco bezet De kabinetscrisis in België New-Yorksche Bears DE BEGRAFENIS VAN SIR DETERDING stoomvaartlijnen ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 De bladen leveren echter ook commentaar Hodgson naar Burgos Het bombardement van Minorca door Italianen tijdens de onderhandelingen De landing op Minorca Het eiland heeft een sleutel positie ten opzichte van Zuidoost-Azië Grensincident in Mandsjoekwo Japansche druk op Rusland Zal Spaak een oplossing voor de zaak-Martens kunnen vinden? Huldebetoon van onze regeering, van den Fuehrer en generaal Goering Chemische preparaten ontploft Ongeluk te Nijmegen liep nogal goed af Stemming lustelooskort herstel na eerste uur; beter slot. ARBEIDER GEVALLEN EN ZWAAR GEWOND In hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis KLEIN MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD UIT DE STAATSCOURANT Hooge Raad van Arbeid Rechterlijke macht Voogdij Notariaat Posterijen Augusta de Wit overleden Schrijfster van „Orpheus in de dessa" FAILLISSEMENTEN 21% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 10 Februari Clearingkoersen Hitier heeft staatsminister Meissner opdracht gegeven den Apostolischen Nuntius, Mgr. Or- senigo, te condoleeren met den dood van Paus Pius XI. Ook rijksminister von Ribberltrop heeft den Apostolischen Nuntius de deelneming van hemzelf en de Rijksregeering doen toe komen. Op de Rijkskanselarij te Berlijn is bij het be kend worden van het overlijden van den Opper herder de hakenkruisvlag halfstok geheschen. De Duitsche pers meende ook thans haai fcouding door politieke overwegingen te moeten doen bepalen. De bladen drukken de berichten over den dood van Paus Pius XI voor het meerendeel op de buitenpagina af, waarbij zij een uitvoerige' beschrijving geven van diens levensloop. De bladen prijzen Zijn prestaties op kerkpolitiek gebied, Zijn persoonlijken eenvoud en beschei denheid, doch wijzen voor het meerendeel ei op, dat Hij in Zijn hoogen leeftijd niet meer tot de belangrijke problemen is doorgedrongen. Paus Pius XI, zoo constateert de „Lokalanzei- ger", heeft helaas geen begrip voor den levens strijd van het Duitsche volk gehad en nooit een objectief, neutraal standpunt tegenover het Kationaal-Socialisme kunnen vinden. De „Boer- senzeitung" wijst er od, dat het voor de hand lag, dat de politiseerende priesters in vele lan den de politieke „Weltfremdheit" van het Kerk- hoofd zich te nutte hebben gemaakt en Paus Pius XI deden worden tot wat de vroegere Kardinaal Ratti wel heelemaal niet heeft wil len worden, n.L den „Paus der Katholieke Ac tie". De diepe vroomheid en de verheven le venswandel van dezen Paus zijn echter zeker vereeringswaardig geweest, „Der Angriff" publiceert een geheele pagina, gewijd aan Paus Pius XI. Opvallende koppen spreken van „den Paus der niet verwezenlijkte verwachtingen." „Paus Pius XI had groote plannen, doch de atmosfeer van diplomatieke wraak op het Vaticaan is dezelfde gebleven." Het blad verklaart, dat deze Paus door de Voorzienigheid werd opgeroepen bij het begin van een beslissend tijdvak in de wereldpolitiek: cc- vernietiging van het Bolsjewisme. Het blad beweert, dat Paus Pius XI reeds sinds lang, reeds sedert de stichting van het fascistische wereldrijk, physiek en moreel was ingestort. ,.De vriendschap van Italië met Duitschland heeft hem volledig verzwakt. De aanhechting van Oostenrijk bij het rijk en de wijziging in Tsjecho-Slowakije waren zware nederlagen voor zijn politiek wereldstelsel." schip terugkeerde. Later zag ik hoe in de stad een paniek heerschte: dertig huizen waren ge troffen en de bevolking vluchtte." Nader wordt gemeld, dat Chamberlain Maan dag in het Lagerhuis een verklaring over het bezoek van de „Devonshire" aan Minorca zal afleggen. Robert Hodgson, de Britsche agent bij de autoriteiten van Franco, is, volgens Havas, van daag uit Londen naar Burgos vertrokken, waar hij Zondag zal aankomen. Britsche diplomatieke kringen bepaien zich er toe er aan te herinneren, dat Hodgson de laatste dagen op het Foreign Office tal van