Honderdduizenden trekken langs den overleden Herder Z.H. Paus Pius XI voor den K.R.O. herdacht BBBI Nieuw kabinet te wachten Bommen en brand in Engeland KREMER'S KOFFIE EN THEE Het nieuws van heden IF- DEFEE IN DEN SINT PINTER BEGINT „DE PAUS DER MISSIE DE DAG ONTWAAKT Vraagt Uw leverancier VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 12 FEBRUARI 1939 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULA1AN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 2!f5 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27lA ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITtE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21633 Uitvaart van den HVader zal waarschijnlijk Dinsdag of Woenmdag plaats vinden Washington betuigt off tcieele hulde (Ontzaglijke menigte voor dim Sint Pieter De Pauselijke baar Besluiten der Kardinalen Het Weer Onder de sprekers voor de micro foon waren de Pauselijke Internuntius en de Bis schop van Haarlem Liefde van Z. H. voor Nederland De Paus en Mariaver eer ing (Voor vervolg, zie pag. 2) Spaak door Koning Leopold van zijn taak ontheven Aanslag op de spoorlijn van Londen naar Edinburgh Twee treinen botsten in Catalonië Meer dan dertig dooden en honderd gewonden Vliegongeluk in Engeland verpakte Steeds de fijnste kwaliteiten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Op deze steenrots Fransche stap te Tokio NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.. Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het stoffiblijk overschot van Paus Pius XI rust thans op een purperen katafalk iiU de Sacramentskapel van den Sint Pi eter. Zondagmorgen om acht uur b*;gint het défilé der hon- derdduizeraden, die zwijgende zullen getuigen namens zoovele millioenen. Daarna zalrwaarschijnlijk Dinsdag of Woensdag deze groote Paus een laatste «.rustplaats vinden in de krypte van- den Sint Pieter, en wel Lij het greuf van Pius X, zulks in overeenstemming met den wensch Van den hoi ogen Overledene. Welk een eerbied voor den overleden Opper herder in Amenika bestond, blijkt door een be- richt uit Washington, hlet het oog »op het overlijden van den Paus naar Reuter meldt het Huis van Af vaardigden die beraadslagingen over het be- v'aPeningsprogia m van Roosevelt uitstellen van baandag tot Dinsdag. Maandag zal het Huis slechts bijeenkomen 0rn een motie jian te nemen, waarin uitdruk king zal worde! a gegeven van leedwezen over het overlijden :van Paus Pius XI. Daarna zal het Huis wordtin verdaagd. Onze Romein sche correspondent seinde d.d. 11 Februari Set feit, dat! het stoffelijk overschot van den Vader om vSijf uur naar den St. Pieter werd °vergebracht, saimen met den vrijen Zaterdag middag, heeft ecu enormen toeloop van publiek daar het St. Pietersplein tot gevolg gehad. Als om vier uur op het St. Pietersplein arrivee- ren mag de massa, die zich daar bevindt op ^°0.000 menschen geschat worden. Fantastisch is de aanblik der drukte op het bordes van den Pieter. Daar; stonden de menschen nog dich- kr op elkaar ge drongen dan in den Romeinschen adtobus, nadat «de kantoren zijn uitgegaan. Het hübliek verwacitrt, dat het na de overbrenging de basiliek zeil worden toegelaten en in die Verwachting is tihet sterk. Het verdraagt met Gelatenheid de tortuur van als haringen in een d opeengepakt)-te zijn. Oe st. Pieter i s zonder eenige rouwversiering, «halve dan, dat, de houten tribunes rond het auselijk altaar,die werden opgeslagen met het 8 op de vieri ng van de Pauskroning, met ,*art bekleed zijn en achter het altaar een °°g, zwart met) vergulde ornamenten versier- katafalk oprjjst, die gekroond wordt dooi n tiara. ■Oe middenganj; is met houten schotten af- ?