I THABUR i Heracles en A.G.O.V.V. weer tegen elkaar L m AJAX ONTVANGTD.O.S. ppü f 38.-] Een goed spreke** in liet openbaar NEDERLANDSE ORNAMENTEN FABRIEK ZATERDAG 11 FEBRUARI 1939 mm®?-»' jy? S* WWÊ* - A De strijd om de eerste en laatste plaatsen duurt nog steeds onverminderd voort H.B.S. moet nu beslist winnen De „Oranje Nassau" verkocht aan Griekenland OVERNEMING VAN M.-VLIEGERS TELEGRAAFVERKEER MET CHILI WEER NORMAAL INVLOED VAN N.S.B. OP BURGERWACHTEN Geruchten niet voldoende gefundeerd BRIEFTELEGRAMMEN VOOR NED. INDIË Aflevering een dag vervroegd Autoverlïchting bij luchtaanvallen Leerzame demonstraties van de K.N.A.C. STEEKGELDEN AANGENOMEN De neutraliteit van ons land En de defensie-aangelegenheden in het Verre Oosten POSTBODE WIERP BRIEVEN IN EEN SLOOT Noodgedwongen vrijspraak geëischt HET ZOEKEN NAAR DE „MARIA DE LARRINAGA" „Veendam" vond slechts wrakhout Academische examens R. K. Universiteit Machinisten-examen Stuurlieden-examen VERLICHTING FOTOREPORTAGE DEN HAAG H# „«SI nEDEBLAODSE STOFZUIGER FABRIEK DEN HAAG. REEDS VAM AF Voor vertegenwoordigers der Engel* sche regeeringsinstanties zijn te Bir mingham demonstraties gehouden met schuilplaatsen, geconstrueerd van stalen platen, die bescherming geven tegen kogels, brandbommen, vallend ge* steente enz. De feestelijkheden bij de viering van het 125-jarig bestaan van het 3e regiment huzaren te Den Haag zijn Vrijdag ingezet met een springconcours voor korporaals en huzaren. Het muziekkorps had zich bij deze gelegenheid „verdekt" opgesteld Jeugdige Ur- kers werkzaam als steenzet ters op den in aanbouw zijn- den dijk van den Noord Oost Polder, De aanvaring tusschen den Franschen kruiser „Georges Leygues" en den torpedojager „Bison" gedurende de nachtelijke oefeningen. Het achterstuk van den „Bison", zooals dit naar Lorient werd gesleept. Het voorstuk werd een prooi der golven De teraardebestelling van sir Henry Deterding te Dobbin. De stoet op weg naar de begraafplaats In het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft Vrijdag gep. gen.-majoor F. J. Backer het comma" der Haagsche Burgerwacht overgedragen aan gep. luit.-generaal Van Andel. V.l.n.r.burgemeester De Monchy, Backer, Van Andel en J. C. E. baron van Lijnden K.N.V.B. Er is over het voor morgen vastgestelde" programma weer niiet veel bijzonders te vertellen. We weten het nu allemaal wel, dat de leiders vechten voor hun kansen en dat de degradatie-candidaten zich inspannen om uit den put te komen. In dit teeken zullen ook de wedstrijden van morgen staan, waarbij overigens niet veel „thrillers" te vin den zijn. Het Oosten maakt hierop met A.G.O.V.V.Heracles een uitzondering. In Ia hebben A.D.O. en D.W.S. het niet al te moeilijk al moeten zü de zaken natuurlijk niet te licht gaan opvatten. Doen zij zulks inderdaad niet, dan keeren C.V.V. en Sparta resp. uit de hoofdstad en de Residentie met leege handen naar huis terug. H.B.S, geeft nog steeds den moed niet op. Slagen de Hagenaars er echter niet in thuis van Xerxes te winnen, dan doen wij het wel. KP.C. trekt naar Herwen. Het is mogelijk, dat de Schiedammers even de kluts kwijt geweest zijn, maar voor morgen noemen wij de gastheeren weer favoriet. Blauw-Wit gaat in IJmuiden een zware pijp rooken. Dat wordt een wedstrijd, die den Amsterdammers wel eens hun laatste kansje zou kunnen kosten. In afd. II is er voor Feijenoord geen vuiltje aan dé lucht. Wel zullen de landskampioenen de handen tegen D.H.C. uit de mouwen moeten steken, maar winnen kunnen ze in ieder geval. V.U.G.'s papieren staan in Hilversum tegen 't Gooi ook wel iets beter. Toch zullen de gast heeren het hun bezoekers heusch niet gemak kelijk maken. Gewonnen hebben de Hagenaars tenminste voor het laatste fluitje nog niet. In Amsterdam is AjaxD.O.S. de groote wedstrijd. D.O.S.dat Dumatier weer in zijn gelederen heeft, zal alles op alles zetten om de zege in Utrecht behaald, te prolongeeren. Dat dit den Domstadbewoners ook zal gelukken, kunnen wij echter moeilijk