besprekingen heeft gevoerd, en dat hij derhalve in het bezit is van de noodige instructies voor de vervulling van zijn missie na de jom»»te ge beurtenissen in Spanje Volgens Havas is de Britsche houding nopens den algemeenen toestand in Spanje, voor wat betreft eventueele onderhandelingen met. Fran co, met erkenning van zijn regeering ais laat ste doel, en onderhandelingen met de republi keinen over een wapenstilstand of overgave, dat de toestand nog steeds te verward is vooi een definitieve regeling. De Britsche regeering heeft besloten een ver dere directe bijdrage te leveren van 40.000 pona aan de internationale commissie tot huipverlee- ning aan uit Spanje gevluchte kinderen. Indien aan het einde der maand zulks noodig mocht zijn, zal nog een bedrag van 40.000 pond worden beschikbaar gesteld, zoodat de geheele bijdrage dan 120.000 pond zal beloopen. Andere landen, met inbegrip van België, Ne derland, Noorwegen en Zweden, hebben meei dan 100.000 pond beschikbaar gesteld, leiwijl de Vereenigde Staten graan hebben geleverd. PERPIGNAN, 10 Febr. (Reuter). De rechtsche troepen hebben Puigcerda. dat nog steeds in brand staat, bezet en den grenspost Bourg Madame bereikt. Te 13 uur heeft, volgens een Havas-berieht uit Cerbere een afdeeling rechtsche solda ten de eerste huizen van Fortbou bereikt. Voor de kust kruisen een duikboot en een aviso van de vloot van Franco. Verder wordt medegedeeld, dat vanmiddag tegen half drie de volledige staf van het repu- blikeinsche leger, dat zich in de buurt van de grens heeft teruggetrokken, zich bij de Fransche autoriteiten te Bourg Madame heeft aange meld. Negrin en Del Vayo zijn per vliegtuig te Ali cante aangekomen en hebben zich, naar door Havas wordt gemeld, direct na aankomst met de autoriteiten in verbinding gesteld. Del Vayo heeft verklaard, dat de evacueering der bevolking en het Catalaansche leger naar Frankrijk onder normale omstandigheden ge schiedt. Hij zeide, dat de ministers met de Fransche autoriteiten hebben gesproken over de huisvesting op Fransch grondgebied. Negrin en Del Vayo hebben een bespreking gehad met Miaja. Zij zullen ook een bezoek brengen aan de middelste, de Zuidelijke en de Oostelijke zone. Een later bericht van Ruter meldde, cat Ne grin en Del Vayo te Valencia zijn aangekomen. De Spaansche vluchtelingen, die aan boord van den Britschen kruiser „Devonshire" te Marseille zijn aangekomen, hebben aan Reuter medegedeeld, dat gedurende de onderhandelin gen op Minorca gevochten is. Italiaansche vliegtuigen hebben het eiland gebombardeerd De republikeinsche militaire gouverneur kwam te Mahon aan boord van den kruiser cn besloot na een gesprek met kolonel San Luis het eiland aan de rechtschen over te geven. Toen brak echter de strijd uit: Italiaansche vliegtuigen vernielden 30 huizen, waarbij een aantal bewo ners om het léven kwam. De Devonshire werd door eenige bomscherven getroffen. Bij het onderhoud tusschen San Luis en den militairen gouverneur waren geen Brhsche of ficieren tegenwoordig. De onderhandelingen zijn Woensdagochtend gevoerd en de Devonshire is gisteren voor de aankomst der rechtsche troepen vertrokken. De 450 vluchtelingen, die te Marseille zijn aangekomen, zijn allen Spanjaar den. Kapitein Muirhead Gould, commandant van de „Devonshire", heeft verklaard, dat oh tele grafisch te Burgos heeft geprotesteerd teger. het bombardement op Minorca. „Ik hao. aldus vertelde hij, mijn diensten als tusschenpersoon aangeboden, zoodat de parthen elkaar niet zou den behoeven te ontmoeten, doch zh gaven et de voorkeur aan met elkaar te onderhandelen Als eenige voorwaarde had ik gesteld, dat er niet gebombardeerd zou worden en geen terecht stellingen zouden plaatsvinden. De besprekingen duurden Dinsdag den geheeien dag en een deei van den Woensdag. Des Woensdags werd her eiland hevig gebombardeerd, waarop ik eer, protesttelegram naar Burgos zond. Het bombar dement werd niet gestaakt, zoodat ik naar mijn TOKIO, 10 Febr. (Reuter) De Japan ners hebben Kioengsjan, de hoofdstad van Hainan, en Hoitsjau, de