€2et. op de trihunes rond het Pauselijk altaar evindt zich eengroot aantal gesluierde dames aatl den Romeins achen adel, langs de tribunes Ead den rechterkant staan de Italiaansche bis- j^hoppen. Slechts heel weinig publiek is toege- j, het zijn voornamelijk studenten van de adselijke colleges; in Rome. Alle in- en uitgan- n worden strenjg bewaakt door carabinieri en a'atijnsche garden en Zwitsers. De hoofdin- gen zijn afgezet met ijzeren hekken, die ri,daar bevindqd. enorme me nschenmassa, die buiten het rdes vult, staalt, er tegen op geperst. Men zich er over; verwonderen, dat geen onge- kken gebeuren. Va 5,15 klinkt plotseling verwijderd gezang j^hit de voorhall in de basiliek. En door de Welke die ^voorhal met het Vatic aansch Vrwie's verbindt, ^verschijnt met den dirigent be °p bet koor jran den St. Pieter. Wij kun- den tekst, wel ke gezongen wordt, niet goed derscheiden, maar de zang heeft het gedra- j^^sleepende kaïrakter, dat rouwmuziek ken- k Achtereenvolgen! zien wij dan verschijnen de j. Punniken van £>t. Pieter met hun «houder - pieltjes van wi t en grijs bont, in de hand jj ahdende flambo uwen gevormd door vier Wnrsen' zoodat de vlam gevoed wordt door vier g^en. Daarachter de hooge officieren van de Iphfsersche en de Palatijnsche garde, een pe- v0] 1 Zwitsers em Palatijnsche garden Dan St het kruis en: daarachter in zwarten koor- btel en witten mijter mgr. Pisani, kanunnik ®t. Pieter, die aanstonds de absoute zal échten. ®ven blijft hei. leeg in de poort. Öaar is, gedrag jen door in purper gek-eede amerdienaren, ö.e baar, waarop de Paus ligt b'tgestrekt De haar wordt geflankeerd door ^Igardisten inroode uniformen, met goud 8^anzende helme n op. Paus draagit thans een rood kasmfel en het hoofd den Pauselijken mijter, uit g°hddraad. Achte r de baar weer een aantal bitser De flsrid. ers. poenitenciërs van St. Pieter met bran- le kaarsen in de hand, enkele kamer - reh met kap en degen, Vaticaansche e]en volgen em daarna schrijdt de rood koperen stoet fder kardinalen aan. Onder hen herkennen wij aanstonds door zijn lengte en markante gezicht Z. Em. kard. Pacelli. De kardinalen worden geflankeerd door edelgardisten. Ten slotte volgen nog enkele leden van den Romeinschen adel, ordesgeestelijken en de leden van het diplo matieke corps, geaccrediteerd bij den H. Stoel. De stoet wordt gesloten door een peleton Palatijnsche gardisten. Langzaam trekt de stoet voort langs het pu bliek, dat geperst staat tegen de ijzeren hekken, en dat, als het stoffelijk overschot van den H. Vader voorbijgaat, doodstil wordt. De stoet buigt de basiliek in en schrijdt door de mid dengang naar het graf van St. Petrus aan den voet van het Pauselijk altaar. Voor de marme ren balustrade, die het graf omringt, wordt de baar neergelaten en vangt de absoute aan. De flambouwen der kanunniken verspreiden in den schemer een rozig licht. Zij walmen en rook omzweeft als een warrige nevel de rijzige pila ren. Het „Libera me" is gezongen. „Kyrie eleison" Pater Noster" Mgr. Pisani besprenkelt de baar met wijwater en bewierookt haar. „Et ne nos inducas in tentationem." Terwijl het koor de antifoon zingt: „Ego sum resurrectio et vita," wordt het stoffelijk overschot naar de Sacra mentskapel gedragen. De kapel is afgesloten met een ijzeren hek, waarachter zich nog glas bevindt. Zeer vooraan in de kapel, nauwelijks een meter van het hek af, verrijst een purperen katafalk, waarop men het stoffelijk overschot van den H. Vader neer legt. Als wij weer buiten de basiliek staan, is het meerendeel van het publiek verdwenen. Het had verwacht na de plechtigheid toegelaten te zul len worden. Witte borden, die op een gegeven moment aan de hekken werden opgehangen, verstoorden deze illusie: Eerst morgen om 8 uur wordt de St. Pieter voor het publiek openge steld. In een Italiaansch blad lazen wij, dat het publiek toegelaten zou worden tót den voetkus. Wij achten het echter zeer waarschijnlijk, dat het ijzeren hek gesloten zal blijven en het pu bliek slechts een blik op den Paus zal kunnen slaan. De eerste generale congregatie van Kardina- en, welke hedenmorgen bijeenkwam, heeft tot VOOR DE KUSTSTROOK: S Meest krachtige, tijdelijk stormachtige Zuid-Westelijke wind, zacht weer, eenige regen, meest zwaar bewolkt. VOOR HET BINNENLAND: H Matige