gelooven. V.S.V. moet in Haar lem geducht op zijn tellen passen, want Kick 3mit c.s. heeft de puntjes hard noodig noodig en zou in verband daarmede wel eens voor een krachttoer kunnen zorgen. Als D.F.C. in Rotter dam van R.F.C. verliest en dat is zeer goed mogelijk geven we niet veel meer voor de mogelijkheid, dat de Dordtenaren den dans nog ontspringen. In het Oosten komen A.G.O.V.V. en Heracles opnieuw tegen elkaar. Na het gelijke spel, dat de Apeldoorners vorige week in Almelo behaal den, hebben ze op eigen veld ongetwijfeld de beste kansen. Hopen wij echter, dat het er thans eenigszins zachtzinniger aan toegaat. Enschede zorgt intusschen voor een zege op Hengelo om zijn achterstand niet grooter te maken en N.E.C. zou een pluim op zijn hoed verdienen, wanneer het tegen Go Ahead eenzelfde prestatie kon be reiken. In ieder geval is het heel goed moge lijk. Wageningen en Z.A.C. zullen uitmaken wie van hen een paar plaatsjes mag stijgen. Wordt het eventueel een draw, dan zullen ze waar schijnlijk samen de reis omhoog maken, want Quick gaat bij Tubantia een nederlaag tegemoet. In het Zuiden is Eindhoven vrijwel zeker van de overwinning op B.V.V. Tenminste wanneer de leiders hun rare kunsten van de laatste weken niet gaan hérhalen en B.VTV. niet al te wraak zuchtig is. Want in vroeger jaren heeft Eindho ven den Bosschenaren den weg naar den titel nogal eens versperd! N.A.C. moet in Breda van P.S.V. kunnen winnen. Gezien de belangen die er voor de cadetten op het spel staan, gelooven we wel dat men daarop kan rekenen. Roermond is er den laatsten tijd zoo goed in, dat we het tegen Juliana de beste kansen geven. We kun nen echter weer niet gelooven, dat Longa Bleijer- heide in staat zal .stellen zijn tweede overwin ning te noteeren. Willem II heeft vorige week verrassend verloren, maar kan zich tegen Noad herstellen. Dat wordt een aardige derby in Til burg. In het Noorden wint Achilles in eigen omge ving wel van G.V.A.V., waardoor zijn fraaie positie behouden blijft. Heerenveen volgt met drie punten achterstand en blijft ook in deze po sitie, want F.V.C. zal er tegen de Friezen wel aan moeten gelooven. Be Quick kan vjpl een puntje distilleeren uit de derby tegen zijn al- ouden rivaal en stadgenoot Velocitas. Sneek blijft zijn kansje behoudendoor een zege op Leeuwarden. Het s.s. „Oranje Nassau", groot bruto 3701 ton, gebouwd in 1911, van de Kon. Ned. Stoom boot Mi,j., blijkt verkocht te zijn aan de Hel lenic Coastline's Comp. te Piraeus. De passa giers-accommodatie van 't schip zal bij de Am- sterdamsche Droogdok Mij. worden uitgebreid, waarmede ca. vier weken gemoeid zullen zijn. Daarna vertrekt de „Oranje Nassau" naar Grie kenland. De navolgende 14 houders van het .vliegbre vet M" van het Luchtverdedigingsfonds zijn door het Rijk toegelaten tot een verbintenis als vrijwilliger bij het reserve-personeel der landmacht. A. C. den Boer, A. L. N. van den Broek, R. van Goens, J. K. Hoekstra, W. Hijkoop, W. M. Maan Voogd Bergwerff, J. P. E. van Riemsdijk, J. Rodenhuis, C. Sitters, A. Tigler Wybrandi. T. Visser, P. J. J. Vogelzang, D. J. van Wijk en J. Wijkens. De vliegers van deze nieuwe categorie zijn bestemd voor den dienst van vlieger bij de op voet van oorlog gebrachte strijdkrachten. Het Luchtverdedigingsfonds gaat voort met de opleiding van „M-vliegers". Het voornemen bestaat dat nog in dit jaar wederom een veer tigtal dezer vliegers door het Rijk zullen wor den overgenomen. Het telegraafverkeer met Chili, dat ten ge volge van de aardbeving gedurende eenigen tijd vertraging heeft ondervonden, is thans weei normaal. Op vragen van het Tweede Kamerlid Wijn koop (comm.) betreffende den invloed door de Nationaal Socialistische Beweging in bepaalde burgerwacht-organisaties uitgeoefend, heeft de heer Van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken o.m. geantwoord, dat bepaalde feiten niet bekend zijn. Wel zijn geruchten dienaangaande vernomen, welke geruchten echter bij een ter zake ingesteld onderzoek niet voldoende gefun deerd bleken te zijn. Door de bepalingen tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen zal, naar vertrouwd wordt, redelijkerwijze worden voorkomen, dat niet-ge- zagstrouwe elementen van de burgerwachten deel zullen uitmaken. Met ingang van 16 Februari zullen brief- telegrammen in het verkeer met Nederlandsch- Indië, met handhaving van de bestaande tarie ven, één dag eerder, dus in den morgen van den dag, volgende op dien van aanbieding, wor den afgeleverd. Dezer dagen heeft de K.N.A.C. in samenwer king met de V.