grootste stad van het eiland bezet. Kolonel Sjimezoe, chef van het persbureau van het ministerie van Oorlog, heeft tegenover een vertegenwoordiger van Havas de volgende verklaring afgelegd: „Het Fransche publiek behoeft zich in het geheel niet ongerust te maken over de bezet ting van Hainan. Het leger en de vloot van Japan strijden in China en op Hainan, dat door Chineesche troepen bezet was. Deze troepen moesten verdreven worden. De operatie heeft geen internationaal karakter." Hainan, zoo zeide hij verder, zou misschien als basis voor het bcmbardeeren van Zuid-China kunnen worden gebruikt, doch voor den spoorweg van Indo china naar Joennan zou Frankrijk slechts be hoeven te vreezen, indien hij voor het vervoer van wapenen gebruikt zou worden. In hun commentaar op de Japansche bezet ting van het eiland Hainan voorspellen, naar het Chineesche telegraafagentschap uit Tsjoeng- king meldt, Chineesche waarnemers een ver dere uitvoermg van de Japansche expansie in Zuidelijke richting, waarbij Hainan waarschijn lijk de Japansche vlootbasis zal worden. Tevens zien wij in de bezetting van Hainan een ver dere demonstratie jegens Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten, waarbij zij er op wij zen, dat Japan opzettelijk de in Fransche pacht zijnde Kwangtsjaubaai, het Britsche Hongkong en Singapore en de Amerikaansche Philippij- nen intimideert, welke door de Japansche be zetting van Hainan verder bedreigd worden. Volgens Havas vernemen welingelichte krin gen te Tokio, dat verscheidene Japansche oor logsschepen in het begin van deze week naar Rasjin zijn gezonden, een vlootbasis op Korea tegenover Wladiwostock, ten einde druk uit te oefenen op de Sovjet-Unie, tijdens de onder handelingen over de visscherijzaak. Donderdagmiddag te ongeveer half vier heb ben, volgens Domei, dertig Sovjet-Russische cavaleristen in de buurt van Toengning (pro vincie Moetangkiang) het vuur geopend op Japanners en een Japanschen ambtenaar ge wond. Autoriteiten van het departement van Bui- tenlandsche Zaken van Mandsjoekwo hebben direct bij de Sovjets geprotesteerd. Naar Domei uit Hsinking verneemt, is Vrijdag een geregelde luchtverbinding geopend tusschen Hsinking en Peiping. BRUSSEL, 10 Febr. (Belga). Koning Leopold heeft Spaak ontvangen en hem ver zocht in samenwerking met anderen te streven naar een oplossing van de zaak- Martens, die de gemoederen zal doen kal- meeren. In afwachting daarvan heeft de Koning zijn besprekingen gestaakt. Vanmorgen heeft de Koning achtereenvol gens de voorzitters van Senaat en Kamer en de ministers van Staat, Brunet en Hijmans, ont vangen. Later heeft Koning Leopold een onder houd gehad met Van Overbergh, minister van Staat en voorzitter van de rechterzijde in den Senaat. Omstreeks half een kwam Spaek bij het paleis aan. Minister-president Spaak heeft in het begin van den middag geconfereerd met de Vlaamsch- Katholieke leden der regeering, de heeren Marck, Van Dievoet en De Vleeschauwer. Ook voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van Sir Henry Deterding bestond hooge en groote belangstelling. Na de rouwplechtigheid begaf de rouwstoet zich naar de groeve op het landgoed. De baar werd door vier schimmels getrokken. Daarna volgde het lievelingspaard van Sir Deterding. Achter de familieleden liepen „Reichsamtlei- ter" Hilgenfeldt, die rijkskanselier Hitier ver tegenwoordigde en de rijksstadhouder en leider van de gouw Schwerin, Hildebrandt. Baron van Boetzelaer van Oosterhout verte genwoordigde het Nederlandsche gezantschap te Berlijn. In den zeer langen stoet werden verder opge merkt directeuren van het Shell-concern en van verschillende bevriende Europeesche maatschap pijen. Onder de klanken der Nederlandsche en Duitsche volksliederen daalde de kist in de groeve. Daarna trad Hilgenfeldt naar voren om „na mens en in opdracht van den führer en rijks kanselier Adolf Hitler in Henry Deterding den grooten vriend der Duitschers te groeten". Bij deze woorden legde hij den krans van den rijks kanselier op het graf. Vliegerofficieren brachten