tot krachtige, Zuid-Westelijke S EE wind, zacht weer, eenige regen, meest zwaar bewolkt. I ALGEMEENE VOORUITZICHTEN: Winderig weer. STORM WAARSCHUWINGSDIENST: EE Zaterdagmiddag te 16.15 uur werd ge- j= seind aan de posten van Delfzijl tot Hoek s= van Holland en te 20.07 uur aan die van EE Hoek van Holland tot de Belgische grens: Weest op uw hoede. gouverneur van het conclaaf benoemd Mgr. Al berto Arborio Mella di Sant' Elia, maetsro di camera van Z. H. den Paus. Tegen de verwachting in heeft de congregatie geen beslissing gebracht, deze is althans niet publiek geworden, omtrent den datum van de begrafenis en de bijzetting in de krypte. In Va ticaansche kringen meent men nog steeds, dat deze Dinsdag of Woensdag zal plaats vinden Het is waarschijnlijk, dat het stoffelijk over schot niet aanstonds in een marmeren sarco- phaag zal worden ter ruste gelegd, maar eeni- gen tijd omhuld door de doodkist in de krypte zal blijven staan. Het vervaardigen en opstellen van de sarcophaag zal immers wel meer tijd vereischen, dan drie of vier dagen. In de generale congregatie van het Heilig College is het besluit genomen, het Conclaai te beginnen, zoodra alle kardinalen te Rome aanwezig zullen zijn. Dit zal waarschijnlijk reeds enkele dagen eerder dan 28 Februari het geval* zijn. De leden van de Camera Apostolica hebben heden hun werkzaamheden aangevan gen. De monseigneurs Borgia en Descuffi heb ben de Pauselijke r^identie van Castel Gan- doifo ir. bezit genomen. Morgen om tien uur :ullen de monseigneurs Bruni en Descuffi be zit nemen van de regeeringsgebouwen van Vati caanstad. Maandag zullen de monseigneurs Biascotti en Malusardi bezit nemen van de kan selarij, waarbij het lood, dat gebruikt werd vooi de breve van Pius XI, vernietigd zal worden, en van de datari en administratie van de goede ren van den H. Stoel. De Kardinaals-congregatie, die tot taak heeft de practische regelingen te treffen, welke het Conclaaf vereischen, wordt gevormd door de Kardinalen Caccia Dominioni, Canali en Ma riana. Vanmorgen werden driehonderd Italiaansche Bisschoppen en Aartsbisschoppen tot de con gregatie der Kardinalen toegelaten. ff Het overlijden van Paus Pius XI is Zaterdagavond op een den Neder- landschen Katholieken Radio-Om roep waardige wijze voor zijn mi crofoon herdacht. In een entourage van stemmige muziek hebben Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Inter nuntius te Den Haag, .en Haarlemsch Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J: Pi Hui- bers, Mgr. Th. M. P. Bekkers, se cretaris van den Priester Missiebond, prof. dr. Alphons Steger, Lector J. Dito O. P., Pastoor W. Nolet, dr. P. Kasteel, den persoon en de roem rijke regeering van den ontslapen Stedehouder Christi. Wiens veelzijdi ge werkzaamheid, in Zijn zeventien jarig Pontificaat, geen ruste kende, besproken. De Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr Paolo Giobbe, opende de rij van sprekers en zeide o.m. het volgende: Gisteravond heeft de radio van Vaticaan stad het droevig nieuws verspreid, dat Z. H. Paus Pius XI was overleden. Terwijl een ieder het verscheiden betreurde van een der groot ste mannen van dezen tijd, beweent de Ka- tholieke Kerk het verlies van haar vereerden Opperherder en elk harer zonen gevoelt, dat zijn Vader in Jezus Christus niet meer is. Gedurende zeventien jaren heeft Paus Pius XI het roer van de Katholieke Kerk in han den gehouden met zienersblik en wijsheid, met vastberadenheid en liefde en vooral met groo- ten ijver voor de uitbreiding van het rijk van Jezus Christus, overal ter wereld en onder alle volkeren, opdat de weldaden van het Evange lisch Licht het aanschijn der aarde zou vernieu wen en de geest van liefde zich onder de men schen zou voltrekken. Wellicht hebben nooit zoovele dwalingen tegen de sociale en individueele rechtvaar digheid, tegen de zedenwet, tegen het ge zinsleven, tegen Gods rechten en die van de Kerk de menschelijke samenleving be dreigd. Z. H. Exc. Mgr. Paul Giobbe