Ö.S.. de Vrijwillige Organisatie Sportvliegers, die een vliegtuig ter beschikking hadden gesteld bemand met de heeren Schmidt Crans en majoor Dietz van den generalen staf als waarnemers, demonstraties gehouden met speciale luchtbeschermingslampen voor auto mobielverlichting, welke op aanwijzing van de K.N.A.C. waren vervaardigd, en waarmede tij dens de verduisteringsproeven in Zuidholland in Januari reeds een proef was genomen. Het bleek, dat deze speciale lampen, welke een blauw licht verspreiden een te groote hoeveel heid licht op het wegdek Wierpen, zoodat de bemanning van het vliegtuig op 500 meter hoogte de autoverlichting kon waarnemen. Slechts een uiterst kleine hoeveelheid licht door de lampen uitgestraald was niet van de lucht uit waarneembaar. Ook bij gebruik van door zichtige blauwe hoezen kan slechts uiterst wei nig licht worden toegestaan. Een zend- en ont- vanginstallatie in het vliegtuig vergemakke lijkte deze proeven in hooge mate, daar de waarnemers in de lucht en op den grond in voortdurend radio-telegrafisch contact met el kaar stonden tijdens de proefnemingen. Tijds gebrek maakte het onmogelijk nog andere af- schermingssystemen. welke de K.N.A.C. op het oogenblik in studie heeft, te beproeven. Sinds eenige weken stelt de rijksrecherche een omvangrijk onderzoek in naar onregelmatighe den bij den dienst der gemeente-lichtbedrijven te Princenhage, meldt de Telegraaf. Het schijnt, dat de administrateur van dien dienst, de 30 jarige C. H., zich heeft schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenningen en mogelijk ook aan verduistering. Het Eerste Kamerlid de heer Van Vessem (N.S.B.)heeft aan den minister van Algemeene Zaken en aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Defensie vragen gesteld over be richten in het buitenland betreffende samen werking tusschen de Nederlandsche en de Brit- sche regeeringen op het stuk van defensie-aan gelegenheden in het Verre Oosten. Zijn de ministers bereid mede te deelen, sinds wanneer besprekingen als door den Britschen onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken aangeduid tusschen de Nederlandsche en de Britsche regeeringen worden gehouden en sinds wanneer zoodanige „uitwisseling van inlichtin gen" omtrent defensie-aangelegenheden met een buitenlandsche mogendheid als normaal worden beschouwd? Worden zoodanige besprekingen ook met an dere buitenlandsche regeeringen dan de Britsche gehouden, en zoo ja, welke? Hebben de ministers zich ervan overtuigd, en zoo ja, op welke wijze, dat andere regeeringen en zoo ja, welke, zoodanige besprekingen van de Nederlandsche regeering met een of meer bui tenlandsche regeeringen niet beschouwen als in strijd met een Nederlandsche politiek van zelf standige neutraliteit en als een aanwijzing, dat de Nederlandsche regeering het voornemen zou hebben aan een eventueel toekomstig gewapend conflict deel te nemen aan de zijde der mogend heid, waarmede zij gewoon is inlichtingen om trent defensie-aangelegenheden uit te wisselen? Indien het antwoord op de vorige vraag ont kennend luidt, zijn de ministers dan niet van meening, dat zoodanige besprekingen Nederland ernstig in gevaar brengen om in een eventueel toekomstig gewapend conflict tusschen andere mogendheden betrokken te worden? De hulpbesteller van de P.T.T. in Emmer- Compascuum had in de maanden November en December van het vorig jaar meermalen een gedeelte van zijn post niet bezorgd en in zijn