den laatsten groet van generaal Goering over, terwijl rijksstadhou der Hildebrandt eveneens een krans neerlegde. Voorts werd een krans gelegd namens de Nederlandsche regeering, welke krans een lint in de nationale kleuren had. Verscheidene delegaties van officieren en be manning der vloot van de Koninklijke Neder landsche Petroleum Maatschappij woonden teraardebestelling bij. de Vrijdagmiddag werd men in de omgeving van de kunstzijdefabriek Nijma aan den Weurt- schenweg te Nijmegen opgeschrikt dcor een ontploffing. In een der chemische aftitelingen waren chemische preparaten tot ontploffing gekomen. Gelukkig waren de gevolgen met zoo ernstig als gevreesd werd. Het glas vloog uit een deel van het dak. Ofschoon verscheidene arbeiders in deze afdeeling werkten, weid. slechts een van hen door een weggeslagen stuk ijzer licht aan het been gewond. De materieele schade viel nog al mee. NEW YORK, 10 Febr. (Particulier). De effectenbeurs bleef ook heden lusteloos gestemd, maar opnieuw ging dit met een afbrokkelend koersverloop gepaard, niettegenstaande er ook nu weer van verkoopdrang geen sprake was. Stimuleerende factoren waren er niet. Zoowel wat betreft de binnenlandsche economische si tuatie als den buitenlandschen politieken toe stand bleef men derhalve in onzekerheid ver- keeren en onder die omstandigheden traden de handelaren zeer voorzichtig op, terwijl er Van het publiek vrijwel geen orders waren. Het langer dan normale weekend, in verband met het feit, dat Lincolns Birthday, die op Zondag 12 Febr. valt, op Maandag d.a.v. zal worden gevierd, werkte de terughouding uiteraard nog in de hand. De markt maakte dan ook een besluiteloozen indruk, maar het gebrek aan vraag was oorzaak, dat het betrekkelijk geringe aanbod voldoende was om de koersen te druk ken. Bij opening ontstonden verliezen van a dollar en in het verdere verloop bleef de markt terugloopend, nadat tegen het einde van het eerste uur een kort herstel was inge treden, dat echter slechts van korten duur was. De omzetten waren echter zeer klein. In het eerste uur werden slechts 120.000 shares afge daan, terwijl de handel daarna nog verder in kromp, zoodat het cijfer voor het tweede uur niet hooger dan 80.000 shares kwam. Slechts zeer weinig fondsen konden aan de dalende tendenz weerstand bieden. Dit waren enkele warenhuisfondsen, zooals Sears Roebuck en Woolworth en voorts Anaconda Copper, al kon laatstgenoemd fonds het hoogere openingspeil tenslotte niet handhaven. Public utilities waren verdeeld. Er is weer eenige onzekerheid ge schapen, nu de onderhandelingen omtrent de overneming der bedrijven van de Memphis Po wer Co. door de stad Memphis niet vlot schij nen te verloopen en zelfs afgebroken schijnen te zijn, hetgeen het optimisme ten aanzien van .de public utilities weer eenigszins getemperd heeft. Evenals gisteren het geval was, toen laat- beurs eenige opleving viel te constateeren, ge paard gaande met een koersdaling, kwam he den laatbeurs verandering in de algemeene beursstemming. Nu echter trad na een tame lijk onbewogen koersbeeld een herstel in, het geen gepaard ging met een uitbreiding van de affaire, die in het laatste uur nog 150.000 shares bedroeg, tegen 40.000 stuks in het vierde uur. Op enkele uitzonderingen na kon het nadeclig verschil of tot een minimum gereduceerd wor den, of zelfs omgezet worden in een winst, die echter van kleine afmetingen bleef. Met uit zondering van National Steel, die fractioneel lager afkwamen, waren de overige soorten bij het slot eenige fracties van een dollar beter. In deze rubriek ging nog het meest om. Van de automobielwaarden waren de courante soor ten na de koersverbetering tegen het slot aan eenig aanbod onderhevig, doch het slot gaf toch voor deze fondsen een kleine winst te zien. Daarentegen waren de laaggeprijsde soorten een fractie luier. Sporen, koperwaarden, public- utilities en luchtvaartwaarden belandden bij het slot om en nabij het slot van gisteren. Van laatstgenoemden waren Glenn L. Martin ech ter goed gedisponeerd; na een iets lageren