Maar onverschrokken staat Paus Pius XI. Hij heeft niet opgehouden, zonder eenige aarzeling, Zich te verheffen tegen allen, die de woorden van waarheid, die den weg toonden welken de welwillende menschen moeten volgen, niet wilden hooren. Paus Pius XI werd genoemd de Paus van de Missie. Van af het eerste jaar van Zijn ponti ficaat. ter gelegenheid van het derde eeuw feest der stichting van de Congregatie der Pro- pagande Fide, heeft Hij, met medewerking van den grooten Kardinaal van Rossum, geen ge legenheid laten voorbijgaan en geen middel on beproefd gelaten, de geloovigen op te wek ken tot gebed en aalmoes voor de verspreiding van het Heilig Evangelie. Steeds heeft Hi) de aandacht gevestigd op de belangrijkheid van de opvoeding van den inheemschen clerus Maar als ik spreek over den Paus als Paus van de Missie, moet ik er den na druk op leggen, dat Zijne Heiligheid een speciale liefde koesterde voor de katholie ken van Nederland, die steeds grooten ijver aan den dag hebben gelegd voor de Missie en steeds blijk hebben gegeven den wensch van Paus Pius XI te hebben begrepen. Geen enkelen keer, als Ik het voorrecht had door Zijne Heiligheid in audiëntie te worden ontvangen, heeft Paus Pius XI nagelaten te zeggen hoe zeer Hij vervuld was van dankbaar heid voor al hetgeen de Nederlandsche katho lieken voor de Missies hebben gedaan. Hij stelde er prijs op steeds weer, wanneer de gelegenheid zich voordeed, de Nederland sche katholieken tot voorbeeld te stellen aan anderen. Dat deze dankbaarheid van den betreurden Opperherder voor de Nederlandsche katholie ken een schoone herinnering en een machtige aansporing moge zijn, gevolgd door de zeker- Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heid, dat Hij in den hemel deze dankbaarheid bewaart en de belooning zal verkrijgen voor de vrijgevigheid en ijver. Pius XI is dood. Zijn leven heeft glorie en smart gekend. Hij heeft Zich Zelf opgeofferd voor de ver zoening, Hij is niet meer. Zijn stem, die door middel van de aether- gplven zoo vaak Zijn woord van Liefde voor God heeft laten hooren, die heeft gewerkt aan de vervulling van het Concordaat, den vrede, deze stem is thans voor altijd het zwijgen op- ge'egd. Paus Pius XI spreekt niet meer. Maar Zijn werken spreken en zullen spre ken tot in lengte van dagen. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers sprak over Paus Pius XI en de Mariavereering, Mgr. herin nerde er aan, dat de dag van den lOden Fe bruari, waarop de Paus Zijn ziel aan den Schepper terug gaf, de dag was voor het feest van de Verschijning van Onze Lieve Vrouw van Lourdes Voor de vereerders van Maria is het feit, aldus Mgr., dat dit leven, door honderden doods, gevaren heen, telkens naar ons oordeel op won derbare wijze in stand gehouden, zoo kort voor dezen datum werd beëindigd, niet een bloot toeval is. Want het is overbekend: Onze Paus, bui tengewoon geleerd en zeldzaam krachtig en wijs bestuurder en ijveraar voor Gód en voor Gods Heilige Kerk, groot in alles, was een kinder lijke vereerder van de Heilige Maagd en Moe der Gods Maria. Z. H. Excellentie herinnerde vervolgens aan enkele feiten uit het leven van den overleden Paus, die overduidelijk van Zijn groote veree ring en liefde voor de Allerheiligste Moeder maagd spreken. Mgr. herinnerde er aan, hoe de thans over leden Paus eens als priester belast werd met de zielzorg van de Zusters van het Cenakel te Milaan. 