fietstasch bewaard. Op Oudejaarsdag was de tasch echter zoo vol geworden, dat hij besloot den inhoud in een sloot te deponeeren, onder de sneeuw. Dit werd echter ontdekt en deswege moest hij zich nu voor de Asser rechtbank verantwoorden. Hem was ten laste gelegd dat hij de post had weggemaakt als ambtenaar van P.T.T. Uit de getuigenverklaring van den directeur vanhet postkantoor te Emmen, den heer G. van Holt- hoon, bleek echter, dat hulpbestellers geen amb tenaren zijn, doch zijn aangesteld op arbeids contract. Daarom zag de officier van justitie, die het feit hoogst ernstig vond, zich genoodzaakt vrij spraak te vragen. Een verzoek van den verdediger, mr. M. S. Kalma uit Assen, tot onmiddellijke invrijheid stelling, werd na raadkamer afgewezen. Uitspraak over veertien dagen. Het s.s. Veendam" van den Holland-Amerika- lijn is Woensdag j.l. op het daartoe ontvangen verzoek om hulp van het Engelsche s.s. „Maria de Larrinaga", naar de opgegeven plaats ge stoomd en daar Donderdagochtend om 11.10 uur Greenwichtijd aangekomen. In sam'ënwerking met de „Aurania" en de „Scanmail" werden on der slechte weersomstandigheden de opsporingen verricht. De „Scanmail" voer in Westelijke rich ting, de „Aurania" van het Oosten naar het Westen en de Veendam" van het Westen naar het Oosten. Een nader bericht meldt, dat de „Veendam" op 42.19 graden Noorderbreedte en 45.43 graden Westerlengte talrijke wrakstukken passeerde. In de richting van den wind werd toen door de .-.Veendam" wederom 20 mijl opgestoomd en daarbij passeerde het schip de „Aurania". Daar er toen geen hoop meer bestond om redding booten aan te treffen, zette de „Veendam" om half zes n.m. haar reis voort. ^^liemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moeten God dienen. I liceft in alle situaties van 't leven succes Leert angstvry spreken volgens 'n nieuw systeem, zonder voorbereiding (a l'im- proviste) in het Vereenigings- en Gezel schapsleven. Nerveuze spreekhaast - verlegenheid blozen gebrek aan concentratie gejaagdheid en andere storingen zijn reeds in enkele weken te overwinnen. De hoogs - interessante Bro chure wordt op aanvr. kosteloos toegez Frank Reusch, Psycholoog Spechtlaan 4 - AERDENHOUT (N.-H. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen economie de heer A. S. Dijkhuizen- LEIDEN. Geslaagd voor het candidal examen rechten: mej. E. P. C. van Gheel Gi'd njeester. 's-Gravenhage. Artsexamen eerste deel: de heer B. W. semaker Twello. Bevorderd tot arts: mej. Chr. L. H. Haar, 's-Gravenhage; de heeren L. Ph. Sein nemachers, 's-Gravenhage; G. A. Catalani. den en G. M. van Hellemondt, Delft. LEIDEN. Geslaagd voor doctoraal exalllc, rechten de heer M. J. Bruigom, 's-Graven) Gé" ROTTERDAM (Handelshoogeschool) slaagd voor het doctoraal examen econorni-sC j_ wetenschappen de heeren J. A. Senden eI1 A. Goosen. UTRECHT. Geslaagd voor het candid»? examen rechten J. F .B. van Haaselt, G N van Leeuwen, J. L. Heldring. Candidaatsexamen sociale geographie: R- tenwinkel. Semi-arts-examen: J. F. A. van Ryn „ji Bruynzeel. W. J. Steyling. O. A. H. Wasm8'et Artsexamen; J. van der Koppel. J. M Tanda.rtsexa.men: J. Chênevert, Sj. Rond- £8.C' P NIJMEGEN. Geslaagd voor doctoraal e^„ men in de rechten de heer P. P. A. M. Sch' der uit Heerlen. ef- Geslaagd voor candidaatsexamen in de u maansche taal en letterkunde (Engelsch) heer J. Janssen uit Arnhem. gts» NIJMEGEN. Geslaagd voor het candid»^, examen in de Nederlandsche taal- en kunde de heer R. Jans uit Venlo. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diplom® j, de heeren C. Palte te Amsterdam en J. B Wolffers te Rotterdam. g: Voor het eerste gedeelte van diplom® vj, de heeren H. Veldhuijzen te Rotterdam. Krug te Dordrecht en M. P. Mulder, evened1 Dordrecht. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor len sttfj, man groote handelsvaart: de heeren W ga en W. J. Janssen Voor 2en stuurman S1 te handelsvaart: de heer H. J. de Jong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 4