inzet openbaarde zich voor dit fonds goede vraag en de winst bedroeg uiteindelijk 114 punt. Rubbers, Vrijdagmiddag is in de Coöperatieve aardap pelmeelfabriek „Excelsior" te Nieuw Amster dam, de 30-jarige timmerman J. Vos b« het verrichten van werkzaamheden op den z.g. slempzolder van een hoogte van een meter achterover met het hoofd tegen den vloer ge slagen. Met een ernstige schedelbreuk en een zware hersenschudding is de man naar het ziekenhuis te Emmen overgebracht, waar men operatief heeft ingegrepen. De toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. Vrijdagmiddag omstreeks half drie is in de Van Lochemstraat te Enschede een ernstig on geluk gebeurd. Een 4X--jang meisje, genaamd C B. W., wonende aan den Steenweg, kwam door onbekende oorzaak onder een met paard bespannen wagen terecht. De wagen werd be stuurd door G. S. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat eenige öogenblikken later de dood intrad. Het lijkje werd naar het ziekenhuis overge bracht. Aan prof. ir. J. Klopper te 's-Gravenhage is op verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbe tuiging. Benoemd tot lid van dien raad ir. A. Plate te Rotterdam. Aan mr. J. H. C. Kok is op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsver vanger in het kanton Schiedam. Aan mr. A. J. W. N. Stokvis is op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Arnhem en als plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (S. V.) te Arnhem, onder dankbetui ging. Benoemd tot lid van den voogdijraad te 's-Hertogenbosch: P. N. L. Staal, oud-onder- directeur der N. V. Philips' gloeilampenfabrie ken, wonende te Eindhoven. De aan notaris A. L. H. M. Hofland aange wezen standplaats „Herveld" is op verzoek met 1 November 1939 veranderd in de standplaats „Zetten (gem. Valburg)". Aan den referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie I. de Vries is met 1 April 1939 op verzoek eervol ontslag verleend. Aan den commies bü den PTT-dienst H. Schutter is met 1 Mei 1939 op verzoek eervol ontslag verleend. Aan den electroteclinisch hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie J. W Romijn. aan gewezen als hoofd van het telefoondistrict te Vlissingen, is met 1 Juni 1939 op verzoek eer vol ontslag verleend. Aan den commies bij den PTT-dienst G. de Gorter is met 1 April 1939 op verzoek eervol 'ontslag verleend. In den ouderdom van 75 jaar is te Baarn, waar zij de laatste jaren verblijf hield, over leden de bekende schrijfster Augusta de Wit. Anna Augusta Henriette de Wit is geboren te Siboga (op Sumatra). Na de H.B.S. te Utrecht te hebben doorloopen, bezocht zij het Bedford .College te Londen en het Girton Col lege te Cambridge. Zij was leerares aan de H.B.S. te Batavia en litterair medewerkster aan de Javabode en enkele Nederlandsche dag bladen. Tot haar bekendste boéken behooren: „Facts and fancies about Java", waarvan de Neder landsche uitgave in 1904 is verschenen, „Ver borgen Bronnen", „Orpheus in de dessa", „De godin,- die wacht", „Het dure moederschap", „Natuur en menschen in Indië", „De wake bij de brug", „De drie vrouwen in het heilige woud", „De avonturen van den muzikant", „De wijdere wereld" en „Gods goochelaartjes". Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afa'. Handelsinformaties Surséance 7 Febr. 1939 is voorloopig surséance van be taling verleend' aan: de Handelsvennootschap o.d. Firma A. I. de Vries cn Zonen, gevestigd en kant oor houdende te Rotterdam, Boezjemsingel 46 en haar firmanten: 1. Dr. Alexander Reens, te Den Haag. 2. Mozes de Vries, te Rotterdam. 3. Lodewijk Philip van Dam te Rotterdam. 4. Wilhelmus Weinberg te Schiebroek. Verhoor 29 Maart 1939 des n.m. 2 uur ter raadkamer der Arr. Aechtbank te Rotterdam. Bewindvoerder mr. J. van Duyvendijk te Rotter dam. Er is geen ontwerp-akkoord ter griffie neder gelegd. Uitgesproken: 8 Febr.: G. J. van Poppel, handelaar in vruch ten en groenten, Rotterdam, Vijverhofstraat 109 o. R.c. mr. L. can Lookeren Campagne. Curator mr. H. J. Sjollema, Rotterdam. Neeltje Catharina Bouman, koopvrouw, Rotterdam, v. d'. Horststraat 10 b. R.c. mr. L. van Lookeren Campagne, Cur. mr. mej. J. Zee- lenberg, Rotterdam. P. Schram, eigenaar-exploitant van het Na tionaal Kantoor voor Staatsprem'ie-aandeelen, wonende te Soest, Hartmanlaan 45. R.c. mr. C. Veen, Curator mr. L. Stadig, Amersfoort. 