28 jaren lang heeft Hij daar telken jare, iederen dag van de Mariamaand voor het uitgelezen geestelijk gezelschap in een onuit. sprekelijken rijkdom van gedachten de groot heid en heiligheid en den lof verkondigd van de Allerheiligste Moeder Gods. Daarenboven, iederen tweeden Zaterdag pre. dikte Hij ook Over Haar. Door de liefde voor Maria wilde Hij Zijn gees telijke kinderen voeren recht en hecht in de armen van Jezus, Haren Zoon. Op vele plaatsen heeft Hij Haar bijzonder vereerd. Maar Lourdes was Hem dierbaar voor alles. Eerst in 1893 was hy daar geweest als een voudig priester onder de pelgrims. Later be schrijft Hij, hoe Hij door ontroering werd aan gegrepen toen Hij bij de grot neerknielde. In Augustus 1921, bijna dertig jaren later kwam Hij er terug. Maar toen was Hij dooi den Paus verheven tot Kardinaal-Aartsbisschop van Milaan. Den dag daarop vertrok Hij aan het hoofd van de nationale Italiaansche bede vaart naar Lourdes. „Nu Ik op het punt sta den geweldigen last van het Bisschoppelijk bestuur van Milaan op Mij te nemen, heb Ik heden den Zegen ontvan gen van den Heiligen Vader, morgen ga Ik in Lourdes, de stad van Maria, den Zegen ont vangen van Onze Moeder", aldus sprak Kar dinaal Ratti toen. Men weet daar nog te vertellen, hoe onver moeid Hij was in gebed. Alles voor allen was Hij, Kardinaal Ratti. Weinig vermoedde Hij, wat deze Zegen was, hoe slechts eenige maanden later juist om streeks het feest van Haar verschijning, Zijn Pauskeuze en Zijn Pauskroning zouden volgen. Het was de beschikking van God, maar geen schooner dag had Hij zelf kunnen uitkiezen, om evenals Zijn bisschoppelijk ambt ook Zijn Pauselijk bestuur te stellen onder Haar be scherming. En toen na zeven jaren werken voor dat groote ideaal van vrede en van verzoening de bekroning van Zijn arbeid zou volgen, toen het Concordaat met Italië zou geteekend worden en gansch een nieuwe toestand van vrede en ver zoening zijn intrede zou doen, moest de datum van dat wereldomvattend feit, de feestdag zijn van de verschijning van Onze Lieve Vrouw te Lourdes. In het Jubeljaar der Verlossing in 1935 werd een plechtig triduum op Zijn verlangen te Lourdes gehouden, triduum van de missie, toen Hij heel de wereld opriep om daar Gods barm hartigheid af te smeeken en vrede en verzoe ning af te bidden voor alle volkeren onder de leiding van Maria. Zijn liefde vor Maria toonde Hij, toen Hij de eenvoudige en uitverkoren dienares van Maria, Bemadette, heilig verklaarde en in haar ver heerlijking de glorie der Moeder schitterend deed stralen. Die groote liefde tot Maria toonde hij dooi bij gelegenheid van het 15e eeuwfeest van het Concilie van Ephese zijn schoonen brief „Lux Veritatis" uit te zenden over de aarde. BRUSSEL, 11 Febr. (Belga). De heer Spaak heeft vanavond om kwart voor acht aan de pers de volgende verklaring ver strekt: „Uit het overleg, dat ik sinds gisteren ge pleegd heb, blijkt, dat de oplossing der te genwoordige moeilijkheden gevonden zal kunnen worden door den persoon, die door den Koning belast zal worden met de vor ming van het nieuwe kabinet. Onder deze omstandigheden heeft de Koning mij willen ontheffen van de zen ding, welke hij mij had toevertrouwd." LONDEN, 11 Febr. (Reuter.) Onder de zit tingen der stoelen in den salon van het stoom schip „St. David", dat uit Rosslare te Fish guard is aangekomen, zijn drie brandbommen gevonden. Zij waren reeds tot ontploffing ge komen met het gevolg, dat de kussens smeul den. Het vuur kon gebluscht worden, vóór er ernstige schade kon worden aangericht. De „St. David" is een der booten, die Iersche be zoekers voor den rugby-wedstrijd te Londen vervoerden. Bij aankomst aan het Paddington- station te Londen zijn vijf passagiers van het schip aangehouden en naar een politie-bureau gebracht. Verder is Vrijdagavond in de nabijheid van een electrische centrale te Portsmouth een bom van eigen maaksel ontploft. Er is geen schade aangericht. De bewaking is verdubbeld. Ten slotte heeft voor den tweeden keer in deze week een felle brand gewoed in het va- cantie-kamp Skegness in Lincolnshire. Kort na het uitbreken van den brand werden drie ont ploffingen gehoord. In de eetzaal en de model keuken werd groote schade aangericht. De po litie stelt een onderzoek in en sluit de moge lijkheid van brandstichting niet uit. Bij Ferryhill (graafschap Durham) heeft een werklooze mijnwerker twee mannen verrast, die, naar men aanneemt, een poging ondernamen de spoorbrug op te blazen van de lijn Londen Edinburgh. Een pak met ontplofbare stof heeft men ter plaatse