9 Febr.: Gerardus Johannes Bosman, wonende te 's-Graveland, doch thans verblijvende tc Amersfoort, Utrechtscheweg 266 (Zon en Schiid). R.c. mr. H. D. Feenstra, Curator m. J. J. Caron, Amsterdam1, Vossiusstraat 3. G. Makkinje, steenhouwer, Bussuiir, Vaart- weg 26. R.c. mr. H. D. Feenstra, Curatar mr. J. J. Caron, Amsterdam, Vossiusstaat 3- N.V. Meubelhandel „De Hezelpoort", Nijme gen, Lange Hezelstraat 104. R.c. mr. C. Star Nauta Carsten, Curator mr. G. C. M. van Nij- natten, Nijmegen. R. van Dijk, koopman, Rinsumageest. R.c. nrr. 3. N. van Opstall, Curator mr. J. Vis, Leeu warden. H. J. Buikhuizen, koopman, Harlingen, Hei- ligeweg 48a. R.c. mr. S. N. van Opstall, Curator mr. D. Okma, Leeuwarden. A. van der Veen, brandstoffenhandelaar en vervener, Appelscha. R.c. mr. S. N. van Opstall, Curator mr. F. H. van den Brink. Wolvega. Nalatenschap van F. J. G. Michielsen, in leven notaris te Weert. R.c. mr. M. van der Grin ten, curatoren mr. S. Smeets te Weert en J. Nijs- tenn, cand. notaris, Roermond. Fa. Gebr. Beuwer, smederij, Wilp, gem. Voorst. R.c. mr. H. L. Wilkens, curator mr. J. E. ten Holder, Deventer. A. Beuwer, smid, Wilp, gem. Voorst. R.c. mr. H. L. Wilkens, Curator mr. J. B. ten Holder, Deventer. J. H. Beuwer, smid, Wilp gem. Voorst. R.c. mr. H. L. Wilkens, Curator mr. j. B. ten Holder, Deventer. Vernietigd op grond van verzet: 9 Febr.: F. TheeuwenGeelen, Blerick. kunstzijde-aandeelen en warenhuisfondsen ver lieten de markt, na zeer kleine fluctuaties, in goed prijshoudende stemming. Voor de waren- huisfondsen waren van gunstigen invloed de ta xaties van de verkoopen in den kleinhandel, die pl.m. 5 pet. grooter waren dan de vorige v/eek. Mijnen, oliewaarden en aandeelen in fa brieken van electrische apparaten waren aan den luien kant. Door één der petroleummaat- schappijen in Texas werd de prijs voor ruwe olie met circa 3 dollarcents per vatverhoogd. Van de aandeelen in telegraafmaatschappijen waren Amer. Tel. Tel. vast en 1 punt hoo ger. Van de overige afdeelingen hadden che mische waarden in grootere mate van verkoo pen te lijden; Allied Chemical verloren 214 dollar. Ook tabakken zakten na een lagere opening nog iets verder in; Amer. Tobacco moesten 1 dollar afstaan. De omzetten bedroe gen in totaal 440.000 shares. Laatst gedane koersen Febr. 10 9 8 Allied Chemical 172V4 174% 174 American Can Co. 93% 93% 94-% Am. Car, F.dry 28 28 28% Am. Roll. Mills 173/8 18 18% Am. Smelt. Ref. 443/s 443/4 45 Am. Tel. Tel. 1563/4 155% 157% Am. Tobacco B. 861/4 87 8S% Am. Waterworks 127/8 12% 13% Anaconda Copper 287/s 285/8 29% Atchison Topeka 34% 34% 35% Baltimore Ohio 6% 6% 6 3/8 Bethlehem Steel 67% 67% 69 Canadian Pacific 51/4 53/8 53/s Case Treshing 83 82% 84 Chase National B. 30% 303/4 31 Ches. Ohio 34% 34% 35% Chicago. Rock Isl. Chrysler Motor 74y8 74% 763/8 Cities Service 83/8 8 3/g 83/4 Consol Gas N.Y. 327/8 32 33% Continental Oil 271/4 26% 27 7 Dawesl. 225/8 23% Young 19 19% 19% Deleware Huds. 191/8 19% 20 Douglas Aircraft 69% 693/4 70% Dupont de Nem. 1481/4 1483/4 148-% Eastman Kodak 173% 173% 174 El. Bond Sh. 11% 113/s 11% General Electric 401/4 401/2 41% General Motors 4s 47% 48% Good Year 317/8 313/s 325/8 Hudson Motor 7 71/8 73/8 Illinois Central 16% 16% 17 Intern. Harvester 51% 575/8 57% Intern. Nickel 51% 50% 52 Intern. Tel. Tel. 8 7/8 83/4 9% Kennecott Copper 36% 36% 37 Missouri Pacific 3/4 Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 49% 49% 493/4 Nat. City bank 24 24 24% Nat. Dairy Prod. 14 14 153/4 New York Central 18 17% 18% North Am. Av. 18 3/8 18 18 3/8 North. Amer. n.a. 243/4 24% 251% Norfolk Western 175 176 177% Pennsylvania 20 20 20% Phillips Oil 39% 39% 39% Proctor Gamble 56 561/4 56i/2 Publ. Serv. N. J. 351/4 343A 355/s Radio Corporation 7 7 7% Rep. Steel 20% 20-% 21% Sears Roebuck 71 70 71% Shell Union Oil 13 12% 13% Socony Vacuum 125/g 125/s 12% Southern Pacific 167/8 16% 17% Southern Railway 18% 18% 18% Standard Brands 7 7 7 Stand. Oil of N.-J. 48% 495/8 495/8 Tidewater Ass. Oil 12 13 13% Union Pacific 951% 953/8 95% United Aircraft 39% 385/8 38-% United Corp A. 3Vs 3% 3% U. S. Leather 41/2 41/2 5 U. S. Rubber 433/8 43% 44% U. S. Steel 585/8 58% 60% Western Union 20% 205/8 Westingh. Electr. 107 108 112 Wool worth Building 47% 47 49% NEW YORK, 10 Febr. Slotkoersen Febr. 10 9 8 Brussel 16.87 16 88 16 90% Rome 5 26% 5.26V» 5-26% Bern 22.67 22.66 22.65% Madrid Oslo 23.55% 23.56 23-55 A'dam 53.63 53.89 53 90 Londen 4.68 5/8 4.683/4 4.68% Parijs 2.64 3/4 2.64% 2-643/4 Berlijn 40.14 40,14 40.14 10 Febr. Suiker NEW YORK, 10 Febr. 9 Febr. 10 Febr. 9 Febr. 0 Sept. 1 961.92-93 Mrt 1 86-87 1.78-79 Nov. 1.95 Mei 1.89-91 1.85-86 Jan. 1.89 90 1.90,91 Juli 1.92-94 1.89-90 Katoen Mrt. 8 40 8.35 Oct. 7.43-45 7,46 Mei 8.02- 8 00 Dec. 7.46 7.48 Juli 7.72 7.71-72 Jan. 7,48 7,50 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. -. Dec. Mrt 4.27 425 - Mrt. 0 14 15 6.18-19 Me' 4 26- 4.24 Mel 6.26 6,29 Juli 4.25 4,24 Juli 6.31 Ó.35 Sept 4 23 4.22 Sept. 6.35-- 6.39 Dec. Dec. 641 6 43 Rubber Standaard Mrt. 15.53 15 41 Oct. 15.42-f 15.34-f Mei 15.40 15.32- Dec 15.45-f 15.35 Juli Sept Tin 15.40 15 31--}* Jan. 15.41-f 15-34 15,45-f 15.35-f Loco 45.50 45 75 Termijn 45.45 4l70 CHICAGO, 10 Febr. 10 Febr. 9 Febr. 10 Febr. 9 Febr. Tarwe Haver Mel 67 - 67%-3/s Mei 21% - 28 Juli 61 61% Juli 26 Vs - 26% Sept 683/8.% 68% -% Sept. 26 - - 263/4 Mais Rogge Mel 43% - 48% - Mei 443/4- 443/4 Jull 49% 49% Juli 45% -- 45% Sept, 50 -- 50% Sept. 46% 46% Reuzel Mrt. 6.25 6 30 Juli 6.55 6 60 Mel 6.40 6,45 Sept. 6.70 6 75 WINNIPEG, 10 Febr. 10 Febr. 9 Febr. 10 Febr. 9 Febr. Gerst Tarwe Mei - Juli 62% Oct. 63 Rogge Mei 42% -42%-— Mei Juli Dec Haver Mei Juli 43 61 Mei 37 37 62%- Juli 36%-— 36%- 62'/s- Dec Lijnzaad 1477/g14S 43 VsJuli 145% 145% 28 Va— 291/s-Oct. 28 281/428% (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Unilever Anaconda Rep. Steel A'dam Rubber 132 21 7/8 151/8 196X Van 4.30—5.00 uur Kon. Olie Rep. Steel 308 X—308 15 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 9 Febr., VeenenburgS; m.s„ Londen laatst H. van Holland (voor K"UB aan de Zaan); Vechtstroom, s., Huil; Bansd,'r m.s., Gothenburg; Enid Mary, s„ Goole; wuv m.s„ Londen; Brasil, s„ Port Arthur; Oise, Rotterdam. nnt- 10 Febr., Ceres, s„ Middl. Zee; Pltea, s„ J* terdam; Amstelstroom', m.s., Laira; Traja» s„ Middl. Zee. Vertrokken 10 Febr., Midsland. s„ NewcaS" NicolacRi Curanla, s„ Key West v.o.; Bart, »•- Randers; Tynningo, s„ Stockholm. Aangekomen 10 Febr., Steinbeck, s„ we Afrika; Ingaro, s„ Grimsby. ,ja Vertrokken 10 Febr., Triton, s„ Gibraltar Rotterdam; Alja, m.s., Mistley; Nora, m'.s., rijn: Loanda, s., Antwerpen; Ek, s„ Oslo; Vega-j Malmo; Boskoop, s., Chii; Nereus, s„ Halms AMSTERDAM, aangekomen 9 Febr ^!fn; Londen, stukgoed, Steiger H. A. L., Kamp» Vechtstroom. Huil, stukgoed', Handelskade, Stoomboot Mij: Ransdorp, Gothenburg, leo» Nieuwendammerkade, Kotjen en Co; Enid M- Goole. stukgoed .Handelskade, Gebr. Scheue 10 Febr., Brasil, Port Arthur, petroleum benzine, Petroleumhaven, Texaco; Olse, B0Aui- dam, stukgoed, J. P. Coenhaven, Wm. H- J» Ier en Co; Ceres, stukgoed', Levantkade, vrac" mail; Pltea, Rotterdam, ledig, Fosfaatfabr d'Amaud en Co; Amstelstroom, Laira, kiel, b» landen, Hol. Stoomboot Mij; Trajanus, M» Zee, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoo kantoor. .frits, Aangekomen 10 Febr., Steinbeck, W.-AJ"» cacao, Handelskade, Wambersie; Ingaro, Gn»» ledig, Rietlanden, Havenbedrijf De Rietlancteu- MIJ. NEDERLAND SEMBILAN, thuisreis, 10 Pebr. Van. Tel A POELAU ROEBIAH, uitreis, pass. 8 Febr. braltar. TAJANDOEN, uitreis, 10 Febr. van Suez. TAWALI, uitreis, pass. 9 Febr. Dover. ,g MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitwis. Febr. van Southampton. «abT. CHR. HUYGENS, thuisreis, pass. 10 Gibraltar. „.nfc TARAKAN, thuisreis, pass. 10 Febr. Ouess»' KON. NED. STOOMBOOT MIJ. CRUNSSEN. 