aangetroffen. Na een handge meen zijn de mannen ontkomen. Gemeld wordt, dat in het garnizoen van Col chester een dreigbrief is ontvangen, welke, naar men denkt, afkomstig is van het Iersche repu- blikeinsche leger. Het garnizoen wordt scherp bewaakt door soldaten, die gewapend zijn met knuppels. BARCELONA, 11 Febr. (Havas.) Een van Terrasa komende trein is bij aankomst in het station Las Planas in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting komenden trein. De schok was zeer hevig. De tweede trein gleed langs de helling terug tot station San Gerva- sio, waar hij tegen den tunnelwand botste. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik een en dertig, dat der gewonden ongeveer honderd. De reizigers waren allen burgers. Het dubbele ongeluk zou te wijten zijn aan het breken der remmen van den eersten trein, op het oogen blik, dat deze de helling begon af te dalen. LONDEN, 11 Febr. (Havas). Een militair vliegtuig is te Brighton in volle vaart tegen een huis gebotst. De piloot werd op slag gedood. Een vrouw en twee kinderen, die in het huis waren, zijn om het leven gekomen tijdens den brand, welke veroorzaakt werd door de ontplof fing der benzinetank van het vliegtuig. Het stoffelijk overschot van Paus Pius XI werd naar den Sint Pieter overgebracht. Heden begint het défilé van het publiek. Donderdag zal in de kathedraal te Haar lem een Pontificale Requiemmis gecele breerd worden voor Z. H. den Paus. Zaterdagavond is Z. H. Paus Pius XI ft1 de uitzending van den K. R. O. her dacht. Spaak werd door Koning Leopold van zijn taak ontheven. Franco heeft een persoonlijk schrijven aan Hitier doen overhandigen. Uit Engeland worden weer bomaansla gen en branden gemeld. Een treinramp in Catalonië eischte meer dan dertig dooden. Parijs vraagt aan Tokio uitleg over de bezetting van Hainan. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling en wijziging der Hooger Onderwijswet. Het noodwetje in zake autobussen is met ingang van heden in werking getreden. New-Yorksche beurs: stemming vaster, o De wereldbeteekenis van het Paus schap spreekt in deze dagen wél sterk tot de verbeelding der massa. Een zwakke grijsaard is gestorven wiens gezondheidstoestand reeds lang groo te zorg baarde maar wiens wilskrach tige en scherp onderscheidende geest een schutse was voor waarheid en gerechtigheid. Hij durfde tegenover de machtigsten dezer aarde voor de eeu wige waarden in het menschélijk le ven op komen. Zoo won hij in breeden kringook bij niet-katholieken een aanzien waarvan de glans op de kerk terug straalde, wier zichtbaar opper hoofd hij was. Het Pausschap hief hij op tot een lichtend baken in den storm der tijden. Deze Petrus icas een rots in de branding, waarop Christus Zijn kerk kon bouwen met welke God zal zijn tot de voleinding der tijden. Juist door de wijze waarop Pius XI zijn pontificaat volbracht bewees hij, dat geen dood daaraan een einde kan stellen. Immers Christus is met Zijn Kerk immer en immer. PARIJS, 11 Febr. (Havas) De Fransche regee ring heeft haar ambassadeur te Tokio opdracht gegeven van de Japansche regeering uitleg ta vragen over de motieven, het karakter en den duur der bezetting van Hainan. Men meent t» weten dat de Britsche regeering tot een derge- lijken stap zal overgaan. Hoewel het Fransche vertoog onafhankelijk van Londen geschiedt, houden beide regeeringen contact met elkander en waarschijnlijk is de kwestie besproken in het onderhoud, dat Bonnet gisteravond met den Britschen ambassadeur heeft gehad. Men meent hier te mogen veronderstellen dat de Japansche regeering tot de bezetting ge bracht is mede door het vermoeden van wapen handel door Indo-China. Daarom wordt er op gewezen, dat de houding der Fransche regeering steeds volkomen correct is geweest en dat Frank rijk zelfs meer dan zijn plicht heeft gedaan. -f --. Hei Belgische leger wordt sterk gemotoriseerdEen afdeeling Ardennenjagers

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1939 | | pagina 1