9 Febr. van Barbados naar A" IRENE, 10 Febr. van Musel te Oporto. MARS, 9 Febr. van Messina naar Palermo- RHEA. 9 Febr. van Palermo naar Venetië. SIMON BOLIVAR, 9 Febr. van Madteira 15 B Barbados. ^0 TITUS, Middl. Zee naar Amsterdam, pass. Febr. 12' uur v.m. Finisterre. VULCANUS, 10 Febr. van Algiers te Patras FAUNA, naar Amsterdam-, pass. 10 Febr. braltar. HARMES. 10 Febr. van Jstanboul te Bourg ACHILLES, 10 Febr. van Amst. te Rottera*jf AGAMEMNON, 9 Febr. van Piraeus te K» a BARNEVELD, 9 Febr. van Balboa naar BV Ventura. MARS, 9 Febr. van MMessina naar Paler»"-., MEDEA, 10 Febr. van New York naar ORESTES. 10 Febr. van Amst. te ORPHEUS, maar Kopenhagen, pass. 9 le Holtenau. ,nt- PYOMALION, 10 Febr. van Chios te werpen. ,ter- SATURNUS, 10 Febr. v.m. 1 uur van Arns" dam- te Hamburg. ir8, SIMON BOLIVAR, uitreis, 9 Febr. van Made* CERES. 10 Febr. van Chili te Amsterdam- TRAJANUS, 10 Febr. van Middl. Zee te ASV CALOMBIA. 10 Febr. n.m. 1 uur van r mout-h naar Havre. BOSKOOP, 10 Febr. van Amsterdam r- Chili. NEREUS, 10 Febr. van Amst. naar Halnvsta"' VESTA, 9 Febr. Van Lissabon te Genua HOLLAND—WEST-AFRIKA LIUNN K8f AMSTELKERK, 10 Febr. v.m. 4 uur van DaJ1' naar Freetown. LETO. uitreis, pass. 9 Febr. Dungeness. MAASKERK, 9 Febr. van Dakar naar Havre ROTT. LLOYD SIBAJAK, thuisreis, 10 Febr. van Port Sa» BLlTAR. uitreis, 9 Febr. n.m. van Suez BUITENZORG, uitreis, pass. 10 Febr. Gib"1 tar. Aet KOTA AGOENG, uitreis, pas. 9 Febr. nachts 12 uur Gibraltar. KOTA INTEN, uitreis, 9 Febr. te Sabang- ,le, PAELEMBANG, thuisreis, 10 Febr. te Mar®el HOLLAND—AMERIKA LIJN v BEEMSTERDIJK, 10 Febr. van New YoTK Rotterdam. MAASDAM, uitreis, pass. 9 Febr. Dungenes» NIEUW AMSTERDAM, tderistenreis, 8 Febr- New York. DAMSTERDIJK, uitreis, 10 Febr. van WH!e1^ stad. SPAARNDAM, uitreis, 9 Febr. te Vera CU» MIJ. OCEAAN MELAMPUS. 10 Febr. van Suez naar Java. MYRMIDON, naar Java, pass. 8 Febr. GibraJ PETSANDER. Java naar Amsterdam, 10 Febr Londen; wordt 12 Febr. te Amsterdam- verwal VER. NED. SCHEEPVAART MIJ, HOLLAND—AFRIKA LIJN a. RANDFONTEIN 10 Febr. n.m. 4 uur van Afrika te Rotterdam. «p SPRINGFONTEIN, 10 Febr. v.m. van Loreb Marques te Durban to MELISKERK, uitreis, 10 Febr. n.m. 3 «W Port Said. ,e, BOSCHFONTEIN, 10 Febr. v.m. 5 uur van men te Hamburg. HEEMSKERK, uitreis. 9 Febr te Kaapstad. RANBFONAEIN 10 Febr. v.m. 2 uur 45 Antwerpen naar Rotterdam. SPRINGFONTEIN 9 Febr. van Lorenzo ques naar Durban. HOI,LANDO.-AZIE LIJN ARENDSKEUK, uitreis, 10 Febr. te Genua. ZUIDERKERK, thuisreis, 10 Febr. van kong. HALCYON LIJN ort- FLENSBURG, 11 Febr. n.m-. van Narvik te terdam verwacht. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN ALHENA, 10 Febr. van Rotterdam te Harnbu ■- ALPHACCA, thuisreis, pass. 8 Febr. Madeira^, ALTHENA, 10 Febr. van Rotterdam te Ba burg verwacht. KON. PAKETVAART MIJ. inn BANTAM, 9 Febr. van Hongkong te Reun' MAETSEUYCKER, 8 Febr, van Wellington Batavia. te NIEUW ZEELAND, 9 Febr. van Adelaide Batavia. t« NIEUW HOLLAND, 9 Febr. van Singapore Melbourne. OMBILIN, 8 Febr. van Soerabaja naar w rituis. d- TEGELBEIRG, O Febr. van Saigon naar B' kok. m JAVA—CHINA—JAPAN LIJN TJISALAK, 8 Febr. van Sjanghai te Batavia-,, .TJINEGARA. 9 Febr. van Sjanghai te M»»!-. TJISAROEA, 7 Febr. van Batavia te C»' wangtao. SILVER—IAVA—PACIFIC LIJN te NC MADOERA, 8 Febr. van Gaveston Orleans. rta. MODJOKERTO, 8 Febr. van Seattle te Calc» JAVA—NEW YORK LIJN SIMALOER, 8 Febr. van Hampton RoadS n Charleston. TALISSE, 8 Febr. van Philadelphia naar p York. KOTA GEDE, 10 Febr. van Singapore naar 1 York. NED. IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. CARELIA, 9 Febr. van Singapore naar land FETRONELLA, 9 Febr. van Cebu. MURENA, pass. 9 Febr. Dungeness, naar M mingham. „«fll ERRINA, 9 Febr. van Corpus Christ! te Eafith AGNITA, 7 Febr. van Shellhaven naar Havr i tef?e*j Koersen voor stortingen op 11 Februari verplichtingen luidende in: Reichsma*' 74.60, lires 9.77.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 2